TWAALF SOVJETSCHEPEN WIJZIGDEN KOERS - Blokkade blijft van kracht - Zorin: Berlijn ongemoeid EN NU REALISTISCH Veiligheid door anti-bluf „GEEF BIJZONDER HOGER ONDERWIJS VOLLE POND" Nederland steunt V.S. „Linie exit Miljoen voor winkeliers Vijzelflat Vette premie in Breda VI* INTEXA TRICOT Verf met voldoening Cals bereid te praten over studentenpot Kordaat Paus spreekt Ridderslag voor f500- Paraatheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Pater Stokman over subsidie: Premier Nehroe van India Rapport recreatie op komst Tijdelijk regen Amerikaanse goudvoorraad sterk gedaald hroiLe*Je<uwp JUMPING AMSTERDAM 102e JAARGANG No. 24116 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excL 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) V.S. BEREID TOT BESPREKING De V.S. en de Sovjet-Unie hebben beide ingestemd met het voorstel van de Uno-secretaris-generaal Oe Thant, om de Cuba-crisis te bespreken en zo ontspanning te bereiken. Amerika handhaafd echter de blokkade, om er zeker van te zijn, dat Moskou tijdens het „gentleman's agreement" de raketbasissen op Cuba niet uitbreidt. De Sovjets hebben zich daar maar aan te houden en kennelijk zijn zij dit ook van plan, want gisteren is een Russische tanker in het blokkadegebied geïnspecteerd zonder dat zich inciden ten voordeden terwijl twaalf andere Russische schepen (vermoedelijk met offensieve wapens aan boord) door vreemde ogen hun koers wijzigden. Kennedy heeft verklaard Oe Thants voorstel te hebben aanvaard om zijn goede wil Dit is één van de Russische schepen die hun koers hebben gewijzigd, ver moedelijk omdat zij artikelen ver voeren die niet mogen worden gezien. (Van onze parlementaire redactie) Pater magister Stokman heeft gisteren in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor O. K. en W. gepleit voor een totale bekostiging van het bijzonder hoger onderwijs door de rijksoverheid. Het bijzonder weten schappelijk onderwys wordt thans voor 95 procent gesubsidieerd, het openbaar voor honderd procent. Dit verschil is (bij de enorme inves teringen welke nodig zijn) belangrijk, erkende minister Cals. Maar, zo waar schuwde hij, het garandeert het bijzon der wetenschappelijk onderwijs ook grotere vrijheid. De overheid kan op grond van die vijf procent minder regels stellen dan bij het openbaar on derwijs. Die vrijheid wordt nu ook al beperkt, zei echter pater Stokman. In ieder geval is het bijzonder onderwijs bereid, verklaarde hij, de consequenties van honderd procent subsidie te aan vaarden. Mr. Cals beloofde de commissie, dat nog vóór Kerstmis wetsontwerpen in gediend zullen worden tot subsidiëring van de theologische faculteiten van bij zondere universiteiten en tot uitbreiding van de economische hogescholen. De be windsman toonde zich met de kamer verontrust over de steeds maar langer wordende studieduur bij het weten schappelijk onderwijs. De artsenstudie staat thans met negen jaar aan de top. Het kan allemaal wel wat korter, oor deelde mr. Cals. Het universitair onder wijs wordt nu dikwijls te veel gezien als een voorbereiding op een zuiver we tenschappelijke carrière en dat is het in de meeste gevallen niet. Minister Cals stelde verder een ver hoging in het uitzicht voor medische assistenten. Dokter Lamberts (P.v.d.A.) had hierom gevraagd. Dat er nog al eens geklaagd wordt over de honoraria, die specialisten vragen „men noemt ze wel ware geldduivels" verklaarde dokter Lamberts uit de lage honorering die specialisten meestal in hun oplei- dingstijd ontvangen. TEGEN EEN Amsterdamse kunstcriticus die certificaten van echtheid had afge geven voor valse El Greco's, is gisteren vier maanden geëist, met de bepaling dat hij drie jaar lang geen expertises meer zal afgeven. IN STEENWIJK begonnen ze gisteren opeens het hoofdkwartier van de B.B met zandzakken te barricaderen. De Steenwijkers dachten meteen al aan oorlog en de burgemeester moest hen geruststellen. EEN GASFITTER, die in Almelo in een anderhalve meter diepe put aan het werk was, is gisteren door het uitstro mende gas vergiftigd. Ondanks snelle hulp overleed hij spoedig. IN BRUSSEL zijn de besprekingen over het Britse lidmaatschap van de E.E.G hervat. Nu is speciaal een aanpassing van het Britse landbouwbeleid aan dat van „de zes" aan de orde. TIJDENS HAAR bezoek aan Pakistan heeft prinses Beatrix het beroemde cen trum van de boeddhistische beschaving Taxila, bezocht. In Rawalpindi dineerde de prinses met de president van Pakis. tan. IN DE SINT-PIETER zijn televisiecame ras geïnstalleerd, die via een gesloten circuit verbonden zijn met de werkka- ÏÏÏk ^an ?e Paus' die op deze manier de debatten kan volgen. ri^r-«TSNv,he.bben deskundigen een schil- v»n voorstellende de steniging ™„Slefa1us' geïdentificeerd als een da?eegrt u?t 1625n Rembrandt' Het werk (Van oiize parlementaire redactie) Minister Cals (o. k. en w.) zal binnen kort met de onderwijscommissie uit de Tweede Kamer een gesprek hebben over de subsidiëring van de studenten eettafels. Minister Cals deed deze toe zegging na zich nogal verontwaardigd te hebben getoond over de bewerking van enkele commissieleden, dat hij deze be spreking ontlopen zou hebben. Hy zei zich bij herhaling tot dit ge sprek bereid te hebben verklaard. ,,Maar de commissie behoorde het initiatief te nemen en mij uit te nodigen. Dit is niet gebeurd. Er zijn trouwens nog wel veel belangrijker onderwerpen waarover ik dringend met de commissie zou willen spreken en waarvoor ik uitnodigingen verwacht". De heer Tans (P. v. d. A.) sputterde tegen dat de minister aldus nogal for malistisch redeneerde, maar hij was toch verheugd dat thans de bespreking plaatsvindt. Zoals bekend heeft minister Cals on langs besloten de mensa voor 100 pro cent te subsidiëren en de verenigings eettafels voor 50 procent. De heer Albering (K.V.P.) had zich 'eerder over deze 50 procent teleurgesteld getoond. ,,Voor een student is een verschil van een paar dubbeltjes voor een maaltijd belangrijk", zei hij. Ook de ontgroeningsexcessen kwamen in de commissievergadering nog ter sprake. De heer Tilanus (C.H.U.) zei dat wat gebeurd is, aanleiding geeft tot fors ingrijpen. Zoals het ontgroenen nu ge beurt is dit geheel uit de tijd en daar mee veroordeeld, zei hij. Minister Cals verklaarde nog eens niet tegen verant woorde ontgroening te zijn, wel tegen excessen. Hij wil de universitaire in stanties nu de eerste kans geven om normen op te stellen en sacties op de overtreding van die normen. te tonen. De Sovjetdelegatieleider bij de V.N., Zorin, liet weten dat de Russen niet aan represailles in Berlijn denken. „Dat zou juist zijn wat de V.S. willen", zei hij. Uit de westelijke hoofdsteden zijn de eerste blijken van instemming en opluchting al vernomen. In het debat dat de Veiligheidsraad over de kwestie voert, wordt de vraag of Cuba werkelijk bezig is een Russisch steunpunt in de strategische oorlogsvoe ring te worden, nauwelijks meer gesteld. De bewijzen schijnen overtuigend ge noeg te zijn. Vooral de Latijns-Amerikaanse landen weren zich kordaat. Men heeft nog geen waterdichte resolutie kunnen opstellen. Wat er aan ontwerpresolutie circuleert heeft steeds als grondtoon de eis van een controle van een internationaal li chaam op de offensieve voorbereidingen op Cuba. De Amerikaanse ontwerp resolutie, waarin stopzetting van de op bouw van een nucleaire aanvalsmacht en ontmanteling van de reeds op Cuba geïnstalleerde lanceerbases wordt ge- eist, heeft de steun van de Latijns-Ame rikaanse leden van de Veiligheidsraad en van Frankrijk. Egypte veroordeelde de Amerikaanse stap, omdat deze een oorlogsdaad is, maar de Egyptische af gevaardigde voegde eraan toe dat de opbouw van een raketbasis op Cuba ook niet goed te praten was. Gisteren is de Amerikaanse wereld omroep, „Voice of America", met 52 zen ders begonnen met een propaganda- offensief, dat gericht is op de landen achter het ijzeren gordijn. De Russische stoorzenders zullen het druk krijgen, De waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, had inmiddels een beroep op de Russen en de Ameri kanen gedaan, de hele kwestie een tijd lang te laten afkoelen door: a. opschor ting van de blokkade, en b. opschorting van de wapenzendingen naar Cuba. Thant zei erbij, dat de partijen niet moesten beginnen met vooraf verzeke ringen met betrekking tot de uitkomst van het Amerikaans-Russisch overleg gedurende de afkoelingsperiode, te eisen. (Toen Indonesië naar de conferentietafel kwam tijdens het conflict om Nieuw- Guinea was Oe Thant minder precies op dit punt). Kennedy heeft Oe Thants verzoek aan vaard. De V.S. eisen wel controle op na leving van het moratorium, eventueel door de UNO. Kroestjev aanvaardt Oe Thants plan eveneens. Dan is er het gerucht dat er tussen het Witte Huis en het Kremlin een rechtstreekse telefoonverbinding tot stand is gebracht, waardoor in feite top- overleg tot stand is ge-bracht. Dit ge rucht is ontkend, maar toegegeven werd dat er tussen Moskou en Washington, door toedoen van tussenpersonen, een levendige correspondentie gaande is. want de Voice of America zal op 80 ver schillende golfléngten werken. De Russische minister van Defensie, Malinovski, heeft gisteren gezegd dat de Sovje-t-Unie het vraagstuk van de on derschepping van vijandelijke raketten heeft opgelost en dat dit land ballisti sche projectielen naar elk doel op de aardbol kan sturen. Waarom er, gezien deze toestand, dan raketbases op Cuba worden gebouwd, vertelde de minister niet. Nauw hoorbaar in het politiek ge krakeel, maar daarom niet minder indrukwekkend, heeft gisteren ook de stem van paus Joannes geklon ken, die de mensheid opriep tot bezin ning en gebed nu de wereldvrede weer in gevaar is. De patfs riep de staatslieden op te onderhandelen, maar hij noemde hierbü geen situa ties of personen bij name. De Nederlandse regering heeft giste ren in een brief aan de volksvertegen woordiging verklaard, dat zij het beleid van de Amerikaanse regering zal steu nen, omdat zij begrip heeft voor de noodzaak der maatregelen welke Wash ington tegen de acute dreiging vanuit Cuba heeft genomen. De Britse premier heeft zich tegen- Premier Nehroe van India heeft giste ren een veelbetekenende verklaring af gelegd, waarin hij onomwonden te ken nen gaf dat zijn land te lang heeft ge leefd in een kunstmatige, onrealistische sfeer. (Van onze parlementaire redactie) Over de recreatiemogelijkheden ir Nederland met name over beschik bare terreinen verschijnt binnenkort een rapport van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Dit heeft staatssecreta ris Scholten (o, k. en w.) gisteren in de commissievergadering van de Tweede Kamer medegedeeld. tSeK medegedeeld door vl f geldig tot vanavond: MatL T? kmS f" tydel«k reSen' I 0t. VriJ kracl>tige wind uit J 4 richtingen tiKcon t*t_= ,;„lA ■""-witigc WIIIU Uil. i "entingen tussen zuid en west. Wei- t h£, v"a,ndering In temperatuur. Verwachtf' weerkundig instituut ia J Regenvlagen bij een stijve oeratm- t bries' Maximumtcm- J Van.W USSen 12 en 16 graden- onde7 lÜirjLr0 1US UUr' Maan J SuiES?zon op 7'24 uur- Maan °p 5 t T *55 Het katholieke weekblad „De Linie" zal na 1 januari 1983 niet meer verschij nen. Als reden voor het staken van de uitgave geeft de stichting „De Linie" op, dat voor de financiële moeilijkheden die het blad reeds lange tijd ondervindt, geen bevredigende oplossing gevonden kon worden. Als één der oorzaken van de achter uitgang wordt de televisie genoemd. „De Linie" is ook buiten de grote stroom der advertenties gebleven. Men heeft het bestaan van „De Li nie" zo lang mogelijk gerekt, omdat in tussen hard gewerkt is aan plannen om een nieuw weekblad van katholieken of christelijken huize op te zetten. Thans is echter komen vast te staan dat daarop binnen redelijke termijn geen kans be staat. NEHROE en KRISJNA MENON ...de ontnuchterden... De agressie van communistisch China heeft deze sfeer, het sprookjeswereld je van de geweldloosheid als antwoord op het totalitarisme, wreed in scherven, ge trapt. Nehroe moest erkennen dat het Indiase leger zware verliezen te incasse ren heeft. De Chinezen hebben drie di visies (30.000 man) ingezet en deze heb ben reeds het voornaamste bestuurscen trum in het noordoostelijke grensgebied, de stad Tawang, bezet. Op dit punt aan geland kunnen de Chinezen zich mees ter maken van de Sela-bergrug, waar mee de toegang tot de Brahmapoetra- vlakte voor hen open ligt. Nehroe pleitte in zijn verklaring van gisteren voor een snelle versterking van de defensie. Vredesvoorstellen van Chi nese zijde werden hooghartig verwor pen. Moskou spant zich in om de Chi nese vredesvoorwaarden zo fraai moge lijk af te schilderen en premier Kroest- jev heeft zelfs zijn bemiddeling aange boden om een spoedige vrede te bewerk stelligen. Uit alles blijkt dat de Sovjet-Unie met het grensoorlogje niet bijster ingenomen is. Gedwongen door de Chinese aanval len, zal India wapenaankopen doen en verdragen voor wederzijdse bijstand slui ten met ieder land dat zich komt aan bieden, behalve met Rusland. Het neutrale India wordt hierdoor als van zelf naar het westelijke kamp gedre ven. Moskou is derhalve niet in een stemming om danktelegrammen aan. de ideologische broeders van Peking te sturen. „Veilig verkeer zonder op schepperij" wordt het thema van een grote actie die het ver bond voor veilig verkeer in 1963 gaat voeren. Het wordt een psychologische oorlog tegen menselijke tekortkomingen die in het verkeer gevaarlijk kun nen zijn, zoals geldingsdrang, manifesteerdrift, agressie, kort om: opschepperij. Op een persconferentie in Utrecht zei de voorzitter van het Verbond, dr. G. van der Wal, dat de Nederlanders nog moeten wennen aan het „gemo toriseerd" zijn en dat zij daarvoor een nieuwe mentaliteit nodig hebben. De opvoeding tot een verantwoorde deelneming aan het verkeer kost tijd. Het verkeersonderricht op de lagere scholen is nog slechts enkele jaren geleden ingevoerd en het duurt dus minstens een volle generatie, voordat iedere Nederlander verkeersonder- wijs heeft genoten. De huidige „oude- F-j feneratie werd geboren in een tijd toen een auto nog een zeldzaam verschijnsel was. In deze groep val len, volgens dr. Van der Wal, de autodidacten, mensen die hun rijbe wijs hebben gekregen zonder het af leggen van een vaardigheidsproef. Een aantal deskundigen op het ge bied van de reclame heeft nu een grootscheepse campagne ontworpen voor het verbond voor veilig verkeer die de groei naar volwassen-zijn van de weggebruiker moet versnellen. Volgens psychologen is beïnvloe ding van de mentaliteit mogelijk. In Amerika bijvoorbeeld is dank zij de reclame de veiligheid van het weg verkeer in tien jaar aanzienlijk ver hoogd. 55 De heer J. W. Holsbergen, één van de ontwerpers van de reclamecam pagne, leidde de actie met de volgen de illustratieve opmerkingen in: ..Als ik mijn gedrag in het verkeer bekijk, zie ik dat ik verschillende fouten maak. Ik rijd in een half uur van Den Haag naar Amsterdam. Ik reed in één ruk door, zonder te slapen, van Mar seille naar Groningen. Mijn wagen loopt gemakkelijk 140. Ik kan or nog net langs. Als het licht groen wordt, laat ik iedereen ver achter mij. Ik ben een opschepperH Niemand vindt het prettig om voor een opschepper te worden uitgemaakt en juist daarom gebruikt het verbond dit woord om de verkeersmentalitelt gunstig te beïnvloeden. Op affiches, in advertenties, in de bioscoop, op suikerzakjes, poststempels en gram mofoonplaten zal het publiek worden geconfronteerd met slogans als: „Toch doorlopen op een zebrapad, op schepperij", „Snijden: opschepperij", „Toch nog inhalen, opschepperij", „Rijden onder invloed: opschepperij", en „Brullende bromfietsmotor: op schepperij". Met een dergelijke vorm van re clame is een enorm bedrag gemoeid. Het verbond heeft daarom voor deze actie een girorekening geopend, num mer 222100, waarop men een bijdra ge kan storten. Voorts zullerx mensen die vooraanstaande posities bekleden, worden uitgenodigd zitting te nemen' in de „Kring van beschermridders veilig verkeer". Er wordt dan van hen verwacht, dat zij minstens een bedrag van f 500,- storten. Iedere be- schermridde-r ontvangt een oorkonde en een plaquette en zal voortdurend op de hoogte worden gehouden van de gang van zaken tijdens de cam pagne Opscheppers, die er een paar duizend gulden tegenaan -willen gooien zullen niet worden geweerd. Want zó opscheppen is toegestaan. over het parlement in dezelfde geest uitgelaten. Ook hij gaf steun aan de Amerikaanse politiek. Hij achtte het mogelijk, dat Rusland met het bouwen van raketbases op de stoep van de Ver. Staten de vastberadenheid van de V.S. had willen toetsen en hij achtte het wen selijk dat er ter plaatse een onderzoek zou worden ingesteld. Het feit dat Ame rika, als NAVO-partner, zonder rugge spraak met de bevriende regeringen, een stap had genomen welke een wereld oorlog had kunnen uitlokken, werd door het Britse parlement niet gewaardeerd. Nog steeds komen er berichten binnen over opvoering van de paraatheid in andere landen dan de direct bij het con flict betrokkene. De Franse strijdkrach ten zijn in staat van paraatheid ge bracht, evenals de Turkse en de Griekse. De Westeuropese neutrale staten houden zich afzijdig. Adenauer heeft geen ver klaring over Cuba willen afleggen. „Het is niet nodig", zei hij, maar het is wel vreemd dat de bondskanselier enkele uren voordat hij dit verklaarde, aan een redevoering over de Cuba-crisis werkte. Communistisch 'China (dat door Mos kou lelijk wordt aangekeken wegens de grensoorlog met India) heeft op nogal overdreven manier de Sovjet-Unie en Cuba in hun handelwijze gerechtvaar digd. Polen heeft hetzelfde gedaan. "Op Cuba zelf, zo blijkt uit berichten van de Amerikaanse inlichtingendienst, wordt verwoed gehamsterd en op de da ken van grote gebouwen zijn platforms gebouwd waarop luchtdoelgeschut is ge- installeerd. De mobilisatie van het Cu baanse leger is in volle gang. Oude man nen en vrouwen vervangen de leden van de volksmilitie, die onder de wa penen worden geroepen. Fidel Castro tijdens zijn radiotoespraak tot het Cubaanse volk waarin hij president Kennedy een zeerover noem de en de algehele mobilisatie van Cuba afkondigde. In de week tot 24 oktober is de Amerikaanse goudvoorraad met 50 mil joen tot 16.018 miljoen dollar ver minderd, zo blijkt uit de jongste bekend making van de Federal Reserve Board. Tot dusver dit jaar is de goudvoorraad in totaal met 872 miljoen dollar gedaald. De daling van deze week hield geen verband met deT kwestie Cuba, want de order voor deze transactie was reeds vorige week vrijdag ontvangen, zo heeft een woordvoerder van de Federal Reserve Bank in New-York verklaard. Sloopwerk vordert De N.V. Amstelstein, de eigenaresse van het omstreden flatgebouw aan de Vijzelstraat in Amsterdam, dat op het ogenblik wordt gesloopt wegens bouw valligheid, heeft gezegd, dat de schade- uitkeringen aan de winkeliers en de tegemoetkomingen aan de andere huur ders bijna een miljoen gulden zullen gaan bedragen. Op enkele uitzonderingen na heeft de N.V. met de 17 winkeliers overeenstem ming bereikt. Verreweg het grootste ge deelte van het miljoen is bestemd voor de winkeliers, die konden kiezen tussen een noodwinkel op het Weteringcircuit met verhuis- en inrichtingskosten of maximaal drie jaar netto-bedrijfswinst, plus aantoonbare schade. De hoogste schade-uitkering zal ongeveer 150.000 bedragen. Men heeft bovendien 350.000 moeten investeren voor de 12 noodwinkels, die op het gemeentelijk terrein aan' het Weteringcircuit half november gereed moeten zijn. Met drie winkels, onder wie de voor zitter van de belangengemeenschap van de winkeliers uit de Vijzelflat, de heer H. J. de Berk, is nog geen overeen stemming bereikt over de schaderege ling. De tijd dringt echter, omdat het de bedoeling is dat de winkels 1 november dicht gaan, zodat ze 7 november ont ruimd kunnen zijn. Het sloopwerk zal dan ook rigoureuzer kunnen worden aangepakt. Onze nieuwe puzzel „Wat zegt U?" blijkt in te slaan. Velen willen er inderdaad liet hunne van zeggen. Dat dit met veel succes kan gebeuren, merkt deze week een lezeres uit Breda. Ze sleep te een vette premie in de wacht. Denk eraan dat vol gende week de pot voor U kan zijn! En voor het overige.... zie onze puzzelkolommen. (Advertenties) Een produkt van de Sikkens Groep. «♦t JONGENS PULLOVERS In marine, aubergine, antraciet en nog wel 12 andere kleuren. 8 jaar 16 jaar 19H BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA EUROVISIE ZONDAG 28 OKTOBER Internationaal Concours Hippique flristona

de Stem | 1962 | | pagina 1