Wordt rail verkavelingsplan „Lams vliet gewijzigd r SPA Kerstgroeten naar de West Nog te weinig invaliden lid van „Sint-Liduina" Raadsleden Zuiddorpe niet juist beëdigd Stemmingsdatum blijft woensdag 19 december 3,ï% 695-1275 3y''T, 675-1275 Verrassende reactie BRONWATERS PARKA COAT iOSRAM Postzegeltentoonstelling in Vrederust Bergen op Zoom Woningbezit ?5St.-Willibrord wordt in 1964 uitgebreid Kinderleed Pagbla* SI extern Opluchting Inpakken De Gaulle Indonesische economie zeer wankel u sedert eeuwen een der meest gerenommeerde voor uw gezondheid en voor uw genoegen SPA CITRON SPA ófwwScriër KINDER VOORDEEL DAG VROOM OREESMANN Grote toeloop van belangstellenden OR JAARVERGADERING TERNEUZEN: Structuurhervorming Nieuwe stichting Hevige botsing in Kloetinge Leverantie van stadsgas door Axel U proeft de moutwijn Nieuwdorp gnuift Europabeker voor accordeoniste Willy Bierens In w.-Z.-Vlaanderen Geen melkboer op woensdag Faillissementen Eöedma Jaaroverzicht Vlissingse vereniging s tï*\rï* réT y 41 w DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 OKTOBER 1962 Ideaal coatje v. Uw eintje! Wollen win- rkwal. in uni en ruit. jchapevacht" in ca- jchon. Warme win- rvoering. Vele kleu- ,n,5l675-1975 mm Top-kwaliteit! 100°/o wollen grotbrei trui. Diverse kleuren. Multicolor cötelé "mLL pantalon. Vele kleuren. /H I ,55 IQ (Van onze redacteur) Een druk bezochte voorlichtingsbijeenkomst te Westdorpe inzake hgt ruilverkavelingsplan „Canisvliet", waarbij, zoals bekend, de gemeenten Axel, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe betrokken zijn, kreeg maandagmiddag een verrassend slot, toen, na een uren lange toelichting van het oorspronkelijk plan door ir. B. Franke, tij dens de rondvraag plotseling tot uiting kwam, dat van die oorspron kelijke opzet wel eens niets terecht zou kunnen komen! Het blijkt n.l. niet onmogelijk, dat i.v.m. de stormachtige ontwikkeling van de kanaalzone, en de steeds toenemende industrialisatie, een strook poldergrond tussen de Graaf Jansdijk en het kantaal GentTerneu- zen onder de gemeente Westdorpe tenslotte nog buiten de ruilver kaveling gaat blijven, wijl in de naaste of verre toekomst deze agrarische grond wellicht ook industriële doeleinden kan dienen, wanneer de huidige expansie zo intensief om zich heen blijft grijpen. Burgemeester Van Waes voorzitter van de commissie, die het ruilverkave lingsplan voorbereidde werd ter ver gadering door een der vragenstellers uit zyn tent gelokt om nu zyn visie op deze aangelegenheid te geven als bestuurder van de gemeente. Zijn reactie was even verrassend als gedecideerd: het gemeen tebestuur van Westdorpe zal te bevoeg- der plaatse bezwaar maken tegen hand having van het ruilverkavelingsplan in (Advertentie) ^uü>erA/aüêer zijn huidige vorm en hij adviseerde zijn auditorium dit voorbeeld te volgen. Hoewel er met betrekking tot die even tuele industrialisering der Autriche- papeschor en Emmapolders nog hele maal geen plannen bestaan, oordeelde de burgervader de situatie inmiddels der mate gewijzigd, dat z-i. dit gebied uit het ruilverkavelingsplan dient te worden gelicht- Zo dachten ook verschillende van de belanghebbende aanwezigen er over, zo dat ir. Dorst u*t Goes, die de vergade ring presideerde, hen liet weten, dat be zwaren tegen het huidige plan tot 10 no vember schriftelijk (in drieovud) bij G. vember schriftelijk (in drievoud) bij G. Dit college werd op de bijeenkomst vertegenwoordigd door de heer J. M. A. C. van Dongen, terwijl daarnaast ook acte de présence werd gegeven door af gevaardigden van de polderbesturen, de provinciale waterstaat, de betrokken ge meentebesturen en de landbouworgani saties, waarnaast ook de voorbereidings commissie aanwezig was. Als lid van de centrale cultuurtechni sche commissie te Utrecht meende ir. Dorst in zijn openingswoord de ervarin gen van de laatste tijd te mogen karak teriseren als een sprekend bewijs van de grote belangstelling, die in dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen voor ruilver kaveling bestaat. Aan de hand van een twaalftal wand kaarten en situatieschetsen gaf vervol gens ir. Franken een gedetailleerde toe lichting op het onderhavige plan, dat in deze kolommen reeds uitvoerig werd be licht. Wanneer op 19 defember in het Concordiagebouw te Westdorpe de stemming plaatsvindt, dan zouden van de 567 stemgerechtigden er slechts 284 voor hoeven te stemmen om het plan te doen realiseren. Eveneens zal dit geschieden wan neer van de 2329 betrokken ha grond het aantal pro-stemmers 1165 ha of meer beheert. Intussen zijn nu deze cijfers min of meer illusoir gewor den met het oog op de eventuele wij ziging van de oorspronkelijke opzet, waardoor ook het aantal stemmers en de oppervlakte veranderen zou. Een dergelijke wijziging, betrekking hebbend op ca- 500 ha grond, zou echter hoegenaamd geen veranderingen bren gen in de financiële bijdrage van de be trokken agrariërs, die op gemiddelde cij fers gebaseerd is en 750 per ha be draagt Mocht ondanks de nog korte tijd, die daartoe ter beschikking staat, tot plan wijziging inderdaad nog worden besloten hetgeen afhangt van het aantal bij G. S. ingekomen bezwaren dan wordt ie dere belanghebbende tijdig gewaar schuwd, maar blijft toch de stemmings datum gehandhaafd. Een der aanwezigen, die blijkbaar de ze planwijziging wel verwacht, voelde zich geroepen de voorbereidingscommis sie dank te zeggen voor haar voortreffe lijke arbeid, die dan ten dele tevergeefs verricht is. Jammer, zo meende hij, maar nog altijd geldt het „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald"... (Advertentie) ELKE WOENSDAG tS van een pracht kwaliteit katoenen gabar dine. In de kleur blauw en bruin. De jas geheel gevoerd met wollen plaid voering en een uitknoopbare schapenvacht voe ring. Dus een jas die altijd te dragen is. Opgestikte zakken. Voor leeftijden van 5 tot 15 jaar. Voor leeftijd 5 jaar kleine stijging per maat) Deze prijzen zijn alleen morgen, woensdag, geldig. BREDA BERGEN OP ZOO* OOSTERHOUT (Advertentie) De in het ontspanningsgebouw van de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom gehouden postzegeltentoonstelling van de sectie Vrederust van de postzegelver eniging Delta uit Middelburg is een groot succes geworden. Honderden postzegel verzamelaars uit verre omtrek, zijn de geëxposeerde zegels en stukken komen bewonderen, want er waren werkelijk unieke stukken bij te zien. Vooral de verzameling oorlogsdocu mentatie en zegels waaronder zeer zeldzame en waardevolle stukken en zegels, betrekking hebbend op de oorlog 1940-'45 van de heer P. Bastiaanse uit Middelburg een verzameling in vele landen bekroond en zijn collectie Vluchtelingenjaar, trokken ieders be wondering en belangstelling. Dat wil niet zeggen, dat hetgeen de anderen in hadden gezonden van mindere kwaliteit was, integendeel. Er was een uitgebreide verzameling bijna 15 m2 zegels en stukken, die betrekking hadden op muziek, van de heer W. Mennis uit Middelburg, een in zending Duitsland van de heer v. d. Wart uit Souburg: een Istraël-verzame- ling van ds. van Vliet uit Domburg: een Eerste Wereldoorlog verzameling en munten van de heer J. Adriaansen uit Halsteren.. Dan niet te vergeten van de jongere leden Piet Schipper (N.-Guinea), Wilma Adriaansen (dierenverzameling), de heren van Engelen (muziek), Dries 55K De problemen der invaliden liggen heel dikwijls in de persoonlijke sfeer en dat is de reden waarom de activiteit van de Nederlandse Katholieke Invaliden Bond „St.-Liduina" afdeling Zeeland niet veel aan de openbaarheid kan prijs ge ven. Voor vele leden wekt dit de indruk, dat de enige activiteit de jaarvergade ring is, zoals die te Terneuzen weer werd gehouden. Dit deed de heer We- terings, de provinciale voorzitter op merken dat misschien daardoor het le dental zo klein blijft. Een groot aantal invaliden vereenzaamt, terwijl er toch veel voor hen kan gedaan worden. Sinds september 1.1. zijn er echter drie belangrijke sociale wetsontwerpen in behandeling, zo kon de voorzitter tot zijn vreugde mededelen. De belangrijkste daarvan zijn de Interimregeling inva- hditeitstrekkers en de voorziening in de zware geneeskundige risico's. De structuur van de Invaliden Bond is evenwel verouderd, zo constateerde de voorzitter. Het hootdbestuur heelt zich met deze kwestie langdurig beziggehou den. Aan twee belangrijke punten is tot nu toe niet voldoende aandacht besteed: het geestelijke en het sociaal-medisch aspect. Het hoofdbestuur is tot de con clusie gekomen dat de gehandicapte mens geestelijk, sociaal en medisch veel meer „begeleid" moet worden. Voor wat betreft de huisvesting van de gehandicapten merkte de voorzitter op, dat familieleden en bejaardenhuizen geen oplossing zijn. Daarom tracht men nu te komen tot het oprichten van in ternaten en pensions voor gehandicap ten, waarin zij aan een normaal ge meenschapsleven kunnen deelnemen. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan Wit-Gele Kruis, Kath. Maatschappe lijk Werk A.V.O. en speciale Arbeids voorziening voor desamenwerking. Een pleidooi hield de voorzitter voo'- de revalidatie. Nog te weinig invaliden weten hoe groot de mogelijkheden in de zen zijn. De heer Hagenaar vice-voorzit- ter van „St.-Liduina" die tevens het Zeeuws Wit-Gele Kruis dat deze instelling nu ook een Zeeuwse Stichting voor Revalidatie kent. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is het bureau te Axel en velen maken hiervan (gelukkig) gebruik. De jaarverslagen werden goedge keurd en de bestuurleden mej. M. de Rijk (Hulst) en de heren F. Hagenaar (Terneuzen) en G. van Schaik (Bres- kens) werden herkozen. In de plaats van de heer Bookelaar (Oostburg), nam de heer E. van Leeuwen (IJzendijke) de plaats achter de bestuurstafel in. Er werd de leden nogmaals gewezen op de belangrijkheid van het aantal ge- organiseerden en dit aantal is voor Zee land nog veel te klein. De voorzitter vroeg de ieden zelf propaganda voor „St.-Liduina" te maken. Er werden enkele gespreksgroepen ge vormd, waarin bepaalde problemen de aandacht kregen en na het woord van de geestelijk adviseur, kapelaan A. Krij- nen, werden dia's vertoond over diens reis door Israël en Jordanië. Gisterenmiddag heeft zich op de Ka- pelseweg, ter hoogte van de Oostweg in de gemeente Kloetinge een vrij ernstige aanrijding voorgedaan tussen een perso nenauto en een vrachtwagen. In de ter plaatse onoverzichtelijke bocht was een personenauto bestuurd door J. N. uit Krabbendijke drie wielrijdsters aan het passeren. Uit de tegenovergestelde rich ting vanuit Kapelle naderde een vracht wagen van de firma H. uit Hulst. In de bocht kon de personenauto de vrachtwa gen niet meer ontwijken en schoot onder de vrachtwagen tegen de achterwielen, net gevolg van deze nare manoeuvre was een verschrikkelijke ravage. De per sonenauto was aan de linkerzijde totaal vei meld, terwijl de bestuurder klaagde over pijn in de schouder en in de borst, ue acnteras van de vrachtwagen was geheel ontzet en 'n eind achterwaarts ge schoven. Door de klap van de aanrij ding sloeg deze wagen aan de achter zijde opzij, waardoor een der wielrijd sters werd geraakt. Door de slag werd ■711 o»lb-alfs (bloemen) en van Lubeck, diverse lan den, speciale enveloppen en F-D.C.'s). In totaal hadden 14 leden een deel van hun verzameling tentoongesteld, die in totaal bijna 80 m2 omvatten en op lange tafels achter glas te bekijken waren. Zaterdagavond moest er dan toch een eind aan gemaakt worden, hoewel de toeloop van belangstellenden bleef du ren. Tientallen leden hebben zich als lid voor de sector en/of vereniging opgege ven, waaruit bleek, dat er ook van an dere zijden meer belangstelling voor deze hobby gaat bestaan, dan alleen van hen, die hadden geëxposeerd. De heer Sinke sprak namens de per soneelsvereniging Vrederust omstreeks negen uur een dankwoord. Aan allen, die hadden ingezonden, bood hij een herinnering aan. Namens de vereniging Delta voerde hierna de voorzitter, de heer Mennes uit Middelburg, het woord. Hij had niet kunnen denken, dat men dit hier had kunnen bereiken. Nadat hij de geneesheer directeur, ds. v. d. Beek die geruime tijd op de tentoonstel ling had doorgebracht het bestuur van de inrichting Vrederust had be dankt voor hun grote medewerking, bracht hij hulde aan de personeelsver eniging en een speciaal woord van hulde en dank aan de heer Adriaansen voor het vele werk, dat hij voor het welsla gen van deze tentoonstelling had ge daan. Voorts werden de jeugdleden P. Schipper en Wilma Adriaansen bedankt en niet te vergeten boswachter M. de Frel, die twee nachten voor bewaking een oogje op de verzameling had gehou den. (Advertentie) Bij de beoordeling van de notulen van de vorige vergadering wees de heer Moerdijk er in de raad van Zuiddorpe op, dat de beschrijving van de beëdiging van de raadsleden niet juist was. De beëdiging namelijk had plaats door het afleggen van de zuiveringseed en de ambtseed tegelijk, terwijl de wet voor schrijft, dat zulks afzonderlijk moet ge schieden. Aangezien dit niet gebeurd is, zei de heer Moerdijk, dat de beëdiging alsnog moet plaatshebben. De voorzitter was het met deze op vatting niet eens en sloot hierover de discussie, waarop de heer Moerdijk de vergadering verliet „als zijnde een niet beëdigd raadslid" en omdat Zuiddorpe z.i. momenteel zonder raadsleden en wethouders is. Hij zou, deelde hij mede, onmiddellijk de bevoegde instantie er van in kennis stellen. De voorzitter liet vervolgens de verga dering verder doorgaan. Bij beschikking van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is aan de r.-k. stichting bejaardenzorg te Zuiddorpe rijkspremie toegekend voor de uitbreiding van het bejaardenhuis. De bouw zal waarschijnlijk al in november kunnen worden aanbesteed. In principe besloot de raad tot in stemming met leverantie van stadsgas door de gemeente Axel aan de inwoners van Zuiddorpe. Het zou de bedoeling zijn de leiding van Drieschouwen af door te trekken tot aan de St. Janstraat met aftakkingen voor de St. Marcusstraat, de Europastraat en het uitbreidingsplan. De kosten hiervan zouden volledig voor rekening van de gemeente Axel komen, zodat er voor de gemeente Zuiddorpe geen financiële consequenties aan ver bonden zijn. Ook niet aan de met de te maken aansluitingen gepaard gaande herbestra- tingskosten. Door een dergleijke voor ziening zou Zuiddorpe. volgens oordeel van het college, aanlokkelijker worden als woonoord. Tot leden van de commissie van ad vies woonruimte werden de thans zitting hebbende heren herbenoemd. Gemeentegronden Op diens verzoek kreeg onder be paalde voorwaarden de heer E. Thiron toestemming tot het maken van een uit weg door de naast zijn perceel gelegen groenstrook op gemeentegrond, naar de Bernhardstraat. De heer D'Hert vond de toegestane breedte van de uitweg vrij krap, doch bepleitte tevergeefs een breedte van 1.80 m. Op het verzoek van de heer Impens om pacht van gemeentegrond mede die nende voor uitweg, beschikte de raad volgens preadvies van b. en w. afwij zend. Bij stemming waren de heren D'Hert en de Pauw daar tegen. Zij had den graag de uitweg toegewezen gezien alsook de heer Laheyne, maar hiervoor was geen mogelijkheid aangezien deze grond n4^ig is als opslagplaats voor de gemeente. De heer de Pauw deed alsnog de suggestie de bladeren, die daar wor den opgestapeld, naar elders te ver plaatsen. maar ook dit bleek niet uit voerbaar. Met een verzoek van het reclamebureau Talsma om plaatsing van een reclame bord op het dorpsplein ging de raad akkoord. Het bord is fraaier dan het bestaan.de bord, dat naar de Sterre zal worden verplaatst, het heeft drie vlakken en de in de gemeente gevestigde ver enigingen zullen van de kleinste vlakken kosteloos gebruik kunnen maken. Linden blijven Uit de terzake ingewonnen adviezen en een ingekomen verzoekschrift, aldus de voorzitter, blijkt overduidelijk, dat het voor Zuiddorpe een ramp en onher stelbaar verlies zou zijn, als de eeuwen oude linden, die een roemrijk bezit zijn waarop weinig gemeenten kunnen bogen, zouden verdwijnen. Om tegemoet te ko men aan het verlangen van de onder tekenaars van het rekest tegen overlast van de bomen, ging de raad dan akkoord met de geraamde kosten, groot f 500 voor het vakkundig laten snoeien van de bo men. Echter wenste de heer D'Hert hier bij aangetekend te zien, dat hij een andere mening was toegedaan. (Van onze verslaggever) Twee leerlingen van de muziekschool Piet Demmers te Bergen op Zoom heb ben zondag deelgenomen aan het Euro pees Accordeon-concours, georganiseerd in drie zalen van het Patria-theater in Brussel door de Europese Accordeon gemeenschap. Voor deze twee leerlingen, mej- Willy Bierens uit Nieuwdorp en mej. Carla Ro- bers uit Kloetinge is dit concours wel zeer succesvol verlopen. Willy Bierens werd Europees kampioen in de professionalafdeling en verwierf daarmee de levensgrote Europa-beker. Carla Robers deed het al niet zo erg veel minder best. Zy werd zesde in de depen dance-afdeling en kreeg ook een beker. Beiden speelden verplichte werken van Yvette Horner, de grote Franse accor deon-vedette. De prestaties van de beide leerlingen op dit concours waren voor de jury bo vendien nog eens aanleiding de leraar van de twee, Piet Demmers, een diplo ma en een medaille uit te reiken. Het is het tweede enorme succes van Willy Bie rens in korte tijd: Vorig jaar werd zy namelijk kampioene van Nederland. (Van onze correspondent) De gezamenlijke melkslijters in w.-Z.- Vlaanderen zullen met ingang van 6 no vember geen melk en melkprodukten meer bezorgen op woensdag. Deze rege ling geldt tot nadere aankondiging. Uitgesproken is het faillissement van J.A. Eggebeen, exploitant van een wo ninginrichting, Nieuwstraat 16, te Ter neuzen. Cur. mr. H. J. Q. Tichelman, Terneuzen (Advertentie) Delana trui voor elke dag Wol met katoen- dus warmen sterk- .5 frisse Sen. raglan mouw rits op de e 50 7 95 rug-3-7 jaar O» LET OP HET DELANA ETIKET (Van onze redacteur) In het WGK-gebouw aan de Leliën- laan hield de r.-k. woningbouwvereni ging „St.-Willibrord'' haar jaarvergade ring. Voorzitter F. Schets herdacht aan het begin van de vergadering de onlangs overleden oprichter E. Andriessen- De heer Schets merkte op, dat de overledene vooral in de jaren 1948-1952, toen de eerste complexen woningen ge- zij enkele meters verder met fiets en al „la,-lne aanwezie v ctgde. merkte in verbandTierSeTp TXZnd^en™ wisseli'^0"1" Wel Wee Uitge" (Van onze verslaggever) Het toneeltje van het Christelijk Mili tair Tehuis aan het Bellamypark te Vlis- singen was gistermiddag omgetoverd in een heuse opnamestudio. In deze, door de zware gordijnen zo geluiddicht moge lijk gemaakte ruimte, legde opnamelei der A. Pierlot „aan de lopende band" de stemmen vast van familieleden van mi litairen die tydens de kerstdagen in de Nederlandse Antillen of in Suriname verblijven. De groeten worden van de opnameband op een grammofoonplaatje gesneden en door de lokale commandan ten tijdens de kerstdagen aan de militai ren uitgereikt. Deze opnamen vinden in het gehele land plaats en omvatten ruim vijfhon derd groeten. Gisteren was Zeeland aan de beurt. In Terneuzen, Vlissingen, Mid delburg, Kolijnsplaat en Renesse werden in provisorische studio's de groeten op genomen. Vandaag komt Brabant aan de beurt. Als plaatsen voor deze provincie zijn aangewezen Bergen op Zoom, Roo sendaal, Breda, Tilburg, Den Bosch en Eindhoven- In Zeeland werden ruim dertig kerst boodschappen opgenomen voor zowel mi litairen van de landmacht als de zee macht, hoewel het accent, hoe kan het in Zeeland ook anders, op het laatste krijgsmachtonderdeel viel. Het stemmige zaaltje van het militair tehuis te Vlissingen was gistermiddag plaats van reünie van familieleden, die voor kortere of langere tijd een zoon, schoonzoon, broer of echtgenoot moeten missen. Tezamen met de kapitein A. zorg^Leger TluEWÏV"w Vl™.' de fraaie Walscherse dracht, Prins, die voor de O. S. en O. van de Kon. Marine aanwezig was werd door reed kwamen, de vereniging grote dien sten heeft bewezen. Te zijner gedachtenis zal ,,St.-\Villi- brord" een aantal missen laten opdra gen. De voorzitter deelde mede, dat de in schrijving voor woningzoekenden weer is opengesteld. In 1963 hoopt men de eer ste ontwerpen te laten maken voor de nieuwbouwplannen van de vereniging. Deze nieuwbouw zal, naar verwacht ting, haar plaats vinden in het uitbrei dingsplan „Paauwenburg". Men hoopt in het eerste gedeelte van 1964 met de uitbreiding van het woningbezit een aanvang te kunnen maken. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de vereniging zal in decem ber a.s. een receptie worden gehouden. Het door de opzichter opgestelde rap port over de vele constructieve gebre ken en andere onderhoudsproblemen is bij de desbetreffende overheidsinstantie ingediend. Penningmeester C. Benee kon tot zijn tevredenheid mededelen dat dit jaar de ontvangsten de totale uitgaven zullen kunnen dekken- Voor rente en aflossin gen van bij de overheid aangegane le ningen wordt een bedrag afgeschreven van f 186.000. Het totaal aantal wonin gen in exploitatie (300) bleef onveran derd. De z.g. prefab- of systeemwoningen, waarvan St.-Willibrord er 217 in beheer heeft, vragen voortdurende zorg. De oorzaken hiervan zijn geen andere dan dat ten tijde van de bouw, 1949-1950 de systeemconstructie nog in de kinder schoenen stond. De gemeenschappelijke glasverzekering blijkt in een behoefte te voorzien. Momenteel nemen niet min der dan 286 hoofdbewoners in deze ver zekering deel. Het ledental bleef onver anderd op 209. „Hallo Lien, hier is moeder „Wim, een stevige pakkerd...." Zo groette gistermiddag mevrouw D. Ko haar dochter, schoonzoon en kleinkin- derendie voor drie jaar in de West verblijven. Sergeant-vliegtuigmaker Wim Buurmeester uit Vlissingen, die geplaatst is op de vliegbasis Hato bij Willemstad, moet nog anderhalf jaar in het tropische rijksdeel dienen. Schoonmoeder en schoonzus, op de foto bezig met de opname, zorgen er voor, dat zij zich met de Kerst niet zo eenzaam zullen voelen. Als gevolg van het lage salaris heeft Dennis Hale uit Southwick (Engeland) zijn functie als inspec teur van de vereniging ter voor koming van wreedheden tegen over kinderen neergelegd. „Met zo'n klein salaris," zei Hale, „hebben mijn eigen kinderen har de hulp nodig dan andere. Veel kinderen die ik bezocht voor bij stand woonden in betere omstan digheden dan mijn eigen kinderen." pen gevoel van opluchting gaat door de wereld. De overwinning van Kennedy na een week vol dramatische spanning lijkt volkomen. Wat niemand had durven hopen is geschied: Rus land retireert uit Cuba en aanvaardt daarbij toezicht van de V.N. Men moet de moed bewonderen, waarvan premier Kroestjev heeft getuigd door zo open lijk een blunder toe te geven en een blamage te aanvaarden. Dat is niet de gewoonte van dictators. Het Ame rikaanse atoomzwaard, dat pacifisten zo ijverig veroordelen, heeft de vrede gered. De vrees voor een nucleaire oorlog heeft heilzaam gewerkt. In de ontwikkeling van zaken zitten zeker elementen, die hoop wekken op een meer positieve benadering van andere knellende vraagstukken. Ber lijn voorop. Kroestjev heeft getoond, dat er wijde speelruimte kan zitten in de Russische onderhandelings posities. Hij weet bovendien, dat het Westen veel geduld kan hebben, maar zich ook diamanthard kan tonen, als de essentie der vraagstukken aan de oi de komt. De vraag is nu maar. of Kroestjev het zich in zijn positie kan veroorloven ook op andere fronten van de koude oorlog terug te wijken. Zijn Chinese critici, die zelf in een oorlog met India hun ongebreidelde machts- lust botvieren, hebben nu een nieuw en sterk aanvalspunt in de ideologische strijd met Moskou. En bij de in on bekendheid xveggedrukte Stalinisten in Rusland zelf zal de zucht tot onder gronds conspireren weer aangewakkerd worden. Dit uur van grote opluchting mag de Westerse waakzaamheid niet doen verslappen. Want juist die waakzaam heid moet ons ook in de toekomst voor een oorlog behoeden. P)e bekentenis van Kroestjev, dat er op Cuba inderdaad aanvalswapenen werden opgesteld,- en de mededeling, dat ze weer zullen worden ingepakt, heeft heel wat mensen in hun hemd gezet: De heer Castro, die het bezit van raketbases heftig ontkende en iedere V.N.-controie met beslistheid afwees. De heer Zorin, die in de vergadering van de Veiligheidsraad lachte om de Amerikaanse beschuldigingen en zelfs weigerde te kijken naar de foto's, die Stevenson vertoonde. De Cubaanse ambassadeur in ons land, die de pers bijeenriep om te verteilen, dat de Amerikanen leugens verkochten. De brave pacifisten, die zich in vele hoofdsteden ter wereld lieten optrom melen om te betogen tegen Ameri kaanse aanvalsplannen, terwijl nu dui delijk blijkt dat het ging om Russische aanvalsbases in het hart van de Nieu we Wereld. Het persbureau Tass, dat een ver klaring van de Sovjet-regering het licht deed zien, waarin wordt opge merkt: Slechts dwazen kunnen nu alle hoop vestigen op een politiek „vanuit een positie van kracht" en menen, dat deze politiek enig succes met zich mee zal brengen... De communistische propaganda zal nu Kroestjev belichten als de man, die de vrede redde. Maar zijn mede werkers zullen toch veel moeite heb ben met het weer inpakken van de leugens, die ze in het kader van de communistische propaganda de vorige week moesten opstellen. £)e Gaulle blijft na het referendum van zondag aan. Hij heeft echter geen reden om triomfkreten aan te heffen. Toen het er in 1958 bij een referendum om ging goedkeuring te vragen voor zijn Algerijnse politiek, kreeg hij 78.8 procent van de uitge brachte stemmen, nu 61.4 procent. Veel kiezers zijn ook thuis gebleven. De meerderheid is maar een relatieve meerderheid. De Franse president heeft ook de wind in de zeilen gehad door de Cubaanse crisis, welker ge lukkig einde de mening van de kiezers nauwelijks meer heeft kunnen be ïnvloeden. Begrijpelijk was de rede nering: Laten we nu De Gaulle maar niet omver werpen, want we mogen ons niet in binnenlandse twisten stor ten, als het buitenlandse gevaar zo zwaar dreigt. Deze redenering valt weg. als op 18 en 25 november een nieuwe volksvertegenwoordiging moet worden gekozen. Het referendum van zondag kan geenszins waarborgen, dat er dan een 61 procent meerderheid voor de Gaulles partij uit de bus zal komen. Bovendien heeft de president van de Senaat thans een proces aan gespannen tegen de rechtsgeldigheid van het zondag gevallen besluit. Juri disch lijkt het zwak te staan. Hoe kan men immers een grondwet wijzigen door een procedure, die strijdig is met de grondwet? Neen, de positie van de generaal is er zeker niet sterker op geworden. De grote krachtproef met de partijen moet nog komen. Rekening houdend met de groei van de bevolking, zijn de produktie en ex port van Indonesië gedaald tot een der de van de omvang van 1940, zo heeft de voorzitter van de particuliere Indo nesische „raad voor industrie", Omar Toesin, gezegd in een persverklaring naar aanleiding van de invoerheffingen die de regering heeft ingesteld op ma chinerieën en grondstoffen. Als de groei van de bevolking in de berekening wordt opgenomen en de cijfers voor 1940 worden gesteld op 100 punten be draagt het cijfer voor 1960 volgens Toe sin 33. In dezelfde periode is de koop kracht van de bevolking met ongeveer de helft verminderd. Als Indonesië wil beginnen aan een „ontwikkelingsrevolutie'' en op grote successen wil hopen moet het land zich wel bewust worden van zijn. huidige si tuatie, „discipline en administratieve orde" herstellen en wettelijke maatre gelen nemen tegen personen die schul dig zijn aan „misbruik maken van de gelegenheid", ongeacht wie zij zijn, al dus Toesin. Inmiddels is bekendgemaakt dat het Indonesische staatstekort dit jaar onge veer drie miljard gulden zal bedragen.

de Stem | 1962 | | pagina 5