Paard Mohammed was heel goed in wiskunde „Confectiehuis dan een P.K niet slechter gebouwde woning in V.S. ustrie Eigen wetten 95% energiebesparing Mens wordt een amfibie Wij komen ensparen Maar hond Rolf kon ook nog heel spits converseren Schietschijf „maan gemist wÊfor* Liever eten ZELFS GELEERDEN HEBBEN HET GELOOFD TOVEREN MEI GETALLEN Spitse iiowl Bus gescalpeerd Teleurgestelde immigranten N hïï,m:S n.le denken dat geleerde Symbool van Kwaliteit Verkrijgbaar in postorderzaak Tien doden op autosnelweg Moeder bezoekt haar zoon in Chinese cel VERWANTEN EN EMIGRANTEN UIT e 5-meter spie- iit gedeelte van tie 2500 licht- rillig gevormde ing van jonge kere komische arschijnlijk een terkere samen- it. Wanneer de worden, ont- ngt. De ster is doed door uni- (egrepen. Zo is en einde in een statisch univer- I sdadigers," aldus het boek, 't iedereen gekocht kan wor- om te slagen in de mis- ke methoden de voorkeur oven schietpartijen." wijdt ook enige bladzijden Hoffa, de president van de Union en Harry Bridges, an de vakvereniging voor ers. ,,Deze twee," aldus de zijn het eens geworden over vaarop het vrachtvervoer o- ter en over de weg moet Deze overeenkomst is een voor de veiligheid van onze let congres zou wetten moe ien om dit te voorkomen, n nationale ramp betekeen i twee heren hun gang zou- aan," aldus McCIeUan. 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 (Van onze redacteur) Hans van Berlijn was een paard. Geen gewoon paard: een paard dat kon rekenen. En niet zo maar eenvoudige sommetjes, van één plus één, maar ook ingewikkelder berekeningen bracht Hans van Berlijn tot stand. Trouwens, de Arabische hengst Mohammed was nog veel knapper. Hij was na een vrij korte opleiding in staat wiskundige berekeningen uit te voeren zoals: wat is de derdemachtswortel uit 13.824? nende paarden en de wiskundige, lezen de en pratende hond. Er waren in die tyd, tussen de eeuwwisseling en de eer- Men zal misschien zeggen: al was de hengst Mohammed dan zo intelligent dat hij dit kon uitrekenen, hoe slaagde hij erin de uitkomst aan zijn meester mee te delen? Nu, een paard dat zelfs wel vierdemachtswortels uit getallen van 6 cijfe2's kon berekenen, weet daar toch wel een kunstje op- Dat wist Mohammed dan ook. Met zijn linkerpoot klopte hij de tientallen, met de rechter de eenheden. Als men de geleerde hengst vroeg: Mohammed, wat is de 4e-machtsworteI uit 456776 dan klopte het dier na tien seconden hoofdrekenen tweemaal met de linker poot en zesmaal met de rechter. Juist, 26, zeiden de omstanders dan bewon derend, goed zo, Mohammed- Nu willen we niet overdrijven. Moham med had ook zijn zwakke momenten. Het mag niet verzwegen worden dat hij zich soms vergiste. Ja, soms gaf hij een werkelijk verkeerde uitkomst aan. Gelukkig redde hij meestal zeer kort daarna geschrokken zijn reputatie door de fout snel te herstellen. Tegenover het betreurenswaardige feit dat hij zich soms bij het rekenen ver giste, staat evenwel dat Mohammed uit nemend kon converseren. Er was 'n spe ciaal alfabet voor hem ontworpen en door de letters van de woorden achter eenvolgens te kloppen, kon het dier woorden vormen. Zo hield men Moham med eens een portret van een jong meis je voor. Wie is dat?" vroeg men hem. Een jong meisje" antwoordde Mo hammed. Hoe weet je dat dan?" luidde de volgende vraag. Omdat ze lange haren heeft" zei het paard. Want Mohammed was tenslotte niet gek. ste wereldoorlog in, nog heel wat meer dieren die golden als rekenwonderen. Niet alleen hun eigenaren, die zich vaak grote moeite getroost hadden om hun beesten les te geven, maar ook talrijke bekende en alleszins serieuze wetenschapsmensen gèloofden in de ca paciteiten van de geleerde paarden en honden. Grote groepen geleerden, waar onder vooraanstaande psychologen, wis kundigen enz. onderzochten de rekenen de dieren nauwgezet, om erachter te komen waaraan een dergelijk fenomeen toe te schrijven kon zijn. In een nieuw Prisma-pocketboekje, Toveren met getallen" kan men daar over soms fantastisch klinkende verha len lezen. Overigens niet alleen over dieren. De schrijver, de Franse geleer de Robert Tocquet, doet oen poging het gehele wondere gebied van het getal en van de wiskunde toegangkelijk te ma ken voor de belangstellende leek. En hij slaagt daar ook in. De verhalen over rekenwonderen on- Een Londense dubbeldeksbus, niet op haar gewone route, reed onder een via duct door en kwam er aan de andere kant gescalpeerd weer onder vandaan. De doorrijhoogte bleek net niet voldoen de te zijn geweest zodat het dak van de bus tegen de onderrand van het viaduct stiet en er als het deksel van een sar dineblikje vanaf gescheurd werd. Van de inzittenden liep niemand letsel op. Het waren een vijftigtal... buschauffeurs en hun vrouwen, een dagje-uit. wis en waarachtigwiskunde is der de mensen zijn uiteraard heel wat niet zo moeilijk voor een paard dat T~\e hond Rolf trouwens evenmin. Vol- L* uit heette het- beest Rolf van Mann heim, want daar woonde het. Mevrouw Molkel was zijn bazin. Ze las in de kran ten het gebeurde allemaal in het begin van deze eeuw over het won derbare paard Mohammed en ze dacht, wat dat paard kan, kan mijn hond ook. Hoe juist dat gezien was, bleek al gauw. Toen mevrouw Mölkels dochter tje aan haar huiswerk bezig was, vroeg ze aan Rolf of hij het wèl wist. Het dier onder de tafel liggend, keek met ogen die duidelijk zeiden: ik weet de uitkomst wel, getuigde mevrouw Mölkel later. Ze vroeg de hond zijn plaats onder de tafel te verlaten daar horen hon den die kunnen rekenen immers beslist niet thuis en stelde hem de vraag hoeveel twee en twee was. Met vier sla gen van zijn poot gaf Rolf spontaan het antwoord. Moeilijker sommetjes waren evenmin een probleem voor de Mannheimse hond en mevrouw Mölkel zag in dat haar hond een prachtige carrière voor zich had. Ze vroeg het dier derhalve of het bereid was ook te leren lezen en spreken: ,,Door het kloppen van een overeengekomen aantal slagen antwoordde het dier met veel levendigheid ,,ja" schreef mevrouw Molkel latert ,,Wil je dan zelf een al fabet ontwerpen?" vroeg ze Rolf vervol gens. Nu, dat wilde Rolf wel. En zo stelde hij zelf een cijferalfabet samen. Vanaf die dag kon mevrouw Mölkel met haar hond niet alleen wiskundige vraagstukken aanpakken, maar er ook over praten. Daarby bleek dat Rolf een byzonder geestige hond was. Bleek zijn improviserende intelligentie uit het ant woord op de vraag: „Wat is de herfst?' waarop Rolf nl. antwoordde ,,Dat is de tijd van de appels", zijn spitse geest demonstreerde hij door een adelijke vriendin van zijn bazin die liem vroeg: „Rolf, waarmee kan ik je eens een plezier doen?" het antwoord te geven: „Door eens met uw staart te kwispelen". geloofwaardiger dan die over Moham med en Rolf. Niettemin zijn dezelfde ge leerden die paarden en honden onder zochten op hun beweerde Tekenvaar digheid er niet in geslaagd precies te definiëren hoe het mogelijk is dat een vaak zeer gebrekkig ontwikkeld, ja soms uitgesproken achterlijk kind zich plotseling op cijferreeksen en wiskundi ge vraagstukken werpt om in enkele seconden of, als de opgave erg ingewik keld is, in hoogstens twee minuten het correcte antwoord te geven. Toveren met getallen" is een boeiend boekje. Het vertelt niet alleen hoe menselijke en dierlijke rekenwonderen met getallen toveren maar het geeft ook een blik in de keuken Men kan, als lezer, het „toveren" zelf een beetje leren. Cijfers zijn wonderlijke dingen. Men kan er mee exerceren en ze schij nen dan precies te doen wat men hen opdraagt. Totdat uit een andere proef ineens weer Zou kunnen blijken dat ze een geheel eigen leven' leiden en dat ze slechts gehoorzamen aan volstrekt eigen wetten, die slechts gedeeltelijk die der mensen zijn. Men behoeft beslist geen rekenknob bel te hebben om van dit boekje te ge nieten. Het is onderhoudend, boeiend en uiterst instructief. Drs. J. J. B en uiterst instructief. Drs. J. J. P. Boe zeman zorgde voor een voortreffelijke vertaling. een béétje bij is.. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) heeft, zoals wij gisteren in een deel van onze oplage heb ben gemeld, bekendgemaakt, dat het on bemande ruimteschip Ranger V, dat donderdag naar de maan werd afge schoten, dit hemellichaam vermoedelijk op ongeveer 480 km afstand zal passe ren. Bovendien is gebleken, dat de appa ratuur voor het gebruik van zonne- energie voor de zender in de cabine niet goed functioneert. Hierdoor is het con tact met de Ranger V verbroken, nadat de gewone batterij in het ruimtevaartuig na acht uur en 44 minuten uitgeput was. Het gevolg van één en ander is dat geen van de voorgenomen onderzoekin gen doorgang kan vinden. Zoals gemeld was het de bedoeling dat de Ranger V op een afstand van ongeveer 4000 km van de maan televisiebeelden van het maanoppervlak zou gaan uitzenden. Als het ruimteschip op 25 km van de maan zou zijn gekomen, moest een deel van de instrumenten worden afgestoten, dat met behulp van een remraket „zacht" op het maanoppervlak moest landen. De Ranger V zou zelf met een snelheid van 9000 km per uur te pletter slaan. Het is de derde maal dat een schot op -de maan is mislukt. In officiële Amerikaanse kringen is vernomen, dat er in de volgende periode die gunstig is voor een maanschot omstreeks midden-november geen nieuwe „Ranger" zal worden gelan ceerd. Voor het volgend jaar zullen echter vier ruimtecabines, uitgerust met tele- visie-apparatuur, voor een tocht naar de maan gereed zijn. (Advertentie) (doe je wel altijd hamöschoenen v aam je" 1 tJWtImaakt.memeee -> MET DEZE BRIL tmn/DIE heb ik. G^ÖVERDIEKID $Lf nu 'eenmaal ^sloffek?5 J MIJN MOtUtR Wil y DAT KN KAAR a niet ZO esd ik zal eens laten 21 en vet kan Door een vervelend misverstand is gisteren de nieuwe opgave van onze puzzel niet in de krant verschenen. Daarom drukken we deze alsnog af, en wel in het vertrouwen dat alle lezers die wekelijks met spanning naar de nieuwe puzzel uitzien, met evenveel animo als anders aan de oplossing zullen werken. We meenden er goed aan te doen de termijn van inzending (uiterlijk dinsdag 24 uur) te handhaven. De minister voor Huisvesting van de Australische staat Nieuw-Zuid-Wales, heeft verklaard.dat 't migratieprogram ma van Australië groot gevaar loopt-VoI- gens de minister zijn vorig jaar 10.000 immigranten naar hun vaderland terug gekeerd, hetgeen 4000 meer was dan in het jaar tevoren- De minister weet de ze situatie aan de onvoldoende huisves ting. Hij verklaarde het voor Austra lië een schande te achten, dat men ge- gezinnen laat uitkomen en deze in re geringspensions onderbrengt. „Voor vele Europeanen roept dit herinneringen aan concentratiekampen op", aldus de mi nister. Eventjes aanraken van de toetsen is voldoende om met deze fascinerend mooie voNelektrische Olympia tot op merkelijke resultaten te komen: Met slechts 5 van de energie, welke nodig is bij een gewone schrijfma chine, 25 méér typewerk klaar. En mooier! Volkomen gelijkmatig en gaaf schrift door automatisch geregelde letterdruk. Voor Uw secretaresse een droom van een machine. Nü leverbaar. Met 33 cm, 38 cm of 46 cm brede - verwisselbare - wagen. Vraag vrijblijvend inlichtingen en demonstratie N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT DEN HAAG PARKWEG 3 TEL. 070 543900 Schrijfmachines dicteerapparaten telmachines rekenmachines organisatiemachines (Advertentie) OLYMPIA DEALERS voor Oosterhout en Langstraat II. COUWENBERG - Leysenlioek 27-29 Oosterhout Tel. (01620) 3618 Voor West-Brabant H. STUMPEL N.V. - Tolbrugstraat 2 - Breda - Tel. (01600) 33450 Volgens commandant Jacques Cous- teau, een Franse aaua-longduiker, zal de mens van de toekomst zowel onder wa ter als op het land kunnen leven. In een toespraak tot het tweede inter nationale congres voor diepzee-onder zoek. dat in Londen wordt gehouden, zei Cousteau, dat men begin volgend jaar gereed zal zijn met een „onderwater dorp", dat op variërende diepten van de Middellandse Zee kan worden ge bouwd, en dat door ongeveer vijfentwin tig mensen kan worden bewoond. Met behulp van door kernenergie aangedre ven machines zullen deze van zuurstof uit zeewater worden voorzien. Het dorp wordt in Marseille gebouwd. Als gevolg van deze leefwijze, zo zei Cousteau, zal zich een mens ontwikke len, die geen ademhalingssysteem bezit, want zijn longen zullen met een niet- samendrukbare vloeistof zijn gevuld en zijn bloed zal op een bijzondere manier worden gezuiverd. De „homo aquaticus" zal volgens Cousteau de druk van het water op 1000 of 1500 meter kunnen door staan. Hij zal tenslotte op de bodem van de zee geboren worden en het land op kunnen gaan om te skiën, terwijl parle menten van nieuwe „aqua-staten" in de diepte van de zeeën hun bijeenkomsten hebben. Het congres was geopend door graaf Mountbatten of Burma. ziin ondsnlfï een g°ed humeur «eraê? torn J 6 je'ellectuele conversa- eensdenP ,?e«ters Rolf had °ok wel moet toeBMn' Wlst bovendien, dat liet hem eens penWi°c met alles- Men kodil L i™ tekening van een kro- diér was. ragend wat dat „Wat doet het er toe, wat er oo die S^klomearLf,aaf' geef ™e"ever te eten klopte Rolf als antwoord met ziin ^egêstroomde Wetenschapsmensen6 niet9 daarom aantwoordem;denEen r®> ik weet het niet" gal hl, daarna tno' Kijk, die Rolt wilde dus niet weten dat hij zo dom was dat hij niet wist dat een krokodil een krokodil is Dat is na tuurlijk het toppunt van intelligentie. Maar kippen cacht men toen, die kent hij wel. En men hield de hond dus een papier voor waarop dergelijke beesten |et,!kend. waren. En wat antwoordde Kotf? „Die beesten op die tekening vul len mijn maag niet, en u zit u de hele dag maar vol te proppen." Het beest had aus wel degelijk honger. En het was ontstemd over het feit dat die mensen terwijl ze hem vragen stelden, maar mee met gebak zaten te slempen Hii kreeg niets. J verantwoordelijk werk Yereist concentratie Zijn taak vormt een belangrijk onder deel bij het tot stand komen van het zo beroemde Nederlandse Delta-plan! Hij moet zich doorlopend op zijn moei lijke werk concentreren! De kraandrij ver weet uit ervaring dat P.K. chewing gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óókP.K.! ]y« is de lezer niet verplicht deze ver halen te geloven. Wij nemen ze zelf ook met een behoorlijk handjevol zout. Maar er is een tijd geweest dat men zich uitermate druk maakte over de reke- Een zeer bijzondere tentoonstel ling vond onlangs plaats in de Westduitse industriestad* Dort mund. Ongeveer 270 firma's uit Engeland, Finland, Frankrijk, Ne derland, Italië, Zweden, Zwitser land en de Duitse Bondsrepubliek introduceerden: „Prefabricage in theorie en praktijk." Het belangrijkste, dat op de tentoon- stelling was te zien, was wel de gepre fabriceerde eengezinswoning. Achttien voorbeelden toonde men op het exposi tie-terrein zelf, terwijl twintig van der gelijke huizen een plaats hadden ge vonden op een stuk grond even buiten de stad. Hier hadden de bezoekers de gelegenheid montagehuizen, gereed voor bewoning, te bezichtigen. Alle vaktijdschriften hebben melding ge maakt van deze tot nu toe meest uit gebreide tentoonstelling op dit gebied. En de vele in doorsnee positieve be richten over het „confectiehuis" onder steunden maar al te duidelijk het psychologische doel, dat de exposanten, waaronder het ministerie van wo ningbouw in de Duitse Bondsrepubliek en het Duitse economische rationalisa tie-curatorium, zich gesteld hadden, nu eindelijk eens een einde te maken aan het vooroordeel van de Duitse bouwheren ten opzichte van het gepre fabriceerde huis. Dit vooroordeel heeft voornamelijk betrekking op de levens duur van een montagehuis, op de ge vreesde onvoldoende warmté- vocht en geluidsisolatie en in het algemeen op het geconfectioneerde en schema tische bouwen, dat naar men meent, de individuele smaak niet voldoende speelruimte laat. Bovendien zou het de tail nog niet de aandacht krijgen, die het eigenlijk toekomt. Deskundigen wijzen er echter met nadruk op, dat in het Midden-Europese klimaat een ge prefabriceerd huis gemiddeld 50-60 jaar zeer goed bewoonbaar is. Na deze tijd moeten er ook óan een conventio neel huis, dat men een gemiddelde le vensduur van 100 jaar toekent, repa raties worden verricht. Het is echter niet zo gemakkelijk de leek duidelijk te maken, dat een 8 tot 10 centimeter dikke muur van geprefabriceerde de len net zo stabiel en weerbestendig is als een gemetselde. En de vrees voor eentonigheid is ook geheel ongegrond, daar men bij de montagehuizen een keuze kan maken uit 20 tot 40 ver schillende typen, terwijl moderne ras- ter-methoden, zoals bij het spel met een bouwdoos, oneindige variatiemoge lijkheden bieden. Zonder twijfel heeft deze moderne manier van bouwen in de Bondsrepu bliek in de laatste twee jaar onge looflijke vorderingen gemaakt en on der de druk van de omstandigheden ook reeds aanhangers gevonden. Te genwoordig kan men reeds via een postorderbedrijf en zelfs in een waren huis eigenaar worden van een huis. Het voortdurende stijgen van de bouw kosten, de maanden durende bouw werkzaamheden, kostbare en zenuw slopende vertragingen en het gebrek, aan arbeidskrachten heeft al menig een, die een huis wilde bouwen, van zijn plannen doen afzien. Bij geprefa briceerde huizen tegen vaste prijzen, die binnen enkele dagen opgesteld en gereed voor bewoning zijn, kan men daarentegen nauwelijks voor onaange name verrassingen komen te Weliswaar zijn zij op het ogenblik nog niet wezenlijk goedkoper dan de op de gewone wijze gebouwde huizen, daar aan de woninginrichting meestal nogal hoge eisen gesteld worden, zij kun nen het echter in de nabije toekomst worden. Volgens de deskundigen heeft de- bouw met geprefabriceerde delen, die echter niet verder dan 50 kilometer van het bouwterrein verwijderd mogen zijn, de beste kansen. Tien mensen zijn donderdagavond om het leven gekomen en elf werden ernstig gewond bij een ongeluk op de Britse autosnelweg, waarbij verscheidene auto's betrokken waren. Er was een bus bij met leden van de bescherming bevol king, die ongedeerd bleven en dadelijk de slachtoffers konden helpen. Het duurde drie uur voor de weg, die eruit zag als een slagveld, vrijge maakt was. Mevrouw Ruth Redmond uit New-York is vrijdag van Hong Kong naar Sjanghai vertrokken om haar zoon Hugh te be zoeken, die wegens spionage tot levens lang veroordeeld is. Mevrouw Redmond wordt vergezeld door de heer E. Mars hall, een vertegenwoordiger van het Britse Rode Kruis- Zij heeft schoenen, truien en vitaminepillen voor haar zoon meegenomen. Haar zoon is in Sjanghai in zaken geweest. Hij werd na de com munistische machtsoverneming gevan gen genomen en in 1955 tot levenslang veroordeeld. Dit is het tweede bezoek dat mevrouw Redmond aan haar zoon brengt. Zij wil trachten premier Tsjoe-En-Lai te spre ken te krijgen om hem te vragen haar zoon vrij te laten. Een drietal organisaties, die zich bezighouden met de voorlichting, stimu lering en voorbereiding van het contact tussen ouders en familieleden in Neder land en de geëmigreerde Nederlanders in het buitenland, hebben met de beide centrales van de Boerenleenbanken- Raiffeisenbanken in Nederland, te weten de coop. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coop. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven, een akkoord aangegaan betreffende een spaar- en voorschotregeling. Deze organisaties zijn de Nederlandse vereniging „Ouders van emigranten de Katholieke vereniging van ouders en familieleden van geëmigreerden, en „Weerzien overzee", een orgaan van de christelijke emigratie centrale (Heulstr. 3, 's-Gravenhage) en de Nederlandse Christelijke Reis Vereniging. Om het wederzijds bezoek, dat de fa miliebanden ten goede komt en de her- staan. innering aan het oude vaderland leven dig houdt, te bevorderen, is een spaar regeling met de centrale Raiffeisen bank te Utrecht en de centrale Boeren leenbank te Eindhoven in het leven ge roepen. Deze spaarregeling geeft aan de léden van de drie bovengenoemde organisaties de mogelijkheid de benodigde reissom- men tegen gunstige spaarcondities bij een te brengen. Daaraan kunnen de ouders, c.q. fa milieleden, alsook de geëmigreerde ver wanten deelnemen. Bij elk der ca. 1500 vestigingen, welke de bij de genoemde centrale banken aangesloten boerenleen- banken-Raiffeisenbanken tellen, kan een spaarrekening worden geopend. Een der faciliteiten van deze spaarre geling is voorts, dat de belanghebbenden op billijke voorwaarden en tegen eenvou dige zekerheid (waarbij echter cessie van ouderdomsuitkering niet mogelijk is) een voorschot kunnen opnemen, als zij tenminste 50 pet. van het benodigde bedrag hebben gespaard. In uitzonderlijke gevallen is zelfs een soepeler toepassing mogelijk. Daarnevens beschikken de organisa ties nog over een noodfonds, waaruit hl ernstige omstandigheden hulp kan wor den geboden.

de Stem | 1962 | | pagina 9