CUBA in het brandpunt Kennedy's jonge dubbelganger Juridisch statuut voor bisschoppenconferenties NEHROECHINEZEN TERUG, DAN PRATEN ZEGELS" OVER DE TONG I onge blokkade van Cuba leidde tot oorlog BENDER NIEUW ARAM- AVONTUUR WEER AANVAL OP GLOBKE Amsterdam niet nerveus WENS AFRIKAANSE CONCILIEVADERS Prinses Beatrix in Rawalpindi Izwestia niet erg pro-Peking) pleit voor gesprek TWEE PROVINCIES HONDEN AAN DE LIJN HOUDEN Regering vraagt advies BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 Enige foto's rond de kwestie 'Cuba. Boven links ziet men een opname van een grond-luchtrakettenbasis op 'Cuba, die door het Amerikaanse ministerie van defensie is vrijgegeven. Men ziet lanceer- installaties van raketten. De foto zou het resultaat zijn van recente lucht- verkenningen. Op de foto links onder ziet men Russische arbeiders in Moskou een anti-Ameri kaanse betoging houden uit protest tegen de maatregelen jegens Cuba. Foto rechts boven: Op de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba is de evacuatie van de daar aanwezige vrouwen gelast. Op de foto wordt een dame op een vlieg veld in Virginie verwelkomd door haar dochter en schoonzoon. Haar echtgenoot blijft op de basis op Cuba. Op de vierde foto Amerikaanse mariniers die worden verzameld op de Ameri kaanse basis op Cuba.'Zy waren er per vliegtuig heen gebracht. Twee dagen nadat de toenmalige president van de Verenigde Sta ten, William McKinley, in 1898 Cuba een blokkade had opgelegd, brak de Spaans-Amerikaanse oor log uit. De stap van McKinley volgde op het tot zinken brengen van het Amerikaanse slagschip „Maine" in de haven van Havana. Toen Spanje weigerde zich uit Cuba terug te trekken, zoals president McKinley had bevolenwas de blokkade op 22 april een feit, ruim twee maanden na het incident met het slagschip, dat op 15 februari van dat jaar plaats vond. Om vast te kunnen stellen of men met vijandelijke of neutrale schepen te doen heeft en om er achter te komen of slechts onschul dige medicamenten dan wel raket ten in de ruimen worden vervoerd, is het gebruikelijk, dat de blok kadeschepen verdachte vaartuigen aanhouden en vervolgens doorzoe ken. De aanhouding en het onderzoe ken van de lading geschiedt in het algemeen als volgt: Het vaartuig, dat het blokkade schip nadert krijgt bevel te stop pen en bij te draaien. Een officier en twee ongewapende mannen gaan dan aan boord van het bewuste schip. Het is hun plicht de op dracht op een uiterst hoffelijke wijze uit te voeren, de papieren worden onderzocht en wanneer hen iets verdacht voorkomt mo gen zij het schip voor een nader onderzoek vasthouden. Wanneer een schip niet stopt zoals is bevolen, mag het blokkade schip geweld gebruiken. De Ame rikaanse oorlogsschepen hebben opdracht ieder schip, dal weigert te stoppen of de lading aan een onderzoek te laten onderwerpen, tot zinken te brengen. In de geschiedenis hebben blok kades een belangrijke rol gespeeld in diverse oorlogen. Van 1803 tot 1814 blokkeerden de Engelsen Franse en Spaanse havens, waar door de plannen van Napoleon om een inval te doen in Engeland, mislukten. De Japanse vloot zorgde tijdens de Japans-Russische oorlog van 1904 tot 1905 voor een waterdichte blokkade van Port Arthur. De Ja panse schepen hadden toen echter veel te lijden van de Russische mijnen. De Verenigde Staten gebruikten in 1948, bij de blokkade van Ber lijn, zware transportvliegtuigen om de Russische afgrendeling te omzeilen. Onder voorzitterschap van mgr. Felix Scalais, aartsbisschop van Leopoldstad, hebben de bisschoppen van Kongo, Rwanda en Burundi vergaderd om de studiecommissies aan te wijzen die de af zonderlijke punten van het schema „li turgie" zullen bestuderen en om even tuele woordvoerders op de algemene congregaties aan te duiden. Ook de andere bisschoppelijke confe renties van Afrika zijn met hetzelfde doel samengekomen. Prof. dr. Onclin, van de universiteit van Leuven en deskundige op het Con cilie, heeft op uitnodiging van het Kon golese episcopaat een uiteenzetting ge geven over het statuut van de bisschop pelijke conferenties. Hij was van oor deel dat de aanpassing van de liturgie in de missie-landen slechts mogelijk is wan neer de bisschoppelijke conferenties een eigen statuut krijgen, dat deze in staat stelt over deze kwesties te oordelen en te beslissen. Alhoewel de bisschoppelijke conferenties hier en daar sterk ontwik keld en actief zijn, hebben ze tot nog toe geen beslissingsmacht. Toch kennen deze plaatselijke bisschoppelijke confe renties bij uitstek de toestanden en no den in het eigen land. Het Concilie zou hen het recht van beslissing moeten overdragen, dat nu allgen aan de Ro meinse curie toekomt. Een prelaat van de Oosterse ritus, die eveneens op deze vergadering was uit genodigd. verklaarde dat de bisschoppe lijke conferenties sterk moeten uitge bouwd worden op basis van een duide lijk juridisch statuut, opdat hun niet zou overkomen wat de oosterse patriar chaten overkomen is. Deze genoten van een zeer onafhankelijk statuut, totdat de Congregatie der Oosterse Riten meer en meer begon in te grijpen. De eerste vier dagen van november zal het Concilie geen vergaderingen hou den. De vergadering van gisterenochtend zette de discussies voort over het eerste hoofdstuk van het voorstel over de li turgie. Zeventien Concilievaders voer den het woord. Op weg naar de algemene vergade ring in de Sint-Pieter is woensdagmor gen de 83-jarige mgr. Aston Chichester onwel geworden en kort daarna overle den. Mgr. Chichester was emeritus-bis schop van Salisbury in Zuid-Rhodesië. Hij kwam uit Brugge. Mgr. R. Gerow van Natchez-Jackson in Missouri (V.S.) en kardinaal Cushing, aartsbisschop van Boston, hebben toe stemming gekregen in verband met hun gezondheid naar de V.S. terug te keren. Nu Aram zich na zijn avonturen in „Het geheim van de gesloten deur" weer met Tudor heeft verzoend, vin den wij beide dappere en krijgshaf tige kameraden morgen weer terug in ons nieuwe vervolgverhaal „Aram en de gulden steen". Evenals in de vorige verhalen, zal Aram heel wat hachelijke avonturen beleven voordat het verhaal zijn happy end vindt. Opgelet dus, morgen begint Aram aan zijn volgend avontuur. Prinses Beatrix is gisteren uit Karachi in Rawalpindi, de tijdelijke hoofdstad van Pakistan, aangekomen. In Karachi, waar zij nauwelijks één dag heeft vertoefd, bezocht de prinses enkele historische bouwwerken. Zo bracht zij een bezoek aan het nationale I museum in Frere Hall, waar zij een col lectie antiquiteiten en kunstwerken uit de vroegste beschaving van Voor-Indië bezichtigde. Communistisch China heeft gis teren gepoogd met een voorstel dat een schijn van redelijkheid in hield de Indiase regering er to over te halen te gaan onderhande len over een vreedzame regeling van het grensgeschil. Peking is be reid zijn grensbewaking terug te trekken ten noorden van de linie die de Chinese troepen thans be heersen. In het Westduits parlement is woens dagmorgen van liberale en socialistische zijde opnieuw scherpe kritiek geleverd op het aanblijven van Hans Globke als secretaris van bondskanselier Adenauer. Globke schreef het commentaar op de rassenwetten van de nazi's. De liberaal Oswald Kohut stelde de vraag, of de regering nu eindelijk be reid is de consequenties te trekken uit Globkes werk in nazi-Duitsland. De mi nister van binnenlandse zaken Hermann Hoecherl antwoordde, dat Globke des tijds zijn commentaar schreef om de joden nog zoveel mogelijk te beschermen. Op een vraag van de socialistische fractie voorzitter Karl Mommer. of de regering de capaciteiten van Globke hoger aan slaat dan het verlies van prestige dat Duitsland volgens hem lijdt door het aanblijven van Adenauers secretaris, ant woordde minister Hoecherl, dat dit wel duidelijk is uit het feit, dat Adenauer zijn secretaris heeft aangehouden on danks de kritiek, die daarop nu al tien jaar wordt uitgeoefend. De commissaris van de koningin in Noordholland heeft gisteren bepaald dat de in een aantal gemeenten om Amster dam getroffen maatregelen om de honds dolheid te weren dan wel te bestrijden, voortaan voor de gehele provincie zullen gelden. De honden moeten zodanig wor den opgesloten of aangelijnd dat zij niet bü andere honden kunnen komen. Loslo pende honden kunnen op last van de burgemeester van de betreffende ge meente worden gedood. De commissaris van de koningin in de provincie Utrecht heeft voor zijn provincie dezelfde maatregelen afgekon digd. Een Amsterdamse agent van politie heeft in Amsterdam-Noord een kat, die een schoolmeisje in beide handen had gebeten, doodgeschoten. Het kadaver wordt onderzocht. Op de eerste dag dat de Rotterdamse politie scherp oplette of alle honden netjes aan een lijn gehouden werden, zijn er 22 bekeuringen gevallen. Dit be tekent zo meent men op het hoofd bureau van politie dat de R'damse hondebezitters zich keurig gedragen. Er is in Rotterdam, wat de hondsdol heid betreft, overigens geen enkele re den voor ongerustheid. In het gehele land is met ingang van heden het houden van keuringen, ten toonstellingen, verkopingen en markten van honden en katten en soortgelijke bij eenkomsten met deze dieren verboden. Eveneens is het verboden honden en katten uit de gemeente Amsterdam naar elders in ons land te vervoeren. Dit geldt niet voor geleidehonden. Dezer dagen heeft een wat onstuimig hondje in Tilburg een 12-jarig meisje gebeten en naar andere kinderen gehapt. Het hondje is in observatie genomen. De premiers van beide landen zouden, volgens het Chinese voorstel, weer bijeen moeten komen in een van de beide hoofdsteden. Tsjoe En Lai heeft gezegd bereid te zijn daartoe naar New Delhi te komen. De regering van India heeft zeer gere serveerd en ietwat laconiek gereageerd. Zij liet weten slechts bereid te zijn tot onderhandelingen indien China zijn troe pen terugtrekt tot achter de MacMahon- lijn. Tsjoe En Lai is welkom in New Delhi, zo werd gezegd, wanneer hij ak koord gaat met deze voorwaarde. De Chinese voorstellen tot terugtrekking van de troepen noemt de regering van India bedriegelijk. De Chinezen zouden, door de voorgestelde 20 km terug te gaan, toch een aanzienlijke strook In diaas gebied blijven beheren, dat zij se dert 8 september hebben veroverd. Gisteren is opnieuw van Russische zij de aangedrongen op onderhandelingen tussen India en China. Nu in de pers. Dat betekent dat nu eerst, sedert mei, openlijk iets over de grensincidenten tus sen de beide landen bekendgemaakt wordt. Het regeringsblad Izwestia had de oproep tot onderhandelingen zo ge formuleerd dat westelijke diploma ten in New Delhi er eerder een steun voor het Indiase standpunt in zagen dan een gebaar van sympathie voor de Chinese communisten! Kroestjev zit blijkbaar toch wel heel erg met de Chinees-Indiase ruzie in zijn maag Rode opmars Intussen gaan de gevechten voort. On der druk van de Chinezen moeten de Indiase grensbewakingstroepen steeds nieuwe posten prijsgeven. De Chinezen schijnen de stad Tawang zeer dicht te zijn genaderd. Tawang telt ca. 30.000 in woners. Bovendien schijnen de Chinezen nog een derde sector van het (onmete lijk lange) grensgebied tot de aantal te zijn overgegaan, zodat er thans in feite drie fronten bestaan. (Advertentie) Het bestuur van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel zal op verzoek van staatssecretaris Gijzeis (Econ. Zaken) een advies uitbrengen over de opzien barende verkoopacties in de sector van de levensmiddelendetailhandel. Het advies zal worden voorbereid door de „commissie Cadeaustelsel" onder voorzitterschap van prof. dr. F. de Roos. Op verzoek van de staatssecretaris zal deze commissie worden uitgebreid met een lid uit de kring van het consumen ten contactorgaan en een lid uit de Ne derlandse Huishoudraad. Hoewel tegen deze opname van twee consumentenver- legenwoordigers in de commissie hier en daar nogal wat bezwaren geopperd wer den besloot men uiteindelijk op aan drang van voorzitter Neefjes toch deze uitbreiding toe te staan. Slechts de ver tegenwoordiger van de Christelijke Mid denstandsbond bleef zich er tegen ver zetten. De commissie zal worden gevraagd de meeste spoed met het opstellen van het advies te betrachten. Onderzocht zal worden of en zo ja welke maatre gelen gewenst zijn. Het bestuur van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel is in zijn geheel voor het doen vervallen van de verplichte prijsaanduiding. Het bestuur meent na melijk dat het op grond van zelfstandi ge commerciële factoren dus los van elke verplichting reeds een onderne mersbelang is om zoveel mogelijk een prijsaanduiding te geven. Van deze zienswijze zal blijk gegeven worden in het advies over de prijsaan duiding waarom minister De Pous (Econ. Zaken) het Hoofdbedrijfschap had gevraagd. Voor he>t geval minister De Pous het hiermee niet eens zou kunnen zijn be veelt het bestuur de minister aan prijs aanduidingsvoorschriften vast te stellen van de volgende inhoud: Een verplichte duidelijke aandui ding voor 80 procent van de in een eta lage uitgestalde goederen. b. Handhaving van de huidige voor de verkoopruimte geldende voorschrif ten, met behoud van de nodige soepel heid. c. Vrijstelling tot prijsaanduiding voor de markt-, straat- en rivierhandel, voor weeldeartikelen vallende onder de omzetbelasting en voor antiquiteiten, tweedehands goederen en veilingen. d. Mogelijkheid van individuele ont heffing voor zaken met een uitgespro ken luxe karakter. De vertegenwoordiger van de minis ter betoogde gisteren, dat de prijsaan duiding nodig blijft als instrument voor het ministeriële prijsbeleid. Het U-jange schoenpoetsertje Ju venal Ferreira Bah ia uit Belo Horizon- te heeft een plaatsje op de voorpagi na's van de kranten veroverd door zijn frappante gelijkenis met president Kennedy. Juvenal vindt het allemaal prachtig en beschouwt het goed zakenmannetje als hij is als een goede reclame. Hij zal alle mogelijke moeite doen, vertelde hij, om de pre sident, wanneer die zijn voorgenomen bezoek aan Brazilië brengt, eens goed van dichtbij te bekijken. Links: Ju venal aan het werk; rechts: zijn portret zoals het op de omslag van een geïl lustreerd blad voorkomt. (Advertentie) Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naarde vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Breda, Veemarktstraat 40, tal. 30164 Amsterdam Arnhem deskundig in klank Leiden Rotterdam Het Damrak heeft gisteren bjj de ope ning wederom een flauwe tendentie te zien gegeven voor het merendeel van de internationale waarden. Vanzelfsprekend ging er meer in deze fondsen om dan de laatste tijd het geval is geweest. Van enige nervositeit was in Amsterdam be slist geen sprake. Moedige kopers namen de stukken uit de markt op het sterk verlaagde niveau. Tegen het aanbod van Amerikaanse zijde viel echter niet op te tornen. Hel zijn de Amerikaanse funds, die het Europese bezit op de markt brengen, waarvan een zware druk op de koersen van de internationale waarden in Am sterdam het gevolg is. Alles bij elkaar viel de stemming gistermiddag toch nog mee wanneer het laagste niveau van dinsdagavond in aanmerking wordt ge nomen. Hernieuwd Amerikaans aanbod op ge ruchten aldaar dat de Russische schepen onderweg naar Cuba opdracht zouden hebben gekregen hun koers naar dat land voort te zetten, deed de koersen van de hoofdfondsen na de opening op nieuw dalen. Angstige houders hebben dinsdag op de New Yorkse beurs aan de sterke koersdaling aldaar bijgedragen. Aan vankelijk werd nog enige steun geboden doch nieuwe verkoopgolven tegen het slot overspoelden de markt. Hierdoor werden aanzienlijke koersverliezen gere gistreerd. De totale omzet bedroeg 6.11 min. stuks. De tikker kon het werk niet bijhouden en raakte 24 minuten achter. Men is in Amerika bang voor een x'erdere verscherping van de interna tionale politieke situatie. Tevens vreest men aldaar dat de kwestie-Cuba de te verwachten belastingverlaging in 1963 in de weg zal staan. Ook de Ne derlandse hoofdfondsen moesten in Wall Street omvangrijke koersdalingen in casseren. Kon. Olie daalde er liefst 2Vi dollar. De internationale waarden noteerden boven pariteit Amerika. In de scheepvaartsector was het uiterst kalm. De koersverliezen bleven beperkt van één tot drie punten. Ook de lei dende cultures lagen aangeboden in de markt. In de staatsfondsenhoek was de stemming gemakkelijker met weinig zaken. 23-10 24-10 Ned. '59 4 "4 9958 993J, Ned. '61 4' 4 9912 99 Ned. '47 3'2 91*2 9118 Ned. grootboek 1946 913j, 91 AKU 325 321 Hoogovens 465 V2 459 Philips 124.25 119.95 Unilever 118,90 115,45 Kon. Olie 133.55 127,60 HAL 1123; 108 Seheep vaartunie II73; II43; Amst. Bank 356 353 Ned. Handelmij. 322 320 Lucas Bols 775 765 Drie Hoefiizers 350 350 Mach. Breda 211 200 Zeeuwse confectie Bijenkorf 750 750'; Simons Emb.f. en houth. 125 li 123 Van Gelders papier 236 236 Heineken 375 375 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 358 359 Kon. Zout 661 656 Nijverdal - Ten Cate 203'fe 201 De Schelde 220 217 Scholten Foxhol 685 675 Thomassen en Drijver 630 621 Van Vlissingen Katoen 306 2993; Vredestein 317 311 Zwanenberg Organon 756 750 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 323—330: Kon. Olie 130 00— 136.50 gl: Philips 119.00—127.00: Unilever 115.50—121.00; Hoogovens 463—480.

de Stem | 1962 | | pagina 15