Verrassend besluit van Kroestjev: Weg nu vrij voor onderhandelingen Laat Poolse graven met rust Der Spiegel" van verraad verdacht Voerstreek stemde clandestien DE GAULLE BLIJFT AAN Dongense schoenfabriek wordt geliquideerd PROTESTEN TEGEN CENTRALE BEGRAAFPLAATS Italiaanse oliekoning omgekomen DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorstellen lithurgische commissies unaniem goedgekeurd OOK CASTRO STELT EISEN Hachelijke uren Grootse ontvangst van prinses Beatrix in Lahore Geen ruiltje Ruim 60 man op straat JOANNES XXIII vier jaar paus Zaandammer overleed aan hondsdolheid Opklaringen Van redactiestaf wordt drie man vastgehouden DR. F. NUIJENS nieuwe voorzitter Sint-Adel bert Wederrechtelijk referendum 102e JAARGANG No. 24118 Voor God, Koningin en Vaderland tJitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) Postgiro 1114111 MAANDAG 29 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs f 3,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. RAKETTEN WEG VAN CUBA v:*l Oe Thant heeft gepoogd te bemiddelen in de kwestie-Cuba. Hier ziet men hem terwijl hij de Veiligheidsraad toespreekt en hen op de hoogte stelt van de brieve) die hij aan de premiers Kennedy en Kroestjev heeft gericht. President De Gaulle is door het Franse volk gemachtigd om de grondwet zodanig te wijzigen dat zijn opvolgers door middel van een referendum zullen worden gekozen. De steun van de be volking voor de vier jaar oude Gaul listische politiek is echter nimmer zo gering geweest als zondag j.l. „We zijn tevreden met de uitslag", aldus een zegsman, ,,De Gaulle zal niet aftreden". Waarnemers zijn het er echter over eens dat de resultaten weinig goeds voorspellen voor de wijze, waarop het Gaullistische kamp door de algemene verkiezingen van 18 en 25 november zal varen. Om 00.30 uur waren 17.317.401 stem men geteld. 10.815.175 ,,ja" (62.45 pCt van de uitgebrachte stemmen); 6.100.225 „neen" (35.22 pCt)402.001 ongeldig (2.33 pCt.). Nederlandse bisschoppen De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr, Bekkers, heeft de pers in Vaticaanstad tijdens een bijeenkomst in het College van het Heilige Woord meegedeeld, zich namens de Nederlandse bisschoppen ten gunste van unanieme goedkeuring van de voorstellen der lithurgische commis sies te hebben uitgesproken. Volgens mgr. Bekkers openden de voor stellen ,,de deur naar een prachtige deel name van de christelijke volkeren in het leven van de Kerk, dat wil zeggen, een ware integratie van het leven van het volk in het leven van de Kerk". Premier Kroestjev heeft besloten de raketten op Cuba naar Rusland terug te halen. Een stomverbaasde, maar zeker ook opgeluchte wereldbevolking heeft tijdens het weekeinde kennis genomen van deze opzienbarende be slissing van de eerste man in het Kremlin. De crisis om Cuba schijnt nu voorbij te zijn, al ontveinzen waarnemers uit allerlei landen zich niet dat de mogelijkheid van complicaties nog steeds niet is uitgesloten. Zal Rusland buiten Cuba harde tegeneisen gaan stellen of niet? Voorlopig dient men dit af te wachten. In elk geval heeft Kroestjev geen extra-concessies van de V. S. gevraagd. Dit zijn de belangrijkste feiten, zoals zij zich de afgelopen vierentwintig uren hebben afgespeeld J Premier Kroestjev besluit de Rus sische raket-bases op Cuba onder toezicht te laten ontmantelen en de onderdelen ervan naar de Sovjet Unie te doen verschepen. Hij kondigt een gedachtenwisseling aan over de grote wereldproblemen. 2# Kennedy noemt deze boodschap van de Sovjet-leider een belangrijke en constructieve bijdrage tot de vrede, Zijn regering zal contact opnemen met Oe Thant met betrekking tot wederkerige maatregelen ter ver zekering van de vrede in het Caribische gebied. 3^ Fidel Castro heeft zondag o.m. de eis gesteld dat de Verenigde Staten hun grote marinebases aan de baai van Guantanamo op oost-Cuba, zul len opgeven. Hij stelde deze eis toen hem bekend werd, dat Rusland de raket-bases zou ontmantelen. Men neemt aan, dat hij door de plotse linge Russische ommezwaai ge dwongen is zijn gezicht te redden. Een opmerkelijke capitulatie. Aldus wordt de stap van Kroestjev genoemd door Amerikaanse functionarissen en sommige diplomaten in Washington. .President Kennedy krijgt precies wat hij wenste verwijdering "an de Sovjet bases op Cuba onder internationaal toe zicht zonder dat mi1 taire acties, waar toe hij nadrukkelijk had besloten, nodig zijn gebleken". Men is er in Washington van overtuigd dat Moskou de woorden van Kennedy tijdens de crisis voor rauwe werkelijkheid heeft genomen en eieren voor zijn geld heeft gekozen. Een Amerkiaans gewapend optreden had niet langer dan een of twee dagen op zich laten wachten. De weg is thans vrij voor onderhande lingen, nu Kennedy zich bereid heeft verklaard tot „wederkerige maatrege len". Deze houden ongetwijfeld ophef fing van de zeeblokkade in en een ver zekering, dat de Verenigde Staten Cuba niet zullen binnenvallen. Westerse waarnemers in Moskou nemen aan dat de Russische stap een militaire terugtocht voor Moskou betekent. „Maar", zegt men daar, „vergeet niet dat hij dit gedaan heeft om er een politiek communistisch bruggehoofd te kunnen houden". Een veel gehoorde mening in Moskou is dat Kroestjev, zichzelf tot de held van het Russische volk zal bombarderen. Het feit. dat hij inspectie van de V.N. heeft aanvaard noemde men in dit op zicht veelbetekenend. voorstelling van een Bulgaars toneelge zelschap in Moskou bijwoonde zou dit risico niet aangedurfd hebben en heeft by zijn onmantelingsvoorstel evenmin ge waagd te eisen, dat hy een ruiltje wens te ie leggen met de Jikwidatie van Ame rikaanse bases in Turkije. Dit ruiltje was overigens door de V.S. niet aan vaard. Ondertussen blijven de Amerikanen via luchtverkenningen de Cubaanse ra ketbases in de gaten houden om te zien of er werkelijk ontmanteld wordt. „Dat moet u niet meer doen heeft Kroestjev te verstaan gegeven, „het kan ernstige gevolgen hebben" en hij voegde er in één adem aan toe, dat een Amerikaans spionagevliegtuig zondag boven de uiter ste oostpunt van Siberië nabij de Be- ringstraat heeft gevlogen boven Russisch grondgebied. Aan de beslissing van Kroestjev zijn dramatische uren voorafgegaan. Ofschoon de wereld meende, dat de crisis afnam, doordat Kroestjev o.m. gelastte, dat Rus sische schepen niet bij bet quarantaine- gebied mochten komen was de totaal toestand hachelijker dan ooit. Allerwegen werden voorzorgsmaatre gelen getroffen. Oe Thant trachtte te bemiddelen, maar kreeg op het Witte Huis geen voet aan de grond, ofschoon Cuba op zijn instigatie verklaarde de werkzaamheden aan raketbases geduren de de onderhandelingsperiode op te schorten. doelraketten naar Florida, op ongeveer 145 km benoorden Havanna. Er werden voorbereidingen voor de burgerlijke ver dediging getroffen. De Russen werkten ijltempo aan de bases voort. Vezuela mobiliseerde: 14.214 Amerikaanse reser visten werden opgeroepen. In Mexico werd militaire activiteit waargenomen; Engeland ging de burgerluchtvaart con troleren om smokkel van atoom-projec tielen naar Cuba tegen te gaan. Ondertussen demonstreerde de wereld verder. In Londen, in Milaan (waarbij een student werd gedood), in Tokio, in Moskou. Toen de demonstranten in Lon den van Kroestjevs laatste voorstel hoor den, brak een vreugdegehuil los. In alle Europese hoofdsteden was men uitermate verbaasd over de wending in de crisis. Verbaasd waren ook de bui tenlandse diplomaten in Moskou, aan wie bij het begin van de Cuba-crisis beperk te bewegingsvrijheid was opgelegd. Zij konden nu weer gaan en staan waar zij wilden. Oe Thant zal dinsdag naar Cuba ver trekken voor besprekingen met Castro. Het Amerikaanse leger bracht lucht- chen. Prinses Beatrix heeft zondag jl. de dienst bygewoond in de kapel van het forman christian college te Lahore. De kerk was overvol, vele Amerikanen woonden de dienst bij. Zij bracht de dag tevoren een bezoek aan de Aitchison- universiteit; zij kreeg hier vier zilveren schalen ten geschenke. De prinses werd by haar bezoek geëscorteerd door acht bereden lanciers. Buiten het protocol om bezocht prinses Beatrix in Lahore een juwelier en een bazaar. Door het element van de verras sing kon dit bezoek praktisch incognito worden afgelegd. De gouverneur van West-Pakistan ver eerde de prinses met gouden geschen ken; het gevolg kreeg met gouddraad geborduurde stoffen en zilveren rookac- cessoires. Hij bood ook een diner aan. Overal in Lahore stonden schoolkinderen langs de weg om de prinses toe te jui- Een Westers journalist in Moskou sprak als zijn mening uit. dat het Rus sische volk voor Cuba de oorlog niet had in gewild. Dit zou kunnen duiden op binnenlandse moeilijkheden, het Rus sische volk was niet genegen voor Cuba de dood in te gaan. (Van onze verslaggever) De Dongense damesschoenfabriek Arino, een dochteronderneming van het Knoek en Ros-concern, wordt geliqui deerd. Nog deze week zullen ruim 60 man van de 75 man personeel hun ont- slagbewijs krijgen. „Het is natuurlijk verschrikkelijk sneu", zei zaterdagmid dag schoenfabrikant W. Ros, die vrijdag zijn Dongense staffunctionarissen van het besluit op de hoogte bracht. Het overige personeel is officieel nog geen mededeling gedaan van de sluiting van de fabriek. Het besluit is genomen op economische gronden. De damesschoenen die in Dongen worden gemaakt, kunnen even goed vervaardigd worden in de Timtur- fabriek te Waalwijk, die twee jaar ge leden in het bezit kwam van het concern. Knoek en Ros (die in 1937 een schoen fabriek begon in Bunschoten-Spaken burg, waar toen geïndustrialiseerd moest Kroestjev die gisteravond de slot- worden wegens het wegvallen van de gesproken. palingvisserij en na de oorlog dochter ondernemingen stichtte te Meerveld hoven, Oisterwijk en Dongen) kan zich niet permitteren de produktiecapaciteit van de Timtur gedeeltelijk onbenut te laten. „Enkelen van de oude garde neem ik mee naar Waalwijk", aldus de heer Ros. Over het ontslag van het overige personeel is nog geen overleg gepleegd met de bonden. Volgens de heer Ros zullen de arbeiders gemakkelijk elders aan de slag kunnen. „Terwijl ik op het arbeidsbureau een en ander toelichtte, kwamen er al telefoontjes binnen van werkgevers die mijn mensen in dienst wilden nemen", zei de heer Rös. Over de bestemming van het fabrieksgebouw aan de Geer is nog niets bekend, al schijnen er al gegadigden voor te zijn. Ondertussen doen in Dongen ook ge ruchten de ronde dat een andere schoenfabriek, The Cosmopolite Shoe, verkocht zou zijn aan een Engelse onderneming. Deze bewering werd zaterdagmiddag echter door de directie, de heer J. van Boxel, categorisch tegen- Temidden van de crisis rond Cuba neemt Castro een duik in het koele water langs het strand van Varadera op Cuba. De foto werd genomen door een Finse student, die met enkele vrienden op be zoek was on het eiland. De studenten waren volop aan het zwemmen, toen Castro verscheen. Paus Joannes XXIII heeft zondag op de vierde verjaardag van zijn verkie zing, een rede uitgesproken waarin hij God smeekte „de wolken met kwade voortekenen van de horizon van de internationale samenwerking te verdrijven". Joannes XXIII, die in november 81 zal worden, verscheen op het bal kon van de Sint Pieter om zijn zegen te geven aan een menigte van meer dan 30.000 mensen. Hij verwees voor de derde maal in vijf dagen naar de internationale span ning. „De vier jaren van mijn pontifi caat", aldus de paus, „zijn jaren ge weest van gebed, dienstverlening, ver gaderingen, besprekingen, geluk en een weinig lijden. In mijn internationale contacten heb ik een nieuwe geest aangetroffen onder politici, economen, wetenschaps mensen en beoefenaren van de schone kunsten". Aan het slot van zijn rede vroeg de paus de menigte te bidden voor de vrede en voor het concilie. De 38-jarige heer Romkes te Zaandam is zaterdag jl. aan hondsdolheid overle den. Hij laat een vrouw en twee kinde ren achter. Het slachtoffer kwam vaak in Amsterdam, waardoor de commissa ris van politie te Zaandam meent, dat de heer Romkes aldaar de fatale beet heeft opgelopen. De overledene had zelf geen enkel huisdier. De mogelijkheid bestaat dat nu de honden in Zaandam ook met een muil korf zullen moeten worden uitgerust. Bij de 24 uitvalswegen van Amsterdam werden tijdens het weekeinde auto's aangehouden, ter controle op honden, za terdag waren er dit al 8280. In 119 ge vallen werd een hond aangetroffen. De automobilisten keerden op advies van de politie terug. Vijfentwintig autorijders volgden dit advies niet op met het ge volg dat zij werden bekeurd door de politie uit de aangrenzende gemeente. België heeft vrijdag officieel de grens gesloten voor uit Nederland afkomstige katten en honden. ZWAAR NOODWEER boven Zuid-Thai land heeft minstens driehonderd mensen het leven gekost. Er zouden achttien schepen gezonken zijn. Langs de kust werd een Chinese tempel door het wa ter meegesleurd; vijftig personen zouden daarbij verdronken zijn. EEN 23-JARIGE Duitse koopvaardij- officier is in Israël veroordeeld tot een maand gevangenis en een boete van 2000 Israëlische ponden wegens het maken van anti-semitische opmerkingen in een café. NEGEN Oostduitse vluchtelingen zijn af gelopen zondag in twee groepen naar bet Westen ontkomen. De Oostduitse grenspolitie, minder op haar hoede door regen en kou, merkte de vlucht te iaat op De regen van kogels trof geen doel. de vluchtelingen waren al te ver uit de buurt. DE AMERIKANEN lieten zaterdag een kernbom ontploffen bij het eiland John ston; de Russen lieten diezelfde dag op Nova Zembla een kernbom los. Weersverwachting, medegedeeld door Si,,geldig tot vanavond "PWaringen met plaatselijk enkele J buien. Matige tot krachtige Noord- tvestelyke wind. Iets lagere tempe- raturen. v - j België verwacht regenvlagen sterke wind. Vandaag zon onder 17.19 maan onder 18.13 uur Morgen zon op 7.30 'uur maan on J 3.08 uur. en J (Van onze verslaggever) Laat de graven van Poolse geval lenen met rust. Het heeft geen zin hun stoffelijke resten na zoveel jaren te verwijderen van de kerkhoven, waar zij in de bevrijdingsdagen een laatste rustplaats hebben gevonden. Het Nederlandse oorlogsgravencomité mag met de stichting van een centrale Poolse begraafplaats te Breda het beste voor hebben, het heeft zich blijk baar niet voldoende gerealiseerd dat het opheffen van bestaande graven een klap in het gezicht betekent voor degenen die ze zolang in liefde en res pect hebben verzorgd of geadopteerd. Dit zijn enkele reacties van gemeen- e- en kerkbestuurders van Poolse organisaties en van grafverzorgers in Brabant en Zeeland op de plannen van het oorlogsgravencomité. Het comité is in principe met de gemeente Breda de stichting van een Pools kerkhof voor Nederland in het uitbreidings plan Princenhage-noord overeenge komen, en wil de gebeenten van alle Poolse gesneuvelden daarheen laten transporteren. Een van de felste protesten tegen deze gang van zaken kwam zondag avond van de in Breda woonachtige dr N. Komar. Namens het hoofd bestuur van de Poolse katholieke ver eniging liet hij weten dat zowel deze vereniging als de Poolse oud-strijders pijnlijk getroffen zijn door de con sequenties, die de stichting vah een nationaal Pools kerkhof, met name voor Brabant en Zeeland kan hebben. „Al eerder", zei dr. Komar, „heb ik daarover met de directeur van het oorlogsgravencomité gesproken. Zijn antwoord was, dat de plannen al in een vergevorderd stadium waren en niet meer zullen worden teruggetrok ken. B. en w. van Breda heb ik in middels van mijn bezwaren in kennis gesteld, en verzocht de bestaande graven intact te laten. Het is mij overigens bekend dat ook Oosterhout. Alphen, Teteringen en Axel (Zeeland) protesteren". „Er is", aldus dr. Komar, „sinds de bevrijding een saamhorigheidsgevoel ontstaan tussen Poolse bevrijders en Nederlandse bevrijden. Daaruit is in Breda een herdenkingstraditie gegroeid, die om streeks Allerheiligen voor de 18e maal tot uiting komt, in een plechtigheid op de begraafplaatsen Ginneken en Zuylen. Ook in andere plaatsen kent men deze traditie. En het is alleen al om piëteitsredenen wenselijk dat ze in haar oorspronkelijke vorm gehand haafd blijft Dat incidentele Poolse graven worden opgeheven kan ik nog accep teren, maar in Breda gaat het daar niet om. De zaak ligt hier overigens anders dan b.v. in Bergen op Zoom waar Canadese gesneuvelden al direct na hun overlijden naar een centrale begraafplaats zijn gebracht. Dezelfde reactie Pastoor Doens van de Bredase Laurentiusparochie, waar ongeveer 80 Polen begraven liggen, reageerde1 in dezelfde geest. „Misschien is Breda wel erg gecoiffeerd met een Pools erekerkhof, maar met de verplaatsing van de graven wordt naar mijn gevoel tekort gedaan aan de eerbewijzen en de zorg waarmee ze in Ginneken steeds zyn omgeven. De gevallenen zijn praktisch begraven op de plaats waar zij hun leven lieten, en dat moet zo blijven". In het Ginnekense geval speelt bovendien mee dat de meeste Poolse gesneuvelden niet zijn gekist, hetgeen bij verplaatsing tot on aangename complicaties zou kunnen leiden, aldus de heer J. Beljaars, administrateur van het kerkbestuur. 250 graven zou het centrale Bredase kerkhof krijgen. Ze zouden o.m. worden toebedeeld aan de tachtig Poolse gevallenen uit Ginneken, de zeventig die op de Bredase begraaf plaats Zuylen rusten, de dertig uit Oosterhout, en de veertien die in Alphen begraven liggen. Ook uit deze laatste plaatsen bereikten ons pro testen. Pastoor Binck van Alphen zei rechtuit „Ze krijgen onze graven niet". Thans is het wachten op het offi ciële antwoord van het Nederlands oorlogsgravencomité, dat volgens enkele betrokkenen erg sober is ge weest in zijn mededelingen over de plannen, en zich moeilijk met geweld toegang zal kunnen verschaffen tot de kerkhoven waarom het gaat. De Westduitse politie heeft zaterdag de kantoren van het Westduitse blad „Der Spiegel" te Hamburg en Bonn doorzocht en in totaal zestien man van de redactie, benevens de uitgever gearresteerd. Zij allen werden verdacht van verraad. De actie van de justitie geschiedde naar aanleiding van een publikatie in het nummer van 10 oktober over de onlangs gehouden NAVO-manoeuvres in Duitstand. In dit artkel werd geponeerd dat het West duitse leger in het geheel niet in staat was een „militaire schok" op te vangen. „De Sovjet-Russische generale staf zou ervan uitgaan dat de Russische troepen binnen zeven dagen de Rijn zouden be reiken." Na eindeloze verhoren in het week einde zijn nog slechts drie medewerkers van de redactie in hechtenis gehouden. Voordien had men overal huiszoekingen verricht; er werd naar geheime gegevens gespeurd, waarbij ook de redactie- De 56-jarige Enrico Mattei, president van de Italiaanse nationale oliemaat schappij, is zaterdag bij een vliegongeluk in de buurt van Pavia overleden. In het toestel zaten nog meer personen. De dood van Enrico Mattei heeft in Moskou, met name in Sovjetrussische handelskringen, ontsteltenis teweegge bracht. In dit verband wordt eraan her innerd dat Mattei in 1960, toen hij een bezoek aan de Sovjet-Unie bracht en een ontmoeting met Kroestjev had, een overeenkomst had gesloten onder meer betreffende de aankoop van belangrijke hoeveelheden ruwe olie van de Sovjet- Unie en de levering van Italiaanse pro- dukten aan dit land. Men vreest nu, dat deze overeenkomst, die voor vier jaar geldt, niet verlengd zal worden. Andere grote oliemaatschap pijen hebben herhaaldelijk felle kritiek geleverd op dit akkoord, waarbij zij be schuldigingen uitten van „dumping". Mattei heeft zich daar altijd krachtig te gen verdedigd, onder meer met het ar gument dat het grootste gedeelte van de Russische olie bestemd was voor binnen lands gebruik en niet voor uitvoer. bureaus in Hamburg en 'Bonn onderste boven werden gehaald. Der Spiegel is sinds lange tijd een doorn in het oog van de Westduitse regering vanwege de wijze, waarop openlijk kritiek wordt geoefend op tal van toestanden. Strauss, de minister van defensie, heeft al driemaal tegen het blad geprocedeerd wegens laster. Tegelijkertijd werden officieren van de Bundeswehr ondervraagd, die ervan verdacht werden staatsgeheimen aan het blad te hebben verkocht. Ook tegen burgerambtenaren is een onderzoek gaande. De Westduitse federatie van journa listen heeft verklaard met ernstige be zorgdheid het optreden der politie tegen het tijdschrft „Der Spiegel" te volgen. Zij zal zich verzetten tegen elke poging inbreuk te maken op de persvrijheid. Momenteel bevinden zich nog in arrest de uitgever, Rudolf Augstein, die zich vrijwillig bij de politie meldde de hoofdredacteur Klaus Jacobi, wiens kin deren van hun bed werden gelicht om dat de politie onder de matrassen naar documenten wilde zoeken en de politieke redacteur Conrad Ahlers, die het ge wraakte artikel heeft geschreven en op vakantie was in de Spaanse stad Malaga. Hij werd onder politie-geleide naar West- Duitsland teruggebracht. Tijdens de zaterdag te 's-Hertogen- bosch gehouden jaarvergadering van de Sint Adelbertvereniging is dr. F.J.C. Nuyens, adviseur bij de staatsmijnen te Heerlen, met algemene stemmen geko zen tot algemeen voorzitter van deze vereniging als opvolger van het onlangs overleden lid van de Tweede Kamer, de heer Th. Koersen uit Amsterdam. Dr. Nuyens werd in 1908 te Boxmeer geboren. Na zijn studies in de klassieke letteren in Nijmegen en Amsterdam pro moveerde hij cum laude op een proef schrift over de ontwikkeling van de psy chologie van Aristoteles. Hij is voorzit ter van de beroepscentrale van katholie ke intellectuelen en lid van het partij bestuur van de KVP en van de Neder landse tak van het international christian leadership, een internationaal gespreks- centrum van rooms-katholieken en refor matorische christenen. De algemene vergadering heeft voorts na ampele discussie haar goedkeuring gé- geven aan een herziening van de statuten van de vereniging. Deze op vele punten ingrijpende statutenwijziging houdt ver band met de structuurverandering van Adelbert in overeenstemming met de richtlijnen van het bisschoppelijk schrij ven van maart 1960 over „de katholieke sociale organisaties in deze tijd". (Van onze Belgische correspondent) Op last van de provinciale raad van Luik werd gisteren in de door Vlamingen en Walen omstreden „Voerstreek" een referendum gehouden over de vraag of de bevolking verbonden wenst te blijven met de Franstalige provincie Luik. of daarentegen opgenomen wil worden in de Vlaamse provincie Limburg. Door dit referendum werd de be volking van de „Voerstreek" actief be trokken in een gezagsconflict dat de Belgische openbare besturen van ver schillend niveau tegenover eikaar plaatst. De Belgische regering had indertijd de gouverneur van de provin cie Luik de uitdrukkelijke raad gegeven, van het voorgenomen referendum af te zien. Volgens de Belgische regering eigende de provinciale raad van Luik zich prerogatieven toe, die grondwette lijk aan het parlement behoren Dien tengevolge verklaarde de Belgische regering bij voorbaat geen rekening te zullen houden met de resultaten van het wederrechtelijke referendum. Ondanks dit advies hebben de Luike- In Moelingen weigerde de burge meester een lokaal ter beschikking te stellen voor het „referendum". Zodoende werd een bus gecharterd, waar de bevolking in terecht kon. De gendarmerie hield een wakend, oogje op degenen, die het stem lokaal betraden. naren voet bij stuk gehouden. De stem ming werd echter geboycot door de Vlaamsgezinden, die het ordewoord ver spreid hadden niet deelnemen aan de stemming. Dezelfde houding werd door een gedeelte van de burgemeesters uit de „Voerstreek" aangenomen, die wei gerden een gemeentelijk gebouw voor de stemming ter beschikking te stellen. Noodgedwongen moest de stemming toen gebeuren in danszalen en in één ge meente zelfs in een autobus. Rijkswachtafdelingen hebben gisteren de gehele" dag in de „Voerstreek" ge patrouilleerd, doch nergens werden in cidenten gemeld.

de Stem | 1962 | | pagina 1