-IN 5 Burgemeester Huber opent bakkerij tentoonstelling Goes HUILEND NAA ïdriessen )vezande Cuba-onrust leidt niet tot hamsteren Kreekrakplan in studie op nationaal niveau 5MANN IROSS DRALON HEREN PULLOVER Geen reden tot klagen N BIEDING 90 maatswij dingen huis Tcteringen DOGWATER SN Morgen ;N DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 „Graag zwartere en hardere korstjes aan het brood niet verkocht Meer animo voor vakwedstrijden UITBREIDING PRIJZEN Dicfstallenreeks begon met tankauto 3daag'CJ- l'L!.I.|,VH.LM=H,',H'l..| Teenagerfestival in Ossendrecht Schoen- en lederbranche van deze zuivere, lichte tabak, rolt u de lekkerste Amerikaan. Nieuw subsidie systeem in Eindhoven Werkgroep met vertegenwoordigers uit Zeeland en Noordbrabant HOE GELUKKIG TE LEVEM MET REUMATIEK Afsluiting van het Brouwershavense Gat vastgesteld KNVB Zeeland glaflMaD Heüïem Ongeduld Pendant in het noorden Beroering tiek, tweezijdig en tweede huid aarvan het voor extra stevig is en S, M, L, XL. OOSTERHOUT bezit, mag afgeleid worden mdigheid, dat hij tijdens zijn ibtsperiode als spreker in alle laatsen in Zeeland is opge- geniet als zodanig, en niet t onder de jeugd, een grote en zijn activiteiten werden gemarkeerd met de veelheid .irsfuncties, die hij in het regionale en provinciale ïven bekleedde. Dat waren aar zo'n slordige 35 functies, f rekent het als een voor- ij deze populaire figuur als de jeugd kan voorstellen, waarop zijn inleiding zal :rd, is getiteld ,,De jeugd... wordt georganiseerd In sa- met de kath. jeugdraad te staat onder gedeeld voor- hap van de voorzitter van rs. Dusarduyn uit Goes, als- an genoemde jeugdraad, de uit Ovezande. Zowel leden n van de instuif hebben op vrije toegang. n vergadering van het instuif- d voorts gesproken over de gedragslijn ten aanzien van iten in de toekomst. Ofschoon de belangstelling voor de ;avonden uitermate tevreden an de gedachten in dit ver- it naar een vormgeving, die ima als geheel meer cachet ■rste stap was hier de sprei- tiviteiten en verder ligt het ing om de speciale attracties, Ie dansavond plegen te ver- g beter tot hun recht te laten wat betreft die evenementen, irele activiteiten worden aan- llen stappen worden gedaan >r de jeugd zo aantrekkelijk igrammagcheel te verkrijgen. ,ucas S.V.D. zal op 28 oktober Missiehuis te Teteringen de het diakonaat toedienen aan Anna Abbeloos. Petrus Ju- ns, Antonius Theodorus Ge- sen, Jacobus Joannes Anto- as Kuepers, Cornelis Adna- /laas. Henricus Petrus Joseph r. Wilhelmus Jacobus Maria onius Christianus van Rens, trus Cornelius Somhorst, Ber- ricus Thus, Wilhelmus Aloi- van Tichelen, Gerardus Maria jHermanus Antonius Henricus n fraters van de Sociëteit van ijk Woord. vrijdag 26 oktober, gelden [ovincie Zeeland de volgende tanden: Hansweert 1.50 en Terneuzen 1.19 en 13.30 uur; 0.54 en 13.01 uur; Wemel en 14.52 uur. JRG 9.30 uur De molen der ver- rrouwen, 18 j. uur Voetstappen zonder j. touw 20 uur Ledenverg. K°n- tuinbouw- en plantkunde iHOEK 14 ve Tarzan de geweldige rEEN j ;huis 16.30 uur Raadsverg. RT 20 uur Cabaretavond, 16 3- 10 Als de duivel er zich EN uur Carmen irs 20 uur Jaarvergadering euwse vereniging t.b.c.- *20 uur Ledenverg. KAB uur Misdaad na schooltijd ebouw 20 uur Jongeren- nap Ballade van een soldaat uur De inspecteur, 14 J- 3 Met kennelijke eetlust bekijkt burge meester mr. F. Huber de produkten van jonge bakkertjes. (Eigen nieuwsdienst) De Cuba-onrust heeft in ons land en dan nog voornamelijk in de steden wel enige invloed gehad op de omzetcijfers in de levensmiddelenbranche, maar van hamsteren in de ware zin van het woord, zoals dat in Duitsland (vooral in West-Ber- lijn) en ook in België gebeurt, was gisteren in ons land niets te bespeuren. Hetgeen blijk geeft van een nuchtere kijk op de dingen en bovendien een on verantwoorde prijsstijging tegen gaat. Voor wat West-Brabant en Zeeland aan gaat, bereikten ons enkel uit Breda be richten, dat de extra nieuwsuitzendin gen van gisteren leidden tot een merk baar hogere verkoop van levensmidde len. Van „hamsteren" wilde men ech ter zeker niet spreken. „We hebben de hele dag de vinger aan de pols gehou den", zei ons een VéGé-functionaris, maar we constateerden, ook in contac ten met fabrieken en andere leveran ciers, slechts een uiterst minimale toe name van de vraag naar conserven en koffie. De reacties van andere levens- middelenbedrijven varieerden van „dui delijk merkbaar" tot „nogal opvallend" en „meer dan normaal". De meest ge vraagde artikelen waren koffie in blik, zeeppoeder, conserven en sla-olie. In Oosterhout was het commentaar: he lemaal niets gaande. Alleen bij één zelfbedieningszaak was een dame bin nengestapt, die vijftig blikjes melk en vijftig blikken soep in haar auto wilde laden. De bedrijfsleider, die de bedoe ling begreep, heeft het gevraagde niet verkocht. „Ik heb een normale voor raad", zei hij, „en als zaterdag mijn vaste klanten met hun weeklonen ko men, moet ik hun boodschappen kun nen leveren zoals anders". UlLle LanSstraab van de Zeeuwse eilan- H a en Ult Zeeuwsch-Vlaanderen meld- °SL°nZe verslaggevers. dat er van S i™'8!?™ sprake was. Noch in van ril tTT-'l nsect0r' noch in dia te niife j j Terneuzen b.v. heers met He" t ukle van de marktdag. dieen m 0mzet van alle markt dagen. Maar meer dan in de vorige weken was het zeker niet (Advertentie) (Van onze redacteur) Burgemeester mr. F. Huber heeft gistermiddag te Goes de Zuidwest-Nederlandse bakkerij tentoonstelling officieel geopend. Hij moest daar in zaal Juliana voor op de tenen gaan staan en het lint doorknippen waarmee een lekker bruin gebakken Goese gans was opgehangen. De burge meester mocht dit bakkerijprodukt als persoonlijke herinnering aan de opening mee naar huis nemen. Op deze tentoonstelling waren tevens de resultaten te zien van de Zuidwest- Nederlandse bakkersvakwedstrijden, die West- of Zuid-Nederland. Hij was ver gaan. In de Korenbeurs vertelde de voorzit ter van het voorbereidingscomité, de heer J. de Jonge uit Ellewoutsdijk, dat er dit jaar voor de wedstrijden 640 inzendin gen zijn binnen gekomen; dat is 180 méér dan tijdens de wedstrijden in 1960. Burgemeester Huber hoopte dat door de vakopleiding de kwaliteit van het bak- kersprodukt op peil zal blijven of ver beterd zal worden. De burgemeester had een persoonlijk wensje: zwartere en hardere korsten aan het brood. ,,Ik heb op dat punt alle tandartsen op myn hand", aldus de heer Huber. De heer A. Korstanje, rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland, pleitte voor uit breiding van de wedstrijden over geheel West- of Zund-Nederland. Hij was ver heugd over de steeds beter wordende economische samenwerking tussen de Zeeuwse bakkers. Hij achtte deze sa mijwerking noodzakelijk, wil het bak kersbedrijf blijven bestaan. De genodigden bezichtigden vervolgens de tentoonstelling die een goede indruk geeft van wat er in een moderne bak kerij gepresteerd kan worden. De stand van de afdeling brood- en banketbakken van de Goese ambachtsschool bewees welk een niet weg te denken functie het onderwijs in de bakkerswereld heeft ingenomen. Wat de produkten voor de wedstrijden betreft: de kwaliteit van de consumptie broden was over het algemeen zeer goed. Het vierkante, typisch Zeeuwse brood van vroeger is bijna helemaal verdrongen. Wel is het gebruik van de zachte EEG-tarwe al goed merkbaar. De broden zijn niet zo wit meer als vroeger. Ook het banketgoed zag er goed uit. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Provinciale Zeeuwse Bakkers- bond voor de klassen waterbus-, melk bus- en kleinbrood en cake werd ge wonnen door de heer J. Bliek uit Vëere. In de afdelingen cake, water- en tar- webusbrood behaalde de heer Bliek een eerste prijs. In de afdeling consumptiebrood wer den 22 diploma's uitgereikt. Eerste prijzen waren er voorts voor de heer P. Filius Yerseke (2 x), H. Stout- hamer Sas van Gent (2 x), J. de Bruijn Middelburg (2 x), J. Koster Azn., Ridder kerk, C. Hoek, Middelburg, A. de Visser, Middelburg, W. Bunt, Willemstad Noord brabant, D. Mol, Oudelande en J. Zwartepoorte, 's-Gravenpolder. In de groep dagschoolleerlingen t.m. 16 jaar van de bakkersvakscholen te Brielle, Goes, Middelburg, Middelharnis, Ossendrecht, Oudenbosch. Terneuzen en Zierikzee werd in de afdeling zachte luxe broodjes en spritskoekjes het hoog ste aantal punten behaald door A. Rijn hout, Yerseke. Er werden 44 diploma's uitgereikt. Voor leerlingen van andere opleidin gen t.m. 19 jaar van dezelfde scholen was een wedstrijd in het bakken van koffiebroodjes en amandelstengels geor ganiseerd. Het hoogste aantal punten behaalde hier J. Fraanje Lewedorp. Er werden zes diploma's uitgereikt. De tentoonstelling zal ook vandaag nog te bezichtigen zijn. (Van onze correspondent) In de nacht van dinsdag op woensdag werd op het Zevenaardok te Terneuzen in de nabijheid van een melasse-opslag* plaats een grote tankauto, geladen met dertien ton melasse en met een totaal gewicht van 31 ton, gestolen. De auto stond afgesloten in de openlucht en de contactsleutels waren niet aanwezig. De bedrijfsleider, de heer A. den O., heeft op dat moment niets van dé diefstal bemerkt. De tankauto werd later op de Kanaalkade te Axel onbe schadigd teruggevonden. Dezelfde daders, twee opvarenden van een te Sluiskil liggend buitenlands schip, hebben vervolgens getracht een personenauto van de gebr. E. te Axel te stelen. Dit kon echter door de eige naar worden verhinderd. Later zagen zij kans een personenauto, die een stuk verder stond en eveneens eigendom van de gebr. E. is, te ontvreemden. De beide mannen, die door de heer E. zijn gezien, zijn voortvluchtig. Zo wel de Nederlandse als de Belgische politie is gealarmeerd. Zeer speciale High-bulk. Gebreide arti kelen uit DRALON zijn bijzonder aangenaam in het dragen. Elegant en in elk opzicht praktisch. DRALON is licht - zacht en warm. Moderne V-hals. in de kleuren: bordeau - marine - grijs en groen. NU slechts BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT Het teenagerfestival te Ossendrecht, ge organiseerd door de ,.Hi-Moor-Rockets' en Con Amore, dat onlangs door om standigheden moest worden uitgesteld, zal nu op 27 en 28 oktober a.s. worden gehouden. Zaterdagmiddag zal in de zaal van de heer van de Poel de selectie plaatsvinden waarvoor vele bandjes uit Zeeland, West- Brabant en België hebben ingeschreven. Drie solisten en drie bands zullen over gaan naar de finale, die zondagmiddag om half drie zal worden gehouden. Aan de muzikale omlijsting van deze finale zullen ook teenagers, die eerder in dit jaar een of ander teenagerfestival heb ben gewonnen, hun medewerking ver lenen. Onder hen zijn de Barty Brothers uit Wissekerke, de van der Mill Brothers uit Oudenbosch e.a. Ook de accordeon kampioen van Nederland Rinie Her mans zal zijn medewerking verlenen. De jury bestaat uit de heren van der Steen uit België, Feyen en Bartels. naast deze jury zal een aparte „teenager jury" geraadpleegd worden. Burgemeester de Waal uit Ossendrecht zal de prijzen uitreiken. Het festival wordt zondagavond besloten met een bal in zaal Wouters. De muziek op deze avond wordt verzorgd door de Rythme Stars, die de algehele leiding van het festival in handen hebben. Tot vrijdag avond kunnen deelnemers zich per te lefoon nog opgeven. De gang van zaken in de schoen, en lederbranche handhaaft zich op bevredi gend peil. De detailverkoop van schoenen heeft zich na een goede start verder ontwik keld. Vlot bleef de verkoop in zwarte dames- en herenschoenen, terwijl in da messchoenen ook diverse andere mode kleuren eveneens vlot verkocht werden. De schoenfabrikanten profiteren van dit gunstige klimaat in de detailverkoop en krijgen geregeld bestellingen, vooral voor spoedige levering, terwijl orders op langere levertijd minder dan voor heen gegeven worden- De veelheid van kleuren en modellen noopt de winkeliers met afgifte van orders tot het laatste moment te wachten. Dat de industrie vaak in moeilijkheden komt met de le vertijden laat zich begrijpen. Op de ledermarkt wordt door kopers meer belangstelling aan de dag gelegd, zowel voor rundleder in diverse mode kleuren als voor kalfsleder, terwijl zwart lakleder in de vraag blijft. De vraag naar zoolleer bleef goed op peil. Middelwicht croupons zijn zowel voor de schoenindustrie als voor de schoenherstellers gevraagd. Voor afval len is zeer veel belangstelling, vooral voor halzen. Er is constante vraag naar reparatieleer, terwijl de schoenherstel lers vlot te werken hebben. In de lederwarenindustrie is het thans nog zeer druk en de verkoop heeft zich dit herfstseizoen gunstig ontwikkeld, ter. wijl voor de komende maanden de voor uitzichten goed zijn. Op de inlandse huidenmarkt worden op verlaagde prijsbasis zaken gedaan. Om vangrijk zijn deze echter niet; eerst zul len de prijzen zich aan het verlaagde buitenlandse niveau moeten aanpassen. Er is wel veel vraag naar halzen, doch er wordt minder gecrouponneerd. Het prijsverschil halzen-croupons bedraagt soms niet meer dan 30 ct per kg. (Advertentie) rscan U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker in uw shagpijp. SPORTCLUB BENFICA Met internationale voetbalclubemblemen (Van onze verslaggever) B. en w. van Eindhoven willen een nieuw systeem invoeren bij de subsi diëring van culturele verenigingen als harmonie- en fanfaregezelschappen, to neelclubs en zangverenigingen. De mu ziekverenigingen bijvoorbeeld, die tot dusver een basis-subsidie ontvingen van f 12,50 per lid plus een prestatie-subsi die uit een pot van 2000 gulden, krij gen volgens het nieuwe systeem een basissubsidie per bezet instrument, dat afhankelijk is van de afdeling in de er kende landelijke federaties. De aan tallen bezette instrumenten worden el ke twee jaar geteld op een gezamen lijk openbaar optreden, dat echter niet meer als voorheen het karakter zal hebben van een prestatie-subsidiecon cours, maar van een presentatie aan de burgerij. Voor zangverenigingen en tam boerkorpsen en drumbands willen b. en w. een soortgelijke regeling treffen. De amateurtoneelverenigingen krijgen een basissubsidie van 300 gulden per jaar plus een bedrag uit een pot van 2000 gulden, afhankelijk van de artistieke prestaties in het voorgaande jaar. De grondslag van de nieuwe regeling is te vinden in een rapport van de Culturele Raad. Basis voor subsidiëring zijn daarin: de kosten van de artistieke en technische leiding, die van voldoen de accommodatie en uitrusting, de kos ten van ene goede opleiding en de kos ten van uitvoeringen welke betekenis hebben voor de kunstzinnige vorming van het publiek. Nieuw is dat er gesubsidieerd wordt per bezet instrument, aldus de heer Th. van Osta, secretaris van de r.-k. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen in het bisdom Breda. (Van onze verslaggever) Het Kreekrakplan dat tot dus- ver in Den Haag hardnekkig een project van regionale betekenis is genoemd wordt een studie-ob ject op nationaal niveau. Dit con cludeerden de Provinciale Staten van Noordbrabant uit een verkla ring, die de commissaris van de koningin dr. C. N. M. Kortmann, aflegde bij de opening van de win tervergadering der Staten. Letterlijk luidde zijn verklaring: „Zoals ik u op 17 juli heb mede gedeeld, heeft de regering haar mede werking toegezegd aan de totstand koming van een haven- en industrie gebied in het zuidwesten van onze provincie met een toegang naar de Wester schelde nabij Bath voor bin nenvaart en coasters. Iri de studie, welke de Rijkswaterstaat heeft ge maakt van het Kreekrakplan, heeft (Advertentie) Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt u afdoende van pijn, reu matiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95 2.40 8.88. Het Duitse vrachtschip Arcturus (1566 br. reg. ton) is gistermorgen via V lissingen en het Kanaal door Walcheren in Middelburg binnengelopen. Het schip is op de foto zojuist de draaibrug bü het station te Middelburg gepasseerd. De Arcturus ligt gemeerd aan de los- en laadkade te Middelburg. Het schip zal daar duizend ton uien in ontvangst nemen. Vrijdagochtend zal de „hoge" gast weer zee kiezen en ongetwijfeld huilend koers zetten naar Haifa, Israël. de minister van Verkeer en Water staat aanleiding gevonden de moge lijkheden tot ontwikkeling van het Scheldebekken te doen bestuderen door een door hem in te stellen werk groep, waarin naast vertegenwoordi gers van verschillende departemen ten en rijksdiensten, ook vertegen woordigers van de provincie Zeeland en van onze provincie zitting hebben. In de studie van deze werkgroep zullen onder meer worden betrok ken de denkbeelden, welke in het rapport „Noordbrabant in het nieuwe westen" zijn neergelegd, alsmede de sedert kort naar voren gekomen nieuwe gedachte om in het oostelijk deel van het Scheldebekken een groot zeehaven- en industriegebied te projecteren, bereikbaar van de Westerschelde uit. Het college van Gedeputeerde Staten heeft de minis ter zowel mondeling als schrif telijk te kennen gegeven, dat in het met België te sluiten traktaat omtrent een Schelde-Rijnverbinding rekening moet worden gehouden met de realisering van een groot zee haven- en industriegebied in het Scheldebekken als bovenbedoeld". Liet dus de commissaris al geen twijfel bestaan, dat het Kreekrakplan „onlos makelijk" verbonden is met de Schelde- Rijnverbinding, de Statenleden zeiden het stuk voor stuk met de meeste na druk. De fractievoorzitter van de KVP, J. Teyssen, verklaarde, dat de West brabantse plannen alleen kans hebben gerealiseerd te worden, als een eventueel Schelde-Rijnakkoord tussen Nederland en België rekening houdt met het ,,Be- neluxkanaal, dat de spil is van het Kreekrakplan". En Pvd A-woord voer der Joh. Willems wond er evenmin doekjes om; hij zei: ,,Het eigenlijke knel punt blijft de vraag hoe de Schelde- Rijnverbinding getraceerd zal worden". En VVD'er J. H. Kloezen betreurde het, dat de samenhang tussen beide vraag stukken op hoog niveau nog steeds wordt ontkend. Het plan tot afsluiting van het Brou wershavense Gat is bij Koninklijk be sluit vastgesteld en in het staatsblad ge publiceerd. De dam door het gat tussen Goeree en Schouwen zal op de Goereese kust aan sluiten op een duinregel ruim 2 km zui delijk van West-Nieuwland. Aan de Schouwense kant zal de afsluitdijk lopen via de Nol bij West Repart (westelijk van Scharendijke) in het district Noor- derstrand van het voormalige water schap Schouwen en dan zuidwaarts naar de daarachter liggende waterkerende duinregel. Als stormvloedhoogten van deze dam zijn noordelijk 515 cm plus NAP en zuidelijk 535 cm plus NAP ge kozen. Langs de binnenzijde van de dam, die in een halve s-bocht over de Kabbe- laarsbank en de Middelplaat zal lopen, wordt een berm ten behoeve van ver keersverbindingen gebouwd. Deze zee dijk door het Brouwershavense Gat wordt ruim zesduizend meter lang. ZONDAGCOMPETITIE 28 OKTOBER le klas A: Noormannen I-Domburg I, Robur 1-Patrijzen I, Dreischor I-Zierik- zee II, Brouwershaven I-Renesse I, Krui- ningen I-Hansw. Boys I. le klas B: Sluiskil I-Ria W I, Vogel waarde I-Groede I, Schoondijke 1-Hoofd plaat I, Retranchement I-Jong Ambon I Walcheren I-Philippine I. Res. le klas: Corn Boys III-Oostburg II Biervliet Il-Zeelandia II, Clinge II- RCS II, Goes III-Luctor II. 2e klas A: Breskens III-Koewacht II, P)e nieuwe verklaring van de com- missaris der koningin in de staten van Noordbrabant over het Kreekrak plan kan niet veel geestdrift uitlok ken .Dr. Kortmann heeft feitelijk mets anders kunnen meedelen dan dat het gehele plan van de provincie betrok ken wordt bij de studie van een werk groep, welke de mogelijkheden tot ontwikkeling van het Scheldebekken zal nagaan. Deze werkgroep, uitgaande van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, maar waaraan ook de provincies Zeeland en Noordbrabant deelhebben, zal tevens de nieuwe ge dachte onderzoeken om „in het oos telijke deel van het Scheldebekken" een groot zeehaven- en industriegebied te projecteren. Bedoeld zal zijn, dat ook het projecteren van een zeehaven voor Bergen op Zoom in de Oosterschelde in plaats van zoals in het Kreekrak plan bij de Westerschelde onder het oog zal worden gezien. Wij hebben al eerder scepsis laten blijken ten aanzien van deze nieuwe gedachte, omdat een diepzeehaven voor Bergen op Zoom in de Ooster schelde een grote zeesluis ten westen van Bath zou vergen en overigens te veel geïsoleerd zou liggen. In hun reactie op de verklaring van de commissaris hebben de Provinciale Staten hun ongeduld en ongerustheid over de gang van zaken niet verheeld. En tegenover het standpunt van de regering is nog eens duidelijk gesteld, dat de Schelde-Rijnverbinding wel degelijk iets te maken heeft met de realisatie van de Brabantse wensen. Als het op te stellen tractaat geen re kening houdt met de realisering van een groot zeehaven- en industriegebied in het Scheldebekken, dan blijft Bra bant hier nog in de kou. Wat moeten we voor de naaste toe komst overigens verwachten, nu de regeringsperiode op haar eind loopt, terwijl er al maar niets van de grond komt voor West-Brabant? Het onge duld en de ongerustheid van de Bra bantse staten zijn waarlijk niet mis plaatst. Men staat hier te springen maar de medewerking van Den Haag is er niet of blijft Platonisch. Nu mag men er tenminste weten, dat héél de provincie het ongeduld van Gedepu teerde Staten deelt. pen gelijke situatie als in West-Bra- bant met het Kreekrakplan dreigt in Groningen te ontstaan met het daar gelanceerde Eemshavenplan van prof. dr. N. Nanninga en dr. J. van Veen. Het gaat hier om een diepzeehaven aan de Groningse waddenkust vlak bij de dieptelijn van 12 meter, zodat men er schepen tot 60.000 ton zou kunnen ontvangen. Een expansiegelegenheid welke beter aangepast is aan de be hoeften en de huidige mogelijkheden van de streek na de grote aardgas vondsten, kan men zich nauwelijks in denken of wensen. Niettemin stuit de uitvoerbaarheid van het Eemshavenplan. dat overigens evenals het Kreekrakplan in niet zo kostbare fasen te verwezenlijken is, nu al op weerstanden mede van wa terstaatszijde, omdat men de gerin ger mogelijkheden van de huidige ha ven van Delfzijl liever in het vizier schijnt te willen houden en Den Haag geen haast heeft met een bedijking van de wadden, welke kan worden benut voor en gecombineerd met het zee havenplan. Ook hier remmende werking vanuit Den Haag of gebrek aan medewerking, welke ontevredenheid, ongeduld en ongerustheid oproepen, omdat er een grote kans gemist kan worden. Wanneer men in Den Haag onver stoorbaar blijft tegenover met klem en reden voorgedragen verlangens en ontwikkelingsplannen buiten de Rand stad, kan het aanbeveling verdienen, dat een gezamenlijke actie van de ge westen in het Noorden en Zuiden wordt ingezet, om de publieke opinie wakker te schudden en de geest in de Haagse departementen te beïnvloeden ten gun ste van de grens- of buitenprovincies. tegenstand, gewekt door het schrijven van de generale synode van de Ned. herv. kerk over het vraag stuk van de kernbewapening, komt in protestantse kring al scherper tot uiting. Staatssecretaris Calmeyer heeft in een brief aan de legerpredikanten vooral de oproep tot dienstweigering ingeval van het gebruik van kernwa pens gewraakt. Wij moeten aanvaar den, zo zegt hij, dat wij het tijdperk van kernenergie en raketten zijn bin nengetreden, dat de mensheid deze kennis heeft verworven en niets dit meer teniet kan doen .„Ook een we reldrechtsorde zal door macht moeten worden geschraagd, doch de thans angstwekkend tegenover elkaar staan de nucleaire fronten zullen verdwijnen naarmate de zinloosheid hiervan blijkt; door één dezer fronten krachte loos te maken zou het andere juist zin krijgen". „Onaanvaardbaar" noemt „Trouw" het dat de synode, die zelf nog niet uit de problematiek is gekomen, als kerk een advies geeft aan overheid en aan christenen persoonlijk tot een eenzij dig afzien van het gebruik van kern wapens. De geesten zijn dus wel in beroering geraakt door het herderlijke woord, dat boven-politiek wilde zijn, doch in feite een veroordeling betekent van daden van praktische politiek, waar aan christenen uit volle overtuiging hun steun geven, omdat ze daardoor recht en vrijheid menen te dienen. Aardenburg Il-Walcheren II, IJzendijke li-Sluiskil II, Terneuzen III-Steen II. 2e klas B: Kruiningen II-'s-Heer Arendskerke I, Yerseke li-Zeeland Sport IV, Patrijzen II-Middeiburg IV, Vlissin- gen V-Kwadendamme I Volharding '32 1- Cortgene I. 2e klas C: Burgh Il-Zonnemaire I, Brouwershaven II-Renesse IL 3e klas A: Kwadendamme II-Robur II Kruiningen III-Zeeland Sport V, Noor mannen II-Domburg II. 3e klas B: Schoondijke II-Hoofdplaat II Middelb. Boys I-Retranchement II, RCS III-Groede II. 3e klas C: Sluiskil III-Hontenisse III, Ria W II-Corn Boys IV. Philippine II- Graauw I, HW '24 IU-Clinge III.

de Stem | 1962 | | pagina 3