In buitenwereld rekent men terdege met EEG Premie viel in Breda Prinses Beatrix in Dan-lsfalan Kosten levensonderhoud zijn scherp gestegen „NIEUWE FRANK WORDT „FRANK' Praat eens met uw spiegel! Hof spreekt chirurg vrij TUNGSRAM Touwtrekken om Engelands toetreding DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Naar hogere welvaart Ook politieke macht De commonwealth De landbouw Het belang Statistieken wijzen uit: Veiligheid is méér dan letten op het verkeer! Twee Nederlanders wegens ontvoering veroordeeld Herkenningsteken militaire colonnes s. fê Gemotiveerde oplossing I kwartje per kolom"^ 4 kolommen f I.- Bokser was te hardhandig Hebt u nog andere problemen? Macroplastic groot succes 3 3 3 1 3 3 3 2 13 12 VELASQUES HANDHAAFT PRIJZEN EN KWALITEIT JZO METEEN, ALVPAPA 2'NClOArajOPj^/ O.VIT SPUrTMIDDEL CMffPiPVPMze. ©N|£1I ZIEZO, IK VIND HET dENOTCVDORj (7) VANDAAC l j-< ©VANNACHT.' STUURMAN!, OTHERMOMETTR ©BAROMETER. I* ZAKT"/ -AjU MOET JE TOCH ebbBS'K vV KEES /y— ZORq NU MAAR •BAT ©NIEMANOI ©IEDEREEN jfc-VJÊ 2IET.2 FlK WEET NOG WET ©WAAR IKZALETEM !(d wat h BELANGRIJK! Deze puzzel „Wat zegt u?" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het bezit zijn van „Wat zegt u?", post bus 2500, Amsterdam. Alleen door de P.T.T. gestempelde briefkaarten zijn geldig. De prijs winnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de volgende publikaties bekend gemaakt. (Advertentie) (Van onze financiële medewerker) Wie de laatste jaren regelmatig de grens over is gegaan voor vakantie, zal hebben ge- jmerkt, dat de douane steeds gemakkelijker wordt. Een pas behoeft men slechts af en toe te tonen en bagage wordt steeds minder onderzocht. Dit geldt althans voor reizen naar Frankrijk, Duitsland, België, Luxem burg en Italië. Deze landen vormen samen met ons land de Europese Economische Ge meenschap, ook wel de „gemeenschappelijke markt" genoemd. Het ligt in de bedoeling het grensoverschrijden geheel vrij te maken en alleen te controleren om politiële redenen. Vrachtauto's moeten over het algemeen langer wachten bij de grens dan personenauto's. Toch zal ook voor hen de wachttijd verminderen. Allereerst zullen de E.E.G.-landen een verandering brengen in het systeem van de omzetbelasting, waardoor de controle eenvoudiger zal worden en verder ligt het in de be doeling het goederenverkeer vrij te maken. Deze liberalisatie van het goederenverkeer betekent, dat men zonder het betalen van in- of uitvoerrechten onbeperkt goederen naar de andere E.E.G.-landen zal kunnen exporteren of daaruit importeren. Op 1 januari 196E moeten vol gens de Europese Commissie, een van de hoogste organen in de ge- rfieenschap, alle invoerrechten tussen de zes landen volledig zijn afgeschaft. Uit allerlei kleine gebeurtenis sen blijkt hét naar elkaar toe groeien van de zés'landen. Er zijn beleggingsfondsen opgericht, die uitsluitend beleggen in effecten van bedrijven uit de Euromarkt- landen. Er is egn poging geweest een E.E.G.-conjunctuurtest te ver- richten en regelmatig de uitslag ervan te publiceren. Er is een voorstel geweest in Nederland een aparte minister voor E.E.G.-zaken te benoemen, enz. Uit dit alles blijkt de toenemende betekenis van de integra tie. Het streven van de leden gaat echter verder. Zij willen vrijheid van goederenverkeer, dienstenverkeer, kapitaalverkeer en personenverkeer. Door vrije en eelijke concurrentie tracht de gemeenschap de leden tot een hogere welvaart te brengen. Om te voorkomen, dat enige sector van het eco nomisch leven wordt voorgetrokken of bevoordeeld boven andere, is het noodzakelijk een gelijkgericht sociaal beleid te voeren en de nationale wetgevingen meer met elkaar in overeenstemming te brengen. Ook de economische politiek zal aangepast worden. Dat dit al gedeeltelijk is gebeurd, blijkt uit de beschouwingen van de Europese Commissie, die al spreekt van de conjunctuur van de E.E.G. Zij ver wacht voor 1962 een gunstige ontwikkeling, zij het minder dan in de voorafgaande jaren, maar voor 1963 is zij minder optimistisch. De leden zullen om samen te kunnen optreden b.v. bij conjunctuurverstoringen, een deel van hun zelfstandigheid moeten prijsgeven en daardoor zal de E.E.G. niet alleen een economische macht worden, maar ook een politieke. Dat andere landen hiermee ernstig rekening hou den, gaf o.m. de voorzitter van de E.E.G.-commissieop de onlangs gehouden vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers aan. Hij zei, dat sommige landen streven naar de vestiging van een deelgenoot schap. Dit geldt voor de Verenigde Staten. Andere worden gedwongen tot herziening van de door de feiten achterhaalde voorstellingen. Dit geldt met na me voor Rusland. Weer andere zoeken aansluiting. Dit geldt voor de Europese staten. Onlangs werd overeenstemming met Griekenland bereikt over associatie. Noorwegen en Portugal heb ben kort geleden verzocht onderhandelingen over aansluiting te mogen openen. En het belangrijkste van alles: Engeland gaf het voornemen te kennen over een eventueel lidmaatschap te willen praten. Reeds in 1955 en 1956 was Engeland vertegen woordigd bij de besprekingen over de oprichting van de E.E.G. In verband met de verhouding tot het Britse gemenebest, de landbouw en het vervoer was het tegen deelname aan een douane-unie, d.w.z. een gemeenschap, die tegenover de buitenwereld een eco nomische lijn trekt. Ook nu gelden de bezwaren van de verhouding tot het gemenebest de landbouw, maar toch wil Engeland toetreden. Het is bevreesd buiten een zich ontwikkelende politieke wereldmacht te wor den gesloten. Dit is het voornaamste argument pro. De belangrijkste voorstanders zijn de conservatieven onder leiding van MacMillan. Tegenstanders zijn de Labourparty, mot als belangrijkste voorvechter Gaits- kell, en de meeste landen van het gemenebest. De tegenstanders verwijten de progressieve con servatieven een negatieve houding, angst niet meer mee te tellen bij de totstandkoming van een verenigd Europa. Zij achten hun argumenten sterker. De lan den van het gemenebest genieten op het ogenblik voorkeursrechten bij de handel op Engeland. Er wor den geen of lagere invoerrechten geheven dan van andere landen. Zou Engeland deel gaan uitmaken van de E.E.G., dan zou het de commonwealth deze rech ten gedeeltelijk moeten ontnemen en eenzelfde tarief laten gelden bij invoer als de E.E.G.-landen heffen. Bovendien zouden de laatste tegen lagere tarieven op de Engelse markten kunnen verkopen. Dit zou een dubbele verslechtering van de concurrentiepositie der gemenebestlanden betekenen. Vooral Nieuw-Zeeland met zijn grote uitvoer naar Engeland van kaas, boter en schapevlees en Australië met een grote uitvoer van fruit, bo- hiervan de dupe worden. Boven dien zou het politiek niet erg tac tisch zijn als Groot-Brittannië zijn vrienden zo in de steek liet. De Engelse landbouw levert het volgende tegenargument. Even als in de E.E.G.-landen wordt de boer een minimum jaarinkomen gegarandeerd. De verwezenlijking vindt echter anders plaats. Op het vasteland worden de ingevoerde concur rerende landbouwproducten in prijs verhoogd met een invoerrecht, zodat de binnenlandse boer een be hoorlijke prijs kan maken. In Engeland is de prijs gelijk aan de wereldmarktprijzen en vindt steun plaats door middel van subsidies. Zou Engeland zich zon der meer aansluiten bij de Euromarkt, dan zouden de gesteunde Engelse landbouwproducten met hun lage prijzen in concurrentie treden met die op het vaste land. Dit zou de gehele landbouweconomie van het continent verstoren. Daarom en omdat het deel, dat de Engelse landbouwproductie uitmaakt van het bru to nationale product veel kleiner is dan dat van de E.E.G.-landen, staan de laatste erop, dat Engeland zijn systeem aanpast. Wat Is nu het belang van de Euromarktlanden bij de toetreding van Engeland? Het is gebleken, dat de concurrentiepositie van de commonwealth achteruit gaat ten gunste van de E.E.G. Deze krijgt er een gro te afzetmarkt bij. Dit weegt zeker op tegen het argu ment, dat de Engelsen ook in een betere concurrentie positie zouden komen op de continentale markten. Vooral als men bedenkt, dat oprichting van de E.E.G. deel uitmaakte van het streven tot algemene vrijhandel te komen. Van groot belang is ook de po litieke betekenis van Engeland. Een verenigd Europa zonder Groot-Brittannië zou minder te vertellen heb ben. Hoe de verdere ontwikkeling zal zijn, zal afhan gen van het politieke touwtrekken tussen vooral de conservatieven en de Labourparty, De onderhande lingsresultaten zullen bepalen in hoeverre de Labours van hun standpunt zullen terugkeren. Men acht het mogelijk de onderhandelingen omstreeks Pasen 1963 te beeindigen. Voordien zullen voor- en tegenstanders van aansluiting elkaar nog heel wat in de haren zit- ten. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt samengesteld op basis 1951- 100, vertoonde van medio augustus tot medio september 1962 een stijging met 2 punten. Het indexcijfer inclusief a.o.w.- a.w.w. stegen van 129 tot 131 en het in dexcijfer exclusief a.o.w.-a.w.w. van 125 tot 127. In de sector voeding, waarvoor het indexcijfer daalde van 133 tot 132, werd een prijsstijging geregistreerd voor brood en andere meelprodukten, alsmede voor eieren. Het indexcijfer voor aardappelen en vooral dat voor groenten gaf een daling te zien, terwijl het indexcijfer voor fruit een kleine stijging vertoonde. Ter bepaling van de invloed van de Huurverhoging per 1 september 1962 vond medio september een huurenquête plaats. De hierbij geregistreerde huur- stijging had tot gevolg, dat het index cijfer voor huur opliep van 184 tot 198. Daar op het moment van de enquête de huur in een aantal gevallen nog niet de finitief bekend was, draagt dit percen tage nog een voorlopig karakter. Binnen de sector woning werd voorts een prijs stijging voor vaste brandstoffen waar genomen, die mede valt toe te schrijven aan de overgang van zomer- en winter- prijzen. Ook voor bloemen gaf het index cijfer een stijging te zien. Voor het onderdeel kleding steeg het indexcijfer van 85 medio augustus tot 89 medio september. Deze stijging is voor namelijk een gevolg van de overgang van de zomerkleding op de winterkleding. De winterkleding is namelijk ten opzichte van het basisjaar 1951 minder sterk in prijs gedaald dan de zomerkleding. Het indexcijfer voor kleding bedroeg in de vergelijkbare maand september 1961, 88. (Advertentie) Wie zijn ogen goed de kost geeft, valt het op dat veel mensen zo weinig zorg aan hun fiets besteden. Herhaaldelijk ziet men dat de toestand waarin vele fietsen verkeren bepaald gevaarlijk is voor de fietser èn voor andere weggebruikers. Het is dan ook raad zaam, ervoor te zorgen dat uw fiets geheel in orde is en dat alles goed functioneert. Dat kan met recht een „levenskwestie" zijn. Als er wat hapert gaat u dan dadelijk naar de vakman uw fietsenhandelaar. Hij repareert betrouwbaar. De rechtbank in Hasselt heeft twee Nederlanders, vader en zoon, veroordeeld ji0gevangenisstraffen van één en ander half jaar wegens ontvoering en mishan deling van een Nederlandse vrouw Van de twee veroordeelden was alleen de va- aer, Jacob E., in de rechtszaal aanwezig in+u00o' Lambert E., en de vrouw, Eli- j 'i ondergaan in Nederland ge vangenisstraffen. Op 24 augustus van het vorige jaar had de zoon met het slachtoffer, zijn ver- lüaatf1tvn ,aantal café's in de Belgische plaats Diest bezocht. Laat op de avond kregen zij ruzie en zij nam de vlucht. Bij een benzinestation in Diest kreeg de verloofde een lift van een Belgische han delsreiziger, aan wie zij vertelde dat zij werd achtervolgd door haar vriend, die u01j .'^jVaarlijk man" was. Lambert E. mderuaad een achtervolging ingezet en in zijn wagen had ook zijn vader plaats genomen. In de straten van Hasselt wis ten zij de Belgische auto tot stoppen te dwingen. Terwijl de Belg in een café de politie trachtte te waarschuwen, werd de verloofde gedwongen in de auto van Lambert te stappen. Op de terugweg naar Maastricht mishandelde de zoon zijn ver loofde. De vader werd veroordeeld tot een jaar en zijn zoon tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Bovendien werd deze ver oordeeld tot een boete van 6.000 francs wegens mishandeling van zijn verloofde en tot het betalen van 5.711 franc als vergoeding van de schade, toegebracht aan de auto van de Belg, die het slacht offer een lift had gegeven. Met ingang van 1 januari van het vol gende jaar zullen de tekens waaraan men een militaire colonne kan herken nen veranderen. De nieuwe regeling wordt als volgt: bij een militaire colonne motorrijtuigen zal het eerste motorrij tuig te herkennen zijn aan twee blauwe vlaggen die er aan de voorzijde op be vestigd zijn. Op de volgende voertuigen is aan de rechterzijde vooraan een blauwe vlag bevestigd. Het laatste voer tuig van de colonne is gekentekend met een groene vlag die rechts voor beves tigd is. Bij duisternis hebben alle voer tuigen groot licht, waarbij ze met uitzondering van het laatste van de co lonne op de rechterkoplamp èen blauw licht doorlatend bedeksel heb ben. Het achterste voertuig van de co lonne zal men kunnen herkennen aan een groen licht doorlatend bedeksel op de rechterkoplamp. Een militaire colonne te voet zal zo wel bij duisternis als bij dichte mist te herkennen zijn aan twee wit licht uit stralende lantaarns aan de voorzijde en twee rood licht uitstralende lantaarns aan de achterzijde van de colonne. O) ONMIDDELLIJK 2)NOOIT MEER SPREKEN/^ TERUG "BETAALD OEF/ O? Z'M MINST RAPcM RATEN MEVROUW T. HABETS-JONGEN, Graaf Engel- bertlaan 32, Breda. Zij krijgt 500,—. Voor de volgende ronde blijft in de pot staan 2.103,—. De sociale pot wordt met een bedrag van 353,59 aangevuld tot 262,341,62. Doet allemaal mee aan de vijfde ronde en win een aantrekkelijke geldprijs (Advertentie) Met .ingang van 1 januari 1963 zal men weer kunnen zeggen dat de „frank een waarde heeft van twintig stuivers'. Na een wettelijk bestaan van drie jaar zal de „nieuwe frank" verdwijnen en wor den vervangen door de „frank" als offi ciële Franse munteenheid, zonder dat de waarde verandert. De stuiver (sou) zal zijn herintrede doen in de vorm van een klein munt stuk ter waarde van vijf centimes, ver vaardigd van roestvrij staal. In de eerste dagen van het komende jaar zal het munstuk op grote schaal in omloop wor den gebracht. Door deze „schokbehan- deling" hoopt de regering de bevolking ertoe te brengen de nieuwe munteenheid in werkelijkheid te gebruiken, want deze kreeg in de vier jaar na de schepping door een besluit van 27 december 1958 en in de drie jaar na het van kracht De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen heeft tegen de 33-jarige kolensjouwer-bokser C.V. uit Groningen acht maanden gevangenisstraf geëist waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met als bij zondere voorwaarde, dat V. gedurende de proeftijd het beroep van bokser niet mag uitoefenen. Verdachte had in de nacht van 14 juli als portier van de „Zanzibar", een café t0i.Groningen' een onder invloed van al cohol verkerende cafébezoeker naar bui ten gewerkt. Hij zou de man een zoda- ni^eap hebben gegeven dat deze een schedelbasisfractuur opliep Verdachte ontkende een 'klap te heb ben gegeven. Hij had de man, naar hij zei, per ongeluk een stoot met de schou der gegeven. Zijn raadsman mr. de Jong bepleitte een straf gelijk de eis luidde, maar onder aftrek van voorarrest. Over veertien dagen vonnis. worden op 1 januari 1960 geen burger- aan in nieuwe franken, maar in de prak tijk zijn de Fransen blijven rekenen en denken in oude franken. De schokbehandeling, waarvan „dag J" op 1 januari a.s. valt, omvat met de woor den van een besluit van de ministerraad twee series maatregelen: 1. De benaming „frank" zal officieel in de plaats komen van de benaming „nieuwe frank" en de aanduiding „f" in de plaats van „nf\ 2. Van 1 januari 1963 af zullen nieuwe biljetten in omloop worden gebracht met waarden van vijftig frank met de beel tenis van Racine, en van tien frank met de beeltenis van Voltaire. Verder zullen nieuwe muntstukken in omloop worden gebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de vonnissen van de rechtbank beves tigd in de zaak van de dodelijke injectie die in het centraal Israëlitisch ziekenhuis op 8 september 1960 het leven kostte aan de 28-jarige mevrouw E. L. de Heer- Meeuwis. De rechtbank sprak destijds de chirurg die de verkeerde injectie gaf. de 74-jarige F. C. uit Amstelveen vrij. De 36-jarige operatie-zuster J. B., die zich in de flesjes te injecteren stof ver giste, werd door de rechtbank veroor deeld tot een boete van 100 of 10 dagen. Het hof bevestigde deze vonnissen met overneming van de door de rechtbank aangevoerde gronden. De procureur-generaal bij het hof, mr. W.B.J. Aberson, had een boete van 1000 gulden of vijftig dagen tegen de chirurg geëist, omdat hij van mening was dat hem nalatigheid kan worden verweten. De chirurg had, volgens de procureur- generaal, de door zuster B. klaargemaak te injectie dienen te controleren. Praat eens met uw spiegel en ontdek dat U nog véél mooier kunt zijn dan U nu al bent Het is zo gemakkelijkals U maar een maal wéét wat U moet doen om uw schoonheid te volmaken. Lees dét in MARGRIET I Vier weken lang geeft LOTUS kostbare geheimen prijs: een volledige cursus in schoonheids verzorging, waarbij U haar mag vragen wat U wilt. Kies NU het blad wat U zóveel te bieden heeft. Abon neer U bij de bezorger in uw wijk of rechtstreeks bij MARGRIET, Postbus 245, Amsterdam. U wéét het Voor deze ronde was per krant een bedrag van f 500,beschikbaar gesteld ter verdeling onder de inzenders van een oplossing met één fout of indien die niet was binnengekomen voor de inzenders met twee fouten. Als prijswinnares van de lezers van ons blad is uit de bus gekomen: (Advertentie) lampen De door de N.V. ,,'t Raedthuys" in de Utrechtse Jaarbeurshallen gehouden internationale kunststoffenbeurs Macro plastic" is een groot succes geworden volgens de directies van deze beurs. Zij deelde gisteren mede, dat meer dan 55.000 bezoekers werden geregi streerd en dat het aantal buitenlandse bezoekers de 15.000 overschreed. Verte genwoordigers van 36 landen toonden hun belangstelling. De binnen- en buitenlandse exposanten waren zeer tevreden over de financiële resultaten. Dit gold met name de ma chine-afdeling. Zo verkocht een Deense industrie in Utrecht enkele machines aan Deense afnemers. De Engelse deel nemers deden goede zaken met Spanje. Men is dan ook zeer tevreden over deze financiële manifestatie als internationaal trefpunt van de kunststoffenindustrie A. Als de spreekster de handschoenen voor het afwassen nét aan het meisje gegeven heeft, is het mogelijk, dat zij haar vraagt of zij bij het uitgaan wél handschoenen draagt. Het is ook mogelijk, dat mevrouw zich afvraagt of het meisje bij de afwas altijd handschoenen draagt of incidenteel. Beide woorden zijn dus mogelijk. (3) B. Het is niet mogelijk om te zien of dit tafereeltje zich op de tegels van b.v. een trottoir (waarbij men zegt een. beetje tegen een vreemde poes) of op de tegels in b.v. de keuken (colovinyl), waarbij men zegt je tegen de in het huis horende poes. (3) C. Er ligt niets op de mat, dus de post is nog niet geweest. Wacht mevrouw echter op één speciale brief, dan zal de rest haar op dat moment niet interesseren en zegt zij brief. (3) D. Als mevrouw morgen geen brood nodig mocht hebben, kan ze dat altijd nog morgen tegen de bakker zeggen. Misschien is zij dan wel gekleed en gekapt. Vandaag past hier het best. (1) E. Hier is slechts sprake van persoonlijke voorkeur. Aangezien wij de ober niet kennen, zijn beide zinswendingen moge lijk. (3) F. Het hangt er maar van af hoe de man zonder deze bril ziet. Ook is het mogelijk, dat hij een nieuwe bril neemt, omdat het montuur van zijn oude bril hem niet meer bevalt, terwijl de glazen van gelijke sterkte blijven. Beide woorden kunnen hier passen. (3) G. Het is mogelijk, dat deze man na hard werken eindelijk kan uitrusten met een sigaar, waarbij het woord verdiend past. Heeft hij echter de sigaar ten geschenke gehad, dan past het woord gekregen het best. (3) H. Aan sloffen wennen gaat gauw genoeg, maar om eraan te hechten, zal heel wat meer tijd vergen. Gehecht past het best bij „oude sloffen". (2) I. De kapper kan het haar niet langer ma ken, dan het is. Hij kan het wel korter maken (of té kort naar de zin van moe der). Bij het werkwoord „wordt" kan hier slechts kort gebruikt worden. (1) J. Het hangt er helemaal van af hoe hard de jongen nu rijdt. Als hij langzaam rijdt, zal hij eerder het woord ook gebruiken; rijdt hij hard, dan past het woord nog beter. (3) K. Het meest aannemelijk is, dat de vrouw zegt wat een gaten, gezien het feit, dat zij juist een bijzonder groot gat onder handen heeft. (1) L. De zin „ik zal eens laten zien, dat ik het kan" is taalkundig beter dan de andere. (2) Voor da ronde prijs van 1 kwartje de kwaliteit van een luxe sigaar: Velasques Andorra. Hier zien we prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Iran te Dan-lsfalan. Hartelijk en charmant was ook daar de ontvangst van onze charmante en harte lijke kroonprinses. Naast haar (in nni- form en met donkere bril) de heer Emami. Vergeet dan niet dat Margriet er is om U te helpen! Voor niets en niemendal kunt U beschikken over él de wetenschap, er varing en deskundigheid van MARGRIET en haar staf van specialisten op élk gebied. Als abonnee van MARGRIET krijgt U gratis antwoord op alle vragen, waarvoor de prak tijk van het huishouden U steltl

de Stem | 1962 | | pagina 13