Piano's Zwart o p Wit itf Fritz Butzelaar als de spionnenvanger Pinto POIROT speelt BRIDGE Johnny kent roi van buiten Minter en Hinter en de gouden cadetjes ze KVISIÜ 5MANN Vanavond op uw scherm Kor van der Goten (Trenet of imbeciel?) zingt maandag j^ocpezecfcl RIJKEN; «LANGE KRO presenteert: Radioprogramma 's Joor til a (Christie Televisieprogramma 's Coen van Hoewijk verlaat journaal BOEKENPKANK Gids voor moderne orkestmuziek Missa pro Pace •us aksent. Ge- ■n 38-52. 89.- Vlot, jeugdig ekleuren zwart a 38-52. 119.- ohair. Eveneens tn 38-52. 98- i OP ZOOM STERHOUT gel. Verschillend n de keuze van I de vorm: rank, I: haarscherp en Ining: eenvoudig |S televisie hun jj evisie vast ook tIBRKBSaBSKSW» IBISRRH5SS58WSSS» BKBSRfiJSNBKMW «asKBseesssiSK !iiRKH»«RJ5®«S5W iBïsassïssiKSc K»KJ883i5B8(58S basaec»fiB»»B(K BasBHSS»»te»a szj8sa:z8B«se Ka®BB5»SB»»WK HSSSSSKSRSWRSSS »BXB?BX»aR»8 BB15RRS5?5S5ÏESaR *»ÏBX»?RR»5R ïSSeïSSïKSSJIIi /®ÏRR55f5RR»(9R»® PJ5B SffSKi lide universeel- l.lle bedienings- I één hand. De I en directe ge- I geschikt voor I s het Vlaamse, l'uitse systeem. I op het andere I talkiezer zorgt I llingen en on- I re programma. 15636 UHP I mger I ldbuis I naalindicator I sorganen I "acht I leel tehout 955.— 967.- NEN N.V. tfcTJm DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 (Advertentie) Fred Rombouts presenteert vanavond voor de KRO-tv het programma „Bou levard" met als hoofdpersoon Johnny Kraaykamp. Johnny kent de teksten reeds uit het hoofd. Vandaar, dat hij op het Zandvoortse strand alle pa pieren weggooide. T7"olgende week maandag zullen de Ne- V derlandse televisiekijkers, die nim mer de BRT-programma's kunnen ont vangen, in staat zijn kennis te maken met de Belgische zanger Kor van der Goten, die door zijn oorspronkelijke repertoire en zeker ook door de wijze, waarop hij dat brengt, terecht zo sterk in de Belgische belangstelling staat. In een uitzending die door Nico Knapper geproduceerd en geregisseerd wordt, zal Van der Goten een eigen keus uit zijn liedjes aan de kijkers presentéren, in de wetenschap, dat hij hier waar schijnlijk, evenals in Vlaanderen, met zijn optreden de meest uiteenlopende reacties zal oproepen. De Vlaamse pers vergelijkt hem niet alleen met een Brassens, Brei of Trenet, maar noemt hem ook ,,een rare vogel" en zelfs ,,de grootste imbeciel van West-Europa". Sint Nicolaas zit dit jaar in ernstige moeilijkheden. Er is groot verval on der zijn paarden. Op 17 nocember moet hij zijn intocht in Amsterdam houden. Maar dreigende wolken pakken zich samen aan de hemel. Want er is geen schimmel. Majestuoso, die jarenlang trouw dienst gedaan heeft, is overle den. Ook Julia, die vorig jaar de Sint door de hoofdstad mocht dragen, ver toeft in de schimmelhemél. En nu is er geen schimmel meer. Vertwijfeld hebben, de Amsterdamse vrienden van Sint Nicolaas een beroep gedaan op mogelijke schimmelbezitters. Maar het moet dan wel een beest zijn dat op asfalt kan lopen en dat van drukte en verkeer niet bleker wordt dan het van nature al is. Voor wie dit leest moet opnieuw een stuk van de oude en vertrouwde wereld instorten. Zwarte Pieten op scooters en andere vervoermiddelen liebben we blijmoedig geslikt. Want de Pieten zijn apocriefe figuren, waarin je niet behoeft te geloven. Die kunnen geheel van deze tijd zijn. Alleen de bint zelf blijft eeuwig wie hij is: oud. wijs, goed, heilig en gezeten op een schimmel. Dat is altijd zo geweest en zal altijd zo blijven. Maar het kan zo niet blijven. Zijn schimmel blijkt geen wezenlijk be standdeel van het mysterie. Het dier ions, zo meenden wij allen immers, on geveer even heilig als zijn meester. Het kan over dakvorsten lonenzelfs sneeuw hindert de schimmel niet bij zijn reuzensprongen van dak tot dak. Piet mocht nog wel eens een schuiver maken, in een goot. de schimmel was als Sint Nicolaas zelf: onaantastbaar eeuwig en deel van het mysterie'. Dachten we. Doch Majestuoso niemand heeft ooit geweten dat het dier aldus heette is dood. Overleden. Doodgegaan. alsof het een gewoon dier was. Ook Julia ging van ons heen. En nu knaagt de twijfel aan onze harten: als Sints schimmels kunnen overlijden, zou hij dan wellicht zelf ook dood kunnen gaan? Goed, hij is reeds eeuwen dood, maar opnieuw dan. ook nog als Sint Nicolaas. Het schimmel-probleem, zo ziet men, plant de zwam van de ge loofstwijfel in onze ziel. En als er nu geen schimmel gevon den wordt? Dan zal Sint Nicolaas per taxi zijn intocht moeten houden. Hij zal de ogen bedroefd en beschaamd neergeslagen houden. En hij zal de kinderen die hem trots melden hun schoen gevuld te hebben met een wor tel en wat hooi voor het paard, aan raden dit voedsel weg te nemen. En wat dan? Ze zullen een blikje benzine bij de schoorsteen moeten zetten. Voor de taxi. PRAET-MAECKER Onvoorziene omstandigheden kunnen het mogelijk maken, dat de directe re portage om 18 uur vanavond van de volleybal-finales om het wereldkam pioenschap te Moskou geen doorgang zullen vinden. In het andere geval is Frans van Dusschoten daar uw com mentator. Onder de titel „Voorprogram ma" is er om half acht een KRO- uitzending van en voor jongeren. Na het journaal volgt het filmnieuws van het concilie. Om 20.25 uur kunt u kijken naar de tweede aflevering in de serie documentaires die Omar Grawet maakte over Indonesië. Om 21.05 uur schakelt men over naar Treslong in Hillegom voor een show met Johnny Kraaikamp onder de titel „Boulevard". Vervolgens wordt om 21.45 uur gestart met de verhalen van Oreste Pinte onder de titel „De fuik". Tenslotte is er om 22.30 uur (Advertentie) een documentaire, gewijd aan de zwak zinnigheid onder redactie van dr. G. v. d. Most. België-Vlaams brengt om 20.30 uur de Rudi Carrellshow, die vorige week door de VARA werd uitgezonden. Om 21.15 uur volgt een filmreportage, ge titeld „Lopen zoals iedereen". Overweegt U om Uw kin deren pianoles te laten nemen, maar hebt U nog geen instru ment, vraagt U dan eens om toezending van ons gramo- foonplaatje „Piano-Spelen" 16 52 KORTE LIJNBAAN 28, ROTTERDAM (Van onze radio- en tv-redacteur) Vanavond zullen de televisiekijkers kennis kunnen maken met de eer ste aflevering van de spionageserie, die de KRO deze winter op het scherm zal brengen onder regie van Luuk van Gent. De titel van de eerste aflevering luidt: „Twee recht een averecht". Het is het verhaal van drie Enge landvaarders, die zich in de afge lopen oorlog de grootste moeite en ont beringen hebben getroost om zich langs zware en gevaarlijke wegen een weg te banen naar het land der vrijheid, Engeland. Begrijpelijk voor die dagen was het, dat al dit soort idealistische en avon tuurlijke mensen in Groot-Britannië aan een nauwkeurig onderzoek en ver hoor werden onderworpen. De nazi's ontzagen zich namelijk niet om zich in de rijen van deze patriotten te drin gen. Dank zij deze penetraties gelukte het niet alleen veel moedige verzets lieden te leren kennen, maar zij ont zagen zich zelfs niet om langs de sluip wegen van het verzet de route naar Engeland te volgen om daar hun spion nen aan land te kunnen zetten. Een van de belangrijkste figuren bij de Engelse contra-spionage in die dagen was de Nederlander Oresto Pinto, die door Eisenhower zelfs de grootste ex pert op het terrein der contra-spionage werd genoemd. Hij ontmaskerde vele nazi-handlangers ook onder de zgn. Engelandvaarders. Luitenant-kolonel Pinto is onlangs op 71-jarige leeftijd in Londen overleden. Na de oorlog verwierf hij onder de Britten nog grote faam door zijn herinneringen, die hij onder de titel „Spy-catchers" op papier zette en waarvan zowel de radio als de televisie in Engeland de meest sail lante verhalen hebben uitgezonden. rpijdens de eerste wereldoorlog werkte -L Pinto voor de Fransen in Duits land, waar men hem ontdekte. Zijn grootste roem oogstte Pinto pas in de periode, toen hij voor de Nederlandse en Engelse inlichtingendiensten ging werken. Het was niet alleen generaal Eisenhower, die tot de conclusie kwam dat Pinto de belangrijkste spionnen vanger was, waarover de geallieerden in de laatste wereldoorlog konden be schikken. De eerste produktie, die u vanavond krijgt te zien, is evenals de volgende afleveringen reeds door de KRO op film en beeldband vastegelegd. „Twee recht en een averecht" is een boeiend en avontuurlijk gegeven, waar in Pinto er op grond van slechts sim* Tfrits Butselaar speelt de hoofdrol van de spionnenvanger Oresto Pinto in de serie spionage-v er halen De fuik", die door de televisiesectie van de KRO dit seizoen op vrydag- avond zullen worden uitgezonden. pele aanwijzingen in slaagt om de ene verkeerde Engelandvaarder van de drie te ontmaskeren. De bekende acteur en tv-regisseur Fritz Butselaar zal in alle afleveringen van deze geromantiseerde contra-spionage verhalen de hoofdrol van overste Pinto vervullen. Op Hilversum I 402 m opent de KRO het avondprogramma om 19.40 uur met de populaire „Vliegende schij ven". Werken van Mozart worden om 20.30 uur ten gehore gebracht. Magda Janssens vertelt om 21.20 uur over haar toneelcarrière. Het zangspel Jan van Schaffelaar kunt u om 21.35 ,uur be luisteren. Tenslotte is er om 22.40 uur voor de luisterspelliefhebbers in „Avond theater" een opvoering van ,,Een moei lijk afscheid". Op Hilversum II 298 m biedt de VPRO een serie causerieën. Om 21 uur is er een Metropoleshow van de VARA, om 21.55 uur gevolgd door de documentaire „Signalement van het an dere ik". Tenslotte is er om 23.10 uur een platenprogramma onder de titel: „Prettig weekend". Het toneelspel „De dooie hoek" van Roncoroni zal door de meeste televisie kijkers met gemengde gevoelens ont vangen zijn. Het gegeven de een zaamheid en verpaupering van madame Clara en haar twee dochters, die te- samen een schiettent beheren was op zichzelf boeiend genoeg, m *.ar de uit werking liet te wensen over. Daardoor viel het op, dat Ank van der Moer soms moeite had met haar rol. Ze speelde niet met de overtuiging die men van haar gewend is, uitgezonderd in enkele ge passioneerde scènes, die overigens uiterst schaars waren. Of de schrijver in gebreke gebleven is weten we niet. Mogelijk dat het voor de televisie bewerkte spel in zijn oor spronkelijke vorm strakker van opbouw is en daardoor meer dramatische kracht bezit. Lof mocht men hebben voor het spel van Kitty Courbois en Netty Verhoogt als de dochters van de verbitterde schiettent-beheerster. En ook voor Hans Tiemeyer, als de ontrouwe echtgenoot van Clara, rijk geworden in de jaren dat zijn gezin naar armoe afgleed. Samen met Ank van der Moer maakten zij er een toch nog genietbaar stuk van. De waarschuwing dat het spel niet voor jeugdige kijkers geschikt was, bleek zeker niet overbodig. We hebben ons zelfs afgevraagd of enkele passages in de dialoog niet beter geheel achterwege hadden kunnen blijven. Men kan nu een maal niet alles plompverloren de huis kamers in slingeren. J. V. Vrijdag 26 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 12,00 Middagklok - noodklok 12,04 Metropole-ork. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Licht ens. en zangsol. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13,20 Dansork. en zangsol. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Promenade- ork. en sangsol. 14,45 Lichte gram. 15,00 Schoolradio 15,30 V.d. zieken 16,30 Zang en pedaalharp 16,50 Oude muz. (gr.) 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Licht ork. en sol. 18,20 Odysseus op Hoens- broek, literair klankb. 18,50 Regeringsuitz.: Van armenzorg naar financiële bijstand, II, mr. M.H.M. Hemmes, hoofd voorlichting mi nisterie van Maatschappelijk Werk, in ge sprek met dr. W. Schoonderbeek en mr. F.A.H.M. Kruse van dit departement 19,00 Nws. 19,10 Act. 19.30 Pol. lez. 19,40 Verz.- progr. v.d. mil. 20,30 Klass. gram. 21,00 Strijkork. 21,20 Levensherinneringen, gespr. 21,35 Jan van Schaffelaer, quasi-historisch zangspel 22,15 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Avondtheater 22,40 Moderne gram. 22,45 Een moeilijk afscheid, hoorspel 23,45- 23,55 Klass. gram. 23,55-24,00 Nws. 25) „Hier is hoofdinspecteur Battle," zei Rhoda terwijl ze de bezoeker binnenliet. „Wel wat laat voor een visite," zei Battle, „maar ik wilde u graag treffen, en het is de hele dag buitengewoon mooi weer geweest." Anne glimlachte. „Een kopje koffie? Rhoda, wil jij even een kopje aange ven?" „Heel graag. Miss Meredith." „Onze koffie is de moeite van het proeven waard, ziet u," zei Anne. Ze gebaarde naar een stoel en Bat tle ging zitten. Rhoda kwam met een kopje en Anne schonk in. Het vuur knetterde en de bloemen in de vazen gaven Battle een huiselijk gevoel. Ja, die twee meisjes hadden het zich in het huisje wel gezellig gemaakt. An ne was nu beheerst en absoluut niet verlegen en het donkere meisje kon haar ogen niet van hem afhouden. Een knap deerntje overigens! „We hebben u de hele dag verwacht, begon Anne. Haar toon was bijna verwijtend. Het was. alsof ze wilde zeggen: „Waar om bent u zo lang weggebleven?" Dat spijt me, Miss Meredith. Maar bij een zaak als deze is heel wat te doen..al is het maar routine-werk." „En Succes gehad „Niet bijzonder. Maar 't moet toch gebeuren. Ik heb dr Roberts om zo te zeggen, binnenste buiten gekeerd. En Mrs Lorrimer eveneens. En nu ben ik met hetzelfde doel hier, Miss Mere- dith." „Ik ben volkomen bereid, me binen- ste buiten te laten keren." „En Majoor Despard?" vroeg Rhoda» „O. die wordt niet vergeten. Weest u daarvan maar overtuigd," zei Battle. Hij zette zijn kopje neer en keek Anne aan. Ze was wat rechterop gaan zitten..maar dat was dan ook alles. „Ik wacht, inspecteur. Wat wilt u we ten?" „Wel, in grote trekken, alles over uzelf. Miss Meredith." „Ik ben maar een heel gewoon meis je.." zei Anne glimlachend. „Dat een onberispelijk leven heeft ge leid, daar kan ik voor instaan," zei Rhoda. „Dat is in elk geval een goed begin," zei Battle ^opgewekt. Dus dan kent u Miss Meredith zeker al lang?" „Zijn samen op school geweest," zei Rhoda, „maar dat is al eeuwen gele den» Lijkt 't jou ook niet geweldig lang geleden, Anne?" „Zo lang geleden, dat u er zich wel niet veel meer van zult herinneren," zei Battle grinnikend. „Maar nu terza ke., ik ben bang Miss Meredith, .dat het veel zal lijken op zo'n formulier, dat je voor je pas moet invullen." „Ik ben geboren begon Anne. „Uit arme, maar achtenswaardige ou ders," viel Rhoda in. Hoofdinspecteur Battle hief afwerend en een tikje bestraffend zijn rechter hand op. „Kalm aan, jongedame!" zei hij. „Rhoda," zei Anne rustig, „wil bedenken, dat dit geen grapje is?" ..Snrrv!" 7.pi "Rhnda je „Sorry!" zei Rhoda. „Nu, Miss Meredith, .waar bent u geboren?" „In Quetta. .dat is in India." „Juist. Uw vader was in het leger?" „Ja..Majoor John Meredith. Op mijn elfde jaar is mijn moeder gestorven. Toen ik vijftien jaar was, heeft vader zich laten pensioneren en daarna zijn we in Cheltenham gaan wonen- Hij is zin. Rhoda kwam af en toe en dan vermaakten we ons kostelijk." „Wat was u daar. .gezelschapsjuf frouw?" „Ja..daar kwam het op neer." „Meer tuinmanshulp," zei Rhoda. Toen Battle haar vragend aankeek, legde ze uit: „Die tante van me, tante Emely, was eenvoudig dol op tuinieren- Anne zat het grootste gedeelte van de dag in de tuinen, wieden of bloembol len poten." „En hoe bent u bij Mrs Deering weg gegaan?" „Ze begon te sukkelen..en het slot was, dat ze een verpleegster moest hebben." „Ze had kanker," zei Rhoda, „en de hele dag was het morfine-injecties en van die rommel meer." „Ze \yas heel goed en lief voor me geweest. Ik vond het werkelijk erg, dat ik weg moest," vertelde Anne. ,Ik zocht toen juist naar een buiten huisje," zei Rhoda, „en natuurlijk voel de ik er een bitter beetje voor er alleen te gaan wonen. Paps was her trouwdabsoluut niet mijn genre, .enfin, u begrijpt me wel. Toen heb ik Anne gevraagd hier te komen..en sindsdien is ze hier geweest." Ja..dat heeft in elk geval alle al lures van een onberispelijk leven," zei Battle met een zucht. Nu moet ik nog even alle data hebben. Bij Mrs Eldon bent u twee jaar geweest, zegt u. Kunt u me misschien haar tegenwoordige adres geven?" „Ze woont ergens in Palestina. Haar man heeft daar de een of andere offi ciële betrekking, ik weet niet meer wat! „O. dat is wel uit te vissen. En daar- gestorven toen ik achttien was., prak tisch gesproken zonder me iets na te laten." Battle knikte medelijdend- „Geen pret tige verrassing, wel?" „Nee, Ik had natuurlijk mijn hele leven geweten, dat we niet rijk waren., maar als je dan plotseling tot de ont dekking komt, dat er helemaal niets is..dat is toch wel wat anders." „Wat heeft u toen gedaan, Miss Me redith?" „Een betrekking gezocht. Maar ik had geen buitengewone opvoeding gehad en ik was helemaal niet knap. Ik kon ook niets, niet eens typen of stenogra fie of iets dergelijks. Door een kennis in Cheltenham kreeg ik een betrekking bij vrienden van haar. .twee kleine jongens die met de vakanties thuis kwamen, en verder was ik de hulp in de huishou ding." „De naam van de familie, alstublieft?" „Mrs Eldon. De Lorken. Ventnor. Daar ben ik twee jaar geweest. Toen gingen de Eldons naar het buitenland en moest ik wat anders zoeken. De volgende betrekking was bij een Mrs Deëring." „Mijn tante," verduidelijkte Rhoda. „Ja..die betrekking had Rhoda me bezorgd. Ik had het er echt naar mijn na bent u naar Mrs Deering gegaan?" „Daar ben ik drie jaar geweest," zei Anne haastig. „En haar adres is Marsh Dene, Little Hembry, Devon-" „Zo. zei Battle, „dan bent u op het ogenblik dus vijfentwintig, Miss Mere dith. Dan nog één ding: Namen en adressen van een paar mensen in Cheltenham, die u en uw vader gekend hebben." Anne gaf ze hem. ,,En nu over die Zwitserse reis van u..waarop u kennis gemaakt heeft met Mr Shaitana. Was u bij die gelegen heid alleen, of was Miss Dawes bij u?" „We waren samen, .dat wil zeggen, in het begin. Daarna hebben we ons bij een paar kennissen aangesloten. En toen waren we met ons achten." „Vertel me eens 't een en ander van uw kennismaking met Mr Shaitana." Anne fronste de wenkbrauwen. „Er is niet veel te vertellen. Hij lo geerde in hetzelfde hotel. En we heb ben hem leren kennen op de manier, zoals dat in hotels gebeurt. Hij heeft nog een eerste prijs op een gemaskerd bal gehaald. Als Mephisto." Battle zuchtte- „Ja..dat was zijn lie velingspose." „Maar hij was énig, dat moeten we hem nageven," zei Rhoda. „Hij hoefde zich bijna niet te schminken.." De hoofdinspecteur keek van het ene meisje naar het andere. „Wie van u tweeën kende hem het best? Anne aarzelde. Rhoda gaf voor haar antwoord. (wordt vervolgd) ROEKELOOS De 65-jarige onderwijzeres Marga ret Hunter uit Stockport is Engelands beroemdste automobiliste geworden. Miss Hunter kreeg opeens de zonder linge ingeving, dat het hoog tijd werd, dat ze ook ging leren autorijden. Ze nam een rij-instructeur onder de arm en begon aan haar eerste les. Het werd een waanzinnige rit. Juffrouw Hunter gaf blijk van zoveel roeke loze vastberadenheid, dat de man haar onderweg bevel gaf te stoppen en wegliep. ,,Het was zelfmoord", zei hij achteraf. De kranige onderwijzeres verloor er echter haar goede humeur niet bij. De volgende dag nodigde zij een vriendin uit om haar te vergezel len bij een nieuw ritje. Ditmaal reed zij haar wagen te pletter tegen een zware tractor. En toch legde juffrouw Hunter haar rijexamen af. Het werd een volkomen mislukeking wat haar evenwel niet belette met veel klem te verklaren „dat ze er opnieuw aan zou beginnen". Voor het zover is zal ze echter eerst voor de rechtbank moeten verschijnen, want de politie heeft haar van onverantwoordelijk rij den beschuldigd. STERK Enkele zomers geleden verloor een vrouw, terwijl zij keek naar haar man, die op de pier van Bour nemouth stond te vissen, haar trouwring. Hij viel in de zee en een jaar later, toen haar man weer op dezelfde plek hengelde, haalde hij aan een van zijn haken die trouw ring weer naar boven VERZOENING De inwoners van Schneverdingen (West-Duitsland) hebben zich weer verzoend met de Engelse soldaten, die daar gelegerd zyn, nadat majoor Ken neth Dudley van huis tot huis was gegaan om zyn verontschuldigingen aan te bieden voor het optreden van zijn soldaten. De schade, die zty aan verschillende woningen hebben aange richt, heeft hy by die gelegenheid te vens vergoed. „Het moest verboden worden, dat mensen vlak langs de ryweg wonen" HILVERSUM II 298 m AVRO: 12,00 Licht ens. en zangsol. 12,20 Regeringsuitz.: V.d. landb. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en gevar. muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded., act. of gram. 13,25 Beurs ber. 13,30 Lichte orkestmuz. eif zangsol. 14,00 Viool en piano, klass. en moderne muz. 14,30 Kinderboekenweek 1962, lez. 14,45 Pianorec., klass. muz. (gr.) 15,00 Act. 15,30 Zingende schooljeugd VARA: 16,00 Dansork. met zangsol. 16.30 V.d. zieken 17,00 Tijd voor teenagers 17,50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Meis jeskoor en sol. 18.50 Politiek praatje 19,00 V.d. kinderen 19,10 Muziek voor kinderen (gr.) VPRO: 19,30 Kunstkron. 20,00 Nws. 20,05 Gezinsleven in vreemde landen, voordr. 20,20 Klass. gram. 20,25 Algemene prole- matiek van de hulpverlening in de ontwik kelingsgebieden. lez. 20,40 Boekbespr. 20,45 Wereld in beweging, lez. VARA: 21.00 Metropole-show, amus.muz. 21,35 Signale menten van het andere ik, radio-documen taire 22,15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22,40 Verre-kijken, gesprek over te levisie VARA: 23,00 Soc. nws. in Espe ranto 23,10 Prettig weekend, lichte gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12,03 Lichte gram. 12,30 Weerber. 12.35 Gevar. muz. 12.50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Muz. progr. 14.00 Schoolradio 16.00 Beursber. 16,06 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Gevar. muz. 17,45 Duitse les 18,00 Or gelspel 18,20 V.d. sold. 18,50 Radiokron. 19,00 Nws. 19,40 Gevar. Vlaamse muz. 20,00 Lichte orkestmuz. 20.25 Liederen 20.35 Theaterkron. 21,00 Amus.ork. 21,45 Muziek uit Turkije 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,35 De zeven kunsten 22,55-23,00 Nws BRUSSEL FRANS 484 m: 12,03 A coeur de joie!, gevar. progr. 14,03 Belgische kamermuz. 15,03 Oude suc cesnummers (gr.) 16,08 Operamuz. met comm. 17,00 Nws. 17,15 Muziek uit Venezuela 17,30 Hedendaagse Franse muz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Intern, muziekontmoetingen van Chimay 1962: Sopraan en piano, klass. en moderne liederen 20,50 Vioolrec. 22.00 We- reldnws. 22,15 Hoorspel 22.55 Nws. Zaterdag 27 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,15 Geest, liederen 7,30 V.d. jeugd 7.45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8,15 Lichte gram. 9,00 Djinn, licht progr. HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Oehtendgym. 7.20 Soc. strijdlied 7.23 Lichte gram. (Om 7,35 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nws. 8,18 Lichte gram. 8,40 Accordeonork., amus.muz. 9.00 Gym. v.d. vrouw 9.10 Klass. pianoconc. (gr.) VPRO: 10.00 Samen thuis, lez. 10.05 Een brief uit Galilea, bijbeloverd. VARA: 10,20 Lichte gram. 10,30 Van de wieg tot het graf. vragenbeantw. 10,45 Geknipt voor herhaling, gevar. progr. Vrijdag 26 oktober NTS: 18,00 Wereldkamp. volleybal KRO: 19.30 V.d. jeugd NTS: 20,00 Journaal 20.20 Tweede Vaticaans concilie 20,25 Indo nesië in 1962. documentair progr. (2) 21.05 Boulebard, gevar. progr. 21,45 De fuik. TV- film 22,30-22,50 Kinderen van ons volk. do cumentair progr. over de zwakzinnigheid. VLAAMS BELGIë: 14.05-15.15 Schooltele visie 19.00 Intern, jeugdmagazine 19.25 Sport- kron. 20,00 Nws. 20,30 Rudi-Carell-show 21,15 Lopen zoals iedereen, gefilmd progr. in ver band met de orthopedie 22.00 Filmnws. en nieuwe films 22,45 Nws. FRANS BELGIë: 18.30 Nws. 18.33 Sésame- magazine 19.00 Engelse les 19,30 Kath. uitz. 20.00 Nws. 20.30 Les Célibataires, toneelstuk 22,25 Kunstkron. 22.55 Nws. DE interland voetbalwedstrijd tussen de B-elftallen van Frankrijk en Duits land. te Lyon gespeeld, is door de Franse ploeg met 1-0 gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. (Van onze radio- en tv-redacteur) T~)e heer Coen van Hoewijk, de bij talloze televisiekijkers bijzonder po pulair geworden redacteur-commenta tor van het NTS-journaal, is met in gang van 1 februari 1963, of zoveel eerder als mogelijk is, benoemd tot hoofd van de afdeling voorlichting bij het ministerie van sociale zaken. De heer van Hoewijk is sinds 1 december 1955 in dienst van de journaalredactie. In januari 1956, toen het journaal op dinsdag-, donderdag- en zaterdagavond werd uitgezonden, was hij de eerste presentator. Een half jaar later kreeg hij hulp van zijn collega en vriend Pier Tania. die in 1959 in dienst trad bij de televisie-sectie van de VARA. De heer van Hoewijk was voor hij bij het journaal in dienst trad o.a. in de journalistiek werkzaam bij United Press International. Een zijner collega's, die deze verrassende promotie van de sympathieke journaal-redacteur ver nam, maakte de volgende geestige op merking: .,van goed kamp naar Veld kamp". Het valt te verwachten dat het NTS-bestuur zich op zeer korte ter mijn zal moeten beraden over de be langrijke vacatures welke zullen ont staan door het vertrek van de hoofd redacteur Karei Enkelaar en de oudste redacteur-commentator Coen van Hoe wijk. In de reeks Prisma pocketboeken ver scheen een zeer welkom vervolg op de reeds eerder verschenen Gids voor Or kestmuziek. Het boek dat als titel draagt „Gids voor Moderne Orkestmuziek" werd geschreven door de Duitse musicoloog Manfred Grater. Voor de Nederlandse uitgave echter heeft Otto Hamburg de inhoud iets gewijzigd en aangevuld. Zo kan men nu in deze uitgave een groot aantal Nederlandse en Belgische componisten tegenkomen, die in de oor spronkelijke Duitse uitgave ontbraken. Gids voor moderne orkestmuziek is een gids in de werkelijke betekenis van het woord, niet in het minst door de inlei dende hoofdstukken die de lezer een goed begrip voor moderne muziek bijbrengen. Het aantal moderne componisten en hun werken die verder worden besproken is zeer uitgebreid en men kan in dit ge deelte bijzonder interessante en wetens waardige dingen lezen. Voor alle concertbezoekers en disco- fielen een naslagwerk dat zijn lage prijs meer dan waard is. H. v. H. Bij de uitgeverij W. Bergmans te Til burg verscheen van de hand van de com ponist Frank Petersen de „Missa pro Pa ce". Het werk is gezet voor drie onge lijke stemmen en orgel. Er zijn in deze mis een aantal aardige melodische vond sten verwerkt en ofschoon grote delen polyfoon geschreven zijn zal een middel matig koor met de uitvoering weinig last hebben. Wij hebben ons wel afgevraagd of het nu werkelijk nodig was zo veelvuldig maatwisselingen toe te passen. Twaalf maal van maatsoort verwisselen op één bladzijde van zeventien maten is toch wel erg veel. Het komt het evenwicht van de compositie niet ten goede. De orgelpartij (zonder pedaal) is ge makkelijk te spelen, zodat zich ook hier geen moeilijkheden zullen voordoen. H. v. H. 4-4. Minter en Hinter liepen de Korte te in de zak en haalde een mollig ka- „We moeten zes broodjes thuisbren- in zijn hand. Hij bracht het aan lijn Snhaanctvaat 111+ on olnQitn« 00»-. emil r7;11»..: 1 r J" mond, maar voor hij kon happen, wer den de twee jongetjes plotseling ruw in de kraag gegrepen. Verschrikt draai den ze zich om. Daar stond de duis tere bakkersknecht, met een lieve grijns op zijn gezicht. „Net op tijd, ventjes," zei hij. „Die kadetjes zijn niet pluis.." Schaapstraat uit en sloegen een smal kronkelweggetje in. De zak met kadet jes voelde warm aan en Minter kreeg geweldige honger. „Ik neem lekker vast een broodje," dacht hij en hij bleef een beetje ach ter bij Hinter, die nog steeds luid tra lala zong en niets merkte. Minter tast- detje tevoorschijn. Zijn kwaje bui werd er al beter van, maar juist toen hij een flinke hap wilde nemen, draaide Hinter zich om. „Hé, afblijven!" riep hij, „je mag er niet van eten!" „Waarom niet?" vroeg Minter, „ik heb zo'n honger." gen en geen vijf," zei Hinter precies. „Nou," zei Minter, „dan zijn het er vijf in de zak en een in mijn buik. Dat is ook zes." Hinter schudde zijn hoofd. „Dat telt niet," zei hij. „Geef de zak maar hier." Maar Minter had al een broodje

de Stem | 1962 | | pagina 9