Oe Thant op Cuba: twee dagen geen blokkade joeL toenadering: zoeKt tot weer Gemengde bedrijf slachtoffer samenloop omstandigheden ONTMANTELING DER RAKETBASES Meer kunst in de provincie TEENACERSHOW IN LONDEN V aria aticana Kardinaal Alfrink leidt Concilievergadering lering der gen Mori rede Castro Eucharistie Verhouding met Ulbncht wordt er met beter op Communistisch China (weer) niet in V.N. Politiek in radio en t.v. tijdens verkiezingen LOOPT VREDESVERDRAG ZO'N VAART NIET? De maatregelen van minister Marijnen Veroorzaakte zwarte herdershond rabies Bakkerij heeft kritiek op minister De Pous Mgr. Nierman, ziek Nederlander expert Afrika steeds meer één Bidden voor India ÏEUBS VAFAMSTERPAM Internationals in reactie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Oe Thant, de algemene secretaris van de V.N. is gisteren met 19 medewerkers van New York naar Cuba gevlogen. Hij moet daar schikkingen treffen voor toezicht op de ontmanteling van de Russi sche raketbases op Cuba. De Verenigde Staten hebben op verzoek van Oe Thant, de blokkade van het eiland voor de duur van zijn tweedaags bezoek opgeschort. Tot veler verrassing heeft radio Moskou gisteravond gezegd, dat de V.S., in ruil voor de ontmanteling van de Russische raketbases op Cuba, hun raketbases in Turkije zouden moeten opheffen. Eerder had Moskou hierover gezwegen. met Castro en hoopt op een spoedig ge sprek met Oe Thant. Paraatheid blijft De Amerikaanse vlooteenheden die de quarantaine uitvoerden, zullen op hun post blijven tijdens de schorsing. Er zijn momenteel geen Russische schepen op weg naar Cuba, wel twee Turkse vracht vaarders die ladingen Russisch graan aan boord hebben. Ook de Amerikaanse luchtverken- ning boven Cuba zal voor de duur van Oe Thants bezoek aan het eiland worden gestaakt. Iemand van het Amerikaanse depar tement van defensie heeft te verstaan gegeven, dat blijkens de laatste luchtfo to's het werk op de raketbasis stilligt. Volgens weiingelichte Amerikaanse kringen hebben Amerikaanse torpedo- bootjagers en vliegtuigen vorige week ge durende twee dagen ze-ker twee Russi sche duikboten gevolgd. Deze vaartuigen waren tenslotte aan de oppervlakte ge komen om hun batterijen opnieuw te la den. Zonder incidenten waren zij daar op weggevaren. Morgenavond zal de Cubaanse premier Fidel Castro het Cubaanse volk inlichten over de jongste ontwikkelingen. Drie hoge militairen zijn met Thant meegereisd naar Havanna en verwacht wordt dat zij er, ook na het vertrek van Thant, zullen blijven. Het zijn de Indiase brigade-generaal Indar J it Rikhye, de persoonlijke militaire adviseur van Oe Thant, luit.-gen. Dag Inge Stiernspetz uit Zweden en de Ethiopiër maj. Yilma Alemu. Verwacht wordt dat er nog een opperofficier uit een Latijns-Amerikaans land bijkomt. Voordat Oe Thant naar Cuba ging om daar met Castro te praten, had hij in New York nog uitvoerige besprekingen met de Rus Koeznetsov, de speciale af gezant van Kroestjev voor de Cubaanse kwestie, en met de voorzitter van de Amerikaanse „Cubacommissie", John. McCloy. Intussen is in Havanna ook de Brazi liaanse generaal Albino da Silva bijzon der actief. Hij is de rechterhand van de Braziliaanse president Goulart in mili- laire zaken. Da Silva heeft al gesproken Oe Thant (links), thans in Havanna, had voor zijn vertrek uit New York nog een gesprek over de Cubaanse kwestie met de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Koeznetsov, over Cubaanse kwestie. de De New York Times wist gisteren te melden, dat Kennedy en zijn ad viseurs, vóór zij tot blokkade van Cuba besloten, ernstig overwogen hebben om be-vel te geven tot een verrassende bomaanval op de Russi sche raketbases op het eiland. Terugslag van crisis? Of de crisis, ook wat Amerika zelf betreft, nu geheel achter de rug is? Ver scheidene Latijns-Amerikaanse landen hebben gezegd, niet bereid te zijn mee doen aan een „handen-af-van-Cuba-poli- tiek" als antwoord op Kroestjevs aanbod de raketbases op Cuba te ontmantelen. Het is, volgens diplomatieke zegslie den in Mexico City, niet onmogelijk, dat de inter-Amerikaanse organisatie een al gehele diplomatieke quarantaine tegen Cuba zal invoeren. Dit gezien de toege nomen controle van de Sovjet-Unie over Cuba en de dreiging van communisti sche sabotage. Russische visie Intussen tracht de Russische pers de nederlaag van Kroestjev voor hot volk te verhelen. Het partijblad „Pravda" deelde zijn lezers mede, dat de V.S. in de kwestie Cuba „een ernstige, morele en politieke nederlaag" hadden geleden, terwijl de Sovjet-Unie, „sprekend met de rustige, vastbesloten en wijze stem van de rede de wereld voor vernietiging be hoed heeft want wij stonden aan de rand van een nucleaire catastrofe". (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Scholten (O. K. en W.) overlegt met de schouwburgdirecties van buiten de zogenaamde randstad Holland over het brengen van meer manifestaties in de provincie. Met name wordt ge dacht over uitvoeringen in het kader van het Holland-festival. Er zijn verschil lende plaatsen in ons land, met name ook in Brabant en Limburg, waar nieu we, moderne theaters en schouwburgen dit volkomen rechtvaardigen, zo luidt hierbij de redenering. Dit bleek uit het debat dat staatssecre taris Scholten gisteren had met de com missie van O.K. en W. uit de Tweede Kamer over zijn begroting 1963. Het was mei name de heer Willems (P.v.d.A.), die voor een behoorlijke spreiding een pleidooi hield. Hij vond bij de staats secretaris daarvoor een gewillig oor. De laatste ontkende inmiddels tegenover me vrouw Van Someren-Downer (V.V.D.), dat het Holland-festival een zaak van buitenlandse artiesten is geworden. Hij wil zijn huidig beleid juist continueren, menende dat ook voldoende Nederlandse uitvoerenden bij het festival betrokken worden. Uitvoerig werd voorts het rapport Wit- se orkesten bediscussieerd. Staatssecre- teman over de positie van de Nederland- taris Scholten zei de opheffing van de classificatie een gelukkige zaak te ach ten. Betreffende de salariëring van or kestmusici zei hij de uitslag van het over leg met de rijksbemiddelaars te willen afwachten. De algemene vergadering van de V. N. heeft gisteren een Russisch voorstel om communistisch-China toe te laten tot de volkerenorgani satie en nationalistisch-China daar van uit te sluiten, verworpen. De uitslag van de stemming was 56 tegen het voorstel, 42 voor en 12 onthou dingen. Vorig jaar werd dit voorstel ver worpen met 48 tegen 37 stemmen bij 19 onthoudingen. Het was een voor de communisten wel bijzonder ongunstig moment gelet nl. op het offensief van Peking tegen India dat het voorstel dit jaar in de assem blee van de V.N. werd gebracht. India en Engeland behoorden tot de landen die gisteren hun stem aan de resolutie gaven. De V.S. en Frankrijk stemden tegen. De Brazzaville-landengroep, waarvan het merendeel vorig jaar zich van stemming had onthouden, stemde dit jaar vóór de Chinese nationalisten. In het Dorchester hotel in Londen is een modeshow van kinderkleding gehouden, waarop deze twee model len o.m. waren te zien. Links een overgooier met een gestreept katoenen blouse en bijpassend hoedje, rechts een gestreept pakje met geheel gevoerd jasje en een hoedje met klep. Lv TUdcns dc zitting van het Concilie an gisterenmorgen hebben niet minder lan 7 kardinalen en 16 andere Concilie- vaders het woord gevoerd over de vie ring van de H. Eucharistie. De bespre kingen, waarover vaak geklaagd wordt tlat zij te breedvoerig zijn, waren kort en vrachtig, onder leiding van kardinaal Alfrink. Deze verzuimde niet in te grij pen, wanneer een spreker zijn tijdlimiet overschreed, zoals het geval was met kardinaal Ottaviani, die na kardinaal Mfriiik het woord voerde. Confmina„tt0ttaviani meende' da' het in!? j moest tornen aan het te- ?eZ A?®1 van dc Euchanstie- dén rfnol ïr at dit '"tegendeel bchou- heëft «ni JVe"' Kardinaal Alfrink Fuebaritf V00r de aanpassing van de Eucharistieviering, zoals die in het sche- a was voorgedragen en die een aan- passing van de woorddienst, een ruimer gebruik van de H. Schrift en een ver-i ruiming van de cyclus voorstaat. De jeugdige missielanden, waarvan sprekers waren kardinaal Gracias, als mede bisschoppen van China, Formosa, Mosambique, Pakistan en Oeganda, heb ben opnieuw gepleit voor het gebruik van de moedertaal bij de H. Eucharistie viering. opdat daardoor het woord ook voor de gelovigen verstaanbaar wordt. Het voorstel van het schema, om de eocelebratie van de priesters tezamen of van de priesters met hun bisschoppen meer plaats in de liturgie te geven, heeft verschillende warme verdedigers gevon den. Met name werden nu een paar con crete gevallen verdedigd, waarin het ge zamenlijk opdragen van het H. Offer mogelijk en gewenst is. Dat is b.v. in de gevallen, waar vele priesters in confe rentie bijeen zijn of wanneer de bis schop zijn diocesane geestelijkheid bij eenroept in een diocesane synode. De vergadering van het Concilie werd gisteren bijgewoond door 2257 vaders, opnieuw twintig minder dan gisteren. In Amstelveen zijn op 2 oktober jl vee honden en een schaap door een warte he-rdershond uit Amsterdam ge- oeten. Er was toen nog geen sprake van Hondsdolheid en het dier. dat enige da- 3on later overleed, werd overgebracht naar de destructor. De gebeten honden overleden geruime tijd daarna. Hun ka davers werden voor onderzoek naar het centraal diergeneeskundig instituut ge bonden. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. 'Thans blijkt dat het schaap is overle- den uit de kudde, waartoe het aangebe ten schaap behoorde. Onderzocht wordt nf dit mogelijk het destijds gebeten dier is. Zeer vermoedelijk is de zwarte her dershond dezelfde, die op 2 oktober de aan hondsdolheid overleden kat op de Reijnicr Vinkeleskade te Amsterdam heeft gebeten. Deze kat heeft op haar beurt een man gebeten. De eigenaar var. cle herdershond is niet bekend. (Van onze parlementaire redactie) In overleg met de betrokken politieke partijen is besloten om bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen aan iedere partij twee radio- en één televisie- uitzending toe te staan. Met deze tien minuten durende uitzendingen zal in de week voorafgaande aan de verkiezingen worden geëindigd. Op de laatste maandag en dinsdag voor de verkiezingen zullen dan wellicht nog fora gehouden kunnen worden. o ?0iZi.e reSeling heeft staatssecretaris bcholten gisteren bekendgemaakt in de commissievergadering der Tweede Kamer over de O, K. en W.-begroting. De bewindsman deelde ook mede dat de politieke t.v.-uitzendingen in de vakantiemaanden juli en augustus wel licht komen te vervallen, mede gezien de dan geringe kijkdichtheid Over een verhoging der vergoedingen aan de par tijen vanwege deze uitzendingen zal de regering zich nog beraden. Het bedrijfschap voor het bakkersbe drijf zal de minister van economische zaken vragen, af te zien van zijn voor nemen een prijsmaatregel voor brood uit te vaardigen. Voordat de minister dit voornemen ten uitvoer brengt moet hij, op grond van de prijzenwet, het be trokken bedrijfsleven horen. Een afvaar- De bisschop van Groningen, mgr Nierman, is sinds enkele dagen ziek, waardoor hij de vergaderingen van het Concilie niet kan bijwonen. De bisschop hoopt binnen enkele dagen van zijn griepaanval hersteld te zijn. De Nederlandse pater J. L. Witte s.j. is door paus Joannes geplaatst op de lijst van ruim 200 experts, die door de Concilievaders kunnen worden geraad pleegd. Pater Witte is verbonden aan de Gregoriana en aan het seminarie der jezuïeten te Maastricht. Hij was lid van de voorbereidende theologische commis sie. Pater Witte is deskundige op het ge bied van de oecumene en in het bijzon der van de protestantse theologie. De bisschoppen van het Afrikaanse continent, Madagascar en de eilanden, bouwen hun Concilie-organisatie steeds verder uit. Hierdoor zijn zij in staat op het Concilie een krachtige en ver eende stem te laten horen. Het is de bedoeling dat deze samenwerking ook na het Concilie wordt voortgezet. Hierdoor wordt o.m. bereikt dat Afri ka ook na het Concilie met competen te mensen vertegenwoordig zal zijn in de instanties, die na het Concilie blij ven bestaan. Wat betreft de liturgische verande ringen rekenen de Afrikanen op meer zeggenschap voor de bisschoppen. Zij hebben hun organisatorische plannen in die richting reeds gereed. Tijdens dc bijeenkomst van gisteren heeft voorzitter Kardinaal Alfrink voor gesteld de Engel des Heren voor India te bidden. Hij deed dit nadat kardinaal Gracias uit Bombay in de Sint Pieter een uiteenzetting had gegeven van de siuatie waarin India zich op het ogenblik be vindt. De kardinaal wees erop, dat zijn diging van het bedrijfschap gaat daarom land zich in dezelfde positie bevindt ais hedenmiddag bij hem op bezoek. Het Engeland bij het begin van de tweede bestuur van het bedrijfschap heeft dit wereldoorlog: het gaat om leven of dood. gesprek gisteren in een openbare verga- Verscheidene Indiase bisschoppen heb- dering voorbereid en daarbij scherpe kri- ben Rome verlaten en zijn naar hun land tiek op de minister geleverd. I teruggekeerd. 1 (Eigen buitenlandse dienst) Onlangs bracht de zaakgelastig de van Oost-Duitsland in Belgra do, mevrouw Lore Staimer een bezoek aan dc president van het Joegoslavische parlement Simic om in opdracht van haar regerin; diens hulp tc vragen voor een on dubbelzinnige steun van de zijde van Joegoslavië in het probleem van ecu afzonderlijk vredesver drag tussen de D.D.R. en de Oost- blokstaten. Veel hoop gaf men mevrouw Staimer niet. liet bezoek van dc Sovjetrussische staatspre sident Breznjev werd op dit gc bied al evenmin een succes. De Joegoslavische regering blijft na veel heen en weer zwenken bij haar standpunt, dat de kwestie Berlijn alleen maar opgelost kan worden door een overeenkomst tussen oost en west en niet door een eenzijdige actie, zoals Ul- bricht die zo gaarne zou zien en waar om hij nu praktisch al meer dan tien jaren in Moskou bedelt. Afgezien van Polen en Tjecho-Slowakijc. waar men inzake het Duitse en Berlijnse pro bleem wel zeer eigen nationale opvat tingen heeft, schijnt men in géén der volksdemocratieën bijzonder gebrand op een eenzijdig vredesverdrag met Oost- Duitsland. De gemeenschappelijke ver klaring van de Indonesische en Roe meense staatshoofden bij hun recente ontmoeting spreekt ook van een oplos sing op een oost-west-basis en zelfs in (Van onze parlementaire redacteur L. Leyendekker) De gemengde bedrijven ontle nen hun inkomsten voornamelijk aan de produktie van melk, var kens, eieren, pluimvee en enkele gewassen, waaronder rogge wel de voornaamste is. Die produktie heeft het vorig jaar over de ge hele linie slechte resultaten te zien gegeven en wel in die mate, dat de uitkomsten per bedrijf ge middeld 2500 a 3000 gulden lager dan normaal zijn komen te lig gen. Een dergelijke strop kan men op de schrale zandgronden heel moeilijk verwerken. De landbouw is dan ook in hot gc weer gekomen, hier en daar heel hef tig zelfs. De acties culmineerden in de eis van het Landbouwschap de ge mengde bedrijven een toesiag te ge ven. Zoals uit ons bericht terzake (zie pag. 1) blijkt, heeft mr. Marijnen niet aan die eis voldaan. Hij is met een program van maatregelen gekomen, dat behalve leniging van de acute nood beoogt de economische structuur van de gemengde bedrijven ten princi pale aan de orde te stellen. De achtergronden Voor een juiste beoordeling van deze belangrijke zaak dient men wat nader op de achtergronden in te gaan. Dan blijkt al dadelijk dat de slechte uit komsten van de gemengde bedrijven niet te danken zijn aan enigerlei over heidsingrijpen maar aan een toevallige samenloop van omstandigheden. Door een overproduktie (niet alleen in Ne derland). gecombineerd met Duitse im portbeperkingen. welke in feite moei lijk te rijmen zijn met het E.E.G.-ver- drag. hebben eieren en pluimvee een slechte prijs opgebracht. De melkop- brengst viel tegen door de kostenstij- gingen. Bij de varkens gooide de be faamde varkenscyclus roet in het eten en door het slechte voorjaar ontstond er een ongunstige ruwvoederpositie, die allerwegen leidde tot een grotere uitstoot van rundvee met als gevolg daarvan lagere prijzen. In deze moeilijke situatie kunnen de boeren op de gemengde bedrijven al leen terugvallen op de garantieprijs voor de melk, de regeling voor voeder- granen en de bekende toeslag van 175 gulden per ha. Het risico van de eieren- en pluimveeproduktie dienen zij echter geheel alleen te dragen. Hierbij zij aangetekend, dat de geor ganiseerde landbouw in het verleden niets anders gewild heeft. Een garan tieregeling voor eieren en pluimvee werd ook in die kringen onmoge lijk geacht omdat een dergelijke rege ling binnen de kortst mogelijke tijd zou leiden tot een enorme overpro duktie. Overproduktie Ondanks het ontbreken van een ga rantieregeling is er nu toch een over produktie ontstaan. De oorzaak hier van ligt niet in Nederland alleen. Wel kan gesteld worden, dat diegenen er het meest de dupe van zijn, die wel wat overijld in deze sector geïnves teerd hebben. Deze gevallen kunnen natuurlijk niet maatgevend zijn voor een eventuele hulpverlening. Het ge middelde is daarvoor maatstaf. Dat heeft ook het Landbouwschap begrepen. Onze eisen zijn, aldus het Landbouwschap, afgestemd op de si tuatie van de gemiddelde boer op het (verlangde?) het Landbouwschap een toeslag op de eieren- en pruimvee-op- brengst. Op het ministerie van Land bouw heeft men wat vreemd opgeke ken van die eis. Wie geen garantie prijs voor eieren en kippen wenst, kan ook geen toeslag achteraf verlangen, zegt men daar, want een dergelijke toeslag komt neer op een garantie prijs-achteraf en heeft op de duur dus hetzelfde effect (enorme overproduk tie) van een normale garantieregeling. Het ministerie van Landbouw is voorts van oordeel, dat wat het Landbouw schap vraagt, indruist tegen dc E.E.G.- reglementen. Zelfs al zou die inbreuk met een of ander juridisch foefje nog te verwezenlijken zijn, dan nog, zo zegt men, houdt een toeslag-achter af grote gevaren in: de andere E.E.G.- landen zullen er ongetwijfeld aanlei ding in zien maatregelen te nemen te gen de- Nederlandse agrarische export als geheel. Gerichte hulp gemengde bedrijf. Voor hen verlangt wijzigingen. Minister Marijnen schijnt nog een an der bezwaar te hebben tegen het systeem van toeslagen. Als er hulp nodig is, dan moet die hulp gericht zijn. Bij een toe- slagsysteem krijgt echter ook diegene, die het niet direct nodig heeft, een ex traatje. Deze en de reeds genoemd'/ overwegingen hebben hem uiteindelijk een hulpverleningsplan ingegeven dat zo wel mogelijkheden biedt om in een indi viduele noodsituatie te voorzien als om de moeilijkheden in de sector van de ge mengde bedrijven nu eens in de wortel aan te pakken. Wat dit saneringspunt betreft kan ge constateerd worden, dat de minister aan sluit bij een ontwikkeling, die nationaal en internationaal reeds aan de gang is. het verdwijnen namelijk van onrendabe le bedrijven, gepaard gaande met betere kansen voor de levensvatbare bedrijven. De landbouw als geheel is bij deze evo lutie gebaat. Daarom mag de wens wor den uitgesproken, dat do voorstellen van minister Marijnen in het nog komend gesprek met het Landbouwschap, con structief benaderd zullen worden. Van de bewindsman verwachten wij daarbij bereidheid om te luisteren naar redelijke verlangens ten aanzien van eventuele de Sovjet-Unie acht men die toch heel wat verkieslijker dan dat het tot een separaat vredesverdrag met de rege ring van de D.D.R. zou komen - over de consequenties waarvan men, volgens vele geruchten vanachter hét ijzeren gordijn eigenlijk nog in het geheel geen programmatisch overzicht heeft. Toen Joegoslavische regeringsleden na het be zoek van de Sovjetrussische president hun indrukken tegenover bevriende di plomaten uit het buitenland te kennen gaven, bleken zij dat het oordeel te zijn, dat Moskou nog altijd hoopt dat het dreigen met een separaat vredesver drag uiteindelijk tot een oplossing in Sovjetrussische geest zal leiden. Ze meenden zelfs, dat Moskou nog in het geheel niet over een afgerond plan voor een eenzijdige oplossing beschikt. Liet is om deze reden, dat men in de Joegoslavische hoofdstad van oordeel is, dat de kwestie-Eerlijn geenszins zo acuut is, als cle Amerikaanse voorstellingen willen doen voorkomen. In elk geval, de houding van Joego slavië jegens de Ulbricht-staat is geenszins bijzonder vriendelijk. In Pankov begint men zelfs te vrezen, dat de Joegoslavische regering op een goede dag diplomatieke betrekkingen met de regering in Bonn belangrijker zal vinden, dan met de regering van Pankov. Die vrees lieeft haar goede gronden. Het was op 15 oktober 1957, dat de Joegoslavische regering plotseling be sloot de Duitse Democratische Repu bliek te erkennen- Krachtens de Hail- stein-doctrine, dat de Bondsrepubliek als de enige representante van Duits land, geen erkenning van een andere Duitse staat kan gedogen, werden de diplomatieke bei rekkingen met Belgra do onmiddellijk afgebroken. De weder zijdse gezanten keerden naar huis te rug. Ulbricht wreef zich in de handen. De erkenning van de D.D.R. door Belgrado was intussen toch wel erg verrassend gekomen. Nog in januari 1957 had Ulbricht bij een bezoek aan Moskou formeel aan de Joegoslavische gezant aldaar. Micunovic gevraagd, de kwestie van de erkenning bij zijn rege ring voor te dragen, maar Micunovic weigerde dit en verklaarde, dat de strijd om de wereldvrede te bewaren al moeilijk genoeg was ook zonder de ze complicatie. Des te verwonderlijker was hel, dat Joegoslavië tien maanden later toch die stap deed. De oorzaken lagen gedeeltelijk wel bij de Duitse Bondsrepubliek zelf. De regering in Bonn kwam tegenover Bel grado niet gemakkelijk los en daarmee brachten de betrekkingen met Bonn aan Belgrado ook niet de vervuiling van de verwachtingen welke men er inzake kredieten en ontwikkelingshulp gekoes terd had. Maar men had toch beslist ook geen volledige breuk verwacht. De D.D.R. leek te triomferen over de Bondsrepubliek. Maar dit was maar ogenschijnlijk. De reactie van Bonn is er ongetwijfeld oorzaak van geweest, dat andere landen als Egypte, Syrië, India, die allemaal al een beetje .in die richting begonnen te denken, uit schrik voor de gevolgen van een erkennig van de D.D.R. afzagen- Intussen duurde het lang voor dc diplomatieke betrek kingen tussen Belgrado en de D.D.R. wezenlijk op gang kwamen. Bovendien bleek Belgrado al aanstonds, dat men een slechte ruil gedaan had. Dc D.D.R. die honderduit beloofd had. complete in stallaties voor de mijnexploitatie van Plevalje te leveren en de machines voor waterkrachtwerken in Perucica en Montenegro, liet volledig verstek gaan. De betrekkingen werden dan ook. nau welijks officieel gesloten, voortdurend koeler. In het voorjaar 1958 kon mevrouw Lore Staimer eindelijk haar post in Belgrado bezetten en in de D.D.R. ver scheen als Joegoslavische gezant Dimi- trij Vosnjak, die er vier jaren bleef en die in die vier jaren het ene inci dent na het andere heeft veroorzaakt. Aanleidingen daartoe waren ook de re gelmatige aanvallen van Ulbricht op de afwijkende ideologie van het communis tische Joegoslavië. Einde 1961 is Vosnjak naar Joegosla vië teruggekeerd en door de gezant Djuro Jovic vervangen maar ook in dc elf maanden dat deze nu daar is. is nog geen verbetering in de koele ver houding ingetreden. Als een zware belediging neemt men liet in Pankov op, dat de Joegoslavische regering ook van de D.D.R. herstelbe talingen eist voor de door Dutisland in dc tweede wereldoorlog in Joegoslavië veroorzaakte schade en dat onder het motief, dat men die ook van de „an dere Duitse staat", de Bondsrepubliek eist. Op de „willige" stemming van gis teren volgde vandaag een technische koersrcactie voor de internationale waar den. Bij kalme handel zette Philips in op f 132.70, tegen f 135.90 als voorgaande slotprijs. Unilever op f 123.20 daalde ruim drie gulden. Kon. Olie min f 1.60 op f 136.20. AKU vier punten lager bij een notering op 344%, terwijl Hoogovens bepaald flauw in de markt lagen op 482, ofwel min zestien punten. Even na de opening kwam een bericht door van dc Kon. Shellgroep, waarin werd mee gedeeld, dat de netto-winst over geheel 1962 voor dit concern vermoedelijk twee honderd miljoen pond sterling zal be dragen, tegen vorig jaar 187 miljoen pond sterling. De beurs reageerde op genoemde cijfers onmiddellijk met ho gere koersen voor de aandelen Kon. Olie. De prijs steeg tot f 137.40. Na een kalme opening ontstond er in de olie hoek later op de middag een vrij leven dige handel. De arbitrage nam dc stuk ken voor buitenlandse rekening uit de markt. Ook het publiek had voor ge noemde aandelen goede belangstelling. In de overige hoeken van dc hoofdfond sen bleef het de gehele middag zeer rustig. Dc koersen schommelden wat heen en weer om bij het slot uit te komen op het openingsniveau. Zoals te verwachten viel, heeft ook Wall Street maandag zeer gunstig ge reageerd op het Amerikaanse succes in zake de kwestie Cuba. De handel op de New-Yorkse beurs was zeer ruim met een vaste stemming. Het Dow Jones- gemiddelde voor de industrie-aandelen steeg er tien punten tot 579.35. Men was in Wall Street voor de eerstkomende tijd optimistisch. Gehoopt wordt op een belastingverlaging om het bedrijfsleven aldaar te stimuleren. De New-Yorkse beurs nam de „willige" tendentie van het Damrak voor het grootste gedeelte over. doch dit viel Amsterdam toch juist nog iets tegen. Het gevolg was dan ook dat maandagavond de koersen voor de internationale waarden in Amsterdam een stap terug deden. De laagste koers voor Philips was toen f 133.50, Unilever f124. Kon. Olie f 136.60, Hoogovens 485 en voor AKU 346'2. Vanmiddag kwam daarin geen verbetering, zoals de ge noemde koersen hierboven aantonen. Alleen Kon. Olie kon zich vrij goed handhaven. In dc scheepvaartsector was de gang er begrijpelijkerwijze eveneens uit. De koersverliezen beliepen voor deze sector één tot drie punten. Ook de leidende cultures moesten terrein prijsgeven. In de staatsfondsenhoek was de stemming merendeels goed prijshoudend tot vast. In de lokale afdelingen was het zeer rustig met merendeels koersverliezen. Aandelen metaalbuizenfabriek „Excel sior" zakten verder weg tot 125 a 130 legen gisteren 140 en een laatstgcdane koers van 187*2. Dit als gevolg van de drastische dividendverlaging. Op woensdag 7 november kan worden ingeschreven op f65 min. 4*4 procent obligaties KLM. met staatsgarantie, te gen 99'2 procent 29-10 30-10 Ned. '39 4(4 99 5 8 9934 Ned. '61 4 "4 99% 99 3 4 Ned. '47 3'2 91,% 91% Ned. grootboek 1946 911 4 91% AKU 348'2 343% Hoogovens 4973% 482 Philips 135.90 132.35 Unilever 126.40 122.45 Kon. Olie 137.80 136.75 HAL 116 114 Scheepvaartunie 1201/4 118 Amst. Bank 36014 359 Ned. Handelmij. 325 325 Lucas Bols 785 780 Drie Hoefijzers 360 352'2 Mach. Breda 210 200 Zeeuwse confectie Bijenkorf 795 779 Simons emb.f. en houth. 130 127 Van Gelders papier 250 245 Heineken 412 408 Hero Conserven 307 Holl. Beton Mij. 365 360 Kon. Zout 700 680 Nfjverdal - Ten Cate 217 205 De Schelde 229 227 Schotten Foxhol 700 696 Thomassen en Drijver 650 649 Van VI tasingen Katoen 316' 2 313'. Vredestein 335 335 Zwanenberg Organon 795 780 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkcer AKU 345—350; Kon. Olie 137.50— 140.00 gl: Philips 133.00—137.40; Unilever 124.00126.20.; Hoogovens 485492.

de Stem | 1962 | | pagina 15