Pasteur kon experimenteren met dolle honden uit kennels rib Liturgie moet een organisch levenselement zlJn DIPLOMATIEKE CHARME JOZEF MEISTER WAS HET EERSTE PROEFKONIJN Cholera: reeds 123 doden P WHITE LABEL BANKBOEKJES Inenting van alle honden op Malakka verplicht Willig voor Internationals DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Maak meer rente van Uw geld Al tientallen jaren serum tegen rabies C. cXv-o-C* Afrikaanse leider Sisoeloe gevlucht Textieldiefstal te Amsterdam Eigen inbraken gerapporteerd Indonesiër verdedigt proefschrift in het Nederlands Veronica zond voor f 12 miljoen aan reclame uit Koelhuizen in Hollandia in het ongerede JEMEN ROYALISTEN AAN WINNENDE HAND Prof. dr. H. Schmidt bepleit radicale hervorming RYNBENDE'S fl dubbele jonge klare Goed (jonk) heertje Na referendum een aanklacht Nobelprijs voor literatuur naar John Steinbeck BEURS VAN AMSTERDAM Jean Dulieu (Paulus de boskabouter) bekroond (Advertentie) F. VAN LANSCHOT. BANKIERS REPUTATIE VAN 225 JAAR Storten en opnemen ook per giro (Van een medewerker De grote Franse geleerde, Louis Pasteur (18221895) is de „vader" van alle inentingen. Waarom? Aan z(jn onderzoekingen is het name lijk te danken, dat de geneeskunde zich ging bedienen van serum injecties tegen een aantal ziekten. Zeker, na Pasteur zijn er vele nieuwe sera gevonden en heeft de inenting een wijder vlucht geno men dan Pasteur had kunnen dromen, maar dit doet niets af aan het feit, dat Pasteur de eerste inentcr was. De fundamenten, zowel als de dakspanten van het in 1888 geopende „Institut Pasteur" zijn „inentingsprodukten" schreef een journalist omstreeks 1900 zeer te recht, al was zijn beeldspraak niet fraai. Professor Louis Pasteur dankt een groot deel van zijn roem aan zijn proeven met dolle honden, proeven, die resulteerden in de be reiding van een serum tegen hondsdolheid (rabies, hydrofobia), dat in de meeste gevallen zowel door hondsdolheid aangetaste warm bloedige dieren als mensen kan genezen. Wij kennen in verband met de Amsterdamse gevallen van hondsdolheid, de symptomen en het verloop der ziekte. Die dingen waren ook ten tijde van Pasteur be kend, vooral omdat er toen in Frankrijk vrij veel rabiesgevallen voorkwamen. Pasteur had reeds geruime tijd zijn gedachten over de hondsdolheid laten gaan. Pas nadat hij er in geslaagd was, de verwekkers van miltvuur en hoender- cholera te ontdekken en tegen beide ziekten sera te bereiden, gooide hij zich met de volle inzet van zijn wil, zijn ken nis en zijn doorzettingsvermogen op de hondsdolheid. Hij toonde tijdens zijn rabies-onderzoekingen, dat hij ook over grote persoonlijke moed beschikte want zonder zich door de angst voor beten te laten weerhouden, werkte en experi menteerde hij met dolle honden, die hij in een paar kennels had ondergebracht. Eens presteerde hij het zelfs om met een buisje het speeksel van een dolle hond op te zuigen! Hoe gevaarlijk dit was begrijpt men, als men weet, dat een dolle hond via zijn speeksel de ziekte op de mens of op een ander dier overbengt. Eindelijk vond Pasteur een serum te gen hondsdolheid, dat bij toediening aan honden in de regel genezing bracht. Maar hoe zou de mens reageren op dit serum? Niemand wist het. En natuurlijk waren de artsen bang om proeven te gaan ne men op door hondsdolheid aangetaste mensen, ook al is de vér'Wekkér der ziek te bij mens en ^lier gelijk. In welke do sis kon het serum "heilzaam zijn voor de mens? Deze vraag en nMuUflijk nog an dere vragen hieldert Pasteur en zijn me dewerkers voortdurend bezig. Men be greep, dat men voor het antwoord op de grote vraag aangewezen was op erva ringsfeiten. Josef Meister De „praktische kans" kwam, toen een geneesheer dr. Lannelongue de hulp inriep van Pasteur voor een van zijn patiënten, die gebeten was door een gevaarlijke dolle hond. Dr. Lannelongue zowel als professor Pasteur wisten dat de patiënt een jongen. Josef Meister geheten ten dode gedoemd was. Nog aarzelde Pasteur. Nog kwelde hem de vraag of zijn injectie verantwoord was. Tenslotte antwoordde hij: ja. Vele malen gaf Pasteur de knaap injecties. En ziet, na enige tijd vertoonde de patiënt teke nen van beterschap. Pasteur had gewon nen. Josef Meister werd als volledig ge nezen uit het ziekenhuis ontslagen! Het succes met de behandeling van Jo sef Meister luidde een zeer geslaagde veldtocht in tegen de hondsdolheid. Het is aan het door Pasteur bereide serum te danken, dat honderdduizenden mensen gered konden worden van een afschuwe lijke dood. Na Pasteurs dood hebben de mannen der wetenschap Pasteurs grote ontdekking op sommige punten kunnen verbeteren, maar dit doet niets af aan Pasteurs recht op de ereplaats in de reeks weldoeners der mensheid. Zijn le venspatroon was steeds vertelde Pas teur eens allereerst de WIL om iets te bereiken, vervolgens WERKEN om net te kunnen bereiken en tenslotte het geluk te smaken te SLAGEN. Zo deelde hij ook zijn strijd tegen de hondsdolheid in. De hoender cholera en het milt vuur die de hoeren jaarlijks tientallen miljoenen schade be rokkenden had Louis Pasteur reeds onder de knie gekregen, toen ie geleerde zijn belangstelling richt te op de gesel van dier en mens, die hondsdolheid heet. Hij slaagde in de bereiding van een serum. Tot op de huidige dag plukt vrijwel de ge hele mensheid de vruchten van drofessor Pasteurs wilskracht, moed, kennis en doorzettingsvermogen en liefde voor de medemens. 'vfiwv Folder op unvra<( veikrijgbiu VHeriogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30570 Stationstraat 17, tel. 30300, giro 11 40570 107 Tilburg, GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT De cholera-epidemie op Nieuw-Guinea heeft thans reeds 123 mensenlevens ge- eist. Op het ogenblik liggen in de ziekenhuizen rond Agats 348 cholerapatiënten, en helaas moet worden gevreesd dat velen van hen aan de ziekte zullen sterven. Sedert Pasteurs ontdekking ging in West-Europa en Noord-Amerika het aan tal hondsdolheidgevallen gestadig achter uit. Tegenwoordig komt de ziekte in de ze delen der wereld nog maar heel zel den voor. Elders op aarde kan men dat jammer genoeg niet zeggen. Geheel uit te roeien zal de rabies wel niet zijn maar wel is hij voor een zeer belangrijk deel te voorkomen door zoveel mogelijk hon den tijdig in te enten. Wij willen hier Malakka ten voorbeeld stellen. In Zuidoost-Azië kwamen vroeger vrij veel gevallen van hondsdolheid voor. Niet altijd waren er geneesheren en serum aanwezig om genezing te bewerkstelli gen. Het spreekt dus vanzelf, dat de mensen in Zuidoost-Azië erg bang waren voor dolle honden. Wie wel eens een door rabies aangetaste hond gezien heeft begrijpt die angst, ten ^pUe;, vooral als Walter Sisoeloe, het 43-jarige voorma lige bestuurslid van het in Zuid-Afrika verboden Afrikaanse nationale congres, is volgens welingelichte kringen dezer dagen naar het Britse protectoraat Beetsjoeanaland gevlucht om aan huis arrest te ontkomen. Sisoeloe, een goede vriend van Neldon Mandela, bijgenaamd „de zwarte pimpernel", die berecht wordt op beschuldiging van opruiing, zou nu in Lobatsi, op het grondgebied van Beetsjoeanaland, nabij de grens met Zuid-Afrika, vertoeven. Daar zal het ko mende weekeinde een geheime bijeen komst van leiders uit Afrikaanse landen worden gehouden waarop men zich zou beraden over stappen „om Zuid-Afrika te bevrijden". Bij inbraken in een herenmodemagazijn en het magazijn van een textielgrootnan- del in Amsterdam is voor een waarde van 26.600 aan jongens- en herenkos tuums, regenjassen, pantalons, suèdejas- jes en lappen stof. gestolen. De grootste slag werd geslagen bij de kraak in het magazijn van de textielgroothandel aan het Delflandplein, waar voor een waarde van 20.000 aan textielgoederen werd gestolen. men de gevolgen van rabies voor de mens kent. Na de tweede wereldoorlog steeg op Malakka het aantal gevallen van honds dolheid in stérke mate. Zo registreerde men in Kuala Lumpur de hoofdstad van Malakka in het tijdvak van 1 april tot 30 september 1952 meer dan 100 gevallen van rabies. Ten noorden van Kuala Lumpur stelde men 10 gevallen per maand vast. In Selangor rapporteer de men in één maand tijds 43 gevallen. Dit waren alarmerende cijfers, vooral, als men in aanmerking neemt, dat niet ale gevallen ter kennis van de bevoegde instanties kwamen. De overheid besloot tot een breed opgezette campagne tegen hondsdolheid. De actie begon in 1953. De autoriteiten kondigden verordeningen af. Zij orga niseerden serumcentra. Zij bepaalden dat alle honden tegen hondsdolheid moesten worden ingeënt. In Kuala Lum pur gaf men in een der gebouwen van de renbaan 74.000 honden een prik. Het resultaat was boven verwachting goed want binnen drie maanden na die mas sa-inenting kwamen er in Kuala Lum pur en omgeving geen gevallen van hondsdolheid meer voor. Elders op Malakka kwamen de vee artsen met hun assistenten eveneens in actie. Ook dit had goede resultaten want in het tweede halfjaar van 1953 werd er op Malakka geen enkel geval van hónds- dolheid gerapporteerd. Zó opvallend was dit succes, dat het tijdens en kort na dien te Rome gehouden internationaal congres van microbiologen zeer prijzend werd genoemd. De meeste hondeneigenaren op Malak ka hadden direct gevolg gegeven aan de oproep om hun dieren te laten inenten De achterblijvers kwamen ook, toen be kend werd gemaakt, dat voortaan iedere hond bij wijze van „pokkenbriefje" een anti-rabies-penning bij zijn inenting kreeg en moest blijven dragen. Honden zonder zo'n penning zouden door de po litie wordén gedood. Aldus bereikte men, dat tegen 1 april 1954 80 pet. van alle honden op Malak ka was ingeënt. Natuurlijk waren er nog kleine ziektehaarden hier en daar. maar zij waren aanmerkelijk minder gevaar lijk dan vroeger, omdat ingeënte hon den niet dol worden als ze door een dolle soortgenoot worden gebeten. Met de inentingsplieht kwamen er quaran taine-maatregelen voor de havens en een zo goed mogelijke grensbewaking tegen honden langs de landsgrenzen. Daar dolle honden in de regel onrustig en treklustig zijn, mag men van een der gelijke grensbewaking geen overdreven verwachtingen koesteren. Op de inentingstafel te Kuala Lumpur „Een zwarte dag voor de rechtbank en voor de Rotterdamse politie", aldus zei de president van de Rotterdamse rechtbank bij de aanvang van de zaak tegen de 46-jarige geschorste brigadier van gemeentepolitie S. A. H. Verdachte sinds 1935 verbonden aan de politie in de Maasstad, moest terechtstaan op be schuldiging van vervalsing van huur koopcontracten en een drietal inbraken in vereniging. In deze zaken kwamen eveneens de 35-jarige autoverhuurder J. H. P. en de 48-jarige hoofdagent van po litie G. N. van O. voor het hekje. De eerste was aanvoerder in de zaak be treffende valsheid in geschrifte. Van O. pleegde samen met H. de drie inbraken. De inbraken waren weinig spectacu lair. De buit bestond meestal uit levens middelen en sigaretten maar de ma nier waarop het tweetal de politie, hun collega's, om de tuin trachtte te leiden, noemde de president „zonder meer bru taal". Voor de artistieke afronding zorg den de twee politiemannen door aan de meldkamer de ontdekking van „hun" in braak door te geven. De officier eiste tegen H. wegens vals heid in geschrifte en diefstal een gevan genisstraf van 2 jaar en 9 maanden met aftrek. Tegen P. vorderde hij wegens valsheid in geschrifte een gevangenis straf van 1 jaar en 9 maanden met af trek. De tweede politiefunctionaris had vol gens de officier een ondergeschikte rol m de inbrakenserie gespeeld. Tegen hem werd een gevangenisstraf van 1 jaar en negen maanden met aftrek geëist. De rechtbank zal over twee weken uit spraak doen. Volgende week maandag zal voor de eerste maal in de geschiedenis van de Vrije Universiteit van Brussel een Indo nesiër aan deze universiteit promoveren en zijn proefschrift in het Nederland? verdedigen. Het is de heer Go Gin Tjwan, die neefi gestudeerd aan de faculteit voor sociale en politieke wetenschappen. Het onder werp van zijn thesis luidt: „Eenheid door verscheidenheid in een Indonesisch dorp'. Nederlandse ondernemingen hebben één jaar waarschijnlijk ongeveer twaalf miljoen gulden geïnvesteerd in uitzendingen door radio Veronica, met verbluffende resultaten. Dit deelde de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kem- penaer, gisteren mee bij de opening van een congres van het genootschap. Volgens spreker zal in dit parlemen taire jaar de knoop van de commerciële televisie worden doorgehakt. Over de nieuwe tendenties op het ter rein van de distributie zei de heer An dringa de Kempenaer, dat de zich steeds wijzigende koopgewoonten en eisen van de consumenten onherroepelijk zullen leiden tot grotere eenheden, sneller om zet en zeer selecte verkoopmethoden. „Een algehele heroriëntatie en frisse aanpak van een structuurmethodiek, die kennelijk niet meer in ons tijdsbeeld past, zal onvermijdelijk zijn". Misschien zal men ook in Nederland besluiten om inenting tegen rabies voor alle honden verplicht te maken. Dan rijst de vraag bij vele hondeneigenaars: hoe reageert mijn hond op veearts en prik? De ervaring op Malakka leerde, dat de meeste honden braaf en gewillig naar de dokter gaan. Kolonel Daly, een veearts, die vele inentingen in Kuala Lumpur verrichtte, zei: Als alle mensen even verstandig waren als de honden zou er op aarde minder onverstand zijn. In de afgelopen week zijn drie dor pen door de cholera aangetast. In de kampong Omadesep zijn ruim 100 geval len van cholera geconstateerd, en van de 43 doden die in de afgelopen week te betreuren vielen, waren de meeste van deze plaats afkomstig. In totaal moesten deze week bijna 200 nieuwe cholera patiënten in de ziekenhuizen rond Agats worden opgenomen. De dorpen, waar de ziekte het eerst geconstateerd werd, zijn thans evenwel geheel choleravrij. Onder de inwoners van Hollandia heerst de vrees, dat in de nabije toe komst wel eens een bijzonder moeilijke situatie zou kunnen ontstaan in de le vensmiddelenvoorziening. Een koelhuis, dat eigendom is van de overheid, is namelijk defect geraakt. Be halve vlees en vis liggen er grote hoe veelheden andere aan bederf onderhe vige etenswaren opgeslagen. De installa tie bestaat uit vier vrieskamers en zes koelkamers, welke laatste op het ogen blik geheel buiten werking zijn. Niemand schijnt precies te weten hoe de defecten hersteld kunnen worden. Twee Indonesische technici zaten in het koelhuis gebogen over een aantal vergeelde schetsen van het pijpleiding systeem, doch zij gaven ruiterlijk toe er ook geen wijs uit te kunnen worden. De Verenigde Naties hebben thans een dringend verzoek gezonden om spoedige overkomst van een koeltechnicus. De installatie zou volgens bevoegde zijde enkele jaren geleden door het gou vernement zijn aangekocht bij een klei ne firma, die later failliet is gegaan. Daardoor zijn reserve>-onderdelen niet te krijgen. Autoriteiten hopen de vries kamers, waar de temperatuur lager is dan in de koelkame-rs, op gang te kun nen houden. In Saoedie-Arabië zijn berichten opge vangen van de radio-omroep der ko ningsgezinde Jemenieten. Hierin wordt gemeld, dat de royalisten in de afgelo pen dagen aanzienlijke successen hebben behaald in de strijd tegen de eenheden van de revolutionaire regering te Sa naa. Volgens de radio-omroep der konings- gezinden lopen de officieren en soldaten der revolutionaire eenheden in groten getale naar de monarchisten over. Zij zouden hierbij de Egyptische militairen, die zich onder hen bevinden, in de steek laten. De republikeinse radio Sanaa van Je men heeft omgeroepen dat imam Mo hammed el Badr in een zeikenhuis in Saoedie-Arabië is overleden aan zijn verwondingen. Professor dr. H. Schmidt s.j„ hoog leraar aan de Gregoriana in Rome en consultor van de thans opgeheven voor bereidende Conciliecommissie voor de liturgie, heeft verklaard dat het Conci lie op het gebied der liturgie geen lap werk mag verrichten maar moet komen tot principiële hervormingen. De proble men, welke op liturgisch gebied bestaan kunnen niet opgelost worden door en kele verbeteringen, weglatingen of toe voegingen, aldus prof. Schmidt, maar men moet via een radicale hervorming komen tot concrete en praktische toe passingen. Het schema over de liturgie, het eer ste dat het Concilie thans in behande ling heeft, noemde prof. Schmidt een „volledig, actueel program van liturgi sche vernieuwing". Taak van het Conci lie is echter alleen algemene richtlijnen te geven. De praktische toepassing moet worden overgelaten aan degenen, die daarmee door het Concilie worden be last. Naar overtuiging der deskundigen zouden de liturgische decreten van het Concilie in ongeveer 5 jaar kunnen wor den doorgevoerd. Anderen zijn van me ning dat men meer tijd nodig zal heb ben. Het kernprobleem in de liturgie vatte prof. Schmidt samen in deze vraag: hoe kan de liturgie een orga nisch element in het leven van de christen worden? Veranderingen en aanpassingen van de liturgie waren in alle eeuwen noodzakelijk, alleen gedurende de laatste vier eeuwen heeft men de onveranderlijkheid een liturgisch ideaal gevonden. De Con cilievaders zullen moeten beslissen of het waar is dat de Romeinse li turgie een vreemde zaak voor het gelovige volk geworden is. De Con cilievaders moeten dit probleem in gezond realisme oplossen, want, al dus pater Schmidt, „de meesten van hen zijn toch zielzorge-rs die dage lijks met deze problemen te doen hebben". Tengevolge van de overwinning van het kolonialisme en de vernietiging van het westers voogdijschap is in deze eeuw de vraag actief geworden of ook andere liturgische riten in grotere om vang kunnen worden toegelaten. Er be staat reden tot hoop, zo verklaarde pa ter Schmidt, dat het Concilie enkele principes zal vastleggen ter oplossing van deze moeilijke kwestie. Als voor beeld noemde prof. Schmidt de decen tralisatie in die zin, dat in het raam van een „zeker noodzakelijke centrale (Advertentie) lïfrl. RYB-i-222'.. Met de komst van mevrouw Maria del Carmen Guiterrez Chamberlain de Chi- tenden heeft de char me haar intrede in het corps diploma tique in Londen ge daan. Mevrouw Chi- tenden, ambassadrice van Costa-Rica in En geland (r.) heeft haar geloofsbrieven op Buckingham pa lace aangeboden. Zij werd op deze be langrijke tocht ver gezeld door de maar schalk van het di plomatieke corps, vice-admiraal graaj Cairns, terwijl haar dochters Patricia, Sylvia en Nancy haar uitgeleide de den bij haar vertrek naar het paleis leiding" op liturgisch gebied aan de re gionale bisschopsconferenties een reeks van volmachten gegeven wordt. In de missies overheerst overal de Romeinse liturgie. Prof. Schmidt vroeg zich hier af of voor de katholieken in de oosterse lan den de oosterse liturgie niet veel beter zou zijn. De Romeinse liturgie, zo ver klaarde hij, is strikt in rubrieken vast gelegd en laat aldus geen plaats voor creatieve vrijheden, in de liturgische vormgeving. De Romeinse liturgie wordt in haar vormen gekenmerkt door hiërarchische en klerikale aspecten. Er. bestaat bijvoorbeeld nog geen echte vorm voor een volksliturgie der mis tus sen hoogmis en stille mis. Tenslotte beklemtoonde prof. Schmidt dat wil men de massa weer naar de kerk terugbrengen niet alleen de gemeen schappelijke activiteit in de kerk nood zakelijk is. maar nog veel meer de offer geest in het leven der gelovigen. Daar om houdt het Concilie zich bezig met de liturgie als bron van geestelijk leven voor de christenen en van het Concilie mag men met recht verwachten dat het na zovele jaren van aarzelen een effec tieve basis legt en praktische besluiten zal uitvaardigen. De officier van justitie bij de recht bank te Haarlem heeft in totaal twee jaar geëist tegen een achttienjarige Heemstedenaar, die zich door toeval en handigheid had bediend van de bankre kening van een Amerikaan bij een bank in Luxemburg. Telegrafisch vroeg hij 3000 dollar aan hem over te maken het geen prompt geschiedde. Daarna kocht de jongen ijij een Haarlems garagebe drijf een auto van 14.000 gulden, maar toen de jongeman in de auto wilde stap pen hield de inmiddels gewaarschuwde politie hem aan. De jongeman had tevoren al radiotoe stellen, een koffergrammofoon, een tape recorder enz. gekocht zonder te betalen. Verder had hij op het spaarbankboekje van zijn broer duizend gulden opgeno men en was hij in het bezit gekomen van een bedrag door een handtekening te zetten op een aan een ander beho rende postcheque. Tijdens de behande ling bleek dat de jongen groot wilde doen tegenover zijn vrienden. Op zijn visitekaartje liet hij b.v. voor zijn naam jonkheer zetten. Gaston Monnerville, de voorzitter van de Franse senaat, en een van De Gaulle's bitterste critici, heeft verklaard dat hij zondag, onmiddellijk na de verkiezingen, een beschuldiging bij de raad voor de grondwet zal indienen, waarin hij stelt, dat er „opzettelijke onregelmatigheden" voor het referendum hebben plaatsge had. Volgens de beschuldiging heeft de re gering een „laakbaar gebruik" gemaakt van de radio en televisie die staats eigendom zijn. De Franse kranten hebben gisteren een brief van de vroegere premier, Georges Bidault ontvangen, waarin deze zegt dat de opdracht aan de O.A.S. om De Gaulle te vermoorden, ingetrokken Aan de Amerikaanse romanschrijver John Steinbeck is de Nobelprijs 1962 voor literatuur toegekend. De schrijver van o.a. de romans „The Grapes of Wrath" en „Of Mice and Men" is de prijs toegekend „voor zijn te gelijkertijd realistische en van verbeel dingskracht getuigende werken, die zich kenmerken door een gevoelige humor en een sociaal inzicht". Het geldbedrag is dit jaar 257.219 Zweedse kronen (bijna 180.000 gulden). Op 10 december, de jaardag van Al fred Nobels overlijden, zal de 60-jarige Steinbeck in Stockholm de prijs in ont vangst nemen. Hij is de zesde Ameri kaanse schrijver wie deze eer te beurt valt. Als kinderboek 1962 'is gekozen een boek van de bekende Jean Dulieu, dui zenden kinderen in Nederland van de radio bekend om zijn vervolgverhaal Paulus de boskabouter. Zijn bekroonde werk heet Paulus als hulp-sinte-rklaas. Dulieu, aldus de jury, is een van de weinige Nederlandse kinderboeken schrijvers. die met hun werk niet alleen de vijf-zevenjarigen maar ook de ande re jeugd tot 12 jaar bereiken. Het boek is verrassend zuiver ingesteld op de kinderlijke denk- en leefwijze. De stemming voor de internationale waarden is gisterenmiddag bij de ope ning ..willig" geweest. Dit was het ant woord van het Damrak op de flauwe tot zeer flauwe stemming van de vorige beursdagen. Hot zeer krachtige koers- herstel was een gevolg van de belang rijke koersverhogingen waarmede Wall Street woensdag sloot. Philips opende in Amsterdam op 129,50, bijna tien gulden boven het slot van eergisteren. Evenals de vorige dagen hield het Dam rak ook gisteren het hoofd koel. Na aanvankelijk de benedenwaartse richting van de voorgaande dagen te zijn ingeslagen, gaf Wall Street woensdag aan het slot een zeer krachtig koersher- stel te zien. Het nieuws, dat premier Kroestjev zou heben opgeroepen geen overhaaste stappen te doen, maar besprekingen te openen, bracht een plot selinge ommekeer in de markt. Dé ver- koopgolven veranderden in koopgolven. De handel bereikte een omvang, waar door de tikker een uur achter raakte met het doorgeven van de koersen. Na de laatste gongslag bleek, dat de waarde van de gezamenlijke aandelen op de New Yorkse beurs met circa 9 miljard dollar was verbeterd, tegen een daling van maandag en dinsdag met bijna elf miljard dollar. Het dow jones-gcmiddelde voor industrie-aandelen steeg er niet minder dan negentien punten. De omzet bedroeg 6.72 miljoen aandelen. De Ne derlandse hoofdfondsen lagen er zeer gevraagd in de markt, waardoor een „willige" stemming ontstond. Deze stem ming werd woensdagavond in Amster dam prompt overgenomen. De totale aandelenomzet bedroeg gis teren nominaal 3,7 min, waarvan in Philips werd omgezet 571.000, in Kon. Olie 298.000. Vanzelfsprekend was ook de stemming in de overige afdelingen zeer vast. In de cultuursector werden certificaten Deli weer eens in een open hoek ver handeld op 133, tegen eergisteren 124,20. Ook de scheepvaartafdeling mocht zich verheugen in een vaste stem ming. In de staatsfondsenhoek was de handel rustig, de stemming prijshoudend. 24-10 25-10 Ned. '59 414 993a 99% Ned. '61 4% 99% 99 Ned. '47 3% 91U 91% Ned. grootboek 1946 91 91A AKU 321 336% Hoogovens 459 474% Philips 119,95 127.35 Unilever 115.45 122.20 Kon. Olie 127.60 134,35 HAL 108 111% Scheepvaartunie 114% 119 Amst. Bank 353 358% Ned. HarsiMmij. 320 320% Lucas Bols 765 778 Drie Hoefijzers 350 348 Mach. Breda 200 200 Zeeuwse cohfectie 315 Bijenkorf 750 751% Simons Emb.f. en houth. 123 125 Van Gelders papier 236 243 Heineken 375 390% Hero Conserven Holl. Beton Mij. 359 363 Kon. Zout 656 680 Nijverdal - Ten Cate 201 208 De Schelde 217 223 Scholten Foxhol 675 Thomassen en Drijver 621 635 Van Vlissingen Katoen 229 3 4 304 Vredestein 311 328 Zwanenberg Organon 750 766 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 336—339 gl; Kon. Olie 132.80— 135.99 gl; Philips 125.00 gb—127.00 gl; Unilever 119.00120.50; Hoogovens 474— 480 gl.

de Stem | 1962 | | pagina 11