Vrouwelijk initiatief had groot succes In industriestad West-Berlijn is de welvaart zeer groot Ook geluid verjaagt vogels van vliegvelden Bp® Kindje viel met schaardood TUSSEN PARIJS EN MOSKOU: Winnaar was te oud Voorsorteren Gebrek aan arbeidskrach ten snel opheffen STILLE ARMEN IN DUITSLAND Jeugd-fotowedstrijd Explosie te Andover Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: ARRESTATIE IN ALTO ADIGE ANGSTKRETEN Arbeidskrachten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 'Van een medewerkster) Terwijl we van de derde verdie ping in het oude huis naar bene- den lopen, zegt de heer in het grij ze pak: „Wanneer de mensen eens wisten hoeveel gevallen er nog zijn als die van de oude dame, die we net hebben bezocht. Men sen, die iedere cent vele malen moeten omdraaien, mensen, die lopen, omdat zij het geld voor de tram en de bus eenvoudig niet kunnen missen. Mensen, die door niemand worden geholpen en eigenlijk ook niet om hulp vra gen, hoewel zij deze dringend no dig hebben. Wanneer wij daar plompverloren met de deur in het huis zouden vallen en bij voorbeeld een pak kleding zouden komen brengen, dan zouden zij ons niet eens binnenlaten. Wat doen we dus? We nodi gen zo iemand dan eens uit een middag bijeenkomst bij te wonen, waar thee wordt gedronken en over van alles en nog wat wordt gepraat. Wij vragen dan of ze geen lid willen worden van onze organisatie en of ze ons niet willen hel pen. Bijvoorbeeld met het frankeren van brieven of het uitzoeken van kleding. Wanneer wij hen dan hulp verlenen heb ben ze niet meer het gevoel, dat ze iets moeten aannemen, zonder dat zij er zelf iets voor deden. En dat is heel belang rijk". Hij kijkt naar zijn schoenen. Ze zijn stoffig, want hij heeft al heel wat kilo meters te voet afgelegd vandaag. Een auto heeft hij niet. Hij is leraar en moet voor vier kinderen zorgen, waarvan de oud ste studeert. In de afgelopen jaren heb ben duizenden mensen als hij weer vele andere duizenden geholpen. Zij spoorden „stille armen" op, mensen die gebukt gaan onder armoede en nood, maar daar van in veel gevallen niets willen laten merken. Sozialwerk In dergelijke gevallen grijpt het „Deut sche Sozialwerk" in. Tien jaar geleden werd het op initiatief van een vrouw Margot Aschenfeld opgericht. Zij had gezien, dat achter de vaak zo schitterend genoemde gevel van het bouwwerk der sociale wetgeving toch nog duizenden mensen als het ware „in de kieren" drei gen te vallen. Margot Aschenfeld was jarenlang actief medewerkster van het Rode Kruis ge weest. Zij vond een paar medewerksters, die evenals zij, er van overtuigd waren, dat het niet alleen ging om het lenigen van directe materiële nood. maar bovenal om het geven van geestelijke steun aan die vele alleenstaande weduwen, voor namelijk afkomstig uit de z.g. vrije be roepen, waarvan zovelen door de oorlog alles kwijt geraakt waren en hun leven vergruizeld zagen. Om te beginnen moest een leidraad worden gevonden door de doolhof van de sociale wetten. Zij vond een voor treffelijke gids in dr. Ingeborg Delius, die de 50 Duitse sociale wetten bestu deerde, er commentaren op schreef en een handleiding samenstelde, die in het praktische werk van groot nut bleek te zijn. De organisatie verstrekt enerzijds hulp door middel van financiële steun, aan de andere kant door hulp in natura: ge dragen en nieuwe kleding en huisraad Deze praktische hulp wordt aangevuld door geestelijke steun. Hiervoor worden ontmoetinken tussen de leden onderling georganiseerd, waar zij over al hun pro blemen kunnen spreken en waar hen raad wordt gegeven waar dit mogelijk is. Van deze mogelijkheden wordt uit voerig gebruik gemaakt. Dit bevestigt weer eens de opvatting van de mo derne sociologen, dat de meeste men sen heden ten dage aan eenzaamheid lijden, omdat zij zich zo vaak verloren voelen tussen de massa. Tienduizend leden Deze hulporganisatie telt hans 10.000 leden, die in twaalf landelijke en 75 dis trictsafdelingen zijn samengevat. Deze leden worden door 800 vrijwillige helpers bezocht. Slechts zes van hen krijgen een financiële vergoeding, die overeenkomt met de betaling van een betere baan voor halve dagen. Deze vereniging is niet rijk en bedruipt zich voornamelijk uit de maandelijkse contributies van 20 cent tot een gulden. Van tijd tot tijd krijgt men echter van overheidswege ook wel eens een kleine subsidie. Er zullen maar wei nig particuliere organisaties zijn, die hun boeken zo bereidwillig ter inzage geven als deze organisatie. De bescheiden fi nanciële opzet in aanmerking nemend, mag hetgeen men op de basis van weder zijdse hulpverlening wist te bereiken, ge rust indrukwekkend worden genoemd. Doel is de betrokken mensen zoveel mo gelijk te helpen op eigen benen te kunnen staan, zolang leeftijd en gezondheidstoe stand zulks mogelijk maken. Het grootste deel van de leden heeft de middelbare leeftijd al achter de rug. Zij vallen in de categorie der bejaarden een groep, waarvoor door overheid en bedrijfsleven niet al te veel wordt gedaan. De eerste prijs in de jeugdgroep van de door de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie en de Stichting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels uitgeschreven nationale fotowedstrijd .Knipoog naar het kind" is op het laat ste moment niet toegekend, omdat de inzender een foto-amateur uit Den Bosch niet twaalf jaar bleek te zijn. zoals hij had opgegeven, maar bijna veer tig.... De winnaars van de tweede en de derde prijs, respectievelijk de 18-jarige M. J. Kes uit Dordrecht en de 17-jarige Peter Abbink uit Amsterdam, voeren wel bij deze mislukte poging tot misleiding, want hun prijzen van 75 en 50 werden nu met 25 verhoogd. In de seniorengroep werd de beste foto van de heer J.B. ten Hagen uit Am- iterdam beloond met een waardebon van 500; de tweede 250) en derde 100) prijs waren voor de heren A. J. Cardinaal uit Rotterdam en J. Bos uit Kampen. Bij de groep dia's was de Rotterdamse mevrouw v.d. Houwen alle mamien de baas. Zij kreeg de eerste prijs van 500. Achter haar eindigdende heren H. W. Seilberger uit. Amsterdam 250) en F.W. Pollet uit Amsterdam 100). Een extra prijs van 250, die door de stichting voor het kind was uitgeloofd voor de beste foto of dia, welke het kind weer geeft in de geborgenheid van het gezin, werd toegekend aan mevr. Fr. Noorlan- der-v.d. Heuvel uit Rotterdam. In totaal warcrt bijna 8.000 foto's en dials inge stuurd. Bij een explosie in de centrale van het centrum voor aardsatellieten te Andover hebben zes mensen verwondingen opge lopen. Drie gewonden zijn er ernstig aan toe. Functionarissen zeiden, dat de ont ploffing geen invloed zou hebben op uit zendingen via de Telstar. (Advertentie) Als men met zijn auto, scooter of fiets linksaf wil slaan moet er in veei gevallen tegen de wegas aan worden voorgesorteerd, omdat men het tegemoetkomende verkeer eerst zal moeten laten voorgaan. Een groot aantal weggebruikers heeft de ge woonte om tijdens het wachten het stuur alvast naar links te draaien, om, zodra de weg vrij is, te kunnen wegrijden. Dit nu is een gevaarlijke gewoonte want mocht men door achteropko mend verkeer worden aangereden, dan zal men, wanneer de voorwielen reeds naar links stonden gedraaid, de andere rijbaan opschieten en daar door een grote kans lopen met het tegemoetkomende verkeer in botsing te komen. De ANWB geeft daarom het advies: laat bij voorsorteren het stuur recht staan en draai dit niet eerder naar links dan wanneer er inderdaad veilig aan de „linksaf"-be- weging kan worden begonnen. ';A' - /•- feersl__ zeite.ToliBóê'fleef :u§a ^Spaans bezi h, daarna toh 1934 onder gezag van ae\fer Stalen. Landen mei sterke pro-Castro aanhang onder de bevolking Regeringen welke de diploma tieke verbindingen met Cuba hebben verbroken of opgeschort Grens heeft Rusland Cuba NIETnodig. Vanuil-'Cuba zou men wel vitale scheepvaartroutes kunnen be dreigen. 4 Cuba is vooral belangrijk als Rus- sische poliHeke"shoofrroep"op hel-Amerikaanse konHnenh CUBA IS "SUIKERZIEK" He)- land is sterk afhankelijk van suikerprodukhe,daarmede is Cub afhankelijkaeworden van zijn grool- ste afnemer. Vroeger was aitömer ItiansisdiF Rusland O Landen waar de kommunistische "L&enslijn'v.d internationale partij verboden is scheepvaart door het Panama- Amerik. militaire basis Cuba de „rode vulkaan" is het grootste eiland van de Antillen en in het Caribische gebied neemt het een centrale positie in. Landbouw is de belangrijkste bestaansbron op het eiland. De helft van de bevolking is erin werkzaam. Van de landbouwprodukten komt de suiker op de eer ste plaats. De suikerplantages op Cuba hébben zulk een grote omvang aangenomen, dat het land nauwelijks meer mogelijkheden heeft om op grote schaal andere gewassen te gaan telen. Cuba is dan ook gedwongen om voedingsmiddelen te importeren. Met recht kan men Cuba „suikerziek" noemen want de gehele economie van dat land drijft op de handel in suiker. Daarmede is Cuba afhankelijk geworden van zijn grootste afnemer in suiker. Vroeger waren dit de Ver. Staten, thans zijn dit communistische landen sinds Amerika de invoer van Cubaanse suiker tot stilstand heeft gebracht. een enorme rijkdom ook 'n ontstellende armoede vinden Vroeger was naast de suiker ook de tabaksteelt van grote betekenis. Thans is de tabaksproduktie veel min der belangrijk geworden. Cuba is caV-200 km.'lang em in zijn grootste breedte De oorspronkelijke bewoners van Cuba de India- 'fneet het 312 km. D?. officiële taal op Cuba is het nen zijn reeds lang verdwenen. De huidige Cubanen stammen allen af van Spanjaarden en negers. Ruim de helft van de bevolking woont in de steden en in de hoofdstad Havanna woont een vijfde deel van de Cubaanse bevolking. Havanna is dan ook verreweg de grootste stad van West-Indië, het is ook een van de mooiste steden van de wereld. Men kan er echter naast Spaans, maar in de steden wordt ook nog veel Engels gesproken. Cuba heeft de beschikking over o.a. 40 vliegvelden, televisiezenders, een uitstekend wegennet, 100 radio stations. De kosten van levensonderhoud liggen er 2 tot 3 maal zo hoog als in Nederland. Een driejarig zoontje van de landbou wer D. Land te Zalk (gemeente IJssel- muiden) is gevallen met een schaar in de hand en daarbij dodelijk gewond. De schaar trof de halsslagader van het kind, dat tijdens het vervoer naar een zieken huis in Zwolle tengevolge van bloedver lies stierf. In verband met de in Alto Adige ge pleegde bomaanslagen heeft de politie van de Italiaanse stad Leghorn een Duitse jongeman aangehouden. De politie vond bij hem een pistool en springstoffen. De jongeman weigerde zijn naam te zeggen. Hij was niet in het bezit van een pas poort. Het idee van de heer J.J. van den Berg uit Rolde om vogels van vliegvelden te verjagen door middel van opgezette vo gels in schrikhouding, een idee waarvoor hij de hoofdprijs van zesduizend gulden uit de ryksideeënbus ontving, moet wor den gezien als een aanvulling op het complex van maatregelen dat reeds is genomen om de vliegvelden van de vo gels te verlossen. Volgens dr. Hardenberg, bioloog by het ministerie van landbouw is het be lang van het idee Van den Berg wel wat eenzydig voorgesteld. Op de luchtbasis Leeuwarden staat al vijf jaar lang een geluidsinstallatie, die de angstkreet van een meeuw laat horen. Deze methode voldoet zó goed, dat men in de toekomst ook op alle andere mili taire vliegbases een dergelijke installatie zal plaatsen. Het systeem-van den Berg zou geen invloed hebben op de aanwe zigheid van spreeuwen, kieviten en ek sters. Men is op het ogenblik in samen werking met de luchtmachtstaf bezig een middel te vinden om de vogels ook uit de lucht boven de vliegvelden te Ver drijven. Het experiment met de geluidsinstal laties die voor de mens onhoorbare hoge tonen verspreiden, is nog niet voltooid. Op Schiphol wordt de proef bijvoorbeeld nog voortgezet. De „noodkreteninstallatie" verspreidt via luidpTekers ook voor de mens hoor bare angstkreten van meeuwen. Dit mid del wordt alleen gebruikt langs de hoofd startbaan. Als men een hele vliegbasis van luidsprekers voorzag, zou dat niet alleen honderdduizenden guldens gaan kosten, maar een ook voor het personeel onhoudbaar lawaai veroorzaken. De me- thodc-van den Berg kan deze geluids installatie niet vervangen omdat zy nachts geen enkel effect heeft en juist 's nachts zoeken de vogels de (warme) betonbanen op. Kleine zangvogels zoals mussen en de grotere eksters en scholeksters zijn niet bang voor de opgezette vogels van de heer van den Berg; kraaien en meeuwen echter wel. De mussen vormen geen ge vaar voor de vliegtuigen, terwijl schol eksters op een vliegbasis een ornitholo gische zeldzaamheid zijn. Men schat het aantal meeuwen in Nederland op drie kwart miljoen, maar er zijn slechts en- keJe honderden scholeksters. Verreweg de meeste botsingen worden dan ook ver oorzaakt door meeuwen en kraaien. Een andere maatregel, die de lucht macht tegen de vogeloverlast heeft ge nomen is het plaatsen van carbidkanon- nen op alle militaire vliegbases. Deze kanonnen kan men zó afstellen, dat ze om de zoveel minuten een harde knal geven. De kanonnen worden echter slechts incidenteel gebruikt bij werkelijke vogel invasies, omdat het lawaai ook voor de mensen nogal storend is, terwijl de vogels er bovendien op de duur aan wennen. In Volkel wordt nog een proef genomen met het vervangen van het gras door klaver en dergelijke. De methode-van den Berg moet men slechts zien als een onderdeel van een groot complex van maatregelen. Eén sys teem op zichzelf is nooit afdoende, zo zei hij. Wesl-Berlijn is de grootste industriestad tussen Pariis en DVitÜland iedere deJde siia/ ret, die in West-Duitsland gerookt wordt. Moskou. Ook de gedwongen scheiding van het oostelijk stads deel door de muur had geen invloed op dit feit. Zelfs het plotselinge wegvallen van 60.000 arbeidskrachten uit de door de Russen bezette zone had geen ingrijpende economische gevolgen, hoewel er toch het een en ander gereorganiseerd moest worden. Want alleen in de eerste negen maanden na de houw van de muur kwamen er 7.200 werknemers (van onge veer 20.000 sollicitanten) uit de Bondsrepubliek naar West- Berlijn, daarna gemiddeld 1000 per maand. Thans lieeft de stad 6000 industriële bedrijven met meer dan een miljoen in handel en bedrijf werkzame personen. Ondanks aanvankelijke moeilijkheden is de stand van de produktie van de Westberlynse industrie in 1962 gelijk ge bleven aan die van vorig jaar. Het sociaal produkt met meer dan 13 miljard DM groter dan dat van Griekenland is sedert 13 augustus 1961 5 procent geste gen. Alleen in het eerste half jaar van '62 steeg de afzet van Westberlynse goe deren in de Bondsrepubliek met onge veer 5 procent. De totale export beliep in 1960 al een bedrag van 1,3 miljard DM, dat is het dubbele van de Ierse uitvoer. Nog beter dan nuchtere cijfers illu streren enige voorbeelden de vooraan staande plaats, die West-Berlijn als indu striestad inneemt. West-Berlijn is de grootste drukkerijstad van Duits land, c één van de grootste bierproduce- rende steden van Europa, 0 de grootste producent van speciale zetmachines in Duitsland, met haar electro-technische indu strie de Zwitserse en Oostenrykse samen nog de baas. Haar economische betekenis voor de Bondsrepubliek blijkt ook uit andere voorbeelden. West-Berlijn produceert: iedere tweede gloeilamp, die in West- Duitsland brandt, iedere tweede jukebox, die in West-Duitsland speelt, iedere der de air-conditioninginstallatie, die in W.- iedere derde film, die in West-Duitsland vertoond wordt, iedere derde japon, die in West-Berlijn gedragen wordt. Voor de deze achtergrond van econo mische welvaart en verdere groei ver rijst het probleem van het gebrek aan arbeidskrachten. De Berlijnse senator voor economische zaken is van mening dat de stad, behalve de normale toestroom, jaar- lijk minstens 15.000 arbeidskrachten uit de Bondsrepubliek zou moeten opnemen. Maar ook wat dat betreft ontstaan er geen moeilijkheden. Want iedere week komen er bij het arbeidsbureau in Neu renberg 750 aanvragen binnen van men sen, die in West-Berlijn willen werken. Dit zijn 40.000 werknemers per jaar, die men op het ogenblik in de sterk geïndu strialiseerde oude hoofdstad niet eens kan opnemen. Zestig procent van de sollici tanten waarbij talrijke vrouwen zijn jonger dan 25 jaar en bieden de garantie voor een langdurig verblijf in Berlijn. Bo vendien heeft de regering in Bonn ter bevordering van de arbeidsopname in Berlijn 5 miljoen DM ter beschikking gesteld, waarvan tot nu toe slechts iets meer dan een vijfde werd uitgegeven. De bouw van de muur heeft, zoals cij fers en voorbeelden aantonen. West-Ber- lijns economische kracht niet kunnen verzwakken. Daarentegen heeft de wil lekeurige scheiding aan de Sovjetzonale economie ernstige schade toegebracht. Afgezien van het plotselinge surplus van 60.0000 arbeidskrachten voor een reeds volledig uitgestippelde economie, moesten talrijke bewoners van Oost-Berlyn en de Russische zone, die vroeger hun inkopen in West-Berlijn deden, zich tevreden stellen met het wezenlijk geringere goe derenaanbod in het door de communisten overheerste gebied. Het directe gevolg was een groeiende druk op de toch al zo slechte voedsel- en gebruiksgoederen- voorzieing in de Sovjetzone. Een beeld van de in tweeën gescheurde stad Berlijn: de Nordwestbogenvan de Westberlijnse autobaanbrugover de spoorbaan en de Spree heen ge bouwd. Deze enorme brug is een sym bool van de welvaart in de vrije Westberlijnse stad, in scherpe tegen stelling met de oostelijke helft.

de Stem | 1962 | | pagina 15