GRENSGESCHIL ONTAARDT IN OORLOG Circustent van beton Bij de KYP geen vlucht uit de landspolitiek Hondsdolheid eist tweede dode V aria -V aticana TILBURGS TENTGEZIN IN NACHT GEMOLESTEERD Indiase grensposten eenvoudig verpletterd Nederlandse bisschoppen in conciliecommissies WERELD MISSIEDAG Prof. De Quay in de senaat? Witte bijter smokkelhond uit Perzië? DAGBLAD VOOR ZEELAND ina Menon: Krisj We slaan terug Zacht weer Kofferbom in Trento CUBA-ITIS IN WASHINGTON KLM-LIIN OP BIAK AL AFGESCHREVEN Ook mgr. de Vet op sleutelpost GEEN ONTGROENING ZONDER TOEZICHT Sterfgeval Piëteit Pauskeuze C ultuurkolonialisme Rome-Warschau Giro 8725 van Pauselijke Missieactie 102e JAARGANG No. 24112 mmm-aMI God, Konincin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 MAANDAG 22 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post «xcl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) CHINESE DIVISIES IN AANVAL Een overrompelende opmars van twee communistisch-Chinese divisies in de betwiste gebieden aan de grens met India heeft het grensgeschil tussen beide landen doen ontaarden in een onofficiële oorlog. De Indiase minister van defensie, Krisjna Menon, deelde zon dag mede dat 20.000 Chinese soldaten met golfaanvallen, gesteund door artillerie, uit noordoostelijke en noordwestelijke richting alle Indische posten ten noorden van de Namka Tsjoe rivier hadden ver overd, de rivier waren overgestoken en zuidelijker gelegen verster kingen onder spervuur legden. Het communistisch-Chinese persbu reau „Nieuw-China" meldde dat „op nieuw enke-le Indiase posten waren veroverd". Het propaganda-apparaat van de Sovjet-Unie zweeg in alle talen. „Nieuw-China" beweerde dat de ge vechten waren uitgelokt door agressie ve Indiase eenheden. „De Chinese sol daten veroverden de versterkingen uit zelfverdediging", aldus de spreekbuis van Peking. Menon zei, dat de Chinezen in het voordien rustige noordwestelijke grens gebied bij het Pangongmeer een nieuw offensief hadden ingezet, naast hun operaties in het noordoosten. De minister gaf toe dat zijn troepe> hadden moeten terugtrekken, maar zei dat zij voor elke centimeter hadden ge streden. „Zij hebben nieuwe verdedi gende posities ingenomen", zo verklaar de hij. Het Pangongmeer ligt zuidelijk van de Tsjip-Tsjapvallei, waar zondag twee versterkingen door de Indiërs werden verlaten. Zaterdag waren daar al „een of twee" posten onder de Chinese over macht bezweken. Tussen beide gebieden ligt de Galwan- vallei waar een in Chinees gebied gele gen Indische voorpost het reeds enkele maanden uithoudt. De post wordt vanuit de lucht bevoorraad. Verliescijfers zjjn nog niet bekend, maar een woordvoer der van het ministerie van Defensie noemde ze hoog. Minister Menon heeft verklaard dat zijn regering nog altijd bereid is tot onderhandelingen, op voorwaarde dat het betwiste gebied eerst tot militair niemandsland wordt verklaard. Menon zei, dat India het voorstel van Peking om 20 kilometer aan weerszijden van de grens te demilitariseren niet kon aan vaarden omdat de communisten dan nog altijd het merendeel van het door In dia opgeëiste gebied in handen zouden hebben. Menon verklaarde zaterdag: „De In diërs sterven lieve-r op hun voeten, dan te leven op hun knieën". Volgens welingelichte kringen te New Delhi zijn de Chinezen de MacMahon- lijn, India's 800 kilometer lange noord- oostgrens met Tibet acht kilometer ver overschreden. Alle Indiase officieren tto de leeftijd van 65 jaar, die niet in werkelijke dienst EEN AMERIKAANSE militair is dezer dagen uitgeweken naar Oost-Berlijn. Het is een knaap van 19 jaar. Polen en Uost-Duitsland hebben te kennen gege ten, dat zij voortgang wensen met het vredesverdrag, terwijl van Amerikaan se zijde nog eens is herhaald, dat men geen stap zal wijken. HET GEBOUW van de Zuidafrikaanse minister van Landbouw, Economische £aken en Handel in Pretoria, is vrijdag floor onbekenden opgeblazen. De rege- kondigd^ scherpe maatregelen aange- DOMINEE KING, vreedzame strijder ZnLPTV1!ntegratie in de V.S., heeft binnenkort vijf negerstuden- hl anirS ver.zoek °m toelating tot de len doen Umversiteit van Alabama zul- vheetu'ie v?*aSS Yan een Amerikaans chine on W ^8' ort voordat de Tna- l!yLopffhe! vliegveld Idlewild landde, gevallen. Een kapotte uit het toestel EEN PREMIE is uitgeloofd voor hem of geven omtrent haar die toUchtin^» Z|hl\gn°Vet sen omgekomen™ in^d'Ab^ aanvaring op de tanker ontstond DE MAASTREECHTER Staar h00« de Weense Stefansdom een briljante uit" voering gegeven van de Missa QniïJil- van Jan Nieland. 1SSa Solemnis zijn, hebben een mobilisatiebevel gekre gen. Het parlement zal 5 november m spoedzitting bijeenkomen. Het is op re ces en zou in het normale geval pas 19 november weer zijn teruggekeerd. Regeringskringen in Londen hebben geweigerd de berichten te bevestigen of te ontkennen, dat de Indische regering Engeland zou hebben gevraagd om auto matische wapens voor inzet tegen de Chinese troepen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gezegd „geschokt" te zijn door de actie van de Chinese communisten. In de verklaring werd gezegd dat Amerika's sympathie uitging naar India, op het ogenblik dat dit land deze pre cedentloze schending van zijn grondge bied schijnt te willen keren". De secretaris van de Indiase commu nistische partij in de staat Maharashtra heeft het gebruik van geweld door Chi na veroordeeld. (Van onze parlementaire redactie) Van de elf K.V.P.-bewindslieden in de regering zijn slechts één minister en twee staatssecretarissen niet bereid zij het op zeer goede gronden een zetel in de Tweede Kamer te aanvaarden. Alle overigen wel. Daaruit blijkt dat bij de K.V.P. van een „vlucht" uit de politiek, voorzover zich op dit punt in andere partijen wellicht crisisverschijnselen voordoen, beslist geen sprake is. 1 Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I.: t Drong en in het algemeen zonnig weer, met in de ochtend op enkele t l plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Onge- 1 eeer dezelfde middagtemperaturen. Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: Zeer rustig en fraai herfstweer, met maximumtemperaturen van 14 tot 18 t graden in de luwte. i Vandaag: zon onder 17.33 uur. Maan onder 15.46 uur. Morgen: zon op 1.31 uur. Partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse, die deze opmerking zaterdag maakte op de kringvergadering van de kring Limburg in Roermond, gaf concreet de volgende opsomming De K.V.P.-ministers Klompé (Maat schappelijk Werk), Cals (O. K. en W.) Marijnen (Landbouw) en Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid) zijn be reid een kandidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. T.a.v. minister Luns (Buitenl. Zaken) geldt dat de K.V.P. ook hem „met het grootste genoegen een eervolle plaats op haar lijst zou verlenen". Minister-president De Quay wenst geen kandidatuur te aanvaarden. Mr. Aalberse zei evenwel persoonlijk de indruk te hebben dat prof. De Quay wel bereid zou worden gevonden om minder omvangrijk parlementair werk te aanvaarden, in welk verband hij de Eerste Kamer noemde. Voor wat de K.V.P.-staatssecretaris sen betreft zijn de heren Schmelzer (Algemene Zaken), Bot (Binnenlandse Zaken) en Gijzeis (Economische Zaken) tot een candidatuur bereid. De staats secretarissen De Jong (Marine) en Janssen (O. K. en W.) ambiëren geen zetel in het parlement, maar zijn wel bereid tot verdere dienstbaarheid. Mr. Aalberse betoogde voorts dat ook onder de K.V.P.-kamerleden van een vlucht geen sprake is. Op dit ogenblik staat vast dat slechts mejuffrouw Nolté en de heren Kortenhorst, Jos Maenen, Welter, Van der Zanden, W. Peters en op medisch advies pater Stokman niet meer voor een kandidatuur in aan merking willen komen. Enkele anderen beraden zich hierover nog. Vernieuwing Volgens mr. Aalberse komt er bij de komende formatie van de Tweede- Kamerfractie volop de mogelijkheid tot vernieuwing en naar hij hoopt tot verjonging. Hij verzekerde ten slotte dat de centrale partijleiding voorzover maar enigszins mogelijk rekening houdt met „begrijpelijke verlangens" op de eigen lijst mensen uit eigen omgeving te plaatsen. Over de toekomstige politieke constel latie hield mr. Aalberse geen beschou wingen. In Breda heeft dr. W. L. P. M. de Kort, K.V. P.-fractieleider in de Tweede Kamer, zaterdag tijdens een vergadering van de rijkskieskring Tilburg verklaard dat de uitslag der verkiezingen zal moeten worden afgewacht aleer gespro ken kan worden over een nieuwe samen werking tussen K.V.P. en P. v. d. A. in de nieuwe regering. De uitslag moet vooral nu worden afgewacht omdat het voor iedere ingewijde wel duidelijk moet zijn dat bij de verkiezingen van 1963 verrassingen ruimschoots mogelijk zijn. 7.17 uur. Maan op 0 In Trento (Zuid-Tirol) zijn zaterdag 20 personen gewond toen een in een koffer verborgen tijdbom op het station van die stad explodeerde. De politie kon een tweede koffertijdbom onschade lijk maken en even later vond men er nog eentje in een schoolgebouw te Bol zano. Premier Fanfani van Italië gelooft niet dat de Zuidtiroolse terreur weer begonnen is, maar denkt eerder aan het werk van een geestelijk gestoorde. Even verder merkte dr. De Kort op: „Ik verwacht stellig dat in 1963 een homogene Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. daar zal zijn om zowel de P. v. d. A. als de V.V.D. naar hun juiste en reële waarde van dat ogenblik te taxeren". Dr. De Kort zei van harte te hopen dat het mogelijk zal zijn datgene voort te zetten wat in de drie grote christelijke partijen krachtig is ge groeid, n.l. het besef van een gezamen lijke opdracht in politicis en de be reidheid om over de moeilijkheden heen hand in hand te staan. Kieskringvoorzitter drs. A. Verdijk zei aan het slot van de bijeenkomst de kritiek op de persoon van dr. Kort als fractieleider, die regelmatig in Lim burgse bladen met name die van de Limburgiapers te verwerpen en ver klaarde dat dr. De Kort zich door de hele Brabantse K.V.P. gesteund mag weten Volgens de „Washington Post" heerst er een grote activiteit op hoog niveau in Washington. Kennedy is plotseling naar Washington teruggekeerd. Officieel werd meegedeeld, dat hij verkouden was. De „Washington Post" zegt echter dat hij teruggekeerd is om dat er „een grote beslissing op inter nationaal terrein voor de deur staat". Het blad maakt ook melding van grootscheepse bewegingen van Ameri kaanse mariniers in het zuiden. Deze verplaatsingen zouden verband houden met de Cubaanse kwestie. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft intussen laten weten dat de troepenbewegingen in het zuiden geen verband houden met Cuba. Het zou hier gaan om een oefening. Volgens de president-directeur van de KLM, drs. E. van der Beugel, is het niet uitgesloten dat de KLM tegen het eind van het jaar haar lijn op Biak geheel zal opheffen. De „Kroonduif" zal wel licht tot mei 1963 blijven vliegen op de binnenlandse routes in Nieuw-Guinea. Men verwacht in Indonesië, dat tegen eind oktober alle Nederlandse troepen Nieuw-Guinea zullen hebben verlaten. De Pakistaanse V.N.-bevelhebber in Hol landia zou dit gezegd hebben. In München wordt momenteel druk gebouwd aan een circusgebouw voor het circus Krone. Het wordt de enige vaste „tent" voor dit rondreizende circus. De betonnen kolos op de foto biedt plaats aan 4000 toeschouwers. Op 23 dec. is de feestelijke première. Zaterdag heeft het Concilie een hoogtepunt bereikt. Voor zeven van de tien Conciliecommissies in de stemprocedure afgerond. Men kan nu spreken van een zetelverdeling", welke globaal genomen laat zien dat het conservatieve element in de commissies beslist niet overheersend zal zijn. De bisschop van Breda is gekozen in de commissie voor het lekenapostolaat, de pers en het amusement. Mgr. Jans sen (Rotterdam) komt in de commissie voor Oosterse kerken. Een aantal com missieleden wordt door de paus zelf be noemd. Zo is in de commissie voor de liturgie de bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. Bekkers benoemd. Zoals bekend behoort mgr. Alfrink tot het college van Concilievoorzitters, zodat vijf Nederlandse Concilievaders tot bijzon dere functies zijn geroepen. De keuze van de Nederlanders, die in Rome als progressief te boek staan, weerspiegelt overgens de tendens om het noord- Europese episcopaat op het Concilie duidelijk tot zijn recht te laten komen. Boodschap Zaterdag hebben de Concilievaders een gezamenlijke boodschap tot de wereld gericht, waarin zij plechtig ver klaren dat de Kerk zich op dit Concilie wil vernieuwen en aan alle mensen de Goddelijke waarheid wil verkondigen, opdat zij deze begrijpen en er van harte Het college van rectores-magnifici van de Nederlandse universiteiten en hoge scholen zijn van mening dat de bevoeg de organen der instellingen van hoger onderwijs toezicht moeten houden op de gang van zaken bij „ontgroeningen". Het college acht geestelijke krenking en li chamelijke kwelling bij de ontgroening onoirbaar. De procureur-generaal in Den Haag heeft wede-rom een onderzoek gelast naar aanleiding van een ontgroenings ceremonie, ditmaal te Rotterdam, waar een noviet een hersenschudding en een schouderfractuur opliep. (Van onze correspondent) Het Tilburgse „tent-gezin" De Laat man (23), vrouw (21) en twee kinde ren (18 en 3 maanden) heeft de wijk moeten nemen. De tent waarin de man en de vrouw slapen en de oude auto die onderdak biedt aan de kinderen zijn van de Anna Paulownastraat overge bracht naar de Witte Bollenstraat, nadat twee onverlaten een nachtelijke aanval gedaan hebben op de auto en De Laat daarbij ernstig hebben gewond. Wegens de mist kon het echtpaar De Laat de bewuste nacht niet in de tent slapen en had het daarom onderdak ge zocht in de auto. Rond 12.30 werd er tegen een raampje getikt. Twee man nen zijn daarop De Laat te lijf gegaan. Met een fles hebben ze hem op het hoofd geslagen een der mannen heeft hem door een oor gebeten en ten slotte werd hij met een mes in schouder en onder arm gestoken. Het gegil van de vrouw van De Laat en het gehuil van zijn kinderen heeft een der buurtbewoners, mejuffr. P. Melis, gealarmeerd, die verder onheil wist te voorkomen en bovendien de overvallers heeft herkend. Het zijn de 19-jarige J. H. en de 28-jarige P. M., die de nachten plegen door te brengen in leegstaande woningen aan de Koningswei. De politie is er nog niet geslaagd het tweetal te grijpen. Het gezin heeft de nacht toen verder doorgebracht op het politie bureau, nadat de man door de G.G.D. verzorgd was. Het gezin De Laat heeft nu, letterlijk en figuurlijk, zijn tent opgeslagen in de Witte Bollenstraat, vlak voor de woning van de familie Van der Sluys, de ouders van de vrouw van De Laat. „Wij kunnen ze helaas niet in ons huis heb ben", aldus mevrouw Van der Sluys, „want wij wonen hier toch al met onze tien kinderen". Enkele Tilburgse ge meenteraadsleden zijn van plan iets te gaan doen aan het „geval De Laat", dat de stad nu al enkele kere*> V opspraak heeft gebracht. De hondsdolheid heeft een twee de slachtoffer geëist deze keer een zestienjarige jongen, die in een der Amsterdamse ziekenhui zen aan de gevolgen van een beet door een dolle hond is gestorven. Dit feit heeft de Amsterdammers, die de maatregelen tot beperking van de epidemie met gevoel voor humor hebben opgenomen, herin nerd aan de ernstiee achtererond van de zaak. Van een vrijdag onder verdachte ziek tesymptomen gestorven Amsterdamse kat is intussen komen vast te staan, dat deze kat aan hondsdolheid is gestorven. Deze nieuwe ontwikkeling vormt in verband met de bestrijding van de hondsdolheid een ernstige complicatie. Enkele leden van het uit vier personen bestaande gezin zijn door de zieke kat gebeten. Ze zijn thans onder behande ling. Het grote nieuws van gisteren was, dat de politie nu weet waar de honds dolheid vandaan is gekomen. Een Ne derlandse zeeman blijkt, volgens ge- tuigeverklaringen drie hondjes uit Iran te hebben gesmokkeld. Eén ervan werd in een Franse havenstad door een die renarts afgemaakt omdat het leed aan. hondsdolheid Met het beruchte witte hondje verscheen de zeeman in een Amsterdams café, waar hij echter weer weg moest omdat de hond erg bijterig was. Bij een volgend bezoek aan het café vertelde de zeeman dat hij het witte hondje kwijt was. Het was wegge lopen. Het interesseert de politie voor al te weten waar het andere hondje is dat de zeeman in ons land heeft ge ïmporteerd. De man is zaterdag met zijn schip uitgevaren, maar de politie hoopt hem onderweg te kunnen opvangen. De Tilburgse hondenmarkt is zaterdag niet doorgegaan. Er waren heel wat handelaars, die in Amsterdam uiter aard geen zaken konden doen, naar Tilburg gekomen. Tevergeefs. De han deiaren vonden er echter wat op door hun dieren in Berkel Enschot. wj De hondenmuilkorf is plotseling een marktartikel van betekenis geworden. Bij deze Amsterdamse winkel stonden de klanten zelfs in de rij. kopen. De haftdel was levendig Amsterdam is een hondenloze stad ge worden. De oogst aan loslopende honden bedroeg in het weekeinde nog geen dozijn. Men vreesde even dat veel hoofd stedelijke hondenvrienden met hun vier voeters naar buiten zouden trekkeen om de dieren daar de ruimte te gevn. Er is echter een dringend beroep op de hondeneigenaars gedaan, de dieren in geen handelsverbod geldt, te gaan ver-1 de stad te houden. De Amsterdamse politie is vol lof over de medewerking van de Amster damse hondenbezitters, die hun dieren (het zijn er zo'n dertigduizend in totaal!) netjes binnen houden, zolang er geen muilkorven voldoende zijn om de kaken van de dieren in bedwang te houden. Openbare vervoermiddelen zijn voor honden ook met muilkorf ver boden, maar voor blindengeleidehonden is een uitzondering gemaakt. De Groningse G.G.D. heeft het veilig ge oordeeld om preventieve maatregelen tegen hondsdolheid te treffen. Bijtende honden gaan direct in quarantaine. Mgr. de Vet, gefotografeerd tijdent een persconferentie in Rome. mee instemmen. „De Kerk is niet in de wereld om te heersen, maar om te dienen", aldus de boodschap. ,In ons werk zullen wij ons bezig houden met al datgene wat de mense lijke waardigheid en de volkeren gemeenschap kan bevorderen. De Kerk is steeds bereid ieder bij te staan die de ware vrede zoekt, want wij belijden dat alle mensen van alle rassen en naties broeders zijn". Procedure De paus heeft een wijziging van de stemprocedure voor commissieverkie zingen goedgekeurd. In plaats van een drievoudige procedure, een idee van kardinaal Ottaviani, is de enkelvoudige aanvaard. Aangezien nu zeven van de tien com missies zijn volgekozen, kan vandaag het voorstel inzake de liturgie in be handeling worden genomen. Van de 112 gekozen commissieleden zijn er 17 Italiaan. De bisschop van Linz, mgr. Zauner, kreeg van alle commissieleden de meeste stemmen, namelijk 2200. Grote denkers in de moderne theologie, zoals kardinaal Koenig van Wenen, zijn in de commissie voor geloofs- en zeden leer gekozen. Een bekende naam onder de door de paus benoemde commissie leden is voor ons die van mgr. Paolo Giobbe. In de commissie voor lekenapostolaat enz., waarin mgr. De Vet zitting heeft, is ook kardinaal Wyszinsky, de Poolse primaat gekozen. Gisterenmorgen is er weer een Conci lievader overleden. Het was de 76-jarige mgr. Eaoardo Facchini, bisschop van Alatri bij Rome. Mgr. Facchini werd in een Romeinse autobus onwel. Het bleek hartkramp te zijn. De paus heeft bepaald dat in het ver volg het maken van foto's of geluidsop namen in de sterfkamer van een paus, zoals gebeurd is bij het overlijden van Pius XII, verboden is. Voor de keuze van een paus zal voortaan een gewone tweederde meer derheid van de in conclaaf zijnde kar dinalen voldoende zijn. Vroeger gold: tweederde plus één. De aantekeningen van de kardinalen in conclaaf zullen ook niet meer worden verbrand, maar ver zegeld in het Vaticaans archief be waard worden. Een sterk woord van de kardinaal van Bologna klonk zaterdag in Rome. Hij zei; „Het opdringen van westerse litur gische vormen aan niet-westerse landen is eenvoudig cultuurkolonialisme". In de Osservatore Romano stond een artikel van kardinaal Wyszinsky van Polen, waar deze zegt dat de afstand Rome-Polen enorm groot is. Gebed is voor de katholieke Polen de enige band met het Concilie. (Advertentie) geestelijke en stoffelijke steun voor de talloze noden in de missies Hebt U de collecte gemist? Wit U iets meer doen? Den Haag

de Stem | 1962 | | pagina 1