Hele wereld opgelucht behalve Castro Vari ia V aticana -I nog even !N HET LAKEN DAT U 'T BESTE UGTÜ cindere la Lord Snowdon moet het wat kalmer aan doen DE GAULLE IS WEER AAN HET WERK GEGAAN IJ ven liggen.tot baby wakker Cinderella Afsluiting Cubaanse woA Je nog eens lekker uitrekken terwijl voor je bed 'n nieuwe dag wacht, vol beloften en nieuw-te-beleven dingen, U voelt zich fit, fris en "rijk", 'n Koningin te rijk... Cinderella lakens zijn verkrijgbaar bij Roosendaal - Oudenbosch crisis CUBAANS TERRORISME IN VENEZUELA? BEURS VAN AMSTERDAM Willige markt voor internationals Deining om foto van ontgroening Bcrlijn-Ham burg-expres reed op O.-Duitse trein Te lang van stof Invloed pers Concilie-commissies Te vaag Blunder Fruitexport leeft weer op Doodvonnis wegens moordaanslag op pres. Soekarno Sneeuw in Noord-Ilalië "Je krijgt er nooit genoeg van! Kennedy en Kroestjev kandidaat vredes- Nobelprijs I m DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 OKTOBER 1962 Dagbladen in vele delen van de wereld hebben zich gisteren opge lucht "etoond over liet eerste resultaat van de Cubaanse crisis. Die opluchting is ook in officiële kringen te Washington merkbaar, hoewel men cr paraat blijft. De Russische pers heeft Kroestjev intussen met een maar afgeschilderd als „een vredestichter, wiens jongste vrede lievende besluit spontane reacties had uitgelokt bij miljoenen mensen". President Kennedy van de V.S. heeft gisteren John J. McLloy, een ontwapeningsdeskundige, benoemd tot leider van de coördinerende com missie, die belast wordt met „de af sluiting van de Cubaanse crisis" Deze Amerikaanse commissie, die uit drie man zal bestaan, heeft tot taak be sprekingen in de V.N. te voeren zal zichzelf belasten met de in de recente briefwisseling tussen president Kennedy en premier Kroestjev aangesneden pun ten. De twee andere commissieleden zijn de onderminister van buitenlandse za ken. George Ball, en de plaatsvervan gend minister van defensie, Roswell Gil- patric. V. S. blijven paraat Amerikaanse oorlogsschepen blijven intussen de wacht houden in de Caraibi- sche Zee tot het vaststaat dat de Russi sche belofte om de raketten uit Cuba te verwijderen en de raketbases daar te ontmantelen, wordt ingelost. Blokkade en luchtverkenningen zullen aldus wor den voortgezet totdat de secretaris-gene raal van de V.N., Oe Thant, zijn maat regelen getroffen zal hebben Op verzoek van Oe Thant heeft de Zweedse regering gisteren meegedeeld, dat zij zeven offi cieren als waarnemers op Cuba tot zijn beschikking zal stellen. De Russische plaatsvervangend minis ter van buitenlandse zaken, Koeznetsov. de man, die namens Kroestjev komt on derhandelen over de Cubaanse crisis, heeft gisteren reeds een ontmoeting ge had met Oe Thant en toonde zich te New York vol vertrouwen, dat de vrede aan de conferentietafel kan worden ge realiseerd. Koeznetsov was vergezeld van de Russische vertegenwoordigers bii de V.N., Zorin en Morozov, en van de Russische ambassadeur op Cuba. Adenauer naar V. S. Zo algemeen' is de ontspanning, dat het Witte Huis gisteren nog kon aan Het Damrak heeft vanmiddag de nieuwe beursweek ingezet met een „wil lige" tendentie voor de internationale waarden. Ook in de scheepvaarthoek wer den forse koerswinsten geregistreerd, terwijl de stemming voor de leidende cultures zeer vast was. De handel in de hoofdfondsen verliep zeer rustig. Van een koopwoede was zeker geen sprake. Hierbij dient rekening te worden ge houden met het feit, dat de koersen op alle fronten bij de opening zeer hoog werden ingezet als gevolg van midden- koersvraag. Het publiek nam de stukken uit de markt, waarnaast dekkingsaan kopen plaatsvonden. Het onverwachte grote Amerikaanse succes inzake de kwes tie Cuba was oorzaak van de zeer forse koersstijgingen. De vraag leidde tot koerswinsten, zoals die in lange tijd op het Damrak niet zijn voorgekomen. Als gevolg van de zeer vaste stemming wer den niet alleen de zware koersverliezen van de voorgaande dagen geheel wegge werkt, doch de koersen kwamen zelfs boven het niveau van de vrijdag voor het geschil rond Cuba tussen Amerika en Rusland. Op die vrijdag noteerde Phi lips f 131.80, Unilever f 122.60, Kon. Olie f 140.60, Hoogovens 486 en AKU 341 Vandaag opende de officiële beurs op f 137.40 voor Philips, Unilever f 127.20. Kon. Olie f 138.70. Hoogovens 501 en voor AKU op 349. Alleen Kon. Olie bleef dus nog iets achter. Dit wordt in verband gebracht met de ongeregeld- ijin *n Venezuela. Met deze ongere geldheden heeft de Kon. Shellgroep, tot zover kan worden nagegaan, niets te maken. Op het sterk verhoogde openings niveau kwam het buitenland (Amerika) met stukken aandragen. Tengevolge hier van moest, gedurende de verdere beurs- duur, enig terrein worden prijsgegeven fi^6 Philips tot f135.50. tegen r 12b.40 als voorgaande slotprijs. Unilever ?aktf ,ln tot f 126.10 (f 120.20). Kon. Olie /ïem/N 0 f 134.10), Hoogovens tot 498 i i ui en AKU tot 3471/2 (337> De han del bleef gedurende de gehele beurstijd binnen zeer nauwe grenzen. Vanzelfsprekend konden de scheep- vaartaandelen niet achterblijven De koerswinsten bedroegen hier' drie tot Pinten. De handel was kalm. Ook en^e cultures ontmoetten een waJ a V^aag- In de staatsfondsenhoek i-trma j mr™n^ door elkaar goed prijs houdend met weinig zaken kondigen, dat dr. Adenauer, de West- duitse bondskanselier, volgende week een bezoek aan Kennedy zal brengen. Men had in Washington al min of meer aangenomen, dat het bezoek met het oog op de Cubaanse crisis zou moe ten worden uitgesteld. Adenauer wordt op 7 november in Washington verwacht. Castro weerbarstig De enige die het met deze gang van zaken beslist niet eens is, is Fidel Cas tro, de premier van Cuba. Naar aanlei- ding van zijn-eis, dat de V.S. hun Guan- tanamo op Cuba dienen te ontruimen heeft een Amerikaanse woordvoerder verklaard, dat de „verdragsrechten" van de V.S. duidelijk zijn en dat bijgevolg In de Amsterdamse studentenwereld is veel deining ontstaan door de publikatie van een foto van de in woord en ge schrift reeds veel gelaakte ontgroenings activiteiten. Het weekblad ,,De Haagse Post" publiceerde deze foto, (voorstellend het zgn „Dachautje spelen"), die werd gemaakt door de studentenfotograaf N. Schuilvlot. Hij is de enige fotograaf die toegang heeft tot de besloten activiteiten aan het Amsterdamsse Studentencorps. Een gerucht, dat de heer Schuitvlot een aanklacht bij de justitie heeft ingediend tegen enkele studenten, die de foto zonder zijn toestemming voor publikatie zouden hebben vrijgegeven, wenste de studenten, fotograaf noch te bevestigen noch te ont kennen. Ook zijn raadsman achtte zich niet gerechtigd over deze zaak inlichtin gen aan de pers te verstrekken. het Amerikaanse standpunt ongewijzigd blijft. Raul Castro, de opperbevelhebber van de Cubaanse strijdkrachten, daagde een radiotoespraak de V.S. uit Cuba te overvallen. „Laat de imperialisten maar komen zeven miljoen Cubanen wachten hen op. Zij zullen hier hun laat ste rustplaats vinden". Aanslagen Een ander symptoom van de vij andige houding van Castro achten Amerikaanse functionarissen terro ristische activiteiten in Latijns-Ame- rika. Zij menen, dat de aanslagen met dynamietladingen in Venezuela op vier krachtcentrales zaterdag nacht gepleegd waardoor tijdelijk een zesde van de olieproduktie is uitgevallen op last van de Cu baanse leider zijn uitgevoerd. De Venezolaanse regering heeft Washington bericht, dat zij een radio uitzending uit Cuba heeft opgevangen waarin opdracht werd gegeven voor die aanslagen. Drie mannen hebben de aan slagen gepleegd, twee van hen zijn daar bij ernstig gewond, de derde wordt ver mist. De installaties behoorden toe aan een Amerikaanse oliemaatschappij. Ma riniers staan thans op wacht op de Ve nezolaanse olievelden. Radio Havanna heeft gisteren bekendgemaakt dat „het leger voor de Venezolaanse bevrijding" verantwoordelijk is voor het opblazen van de energiecentrales. De Berlijn-Hamburgexpres is maan dag kort na het vertrek uit West-Berlijn in botsing gekomen met een Oostduitse werktrein. Twee passagiers moesten met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen, negentien anderen liepen lichte verwondingen op en konden na een medische behandeling de reis voortzetten. Het ongeluk gebeurde in de omgeving van de Hohhasebrug, tussen de grens en het station van Griebnitszee, waar de Oostduitse douane de interzonale treinen controleert. Het ongeluk werd door de Westber- lijnse grenspolitie gevolgd door het ge bruik van verrekijkers. Het blijkt dat de echtgenoot van prin ses Margaret, Lord Snowdown, onder de ,druk' van zijn koninklijke status bezwe ken is. Hij lydt aan een verzwering aan de twaalfvingerige darm. Snowdon werd verleden week vrijdag opgenomen in de nationale kliniek voor zenuwziekten te Londen voor een .routine onderzoek'. De Londense kranten bewe ren dat lord Snowdon pijn in zijn buik had en op advies van zijn lijfarts, dokter Denis Williams, naar het ziekenhuis is gegaan om zich te laten onderzoeken. De .Daily Mail' zegt dat dokter Willi ams zijn patiënt teruggezonden heeft naai zijn paleis met een vetarmdieet. De .Daily Herald' daarentegen beweert dat de druk van de status van Anthony Armstrong Jones te zwaar is geworden, zodat hij nu aan een verzwering aan de twaalfvingerige darm lijdt. „Zijn familieleden en vrienden waren niet bang dat Snowdon een inzinking zal krijgen", aldus de Daily Mail, „maar ze vrezen dat het gecombineerde effect van Tony's artistieke temperament en zijn dagelijks leven op zijn niet zo sterke gezondheid een slechte invloed zal uit oefenen. Voor mijnheer Jones, die d koninklijke lord Snowdon werd, zal de beste raad zijn: „Blijf kalm, wees jezelf", aldus de .Daily Mail". De Concilie-vaders is erop gewezen bij monde van de secretaris-generaal van het Concilie, mgr. Felici, dat zij te lang spreken. Zij mogen volgens het regle ment van orde niet langer dan tien mi nuten spreken, maar houden zicli daar niet aan. Uw pennevruchten beïnvloeden de gedachten van de volkeren in de onder ontwikkelde gebieden, heeft kardinaal Roebambwa, de enige Afrikaan in het college van kardinalen, gezegd tot een groot aantal journalisten. Ofschoon het misschien niet uw bedoeling is, komt het erop neer, dat u een rol speelt bij de geestelijke vorming van de onder ontwikkelde volkeren, of het nu ten goede of ten kwade is. Paus Joannes XXIII heeft maan dag negentig nieuwe leden aange wezen voor de tien concilie-com missies, negen voor elke commis- De algemene concilie-verga dering benoemde reeds zestien le den voor elke commissie. De nieuw benoemden komen uit 43 verschil lende landen. De meesten komen uit Italië, namelijk 24. De conci lie-commissies zijn thans com pleet. De Belgische primaat, kardinaal Sue- nens van Mechelen, heeft ten overstaan van de Belgische en Afrikaanse bis schoppen geklaagd over de trage voort gang van de discussies in de algemene vergaderingen van het Concilie. De bij na driehonderd bisschoppen uit Afrika en België waren dit weekeinde in Rome bij elkaar om hierover te spreken en voorstellen aan het Concilie-presidium voor een snellere procedure uit te wer ken. De bekende liturgist, de Franse ka nunnik Martimor, waarschuwde echter voor overijling. De liturgiediscussies zullen over het verloop van het Conci lie beslissen, meende hij. Bovendien vindt men in het schema over de litur gie een nieuwe theologische taal, een nieuwe kerkelijke stijl, die door het volk wordt begrepen en het sterk aan spreekt, Het is ook een stijl die grijp baar is voor de orthodoxen, de protestan ten en zelfs de heidenen. De Grieks-orthodoxe theoloog dr. Ha- milcar Alivisatos is van mening, dat het besluit der orthodoxe kerken van hel Nabije Oosten geen waarnemers naar het Concilie te zenden, een „onvergeeflijke historische blunder" genoemd moet wor den. Dr. Alivisatos is hoogleraar aan de theologische faculteit van de universiteit gemengde commissie van Kerk en Staat, welke tot taak heeft de plaats en taak der Grieks-orthodoxe kerk opnieuw grondwettelijk vast te leggen. De weigering van de orthodoxe kerk en vooral van de Griekse kerk waarne mers naar het Concilie te zenden, heeft de orthodoxie in een belachelijk dag licht gesteld, zo schrijft dr. Alivisatos. De Belgische autoriteiten hebben be sloten de invoer van appels uit de EEG- landen weer toe te staan. Enige tijd ge leden werd een invoerverbod afgekon digd voor appels van de kwaliteitsklas sen 1 en 2. Dit gebeurde in verband met de gedaalde prijzen van appels op de Belgische markt. Nu zijn de prijzen aangetrokken en daarom wordt de grens weer opengesteld. Voor Nederland werd de grens niet gesloten. Met ingang van 12 november zal de invoer van peren in Zweden weer wor den toegestaan. Dat betekent dat ook de Nederlandse exporteurs weer peren naar dit land kunnen uitvoeren. De laatste jaren is Zweden in het najaar een be langrijke afnemer van Nederlandse pe ren. Of er ook nu veel naar dit land uit gevoerd zullen worden na half november zal afhankelijk zijn van de prijzenont- wikkeling. Voor de goede kwaliteiten peren wor den op de Nederlandse veilingen hoge prijzen betaald. In Zeeland is de aanvoer van peren op het ogenblik reeds van geringe bete kenis geworden. Daar zijn er ook minder dan andere jaren in de koelhui zen opgeslagen. Een militair tribunaal heeft maandag Marcus Latuperissa ter dood veroor deeld wegens poging tot moord op pre sident Soekarno, aldus het Indonesische persbureau Antara. De aanslag gebeurde vorig jaar, toen de Indonesische president over de „Tjen- draw-Asih" weg reed. Doordat de hand granaat te laat ontplofte, vielen er twee doden en 43 gewonden bij de ex plosie. Ivan Wenen en vice-voorzitter van de sneeuw en regen, De Stelviopas en de Sint-Bernhardpas zijn door hevige sneeuwval maandag ge sloten. Sneeuwploegen zijn vertrokken naar de Stelviopas om ingesneeuwde auto's te bevrijden. Het verkeer in de Dolomieten heeft veel hinder ondervonden van regen- en sneeuwval. Door een langdurige regen val viel een rotsblok op de weg over de Brennerpas. Een auto werd beschadigd, maar er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De weerstations in Italië verwachten voor de komende 24 uur nog meer (Advertentie) Een ideaal cadeau voor het kind dat al Lego heeft? Méér Lego! Want je krijgt er nooit genoeg van! Geen ander speelgoed blijft zó boeien en is zó opvoedend. Lego zet de fantasie aan het werk. Scherpt het voorstellingsvermogen. Ontwikkelt de beste eigen schappen in Uw kind. Geef daarom Lego. Nu ook met wielen waarmee auto's echt kunnen rijden, molens wferkelijk kunnen draaien. Dit is de (onofficiële) einduitslag van de Franse volksstemming, die zondag jl. gehouden is: Aantal stemgerechtigden 27.579.859 Uitgebrachte stemmen 21.306.910 Geldige stemmen 20.741.247 Ja-stemmen 12.808.848 d.i. 46.44 pet. van de stemgerech tigden: 35.79 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen. Neen-stemmen 7.932.399 d.i. 28.76 pet. van de stemgerech tigden; 35.79 pst. van het aantal uitgebrachte stemmen. Ongeldige stemmen 665.663 d.i. 2.65 pet. van de uitgebrachte stemmen. Roger Fre-y, minister van binnenland se zaken, heeft tijdens een persconferen tie meegedeeld, dat De Gaulle staats hoofd zal blijven. De president had ge zegd, dat 60 pet. Ja een succes voor hem zou betekenen, terwijl hij 65 pet. als een triomf zou beschouwen. De Gaulle leed o.m. in Marseille en Toulouse grote nederlagen. Dit kwam omdat in deze steden grote aantallen vluchtelingen uit Algerië „thuis" zijn. Tegenover deze verklaringen van De Gaulles volgelingen staan die van zijn tegenstanders. Daniël Mayer, president van de Liga van de rechten van de mens, zeide b.v.: „De Gaulles politiek heeft een neder laag geleden omdat hij niet de helft van de geregistreerde kiezers achter zich kreeg". Barrachin, president van de onafhan- kelijken en de boeren, merkte op: „Het ja was positief noch overtuigend; het referendum is verworpen". „Intensieve propaganda, Cuba en de waarschuwing, dat hij zou aftreden, ga ven De Gaulle de meerderheid", aldus de onafhankelijke Pascal Arrighi, een vroeger parlementslid. Maar Edgard Pisonano, minister van landbouw, gaf te kennen: „De generaal is weer aan het werk ge gaan". President Kennedy en premier Kroestjev staan beiden kandidaat op de lijst voor de Nobel-vredesprijs. Of schoon de lijst geheim is, wordt dit in Oslo hardnekkig beweerd. Van de andere kant acht men het ook moge lijk dat de commissie dit jaar geen vredesprijs uitreikt, omdat zij geen kandidaat waardig genoeg vindt. De mogelijkheid dat beide staats lieden de prijs zouden delen, lijkt moeilijk aanvaardbaar. Kroestjevs manipulaties in verband met Cuba hebben zijn kansen niet erg vergroot. 26-10 29-19 Ned. '59 41/ Ned. '61 4j' Ned. '47 3i'a Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Roll. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal-Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon 995 s 99% 91 91>/4 337% 4672 126.45 120.30 134.10 111% 119% 359 325 780 350 208 770 127 240 397 307 360 680 210 Va 225 690 6301'2 309% 329 761% NABEURSKOERSEN 99% 91. 91% 348% 497% 135.90 126.40 137.80 116 1201/4 3601 '4 325 785 360 210 795 130 250 412 307 365 700 217 229 700 650 316% 335 795 Telefonisch avondverkeer AKU 346 1 2-348: Kon. Olie 136.60 137.50; Philips 133.50 gb—135.50; Unile ver 124.00 gb—125.50; Hoogovens 485 gb —490. Nieuw! Een extra robuust laken Voor U Mevrouw, die de voorkeur geeft aan een extra robuust laken, maakten wij een nieuw type: Cinderella 55. Een laken als-uit-grootmoeders-tijd. Zon der pap, zonder fouten en 250 cm lang! Vanzelfsprekend met het Spanjaard garan- tielabel en het Keurmerk van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Kortom, Cinderella kwaliteit! Ga daarom eens zélf een Cinderella 55 keuren Mevrouw! Vanaf fl 8,50 - slopen per paar: fl 5,50 Het fijne laken dat tot een symbool werd! Veroverde in de 10 jaar van zijn bestaan menig vrouwenhart omdat het zo mooi fijngeweven is. Het laken dat met recht als eerste in Nederland het "Gouden Keurmerk" kreeg! Dat de reputatie van de Cinderella kwaliteit vestigde. Zonder pap, zonder fouten, krimpvrij door Sanfor, minstens 250 cm lang. Geeft U ook de voorkeur aan verfijning in uw slaapkamer Mevrouw? Kies dan een Cinderella 66! Vanaf fl 9,90 - slopen per paar: fl 6,50 Nieuw! Extra fijn - 'n "sprookjes prinses" laken Elke vrouw droomt van mooie-dingen- buiten-het-gewone. Vandaar Cinderella 88 Mevrouw! "Grand Luxe" - exquis fijn, droomzacht. Cinderella kwaliteit: zonder fouten, zonder pap, krimpvrij door Sanfor, minstens 250 cm lang. Met gérantielabei en het keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, 'n Droom! Als U die ook graag tot werkelijkheid wil maken Mevrouw neem dan een Cinderella 88! Vanaf fl 12,50 - slopen per paar: fl 7,50

de Stem | 1962 | | pagina 13