Brandweer in wereldstad heeft naast bluswerk vreemde taken! VICIEUZE CIRKELS EN PLANNING IN AFRIKA Scheppend hoogtepunt ligt in kunstenaarsleven rond 30 jaar BETAA NIET [TE VEE De Kleding- bokser V er keerso vertredingen met boeten afgestraft Twintigduizend maal per jaar gilt sirene in Londen Succes hangt meer af van mentaliteit dan techniek Water en vuur Grote branden Balavond bü Wollen DAMES MANTELS 49.-59,-74.- HEREN- I OVERJASSEN 49.-59.-74.- Dames- en heren- TERLENKA REGEN JASSEN 49.50 Gevoerde nylon KINDER JACKS 19.50 Regenjassen Colberts Pantalons Kostuums I DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 UITSLAANDE BRAND - OF EEN JONGENSHOOFD IN DE KNEL BIJZONDERE GEVALLEN Inaugurale rede prof. dr. L. Janssen: „De - statistisch - beste jaren van ieders leven" Men verdient het meest na 50 jaar Produktiviteit Wonderkind P. Plattel commandant rijkspolitie Nijmegen Monument Wil tot vooruitgang noodzakelijk Weinig kapitaal Bergen op Zooms kantongerecht Ontslag vervolging gesloten Winkel met woning de nieuwe stijl Vlooswijkstraat 13 Terneuzen Bierkaaistr. 30 HULST (Van een medewerker) De commandant van een brandweerpost moet inderdaad van alle markten thuis zijn. Behalve zijn routine-bezigheden moet hij per dag gemiddeld drie a vier brandalarmen verwerken en bovendien een aantal andere kariceitjes opknappen. Jaar lijks ontvangt de Londense brandweer ruim 20.000 keer een alarmmelding. Bij verre de grootste meerderheid zijn brand meldingen. Soms gaat het om kwajongens, die een vuurtje stoken, dan tveer om zware branden, die miljoenen schade berokkenen. Bij die ruim 20.000 alarmmeldingen zijn ongeveer 1500 „byzondere gevallen", waarin er dus geen sprake is van brand, maar waarin toch met grote voortva rendheid en doortastendheid moet wor den opgetreden om mensenlevens te red den of, in minder ernstige gevallen, om de mensen pijn en moeilijkheden te be sparen. Als er een trein, of luchtramp plaats vindt, zijn er uren harde arbeid nodig om de slachtoffers te bevrijden. Natuur lijk beschikt de Londense brandweer over goede technische hulpmiddelen maar het is uiterst inspannend om met een snijbrander stukken staal uit elkaar te halen als je weet, dat van je vaardig heid en tempo mensenlevens afhangen. En probeert u eens om met een domme kracht een bus op te vijzelen, als er een paar mensen onder het voertuig liggen te kreunen van pijn! Natuurlijk kruist ook het onvermijde lijke jochie herhaaldelijk het pad van de brandweer. Vaak heeft hij zijn hoofd tussen de spijlen van een hek gestoken en loopt hij reeds rood aan, als onze auto komt met buigtangen en breekijzers om hem de vrijheid te hergeven. Soms zijn die jochies ze klimmen ook wel in bomen en kunnen dan niet omlaag, of ze duikelen in een put en kunnen dan niet omhoog! erg flink. Trouwens, het verbaast steeds weer hoe uitstekend tal van mensen zich houaen in moeilijke posities, zelfs als zij erge pijnen lijden. Vuur bestrijdt men veelal met water. Toch is het niet voldoende om water te spuiten in de richting, waar men de brandhaard vermoedt. Immers, dan be staat het gevaar, dat het water veel meer schade aanricht bijvoorbeeld in hotels, musea, particuliere huizen dan de brand zelf. De eerste taak van een brandweerman is, na te gaan, waar de brandhaard is. Dan pas komt het spuiten aan de beurt. Zo'n verkenningstocht op zoek naar de brandhaard is soms heel gevaarlijk. De eerste les is: het hoofd zo laag mogelijk houden om enigszins te kunnen ademhalen. Natuurlijk moet er steeds voldoende water bij de hand zijn, want zonder water is een brandweerman even hulpeloos als een soldaat zonder munitie. En zijn positie kan dan even gevaarlijk zijn als die van een ongewa pende soldaat, die zich met een niets ontziende vijand in een afgesloten ruimte bevindt. De brandweercommandant heeft bovendien nog de verantwoordelijkheid voor het leven van zijn mannen, die hij door met rook gevulde ruimten, over beschadigde vloeren en balken, over wankele daken en langs brandende trap. pen moet sturen. Hij moet dus zorgen, dat de technische uitrusting tot in de puntjes in orde is. Als de rook erg dicht is, beschikt de brandweer over apparaten, die dienen om het ademhalen mogelijk te maken en die lijken op die der kikvorsmannen" Met zo'n apparaat kan men in ieder met rook of gas gevulde ruimte werken. Natuurlijk moet een brandweerman spe ciaal worden opgeleid voor deze wijze van vuurbestrijding en moet hij be schikken over uithoudingsvermogen en moed. Engtevrees vooral ls uit den boze. Naar mijn mening voelt niemand zich eenzamer en meer verlaten dan een brandweerman met zijn ademhalingsap paraat in een met rook gevulde kelder onder een brandend huis. Hij ziet dan niets. Iedere beweging moet op de tast geschieden. Het is uiterst moeilijk om te weten, hoe hij zich moet bewegen om allerlei obstakels te vermijden. Bo vendien, de dichte duisternis doet alle gevaren tien keer groter schijnen! Oude rotten in het brandweervak kun nen na vele jaren dienst in een wereld stad veel vertellen. Trevor Watkins van de Londense brandweer kan spannende verhalen bij de vleet ten beste geven: „De winter is het brandenseizoen bij uitnemendheid. Dan is er vaak razend veel te doen. Ik herinner mij de 20e de cember 1949 als de dag van gisteren- We hadden juist de ochtendpauze achter de rug, toen we ontboden werden voor een brand op de bloemenmarkt in Co- vent Garden. Toen ik bij het brandende perceel kwam, zag ik rook uit de kel ders opstijgen. Reeds waren enige ploe gen aan het werk. Er was een slang neergelaten in de kelders, die in de oor- Meer dan vijftig maal per dag is er gens in Londen de brandweer nodig. Vaak voor een kleine, soms voor een catastrofale brand. Soms ook voor een geval waaraan geen vuur te pas komt, maar waarbij toch veel vindingrijkheid van de brandweerlieden gevraagd wordt. Psychologen hebben onlangs „de beste jaren van ons leven" onder de loep genomen, teneinde nu eens vast te stellen op welke leeftijd de mens het meeste kan presteren. De resultaten, die op vele tiendui zenden ondervragingen, tests en statistische gegevens berusten, zijn ten dele zeer frapperend, omdat zij traditionele meningen volledig weerleggen. Men constateerde onder meer, dat de mens op een leeftijd tussen 20 en 45 jaar veel gemakkelijker leert dan tussen tien en vijftien jaar, dus gedurende de eigenlijke schoolperiode. Zoals de kinderpsychologe en opvoed kundige, mevrouw Zillmann uit Muen- chen opmerkte, moet men bij studie re kening houden met <^e te bestuderen stof alsmede met de uitgangsbasis. Ie mand van twintig jaar, die zich een ge compliceerde technische vakkennis wil eigen maken, beschikt op die leeftijd reeds over een bepaalde ondergrond. Hij kan lezen, schrijven, weet iets af van wiskunde en heeft misschien al wat prak tische, technische ervaring en vooral ook belangstelling. Hij studeert vrijwil lig om in zijn beroep en in het leven carrière te maken. Het kind wordt ech ter gestoord in zijn zorgeloze leventje en ziet het schoolgaan als een dwang, iets onaangenaams, waarvan het de zin nog niet begrijpt En toch blijft het, zelfs voor psychologen, iets wonderbaar lijks, dat een kind in de eerste klas van de lagere school binnen het jaar zonder vooraf enige kennis te hebben opgedaan, leert lezen en schrijven, terwijl volgens de ervaringen, analfabeten op latere leeftijd een veel langere tijd nodig heb ben. Bizonder veel aandacht hebben de psy chologen gewijd aan het onderzoek naar de leeftijd waarop de scheppende kracht van ie mens het grootst is. Daarbij kwam men toi zeer verschillende resul taten Zo zijn de dichters bij het schrij ven van hun gedichten tussen 20 en 30 jaar 't produktiefst, de romanschrijvers daarentegen komen pas tussen hun veertigste en vierenveertigste levensjaar tot de grootste rijpheid en het scheppen de culminatiepunt van hun activiteiten. De jaren direct na het dertigste zijn ook voor ontdekkingsreizigers, voor schilders en componisten „de beste jaren van hun leven", terwijl uitvinders en wiskundi gen tussen 33 en 44, medici en psycho logen tussen 36 en 50 hun grootste pres taties leveren. De geldzegen komt meestal pas veel later en het meeste geld verdienen de vijftig- tot zesenvijftigjarigen. Interes sant is, dat het geestelijke opnemings vermogen, waarvan de grootte toch we zenlijk verband houdt ntet het bewuste denken en het in staat zijn zelf te oor delen, met het toenemen van de leef tijd zelfs stijgt. Dat tfeldt echter alleen GIUSEPPE VERDI Tussen 40 en 60... voor mensen, die hun hersens regelma tig trainen en niet voor de grote massa, die na de beëindiging van hun school tijd in de eentonige sleur van hun be roep vervallen en hun hersens laten „verroesten." Vanzelfsprekend is er b\j deze resulta ten van de psychologen alleen sprake van gemiddelde waarden. Mozart was een wonderkind en toen htf stierf, was hU pas 35 en desondanks één van de grootste componisten aller tijden. Verdi echter componeerde z\jn allerbeste wer ken tussen 40 en 60, Rimbaud schreef slechts tot zijn negentiende jaar, terwijl Goethe en Bernhard Shaw nog meester werken aan het papier toevertrouwden, toen z|jn reeds grijsaards waren. De tijden waarop de mens tot de bes te prestaties komt zijn weliswaar sta tistisch vastgelegd, maar bindend zijn de resultaten der psychologen niet. Hoe zou het anders te verklaren zijn, dat tegenwoordig in de wereldpolitiek ener zijds de generatie der 40-jarigen, zoals bijvoorbeeld Kennedy, Nasser of Willy Brandt, anderzijds echter de 65- tot 70- jarigen, zoals Kroestjev, de Gaulle, Ade nauer de toon aangeven. Als commandant van het district Nij megen van het korps rijkspolitie is aan gewezen de officier der rijkspolitie le klasse PJ. Plattel, thans officier-toege voegd bij de staf van de territoriaal inspecteur van het korps rijkspolitie in 's-Hertogenbosch. log dienst deden als schuilkelder en in 1949 al sfruit- en groentenbewaarplaats Ik hoorde dat zich beneden enige man nen in moeilijkheden bevonden. Ik voor zag me van een ademhalingsapparaat. Twee mannen waren reeds gered, dooh de derde was nog beneden. Door een nauwe koker daalde ik af. De hitte was ondragelijk. Ik tastte de grond af en ontdekte, dat de ongelukkige bewuste loos was. Zijn zuurstof was verbruikt. Ik sloot hem aan op mijn zuurstofvoor- raad. Met de grootste moeite slaagde ik er vervolgens in om hem boven te brengen. Hij werd spoorslags naar een ziekenhuis gebracht, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden". Trouwens, die brand op 20 december 1949 was een record-brand! De kisten en manden brandden als heksen. Daar er weinig ventilatie was in het keldercom plex, werd de hitte ondragelijk. Het ge heel leek één grote steenbakkersoven! Langer dan een paar minuten hield geen brandweerman het er Uit. Meer dan 160 pompinstallaties en 850 man kwa men eraan te pas orq het vuur te be strijden. Van hen werden er 66 min of meer zwaar gewond. Langer dan twee etmalen duurde het, alvorens de laatste brandweerauto het toneel van de slag verliet. Branden van zulk een formaat komen zelden voor, maar het is een rustige week voor ons, als er in het East End met zijn pakhuizen en fabrieken niet drie of vier branden van betekenis uit breken. Ja, wij hebben het druk. De oefeningen der spuitgasten, het onderhoud van het materieel, het bijhouden der administra tie, en dan steeds weer de sensatie om een alarm-melding te ontvangen en kort nadien in razende vaart door de straten te rijden met een goed geoefende ploeg en vervolgens de rook te zien opstijgen uit het brandende pand. Kortom, wij „vuurbestrijders" hebben 'een mannelijke nuttige taak, die ons dikwijls de „vreug de van het gevecht" doet ervaren". In Afrika is het enthousiasme voor economische planning groot. Van de 32 landen, die bij de economische commissie voor Afrika zijn aangesloten, hebben er 14 reeds een ontwikkelingsplan, voor elf an dere landen is zulk een plan in voorbereiding. Dit verklaarde prof. dr. L. H. Janssen S.J. in zijn inaugurale rede in Tilburg. Prof. Janssen is, zoals men weet, tot hoogleraar benoemd in de leer van de economische en sociale aanpassing van de ontwikkelingslanden aan de katho lieke economische hogeschool in Tilburg. Htf sprak over: „Vicieuze cirkels en planning in Afrika". Eén van de redenen, waarom het prijsmechanisme in onderontwikkelde landen niet in staat is om de gewenste veranderingen tot stand te brengen, zijn de vicieuze cirkels en knelpunten, die zo kenmerkend zijn voor de eerste fases van de economische ontwikkeling. Daar om, zo zei de nieuwe hoogleraar, is een goede ontwikkeling slechts mogelijk door centrale sociale en economische plan ning. Deze planning kan alleen slagen als bij de leiders en bij het volk de wil tot vooruitgang is. De rijken bijvoorbeeld zullen bereid moeten zijn om belasting te betalen en zich te onthouden van luxueuze uitgaven, terwijl de gewone man bereid zal moeten zijn om regelma tig te werken. Als men Afrika bezoekt, krijgt men de indruk, dat deze bereid heden nog wel eens ontbreken. De meeste Afrikaanse leiders hebben een onweerstaanbare neiging om monu menten te bouwen. Dit is een van de ernstige obstakels voor rationele plan ning. Luxueuze paleizen en regeringsge bouwen, schitterende universiteiten en onrendabele luchtvaartlijnen, liefst met straalvliegtuigen, zijn wel symbolen van vooruitgang. Men is echter meer be dacht op het creëren van deze symbolen dan op het scheppen van de vooruit gang zelf. Bij de leiders van het volk moet ook een werkelijk verlangen naar systema tische aanpak aanwezig zijn omdat plan ning niet alleen een techniek is, maar ook een mentaliteit. Het succes van de planning hangt meer af van de menta liteit dan van de techniek, zo zei prof. Janssen. Zelfs als de wil om mee te werken er is, zal het plan dode letter blijven als het ambtelijk apparaat onbekwaam en inefficiënt is. In verschillende Afri kaanse landen zou verbetering van de administratie meer vrucht afwerpen dan het opstellen van een ontwikkelingsplan, dat toch niet uitgevoerd wordt. De nieuwe hoogleraar gaf een aantal voorbeelden van vicieuze cirkels, die zich in onderontwikkelde landen kunnen voordoen. Zo brengt de armoede mee, dat er weinig koopkracht aanwezig is en dit betekent dat de spaargelden, die er zijn, moeilijk geinvesteerd kunnen wor den. Het gevolg is, dat in de arme landen de spaargelden worden opgepot of naar het buitenland worden gebracht. De vicieuze cirkel hier is, dat het land arm blijft omdat het arm is. (Van onze verslaggever) De Bergen op Zoomse kantonrechter, mr. Goderie, heeft donderdagmorgen weer vele verkeersovertredingen met de bekende grote of kleine, al naar gelang de ernst van de begane verkeersfouten, geldboeten afgestraft. Mevrouw J. C. uit Bergen op Zoom was op 22 juli j.l. zonder op of om te kijken de Wouwsestraat overgestoken. Ze had nauwelijks een paar stappen op straat gezet, toen zjj werd aangereden door een motor. Tengevolge van dit ongeval moest mevrouw C. haar gezellige woning ver wisselen met een stijve en beslist onge zellige ziekenhuiskamer, waarin zij lange tijd heeft moeten doorbrengen. ,,Het kwaad heeft hier zichzelf ge straft", meende de officier, mr. Peijnen- burg, die daarom maar 5,boete of een dag eiste. De kantonrechter, mr. Goderie, veroordeelde verdachte, die de gevolgen van het ongeval nog steeds niet te boven is gekomen en zich voor het kantongerecht had laten vertegen woordigen door haar echtgenoot, con form de eis van de officier. M. S. uit Stavenisse had in de Molen straat te Stavenisse ,,het verkeer in ge vaar gebracht" door plotseling rechtsaf te slaan, voorlangs een wielrijder, die met zijn voertuig in aanraking kwam met de auto. „Zeer ernstig", meende de officier, die een boete van 40,of acht dagen eiste. Verdachte vond het wel een beetje veel, vooral omdat hij in al de tijd, die hij tot dan toe had gereden, nog nooit een aanrijding had veroorzaakt. Iets, dat de kantonrechter toegaf en hem er toe bracht, deze brokkenmaker te ver oordelen tot 30,of zes dagen. De Duitse mevrouw H. M. N. had op 25 juli j.l. op de rijksweg te Roosendaal een personenauto en zichzelf in moeilijkheden gebracht, toen zij met haar eigen wagen plotseling sterk af remde, waarop een aanrijding met een achterop komende personenauto was ge volgd. Verdachte verklaarde, dat een van haar kinderen plotseling van de achterbank was gevallen en een oorver dovend gehuil had aangeheven, waarop zij geschrokken de wagen onmiddellijk tot stilstand had willen bréngen. „En bovendien", meende zij, ,,had de bestuurder van de andere personenauto zoveel afstand moeten houden, dat een aanrijding uitgesloten was geweest. Ten minste, dat is in „Deutschland" de ge woonte". De officier, mr. Peijnenburg, vroeg ontslag van rechtsvervolging, hetgeen de kantonrechter ook de beste oplossing vond. Op zondag 28 oktober a.s. hoopt onze lieve vader P. Raes zijn 93e verjaardag te vie ren. Zijn dankbare kinderen, Th. Geers-Raes en kleinkinderen. Koewacht, Heistraat 6. DANKBETUIGING Voor de zeer vele blijken van belangstelling, bloemen en cadeaus, welke .wij bij ons 50-jarig huwelijksfeest mochten ontvangen, onze welgemeende dank. P. Waelpoel-Strijdonk Graauw, Schenkeldijk 2. 4* Gods Vaderlijke Voor zienigheid heeft het behaagd, na een langdu rig geduldig gedragen lij den, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, tot het eeuwig leven op te roepen, onze dierbare vader, behuwd-, groot- en overgrootvader HONORé GIJSEL weduwnaar van Coleta Inghels in de leeftijd van bijna 88 jaar. Wij bevelen de dierbare overledene in uw gebe den aan. Breda, Valerie L. Gijsel. Koewacht, Elvira Ch. M. van Damme-Gijsel Honoreé van Damme, I kinderen en kleinkinderen. Breda, Palmyra E. Gijsel 's-Hertogenbosch, Maurice T. Gijsel. Elisabeth M. Gijsel- van Rasteren en kinderen. Breda., 25 oktober 1962. Ginnekenweg 331. Het rozenkransgebed wordt zondagavond tij dens het Lof van half 8 in de kerk gebeden. De plechtige Requiemmis, waartoe U wordt uitge nodigd, zal plaatshebben maandag 29 oktober a.s. om 10 uur in de paro chiekerk van de H. Lau- rentius te Breda (Ginno- ken, waarna begrafenis op de R.-K. begraafplaats aldaar. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Stoffel Abraham zoon van de heer en me vrouw Sturm-Louws, Gapin- ge. Anka, dochter van de heer en mevrouw Ceha-Ge- rards, Maastricht. Overleden: de heer M. Kertzman 81 jaar, Maas tricht. VéGé spant zich doorlopend in tot profijt van het hele gezin. Wegens omstandigheden is onze zaak opgegeven. Wij zeggen het publiek van Sluiskil en omgeving hier bij hartelijk dank voor het jarenlang genoten vertrou wen. Drogisterij C. VAN DOESELAAR, Sluiskil. Zaterdag 27 oktober om 6 uur wegens feestelijkheden. DE BRUIJN'S RESTAURANT Achter de kerk te Hulst PAARDEN Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 20 okt. 1962 onteigend paard, verzekerd bij de Onderlinge Paarden-Verzekeringsimaat- schappij te Hulst, betuig ik hiermede mijn welgemeen de dank. J. Schuren Stoppeldijk Bontjassen, nu in ieders be reik door onze krediet-service, v.a. f 5,- p. week. Komt u eens vrijblijvend naar onze zaak of maak even een af spraak voor bezoek aan huls Den Exter - Kleding, St.- Jan straat 8. Breda Tel 36476 X Kostuums en demi's voor he ren en jongens leveren wij u v a. f 4,- p. w Doe als velen en maak gebruik van onze krediet-service Komt u eens kijken of bel ons even en wij komen bij u aan huls Den Exter Kleding, St.-Janstraat 8, Breda. Telf 36476 63438 X Verder is er vaak geen kapitaalmarkt omdat er weinig kapitaal is, terwijl het ontbreken van deze markt de kapitaal vorming belemmert. Industrialisatie wordt belemmerd door het ontbreken van technische kennis en ervaring, maar zonder industrie kan men onmogelijk ervaring opdoen. Het verwerven van de nodige be kwaamheden wordt weer belemmerd door een vicieuze cirkel bij het onderwijs. Dit staat op een laag peil, omdat de onderwijzers onbekwaam zijn, en de on derwijzers zijn onbekwaam, omdat het onderwijs op 'n laag peil staat. Boven dien worden de weinige goede onderwij zers, die er zijn, dikwijls weggezogen naar administratieve posten. Zo ontstaat een situatie, die zowel oorzaak als ge volg is van het lage ontwikkelingspeil van de bevolking. Het is de taak van de overheid deze cirkels te doorbreken door de nodige veranderingen te gelijker tijd en in de juiste verhoudingen aan te brengen, met andere woorden door econnomische planning toe tè passen. De werking van het prijsmechanisme alleen, zo zei prof. Janssen, is niet in staat om binnen afzienbare tijd het groeiproces in de Afrikaanse landen op gang te brengen. Daarvoor is een gecoördineerde aanpak nodig, die de vicieuze cirkels doorbreekt. Prima gebruikte scooters Ves- pa, Lambretta, N.S.U.. Zundapp in prijzen v.a. f 250,-. In mo toren alle merken Jawa, NSU, DKW, BSA, Ariel, Triumph v. a. f 150,- 250 c.c. Leger B.JVI. W's keuze uit 140 stuks prij zen v.a. f 475,-. Willem Appels, Blauwehandstraat 2, Dergen op Zoom. Tel. 01640-4380. Najaarsaanbieding aut. z.-z.- naaim. Met volle garantie, f 295,-; elektr. f 185,- voor bord. en stoppen, handnaaim. f 159,- te k. Inruil oude mach. mogelijk. Bekkers Naaim. z.z. specialisten. Gev. sinds 1890. Boschstraat 67 01600-41725, na 6 uur 01601-259. 63827 Diepvriezers. Wij hebben steeds in voorraad diverse bekende merken diepvriezers in ver schillende modellen zoals: open gekoelde, gesloten kisten en staande diepvrieskasten. Inh. van 120 tot 900 liter. Garantie en evt. gem. betaling (5 jaar) zonder aanbetaling. Wilt u geen geld investeren, „verdien" dan zelf uw diepvriezer door de verkoop van een zeer bekend merk room- en cpnsumptieijs. Vraagt prijscourant of verte- genw. bezoek! Firma L. Sou- ren, Bourgognestr. 39. Maas tricht (3 min. van het station). Tel. 04400-14548. 63604 Gebruikte school- en studieb. 25-40 pet. korting. Levering on der garantie. Van Dijks Boek- liuis Kampen.60666 Relatie-geschenken: ballp.,aan- st. enz. bedrukt. Tel. 66706, Fourtex, Prinsenstr. 16, A'darru Bontmantels, keuze uit 200 st. Prettige bet. regeling. Kees v. d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Til burg. 12518-X Benzo centrifuges van f 170,-, nu voor f 135, te koop. Komt dat zien in ons Renzo-filiaal. Ook voor wasmachines. Mgr. Nolensplein 15, Breda. 62432 Shoe-post Breda, woensdag- koopjes. Bij aankoop van 1 p. kinderschoenen 1 grote Zeppe lin-ballon cadeau en sterke re ductie op kinderkousjes. Prij zen f 6,90 24-27, f 7,90 28-31. Shoe-post Breda. Laddervrije nylonkousen voor slechts f 1,98 bij aankoop van 1 paar schoe nen. Shoe-post Breda. Dames pan toffels van f 3,95 en f 4,95 36- 42 in gezellige kleuren velours met gevulcaniseerde rubber zolen. GEZELLIGHEID EN GOEDE TOON kenmerken de dansavon den bij Cor Bilderbeek. AXEL: A.s. zondag 7.30 uur. Muziek THE WILLIAMS. KLOOSTERZANDE: zondag 4 november. IJZENDIJKE: A.s. zondag 7.30 uur DANSLES-AVOND. in R'dam, goede broodwin ning, kan gedeeltelijk gefi nancierd worden. Brieven ond. no. 44525-oo bur. v.d. bl. SPORT-COUTURE SPORTHANDEL VAN DER SNEPPEN Leerstanzer gevraagd. Hoog loon. Voor vakman, nieuwb. woning beschikbaar. Majestic N.V., Hellevoetsluis. Tel.01883- 234. 64122-X Mevrouw koelte In de zomer warmte in de winter, regel baar over één con vector uil Brabants Oliehaardenpaieis Subliem verzorgd kleurenful derpakket gratis op aanvraag De Weerd's Loodgieters- en Sa nitair-Installatiebedrijf, Marki 33 Etten Tel 01608 2310 62557 X Lederen jassen en vesten v.a f 4,- per week. Suède heren jassen v.a. f 5,- per week (J weet een Geimok-jas ls een kwaliteits-Jas. Levering door geheel Brabant en op verzoek komen wij gaarne bij u aan huis. Den Exter Kleding, St.- Janstraat 8, Breda. Tel 36476 63439-X Onze dames-afdeling biedt u een enorme collectie mantels japonnen, rokken, regenman tels en suède jasjes. En wij leveren u alles op gemakke lijke betalings-voorwaarden b f 5,- p. week. Doe als ve len, maak gebruik van onze krediet-service Den Exter - Kleding, St.-Janstraat 8, Bre da. Tel. 36476. 63441-X Wegens overcompleet te kopp in goede staat verkerende A- maf gaskachel 5000 kg-h. (zij- en achteraansluiting) met alu minium afvoerpijpen en kraan. Bevragen: Ginnekenmarkt 14, (electr. bel) tussen 9-12 u. en 2-5 u. Tel. 38785.6422J. Z.g.a.n. Velu-gashaard 12-st., achterplaat 102x92, geheel in brons uitgevoerd te koop, Ge- schikt voor kamer van plm. 60 m3 inhoud. J. v. Geel, Stationsstraat 9. Rij en.64220 Bekkers Naaim. Nieuws" Nog enkele volaut. merk. z.z. naaim. van f. 425.- voor f. 295.- met kl. lakbesch. Electr. in luxe koffer, stoppen en bord. 185.- Inruilmach. steeds in voorraad v.a. f. 35.- onder garantie. Singer in luxe salonkast f. 95.- Alleen bij Bekkers gev. sinds 1890. Boschstraat 67, Breda. Te koop gevr: Alle soorten gebr. dakpannen. C. Pekaar, Bernardstr. 15, Yerseke. Tel. 01131-278 20505 I.g.st.z. woonhuis met garage te koop gevr. gelegen in de gemeente Hulst. Br. ond. no. 64116. Luxe Volkswagens 1954-1956, als nieuw v.a. f 1500,-, Opel Olympia's v.a. f 650,-, Fiat 500 prima f 500,-. Opel Caravan f 1750,-, Volks-bestelwagens v. a. f 1100,-. Willem Appels, Bl. handstraat 2, Bergen op Zoom. Tel. 01640-4380. 4671 Belcrum-Garage vraagt steeds aanrijdingvrye auto's t.k. v.a. 1957. Min. Kanstr. 18-20. Bre da. Tel. 01600-39900-39870. De Pree Autohandel. Steeds aanrijdingbrij e auto's te koop gevraagd. Breda, Haagweg 31- 33. Tel. 33915. Tilburgseweg 135, Tel. 39753. 21296 Ford Customline '53 te koop f 650.-. Ginnekenweg 55 Breda. Tel. 36230 na 6 uur Tel. 32456. Opel Caravan te koop bj. '54 in goede staat. Heinsiusstraat 15, Breda. 64027 Heinkel scooter I960 i.z.g.st, t. k. Deskundig onderz. toegest. ,Te bevr. Overakkerstraat 236, Breda. 64113 D.K.W. 1958, ,te koop. Type Stationcar. Zeer mooi. Garage Carels, Off. D.K.W. Dealer, Goes. Tel. 7191 D.K.W. 1960 te koop. Type Junior. In zeer goede staat. Garage Carels, Off. D.K.W. Dealer, Goes. Tel. 7191. 20509 Auto Union 1000 S. 1960 te koop. Leren bekleding, radio, enz. In staat van nieuw. Gara ge Carels, Off. D.K.W. Dealer Goes. Tel. 7191 20508 Taunus 12 M. Type Stationcar te koop. 41.000 Km. gedraaid. Als nieuw. Garage Carels, Off. D.K.W. Dealer, Goes. TeL 7191. D.K.W. 1957 te koop. Type Bestelwagen met glas. 1000 Kg. laadvermogen. Garage Carels, Off. D.K.W. Dealer, Goes. Tel. 7191 20506 Opel Kapitan 1956 met leren bekleding in zeer goede staat te koop. Pik's Garagebedrijf, M.A. de Ruyterlaan 35, Goes. Tel. 01100-6588. 20511 Volkswagen Bestel 1953 gerevi deerd, nieuw gespoten, in z.g. st. te koop. Pik's Garagebedrijf M.A. de Ruyterlaan 35, Goes. Tel. 01100-6588. I.g.st.z. V.W. bestelbus f 475,- te koop. Veestraat 23. Breda. Ford Consul '57 te koop, breed model desk. onderz. toegest. Banakkerstr. 28, Etten. Opel Olympia zeer goede staat te koop. Desk. onderzoek toe gestaan. Prijs f 700,-. Na 5 u. Marksingel 8, Breda. 64243 Wegens aansch. gr. wagen Renault Dauphine 1960 te koop. Hovenierstr. 19, Breda. 64184 Nieuwbouw Tuinzigt: Blokjes van 4 met en zonder garage KoopprUs va. f 24 800,. k k Blokjes van 3. koopprijs v a t 28 500. k k MakeJaarskant Pluyter, Wilhelminastraat 20 Breda Tel 41155 bgg 36449 X Sleeuwijk: Eengezinswoningen met garage en stenen schuur. Bij rijksweg Utrecht - Breda, plm. 2 km van Gorinchem. Ei gen grond. Vrije vestiging. Koopprijs v.a. f 20.500,- k.k. Ruime hypotheek en topfinan- ciering tot 90 pet. Binnenkort op te leveren. Inl,: dagelijks op het werk (op zaterdag van 10.00 - 16.00 uur). Telef. 01833- 566 en 01723-120. Kredieten tol f 4000, Voor aankoop meubelen en woning, textiel Vraagt gratis folder Discrete behandeling en zeer lage aflossingen Postbus 1083, Rotterdam X Opel cabriol: 54-55 T.K. ver keert in prima staat, met rjjks- keur. R. Holststraat 49A Breda. Boeimeer. Tel. 43427 64163 Voordelig aangeboden: Opel Rekord, '56 met verwarming, lederen bekleding. Opel cara van, '55. 2x Ford Taunus 12 m bj. '54 en '56. Mercedes 180 Benz. 1955. Morris Minor '54. Borgward Isabella, 1955. Re nault Fregat, '56. Opel Blitz vrachtwagen 1800 k.g. Onder zoek toegestaan. Inruilen moge- lijk. Oosterstraat 52, Breda, Het adres voor gebruikte Opeis, voor Opelonderdelen voor Opel reparaties. B. Dames, Kwekerij- str. 3, Breda. Tel. 33528. Wj hebben staan: Onder. Bovag, Garantie, inruil en financiering Opel Rekord.1960. 1 Opel Re kord. 1959, 1 Opel Rekord. 19- 58. 2 Opeis Rekord, 1955. 1 Opel Rekord 1956, 1 Opel Rek. 1954. 1 Opel Rekord 1700 4- deurs, 1960. Verder Opelmoto- cardans enz. enz. Gaat u trouwen ot heeft u een nieuwe woning? Kredieten voor iedereen tot f 5000,- Voor aan schaf meubilair - wonlngtex tiel Vraagt gratis folder, dan krijgt #u algehele Inlichtingen Postbus 1371, Rotterdam. X Volvo 444 '57 in st. van nw. te k. aangeb. 80 Pet. banden, nieu we hoezen. Tel. 36058 Breda. Landbouwgronden per 1 Jan* a.s. vrij! Zoekt u een boerde rij? Nadere inlichtingen bij G. van de Wiel, Rechtsk. advi seur. Philips Willemlaan 2,Bre da. Tel. 36573. 63592 Wij behandelen voor u diensJ;" plichtzaken, grond- en Pacnt- kamerzaken. kantongerecht zaken. Verder kunnen wjJ n op velerlei gebied van dienst zijn. Gaarne telefonische af spraak. G. van de Wiel Rechts- k. adviseur. Philips Willeml. 2, Breda. Tel. 36573. De snelle lijm voor iedere Doe 't Zeiver is Snelfix. De ideale kontaktlijm waarmee u praktisch alle materiaal op en over elkaar lijmt. Ceta-Bever Snelfix: verkrijgbaar in tubes en bussen. Als u het zelf doet, lijm dan met de snelle kontaktlijm— Snelfix. Insmeren, laten dro gen, aankloppen en de vlak ken hechten direct. Ceta-Be ver Snelfix: verkrijgbaar In tubes en bussen. Fineren, randfineren, afwerken en plasticband of trapneuzen is nu in een ogenblik klaar met Snelfix. Insmeren. f laten drogen, aankloppen en 't zit. Ceta-Bever Snelfix: verkrijg baar in tubes en bussen. Pracht kwaliteiten en kleuren enz. enz. Pracht kwaliteit en de nieuwste dessins enz. enz. vanaf Verder grote sortering in Voor betere kleding en de laagste prijs Iedere dag ge opend van 9-6 u. Vrijdags tot s avonds 9 u. Zondags van 2-6 u.

de Stem | 1962 | | pagina 6