T.V.-documentaire over middenstand Zwart PO I ROT speelt BRIDGE ^locjezecfA U.-' 14 boord t meesterstuk t van 1 shirtmanschap J, JLjatii Concilie begon aan tweede hoofdstuk der liturgie Binnenlandse tariefmuren binnen drie jaar opruimen Minter en H inter en de gouden cadetjes Vanavond op Uw scherm Luister naai Kijk naar Terugblik Stem-feuilleton Radioprogramma 's 7 elevisieprogramma s Oranje-blanje- bleu oor Auto onder trein: twee doden VOORSTEL EURO-MARKT-COMMISSIE: DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 OKTOBER 1962 (Advertentie) Hedenavond om half acht kunt u kij ken naar het eerste „gericht" tv programma van de KRO-tv. De titel luidt „Midden in zijn tijd" en de re gisseur is de 41-jarige Piet W. Franse uit Haarlem. De heer Franse heeft een groot deel van zijn loopbaan door gebracht in de journalisiek. Na d; oorlog was hij werkzaam bij het Am sterdamse katholieke dagblad „De Tijd" en van 1952 tot mei van dit jaar bij het Haarlems dagblad, waar hij een uitstekende naam verwierf als radio- en tv-redacteur. Hij schreef in die ja ren ook al twee tv-spelen o.a. „De wachters bij het graf" dat op eerste Paasdag 1960 door de NCRV-tv werd uitgezonden. Vorig jaar november volgde zijn bewerking van „Herberg Halverwege". Sinds mei is hij belast met de samen stelling van „gerichte" documentaire programma's bij de KRO-tv. Hij vindt dit werk enorm interessant, omdat dit werk hem evenals de dagbladjourna listiek dagelijks verbindt met de rea liteit van het leven. Hij hoopt nu via de KRO-camera's een katholieke visie te kunnen geven op dit leven en zijn problemen. Zijn eerste documentaire Dinsdag 30 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 12.00 Middagklok-noodklok 12,04 Instr. kwartet en zangsol. 12.30 Meded t.b.v. land- en tuinb. 12,33 Draaiorgelmuz. (gr. 12,50 Act. 13.00 Nws. 13.30 Operette-melodieën (gr.) 14.10 Pianorecital, mod. muz. 14,35 V d. plattelandsvrouwen 14.45 Tierelantijnen, gev. progr. (herh.) 15,45 Lichte gram. 16,00 V d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Cult, samenwerking Suriname-Nederland-Ned. An tillen. door drs. M. Thijs 18,00 Dansork. en zangsol. 18,30 Gram. v. d. jeugd 18.50 Vragen- beantw. 19.00 Nws. 19,10 Act. 19.30 Lichte gram. 20.00 Benedicamus Domino: Grego riaanse muz. met comm. 20.20 Holland Festi val: Vespro della beate Vergine 22.10 Klein taaigeding 22,25 22.30 Nws. 22.40 Vreemd, een keuze uit woord, zang en dans 23.10 Lichte gram. 23.55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 12.00 Lichte ork. muz. 12,20 Rege ringsuitz.: V. d. landb. 12,30 Meded. t.b.v land- en tuinb. 12,33 Dansork. en zangsol 13,00 Nws. 13,15 Meded., act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole-ork. 14.00 Lichte gram. 14,40 Schoolradio 15.00 Met naald en schaar 15.30 Zangrecital 16,00 Voordr. 16,20 Gram. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Gram. v. d. jeugd 17,55 New York calling 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.35 Lichte ork. muz. en zangsol. 19.00 Paris vous parle 19,05 Fragm. uit Rigolettö, opera (gr.) 20.00 Nws. 20,05 Tot uw orders, progr. v. d. mi litairen 21,15 Typen in zevenvoud, cab. 22.00 Klass. pianorecital 22,30 Nws. en meded. 22,40 Act. 23,00 Fragm. uit het ballet La fille mal gardée (gr.) 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Lichte gram 12,30 Weerber. 12,35 Gev. muz. 12,50 Beurs- De mens heeft, sinds de maat schappij zo voortreffelijk volgens richtlijnen en reglementen bestuurd wordt, een zeer zinvolle betekenis. Hij is het proefkonijn bij uitstek. Niet alleen voor de statistici, die al 's men sen doen en laten, al zijn hebbelijk heden en gewoonten tot indrukwek kende lijsten vol cijfers samenvoegen, zodat hun statistieken de mens zó volledig uitbeelden dat er totaal niets menselijks meer aan is. maar ook voor psychologen, pedagogen en tientallen andere soorten lieden die theorieën over „de mens" hebben welke zij aan de praktijk getoetst willen zien. Zo waren er Duitse arbeidsdeskun- digen die de gedttrfde theorie ontwik keld hadden dat arbeiders, wanneer zij een naar en voor hen nadelig be richt zouden vernemen, onmiddellijk slechtere prestaties zouden gaan leve ren. Dat men zoiets vernuftigs bij elkaar gedacht krijgt wekt diepe be wondering. Maar het formuleren van die theorie zal wel enige jaren tijds gekost hebben. Om het bewijs te leveren werd in een bedrijf in Frankfort met opzet het gerucht verspreid dat de kerstgratifi catie dit jaar twee weken later zou worden uitbetaald. ..Prompt daalde die dag de prestatie met veertig procent." constateerde men, vol trots, toen het tuerkt"1511' wetenschaPPeliJk uitge- JVTet deze proef is de maatschappij uiteraard een onschatbare dienst be wezen. Want we welen nu dat de ZTC.Ï'erd^d 9'voeliS hoor nare berichten. Vooral wanneer die zijn portemonnee betreffen. Gunst, wie had dat ooit gedacht? Vanzelfsprekend die lui in Frank fort zijn geen onmensen krijgen de tot heil van de wetenschap om de tuin gelelde arbeiders hun qratifi cat te. tóch op tijd. Misschien leveren zv op de dag waarop zij dit merken een arbeidsprestatie die tachtig pro cent hoger ligt. Dan zit er zelfs dikke winst in het verspreiden van valse geruchten. Andersom kan natuurlijk ook Men kan het gerucht loslaten dat de grati ficatie deze keer driemaal zo hoog wordt als gewoonlijk. En dan maar uitcijferen hoeveel procent de prestatie stijgt. De terugslag komt natuurlijk wel, maar als de oorspronkelijke pro ductieverhoging hoger ligt dan de inzinking na de desillusie, dan is ook cze methode een wetenschappelijk verantwoorde manier om de produk- twiteit op te voeren. En de mensde individueleonbe tekenende mens, die pas belangrijk wordt wanneer hij onderdeeltje is van de uit wetenschappelijk oogpunt inte ressante massa, zal zich er wel tot in lengte van dagen toe blijven lenen proefkonijn te zijn voor de sociale experimenteerders. PRAET-MAECKER is gewijd aan de middenstand en in direct aan de consument. De film wijdt aandacht aan de huidige strijd om de gunst van het publiek en de daarbij optredende branchevervaging. In dit zuiver informatieve program- na komen aan het woord mr. P.J.A.A. ie Gruyter en de heer Albert Heyn namens de grootwinkelbedrijven, mr. R. J. Nelissen, secretaris van de r.-k. middenstandsbond en de heer Jongsma, directeur van een textielinkoopcombi- natie voor detaillisten. Adviseur is drs. J.M.M. van der Pluym soc. econ. redac teur van „De Volkskrant". Kortom, een interessant programma, niet alleen voor de middenstanders maar mede voor de kooplustige kij kers (sters), want hun koopgewoonten beheersen voor een groot deel de stormachtige ontwikkeling, speciaal in de huishoudelijke sector. (Advertentie) TUNGSR ftM V ber. 13,00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14,00 School radio 15.45 Koorzang 16.00 Beursber. 16,06 Duitse les 16,21 Gev. muz. 17,00 Nws. 17,15 V. d. kind. 17,40 Boekbespr. 17,50 Kamer muz. 18,18 Paardensportber. 18.20 V. d. sold. 18.50 Radiokron. 19.00 Nws. 19.30 Lezing 19,40 Lichte muz. 19,50 Lezing 20,00 Hoorspel 21,15 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22,15 Gev. muz. 22,45 Koorzang 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,03 Elysées-variétés. gev. progr. 14.45 Koorzang 17,00 Nws. 18,30 Chansons 19,30 Nws. 20.00 Holland Festival 1962: Con- certgebouwork. en sol., klass. en mod. muz. 22,00 Wereldnws. 22,15 Jazz 22,55 Nws. Woeftsdag 31 oktober HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Dag opening 7,25 Kamermuz., mod. en klass. muz. (gr.) 7,45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Lichte gram. .9,00 V. d. zieken 9,35 Waterst- 9,40 V. d. vrouw 10,10 Kerkorgelmuz. (gr.) 10,15 Morgendienst 10,45 Samenzang, geest, liederen 11.40 Operette-melodieën (gr.). HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijd). 7.23 Lichte ochtendkl. (gr.) (om 7,35 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nws. 8,18 Lichte gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Kookpraatje 9,15 Klass. gram. 9.40 School radio. VPRÓ: 10,00 Inzicht en uitzicht: In zicht. lez. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11,00 En nu... Amsterdam, amu sementsprogramma. Dinsdag 30 oktober KRO: 19,30 Midden in zijn tijd, een progr. over de middenstand. NTS: 20,00 Journaal, KRO: 20,20 Vaticanum II, nieuws rond het Tweede Vaticaans Concilie. NTS: 20,30-23,00 Der fidele Bauer, operette. VLAAMS BELGIE 14,05-14.40 School televisie 19,00 De liberale gedachte en actie 19,30 Film voor de jeugd 19,45 Ons kunstbezit 20,00 Nws. 20,25 Het manneke 20,30 Incog nito, televisieschets 20,55 De toverfluit, Tsje chische filmschets 21,15 Vergeet niet te le zen, lit. progr. 21,45 De Twilight Crane, opera (Eurovisie) 22,45 Nws. FRANS BELGIE 18.30 Nws. 18.33 V. d jeugd 19,00 Kent u-zelve 19,30 De gedachte en de mensen (filosofie en lekenmoraal) 20.00 Nws. 20,30 Negen miljoen 22,00 Kamerork. en zangsoliste, klass. muz. 22,30 Nws. Op Hilversum 1 (402 m> biedt de KRO om 19.30 uur net populaire platenpro- gramma „Licht te verteren". Om 20 uur volgt de rubriek „Benedicamus domino". De „Vespers van O.L. Vrouwe" worden om 20.20 uur uitgezonden. Vervolgens is er om 22.10 uur het klein taaigeding. Leo Nelissen presenteert om 22.40 uur de rubriek „Vreemd" en tot slot volgt om 23.10 uur de platenserie .,De dag *s voorbij". Op Hilversum 2 (298 m) is er om 19.05 uur een bel-canto-concert. Om 20.05 uur volgt het veelbeluisterde programma „Tot uw orders". Daarna begint om 21.15 uur het dinsdagavond-cabaret. Tot be sluit musiceert om 23 uur het orkest van de koninklijke opera Covent Gar den in Londen. Om half acht presenteert de KRO het programma „Midden in zijn tijd'ge wijd aan de middenstandsproblemen. Na het journaal volgt om 20.20 uur nieuws van het concilie en om 20.30 uur kunnen de operetteliel'hebbers genieten van „Der fidele Bauer". Deze co-produktie van de Duitse en Oostenrijkse tv werd geregis seerd door de befaamde Kurt Wilhelm. Op de beeldband heeft Fred Bredschnei- der van de KRO verklarende teksten onder de titels aangebracht. België Vlaams vertoont om 20.30 uur de tv-schets „Incognito", bewerkt naar de novelle van Tsjechow. Om 20.55 uur volgt de filmschets „De toverfluit". Daar na is er om 21.15 uur de rubriek „Ver geet niet te lezen". Onder voorbehoud voor eventuele wijzigingen brengt de Vlaamse tv om 21.45 uur een Eurovisie uitzending van de opera „The twilight crane". (Advertentie) EL-MIOR Zelfstr ij kende popliti en Tricot nylon - v.a. 15.90 Aangemoedigd door het eerste succes heeft de VARA een tweede „geval" ter behandeling gegeven aan de televisie rechtbank, en ook deze keer belooft het een boeiende affaire te worden. Trou wens dit werd gisteravond al bij het eerste getuigenverhoor, waarbij wij weer een rustige, attente prof. Belinfante za gen als de president en mr. Cammelbeeck die gelijk vorige keer weer als officier van justitie fungeerde. Deze laatste had het uiteraard bij dit eerste getuigenver hoor nog niet erg druk. Van hem moet het „zware werk" nog komen a.s. woens dag. Met name de diverse getuigen heb ben deze avond de aandacht gevraagd. Hieruit ontwikkelde zich een boeiende lezing van een huwelijkszwendel, waar voor de twee verdachten Harteveld en Sierhuis terechtstaan. Zonder op de af loop vooruit te lopen is naar onze me ning dit programma-onderdeel van suc ces bij een groot kijkerspubliek verze kerd, omdat naast de „inhoud" van de ze affaire het publiek meer bekend raakt met de rechtsprocedure, zoals deze zich in ons land regelmatig voltrekt. Het was verder een waar genoegen te luisteren naar een interview met en zang van de Vlaamse cabaretier Kor van der Goten, die op smeuig-Vlaamse wijze en kele spitse liedjes bracht. Een enkele keer deed deze chansonnier, die zichzelf op de guitaar begeleidde, soms denken aan Jules de Corte. In „Achter het nieuws" kwam een dankbare dr. De Jong op het scherm, die de afloop van het Cuba-conflict nog eens helder preciseerde. Een boeiend avondprogramma dus, dat de doorsnee-kijker beslist op prijs zal hebben gesteld. J. de R. De Belgische senator Maisse, van de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, uit Luik. is er niet gerust over, dat in de tweede mars op Brussel „vreemde vlag gen" werden meegedragen. In een schrif telijke parlementaire vraag, gericht tot tot eerste minister Th. Lefèvre, wenst hij te vernemen of „de Nederlandse rege ring een initiatief, dat de goede betrek kingen met Nederland in het gedrang kan brengen, in de hand heeft gewerkt." Van de eerste-minister wil hij ook nog weten, of de inrichters van de mars hem op de hoogte hadden gebracht van hun voornemen, dergelijke vaandels mee te dragen. Als Luikenaar kan senator Maisse im mers niet weten, dat er sinds vele ja ren aan de Gentse universiteit een Vlaamse vrijzinnige studentenvereniging bestaat die zichzelf ,,'t Zal wel gaan" gedoopt heeft en als symbool de ouden „geuzenvlag" oranje-blanje-bleu heeft ge kozen, zoals ook de zustersvereniging „Geen Taal, geen Vrijheid" aan de Vrije Universiteit te Brussel en andere Vlaam se vrijzinnige verenigingen. TX«, «dp™* K'50 tot „nTr,,rnO rf goudkleur. KONSON p Q /\SAANSTEKERb ia 28) 1 ,Miss Meredith?" Despard staarde hem aan. „Ik dacht helemaal nie+ aan Miss Meredith. Dat is niet het type vrouw, dat voor eer man als Shaitana bang is." „O, pardon. Dan heeft u dus Mrs. Lorrimer bedoeld?" Welnee. Hoe komt u erbij? Ik sprak in het algemeen. Mrs. Lorrimer bang maken, dat zou niet makkelijk gaan. denk ik. Bovendien vind ik haar niet het soort vrouw, dat met een schuldig geheim rondloopt. Nee. ik heb geen se conde aan een speciaal iemand gedacht" ,0....u heeft alleen over Shaitana's methode gesproken?" „Juist." ,,'t Is natuurlijk waar," zei Poirot langzaam, „dat mannen van het soort van Shaitana vaak een uitstekende kijk op vrouwen hebben. Ze weten, hoe ze te benaderen hoe ze aan te pakken. Ze kennen de kunst ze zover te krijgen, dat ze hem geheimen gaan vertellen Hij aarzelde. Despard viel hem driftig in de rede. 't Is je reinste onzin. De man was een opschepper, een charlatan. hij had eenvoudig niets, waar je bang voor hoefde te zijn. En toch waren de vrou wen bang voor hem., hoewel 't bela chelijk is." Opeens keek hij op. „Hé ik heb me te ver mee laten nemen. Te veel verdiept geraakt in het gesprek. Tot ziens, monsieur Poirot. Kijk mij na, als ik uitstap dan kunt u mijn trouwe schaduw bewonderen. U hoeft heus niet bang te zijn, dat hij zal blijven zitten." Hij haastte zich naar de achterkant van de bus en ging het trapje af. De bel van het achterbalkon klonk En voor de bus tijd had om te stoppen, nog eens. Poirot keek naar het trottoir, en zag Despard met grote stappen teruglopen. Maar hij gaf zich niet de moeite te kijken, of de trouwe schaduw eveneens was uitgestapt. Iets anders interesseer de hem meer. „Niet aan een speciaal iemand ge dacht," mompelde hij voor zich heen. ..Benieuwd of dat waar is." HOOFDSTUK XVI De verklaring van Elsie Batt Brigadier O'Connor had van zijn ka- rade. de onvriendelijke bijnaam: „De lieveling der vrouwen" gekregen. Ontegenzeglijk was hij buitengewoon knap. Groot, kaarsrecht, breedgeschou derd, met een mooi, echt mannelijk, fris gezicht en ogen, die hem voor de zwakke sekse eenvoudig onweerstaan baar maakten. En daarbij had hij tem po.... ook wat zijn werk betrof. Zo n tempo had brigadier O'Connor dat hij precies vier dagen na de moord op Mr. Shaitana met Elsie Batt, gewe zen kamermeisje bij wijlen Mrs. Crad dock. North Audley Street 117. bij de Willy Nilly Revue op een stallesplaats zat. Na een zorgvuldig verkennen van het terrein was O'Connor juist tot de con clusie gekomen, dat de tijd rijp was voor het grote offensief....Doet me den ken aan de manier, waarop een van mijn vroegere patroons te keer kon gaan," zei hij. „Craddock heette-die. Een oud geraamte." „Craddock?" herhaalde Elsie. „Ik heb ook een poosje bij een familie Craddock gediend." „Wat grappig zeg! Misschien zijn 't wel dezelfden geweest." „Jullie meisjes zijn toch allemaal een der," zei brigadier O'Connor. „Dol d'r op, zo gauw een man niet deugt. Ik ken 't soort... net zo ver te vertrouwen als je ze ziet." „Je mag nog zoveel verstand van J mensen hebben, maar nou ben je d'r toch naast, dik naast. Zo was de dokter Helemaal niet. Wat kon hij eraan doen, dat Mrs. Craddock hem elk ogenblik liet halen? Wat moet een dokter in zo'n geval doen? Niet komen, soms? Als je 't mij vraagt, gaf die niets om d'r alleen dan als patiënt, 't Was helemaal haar schuld. Ze wilde hem gewoon niet met rust laten." „Dat is alles goed en wel. Elsie. Je vindt 't toch niet erg, dat ik je Elsie noem, wel? Ik heb een gevoel, alsof ik je m'n hele leven gekend heb." „Dat heb je niet. Me zo maar bij m'n naam te noemen! Geen kleinig heid!" Ze maakte een uitdagende hoofdbewe ging. „O.... ik vind 't best. Miss Batt dan." Hij keek haar van terzijde aan. „Maar ondertussen heeft haar man er toch ook maar genoeg van gekregen. Als ik me goed herinner, heeft-ie flink opgespeeld." „Nou....Eén dag is er ruzie geweest, dat is waar," gaf Elsie toe. „Maar als je 't mij vraagt, was hij toen al ziek. Kort daarna is hij ook doodgegaan." „O ja....aan een ziekte met zo'n gek ke naam, niet?" „De naam weet ik niet....Maar 't was iets Japans....hij had het gekregen van een scheerkwast, die hij pas had ge kocht. Verschrikkelijk toch, dat ze met SllfWsm?* „Ze woonden in North Audley Street' vertelde Elsie hem. „Die Craddocks van mij zijn naar Lon den gegaan....daarom moest ik weg," zei O'Connor zonder een ogenblik te aar zelen. „Ja....ik geloof het waarachtig.... als ik me niet vergis, heb ik ze over North Audley Street horen spreken. Mrs. Craddock was een beetje aan de lichte kant." Elsie schudde haar hoofd. „Kon d'r niet goed zetten. Altijd mop peren en nooit iets goeds. Hoe je ook je best deed." D'r man was ook niet best af, wel?" „Nee. Altijd zeuren en verwijten maken dat hij haar verwaarloosde en haar niet begreep. En dan heb ik d'r geen dag gezond gekend....van de vroeg morgen tot de late avond steunde en k te ze en vertelde aan iedereen, die he< ioren wilde, hoe erg ze d'r aan toe was! Maar volgens mij was ze he kin al niet ziek...." O'Conner sloeg zich op do knie. „In eens herinner ik 't me. Was d'i niet wat tussen haar en d'r dokter? Een beetje te dik met. mekaar of zo iets?" „U bedoelt dr. Roberts? Een aardige) „Phoe. man....altijd een goed woord voor ieder-lik niks!' een." I „Misschien doet hij het straks, die dingen niet voorzichtiger zijn..Sinds dien heb ik niks meer moeten hebben van die goedkope Japanse dingen." „Steun je eigen land, dat zeg ik maar altijd," verklaarde O'Connor met een braaf gezicht. „Dus dan hebben de dokter en hij toch ruzie gehad, niet?" Elsie knikte, blij met die onverwach te gelegenheid om een half vergeten schandaal weer op te halen. „Geweldig zijn ze te keer gegaan,' zei ze. „Dat wil zeggen mijn meneer in hoofdzaak. Dr Roberts zei niet veel .hield zich koest. Die zei niks anders dan: Onzin' en ,Wat haal je je toch voor dingen in je hoofd!' „Dat gebeurde zeker bij hen thuis, niet?" „Ja. Ze had 'm weer laten halen. En daarover kreeg ze toen met me neer ruzie en midden in die keet kwam de dokter en toen had die het natuur lijk gedaan." „Wat zei je meneer zo ongeveer?" „O., ja, eigenlijk dachten ze niet, dat ik ze kon horen. De hele herrie was in mevrouws kamer, begrijp je? Ik had zo'n gevoel, dat 't de moeite waard zou zijn en daarom heb ik toen als de wind mijn stoffer en blik geno men en ben de trap gaan vegen. Zon de om zoiets te missen evengoed als een film, zeg ik altijd." Brigadier O'Connor was het roerend met haar eens, en dat zei hij haar ook. Maar hij dacht, wat een geluk het was, dat Elsie op deze officieuze manier aan de tand werd gevoeld. Buitenge woon verstandig gezien van zijn supe rieur! (wordt vervolgd) HANDIG William Smart uit Londen heeft zich vrij weten te pleiten van schuld toen hij zich moest verdedigen tegen de aanklacht, dat hij in het bezit was van een niet verzekerde auto, waarvoor hij bovendien geen vergunning had. Hij wees er op, dat zijn auto geen remmen, geen batterijen en geen banden had en zei, dat het dus geen auto was. VEEL Mrs. Sarah Hackleton, 86 jaar, heeft 100 achterkleinkinderen. Binnenkort zullen er nog drie geboren worden. Mrs. Hackleton, die zelf 17 kinderen het leven heeft geschonken, heeft 76 kleinkinderen, 100 achterkleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Zij al len wonen binnen een straal van vier kilometer van haar woning in het kleine dorp Jump in Yorkshire in Engeland. BOETE Bruidegom Victor Poynter, 22, heeft vijf pond boete moeten be talen, omdat hij zijn bruid Glo ria op de bruiloftsreceptie een pilsje had laten drinken. Gloria is 17 en volgens de Britse wet moet men 18 jaar zijn om in 'n openbare gelegenheid een alco holische drank te mogen drin ken. ÏO.'Z „Natuurlijk verwacht mijn vrouw je. Ze zei vanochtend nog: Bah, komt die nu wéér!" De Concilievaders zjjn thans gereed met het eerste hoofdstuk van het sche ma over de liturgie. Maandagmiddag zijn zij begonnen aan het tweede hoofdstuk, dat handelt over de Eucharistie. De vaders zijn het onderling niet eens kunnen worden over enkele belangrijke punten in het eerste hoofdstuk. Zo ver schilden zij van mening over de mate van gebruik van de volkstaal in de li turgie en ook over de vraag in hoever re inheemse gebruiken en riten in de liturgie opgenomen kunnen worden. Wel waren zij het eens over de bete kenis van de liturgie, de wenselijkheid van actieve deelneming der gelovigen, uitgebreidere vorming der priesters op liturgisch gebied en oprichting van litur gische commissies en instituten op natio naal en diocesaan niveau. Mgr. Perruzo van Agregente (Italië) heeft ter afsluiting van de debatten over het eerste hoofdstuk van het schema voor de liturgie een oproep gedaan het Latijn in de liturgie te handhaven. Het tweede hoofdstuk van het schema Op een onbewaakte overweg tussen Blerick en Horst-Sevenum zijn twee mensen, die in een auto zaten, onder een trein gekomen en gedood. De slachtoffers zijn de 41-jarige A. Zeggelinck en de 24-jarige W. G. G. N. Schoen, beiden uit Venlo. Hun auto werd door de trein door midden gesneden en het achterste stuk werd vele honderden meters meege sleurd. voor de liturgie werd maandagmiddag in behandeling genomen. Kardinaal Spell- man opende de rij van sprekers met de vermaning toch vooral niets aan de li turgie der Eucharistieviering te veran deren. Hij werd hierbij o.m. afgevallen door kardinaal Leger (Canada), die pleitte voor aanpassing der liturgie. Kardinaal Spellman is bekend als de vaandeldrager der conservatieve rich ting. Vele Concilievaders zijn optimis tisch gestemd ten aanzien van moge lijke wijzigingen. „Tal van veranderin gen zullen het halen", menen zij. Met name noemden zij de concelebratieals mede d© communie onder twee gedaan ten. Men meende, dat dit laatste zeker ingang zou vinden bij huwelijk, kleine wijdingen, vormsel enzovoorts. (Advertentie) DE T£hW PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS.'(poe- ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! De commissie van de Euromarkt heeft i tariefmuren van maandag aanbevolen de I de Euromarktlanden binnenlandse I reeds binnen een termijn van drie jaar op te heffen. De streefdatum in het zogenaamde „actie-programma", dat ter bestudering door de commissie aan de ministerraad van de zes landen is voorgelegd, is 1967. De binnenlandse tarieven zijn sedert het bestaan van de Euromarkt in 1958 al met vijftig procent verlaagd. In 1967 zouden zij met 70 procent zijn verlaagd. In het programma wordt voorts voor gesteld de wisselkoersen tussen de le- den-staten na de overgangsperiode, die iri 1970 is afgelopen, te bevriezen. De commissie is van mening dat deze stap „van vitaal belang is voor de eco nomische eenheid" van de Gemeenschap. Een „Europese monetaire eenheid" in de plaats van franken en marken kan even tueel op een latere datum worden over wogen. Andere voorstellen zijn de produktie van de gemeenschap voor belangrijke in dustrieën, europanisering van begro- tings- en belastingstelsels en een geza menlijk buitenlands hulpfonds. 7-4. Minter en Hinter hadden door het raam heel goed gezien, hoe de geheim zinnige Sliep de broodjes verstopte. „Zie je mou wel?" fluisterde Minter, „het zijn helemaal geen gewone kadet jes." zei Hinter, „van toveren zie zei Maar de bakkersknecht scharrelde met de andere broodjes. Hij haalde bakken vol kadetjes en puntjes en halve maan tjes en bolletjes tevoorschijn en deed ze in een grote mand. Daarna pookte hij wat in het vuur van de oven en spuwde erin- „Psa," mompelde hij, „nog één ochtend de wijk in en dan.." Minter. Zijn ogen glinsterden. „En dan foetsjie, de grens over!" De rest van wat hij zei, hebben Min ter en Hinter niet meer gehoord, want ze zagen dat Sliep de mand met brood jes in de kar zette en aanstalten maak te om te vertrekken. Als een haas sprongen ze van de kist, holden het gangetje uit, en bleven om de hoek staan wachten knecht voorbij zou zijn. „Als hij ons maar niet ziet," terde Minter. „Wat zou dat?" vroeg Hinter. mogen hier toch staan?" „Psst, daar komt hij!" waarschuwde Minter. Hij drukte zich plat tegen de muur. tot de fluis- „We

de Stem | 1962 | | pagina 9