Middeleeuws handwerk nog levend bij de „Clothworkers'5 Voorkom angstpsychose over de hondsdolheid Britse troonrede: steun aan Indiase regering Gevreesd weekblad toch verschijnen Nieuwe modellen in Japan zal Naar het bronsgroen eikenhout LONDEN IS ER TROTS OP: Ervaring... en traditie Autonozems gearresteerd Generale repetitie van de Opera dAranvan Beeaud Kroonprinses zag stad van vluchtelingen a n n De christenen, in de wereld Machine rekent beter dan mens Grondstof voor wondermiddel verduisterd DIERENBESCHERMING PLEIT: De Spiegel-affaire Directiewisseling Staatsmijnen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 (Van een medewerker) De oude economische geschiede nis van Londens kern, van de„City of London" dus, is de geschiedenis van de „City Livery Companies", van de „Stadsgilden". Zij zyn in de loop van de laatste vijfhonderd jaar ontstaan. Stuk voor stuk dan ken zij hun bestaan aan een „Royal Charter", een „Koninklijk Octrooi". Sommige gilden zijn voortgekomen uit de middeleeuwse gilden. Andere niet. Maar alle te zamen geven zij ons een beeld van de opbouw van Londens handel en bedrijfsleven in vroeger tijden. De goudsmeden, de manufacturers, de wevers en tal van andere bedrijfsgroe pen hadden alle hun „Gilden". Die „Gilden" maakten dwingende voor schriften met betrekking tot de uitoefe ning der bedrijven. Zij kwamen op voor de bedrijfsbelangen en beschermden de bedrijfsgenoten zowel tegen de overheid als tegen particulieren. Uit hun voor mannen werd het stadsbestuur van de „City" samengesteld met de Lord Ma yor aan het hoofd. Nog heden ten dage is de Lord Mayor (die een ambtster mijn heeft van een jaar) in de regel een „Liveryman", dus een „Gildebroe- der." Vooral in de loop der laatste ander halve eeuw zijn er veel bedrijven uit de „City" en ruimer uit Londen verdwenen, die er lange tijd thuis wa ren geweest. De „City" beslaat slechts een gebied ter grootte van 2,58 km2, zo dat er na de industriële revolutie vrij wel geen plaats was voor fabrieken. Tal van bedrijven moesten derhalve naar elders verplaatst worden. Aan deze eva cuatie is het toe te schrijven, dat tegen woordig de connectie tussen een aantal Livery Companies" en de bedrijfstak, waaraan zij hun naam ontlenen, tame lijk vaag is- Er zijn echter ook nog „Gil den", die wel degelijk echt bij Londen behoren. Wij denken inzonderheid aan de „Clothworkers Company," opgericht krachtens een koninklijk octrooi van| 1528 en ontstaan door samensmelting vanj het in 1480 gestichte „Guild of Fullers"; en het uit 1507 daterende Guild of!1161 Shearmen." Een kleinigheid te veel van dit, een kleinigheid te weinig van dat kan ruineus zijn voor de af te werken stof. De „Clothworkers" zijn de mannen, die tot op de huidige dag zorgen voor de afwerking van geweven wollen stoffen. Zij hadden en hebben tot taak om die stoffen te „scheren," te „krimpen" te controleren op weeffouten, te „stabilise ren", en zo meer. j Vroeger, toen de weverij nog vrijwel geheel huisindustrie was, kochten de tex tielhandelaren 't weefsel in laat ons zeg gen „ruwe staat" op. Vervolgens gaven zij het aan de Londense „afwerkers." Deze vaklieden ontvingen bij iedere zen ding nauwkeurige aanwijzingen, hoe zij de stof moesten afwerken. Dit kon zeer variëren naar gelang van de gebruiks- bestemming der stdf (mannenkleding, vrouwenkleding, meubelkleding, en zo meer). De „afwerkers" moesten dus be schikken over een grote kennis van wol len stoffen. Bovendien moesten zij op de hoogte zijn van alle in de loop der eeu wen opgedane ervaringen met de gedra gingen van die stoffen. In onze tijd - nu de fabrieken de stof fen aan de „afwerkers" zenden - is de afwerking van wollen weefsels nog steeds een groot deel handwerk. Ook thans nog moet een „afwerker" over veel vakken nis beschikken en moet hij vertrouwd zijn met in vroeger tijd opgedane er varing. Dit is in veel gevallen minder moeilijk dan het schijnt, omdat er tal van .afwerkersgeslachten' zijn, die reeds vele generaties van vader op zoon het afwerkersberoep" hebben uitgeoefend. Ieder stuk wollen stof, ieder stuk kam- garen heeft speciale eigenschappen, bij na zouden wij schrijven „individuële" eigenschappen, die een „eigen" een „in dividuële" behandeling noodzakelijk ma ken. Hoe die behandeling moet zijn van geval tot geval kan alleen een ervaren „afwerker" weten. Hij beschikt in de regel over „wol-instinct" en natuurlijk ook over een grote vakkennis. In de achttiende eeuw nog liet men .shrinken" over aan de natuur. Men spreidde de wollen stoffen uit op de gras landen buiten de „City" en niet de dauw het werk doen. ^Geleidelijk aan nam de mens de taak van de dauw zelf in han den. De Londense „wol-afwerkers" ont wikkelden een procédé, dat als „London Shrunk" en later, als „Shrunk in Lon don" in textiel- en kleermakerskringen alom ter wereld een zeer goede naam kreeg. Tegenwoordig wordt het procédé (dat natuurlijk gepatenteerd is) buiten Engeland hier en daar in licentie toe gepast. Dat dit gebeurt - zei een Londense tex tielmakelaar is in feite een internatio nale erkenning van de deskundigheid, ervaring en grote vakbekwaamheid der leden, van Londens reeds meer dan vier eeuwen oude „Clothworkers' Company." De Londense „clothworkers" beoefenen ondanks de industriële revolutie, ondanks alle streven naar automatie nog steeds een handwerk, dat tot de mooiste en interessantste Engelse beroepen behoort Die Londense koopman had inderdaad gelijk Hij had ook gelijk, toen hij bij het afscheid zei: „Ja, er komt heel wat kijken voor een coupon stof werkelijk geschikt is om er een pak, jas of rok van te maken! Een oude prent die schematisch aanduidt wat er allemaal komt kijken voordat de stof gereed is om er een kledingstuk, of wat dan ook, van te gaan maken. Ondanks alle mechanisatie gaat het er in enkele Londense ateliers van „clothworkers" nog precies zo naar toe als eeuwen geleden. Prinses Beatrix heeft dinsdag de pas gebouwde stad Korangi, die op 16 km van Karatsji ligt en de raffinaderij van de Pakistan Refinery Ltd., die onder Nederlandse leiding staat, bezichtigd. De prinses en haar gevolg gingen eerst naar Korangi, de stad die gebouwd is voor de vluchtelingen die in 1947 vanuit India naar Pakistan kwamen. Met de bouw hiervan is men eind 1958 begonnen en wel direct nadat president Ajoeb Chan aan de macht was gekomen. In de stad wonen nu zo'n 200.000 mohammedaanse vluchtelingen. Uiteindelijk moeten er 500.000 mensen onderdak vinden. Toen de prinses in Korangi aankwam, bood een verlegen kijkend meisje van eeq. jaar of vier haar een bos rozen aan. De prinses bezichtigde onder meer het medisch centrum van Korangi, waar tientallen vrouwen en kinderen gratis behandeld worden. De prinses besteeg ook de trap naar het dak van het cen trum, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de stad. Toen prinses Beatrix het postkantoor en de lagere school bezocht, stond er een grote groep meisjes op het dak van een der klaslokalen. Zij juichten de prinses toe. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft een brief gericht tot de directeur van de vee- artsenijkundige dienst, waarin onder meer wordt gezegd, dat de vereniging zich met een schrijven tot de (ruim 70.000) leden van de vereniging zal wen den om een beroep op hen te doen, de regeringsmaatregelen ter bestrijding van de hondsdolheid nauwlettend op te volgen. Verder zal men op korte termijn met de afdelingen in overleg treden om te beraadslagen op welke wijze de afdelin gen die daartoe geschikte asiels in be heer hebben hun medewerking kunnen verlenen, indien het afmaken van dieren nodig is. Omdat voor vele eigenaren van dieren de kosten van enting een bezwaar vor men, zou de vereniging het zeer op prijs stellen indien de overheden verklaringen van on- of minvermogendheid afgeven opdat op deze verklaring enting via de dienst van Sociale Zaken kan geschieden. Verder vraagt het hoofdbestuur dat politie-instanties die loslopende dieren opvangen, deze dieren gedurende twee etmalen beschikbaar houden om eigena ren in de gelegenheid te stellen hun dieren af te halen. Tenslotte wordt gewaarschuwd tegen Koningin Elizabeth van Engeland heeft in haar toespraak tot het parlement, dat in nieuwe zitting bijeenkwam uitdruk king gegeven aan de Britse bezorgdheid over de Chinese aanval op de grens gebieden van India en de voldoening over het Russische besluit de raketbasissen op Cuba te ontmantelen. De koningin zei in haar toespraak tot de gezamenlijke zitting van het Hoger- en Lagerhuis: „Mijn regering is geschokt over de invasie die Chinese legers hebben uit gevoerd op Indiaas grondgebied. Zij staat geheel achter het besluit van India zijn rechtmatige grenzen te verdedigen." Over de kwestie Cuba zei de vorstin, dat Engeland „ernstig bezorgd was over de gevaren die de recente installatie van offensieve raketten op Cuba met zich meebrengt," en dat haar regering een volledig aandeel had gehad in het over leg met de Britse bondgenoten betref fende de crisis. „Mijn regering," aldus koningin Eli zabeth, „nam met vreugde kennis van het feit dat deze raketten onder super visie van de Verenigde Naties ontman teld zullen worden. Zij zal samenwerken met mijn bondgenoten om te trachten verstrekkender afspraken te verkrijgen op het gebied van ontwapening onder toezicht". De vorstin zegde voorts toe, dat Enge land de V.N. zou blijven steunen, even als een kernstopverdrag en de Westerse inspanningen „om door middel van on derhandelingen een regeling te vinden Mooi beroep Neemt u hef procédé, de behandelings wijze, die men veelal in het ene woord je „shrinking" samenvat. Het klink sim pel, maar dit „shrinking" is een uiterst ingewikkeld procédé, dat wil het re sultaat goed zijn steeds moet worden afgestemd op de eigenschappen van de te „shrinken" stoffen. De tijdsduur, de hoeveelheid vocht, de hittegraad en de mate van druk (om dan slechts enige factoren te noemen) zijn uiterst belang rijk en verschillen van geval tot geval. De rijkspolitie in Hardinxveld-Giessen- dam heeft in Lithoyen de achttienjarige H. G. T. aangehouden. Deze jongeman heeft bekend, dat hij met twee vrien den en een meisje in de nacht van zon dag op maandag bewust is doorgereden nadat hij met zijn auto een 32-jarige man had aangereden. Het ongeluk ge beurde op de Rivierdijk in Boven- Hardinxveld. Het slachtoffer is een 32-jarige zuigers baas. Hij werd door de auto gegrepen en over een afstand van meer dan een kilometer meegesleurd. Daarbij liep hij zware verwondingen op. Hij is in het ziekenhuis in Gorinchem opgenomen. De vier jongelui in de auto, die in Gorinchem een café hadden bezocht, reden door met de beschadigde auto, waarvan onder meer de voorruit was gebroken. Maandag zijn de drie jonge mannen in Lithoyen aan een verhoor onderworpen. De juridische adviseur van het West- duitse weekblad „Der Spiegel' heeft bü het federale gerechtshof te Karlsruhe 'n verzoek tot opheffing van het beslag op de gebouwen van het weekblad te Ham burg ingediend. Het verzoek is gebaseerd op de stelling dat het beslag in strijd is met de grond wet, aangezien het indruist tegen de persvrijheid en tegen de onschendbaar heid van de particuliere eigendom. De redactie van „Der Spiegel" werkt momenteel koortsachtig om dit weekeinde toch een nummer te kunnen uitgeven ondanks het feit dat de archieven in beslag zijn genomen. Aan het opperste gerechtshof is ver zocht een bevel tot onmiddellijke ophef fing van de inbeslagname te geven. Van de zijde van de Westduitse kranten wordt veel steun geboden in de vorm van do cumentatiemateriaal en foto s. Uitgever Rudolf Augstein en zijn twee hoofdre- dacteuren bevinden zich nog in hechte nis. Hun raadsleden hebben nog geen stap pen ondernomen om hun onmiddellijke invrijheidstelling te eisen. „De Spiegel" is zich ervan bewust dat dit het politie onderzoek alleen maar zou vertragen. Volgens regeringswoordvoerders wordt de leiding van het omstreden weekblad verdacht van omkoping en hoogverraad. Naar verluidt heeft het onderzoek zich zelfs uitgebreid tot het parlement en het ministerie van Defensie. Hier zouden zich de bronnen bevinden waaruit het blad de geheime documenten zou hebben verkregen welke vrijdag volgens de be weringen werden gevonden. Kranten en volksvertegenwoordigers hebben scherpe kritiek geuit op de han delwijze van de regering. De sectie Ham burg van de vrije democratische partij veroordeelde de actie tegen de „Spiegel" als een schending van de persvrijheid. Leden van de socialistische oppositie dringen aan op een parlementair onder zoek. voor het Berlijnse vraagstuk dat de veiligheid en vrijheid van de inwoners van West-Berlijn zeker zal stellen." Over het Britse verzoek betreffende lidmaatschap in de EEG zei zij, dat de regering „zich alle inspanningen zal getroosten om de huidige onderhandelin gen tot een voor het parlement aan vaardbaar einde te brengen." het kweken van een soort angstpsychose, waarbij het gevaar zou bestaan dat men zich op grote schaal en geheel onnodig van dieren gaat ontdoen. Uit een onderzoek blijkt dat sinds het optreden van hondsdolheid in Amster dam veel mensen hun hond of kat naar het dierenasiel brengen om ze te laten afmaken, vooral als de dieren agressief worden. De opzichter van het dierenasiel in Amsterdam, noemt de stijging echter zeer gering. Normaal worden er 25 dieren per maand naar het asiel gebracht. De afgelopen maand waren dit er ongeveer 35. Het afscheid van de heer H. A. Wem- mers als president-directeur van de staatsmijnen en de benoeming van drs. A. C. J. Rottier tot zijn opvolger, was voor de minister van Economische Za ken drs. J. W. de Pous aanleiding een plechtige samenkomst in het hoofdge bouw van het bedrijf in Heerlen bij te wonen. De minister sprak daarbij de scheiden de en de nieuwe presidenten alsmede de zojuist benoemde hoofddirecteur ir. W. E. van Os in hartelijke bewoordingen toe. „De regering", zo zei drs. de Pous met klem heeft zich in de afgelopen jaren gelukkig geprezen een man van de capa citeiten en de ervaring als de heer Wemmers aan het hoofd van de onder neming ter behartiging van de commer ciële zaken te zien". Het verheugde spreker, dat de heer Wemmers zijn krachten aan de Neder landse gemeenschap blijft wijden. Hij zal het verbond van protestants-christe lijke werkgevers presideren alsmede de voorlopige industriële raad voor de i Kernenergie. In het Theatre des Champs Ely- sées' in Parijs heeft de generale repetitie plaatsgevonden van „L' Opera cl'Aran" van Gilbert Becaud Op de foto kust Gilbert Becaud de hand van de voornaamste vertolk ster, de zangeres R. Carteri. Op de grote autotentoonstelling, die op het ogenblik in het internationale han delscentrum in Tokio wordt gehouden, exposeren 280 Japanse fabrikanten meer dan 450 nieuwe modellen. Een kleine wagen „Subur Standard 360" van de Fuji-zware industrie. De dame in badpak is geen nieuw model. Deze kaart toont de spreiding van de christenen in de wereld. Het christen dom is veruit de belangrijkste gods dienst: z(jn aanhangers vertegenwoordi gen niet minder dan 30 pet. van de we reldbevolking. De islam daarentegen vertegenwoordigt slechts 15 pet. het confucianisme 14 pet., het hindoeisme 11,5 pet. en het boedhisme 7 pet. De ruim 902 miljoen christenen zijn als volgt verdeeld: rooms-katholieken 529 miljoen (57.5 pet. van de christenen) protestanten 218 miljoen (24.5 pet.) or thodoxen en andere christenen 155 mil joen (18 pet.). De overgrote meerderheid van de rooms-katholieken en van de protestan ten is aan beide kanten van de Atlan tische Oceaan te vinden. Europa (zonder de Sovjet-Unie) telt 239 miljoen rooms- katholieken en 119 miljoen protestanten; N.Amerika 48 milj. katholieken en 70 mil joen protestanten, Latijns-Amerika 182 miljoen katholieken en bijna 4 miljoen protestanten, Afrika tenslotte 22 miljoen katholieken en 7 miljoen protestanten. Merken wij op, dat in Oceanië 75 pet. van de christenen protestanten zijn en dat Azië (Sovjet-Unie niet inbegrepen) 31 miljoen katholieken telt, tegen 9 miljoen protestanten en meer dan 6 miljoen or thodoxen of andere christenen. Wat de orthodoxen en andere christe nen betreft, de meesten bevinden zich in de Sovjet-Unie, Men schat hun aantal op 100 miljoen, maar deze schatting blijft uiterst vaag omdat geen statistisch ma teriaal meer is verschenen over dit on derwerp sinds de oktoberrevolutie 1917. Voor de eerste wereldoorlog telde het Rusland van de tsaren 98 miljoen ortho doxen, maar, rekening houdend met de aanwas van de bevolking en met de stijgende geloofsafval, lijkt 100 miljoen een redelijk cijfer. Tevens leven er in Europa nog een 36 miljoen orthodoxen, in Noord-Amerika 3 miljoen. Merken wij tenslotte op, dat de cijfers werden berekend door, per land, het aantal rooms-katholieken, protestanten, orthodoxen en andere christenen, bij el kaar op te tellen. Deelnemers aan de conferentie, die de IATA, de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart op het ogenblik in Chandler, in de Amerikaanse staat Ari zona belegt hebben moeten bekennen dat een machine beter rekent dan de mens. Op deze conferentie maakt men ge bruik van elektronische rekenmachines en een poskaartensysteem om de gege vens te verkrijgen die nodig zijn bij de onderhandelingen over de tarieven. Aan deze besprekingen nemen 92 luchtvaart maatschappijen uit vele landen deel. Het eerste, dat de rekenmachines aan het licht hebben gebracht, is dat des kundigen van de diverse luchtvaart maatschappijen niet 60.000 maar 100.000 tarief soorten te behandelen zullen krij gen. Volgens de secretaris van de conferen tie, E. S. Pefanis, was het aantal van 60.000 een schatting. De machine wees de aanwezigen er echter op dat dit aan tal met 4,0.000 verhoogd zou moeten wor den. Buiten de diverse tariefkwesties zullen ook problemen van verkeerstechnische aard onder de loep worden genomen. Een federaal gerechtshof te New-York heeft acht mannen, onder wie een Ita liaanse graaf, beschuldigd van diefstal en vervoer van grondstoffen waarvan de vervaardiging tien miljoen dollar had gekost en die waren bestemd om er „wondermiddeltjes" van te maken. De acht mannen zijn gewezen werk nemers geweest van het Lederle-labora- torium van Pearl River, New York. dat acht jaar heeft besteed aan het ontwik kelen van anti-biotica en organismen voor de produktie van het wondermiddel ,,Mia Cin". De Italiaanse graaf is de 43-jarige Ni- cela di Modrone, directeur van een far maceutische industrie in Milaan. De leidende figuur in het komplot is de 41-jarige chemicus Sidney Martin Fox uit Spring Valley, New York. De Amerikaanse cyanam-ide-industrie in Wayne, New Yersey, die eigenares is van de Lederle-laboratoria, heeft in ver hand met de diefstal van farmaceutische geheimen de stap van de federale recht bank toegejuicht. Het besluit van het Amerikaanse hof is van heiang voor het farmaceutisch onderzoek over de hele wereld, aldus wordt in de verklaring gezegd. Terwijl ik bij wijze van spreken kind aan huis 0 ben bij Sofia horen te 1 Napels en bij de sjah van lp Perzië (om dan koning Saoed nog maar niet te noemen), had ik nog nóóit in mijn prille le ven ons eigen vakantie oord Valkenburg bezocht. Dit gemis heb ik verle- den week als een E tandarts een holte snel /opgevuldWij begaven ons, mijn vrouw en ik, met onze snelle wagen erheen over de snelweg die dwars door het Bel gische land naar Maas- m tricht leiden zou als hij niet ergens ter hoogte r van Hasselt zou doodlo pen in de akkers. Men kan dan natuurlijk dóór- rijden, maar op bepaal- de momenten (men den- r ke aan slotenkomt men onherroepelijk voor moeilijkheden te staan. /We hebben ons verbaasd over de grillen van de Belgische waterstaat die zo'n mooie weg daar zo onafgewerkt laat liggen. Ik zou daarover graag eens een gemeen vraagje gesteld willen zien in het Belgische parlement. Zelfs kilometers in de omtrek waren geen tekenen waar te nemen die we zen op een spoedige hervatting van de bezigheden. Nergens lagen staken de arbeiders in het gras. Nergens ont moetten wij een groep ingenieurs die, gebogen over een tekening, stonden te bekvechten over de vraag, in welke richting zij de weg moesten afwerken. Geen betonmolen of dragline was onder de blauwe hemel te zien. Ner gens een bord met „wij zijn schoften". De weg lag er maar, als de onvol tooide simfonie van Schubert of de thema van een schooljongen die is gaan voetballen met zijn vriendjes. En alle auto's wenden zich verdrietig af en kruipen langs pijnlijke binnen- paadjes naar hun bestemming. Het deed ons verdriet en wij dachten: als Boudewijn dit wist, zou hij boos zijn, want de onvolbrachte taak is erger dan de taak, waaraan men niet be gonnen is. Een scheiding is erger dan een huwelijk dat niet doorgaat. Ten slotte zijn wij dan toch in Maastricht beland, waar wij constateerden dat de mens er een vreemde, onverstaanbare taal zingen en elkaar tóch begrijpen. Vervolgens zijn wij langs verrukke lijke binnenpaadjes en mergelgroeven die wij ons nog uit het aardrijkskun- deboekje herinnerden naar Valken burg gekropen. Wij vonden het er bij zonder mooi en er was niet het ge ringste gebrek aan bronsgroen eike hout. Ook dit klopte dus met de be schikbare gegevens, want wij hadden ons tevoren goed op de hoogte gesteld en ook de muziekliteratuur erop nage slagen. Nu zijn er bepaalde figuren die omtrent zo'n Valkenburgs na-seizoen de vreemdste ideeën koesteren. Zij hadden ons voorgelicht en op basis van hun informaties hadden wij gedacht, dat wij rustig een of meer volledige hotels te Valkenburg konden afhuren. Dit nu is niet juist. In de herfst name lijk is Valkenburg een ander Valken burg dan in de zomer. In de zomer draagt het een losse boord en een al pinopetje. In de herfst is de vouw in de broek keurig gestreken, de monocle zit tussen de oogspieren geklemd en kippesoep heet nu crème de volaille. Het is de periode van de chic. Wie enig inzicht heeft in de complexe sa menstelling van mijn persoonlijkheid zal begrijpen, dat het mij diep ver heugde dit te mogen ervaren. Ik hoor namelijk zelf tot de (kale) chic en ik vind gesmolten kaas veul lekkerder als hij fondue heet. Temidden van douairières en landeigenaren begin ik mij bijzonder fijn te voelen. Mijn ver beeldingskracht vult dan mijn porte feuille óók met briefjes van duizend hoewel er maar één verfrommelde rijksdaalder in zit. Ik vraag aan de douairière, of mijn sigaret haar niet hindert en ik ben zielsgelukkig als zij „welzeker niet. mijn waarde" ant woordt. Anderzijds verheug ik mij in de overweging, dat deze hinder nau welijks mogelijk is, want de douairière ziet ernaar uit, dat zij 's avonds in bed stiekum een sigaar ligt te roken. Mijn vrouw heeft dat zo niet. Zij zal aan een gepensioneerde manager nóóit vra gen, of het kraken van haar snoepje hem hindert. Zij gaat gewoon naar bed in het zolderkamertje dat wij gekre gen hebben omdat het scherpe oog van zo'n dame de reception in ons tóch nog twee gewone zwervers uit La Bohème heeft gezien. Maar ik. hang als een stille snoek in het aqua rium vol goudvissen, beneden. En ik neem evengoed mijn cognacjes, die een kelner, zwevend als een zwart-witte engel, telkens komt brengen. Nu ja telkens. Twee keer, want anders moet ik morgen mijn polshorloge gaan be lenen. Een heerlijke, als fondant smel tende sfeer hangt om mij heen. Géén democratisch teevee-gedoe, maar beursberichten. Geen gekaart in hemdsmouwen, maar het nobele brid gen. En nergens het populaire gepel van olienootjes waarvan je al die rot zooi op de vloer krijgt. Bonbons met een likeursmaakje. Beneveld van illu sies en cognac zweef ik per lift om hoog en ga lekker duur slapen, nog één nacht stinkend-rijk. 's Morgens moeten wij souvenirs kopen, want je komt tenslotte niet uit Valkenburg thuis zonder souvenir. Het winkeltje heeft alles. „Ik wilde graag twee sneeuya-bollen"zegt mijn vrouw. Om dat ik sneeuw-ballen verstaan heb, verwacht ik, dat het winkelmeisje hik- lachend zal wegrennen. Maar het moe ten sneeuw-bóllen zijn, met zo'n beeldje erin, dat je helemaal onder kunt laten sneeuwen. Die zijn er wel, maar we krijgen ze niet. Want na een tijdje, zegt de juffrouw, sneeuwen ze tóch niet meer en daarom verkoop ik ze u liever niet. Nee. de sneeuw-bollen gaan er helemaal uit. Wij gaan er ook uit. Nu gaan we maar zitten wachten op de sneeuw-ballen. Daar kun fe mee gooien. Maar we kómen terug. Want eikehout is eikehout. Y ORICK

de Stem | 1962 | | pagina 17