Vijf dagen feest rond Tilburgse hogeschool Personeelsbeleid hoofdtaak voor jubilerende K.W.V „puil! 'w mu\\v> Dertien vrouwen op de planken: een utopie Middelburg heeft vijftig jaar elektriciteit „Net een modern NEGENDE LUSTRUM IN BREDA GEVIERD Adviezen en cursussen WIET BLEEK*»*»® Studentenoptocht Dag der burgerij Drie miljoen stenen Verlos ons van den boze te Goes Raad van Beroep: Kinderbijslagwet geldt ook voor novicen Voordelen van gemeentelijk bedrijf EXAMENS Korfbal KNKB Zeeuwen deden liet best het wereldberoemde schuurpoeder schuimend, super-aktief dat BETER REINIGT, VLUGGER ONTVLEKT dan elk ander schuurmiddel SUPER-SC' SCHUUR'1"1 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 OKTOBER 1962 (Van onze verslaggever) Met een vijfdaagse week van feestelijkheden zal in Tilburg het nieuwe gebouw van de Katholieke Economische Hogeschooi (kosten: bijna 10 miljoen gulden!) in ge bruik worden genomen. Hoogte punt van de feestweek zal de plechtige opening zijn op dinsdag 13 november, die verricht wordt door minister mr. J. Cals in tegen woordigheid van H. M. de Konin gin. Daarmee Is echter de kous niet af. De gebeurtenis zal in die week luister wor den bijgezet met concerten en opera uitvoeringen, studentenoptoehten en aca demische zittingen. Om te benadrukken, dat het hier niet gaat om de opening van een schouwburg, maar om die van een centrum der wetenschap zullen on der meer twee eredoctoraten worden ver leend, één in de economische weten schappen aan de Engelse economist Co lin Clark, en één In de sociale weten schappen aan mr. C. P. M. Romme. Dit laatste eredoctoraat is een Neder landse primeur. De Tilburgse hogeschool die altijd zuinig is geweest met ere doctoraten: in de .15 jaar van haar be staan zijn er slechts 4 verleend grijpt de kans aan, die de wet onlangs heeft geschapen, door de sociale wetenschap pen tot een volwaardige faculteit te ma ken. Hoe groots de feestweek is opgezet, moge blijken uit het feit, dat de ope ningsplechtigheid geïllustreerd wordt met muziek van I Virtuosi di Roma en dat op die dag 's avonds het Ballet du XXieme siècle van het Theatre Royal de la Monnaie te Brussel een uitvoering zal geven in de stadsschouwburg. Op woensdag 14 november trekken de 1200 studenten door de stad in een optocht onder het motto „Bewogen Beweging". Dan ook zal prof. dr. F. v. d. Ven de eerste steen leggen voor de nieuwe stu- dentensoos aan de Academielaan, een gebouw, dat later gezelschap zal krij gen van een sporthal, een studentenflat en een kerkje. Donderdag 15 november wordt het 7e lustrum van de hogeschool gevierd. Tij dens de H. Mis in de St. Jozefkerk zingt het koor van het Brabants Conservato rium en speelt Het Brabants Orkest de missa in E moll van Brückner. Na de diësrede van rector-magnificus dr. F. J. P. van Dooren worden de eredoctoraten, verleend. De avond begint met een fakkeloptocht en eindigt officieel tenminste met een uitvoering van The Beggar's Opera in de stadsschouwburg door cursisten en oud-cursisten van de Katholieke Leer gangen, bij wie de hogeschool nu 35- jaar heeft „ingewoond". De vrijdag is de dag voor de burge rij. Na een concert van het Radio Ka merorkest en het Omroepkoor volgt een gala-soirée in de muzentempel van Wim Bary. Zaterdag 17 november is de zo genaamde hogeschooldag, de jaarlijkse re- unie van afgestudeerden, docenten en studenten ook al een uniek feit in Nederland. Uiteraard begint men deze „dag der gemeenschap" met een hom mage aan prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen de grondlegger van de hogeschoolge meenschap en de hogeschool zelf. In de middag geven dr. Colin Clark en dr. C. Romme gastcolleges, resp. over „Econo mie Growth" en „Sociale Democratie". Een concert van Evert van Trights Bra bants Kamerorkest en een taptoe van de Luchtmachtkapel besluiten de feest week. Tilburg en de wolstaa niet alleen is verschrikkelijk bin met het nieuwe hogeschoolgebouw, dat een aanzet van allure vormt voor het culturele centrum dat geprojecteerd is tegen de bosrand, ten westen van de stad. Een eerste in druk van de architectonische merites „Als ik hier binnenkom, heb ik altijd het gevoel een modern klooster te betreden" typeerde gisteren mr. P. van Boven, curator van de hoge school en voorzitter van de bouw commissie het nieuwe gebouw, dat thans nog bevolkt wordt door schil ders, timmerlieden en installateurs. Door de gangen ziet men overigens nu al studenten naar de collegezalen gaan en dat is dan een teken boe hard de hogeschool aan nieuwe en grotere ruimte toe was. Men heeft echt niet langer kunnen wachten. De president curator dr. C. N. M. Kortmann zei gisteren, sprekend over de benarde situatie aan de Nieuwe Bossche weg, de grootste bewondering te hebben voor degenen, die 35 jaar geleden een hogeschool begonnen in zo'n klein huis De vroegere handelshogeschool heeft zich door het ruimtegebrek echter niet in haar groei laten belemmeren. In 1933 leverde zij de eerste afgestu deerden af, in 1937 telde zij 200 stu denten. In 1945 zaten er 600 studenten op de collegcbangen. In 1952 krijgen de bouwplannen definitieve vorm. De curator die toen opmerkte: „We mo gen blij zijn. als we er over tien jaar in zitten!" blijkt het nu bij het rechte eind gehad te hebben. In 1959 gaat de eerste spade in de grond. Ook in an der opzicht was dit een belangrijk jaar voor de groeiende hogeschool, die er in 1946 een sociologische afde ling had bijgekregen; in dit jaar na melijk studeerde de duizendste stu dent af en registreerde men de vijf tigste promotie. Thans telt de school 1200 studenten. Zoals bekend, krijgt de hogeschool in de toekomst ook een juridische afdeling. Wat de erepromoties betreft: tot dusver werden in Tilburg eredoctor mgr. H. Poels, Robert Schuman. prof. mr. F. de Vries en mr. B. J. M. van Spaendonck. Daar zullen nu Colin Clark en de katholieke politicus mr C. Romme aan worden toegevoegd. Colin Grant Clark is thans 57 jaar oud I en heeft naam gemaakt in de econo- mie. Sinds 1953 is hij directeur van het Instituut voor Landbouw-Econo- mische Research aan de universiteit van Oxford. Hij heeft grote belang- stelling voor de problematiek van de ontwikkelingslanden en is ervan overtuigd, dat ook de Kerk bijzondere aandacht moet tonen voor deze lan- den. Clark is een bekeerling. Volgens sommigen is hij thans „roomser dan de paus". Meermalen stelde hij de Nederlandse landbouw ten voorbeeld aan de hele wereld. Volgens hem zou de landbouwgrond op aarde voldoen- de voedsel kunnen opleveren voor het tienvoudige van de huidige wereld- bevolking, mits de boeren uit de grond evenveel haalden als in Neder- j land. Vorig jaar bewees hij dat de kosten van de levensmiddelen in En- geland slechts met een shilling zou- den stijgen als het land lid wordt van de EEG. Clark is al eredoctor in de natuurwetenschappen van de universiteit van Milaan. J van het Italiaans aandoende, witte bouw werk gaven wij reeds in ons blad van vrijdag 26 oktober. Vermeld zij hier slechts, dat het eigenlijk al weer te klein is Het lage gebouw, waaraan 3 miljoen bakstenen zijn verwerkt, bevat 2 col legezalen voor 300 studenten, 2 zalen voor 150 studenten, 5 zalen voor 50 stu denten en nog eens 5 voor 25 personen. Voorts is er een koffiekamer te vinden, kamers voor hoogleraren en curatoren, een leeszaal, bibliotheek, een grote aula en diverse dienstruimten. In het gebouw zijn tevens de research-instituten van de hogeschool ondergebracht: het Eco nomisch Sociologisch Instituut (ESI) en het Instituut voor Arbeidsvraagstukken. Mettertijd zullen deze een eigen huis krijgen naast het hogeschoolgebouw. Dan ook krijgen de hoogleraren en hun as sistenten misschien elk een eigen ka mer. Nu delen zij die vertrekken met drieën. Het toneelspel .Verlos ons van den boze" van de Nederlandse auteur Jan Staal, is ondanks de vaak knap uitge werkte scènes uitermate moeilijk te spe len door de eenvormigheid van het de cor en de ietwat ongewone bezetting. Dertien vrouwen samenbrengen in een oude pastorie is een utopie die slechts haalbaar is in de stoutste fantasieën van een auteur. Heel duidelijk ondervond dit gisteren avond de toneelgroep Theater" die onder regie van Fred Sterneberg optrad in ,,De Prins van Oranje" te Goes onder auspiciën van de Z.V.U. Het thema van het spel is het agressieve verweer van een domineesdochter op leeftijd, die door zelfs de synode in haar strijdplan te be trekken een ontsluiten van de kleine leefgemeenschap waar zij woont wil te gengaan. Voor haar is de bevordering van toerisme een onzedelijke daad die zij kost wat kost uit piëteit voor haar overleden vader ongedaan wil maken. Dit te meer omdat de nieuwbenoemde dominee zich in dezen van alle commen taar onthoudt. Het komt zelfs zover dat zij met me dewerking van een stel vriendinnen uit protest een nieuwe protestantse gemeen te in het leven roept, een gebeuren dat in de realiteit van het alledaags bestaan eenvoudig ondenkbaar is. Desondanks legt de auteur haar een van de mooiste en indrukwekkendste scènes, die dit hele stuk telt. in de mond. Voor het contrast en de uiteindelijke ontknoping draagt haar jongere zuster zorg. een ge boren flirt. Zij maakt bekend dat haar vader heimelijke avances koesterde voor een tante die als dame van lichte zeden haar beste levensjaren had doorgebracht in Antwerpen. Op dat moment valt de hele opzet van haar fanatieke zus in duigen en wordt het spel, ondanks de algemeen menselij ke tendens, plots tastbaar onwaarschijn lijk. Anita Mernist was een volbloed proté gé van het oude en conservatieve voort bestaan van de gemeente. Zij maakte van haar diepste gedachten een navolg baar ideaal, temeer omdat zij in haar felle en ongeremde strijdlust haa,r al leenzijn wilde camoufleren. De soms wel wat oppervlakkig voor de dag komende flirt was Elly Raamschotel. Marie Ha mel, hun beider moeder, stond teneer- geslagen door de dood van haar man buiten het leven, een innerlijke atmos feer, die zij ook in haar spel met veel overdrijving gestalte wist te geven. (Van onze verslaggever) De Oosterhoutse wed. v. d. W.-B. heeft haar beroep tegen een beslissing van het bestuur der Sociale Verzeke ringsbank d.d. 14 mei 1962 toegekend ge zien. Als rentetrekker heeft zij ingevolge de Kinderbijslagwet recht od kinderbij slag, daar haar 17-jarige zoon, hoewel beschikbaar voor werkzaamheden, als novice bij de congregatie van het H. Hart te Helmond, meestentijds in beslag genomen wordt door onderwijs én be roepsopleiding. De Sociale Verzekeringsbank, die ge steld had, dat de opleiding tot klooster ling noch onder onderwijs, noch onder vakopleiding ressorteerde, werd door de voorzitter van de rechtbank hierover scherp van repliek gediend. De voorzit ter gewaagde zelfs van een mogelijk ver schil van opvatting m.b.t. het noviciaat boven en beneden de Moerdijk. De Socia le Verzekeringsbank is in Amsteradm gevestigd- De voorzitten ide de opvoeding tot de staat vr osterling wel dege lijk tot het or*1 terwijl de novicen bovendien nog vakonderwijs genieten, ergo een beroepsopleiding volgen. Uit de getuigeverklaring van een priester van de congregatie van het H. Hart te Helmond bleek, dat de novicen ongeveer 5 uur per dag vakonderwijs krijgen en 2 1/2 uur geestelijk onderricht. Verder vroeg de getuige pater H. F. C. Oudejans zich af: ..Ik weet niet hoe de Raad van Arbeid aan de gegevens komt, dat de opleiding pas na het noviciaat zou begin nen. Bij mij is niemand geweest om hiernaar te vragen. Wellicht bij de moe der van de jongen, maar dat is niet het juiste adres." De raad van Beroep, die zich volledig achter het beroep van de klaagster stelde, vernietigde in een mon delinge uitspraak de beslissing van de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam, waarbij de Raad heeft verstaan, dat ver weerder een nieuwe beslissing zal nemen met inachtneming van 's Raads oordeel. Het eigen elektriciteitsbedrijf houdt voor de gemeente drie voordelen in betrekkelijke lage tarieven voor be volking en industrie en voordeel in de vorm van de bedrijfswinst, die Middel burg moeilijk meer kan missen. Aldus burgemeester, mr. J. Drijber, op een ten stadhuize gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van 50 jaar gemeentelijke elektriciteit in Middelburg. Het eigen bedrijf zal voor Middelburg ook een krachtige rol kunnen spelen bij de ontwikkeling van de Walcherse kanaalzone. De toekomst van het bedrijf achtte de Middelburgse burgervader moeilijk te voorspellen daar er ook een niet te miskennen streven in den lande is om de openbare nutsbedrijven te con centreren. Hoewel op 29 oktober 1912 de spanning op het Middelburgse net werd gezet zijn de pogingen om hiertoe in de hoofdstad te komen van veel oudere datum. Reeds in 1889 werd door een particulier een concessie aangevraagd, evenals in 1896. Beide pogingen strand den echter op tegenstand in de raad. De komst van de elektrische tram Vlissingen Middelburg in 1908 maakte het Middelburg duidelijk, dat niet langer meer kon worden gewacht. Op advies van het gemeentebedrijf buiten Den Haag werd tewerk gegaan. De 120 V spanning, die men aan dit advies heeft te danken, moet nu in 220 worden om gezet, hetgeen de gemeente op een mil joen gulden komt te staan. Wethouder Th. J. Westerhout had eerder de ver schillende genodigden verwelkomd. Naast een groot aantal raadsleden waren ook aanwezig de gedeputeerde jhr. T. Schorer en A. Kaland, welke laatste tevens voorzitter is van het dagelijks bestuur van de P.Z.E.M., en de oud wethouder, de heer L. J. van 't West- ende. De directeur van het bedrijf, de heer O. S. Hoogewerf, bood hierna het eerste exemplaar van een gedenkboekje aan burgemeester Drijber. Gedeputeer de Kaland ging eveneens in op de ge schiedenis van het bedrijf. Hij noemde SCHEEPSWERK- TUIGKUNDIGE Te 's-Gravenhage slaagden voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkunde de heren A. Booy uit Middelburg en C.J. Koeman uit Waarde. het nu voor de P.Z.E.M. een gelukkig feit. dat de Middelburgse raad indertijd niet inging op een aanbod van de pro vincie om de elektriciteitsvoorziening van het gehele eiland Walcheren voor haar rekening te nemen. Een met de jaren steeds hechter gegroeide samen werking tussen het provinciale elektrici teitsbedrijf en dat van Middelburg noemde de adjunct-directeur van de P.Z.E.M.. de heer R. Froyen, een geluk kig feit. Als blijk van waardering bood hij een bureaulamp aan aan het ge meentebestuur. In de burgerzaal werden hierna het gemeentebestuur en de direc tie van het bedrijf gefeliciteerd, waarna het gezelschap nog enige tijd bijeen bleef. Het afgelopen weekeinde kwamen de Zeeuwse korfbalploegen die uitkomen in de landelijke competitie van de KNKB weer prima voor de dag- In de eerste klasse slaagde Swift 1 erin om in Leiden Fluks één puntje af handig te maken (2-2). hetgeen even eens het eerste winstpunt was dat de Middelburgers tot nu toe in uitwedstrij den konden veroveren. Swiff 1 toonde zich opnieuw een gelijkwaardige tegen stander en tot diep in de tweede helft had'het zelfs een 1-2 voorsprong. Vijf tien minuten voor het einde maakte Fluks gelijk (2-2), waarna Swift 1 nog een uitstekende kans kreeg om de volle winst te grijpen maar een door Jan Mal- jers genomen strafworp miste zijn doel. In de wedstrijd Ahoy-Tjoba 1, die door de ploeg uit 's-Heer Hendrikskinderen met 3-9 werd gewonnen, gebeurden din gen die od het korfbalveld niet thuis ho ren. Na afloop werd er zelfs nog een Tjoba-dame door haar tegenstanders geslagen. Deze wedstrijd begon drie kwartier te laat omdat de aangewezen scheidsrech ter niet verscheen. De groen-witten wa ren uitgesproken sterker en hadden bij rust een 0-5 voorsprong. Animo 1 kwam in klasse 3c weer eens tot een uitschieter door het sterker ge achte DKV in Dubbeldam met 3-5 te kloppen. Ook dit duel was bikkelhard. De Katholieke Werkgevers Vereniging in het Diocees Breda viert haar 9de lustrum in het kasteel Bouvigne te Breda. Haar voorzitter, mr. P.M.H. van Bo ven, zal dan een toespraak houden, waarna ook mr. F.J.F M. van Thiel, algemeen voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond een re de zal houden. Temidden van de vele en veelzijdige activiteiten, welke de Katholieke Werk gevers Vereniging door haar bestuurs organen, landelijke en regionale secre tariaten, kringen, studieclubs, cursus sen en representatie in talrijke instel- '"igen en instituten ontplooit, neemt het Personeelsbeleid we] een heel bijzonde- re plaats in. d.°klute ,kunnen voldoen aan de stijgen de behoefte aan bijstand en advies op aan sTe,n van het Personeelsbeleid, is centraal bureau van het Ne derlands Katholiek Werkgevers Ver- oond reeds sinds vele jaren een afde- "ng personeelsbeleid verbonden. Aller- ÏL®6? ls, 'mmers het besef gegroeid, nat de laatste jaren diep ingrijpende wijzigingen zijn ontstaan in de mense- .verhoudingen in het algemeen, uocn in de onderneming wel in bijzon- aere mate. Om de gedachten van het nieuwe personeelsbeleid meer ingang te doen vinden en de leden meer in het algemeen hierover van voorlichting te dienen, werd reeds in 1950 begonnen met een uitgebreide Cursus Bedrijfsbeleid, die als regel elk jaar in Tilburg, en enke le jaren ook in Amsterdam en Utrecht, wordt georganiseerd. Aan t.eze cursus hebben in de loop der jaren ongeveer 450 ondernemers en staffunctionarissen deelgenomen. Daarnaast is in samenwerking met t gemeenschappelijk instituut voor toe gepaste psychologie en het Hoogveld- Instituut begonnen met een cursus „Leiding geven aan Jeugdige Werkne mers". Adviezen Behalve deze algemene voorlichting wordt bijzonder veel aandacht besteed aan de voorlichting van individuele le den. In de meeste gevallen is nauw keurige bestudering van de in elke on derneming verschillende sfeer en ge groeide tradities noodzakelijk Meerma len komt het ook voor, dat' eerst het leidinggevend personeel, dat in feite het personeelsbeleid in de eigen afde ling voert, op dit onderdeel van hun veelomvattende taak moet worden ge vormd of bijgeschoold. Dit geschiedt li j.oor cursorische voordrachten, die volledig worden afgestemd op het in tellectueel en cultureel niveau van de betreffende groep. Om enige indruk te geven van de zo sterk uiteenlopende service moge vre- meld worden, dat in de afgelopen ja ren volledige schema's voor de intro ductie van nieuw personeel werden uit gewerkt terwijl vele malen adviezen inzake details van de introductie wer den verstrekt. Voor verschillende ondernemingen werd een uitvoerig rapport opgesteld inzake de invoering van de ideeënbus De adviezen over de instelling en werk wijze van de ondernemingsraad namen een dergelijke omvang aan, dat een speciaal daartoe ingestelde commissie hierover een brochure samenstelde, welke zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Het werk op de afdeling Personeels beleid is buitengewoon boeiend en in teressant. Het gaat immers om het zoeken naar mogelijkheden om een zo groot mogelijke harmonie tot stand te brengen tussen de belangen van de on derneming en de belangen van hen die daarin werkzaam zijn; om de waar digheid van de meris onder alle om standigheden te doen respecteren en zijn volwassenheid te erkennen en om te trachten hem de mogelijkheid te bie den om zich door zijn werk en door zijn verblijf in het arbeidsmilieu te ont plooien overeenkomstig zijn capacitei ten en ambities. Reinig een deel van uw gootsteen met het pro- dukt dat u gewoonlijk gebruikt en daarna de rest met AJAX. U ziet direct hoe superieur AJAX ishoe het totaal anders reinigt! VERNIETIGT BACTERIËN IDEAAL VOOR POTTEN EN PANNEN! ZACHT VOOR UW HANDEN' Lost vet en vlekken direkt op. Pannen worden glanzender dan ooit! Maakt wasbak, gootsteen W.C. en bad hygiënisch schoon en stralend wit! Heerlijk zuiver! Heerlijk zacht voor uw handen. AJAX met bleekwerking vernietigt bacteriën, verdrijft nare luchtjes en geeft uw hele huis een heerlijke, gezonde frisheid Ajax-frisheid. AJAX ontvlekt, ontvet en polijst volmaakt. U reinigt alles beter met minder werk. AJAX met super-aktief schuim werkt onmiddellijk. Maakt wasbak, gootsteen, bad en tegels witter, zuiverder, hygië nischer. Ruik eens hoe fris! Voel eens hoe fijn! Neem geen genoegen meer met een gewoon schuurpoeder! Gebruik vanaf vandaag AJAX - het nieuwe pro- dukt dat alles totaal anders reinigt!

de Stem | 1962 | | pagina 7