BEATRIJS BRENGT U DEZE WEEK: Geschiedenis van Cuba sinds Fidel Castro aan de macht is Niet iedereen gebrand op invoering volkstaal BRAND IN LEIDEN SUPERLUXE COUVEUSE i OSRAM U-2's boven Indonesië Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Stemming voor Internationals viel mee Verhaafy/es ifan HET CONCILIE Vijf brandweren in de weer Minister wil onderzoek naar excessen bij ontgroening Koopman lichtte weduwe op Opheffing Biaklijn kost K.L.M. 30 miljoen per jaar ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Indonesische schepen onder kanonvuur Uitgaansverbod voor de katten Yorderingswet goedgekeurd Handelsbevordering krachten gebundeld I Ook Apeldoornse honden verdacht Op de goede (liberale) weg... JEMEN Bloedig 1959 1960 1961 1962 Busbotsing in Poolse stad BEURS VAN AMSTERDAM U'. *«le,V.TStfS T,r DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 Bij de besprekingen die de Concilie vaders gisteren hebben gevoerd Is ge bleken dat de gedachten sterk ge varieerd zijn. Sommigen willen de liturgie geheel op nieuwe leest schoeien en vinden, dat de voorgelegde plannen nog niet ver genoeg gaan. Zü wensen dat de oorspronkelijke plannen, die door de voorbereidende commissie, onder de leiding van de overleden kard. Ciccog- nani werden opgemaakt, weer op tafel komen. Anderen daarentegen kunnen zo goed als géén veranderingen goedkeuren. Dit komt voort uit het feit. dat in vele landen nog geen liturgische beweging op gang gekomen is, zodat ook het litur gisch denken nog beperkt blijft tot de bestaande verzameling van rubrieken en voorschriften. Deze vormen voor het godsdienstig leven in die landen nog al tijd de praktische basis van het geloofs leven. Men ontmoet deze gedachten- gang niet alleen bij kardinalen en bisschoppen uit de zuidelijke landen, maar ook bij Concilie-vaders uit de Engels sprekende wereld. (Advertentie) PIETJE VAN DE KOOI De enige vrouwelijke kooiker van ons land. JOHNNY KRAAYKAMP Hij loopt als een draad door zijn eigen show. CHOCOLADE GEEFT ER SMAAK AAN Nieuwe recepten voor een bekende lekkernij. DE BLANKE INDIANEN VAN PERU Een verloren volk keerde terug. POPPEKLEDING Help Sint een handie EN NOG ZOVEEL ANDERE GEZELLIGE VERHALEN. Elke week vele mode- en knippatronen.'schoonheids- en doktersrubriekhuishou delijke voorlichting, recep ten, kinderverzorging; ro mantische verhalen en n... etages. VERWEN U MET: Juist de Amerikanen die voor het Latijn pleiten, zoals kardinaal Spellman en kard. Joseph Hitter van St.-Louis, waren bij hun (Latijnse) redevoeringen zo goed als niet te volgen van wege hun Amerikaanse accent. Menig Concilie-vader heeft zich daarover be klaagd In verband hiermede heeft ook patriarch Maximos IV Saigh van Antio- chië geklaagd, dat hij als oosterse ge zagdrager, geen Latijn verstond. In een in het Frans gehouden toespraak vroeg hij nadrukkelijk op dit Concilie te be ginnen met het invoeren van de volks- taal. Het tweede gedeelte van de debatten van vanmorgen was gewijd aan het eerste hoofdstuk van het schema voor de liturgische hervorming en wel met de artikelsgewijze bespreking. Het eerste artikel reeds gaf aanleiding tot een groot aantal interpellaties en amendementen waarbij voorrang werd verleend aan de kardinalen. Ook kwam een aantal wijzi gingen aan de orde. De liturgische commissie, welke alle voorstellen tot wijziging zal moeten be studeren. begon reeds gistermiddag met haar werk. Zoals bekend is mgr. W- Bekkers van Den Bosch lid van de com missie. Tegen het einde van de morgen is een zware brand uitgebroken in een bedryf van de internationale kunststoffenindu- strie aan de Heerengracht in het cen trum van Leiden. In dit bedryf liggen grote voorraden schuimplastic en derge lijke materialen opgeslagen. Het volle dige brandweerkorps van Leiden en de korpsen van Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Warmond bestreden uit alle macht de brand. In totaal werd het vuur met ongeveer zestig stralen aange pakt. De brand ging gepaard met een zeer zware rookontwikkeling. Over het cen trum van Leiden hing een grote rook wolk. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De brand is vermoedelijk door kort sluiting ontstaan. De brand verbreidde zich zo snel dat een groot aantal leden van het uit zestig man bestaande per soneel, dat over alle vier de verdiepin gen verdeeld was, niet meer langs de normale weg het gebouw kon ver.laten. Zij moesten via daken gered worden en deels via brandladders uit de ramen. Er namen ongeveer tachtig brandweerlie den aan de blussing deel. Om ongeveer twee uur was men het vuur geheel meester. Over de schade valt nog niets te zeggen; wel staat vast dat een zeer grote hoeveelheid kunststoffen verloren is gegaan. NASSAULAAN 51, HAARLEM De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft alle procureurs-generaal verzocht te onderzoeken of er zich aan de universiteiten en hogescholen in hun ressort in verband met de afgelopen groentijd excessen hebben voorgedaan die aanleiding zouden kunnen zijn tot justitieel ingrijpen. (Advertentie) President Soekarno heeft in een toe- ÏÏL"kJ0t,finten uit Djokjakarta medegedeeld, dat totdusvér zeven vluch ten van Amerikaanse U-2-vliegtuigen bo- J"£?n?|!?ch grondgebied zijn gere- fnnamlïL. ze1, dat uit die toestellen w T aren gemaakt van installaties West Trial .°neS'SCïe Ieger in het aan West-Irian grenzend gebied Het resnl- t?aatiefn?n?èr«VerkeSningen SCh°nk de ini" tiatiefnemeis van deze vluchten de over tuiging dat Indonesië gereed was voor een strijd met de wapens en die kon winnen. Daarom moesten zij toestemmen in de overdracht van West-Irian aan In" donesie. Aldus president Soekarno vol gens een Tass-bericht. (Advertentie) De 34-jarige Rotterdamse koopman M. H., die o.m. een 73-jarige bijna blinde Amsterdamse weduwe voor enkele tien duizenden guldens heeft opgelicht, (hem waren nog drie andere gevallen van op lichting ten laste gelegd), is tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, veroor deeld. Er was vier jaar tegen hem geëist, De koopman had aangevoerd dat hij werd gechanteerd, maar noch de officier van justitie noch de rechtbank werden tijdens de zitting door zijn verhaal over tuigd. Bovendien had H. reeds vijf ver oordelingen wegens oplichting en vals heid in geschrifte op zijn naam staan. By zyn terugkomst uit Nieuw-Guinea heeft de president-directeur der KLM, drs. E. H. van der Beugel, gisteren op Schiphol verklaard, dat opheffing van de geregelde lijndiensten op Biak de KLM op een verlies aan inkomsten zal komen te staan van circa 30 miljoen gulden per jaar. Op het ogenblik voert dr. E. van Ko nijnenburg, onderdirecteur dienst buiten landse samenwerking der KLM, bespre kingen in Djakarta over de toekomst van de „Kroonduif", de dochtermaatschappij van de KLM, die op Nieuw-Guinea het binnenlandse luchtnet verzorgt, en over eventuele mogelijkheden voor de KLM om weer op Indonesië te gaan vliegen. Spijkers met koppen zijn inmiddels ge slagen ten aanzien van de Kroonduif. ,,Met de Verenigde Naties is afgespro ken, dat wij tot 1 januari het lijnennet op Nieuw-Guinea gullen blijven vliegen", aldus drs. van der Beugel. „Waarschijn lijk blijft die regeling ook daarna nog tot 1 mei van kracht en zullen wij dus de diensten blijven uitvoeren." Daarna zal echter naar hij verwachtte de Kroonduif met alle bezittingen, dus inclusief de vliegtuigen, in Indonesische handen over gaan. (Advertentie) Volgens een Antara-bericht van giste ren zyn Portugese kustbatteryen op het eiland Timor begonnen met de beschie ting van Indonesische schepen. Eergisteren had het persbureau, dat onder regeringscontrole staat, meege deeld dat bij botsingen aan de grens van het eiland, dat voor de ene helft aan Indonesië en voor de andere aan Portugal behoort, drie personen waren omgekomen. De Indonesische regering maakt geen aanspraak op Portugees Timor. Het officiële standpunt is dat Indonesië geen territoriale ambities heeft behalve Nieuw-Guinea. Verondersteld wordt echter dat er ten minste twee ,.vrij Timor" organisaties in Indonesië bestaan. Twee honden die opvielen door hun waggelende gang zijn in Stompetoren (N.H.) opgesloten, omdat zij van honds dolheid worden verdacht. De Amster damse politie heeft zich over zes ver dachte katten ontfermd. Prompt daarop kregen de Amster dammers het advies hun katten binnens huis te houden. Katten zijn, als zij met rabiës besmet worden, gevaarlijker dan honden, omdat zij agressiever zijn. In Delft, Utrecht, Haarlem en Groningen mogen de honden niet meer los op straat lopen. In Utrecht is er een uitgaansverbod voor de katten. Het vervoer van honden naar Schiermonnik oog is verboden. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren haar fiat gegeven aan een wet, die de over heid de bevoegdheid geeft in tijd van oorlog maar ook ter voorbereiding van de verdediging, bij watersnood en epi demieën en in andere buitengewone omstandigheden roerende en onroeren de goederen in gebruik of eigendom te vorderen. Tegen deze vorderingswet, die oud bezettingsrecht vervangt, stemden de P.S.P. en C.P.N., omdat er ook ruim te voor de opslag van kernwapens mee gevorderd zou kunnen worden. De scha devergoeding bij vordering wordt gere geld conform de onteigeningswet. Dit houdt in, dat de rechter het laatste woord heeft. (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) De .Centrale kamer van handelsbe- vordering' voorheen het C.I.H.A.N heeft een nieuwe stap gezet voor de verbetering van het huidige Nederland se stelsel van economische en handels- voorlichting en exportbevordering. Op 1 januari a.s. betrekt de cemtrale ka mer een nieuw kantoorpand aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië te Den H Haag, in welk pand ook nog 14 andere handelsinstituten en instellingen een onderkomen zullen vinden. De bedoeling is met deze 14 te geraken tot een nau we samenwerking en uitwisseling van kennis en gegevens ten behoeve van het Nederlandse bedrijfsleven. Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. (Advertentie) NOGA PRALINÉ STAAFJES met een bijzonder fijne noga praliné vulling, f. 1.25 p. 100 gr. BONBONS Dit is het nieuwste snufje op het gebied van couveuses, zoals het te zien is op een tentoonstelling in Londen. De ideale levensomstandigheden voor de te vroeg geboren baby worden in de plastic koepel automatisch in stand gehouden, nadat deze op het inge bouwde bedieningspaneel zijn ingesteld. De atmosfeer in de koepel is stof- en bacterievrij. De couveuse is groot genoeg, om ook een ziek kind van enkele maanden te kunnen bevatten. Ook in Apeldoorn bevinden zich mo menteel twee honden in quarantaine. Deze beesten hebben in de afgelopen da gen enkele mensen gebeten, maar kon den dank zij de verspreide signalemen ten vrij spoedig worden opgespoord. Zij worden momenteel onderzocht; er zijn echter tot dusver geen verschijnselen van hondsdolheid gesignaleerd. De directeur van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst, dr. J. S. Stratingh, heeft medegedeeld, dat er geen enkele reden is tot ongerustheid" en ër is nog geen aanleiding de door de honden gebeten mensen te vaccineren. (Van onze verslaggever) Zijn sombere geluiden over het Kreekrakplan („een zaak waar te weinig schot in zit") vatte het libe rale Statenlid J. Kloezen gisteren morgen samen met een uitspraak van de grote liberale staatsman Thor- becke. Deze heeft naar aanleiding van de Nieuwe-Waterwegplannen gezegd: „Blijven we waar w© zijn, dan worden we voorbij gegaan Waarop commissaris Kortmann en thousiast: „Thorbeckes woorden neem ik over, zij zijn het getuigenis van het provinciale standpunt!" „Haha", lachte de heer Kloezen, „dan bent u op de goede weg!" Volgens een te Aden opgevangen uit zending van radio-Sanaa hebben Jemenitische vliegtuigen 900 Saoedi- Arabische en 300 Jordaanse soldaten ge dood „toen zich in zuidelijke richting naar de grens tussen Saoedi-Arabië en Jemen bewogen voor een aanval op Sanaa". Hieronder volgt een chronologisch overzicht van de belangrykste gebeurte nissen sinds Fidel Castro in Cuba aan de macht kwam. 1 jan. Dictator Fulgencio Batista vlucht naar de Dominicaanse republiek, Castro's rebellen behalen een belangrijke overwinning in Santa Clara. 3 jan. Rechter Manuel Urrutia, aangewezen door Castro, wordt in Santiago beëdigd tot voorlopig president. 16 febr. Castro wordt beëdigd als premier, in plaats van dr. Jose Miro Car- dona, die na door Urrutia te zijn benoemd, zijn ontslag heeft genomen. 17 april. Castro verklaart in een rede tot de vereniging van Amerikaanse hoofdredacteuren in Washington: „Wij zijn geen communisten". 17 mei. Urrutia ondertekent agrarische hervormingswetten. 23 mei. De Dominicaanse republiek verijdelt een invasiepoging van Castro. 14 juli. Majoor Pedro dia Lanz, de overgelopen chef van de Cubaanse lucht macht verklaart tegenover de Amerikaanse senaats-subcommissie van binnen landse veiligheid dat Fidel Castro communist is. 17 juli. Castro kondigt zijn aftreden aan, beschuldigt Urrutia van een com plot, samen met diaz Lanz. Urrutia treedt af. z 18 juli. Osvaldo Dorticos Torrado wordt beëdigd als president en maakt be kend dat het kabinet het ontslag van Castro weigert te aanvaarden. 14 aug. Castro verijdelt het „Trujillista complot" en neemt een vliegtuig vol huurlingen uit de Dominicaanse republiek in beslag. 17 okt. Raul Castro wordt minister van strijdkrachten. 22 okt. Castro zegt, dat pamfletten afwerpende vliegtuigen die de vorige dag over Havanna vlogen, uit de V.S. afkomstig zijn. 2 nov. De Amerikaanse „King ranch" in Cuba wordt geconfisqueerd in het kader van de agrarische hervormingswetten. 26 nov. De Argentijnse marxist Ernste Guevara wordt benoemd tot president van de nationale bank. 4—13 februari. De Russische vice-premier Anastas Mikoian bezoekt Cuba. Hij tekent een handelsovereenkomst en verleent een krediet van 100 miljoen dollar. Anti-communistische studenten worden gearresteerd wegens demonstraties. 4 maart. Het Franse vrachtschip „La Coubre" vliegt in de haven van Ha vanna in de lucht. Het schip had een lading munitie aan boord. Castro wernt de schuld op de V.S. 29 maart. Castra doet Cuba uit het inter-Amerikaanse defensieverdrag (ver drag van Rio) treden. 11 mei. Regeringsgezinde vakbonden beginnen de „overneming" van onaf hankelijke bladen. 29 juni. Amerikaanse en Brits-Nederlandse raffinaderijen worden in beslag genomen wegens hun weigering Russische olie te raffineren. 9 juli. Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie bedreigt de V.S. met raket ten ingeval van Amerikaanse interventie in Cuba. Hij zegt later dat zijn waarschuwing „figuurlijk" was. 7 aug. Alle overige Amerikaanse bezittingen in Cuba worden genationaliseerd. 16—29 aug. Conferentie van minister van buitenlandse zaken van de organi satie van Amerikaanse staten (OAS) in San José, Costa Rica, over de spannin gen in het Caraïbische gebied. De Cubaanse delegatie verlaat de vergadering wanneer de minister hun veroordeling over elke Chinees-Russische interventie in welke Amerikaanse staat ook uitspreken. 18 sept. Castro verschijnt voor de algemene vergadering der V.N. in New- York. Hij wordt uit zijn hotel gezet omdat hij in zijn kamer kippen schoon maakte en neemt zijn intrek in hotel Theresa in Harlem. In Havanna maakt de regering bekend, dat de sovjet-Unie Cuba Mig straaljagers en zware tanks zal leveren. 2 sept. Cuba knoopt betrekkingen aan met cummunistisch China. 9 okt. De regering maakt de onderdrukking van een opstand in het Escam- bray-gebergte bekend. 19 okt. De V.S. stellen een embargo in op verzending van alle goederen be halve voedsel en medicijnen, naar Cuba. 2 dec. De Amerikaanse regering geeft voor de eerste maal te kennen, dat zij Cuba als een communistisch land beschouwt, door Cubaanse vluchtelingen in aanmerking te doen komen voor uitkeringen uit de „Mutual security funds", welke fondsen speciaal bestemd zijn voor vluchtelingen uit „door communisten geregeerde landen", 3 jan. De V.S. verbreken de betrekkingen met Cuba. 20 jan. President Kennedy waarschuwt Rusland in zijn inauguratierede zich niet te mengen in aangelegenheden van het westelijk halfrond. 15 april. Vliegtuigen bemand door Cubaanse ballingen doen een aanval op twee Cubaanse vliegvelden. 17 april. De mislukte invasie van 1500 Cubaanse ballingen in de Varkensbaai in Cuba. 18 april. Kroestjev waarschuwt Kennedy ervoor, dat de Sovjet-Unie Cuba alle nodige steun zal geven om de aanval af te slaan. 19 april. De invasie-macht geeft zich praktisch en masse over. 2 dec. Castro verklaart, dat hij tot zijn dood een „Marxist-Leninist" zal zijn en zijn marxistische neigingen jarenlang verborgen heeft gehouden. 3 aug. Amerikaanse functionarissen stellen vast, dat de Russen bezie ziin Cuba te versterken en dat „enkele duizenden technici" uit Rusland ziin aan gekomen. 10 sept. Cuba onthult, dat het de Russen toestemming heeft gegeven de haven van Havanna te gebruiken als basis voor een Russische vissersvloot 8 okt. De V.S. laten hun Latijns-Amerikaanse bondgenoten weten, dat zii voor nemens zijn Amerikaanse havens te sluiten voor schepen die handel met Cuha drijven. In de Poolse stad Wloclawek, 160 ki lometer ten noord-westen van Warschau zijn gisterenmorgen twee bussen met elkaar in botsing gekomen. Dertig pas sagiers liepen verwondingen op. De toe stand van twee van hen is kritiek. (Advertentie) De kwestie Amerika-Cuba is oorzaak geweest dat het Damrak gisterenmiddag bij de opening wederom lagere koersen te zien heeft gegeven, ten opzichte van het vorige slotniveau. De stemming was bij de opening aan de flauwe kant. Hoogovens vormden hierop een uitzon dering met een openingskoers van 454 (onv.). Het aantal gedane zaken was ze ker niet in overeenstemming met de forse koersverliezen. Van enige ner vositeit viel op het Damrak niets te be speuren. Men hield het hoofd koel. Te genover het geringe aanbod stond vrij wel geen vraag. De beroepshandel liet de zaken langs zich heen gaan. Wall Street gaf eergisteren geduchte koersverliezen te zien. In een paar uur tijd daalde de waarde van de gezamen lijke aandelen er circa vier en een half miljard dollar. De handel op de New Yorkse beurs was van dien aard dat de tikker twintig minuten achter kwam met het registreren van de koersen. Toen het kruit wat was opgedroogd trad een licht herstel in. De forse koersdalingen van eergisteren en gisteren hebben de markt zeer gevoe lig gemaakt voor een krachtig herstel, wanneer gunstig politiek nieuws op in ternationaal gebied mocht binnenkomen. Dit viel gisterenmiddag reeds duidelijk te merken. Geruchten dat Rusland de schepen onderweg naar Cuba zou heb ben teruggeroepen, deden plotseling een golf van kooporders ontstaan, waarvan de nodige dekkingsaankopen. 22-10 23-10 Ned. '59 41/4 99% 99% Ned. '61 41/4 99% 9911 Ned. '47 3Va 91 Va 9112 Ned. grootboek 1946 91% 91% AKU 327 325% Hoogovens 454 465% Philips 125.35 124,25 Unilever 119.95 118.90 Kon. Olie 136.75 133,55 HAL 110% 112% Scheepvaartunie 117% 117% Amst. Bank 359% 356 Ned. Handelmij. 330 322 Lucas Bols 777 775 Drie Hoefijzers 360 350 Mach. Breda 220 211 Zeeuwse confectie 310 Bijenkorf 751 75Ö Simons Emb.f. en houth. 125% Van Gelders papier 242 236 Heineken 375 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 352 358 'Kon. Zout 670 661 Nijverdal - Ten Cate 204 203% De Schelde 225 220 Scholten Foxhol 695 685 Thomassen en Drijver 635 630 Van Vlissingen Katoen 309% 306 Vredestein 321 317 Zwanenberg Organon 772 756 LEUKE kleurwedstrijd met heel veel mooie prgzen. Mokers, Iaat U« Mnd'ren g„at om plast" miMtm viSent Bp flesje heerhjls ZM v» en Sjoko". slecht» 1 op goe<i tekenpapiermet avontuurgedrujKt opg verhaaltje na een envelop «rte,d> ZJf. NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 315—321; Kon. Olie 127.50— 132.80; Philips 118.00—123.80; Unilever 112.00117.00; Hoogovens 441—453. „Nili, ik ben vandaag op vi site geweest. Bij de koning van Hatoetjeland! Hij woont in een groot paleis. Weet je, wat hij zei?". „Sjoko", zei de koning, „Jouw vriendinnetje Nili is een lief meisje. Ik heb gehoord, dat zij jou altijd een heerlijk bord je vla geeft". „Majesteit" zei Sjoko, „Het is de echte ZM- vla. Verrukkelijk Hier hebt U een hele fles". „Wel bedankt", zei de koning en hij gaf Sjoko een hand. „Doe je Nili de groeten? Ik kom eens gauw met haar kennis maken". „O Sjoko, wat enigl Nu krijg je van mij nog zo'n heerlijk bordje ZM-vla. Wil je sjoko- lade-vla of vanielje?".

de Stem | 1962 | | pagina 7