Denken en werken in streekverband 1 Vlissingse familiereünie eindigde in vechtpartij Koopmanspraatje of doodgewoon oplichting Vluchtig, opvliegend gezelschap Afgezaagd maar actueel PLASTIC 3 Veerdiensten vijf miljoen passagiers Peek&Cloppenburg Appels belangrijkste in aanvoer Zeeuwse veilingen Europabeker handballers Ontspanning Rotterdams verzei Drs. W. Dusarduyn over plattelands problematiek Samengaan Surseance van betaling Alleen morgen, zaterdag kunt u profiteren van deze unieke aanbiedingen in SET PLASTIC EMMERS PLASTIC WASMAND 95 Ook parochies Wel economisch Kernprobleem Verschuiving |P<PBVMHPn HERENMODE-TIP zuiver wollen PULLOVERS 75 In 'hoger beroep bij Haags gerechtshof Bevestiging vonnis Middelburg geëist Rijk programma van Oostburgs symfonie-concert Geschenken voor kampioen bakker Bliek in „Verzamelen Provinciale Bibliotheek Geknoeid met weegbriefjes van bieten Jachtontwerpcr uit Breskens won in Engelse prijsvraag Studiedag Katholieke Actie in Breda VROOM DREESMANN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 (Van onze redacteur) OVER DE SITUATIE op het platteland in Zeeland heerst onge rustheid en dat is niet de eerste keer. In afwijking van de dertiger jaren de beruchte crisisjaren ligt nu de oorzaak niet in eerste instantie op economisch terrein, maar in het vlak van de integrale aanpassing van het platteland aan de hedendaagse maatschappij. Zee land ziet zijn zonen verdwijnen Aldus de pessimistische teneur van een interessante inleiding, welke gisteren in hotel „Stad Rotterdam" te Terneuzen gehouden werd door drs. W. Dusarduyn, directeur van de katholieke raad voor maatschappelijk werk in Zeeland, voor leden en adviseurs der Zeeuwse kringbesturen van de NCB en RKJB. DRS. W. DUSARDUYN ...samen, samen... (Van onze redacteur) Het ziet er naar uit dat de provinciale veerdiensten over de Westerschelde en tussen Zierikzee en Kats op het einde van dit jaar tegen de vijf miljoen pas sagiers zullen hebben overgezet. Op het laatst van september, met dus nog drie maanden voor de boeg, waren er al ruim 3,5 miljoen passagiers overgevaren. Met Nieuwjaar zullen bovendien ruim één miljoen auto's zijn overgezet. Ten opzichte van 1938 betekent een en ander een verachtvoudiging van het passagiers vervoer en een vyftien maal zo hoog autovervoer dan in genoemd vooroorlogs jaar. In september alleen zijn 400.000 passa giers en ruim 100.000 auto's overgezet. Bijna 17.000 voertuigen zijn in september op de verschillende aanlegsteigers achter moeten blyven. DE PROBLEMATIEK rond de Zeeuwse plattelandssamenleving schetste spreker als een afgezaagd thema, dat evenwel actueler is dan ooit tevoren. Wil men de huidige welvaart van de plattelander behouden en bevorderen, dan zullen de problemen niet op een ouderwetse ma nier, maar op radicale wijze moeten wor den opgelost en met name de bestrijding der ontvolking, die in het verleden bij gebrek aan effectieve middelen onbete kenend was, vraagt daar dringend om! Het gaat thans om de alles beslissende vraag, hoe het platteland zich staande zal weten te houden in deze tijd van verstedelijking, aldus drs. Dusarduyn, die in dit verband zinspeelde op een drietal recente studie-publikaties rond soortgelijke problematiek elders in den lande en er aan herinnerde dat ook di verse Zeeuwse burgemeesters in hun nieuwjaarstoespraak nogal sceptische ge luiden lieten horen over de gang van zaken ten plattelande. In de surséance van betaling, veiTeend aan A. J. Groenberg, v.h. h.o. Marlé's Textielhandel, Axelsestraat 119, Terneu zen, is een ontwerp-akkoord gedepo neerd. (Advertentie) van extra solide kwaliteit, in 3 maten nl. 5 - 8 en 10 liter inhoud. Reuze praktisch, on breekbaar, voorkomt bescha diging. Hitte en zuur besten digd. In diverse tinten. Met stevige, vernikkelde metalen hengsel, roestvrij. COMPLETE «-q. c SET van V J> Praktische maat, met dichte bodem, voorkomt vuilworden van Uw wasgoed. Royale greeprand. Licht in gewicht maar reuze sterk. Kies uit diverse tinten. NU slechts VAN DE 101 toenmalige Zeeuwse ge meenten zagen 62, ofwel het 2/3 deel, zich in de periode 1950-1960 geconfron teerd met een daling van het bevolkings cijfer. Gemeentelijke samenwerking, hoe belangrijk ook. bleek in de praktijk vaak moeilijk te zijn en toch kunnen de ge meentebesturen een belangrijke bijdrage leveren aan samenwerking in streek verband. Samenvoeging van bepaalde gemeenten is wenselijk, want het voortbestaan van te kleine gemeenten is ook ten platte lande funest. DIT GELDT trouwens niet alleen voor gemeentelijke grenzen, maar evenzeer ook voor parochies en woonkernen. Mo menteel telt Zeeland 90 gemeenten, waar van de helft nog geen 2000 inwoners heeft. Er zijn 45 r.-k. parochies met een gemiddeld zielental van 1700. terwijl de gewenste omvang tussen de 4000 en 5000 zielen ligt. hetgeen slechts in Vlissingen en Hulst het geval is. Er zijn bijna 50 kleuterscholen, waaronder 23 éénklassige en het vierde gedeelte van alle lagere scholen telt slechts een of twee leer krachten. Een jammerlijke versnippering dus, die zich ook demonstreert op bij voorbeeld het terrein der parochiële verenigingen. Zeeland telt 180 woonkernen, waar onder zestig met meer dan 1000 inge zetenen, 35 met meer dan 1500 en 25 met meer dan 2000. We zullen meer ihoeten gaan denken en werken in streekverband, zowel ge meentelijk, parochieel als in het vereni gingsleven, aldus drs. Dusarduyn, die in dit verband ook een samenwerking met andersdenkenden na onderling beraad in eigen kring bepleitte. Zijn inleiding leidde tot een langdurige discussie, waaruit de algemene tendens naar voren trad, dat te kleine gemeen telijke en parochiële gemeenschappen inderdaad dienen te verdwijnen. Waar de heer Dusarduyn gezinspeeld had op goede landarbeiderswoningen die leeg staan of slechts voor toeristische doeleinden worden gebruikt, meende de heer C. van Bellegem uit Eede te moeten opmerken dat het hier in de meeste ge vallen toch gaat om krotwoningen, die telkens onder aan een dijk staan. Men wil nu eenmaal liever kort bij zijn werk, zijn kerk en de school zitten. BURGEMEESTER Van Waes uit West- dorpe was het met de spreker niet eens, dat de huidige bezorgdheid niet op het economische vlak ligt. Had men destijds voor voldoende industrievesti ging gezorgd, en dus voor werkgele genheid, dan waren de mensen beslist niet weggetrokken. Wil men ontvol king in de toekomst voorkomen, dan blijft werkgelegenheid een primaire eis. Men kan ziekenhuizen, scholen, verenigingsgebouwen, bioscopen en dergelijke ergens neerplanten, maar als er geen werkgelegenheid is, blijft men er niet wonen. MET DIT STANDPUNT kon burgemees ter Vercauteren uit Clinge die als voorziter de vergadering leidde zich wel verenigen, waarbij werd opgemerkt dat de overheidspolitiek inzake het aan wijzen van kerngebieden fout was. Als zodanig werd bijvoorbeeld Terneuzen aangewezen. En natuurlijk is het duide lijk, dat de kanaalzone de aangewezen plaats was voor zware industrie, maar door deze uitverkiezing van Terneuzen met de daaraan verbonden faciliteiten kreeg het platteland geen kans meer voor het aantrekken van kleinere indu strieën. DRS. DUSARDUYN stelde daar tegen over, dat de industrialisatie in en rond Terneuzen nooit zo zou hebben aange-j slagen als die aanwijzing tot kerngebied achterwege gebleven was. De heer C. J. Vercauteren uit Hulst bleek de over tuiging toegedaan, dat de belangstelling der jeugd om in kleinere gemeenschappen te leven heel sterk afneemt en hij zag dan ook de mogelijkheid van verschui ving der woonkernen naar de flankgebie- den der kanaalzone. Een ontvolking van kleinere kernen zal niet te voorkomen zijn. Wat volgens een der aanwezigen logisch is. Als kleine gemeenten zelfs geen bouwvolume meer toegewezen krij gen, kunnen trouwlustige jongeren er bezwaarlijk blijven wonen. Er werd nog lang en breed gediscus sieerd, waarbij de Hulsterse heer Ver cauteren nog stelde, dat grotere woon kernen inderdaad wenselijk zijn. Om deze te realiseren zal evenwel een centraal lichaam nodig zijn en hy sug gereerde in dit verband op gemeentelijk terrein gedeputeerde staten en op ker kelijk terrein de dekenaten. Uiteindelijk werd op voorstel van voor zitter P. Vercauteren besloten, dat deze hele plattelandsproblematiek in kleinere kring nog eens ernstig bestudeerd gaat worden, waarna van NCB-kringen aan de bevoegde instanties suggesties ter verbetering van de situatie worden voor gelegd. (Van onze verslaggever) Met de uitdaging „Ga mee naar buiten, dan vechten we het daar uit" werd een einde gemaakt aan een familiereünie in Vlissingen. De uitdaging dreigde de aanleiding te worden voor een vechtpartij waar bij twee schoonzoons, schoonvader en diens zoon betrokken waren. Schoonzoon J. N., een schipper uit Amsterdam, kreeg onenigheid met zijn zwager A. de B. Toen de laatste de uitdaging aannam en beide heethoofden naar buiten wil den gaan werd B. boven aan de trap plotseling door N. getrapt en geslagen. Het duel buiten ging niet door, want N. verliet hierop met vrouw en kinderen het schoonouderlijk huis. Toen ze op enige afstand van het huis waren be sloot N. terug te keren om nog even een ijzerzaagje op te halen. Schoonbroer F. gaf het hem terwijl de beide andere mannelijke leden van de familie posities op de trap hadden ingenomen. N. pakte de zaag aan en begon hiermee te hakken op zijn onbemind familielid. Een wilde vechtpartij in portiek en deuropening volgde hierop. Voor deze weinig geslaagde visite stond gistermiddag J. N. voor de politie rechter te Middelburg terecht. N. die voor zijn onschuld pleitte kreeg weinig kans tegen zijn getuigende familieleden, ..Hij heeft al meer de deur kapot ge trapt". verklaarde schoonvader F. Schoonbroer de B. zei niet terugge slagen te hebben omdat zijn vrouw hem tegenhield en zoon F. onkende te heb ben geslagen omdat N. wild met de zaag in het rond maaide. De officier mr. A. W. Rosing achtte beide feiten van mishandeling bewezen. Hij eiste een voorwaardelijke straf van 2 weken, een proeftijd van 2 jaar en 60,— boete. Raadsman mr. P. Adriaanse trachtte waar te maken, dat het gebeurd was zoals N. had verteld. De verklaringen van de familie meende hij in twijfel te moeten trekken. ,,Ze hebben een plan beraamd om hem af te rossen 1" Politierechter mr. T. W. Attema bleek hiervoor echter niet vatbaar en strafte N. conform de gevorderde straf. Aan zoon A. F. gelukte het echter ook niet, ondanks bijstand van een raads man om aan straf te ontkomen. Voor zijn handtastelijkheden kreeg hij een boete van 40, (Advertentie) il zoals een man graag draagt. In sportieve grove steek gebreid met ronde hals en extra kraag. Kies uit de moderne Italiaan se kleuren. netjes" over en het was lastig om die weer mee de grens over te nemen, want dan moesten er invoerrechten worden betaald. Het tweetal deed het voorkomen alsof zij uit Duitsland waren en er werd Duits gesproken. Er werden in totaal 8 coupons stof Ter- lenka verkocht voor een totaal bedrag van bijna 200. Een reuze koopje. „Bel die firma in Vlissingen maar op en zeg dat je van twee Duits sprekende heren stoffen hebt gekocht, dan maken ze er daar voor 40 een kostuum en voor 25 een mantelpakje van. Wij hebben geen tijd meer, want we moeten in Domburg nog een pension voor onze ouders gaan bespreken en gaan dan met het vliegtuig naar Duitsland terug", zo luidde de ver dere informatie. Toen de genoemde firma werd opge beld, wisten zij niets van de Duits spre kende heren, noch van de opgegeven prijzen af. ,,Ik denk dat u bent beetgenomen" luidde het niet onwaarschijnlijk klinkend antwoord. Dat bleek het geval, want het „Ter- lenka" bleek gewoon katoen, of in elk geval een kunstvezel te zijn. Verdachten betoogden, dat zij een „ge woon koopmanspraatje'' hadden gehou den, helemaal niet opgelicht. De procureur-generaal was echter van heel andere opvatting. „Het wordt tijd, dat we de plattelandsbevolking in be scherming nemen tegen het soort lieden dat de mensen op schandelijke wijze be driegt en oplicht". De eis luidde dan ook bevestiging van het vonnis. „Waar is de grens tussen koopmans praatje en oplichting", zo stelden ver- In het Ledel-theater te Oostburg geeft dachten de vraag en de verdediger was 1 van mening, dat geen oplichting was ge pleegd en pleitte vrijspraak. Arrest op 7 november. De verdachten noemden het een „koop manspraatje". doch de justitie had het opgevat als „oplichting" en daarvoor stonden de 24-jarige verkoper H.H.S. en de 25-jarige grossier H.G.L., beiden uit Roermond, terecht. Zij waren ieder door de rechtbank te Middelburg tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld en kwamen van dit vonnis in hoger beroep by het Haagse gerechtshof. Zij waren bij een winkelierster in West- kapelle gekomen met een heel verhaal over een modeshow, welke zij in een hotel in Vlissingen zouden hebben ge geven. Nu hadden ze nog wat „coupon- Een reeks geschenken is gisteren bak ker J. Bliek uit Veere ten deel gevallen. Tijdens de zuidwest-Nederlandse bak kerstentoonstelling en vakwedstrijden sloeg hij zijn collega's met vele lengten. „U bent de kampioen der kampioenen," zei de voorzitter der regelingscommissie, de heer J. Jonge uit Ellewoutsdijk. Gisteravond reikte de heer Jonge de verschillende prijzen aan bakker Bliek uit. In de eerste plaats veroverde hij de wisselbeker van de Zeeuwse bakkersbond voor de beste prestatie in de verschil lende afdelingen. Deze beste prestatie werd bovendien beloond met een fraaie sigarendoos van de gemeente Goes, een wandbord en een moderne gebakschaal. Als eerste bakker in den lande kreeg de heer Bliek tenslotte de legpenning, die door de directeur-generaal van de middenstand en het toerisme van het ministerie van Economische Zaken be schikbaar was gesteld. Een bewijs, dat Economische Zaken" veel belangstelling toont voor de bakkerswereld, merkte de heer Jonge op. Enigszins onder de indruk sprak de heer Bliek een dankwoord. Toen gisteravond de poorten van de tentoonstelling werden gesloten, bleek dat circa 2000 bezoekers de kassa waren gepasseerd. 55 Verzamelen" is ditmaal gekozen als onderwerp voor de tentoonstelling, waar mee de expositiereeks in de Provinciale Bibliotheek wordt voortgezet- De ten toongestelde boeken kunnen ter plaatse worden ingezien en voor uitlening wor den gereserveerd. Tevens is aanwezig een keuzelijst van in de bibliotheek aan wezige werken, waarin de uiteenlopende facetten van het begrip ..verzamelen" tot uiting komen. Deze lijst is gratis verkrijgbaar en wordt op aanvraag toe gezonden. de Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg een concert op vrijdag 9 november, onder leiding van Jan Out en met solistische medewerking van het violisten-echtpaar Bouw Lemkes en Jeanne Vos. Het programma omvat de suite uit de ..Watermusic" van Handel, het concert voor twee violen van Bach en de vierde symfonie van Dvorak. Jan Out, die zijn muzikale opleiding genoot aan het Amsterdamse conserva torium, werd in 1943 benoemd tot diri gent van de Arnhemse Orkest Vereni ging, het huidige Gelders Orkest. Met het Residentie-orkest maakte hij in 1949 een succesvolle tournee door Engeland. Verder concerteerde hij als gastdirigent met o.a. The Yorkhire Symphony Orchestra, The Liverpool Philharmonic Orchestra en de Stadtische Orcherstern te Saarbrücken en Aken. Ook maakte hij een tournee door Amerika. Het Toon kunstkoor te Nijmegen staat onder zijn leiding, terwijl hij tevens de orkest vereniging „Musica" te Den Haag diri geert. De Vereniging voor Instrumen tale Muziek leidt hij sinds september 1960. Bouw Lemkes en Jeanne Vos studeer den eveneens aan het Amsterdamse Conservatorium en vervolgens onder leiding van de vermaarde vioolpeda goog Oskas Back. Van 1955 tot 1959 maakten zij deel uit van het Nederlands Kamerorkest. Sindsdien bekleden zij de functies van eerste concertmeester resp. aanvoerster 2e violen bij het Utrechts Stedelijk Orkest. De laatste tijd leggen zij zich toe op duo-recitals zonder be geleiding. Dit is het eerste optreden van de Verenigng voor Instrumentale Muziek in Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van onze verslaggever) Wegens het opzettelijk foutief invullen van weegbriefjes tijdens de bietenoogst in de jaren 19581961 stond gister middag J. H. uit Breskens terecht voor de politierechter te Middelburg. Tijdens het seizoen bediende hij de weegbrug en vermeldde op de briefjes van enkele boeren, om hen terwille te zijn, een groter gewicht. Om dit te compenseren kregen anderen weer een lager gewicht. Als tegenprestatie kreeg hij dan wel eens wat toegestopt. De officier van justitie, mr. A. W. Rosing eiste tegen H., die bij ontdek king op staande voet werd ontslagen, een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maande*! met een proeftijd van twee jaar en een boete van 100 gulden. De rechter mr. T. W. Attema achtte deze straf op zijn plaats en vonniste conform. In verband met het minder worden van de dagelijkse fruitaanvoer heeft de directie van de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge besloten met ingang van de komende week het aantal veilingdagcn voor fruit terug te brengen van vijf per week tot drie per week. Er zal dan al leen nog fruit worden geveild op maan dag, woensdag en vrijdag, steeds om 1 uur 's middags. Dat geldt zowel voor de industrie- en exportveilingen als voor de groenteveilingen in Kapelle-Bieze- linge. Ten aanzien van de fruitveilingen heb ben de veilingen van Goes en Krabben- dijke ook reeds besloten tot verminde ringen- In Goes wordt met ingang van de komende week enkel nog fruit geveild op dinsdag en donderdag om 1 uur en op vrijdag om half twaalf. In Krabben- dijke is het aantal veilingdagen beperkt tot twee per week en wel op dinsdag- en donderdagmorgen om 10 uur. Er is nog veel fruit in voorraad op de Zeeuwse fruitbedrijven en in de koelhuizen, maar de aanvoer vindt men nu meer geleide lijk plaats. De telers zijn over het alge meen nog druk bezig met de pluk- Op het kleine bedrijf is men plaatse- De boer is zelden eenzaam in zijn werk, ook al lijkt dat soms wanneer de wijde, vrucht bare grond hem omringt. Vluchtig en opvliegend gezelschap heeft de boer wanneer hij het zaad aan de aarde toe vertrouwt of wanneer hij de vermoeide grond omwoelt en dooreen gooit om hem gelegenheid te geven zich te herstellen van het verrichte werk. Zoals in deze Zeeuwse polder. lijk al klaar, maar op de meeste grote bedrijven moet nog zeer veel gebeuren, alvorens alles in de kist zit. Het zal daar zeker nog wel drie weken duren als de weersomstandigheden gunstig blijven voor de boomgaarden leeg zijn. Bij de aanvoeren nemen de appels nu de be langrijkste plaats in en daarbij zijn het speciaal de rassen Goudreinette en Cox's Orange Pippin, die in Zeeland de toon aangeven. De export van appels blijft aanzien lijk achter bij die van voorgaande ja ren, vooral door grote concurrentie van buitenlands fruit op de Westduitse markt. Op de binnenlandse markt wordt echter zeer veel fruit verkocht en hier door blijven de prijzen vrij goed op peil. De prijs van de goudreinette in Zee land is deze week wat aangetrokken en de goede partijen deden tussen 50 en 55 cent per kg. Voor goede partijen Cox's Orange Pip pin werd boven 80 cent per kg betaald. Het aanbod van peren is nu aanzien lijk ingekrompen. Ook hiervan zijn de prijzen wat gestegen. Bij deze fruit- soort heeft de toegenomen vraag voor export meegewerkt tot een betere prijs vorming. Het Engelse tijdschrift „Yachting World" had een prijsvraag uitgeschre ven voor het ontwerpen van een crui serracer van 13 m lengte. Uit 12 ver schillende landen kwamen 40 inzendin gen binnen. Bij 'de uitslag heeft de Bres- kense jachtontwerper Frans Maas een tweede prijs behaald. Ondanks enorme financiële moeilijk heden zullen de zaalhandbalwedstrijden om de Europese beker voor landskam pioenen tussen Operatie '55 (Den Haag) en het Zwitserse Grasshoppers (Zürich) toch doorgang vinden. Zaterdag 10 no vember speelt de Nederlandse kampi oen zaalhandbal Operatie '55 in Den Haag de eerste wedstrijd om de Europa cup tegen Grasshoppers. De Haagse vereniging werd in 1955 opgericht en bereikte na een zeer snelle promotie in 1960 de hoofdklasse. In 1961 zorgde ..Operatie" er voor. dat voor het eerst het Amsterdamse Niloc geen kampioen van Nederland werd. De beste spelers zijn o.a. R- en H. Bot- terman, P. Korver en J. Visscher. Ma de eerste schok, door Kennedy's blokkademaatregelen veroorzaakt, is er nu onmiskenbaar ontspanning inge treden. De Russische reactie, het op voeren van de militaire paraatheid in heel het gebied van het Warschau pact, liet eerst het ergste vermoeden. Uit niets is echter gebleken, dat dit meer bedoelt te zijn dan een gebaar. Kroestjev heeft zich voor zijn doen gematigd uitgelaten. En het meest ver bazingwekkend is wel, dat een Rus sische tanker zich lijdzaam liet aan houden door een Amerikaans oorlogs schip, terwijl van Poolse zijde ook al is aangekondigd, dat geen verzet be hoeft te worden gevreesd. Als het dan bovendien nog waar is dat Rus sische schepen, onderweg naar Cuba, hun koers aan het verleggen zijn, dan kan Kennedy zich warmen aan de overtuiging, dat hij goed gegokt heeft en dat het genomen risico niet te zwaar is geweest. We weten natuurlijk niet, of Kroest jev nu een tegenzet op een ander deel van de koude-frontoorlog beraamt. We nemen echter aan, dat het gepraat in de Veiligheidsraad louter omdat het praten is ook al min of meer matigend werkt. Oe Thant heeft een voorstel ge daan, waarvan hij zelf wel moest ver moeden, dat het in deze vorm niet haalbaar was. Het opschorten van de blokkademaatregelen door Amerika zou gemakkelijk te controleren zijn. Wat hij van Rusland en Cuba vraagt, ontsnapt echter aan alle toezicht. Lo gisch ware het daarom geweest, als hij wat de V.N. in kritieke gevallen meer heeft gedaan een voorstel tot het zenden van internationale waar nemers had gedaan. Dat voorstel liet hij echter achterwege, omdat Castro al bij voorbaat had verklaard, dat hij geen vreemde pottenkijkers in zijn land zal dulden. Die weigering geeft te denken. Het ligt trouwens in de lijn van de communistische politiek, die van controle zo weinig mogelijk wil weten en verlangt, dat men op woor den en beloften zal bouwen. Terwijl Kennedy juist de overtuiging heeft, dat Rusland hem ten aanzien van de bewapening van Cuba met woorden een rad voor de ogen heeft willen draaien. Het valt niet te ontkennen, dat het internationale recht bij heel deze Cuba-historie enige veren heeft moe ten laten. Men kan de zaak echter ook zó stellen, dat er sinds het optrekken van de ijzeren en bamboe gordijnen in Europa en Azië een zekere even wichtstoestand was geschapen, waar bij de verschillende invloedssferen waren afgebakend en met militaire steunpunten en andere voorzorgsmaat regelen beveiligd. Het bewapenen van Cuba doorbrak deze status quo door het vestigen van een aanvalsbasis middenin de westelijke wereld. Van daar de felle reactie van de Verenigde Staten, die het odium van het schen den van internationale rechtsregelen veel minder zwaar telden dan een al zwaarder wordend risico. We leven nog lang niet in een wereld, waar voor alle omstandigheden de rechten en plichten der staten precies uitgeba lanceerd zijn. Wat dat betreft is de mensheid nog min of meer in het pri mitieve stadium. jyjr. W. F. Lichtenauer, bekende Rot terdamse figuur, heeft in Den Haag zijn licht laten schijnen over de Schelde-Rijnkwestie. Hij zag gemeen schappelijkheid van opvatting inzake het doorsteken van de Kreekrakdam, maar hij vond het een specifiek Ant werpse wens, dat men in aansluiting daarop de nieuwe vaarweg ook langs de Eendracht zou willen laten lopen. Zo stelde hij een Nederlands inzicht naast een Antwerps en hij raadde de Brabanders en Zeeuwen aan zich niet in de draaikolk der meningen te laten meeslepen. Nu. de Brabanders en Zeeuwen zijn niet van plan zich te laten meeslepen. Ze kijken in de his torie en ze kijken op de kaart. En ze zien dan dat de wegen via het Kreek rak en via de Eendracht logisch in el- kaars verlengde liggen. De heer Lich tenauer beroept zich op het „convenu", waartoe het Antwerpse bedrijfsleven zich in gesprekken met de Rotterdamse K. van K. heeft laten verleiden. Maar het Antwerpse gemeentebestuur dacht er al dadelijk anders over en ook de regering in Brussel stond op een de finitieve oplossing van de stokoude kwestie via Kreekrak-Eendracht. Inmiddels heeft het Antwerpse be drijfsleven zich hierbij ook aangesloten. Zeeland en Noordbrabant hebben er evenmin bezwaar tegen, mits de ont wikkeling van het Westerscheldebek- ken verzekerd blijft. Wij houden het er voor, dat ook de Nederlandse re gering er mee akkoord zal kunnen gaan, maar overigens het verloop der onderhandelingen afwacht. Deze on derhandelingen, die al veel langer du ren dan werd voorzien, zouden intus sen waarschijnlijk al zijn afgesloten, wanneer niet het Antwerps-Rotter dams „convenu" ze a.ls een nieuw ele ment had doorkruist. Wanneer Rotterdatn spoed wenst doch zich tegen een logische oplossing blijft verzetten en blijft zweren bij het ach terhaalde „convenu". dus ook bij 't af wijzen van de weg door de Eendracht, wekt dit jammer genoeg de indruk van een schip, dat haastig weg wil, maar in een kolk blijft ronddraaien. Laten nu de onderhandelaars de zaak eens werkelijk vlot trekken. Op een studiedag van de Katholieke Actie in het bisdom Breda gisteren op Bouvigne gehouden heeft prof. drs. van de Riet van het groot-seminarie Hoeven een inleiding gehouden over het onder werp Bezinning en Bijbel. Mej. drs. W. Donders uit Nijmegen hield 's middags een lezing met lichtbeelden over De vrouw in Afrika. De diocesaan voorzitster, mevrouw Mol- Sinnige uit Breda, heeft bij deze gelegen heid tevens afscheid genomen van de waarnemend voorzitster mevrouw P. de Krom-Deschepper uit Nieuw Ginneken (Ulvenhout). die haar bestuursfunctie heeft moeten overdragen wegens drukke werkzaamheden. De voorzitster schetste haar verdiensten voor de diocesane K.A. en bood een souvenir aan. Tot nieuw bestuurslid is gekozen me vrouw J. B. Cloïn-Thomeer uit Dongen, BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT

de Stem | 1962 | | pagina 5