TERWIJL DE PROOI DE JAGERS NADERT.... De steven gewend Cuba geeft De Gaulle kans op massaal „ja" Amerikaanse continent eist: Sovjetraketten weg uit Cuba „PRESSIE!" KDFFIE HHE Invasie op Cuba wordt serieus bestudeerd Macht is weer recht Binnenkort arbeidsverbod voor 14-jarige jongens Nieuw brood zes maanden vers NORM, die vrijdagpuzzel Maak morgen een begin met heel Uw gezin! Bewolkt J .Plan om ons uit West- Berlijn te verdrijven Troepenactiviteit in O.-Duitsland? Ontsnapte gevangene te Amsterdam gepakt Nachtkaars NU GEEN CHAOS" Soebandrio Liever hitsen dan opeisen Avro-bestuur: Korte schoolweek komt in studie EEN HOOFDPRIJS WINNAAR IN SPORTTOTO coffeïnevrij Op grOOt pakDe prijs is nu f 2.20 102e JAARGANG No. 24115 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD*VOORlZEELAND DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs 3,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Fiianden- GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - Bureau voor de Zeeuwse Eaiaiiuv.*. telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KROESTJEV TOONT WANKELMOEDIGHEID Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteravond meege deeld dat „enkele" schepen van communistische landen op weg naar Cuba „klaarblijkelijk" van koers zijn veranderd. Een zegsman zei dat andere schepen, eveneens van het communistische blok, naar Cuba bleven opstomen. Dit zijn vermoedelijk schepen die geen la ding vervoeren welke onder de blokkadebepalingen valt. De woordvoerder bevestigde dat nog geen schepen hadden gepro beerd de Amerikaanse blokkade te doorbreken. Sedert gistermiddag 3 uur, het tijdstip waarop de militaire blok kade van Cuba door de V.S. is ingegaan, wordt het denken van mil joenen mensen beheerst door de vraag: „Wat gebeurt er als de 24 a 25 Russische schepen met bestemming Cuba door Amerikaanse vloot- eenheden tot stoppen worden gedwongen?" Een ontmoeting heeft nog niet plaatsgevonden en er is reden om aan te nemen, dat Kroestjev overtuigd is geraakt van de ernst welke de Ver. Staten bezielt. Hij heeft gisteravond verklaard „geen overijlde besluiten te zullen nemen en zich niet te zullen laten verleiden tot ongerechtvaardigd optreden als gevolg van de provocerende acties van Amerika". Vertaald in gewone taal wijst dit er op, dat hij eieren voor zyn geld wil kiezen en het niet op een ontmoeting tussen met atomaire wapens geladen Sovjetschepen en Amerikaanse marine-eenheden zal laten aankomen. In een brief aan de Britse vredesstrij- der sir Bertrand Russell heeft Kroestjev gezegd, voorstander te zijn van een top conferentie. In dezelfde brief zei Kroest jev, dat de Sovjet-Unie verdedigings maatregelen zal moeten nemen als de V.S. hun plannen met Cuba doorzetten. Voor Kroestjev is dit, gezien de manier waarop hy zich anders pleegt uit te drukken» gematigde taal. Het Kremlin heeft zijn antwoord op Kennedy's initiatief kennelijk nog niet rond, maar de verwachting is gewettigd dat Kroestjev met „verdedigingsmaatre gelen" het oog heeft op Sovjetinitiatie- ven in Berlijn. Cuba is hem wellicht „te heet" op dit moment, waarbij komt dat de V.S. geen twijfel laten bestaan over hun besluitvaardigheid. Hebt U nog niet meegedaan Jammer!want dan hebt U veel gemist Vele gezellige uren met Uw gezin en vele kansen op f 1000. Elke vrijdag in het Dagblad De Stem h,"LEIERP he,bben dit jaar gemiddeld dan ine1qfiimnn ,per stuk °Pgebracht 961- pluimveehouders wor- Gverhtl ^USt' 0mdat een oplossing van oveiheidswege maar uitblijft. mLister^varPv ov,er'edeii Indonesische Sl worden ™X00 ,le?lng' Moh Jamin- doeleani diePg72lgd a°or Roesla" Ab- heeft bekleed. rSe reSeringsposten MINISTER LUNS keert vandaag terug van zijn vakantie. De laatst* «Jrr ierug zijn verlof bracht hy terugkeer van mr. Luns houdt geen ver band met de kwestie Cuba. VANDAAG zal het kabinet bijeenkomen iïï 2iCh h bera,den °ver he't Sbouw. beleid in de sector van de gemengde h» drijven. Mogelijk zal men fich ofk ovlr de kwestie Cuba beraden. DE NEDERLANDSE ambassadeur in Chili, de heer J. L. Voute, is gisteren aan een hartverlamming overleden De heer Voute werd in 1960 in Santiago be- SeKVNM?chtirïS- m,edegedeeld d0OT K ge]dlg t°t vanavond: ,Lan!:lnk-1«k matige, later tot krach- mUle zui<lwestelijke wind. 'on de A '!,ng'.m?ar tot de av°nd f ii- - uieeste plaatsen droog weer e'Het l,Vera,ndering in temperatuur! J verwachtl' weerkundig instituut! aan'dl 1°,' .be™olkt' met harde wind 12-16 graden aXimumtemPeraturen ;oVndnedraaig6:5220Sur0nder UUr' Maan 5 M6rguunr 20n °P 7 22 UUr' Maan °P Volgens reizigers die uit Oost-Duits- land teruggekeerd zijn, vinden daar gro te troepenbewegingen in de richting van Berlijn plaats. Zij zouden lange kon vooien hebben waargenomen. De Amerikanen in West-Berlijn ne men deze geruchten nogal laconiek op. Zij houden het voorlopig maar op de normale aflossingsactiviteit van de 250.000 man tellende Russische bezet tingsmacht van Berlijn. Dinsdagavond is een grote vierdaagse oefening van het Amerikaanse leger in West-Berlijn begonnen. De troepen heb ben defensieve stellingen in het Grüne- wald betrokken. In hoeverre deze oefe ning zou zijn geïnspireerd door de ge beurtenissen rond Cuba is niet te zeg gen. De Amerikaanse senator Hum phrey heeft als zijn mening te ken nen gegeven dat de bewapening van Cuba met raketten een direct onder deel is van een Russisch plan om rond half december de westelijke ge allieerden uit West-Berlijn te ver drijven. In twee Oosteuropese landen, Bulga rije en Hongarije, is de militaire paraat heid verhoogd in verband met de kwes tie Cuba. De Amsterdamse politie heeft in de afgelopen nacht na een korte vechtpartij de 37-jarige Amsterdammer Willy M. gearresteerd, die op 13 oktober jl. uit de Leeuwarder strafgevangenis is ont snapt. De man, die een straf van zes jaar moest uitzitten, wist door verbreking van de tralies zijn cel te verlaten. Op het Pentagon in Washington wordt onomwonden gezegd, dat de blokkade van Cuba slechts een in leidende maatregel is en dat er se rieus wordt gewerkt aan een plan om een invasie op 'Cuba te plegen als er geen einde komt aan de raket- dreiging. Een formele nota van de V.S. aan Moskou werd door de Sovjetregering ongeopend teruggestuurd. In deze nota werden de Amerikaanse maatregelen omschreven. Onder de blokkadebepalingen vallen: raketten, die van de grond af gelanceerd kunnen wor den, bommenwerpers, bommen, vlieg tuigraketten en geleide projectielen, springkoppen voor bovengenoemde wa pens en de elektronische of mechanische besturingsmechanismen daarvoor. De V.S. behouden zich het recht voor om binnen een redelijke afstand van Cuba verboden of beperkt© zones en verboden routes in te stellen. De commandanten van de Amerikaan se blokkadeschepen hebben opdracht om niet onnodig geweld te gebruiken en de' aanhouding zal dan ook verlopen vol gens de procedure welke het oorlogs recht terzake kent. Alleen bij het niet opvolgen van de bevelen der blokkade schepen kan het tenslotte tot een kanon- nade komen. Het gehele Amerikaanse defensie-ap paraat, dat zijn steunpunten over het ge hele westelijke halfrond heeft, is „op al les voorbereid". De NAVO-bases in Midden-Europa zijn niet in staat van paraatheid gebracht. In enkele NAVO-landen, zoals West- Duitsland en Frankrijk, maar bv. weer niet in Engeland, zijn afzonderlijke stap pen genomen om op eventualiteiten voor bereid te zijn. Van een paraatheidstoe stand kan men echter niet spreken. Zes Latijns-Amerikaanse landen heb ben Washington spontaan hun hulp bij het blokkeren van Cuba aangeboden. Argentinië vond het nodig de militaire verloven in te trekken. Columbia heeft zijn vloot in paraat heid gebracht. De V.S. zullen van de La tijns-Amerikaanse schepen en havens graag gebruik maken, zo werd in Wash ington verklaard. De verkiezingscampagne in de V.S. is als een nachtkaars uitgegaan. Kennedy wil de politici in Washington houden. Castro heeft een woedende redevoe ring van anderhalf uur gehouden, waarin hij onder meer zei: „Wij zullen nimmer een inspectie op ons eiland dul den. Wie wil inspecteren die moet in veldtenue verschijnen". De minister raad, die deze rede van nabij aanhoor de, was in het militair uniform gekleed. De weerslag van de Cuba-crisis op het openbare leven in Europa is onmisken baar. In West-Berlijn, maar ook in ste den als Brussel, München, Stockholm en sommige Nederlandse plaatsen, wordt door de huisvrouwen gehamsterd. De beurskoersen zijn bijzonder scherp ge daald. Uit tal van steden zijn demonstraties voor de gebouwen van de Amerikaanse diplomatieke dienst gemeld. In Rusland werd volgens rooster op de fabrieken een proteststaking gehouden. Een beeld van de roerige demonstratie welke voor de Amerikaanse ambassade Londen is gehouden. Ongeveer tweeduizend betogers demonstreerden hier tegen de jongste maatregelen in verband met Cuba. Het ziet er naar uit dat De Gaulle door de Cubaanse crisis zondag, by het referendum, de wind meekrijgt. De uit slag die tot dusver als erg twijfelachtig moest worden beschouwd, zal naar men aanneemt sterk beïnvloed worden door het algemene verlangen om op dit kri tieke ogenblik in de politieke wereldsi tuatie geen chaos te scheppen in de Franse politiek. Een „neen" tot De Gaulle, op diens vraag de president voortaan rechtstreeks door het volk te laten kiezen, zou het einde van de vijfde republiek beteke nen. Dat zullen de Fransen op dit moment niet aandurven. Dat is uit verklaringen van politici reeds duidelijk geworden. Mendes-France heeft op De Gaulle een beroep gedaan het referendum uit te stellen tot na de Cubaanse crisis. Hij behoort, zoals bekend is, tot het „neen-verbond" van socialisten, radica len, de M.R.P., conservatieven en libe ralen. Maar hij zei „ja" te zullen moeten stemmen als het referendum zondag doorgaat. (Van een medewerker) Ts de Amerikaanse maatregel van „quarantaine" van Cuba juridisch te rechtvaardigen? Mogen de Ameri kaanse oorlogsbodems andere schepen op zee aanhouden? Een vooraanstaand jurist, bekend op het terrein van het volkenrecht, zegt hiervan: De vloot heeft een politie-taak ter zee en dus kan „op een of ander voor wendsel" altijd wel een ander schip worden aangehouden. Dat voorwendsel kan dus slavenhandel zijn. Ook contra bande? Mr. J. P. A. Franqois omschrijft in zijn „Grondlijnen van het Volken recht" het begrip contrabande als „die categorie goederen, welker betekenis voor de versterking van de militaire macht van de belligerenten zo belang rijk wordt geacht, dat ieder hunner gerechtigd is tot beslag en prijsver klaring, indien deze goederen, op weg naar de tegenstander, in zijn handen vallen". Belligerenten oorlogvoe renden dus. Maar Cuba en de Ver enigde Staten zijn niet in oorlog... FV „quarantaine" komt in feite neer op een blokkade, welk schoon woord men ook vindt voor de Ameri kaanse maatregelen. Met een „em bargo" en een „oorlog" is het vol kenrechtelijk gezien een van de middelen van represaille. De Veilig heidsraad van de V.N. heeft hiertoe geen verlof gegeven. Artikel 2 lid 4 van het Handvest van de V.N. zegt: „Alle leden zullen zich in hun inter nationale betrekkingen onthouden van de bedreiging of het gebruik van ge weld tegen de territoriale integriteit of politieke onafhankelijkheid van welke staat ook, of op welke manier dan ook, die in strijd is met de doel stellingen van de V.N." In artikel 51 van dit Handvest wordt „het onafhan kelijk recht erkend van iedere staat tot zelfverdediging... in geval van een gewapende aanval". Dit was dus in de kwestie Nieuw-Guinea duidelijk het geval, in de situatie Amerika-Cuba ontbreekt juridisch dit recht, hoe dui delijk de conflictstof overigens ook is. Waarmee, zoals in de kwestie Nieuw- Guinea, eens te meer recht alleen maar macht betekent... En dat is bedenkelijk. In de Veiligheidsraad heeft de vertegenwoordiger van Cuba, In- chaustegui onder veel pathos uit geroepen dat de Amerikanen de basis Guantanamo moeten verla ten, dat ze alle provocaties tegen Cuba staken en dat het Cubaanse volk „bereid is voor de onafhanke lijkheid van zijn land te sterven". Daaraan voegde hij namens 't re gime van Castro toe dat men er in Havanna niet aan denkt V.N.- waarnemers toe te laten. Vervolgens kwam de Rus Zorin aan het woord. Hij betoogde dat het niet waar is dat Rusland aanvalswapenen aan Cuba levert. Het gaat slechts om ve-r- dedigingsmateriaal, beweerde hij. „Rus land heeft trouwens zulke krachtige ra ketten dat er geen behoefte aan bestaat raketbases tegen Amerika buiten Rus land te zoeken". Hij fulmineerde ten- slotte hevig tegen het bestaan van de reeks van Amerikaanse bases in 35 lan den. Zoals uiteraard te verwachten viel, kondigde Zorin aan tegen do Ameri kaanse ontwerpresolutie te stemmen. Hij diende eveneens een ontwerp-resolutie De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft ver klaard dat Indonesië geen territoriale aanspraken heeft, maar altijd gereed is steun te verlenen aan anti-koloniale be wegingen. De verklaring kwam temidden van berichten van „Antara" over grensbot- singen tussen Indonesische en Portugese militairen op Timor. In een toespraak tot buitenlandse di plomaten in Djakarta zei de minister dat nu de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea is geregeld, „ik positief kan verklaren dat Indonesië geen territoriale aanspra ken heeft, ofschoon Indonesië te allen tijde elke anti-koloniale en anti-imperia listische strijd waar dan ook zal steu nen". In de gehele wereld bestaat de afge lopen drie weken een enorme belang stelling voor postzegels uit Nieuw-Gui nea, waarop boven de woorden „Nieuw- Guinea" de opdruk „UNTEA" is aange bracht. in, waarin wordt aangedrongen op on derhandelingen tussen Rusland, de V.S. en Cuba en waarin de Veiligheidsraad gevraagd wordt „erop te staan dat de V.S. hun besluit om voor Cuba bestem de schepen te doorzoeken, intrekken". Namens OAS Er zijn intussen drie ontwerpresolu ties, want na de Amerikaanse en de Rus sische kwam er een van de groep van 37 neutrale landen, waarin de betrokken partijen verzocht wordt zich te onthou den van daden die de wereldvrede in gevaar kunnen brengen. De V.S. dienen, zo zegt de ontwerpresolutie, hun blokka de te staken. Deze landen hebben bo vendien Oe Thant bewogen ook een per soonlijk beroep te doen op de V.S. en Rusland om tot een vergelijk te komen. Na de hervatting van de zitting (er was een concert ter gelegenheid van de „Dag der V.N.") kwam de Venezolaanse afgevaardigde aan het woord. Namens alle Latijns-Amerikaanse landen stelde hij de eis dat de Sov- jetraketbases op Cuba worden ont manteld. „Het is onverdraaglijk dat het enige communistische land in Midden- en Zuid-Amerika over wa pens beschikt die het in staat stellen in dit gehele gebied een overheer sende rol te spelen en de wereld zelfs in een kernoorlog te storten", zei de vertegenwoordiger van Vene zuela. De Britse afgevaardigde schaarde zich achter het Amerikaanse standpunt en nij herhaalde de eis van de Venezo laan: ontmanteling van de bases op Cuba. Tito (loet niet mee Opmerkelijk Is intussen het geluid van Tito. Hij liet gisteren een oproep uitgaan tot een speciale vergadering van de Verenigde Naties, om de toestand rond Cuba te bespreken. Hij drong daarbij aan op „onmiddellijke beëindiging van de genomen maatregelen die recht streeks tot het ontstaan van deze toe stand hebben geleid en onthouding van aangekondigde nieuwe maatregelen". Volgens Tito dienen „alle landen" zich te onthouden van elk optreden dat de zaak kan verergeren. Deze formulering is duidelijk ge noeg: Kroestjev hoeft op politieke steun van de zijde van Tito niet te rekenen. De met miljoenen Ameri kaanse dollars gesteunde Zuidslavi- sche president pleit openlijk voor verwijdering van de Sovjetraketten op Cuba! (Advertenties) Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft in een vergadering te Hilversum de ontslagaanvragen van het hoofd van het AVRO-televisiebedrijf Siebe van der Zee en een aantal van zijn medewer kersisters), een poging genoemd om pressie uit te oefenen op het algemeen bestuur. Zoals bekend hebben de be doelde AVRO-functionarissen in een rapport aan het dagelijks bestuur voor gesteld. een driehoofdig directorium aan te stellen in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer Repko. Het dagelijks bestuur gaf echter de voorkeur aan een eenhoofdige leiding. (Van onze parlementaire redactie) Binnenkort zal er een wetsontwerp worden ingediend tot invoering van een arbeidsverbod voor 14-jarige jongens. De staatssecretaris van O. K. en W., prof. Janssen, die dit gisteren tijdens de open bare vergadering van de Tweede-Ka mercommissie voor O. K. en W. mede deelde, zei dat het arbeidsverbod voor 14-jarige jongens (het bestaat reeds voor meisjes) niet meteen gepaard zal gaan met een verlenging van de leer plicht. Deze zal niet vóór 1965 gereali seerd kunnen worden. Er kan onthef fing van het arbeidsverbod worden ver leend indien partieel onderwijs gevolgd wordt. De openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie van O. K. en W. was een concours-hippique van stok paardjes. De zakelijkheid, die deze nieu we wijze van begrotingsbehandeling zou moeten kenmerken, was even ver te zoeken als de vredesduif welke op deze dag van de Verenigde Naties hoop op een betere toekomst zou moeten symbo liseren. De belangrijkste mededelingen uit het commissieberaad kunnen verder als volgt worden samengevat: De regering zal zich binnenkort be raden over de vijfdaagse schoolweek. Een commissie, die terzake een (nog niet gepubliceerd) rapport heeft uit gebracht, heeft geadviseerd de be slissing over het al dan niet invoe ren van een vrije zaterdag op de scholen over te laten aan de school besturen. Minister Cals beschouwt het als een „erezaak" in het laatste jaar van zijn ambtsperiode, het spellingsvraagstuk tot een oplossing te brengen, 's Mi nisters voorkeur gaat uit naar één verplichte schrijfwijze voor het on derwijs. Binnenkort wordt het interdeparte mentaal overleg heropend over de vraag of oudere onderwijzers naar leeftijd dan wel naar dienstjaren ge salarieerd behoren te worden. Een systeem van honorering naar leef tijd achtte mr. Cals vooralsnog al leen mogelijk bij het l.o. O. K. en W. voelt er weinig voor on derwijzeressen te pensioneren als ze zestig jaar geworden zijn. Een oma kleinkind-verhouding is ongewenst, k*ad men de minister voorgehouden. „Dan moeten we ook de zestigjarige onderwijzer pensioneren", zei mr. Cals, want dan zijn er ook bezwa ren tegen een opa-kleinkind-verr houding. De commissie drong er bij mr. Cals met klem op aan er toch vooral op toe te zien, dat het volume voor scholenbouw gerealiseerd wordt. Dat is dit jaar niet gebeurd. Er is nog een grote achterstand bij de scholen bouw. Mr. Cals meende te weten dat er in september jl. geen leerlingen afgewezen zijn wegens gebrek aan schoolruimte. Slechts één deelnemer aan de sport- toto van afgelopen zondag heeft een feilloze voorspelling ingezonden. Hij ontvangt 'n bruto bedrag van 58.823,53 gulden. Aangezien voor de eerste prijs een bedrag van 163.341.75 gulden be schikbaar was, wordt 104.518,22 gul den toegevoegd aan de tweede prijs. De 19 personen, die tot twaalf goe de voorspellingen kwamen, zullen nu 193.613,72 gulden mogen verdelen. Er zal een bedrag van bruto 10.190,20 gulden per goede kolom worden uit betaald. Voor de extra prijs van de gelijke spelen waren ongeveer 2700 meldin gen, zodat per goede voorspelling ca. 15 gulden zal worden uitgekeerd. vol aromatisch dubbel veredeld Tijdelijk 20 ct korting Finnbrod kan eenvoudig niet oudbakken worden. Daarom is dit krokantbrood vooral voor de weekends een uitkomst. Op maandag even vers als op zaterdag ochtend. Dit is het geheim van een Fins recept. Finnbrod wordt 'van binnen uit' diepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid. Finnbrod is daardoor ook gezond voor de tanden. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Normaal met boter en beleg. Koop een pak, wit of bruin. Altijd kersvers!

de Stem | 1962 | | pagina 1