Ruim 2000 Indiase soldaten aan grens gedood of vermist AFRIKA-DAG 1962 Veel van losgeld niet te achterhalen Rabies bij witte muis die drie mensen beet? NEDERLANDERS BEDWINGEN EIIM AL A Y A-TOP Nehroe zocht en vond hulp tegen communistisch China Beeld van Paus Joannes THAILAND BETREURT DUIZEND DODEN Nilgiri-piek7000 meter. S.E.R.-advies vakantie spreiding Veel kritiek op op Menou: te oude wapens „Parate ontspanning Ontvoering Eric Peugeot Agent door hond gebeten STEWARDESS MOCHT NIET VERTREKKEN.... Ondersoek in Amsterdam Ongeluk op een Indonesische kruiser DAGBLAD VOOR ZEELAND Paus Joannes vraagt opnieuw vredesgebed De strijd in Jemen Meer wind Amerikaan veroordeeld in Oost-Berlijn Brits echtpaar vermoord op Sardinië 102e JAARGANG No. 24119 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandia Directeur'. E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (4 lyneri) - Postgiro 1114111 DINSDAG 30 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs f 3,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat X telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOéTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) LUCHTBRUG AMERIKA-ÏNDIA Het aantal doden in het door zware stormen geteisterde zuide lijke deel van Thailand is gestegen tot duizend. Piloten, die waren opgestegen om in de Golf van Thailand naar een vermiste boot met 40 man aan boord te zoeken, hebben in de mondingen van diverse ri vieren tientallen lüken zien drijven. Al leen al in de provincie Nakon Srithama- rat zouden rond 40.000 huizen vernield zyn. De storm heeft vooral de lange, smal le strook land tussen het Maleise schier eiland en het Aziatische vasteland ge troffen. Tientallen boten zonken en dui zenden hutten in de kustdorpen werden weggevaagd. De koning van Thailand heeft een groot bedrag geschonken voor hulp aan de slachtoffers. (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal-Economische Raad heeft een commissie ingesteld die aan de regering een advies zal uitbrengen over het vraag stuk van de vakantiespreiding „gezien vanuit het standpunt van het bedrijfs leven en met inachtneming van onder- wijsbelangen". De commissie bestaat uit 18 leden, te weten 6 werkgeversvertegenwoordigers, 6 werknemersvertegenwoordigers en 6 kroonleden. Bovendien is in deze samen stelling gezorgd voor representanten van het metaalbedrijf, het bouwbedrijf, het landbouwbedrijf en het winkelbedrijf. Voorzitter is mr. F. A. H. de Graaf. Het advies is de S.E.R. gevraagd door de staatssecretarissen van O.K. en W., So ciale Zaken en Economische Zaken. Paus Joannes XXIII heeft gisteren* 2 voor de vierde keer in zes dagen erop aangedrongen te bidden voor de vrede. Thans verzocht hij dit aan de Con- cilievaders, die hij dankte voor hun 2 gelukwensen ter gelegenheid van het Z vierde jaar van zijn pontificaat. 2 Z „Laat ons bovenal voortdurend sa- 2 Z men bidden tot de koning van de 2 2 vrede, opdat Zijn vrede, die alle ken- 2 nis te boven gaat, de harten en gees- 2 ten der mensen mag behoeden", zei- 2 de hij o.m. In tien dagen strijd tegen de Chinezen heeft het leger van India tussen de 2.000 en 2.500 inan aan doden en vermisten verloren. Dit heeft het ministerie van defensie te New Delhi meegedeeld. Datzelfde ministerie zei erop te vertrouwen, dat de Indische troepen de Chi nezen nu zullen tegenhouden, hoewel het einde van de strijd nog niet in zicht is. Al het mogelijke wordt intussen gedaan om er voor te zorgen, dat de Indische troepen Naar verluidt heeft India zich ook tot de regeringen van Frank rijk en Canada gewend voor mi litaire hulp. Nehroe zou, aldus voor het eerst bereid zijn militaire hulp te aan vaarden zonder hiervoor direct te betalen. Details over de betaling aan Amerika zijn niet bekend, maar men neemt aan, dat de voorwaarden zo zijn gesteld, dat India geen moeilijkheden zal ondervin den. Pakistan ziet in een omvangrijke Amerikaanse militaire hulp aan India echter ,,een onvriendelijke daad". De Indiase legerleiding heeft dringend behoefte aan lichte wapens, mortieren en automatische geweren voor de troepen aan de grenzen, die momenteel slechts de beschikking hebben over uitrusting die nog uit de eerste wereldoorlog dateert. Bij de Amerikaanse ambassade in New Delhi zal een verbindings instantie worden ingericht, die ten doel zal hebben de leverantie en het vervoer van de wapens zo snel mogelijk te doen verlopen. Niet- officieel is vernomen, dat reeds het offensief zullen kunnen hervatten. Op een desbetreffend vezoek van Nehroe hebben de V. S. onmiddellijk militaire steun toege zegd. Die steun zal waarschijnlijk bestaan uit wapens en munitie voor de infanterie, waar aan dringend behoefte bestaat. De eerste voor raden zullen nog deze week arriveren. De V. S. zullen daartoe zelfs een luchtbrug op India instellen. wapens zijn aangevoerd, afkomstig uit Amerikaanse opslagplaatsen in Thailand. Ministerie van defensie Op een besloten zitting van de leiding van de parlementaire fractie van de Congrespartij heeft de Indiase minister van defensie, Krisjna Menon, verklaard, dat India thans in een gunstiger positie verkeert om Chinese agressie het hoofd ie bieden dan enkele dagen geleden het geval was. Westelijke militaire waarnemers twij felen echter aan de juistheid van Menons woorden. Men erkent, dat de Indiase troepen zijn teruggevallen op een terrein, dat zich beter leent voor de verdediging dan de stellingen in de bergen, maar zij betwijfelen of het leger wel goed genoeg is uitgerust om een aanval tegen te houden, laat staan een tegenoffensief te beginnen. In de Congrespartij is momenteel ten aanzien van minister Menon een pro- en een anti-groep. Een aantal ministers zou zelfs het ontslag van Menon hebben ge eist, omdat de bewapening verouderd is. Nehroe staat tot dusver achter zyn minister van defensie en er zijn geen aanwijzingen, dat hij die houding zal wijzigen. Goud gevraagd Krisjna Menon heeft een beroep op de bevolking gedaan om goud beschikbaar te stellen, opdat de regering in het bui tenland wapens kan kopen. Eerder had de regering op de ongeveer 500 prinsen in het land een beroep gedaan om tien procent van hun staatstoelage variërend van kleine bedragen tot de ongeveer vier miljoen gulden die de nizam van Haiderabad jaarlijks krijgt voor de nationale verdediging af te staan. Brieven Intussen heeft Nehroe brieven ont vangen van Kennedy en MacMillan, waarin deze steun toezeggen. Ook West- Duitsland heeft meegedeeld, dat het India in zijn grensoorlog tegen commu nistisch China steunt. De Indiase am bassadeur in ons land, de heer K. Tandon, heeft minister-president prof. De Quay een brief overhandigd over „de agressie tegen India". De ambassade gaf geen bijzonderheden, Den Haag evenmin. President Nasser van de V.A.R. heeft een tweede bemiddelingspoging gedaan. Nehroe heeft beleefd afwijzend gerea geerd, zo ook op bemiddelingsvoorstel len van de premier van Ceylon, mevrouw E'andaranaike, en van de pre sident van Birma, generaal Ne Win. In Jemen wordt hard gevochten tussen republikeinse en monarchistische troe pen, zo meldt radio Amman, dat op de hand is van laatstgenoemde partij. Republikeinse militairen hadden drie maai" de stad Marib aangevallen, doch zij slaagden er niet in de stad te bezet ten. Vele aanvallers zouden zijn overge lopen naar de troepen, die de imam steunen. Voorts meldde dezelfde radio dat „de ziekenhuizen in Cairo en andere Egyptische steden vol liggen met doden en gewonden van de Egyptische troepen die aan de zijde van de republikeinen in Jemen hadden gevochten". 55 In weerwil van de ontspanning in de 'Cuba-crisis wil de Westduitse re gering uit voorzorg met het oog op mogelijke Russische (tegen)-zetten in de kwestie-Berlyn, een verhoogde de fensieparaatheid voorbereiden. In een kabinetsvergadering onder leiding van Adenauer is gisteren aan de Westduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, opdracht gege ven een reeks maatregelen te treffen. Die maatregelen zouden nog door het kabinet goedgekeurd moeten worden. Uit Russische militaire kringen te Moskou is gisterenavond vernomen, dat Russisch militair personeel eerst weer verlof zal krijgen wanneer de Amerikaanse blokkade van 'Cuba zal zijn opgeheven. Op 23 oktober trok het Russische opperbevel alle verloven in, nadat Amerika een wapenembargo op vracht naar Cuba had ingesteld. Dit om de „paraatheid en waakzaamheid van het rode leger" te verhogen. Voor overige bijzonderheden van de kwestie-Cuba verwijzen wij naar pag. 7. IN DE OMGEVING van een Warschaus crematorium is een glazen pot gevonden, waarin 38 beschreven vellen, waarop een gedetailleerde lijst van transporten naar de gaskamers in de periode van 6 tot 29 oktober 1944. EEN PRIJS STOP jegens de bakkerij zou een niet gerechtvaardigde maatregel zyn, menen de werkgevers in het bak kersbedrijf, die gisteren in Utrecht in spoedvergadering byeen waren. PROF, S. POSTHUMA, een der direc teuren van de Nederlandsche Bank, heeft in een memorandum voorgesteld de va luta van de zes Euromarktlanden, even als de dollar en het pond sterling, te be handelen als „sleutelvaluta". Hieronder vallen de Mark, lire, Franse en Belgische frank en de gulden. EEN KRUIDENIER in de Sovjetrepu bliek Azerbajzjan is ter dood veroor deeld wegens het stelen en verkopen van (wiegbanden. Medeplichtigen kregen straffen tussen acht en vijftien jaar. TEGEN DE 34-jarige Prio Masloer is 14 jaar gevangenisstraf geëist op beschul diging van een samenzwering tot omver werping van de Indonesische regering. De man was leider van een clandestiene rode organisatie. OP NIEUW-GUINEA zijn alle achttien Nederlandse functionarissen op de hoog ste posten thans vervangen door interna tionale ambtenaren. Z Weersverwachting van het K.N.M.I.S Z tot vanavond, opgemaakt gisteren-* Z avond 23.15 uur: Z 2 Tijdelijk veel bewolking met regen. 2 2 Weinig verandering in temperatuur.2 2 Krachtige, langs de kust harde tot2 2 stormachtige wind tussen zuid en* west. w Vandaag: zon onder 17.17 uur. Maan* onder 18.39 uur. 2 Morgen: zon op 7.31 uur. Maan op* 10.13 uur. In het proces tegen de verdachten in de zaak-Eric Peugeot, gisteren te Ver sailles begonnen, heeft de 26-jarige Ray mond Rolland gezegd, dat hij „ontzet tend verliefd" was op een voormalige schoonheidskoningin (de Deense Lise Bodin) en het losgeld nodig had. (Eric Peugeot, een kleinzoon van de Franse autofabrikant, werd in april 1960, toen hij vier jaar oud was, ontvoerd. Hij werd na 56 uur ongedeerd vrijgelaten nadat een losgeld was betaald). Volgens Rolland was de andere ver dachte die terechtstaat, de 39-jarige Pierre Larcher, de leider van de ont voering. Hij voerde Larchers instructies uit en had de jongen ontvoerd onder het beding de helft van de losprijs te zullen ontvangen. Nadat Eric was ontvoerd, had Rolland, naar zijn zeggen, zich steeds met de jongen beziggehouden en met hem ge speeld. Rolland verklaarde ook het los geld in ontvangst te hebben genomen op last van Larcher. Larcher zei, dat hij en Rolland samen het ontvoeringsplan hebben uitgewerkt. Zijn brief aan Erics vader met de eis Een Oostduits gerechtshof heeft in een geheime zitting de Amerikaan Jean F. Loba, een soort „rode pimpernel", uit Altadena, Californië, tot 2,5 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het be ramen van plannen om vluchtelingen naar West-Berlijn te smokkelen. Zijn moeder, mevrouw Florence Loba, die naar Berlijn is gekomen om het pro ces bij te wonen, werd niet in de rechts zaal toegelaten, maar zij mocht wel na het vonnis met hem spreken in tegen woordigheid van een tolk. Er zijn geen details van de tenlaste legging tegen Loba bekendgemaakt, be halve dat hij plannen beraamd had om vluchtelingen over de Berlijnse muur te helpen ontsnappen. Loba's Oostduitse verdediger zei dat hij tegen het vonnis in beroep zou gaan. Prins Bernhard heeft gisteren in het Kurhaus te Scheveningen de Afrika- dag 1962" bijgewoond. Op de foto zien we de prins in gesprek met de presi dent van de Wereldbank, de heer Eugene Black en de gouverneur van de Wereldbank, prof. dr. P. Lieftinck. De Amsterdamse politiehondengelei der P. Kok is gisterenmiddag door een bouvier in zijn borst gebeten. Een bewo ner van de Boerhaavestraat had de hon denbrigade gebeld eens te komen kij ken omdat zijn hond zo kwaadaardig deed. De heer Kok was nauwelijks bin nengelaten toen de bouvier hem be sprong en een beet toebracht. Hij kreeg het dier niettemin spoedig in bedwang en heeft het dier ter observatie naar het asiel overgebracht. In het Burgerziekenhuis heeft hij daarop zijn wond laten behandelen. Van vandaag af zal hij zich laten vaccineren. In het bergachtige gebied van Orgoso- lo op Sardinië is de politie een groot scheepse jacht begonnen op een bende die schuldig wordt geacht aan de dood |Van het Britse echtpaar Townley, wier lijken zondagmiddag langs een weg wer den gevonden. Drie leden van het gezin van dokter S. van der Woude aan de Reijnier Vinkeleskade in Amster dam-zuid zijn vrijdag j.l. gebeten door een tamme witte muis, die uit een terrarium in het huis van de dokter was ontsnapt. Zondag is het diertje onder ver dachte omstandigheden overleden. De G.G. en G.D. te Amsterdam heeft het kadavertje in beslag genomen en stelt een onderzoek in naar de doodsoor zaak. Gebeten is een 23-jarige dochter, die stewardess is en gisteren een vlucht naar Montreal had moeten maken, maar onder deze omstandigheden niet vertrekken mocht. Voorts zijn een 15- jarige dochter en een zoon van dertien gebeten. Deze laatste werd reeds door de G.G. en G.D. ingeënt tegen hondsdol heid, omdat hij in aanraking is ge weest met de kat, welke thuishoorde in een gezin op de Reijnier Vinkeles kade, en die op 19 oktober aan honds dolheid overleed. De jongen vond de kat in de buurt van het nabijgelegen Hiltonhotel en bracht het dier, dat hem mogelijk gekrabd heeft, naar haar huis terug. De beide andere gebeten leden van het gezin worden nog niet gevacci neerd in afwachting van het resultaat van het laboratoriumonderzoek naar de doodsoorzaak van de witte muis. Ongeveer een maand geleden was het dier bij een dierenhandel in Amster dam gekocht. Vrijdag jl. was het dier tje zo razend aan het bijten aan het rooster van het terrarium, dat het kans zag naar buiten te komen. Zaterdag was het beestje zichtbaar ziek. het raakte half verlamd en draaide aldoor in het rond achter zijn staartje aan. De muilkorving Met ingang van donderdag 1 novem ber zullen alle zich in de hoofdstad op straat bevindende honden gemuil korfd moeten zijn. Met ingang van deze datum zal de politie verbaliserend optreden tegen eigenaars, die hun die ren zonder muilkorf op straat laten lo pen. Ook gemuilkorfde honden moeten aan de lijn worden ge-houden. Loslo pende honden zullen door de politie zonder pardon worden opgepakt en ge dood, en evenzo zwerfkatten. Aan de lijn Zoals eerder gemeld, geldt voor alle provincies de maatregel, dat honden zodanig moeten worden opgesloten of aan een ketting of lijn van voldoende sterkte moeten worden gehouden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen. Honden, die in strijd met de voor schriften loslopend worden aangetrof fen, kunnen op last van de burgemees ter waar zij zich bevinden, worden ge dood. Ook katten kunnen ernstig ge vaar voor verspreiding dan wel be smetting met hondsdolheid opleveren en deze dieren moeten dan ook zoveel mogelijk binnen gehouden worden. tot betaling van een losgeld was inge geven door een Franse vertaling van een boek van de Amerikaanse schrijver van griezelverhalen, Lionel White. Op een vraag van de rechter wat hij met het losgeld, waarvan slechts 60.000 frank is teruggevonden, heeft gedaan, zei Rolland dat hij er ju welen voor Lise Bodin voor ge kocht had. Larcher zei, dat onge veer 80.000 franks in casino's en dergelijke gelegenheden waren ver speeld. Hij en Rolland hadden ver der een huis gekocht en een boer derij en natuurlijk waren er „onkos ten" gemaakt. Volgens Larcher heeft Rolland uitvoe rig in het buitenland gereisd waar hij in Finland, Noorwegen, Italië, Duits land en België gedeelten van de lossom voor buitenlands geld had ingewisseld. Verwacht wordt dat het proces, dat vandaag voortgezet wordt, morgen zal eindigen. Kardinaal Montini, aartsbisschop van Milaan, heeft zondag jl. in het Italiaan se Imbersago een vier meter hoog beeld onthuld van paus Joannes XXIII. Na de onthulling wendde hij zich in een toe spraak tot de duizenden die deze plech tigheid bijwoonden. Tijdens een ongeluk aan boord van de Indonesische kruiser Irian" zijn via rige week drie Indonesiërs gedood.Een Rus werd gewond. Het geluk gebeurde toen een Indonesische stoker een uitlaat klep in de machinekamer te snel open maakte, waardoor een steekvlam ont stond, die een luitenant en twee onder officieren doodde, aldus de voorlichtings dienst van de Indonesische marine te Djakarta. De kruiser, die in Rusland werd gebouwd is kortgeleden bij de In donesische marine in dienst gesteld. Een Nederlandse expeditie heeft de top bereikt van de nog niet eerder be klommen berg Nilgiri in de Himalaya. De piek is ongeveer 7000 meter hoog. Leider van de expeditie is prof. dr. C. G. Egeler, hoogleraar In de algemene geologie aan de universiteit van Am sterdam. Plaatsvervangend leider is dr. T. de Booy, wetenschappelijk hoofdamb tenaar aan het geologisch instituut van die universiteit. De expeditie staat onder auspiciën van de Nederlandse stichting voor hoogge bergte-exploratie. De andere deelnemers zijn de geologen dr. J. W. A. Bodenhausen, dr. G. Schaar en drs. H. J. Nijhuis, de artsen dr. A. Tammes en P. van Lookeren Campagne, die op grote hoogte fysiologisch onder zoek op medisch gebied zullen verrich ten en tenslotte de vermaarde Franse berggids, Lionel Terray, de heer H. C. van Lookeren Campagne, student in de werktuigkunde aan de Technische Hoge school in Delft en diens tweelingbroer, de heer P. F. J. van Lookeren Campag ne, tandheelkundig student aan de rijks universiteit in Groningen. Prof. Egeler en dr. Bodenhausen heb ben voor hun vertrek uit Nederland meegedeeld dat de expedtiie in de eerste plaats een geologisch onderzoek van zui ver wetenschappelijk karakter beoogde en dat men daarnaast wilde trachten en kele nog onbestegen bergtoppen te be klimmen. een aangelegenheid waarmee zich in het bijzonder de drie heren Van Lookeren Campagne zouden bezighou den onder leiding van Lionel Terray. De Nederlandse deelnemers hebben zich jarenlang op dit alles voorbereid door het verrichten van talrijke tech nisch zeer moeilijke beklimmingen in de Alpen. Van groot belang is natuurlijk de medewerking van Terray, die tot de grootste alpinisten van deze tijd wordt gerekend en wiens Himalaya-ervaring zeer waardevol is. De expeditie werd mogelijk gemaakt door subsidies, onder meer van de Neder landse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek, de Nederlandse stichting voor Hooggebergte-exploratie het Prins Bernhardfonds, de koninklijke Nederlandse Alpenvereniging, het ko ninklijk Nederlands aardrijkskundig ge nootschap en het Molgengraaff-fonds. Bovendien werden van tal van bedrijven en industrieën goederen en apparaten ten geschenke ontvangen, nodig voor de verwezenlijking der onderneming. Advertentie) «in fantastisch

de Stem | 1962 | | pagina 1