UIT VOORZORG: in het hele land honden aan de lijn Demonstratie voor prinses Chinezen rukken verder op - oorlogstoestand in India Tawang gevallen en in brand gestoken OE THANT IS AAN HET BEMIDDELEN, DOCH Landbou w-schappelij ke melkprijs: 28 centen Weer schip doorzocht BASES IN OPBOUW Voor f 40.- aan zilver - geheim van de kastjes Vinnig debat De „Pollava" Niet kijken DAGBLAD VOOR ZEELAND Amsterdam pakt rabiësgevaar stevig aan Kouder Op 31 oktober naar minister Spaanse vrouwen mogen nu blijven SER-advies over loonontwikkeling Weer kernproef op grote hoogte NEHROE: we zullen winnen PASSEN BEZET BRON EN DE AARDSTRALEN BANANEN 102e JAARGANG No. 24117 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG27 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs 3,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt i^T^or de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) BOUW LANCEERBASES ZOU De regering heeft alle commissarissen der koningin in de provincies verzocht het voorschrift uit te vaardigen dat honden aan de lijn moeten worden ge houden. Dit voorschrift, dat al in Zuid- Holland en Utrecht gold, zal dus spoedig voor het gehele land gelden. Het is een voorzorgsmaatregel om de kans op bütcn te verkleinen en de uitbreiding van het besmettingsgevaar inzake de honds dolheid zo klein mogelijk te houden. In Amsterdam worden scherpere maatregelen van kracht. Van begin vol gende week af zal de politie terstond verbaliserend optreden tegen eigenaren van honden wier dieren zonder muil korf op straat verschijnen. Loslopende honden zullen worden doodgeschoten. Zwervende katten worden meteen opge pakt. Ook hier geldt geen pardon. Het ziet er, gezien deze maatregel, niet naar uit dat de Amsterdamse overheid gehoor zal geven aan het verzoek van de plaatselijke afdeling van de dieren- bescherming, om het muilkorfgebod in te trekken. De dierenbescherming meent dat de honden kort aan de lijn houden voldoende is. Zij vraagt de gemeente ook te willen helpen bij een inenting van alle honden tegen de rabiës. Volgens de Amsterdamse dierenbe schermers brengt de muilkorf plicht „de tienduizenden hondenbezitters en het publiek in paniek". Gisteren heeft Amsterdam ook een ver- voersverbod van honden en katten. De dieren mogen niet uit Amsterdam naar andere plaatsen worden vervoerd. Bij alle (24) uitvalswegen van de hoofdstad is dit door middel van duidelijke borden kenbaar gemaakt. Texel heeft maatregelen genomen om ..invoer" van honden te verhinderen. De busonderneming Naco heeft het honden verbod tot al haar lijnen uitgebreid. Ook in Utrecht is een maatregel af gekondigd waarbij alle loslopende hon den worden opgepakt en gedood. Het gemeentebestuur van Breda heeft in overleg met de directeur van de G.G. en G.D. en onbewust van het feit dat tegelijkertijd de commissarissen van de koningin in alle provincies zich over te nemen maatregelen aan het beraden waren, besloten dat voortaan nauwkeu riger 'zal worden toegezien op de na leving van de algemene politieverorde ning welke bepaalt dat honden in de bebouwde kom „onder geleide" moeten zijn.. Op een persconferentie verklaarde de directeur van de G.G. en G.D. na drukkelijk dat alléén in Amsterdam nog hondsdolheid is voorgekomen en dat er geen enkele indicatie is dat Breda direct bedreigd zou worden. De maat regelen die het gemeentebestuur neemt zijn louter preventief er* „nog zeer uit de verte". DOORGAAN Terwijl de militaire blokkade van Cuba voortduurt, is de secre taris-generaal van de V.N., Oe Thant, gisteren begonnen met zijn bemiddelingspogingen. De gesprekken die Oe Thant met de partijen in het geschil om Cuba had waren geheim en voorzover bekend heb ben zij nog niet veel opgeleverd. Gistermiddag gaf het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring uit, waarin werd gezegd dat de V.S. de blokkade slechts beschouwen als één van de maatregelen die genomen moeten worden om een eind te maken aan de rakettendreiging vanuit Cuba. Indien de bouw van de lanceer basissen op Cuba voortduurt worden verdere stappen genomen. Het was niet moeilijk om vast te stellen, dat met „verdere stappen" wordt gedoeld op een invasie in Cuba. Bij haar bezoek aan Pakistan heeft prinses Beatrix een demonstratie van broodbakken-op-zijn-Pakistaans bij gewoond. EEN AANVRAAG voor faillissement van de directeur van de musical „Free as air" is afgewezen. De aanvrage was ingediend door de vroegere directeur, die f 5000,- achterstallig salaris te vor deren had. IN SANTOS (Brazilië) is het lijk ge-r vonden van een jonge zeeman. Men ver moedt dat dit het stoffelijk overschot is van een sinds 4 september verdwenen scheepsbediende, J. Verhoogt, uit Le-i- den. HET COMITé van honderd in Engeland, dat tegen de kernbewapening pleegt te ageren, telt nu nog maar 98 leden. Twee bestuursleden zijn namelijk spoorloos verdwenen. Het zijn twee vrouwen. OP DE luchthaven van Moskou is don derdag een Tupolev van de Sovjet-lucht vaartmaatschappij verongelukt. Het aan tal doden wortd geschat op 15 a 20. IN DE MIJN „Julia" te Eygelshoven is de 40-jarige houwer J. J. Jongkind on der vallend gesteente bedolven en ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. OPGRAVINGEN in Jeruzalem hebben de oorspronkelijke stadsmuur aan de oostkant van de heilige stad aan het licht gebracht. De muur dateert van 1800 voor Christus. Davids soldaten hebben er nog bij gestreden. t Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond: i Naast opklaringen ook plaatselijk en- i kele regen- of hagelbuien. Hoofdza- kelijk noordwestelijke tot westelijke J in kracht afnemende wind. Kouder, 4 t Het Belgisch weerkundig instituut i t verwacht: j J Regenvlagen en ijsregen bij winden J J uit zee. Maximumtemperaturen van 4 t 12 tot 16 graden. Vandaag: zon onder 17.23 uur. Maan J J onder 17.30 uur. 4 t Morgen: zon op 7.26 uur, zon onder t 4 17.21 uur. Maan op 6.56 uur, maan on- J der 17.50 uur. J Maandag: zon op 7.28 uur. Maan op 4 4 8.01 uur. 4 (Van onze Haagse redactie) 9.0 landbouwschap zal minister Marijnen (Landbouw) een garantieprijs van cent per liter voor alle melk vragen. Tot dit bedrag komt men bij het nareke nen van wat de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Biewenga, zelf over de nieuwe melkprijs heeft gezegd. over de hele melkproduktie uitspreidt komt men op een garantieprijs van 26 cent. Een verhoging van deze 26 cent met de door de heer Biewenga genoem de 8 procent betekent derhalve een nieuwe garantieprijs voor alle melk van 28 cent. De veronderstelling lijkt gewettigd dat het Landbouwschap om deze garantie van 28 cent voor alle melk zal vragen, ook indien nieuwe plannen van minister Marijnen betreffende een richtprijs in E.E.G.-verband zouden doorgaan. Aan genomen kan worden dat het Landbouw schap zijn eisen thans zeer spoedig aan de minister kenbaar zal maken. Op 31 oktober komt namelijk de minister weer voor de normale periodieke bespreking met het Landbouwschap bijeen. Tijdens dit gesprek zal het schap zeker ook het oordeel van de minister willen verne men over de toekomstige loonstijging in de landbouw. Zoals bekend heeft de heer Biewenga Dp de laatste openbare vergadering van het schap gezegd, dat de nieuwe garan tieprijs voor alle melk 8 procent hoger zou moeten komen te liggen dan de hui dige garantieprijs. Deze bedraagt thans 28.1 cent voor 5,1 miljard liter melk. Wanneer men deze huidige garantie (Van onze Haagse redactie) Buitenlandse arbeiders mogen na twee maanden hier gewerkt te hebben hun vrouw naar Nederland laten komen, mits er geen kinderen zijn. Deze vrou wen zullen een werkkring in de sociale sector-ziekenhuizen, sanatoria, woon oorden e.d. moeten accepteren. Voor de huisvesting van deze vrouwen dient de werkgever te zorgen. In de praktijk betekent dit dat man en vrouw afzonder lijke woonruimte zullen moeten betrek ken. Deze nieuwe regeling heeft minis ter Beerman (justitie) gisterenavond op een persconferentie bekendgemaakt. De kwestie van de vrouwen van bui tenlandse arbeiders is volgens minister Beerman vooral de laatste maanden acuut geworden. Vele Spaanse vrouwen verblijven hier reeds, terwijl een groot aantal anderen naar hun echtgenoten op weg schijnt te zijn. Normaal mogen deze vrouwen drie maanden als „toe rist" hier verblijven. Met deze regeling wil minster Beer man voorkomen dat gehuwde buiten landse arbeidskrachten hier met hun vrouwen een gebrekkig gezamenlijk onderkomen gaan zoeken op zolder kamers, kelderwoningen e.d. De rege ring realiseert zich dat deze regeling verre van ideaal is. Maar de woning nood in Nederland laat ons geen andere keus", zei minister Beerman. (Van onze parlementaire redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren een advies vastgesteld voor mi nister Veldkamp (Soc. Zaken» betref fende de loonontwikkeling in 1S63. Naar verluidt zouden de standpunten van de werkgevers- en werknemersvertegenwoor digers in de S.E.R. elkaar thans meer zijn genaderd dan eerder het geval was. Zoals bekend verluidde het tot voor kort dat de werkgevers i.v.m. de huidige economische situatie het meest voelden voor een tijdelijke loonstop, terwijl de werknemers een gematigde loonsverho ging voor ogen stond. De inhoud van het advies van de S.E.R. zal binnenkort openbaar worden gemaakt. De vraag is nu maar, of Cuba inder daad de bouw van de raketbases heeft gestaakt. „Aan beloften hebben wij niet veel", zei Lincoln White, de woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Er zijn aanwijzingen dat de bouw van de lanceerbases op Cuba gewoon voortgaat. In het Amerikaanfee congres zeiden sommige volksvertegenwoordigers onomwonden, dat de V.S. zelfs niet voor bomaanvallen op de lanceerbases moes ten terugschrikken, als zou blijken dat de blokkade geen afdoende garanties voor de veiligheid van het Amerikaan se vasteland oplevert. De raketbase6 op Cuba liggen hoofd zakelijk in de provincie Las Villas, mid den op het eiland. Er schijnen 25.000 technici op Cuba te zijn, die iets met de raketinstallaties te maken hebben. Daarvan zijn er 4500 van Russische af komst. De foto's, die van de bases zijn gemaakt, werden tijdens het, hangende de bemiddelingspogingen van Oe Thant geschorste, debat in de veiligheidsraad, getoond. De Rus Zorin keek er nauwe lijks naar, maar de sfeer van het debat was dan ook bepaald vijandig. De Amerikaan Stevenson nodigde Zo rin op een gegeven moment uit om met „ja" of „nee" te antwoorden op de vraag: „Zijn er raketbases op Cuba?" Zorin werd nijdig en zei: „U doet alsof ik hier voor de rechtbank sta". „Antwoord!", riep Stevenson. „Ja of nee?" Waarop Zorin weer: „Ik laat mij niet op zo'n toon ondervragen. U zult uw ant woord krijgen. En u zult er van oukij- ken!" Volgens aanwezigen was er nog nooit een debat in de V-raad gevoerd waarbij het zo heet toeging. Gisteren is er weer een schip met een voor Cuba bestemde lading in het blok- kadegebied verschenen. Het was de ge charterde Libanees „Marupla", die ge enterd werd. Na controle door de Ame rikanen mocht het schip zijn reis vervol gen. Het had geen verdachte lading aan boord. De Russische pers heeft gemeld, dat de Sovjetregering van plan is diver se schepen met goederen voor vreed zaam gebruik aan boord naar Cuba te zenden. De olietanker „Boekarest", het eerste vaartuig dat zich aan een contro le moest onderwerpen, zal in Havanna met groot vertoon worden ingehaald. Vandaag wordt het Russische vracht schip „Poitava", dat vermoedelijk raket ten aan boord heeft, in de Cubaanse wateren verwacht tenzij het de steven wendt, wat wel waarschijnlijk is. Het schip meet 9500 ton en het is vermoede lijk van bewapening voorzien. Bondskanselier Adenauer heeft giste ren in een radiotoespraak verklaard dat hij het optreden van president Kennedy begrijpt en steunt. De grijze staatsman noemde de Cuba-crisis, die feitelijk nog steeds acuut is, de hevigste sedert 1945. Spanje heeft ook zijn instemming met de Amerikaanse maatregelen betuigd. Het Benelux-parlement- liet een vre desoproep uitgaan en laakte of loofde niemand. In Argentinië zijn, zoals op veel andere plaatsen, protestbetogingen tegen de V.S. gehouden. De Zweedse regering heeft verklaard zich alle rechten voor te behouden inge val de Amerikaanse blokkade Zweedse schepen zou treffen. Oostenrijk heeft zijn goede diensten tot oplossing van het conflict aangeboden. De president van Ghana, Nkroemah, heeft een beroep op Kroestjev en Kennedy gedaan, uiterste matiging te betrachten. Deze foto, afkomstig uit Cubaanse bron, toont een wachtpost aan een kade in Havana. Op de achtergrond het oude fort „Kasteel Mobo", waar tijdens het bewind van Batista vele Cubanen gevangen werden gehouden. De Indonesische bond van zeevaren den en havenarbeiders, welke commu nistisch georiënteerd is, heeft gezegd ge reed te zijn voor een boycot van de Amerikaanse scheepvaart. Het commu nistische vakverbond in Indonesië heeft de regering aangeraden de Amerikaan se ondernemingen in Indonesië te natio naliseren bij wijze van strafmaatregel. De Cubaanse ballingen, die bij duizen den in Amerika leven, zijn van plan een oorlogskabinet te vormen, zodra de „be vrijdingsoorlog" begonnen is. Onze Haagse redacteur heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Cubaanse ambassadeur in Den Haag, die vertelde: „Er zijn geen atoomwapens of lanceer bases voor raketten op Cuba. De uitleg die Amerika aan sommige luchtfoto's geeft is vals. Als er geen eind komt aan de Amerikaanse blokkade van Cuba, dan komt er een atoomoorlog". De ambassadeur zei verder, dat hij er niets voor voelde om V.N.-commissies op Cuba te laten kijken. „Die commissie zou- gedicteerd en betaald worden door Amerika", meende de ambassadeur, die zei dat Cuba zich wellicht tot het inter nationale hof van justitie zou wenden om gedaan te krijgen dat de Amerikaan se basis op Cuba wordt ontruimd. IN MOL (in de Belgische Kempen) heeft de Belgische minister van Economische Zaken de nieuwe kernenergiecentrale in gebruik gesteld. Volgens een verklaring van het Witte Huis heeft men donderdag nog bulldo zers en kranen op Cuba waargenomen, die nieuwe terreinen bij de raketplaat sen bewerkten en de wegen naar de lan- ceerinrichtingen verbeterden. Enkele ra ketten, die dinsdag nog openlijk stonden opgesteld, waren thans verplaatst en men had kabels gezien, die rakettenten verbonden met generators. In kringen die in nauwe betrekking staan met het Witte Huis werd verno men, dat foto's, die de laatste vieren twintig uur door de Amerikaanse lucht macht boven Cuba zyn gemaakt, spoe dig gepubliceerd zullen worden. De V.S. hebben gisterenmorgen op on geveer 56 kilometer boven het Johnston - eiland in de Stille Oceaan een kernbom, waarvan de kracht onder de megaton- klasse lag, tot ontplofifng gebracht. De kernbom was met een Thorraket op de bestemde hoogte gebracht. Te Honolulu op Hawaii, 1300 kilome ter van Johnstoneiland, werd een witte flits waargenomen. Van de zeven pogin gen een kernbom op grote hoogte tot ontploffing te brengen, was dit de derde geslaagde proef. Zondag zal wederom een dergelijke proef genomen worden. De regering van India heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd. Het land is volledig op voet van oorlog gebracht. Er is een „oorlogska binet" van zes ministers onder leiding van Nehroe gevormd. Op alle inwoners van het reusachtige land is een beroep gedaan goud en ju welen in te leveren om de kosten van de strijd tegen de rood-Chinese vijand te bekostigen. „Ik vertrouw er op dat India de uiteindelijke overwinning zal behalen" zei Nehroe gisteren in een toespraak. EEN GROTE Australische fabriek heeft een foefje ontdekt om boter in poeder- vorm te fabriceren. De deskundigen zeggen, dat de boterpoeder, samen met poedersuiker, melkpoeder en bakpoeder, een prachtige cake kan opleveren. werd uitgevaardigd, is ondertekend door president Radjakrisjnan. De regering heeft er vérstrekkende bevoegdheden door gekregen. Zij kan de grondwets rechten opschorten, dus arrestaties ver richten en een strenge perscensuur in stellen. Deze maatregelen, die erop wijzen dat Nehroe, Menon en alle mogelijk andere vroegere vredesapostelen in New Delhi nu van alle schellen voor hun ogen zijn verlost, zijn genomen nadat van de drie fronten in de Himalaya zeer verontrus tend nieuws was ontvangen. In hevige gevechten, waarbij aan bei de zijden vele militairen zijn gesneuveld, hebben de Chinezen de belangrijke stad Tawang veroverd. De Indiase verdedi gers hadden de stad, voor deze prijs te geven aan de oprukkende en niet te stuiten Chinezen, in brand gestoken en verwoest. Volgens een Chinees legerbericht hebben de communisten ook de stad Yura veroverd. Naar het gebied rond deze stad zijn nu ijlings Indiase verster kingen gestuurd. Bij de verovering van Tawang zouden de Chinezen een aantal monniken gevangen hebben genomen. Of de kloosterschatten gered zijn of dat ze in handen van de aanvallers terecht gekomen zijn, is niet bekend. De militaire gebeurtenissen van giste ren moeten als bijzonder verontrustend beschouwd worden. Als het waar is wat de Chinezen beweren, nl. dat zij ook nog verscheidene strategisch belangrijke bergpassen hebben veroverd, dan staat de verdediging van India er niet al te best voor. De mentaliteit van de Chinezen geeft immers geen enkele garantie dat zij hun opmars zullen staken wanneer zij de lijn bereikt hebben waar volgens hun inter pretaties de feitelijke Indiaas-Chinese grens ligt. In New Delhi beschouwt men het land in groot gevaar. Een stad, die 35 km ten zuiden van Tawang ligt. Drong Dzong geheten, ligt al onder het vuur van de zware Chinese artillerie. In een ander frontgebied, bij Walong, op 25 km afstartd van de grens met Bir ma, zijn de Indiase troepen fortuinlijker geweest. Twee aanvallen van de Chine zen daar konden wordenafgeslagen. De V.S. hebben de militaire actie van China in India in zeer scherpe bewoor dingen veroordeeld. Amerika zal India zoveel mogelijk steunen. Een verzoek der regering in New Delhi om versnel de levering van onderdelen voor trans portvliegtuigen wordt in Washington al bestudeerd. Opnieuw is van Sovjetrussische zijde aangedrongen op onderhandelingen tus sen India en China. Moskou wil graag bemiddelen, zo is opnieuw gezegd. New Delhi heeft echter duidelijk genoeg te verstaan gegeven dat men er niet aan denkt te gaan praten op basis van de Chinese voorstellen. De roden zullen eerst hun troepen moeten terugtrekken. De kwestie is ook ter sprake gekomen in de algemene vergadering van de V.N., waar de Indiase afgevaardigde in scher pe bewoordingen de regering in Peking beschuldigde. Nog nooit was er van In diase zijde in de V.N. zo'n fel geluid ge hoord. „Wij vergaderen hier vandaag, terwijl een grove, pure, vooraf be raamde agressie van de Chinese volksrepubliek op mijn land plaats vindt, mijn land dat er altijd een principieel voorstander van is ge weest de Chinese volksrepubliek tot de V.N. toe te laten", zei de Indiase afgevaardigde Chakravarty. Hij zei dat de regering van India ech ter bij haar standpunt bleef dat China tot de V.N. toegelaten moest worden. „Alleen op die manier kunnen de Chi nese militaire avonturiers onderworpen worden aan de tucht van deze verheven instelling", zei hij. Het gaat niet goed met de aard- stralenkastjes van de „aardstraalexpert' Bron uit Ede. In het bijzijn van een notaris heeft een industrieel uit Assen, die eindelijk een eind aan de kastjes legende wilde maken, zo'n anti-aard- stralenapparaat opengemaakt. In het kastje bevonden zich twee triplexplaten die met boutjes op elkaar waren geklonken. Daar tussenin zaten twee verzilverde koperen schijven, welke door een zilveren spiraalveer met elkaar verbonden waren. De waarde van het zilver bedroeg naar schatting veertig gulden. Het complete kastje komt echter op 1.000, De industrieel uit Assen heeft ook enkele onderzoekingen verricht op ter reinen die, naar werd aangenomen, door aardstralenkastjes van dorre grond in vete grond veranderd waren. Op het land van een boer in Berkenwoude bleek dat de vochtigheidsgraad van de grond niet werd bepaald door het al dan niet, aanwezig zijn van het aardstralenkastje, doch door het molentje dat langs één van de sloten stond. De grondeigenschappen waren inder daad na plaatsing van het kastje ver anderd, doch dit kwam doordat de boer, toen hij het kastje had laten plaatsen, meteen overging op het gebruik van natuurmest in plaats van kunstmest. (Advertentie) r.

de Stem | 1962 | | pagina 1