GS akkoord met de keur op stranden Gladiolen in opmars in Zeeland en Brabant Int. muziekfeest tijdens kermis te Kapellebrug Sterker bestuurskracht Ruimte voor Vlissingen Valkenisse Domburg Veere Vlissingen 0. en W. Souburg Middelburg Arnemuiden Westkapelle N. en St.-Joosland pasblad fpe j§tem Moeilijkheden voor de boer Raad s-Heer Arendskerke trok brandstoftoeslag op Souburg nu geen halszaak Iets van de laatste jaren „De Schelde gebukt onder concurrentie Geest en geweld WETSONTWERP HERINDELING Ril TWEEDE KAMER Ze Valkenisse Veere Brandstichting voor Haags gerechtshof Walcheren: 82.000 zielen heten: Sloe-gebied Souburg Tegenstand Mr. dr. A. J. J. M. Mes Deel Middelburgs Abdij-complex aan provincie Jongen besweken onder tractor Vergadering Polder Walcheren examens Verhoging bijdrage Zeeuvvsch-Vlaams Borgstellingsfonds Bom nabij Veere tot ontploffing gebracht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 WALCHEREN IN TIEN GEMEENTEN GEDEELD (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopens heeft bij de Tweede Kanier een wetsontwerp ingediend tot gemeentelijke her indeling van Walcheren. Van de totaal negen tien gemeenten op het eiland worden er der- opgeheven en zes gehandhaafd. Vier tien |J nieuwe gemeenten zullen worden gevormd. Op het ogenblik zijn op Walcheren dertien ge- meenten met minder dan 2000 inwoners. Vol- J gens het wetsontwerp zal alleen Nieuw- en Sint-Joosland (1190) als kleine gemeente', overblijven. Met zijn plan tot gemeentelijke herindeling staan minister Toxopeus hoofdzakelijk twee doelen voor ogen, zo blijkt uit de memorie van toe lichting. In de eerste plaats een versterking van de gemeentelijke be stuurskracht. Hierop komt het ziens inziens vooral aan in de kust stroken, die uit een oogpunt van recreatie grote aantrekkingskracht hebben en waar ingrijpende structuurveranderingen worden verwacht. Het tweede doel is mogelijkheden tot verdere ontwikkeling te schep pen voor de gemeente Vlissingen, die in ernstige ruimtelijke moeilijk heden verkeert. Vlissingen zal bovendien het industriehavenbekken aan het Zuid-Sloe tot ontwikkeling brengen. Aan de zuidwestelijke rand van het eiland moet een op de recreatie gerich te ontwikkeling worden verwacht in het strand- en duingebied van de gemeenten Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande. De ontwikkeling zal volgens de minister op doeltreffende wijze kunnen worden geleid en gestimuleerd wanneer dit ge bied tot één gemeente behoort- De nieu we gemeente die hij hier voorstelt zal bij de aanvang 4700 inwoners tellen en naar de naam van de kuststrook ter plaatse Valkenisse worden genoemd. Minister Toxopeus meent dat dezelfde argumenten voor samenvoeging aan de zuidwestrand ook pleiten voor concentra tie aan de noordwestrand. Hier liggen de gemeente Domburg en Oostkapelle. De samengevoegde gemeente zal de naam Domburg blijven dragen en 3300 inwoners tellen, In deze nieuwe gemeen te is een belangrijke uitloper van het gebied van Aagtekerke opgenomen en een forse strook langs de kust die thans onder het territoir van Vrouwenpolder valt Ook de kust aan het noorden en noordoosten van het eiland, gelegen aan het nieuwe Veerse Meer gaat een .uit gesproken recreatieve ontwikkeling' te gemoet. Hier zal met name de water sport-recreatie naar verwacht een grote vlucht nemen. De minister meent dat ook hier een krachtige en niet te zeer in middelen beperkte gemeente aan de ontwikkeling leiding moet geven. Daartoe zal samenvoeging van Veere en Vrouwenpolder moeten leiden. Aan de hier te vormen nieuwe gemeente wordt eveneens Serooskerke toegevoegd, .omdat de bevolking van deze plaats meer overeenstemming vertoont met die van Vrouwenpolder en Veere dan met die van de gemeenten van midden-Wal- cheren'. Voorts omdat vermoed wordt dat Serooskerke meebetrokken zal ra ken in de recreatieve ontwikkeling en om de nieuwe gemeente, die eveneens Veere zal heten, zo sterk mogelijk te Ee 59-jarige huisvrouw uit Philippine S.M. de W., was door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voor brandstichting, waarbij een voorraad goederen gevaar liep. Van dit vonnis ging verdachte in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. Ver dachte zou in het washok bij haar wo ning brand hebben gesticht, hetgeen zij thans echter voor Het Hof ontkende. Aanvankelijk had zij de feiten toege geven De brand was op vier verschil lende plaatsen tegelijk ontdekt, zodat de brandstichting wel duidelijk was, zo meende de proc. generaal. Deze vond de opgelegde straf te laag, gezien de ernst van het feit, zodat de eis nu luidde drie maanden gevangenis straf. De verdediger bestreed het bewijs in deze zaak en merkte op, dat verdachte hoogstens 6 min bij haar echtgenoot vandaan was geweest en zij in die kor te 3d 4® ^rand niet kon hebber gesticht, verdachte zou aanvankelijk 'n bekente nis hebben afgelegd omdat zij bang was en ook graag zo gauw mogelijk door ae politie weer zou worden vrijgelaten. Jrieiter concludeerde tot vrijspraak. Ar- restop i november. (Van onze parlementaire redactie) De totale bevolking van Walcheren bedraagt op het ogenblik 82.000 zielen: het inwonertal van een middelgrote stad. De gemeenten Middelburg en Vlissingen nemen daarvan resp. 23.000 en 29.000 inwoners voor hun rekening. De overblijvende 30.000 zijn op het ogenblik verdeeld over zeventien kleine gemeenten. De gemeente Oost- en West-Souburg heeft ruim 8000 inwoners. Vijf Walcherense gemeenten tellen nog geen dui zend zielen. 4 voormalige gemeenten Domburg, Oost- kapelle en Sint-Laurens opgaan in de 4 nieuwe gemeente Mariekerke (2600 in- J woners). t 4 4 4 ,Het sloegebied zal een industrieel 4 centrum van nationale betekenis kunnen J worden. Het is duidelijk dat aan deze f markante ontwikkeling door één gemeen- 4 te leiding zal moeten worden gegeven 4 en dat die gemeente Vlissingen is', zegt minister Toxopeus. Het gehele zuidelijke gebied wordt daartoe aan Vlissingen 4 toegewezen. Dit gaat in de eerste plaats 4 ten koste van Ritthem dat door Vlissin- 4 gen opgeslokt wordt en voorts van Nieuw en Sint-Joosland en zelfs de Zuidbevelandse gemeenten 's-Heer 4 Arendskerke en Borssele, die gebied 4 moeten afstaan. Aan de andere kant krijgt Vlissingn de buurtschappen Lam- merenburg en Paauwenburg ten koste 4 van Koudekerke en Oost- en West-Sou- 4 burg voor de woningbouw. De minister wijst een toevoeging van 4 Oost- en West-Souburg aan Vlissingen 4 af. Hij erkent dat de bevolkingsaanwas van de economische expansie in Vlis- 4 singen vermoedelijk mede in Souburg 4 zal worden ondergebracht en dat de hier tot stand te brengen woonwijken bij het woon- en werkgebied van Vlis singen zullen aansluiten. Middelburg ziet de gemeentegrenzen opgeschoven in westelijke richting. Het dorp Sint-Laurens wordt gemeente Mid delburg. De gemeente Nieuw en Sint- Joosland die door Middelburg geclaimd was blijft zelfstandig, evenals Arnemui- den en Westkapelle. maken. Met Serooskarke samen wordt de combinatie een kleine 4000 inwoners sterk, zonder nauwelijks 2000. In het zuiver agrarische midden van Walcheren zullen de gemeenten Aagte kerke, Meliskerke en Grijpskerke, sa men met agrarische gebieden van de verliezen. In de memorie wordt er tenslotte melding van gemaakt, dat Gedeputeer de Staten van Zeeland op twee punten van het ontwerp met de minister van mening verschillen. Het betreft de inde ling van Serooskerke bij de nieuwe ge meente Veere en niet bij Mariekerke, en het niet*voegen van Souburg bij Vlis singen. De eveneens opgenomen menin gen van de gemeenteraden blijken me rendeels afwijzend te zijn, voor zover het gemeenten betreft die hun zelfstan digheid of een gedeelte van hun gebied (Van onze redacteur) Mr. dr. A. J. J. M. Mes (KVP), lid van G.S. van Zeeland toonde zich bijzonder blij met het feit dat het wetsontwerp nu is ingediend. De voorbereiding heeft een jaar of acht, negen in beslag genomen. Nu kan Walcheren aldus mr. dr. Mes tenminste eindelijk verlost worden van de drukkende en ver lammende invloed die het lange wachten op de ontwikkeling van het gebied heeft gehad. Volgens mr. dr. Mes zijn vele ambtenaren in de afge lopen jaren uit Walcheren weggegaan. De ondernemerszin werd getemperd. De gemeenschapszin ging steeds verder achteruit. Mr. dr. Mes vindt het natuurlijk jammer dat het wetsontwerp op twee punten afwijkt van de visie, die G.S. op de herindeling van Walcheren hebben. Zo hadden G.S. Serooskerke liever bij Mariekerke gevoegd gezien dan bij Veere. Verder heeft de minister vastgehouden aan zijn idee dat Oost- en West-Souburg zelfstandig moet blijven terwijl G.S. deze gemeente liever bij Vlissingen gevoegd zouden zien. Gedeputeerde Staten van Zeeland zul len de Provinciale Staten in de novem ber vergadering voorstellen om van het rijk om niet een gedeelte van het Abdy- complex te Middelburg over te nemen en wel het provinciehuis met binnenhof en de tuin en het toegangsplein aan de St.-Pieterstraat. Tegen overdracht van de nieuwe huis vesting van het provinciaal bestuur en de provinciale griffie bestonden bij de regering aanvankelijk bezwaren omdat het haar ongewenst leek dat het Abdij- complex, dat één geheel vormt, aan twee verschillende eigenaren zou toebehoren. Het rijk is echter teruggekomen op zijn bezwaren en de inspecteur der domeinen is nu zelfs door de minister van finan ciën gemachtigd het gebouw om niet aan de provincie over te dragen, behou dens overigens de goedkeuring van H.M. de Koningin. (Van onze verslaggever) De 15-jarige tractorberijder H. Quist uit St. Philipsland is gedood toen hij met zijn trekker kantelde en het gevaarte op zich kreeg. Hij was bezig met ploegen en wilde langs de sloot keren, toen de berm wegzakte. Het onderzoek van de rijkspolitie te Bruinisse deed vermoeden dat de knaap eerder in de modder is gestikt dan aan zijn verwondingen be zweken. De zoon van de landbouwer, P. B., waar deze jongen werkzaam was en enkele voorbijgangers ontdekten het tra- Mr. dr. Mes zei wel, dat de minister in dit definitieve wetsontwerp gezien de redactie van het voorstel lang zo fel niet is op het behoud van Souburgs zelfstandigheid dan in een eerder stadium van het vooroverleg. De minister heeft met zijn politiek op dit gebied al meer moeilijkheden gehad zoals in Limburg en in Amsterdam. Gedeputeerde Mes heeft de indruk1 gische voorval. Nadat de trekker uit de dat de minister beslist geen halszaak van Souburg zal maken als de r™hoffelijk Kamer anders zou ivillen dan hij. In dit licht gezien zou de zelfstandigheidl ta Anna-JacobaooldCT en l^r naar dte van Oost- en West-Souburg dus nog niet helemaal verzekerd zijn. 1 - - Jaeonapoiaer en later naar de ouderlijke woning overgebracht. B'ezoekt de teslwagen: Vlissingen 22 en 23 oktober - Terneuzen 24 oktober Oostburg 25 oktober - Hulst 26 oktober (Van onze redacteur) Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de door de Polder Walcheren opgestelde keur op de stranden goedgekeurd. Dit is me degedeeld door de heer G. Rut gers van Rozenburg, voorzitter van de Polder Walcheren tijdens de algemene vergadering van het polderbestuur in het Polderhuis te Middelburg. Verwacht wordt, al dus de voorzitter, dat een van de gemeentebesturen van Walcheren tegen deze beslissing van Gedepu teerde Staten in hoger beroep zal gaan bij de Kroon. Dat is ook de bedoeling geweest van het polderbestuur. Het êaat hier name lijk over een kwestie, die al jarenlang loopt en het is goed dat ze nu tot op het hoogste niveau zal worden uitgevochten, aldus de voorzitter. Zoals wij enkele maanden geleden reeds uitvoerig hebben bericht is het Polderbestuur beducht voor beknotting van rijkswege van zijn zeggenschap over de Walcherse stran den, terwijl de gemeentebesturen op hun beurt beperkingen vrezen van de door de Polder Walcheren opgestelde keur. De algemene vergadering toonde zich zeer verheugd over het feit, dat het dijk- geschot voor 1963 niet verhoogd hoeft te worden. Een der commissarissen merk te tijdens de rondvraag hierover op, dat een verdergaande mechanisatie er ook in de toekomst toe zou kunnen bijdra gen, dat het dijkgeschot op het huidige niveau gehandhaafd wordt. Ir. H. Visser antwoordde, dat er weliswaar al iets ge beurd is op het gebied van de mechani satie, maar dat er toch geen spectaculai re ontwikkelingen in dezen verwacht mo gen worden. Bovendien wordt een ver dergaande mechanisatie momenteel be lemmerd door de gespannen situatie op de arbeidsmarkt. Bedenkingen Enkele leden hadden vervolgens be denkingen over de alsmaar stijgende we- genlasten voor de Polder- Omdat de ver beteringen voornamelijk ten gerieve van de recreatie worden aangebracht achtten zij de financiële bijdrage van polderswe- ge te groot. De voorzitter antwoordde hierop, dat Economische Zaken in de nabije toekomst misschien subsidie gaat geven. Concrete gegevens zijn echter nog niet bekend- De voorzitter herdacht in zijn openings woord het overlijden van mr. Th. Por- theine, die in 1922 reeds benoemd werd tot commissaris van de Polder Walche- (Advertentie) b.o.v.a.g. In Den Haag slaagde voor het pa troonsdiploma BOVAG de heer T. Cam- mendijk, Terneuzen. Provinciale Staten zal tijdens de no- vembervergadering worden voorgesteld de garantiebijdrage van de provincie aan de Stichting Zeeuwsch-Vlaams Borg stellingsfonds te verhogen van 0,975 tot 1,5 cent per inwoner. Het bestuur van de stichting heeft om deze verhoging verzocht. Ook de gemeenten, die bij het borgstellingsfonds zijn aangesloten, en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben een verzoek ontvangen hun garantiebijdra- gen hoger te stellen. Gedeputeerde Staten stellen de pro vinciale verhoging wel afhankelijk van een verhoging door de Kamer van Koop handel en de helft van de bij het fonds aangesloten gemeenten. (Van onze correspondent) Het kleine gehucht „Kapellebrug" dat gedeeltelijk bij de gemeente Clinge en gedeeltelijk bij de gemeente Sint-Jan- steen behoort, brengt ieder jaar bij ge legenheid van de kermis iets bijzonders Alhoewel het inwonertal slechts een 30Ó personen bevat, is er een feestcomité dat verschillende malen in het jaar en vooral bij de kermis uit de hoek komt. Zondag 21 oktober organiseert men nu een internationaal muziekfestival waar aan medewerken de volgende muziek gezelschappen: Albrecht Vrienden uit St.-Jan uit Sint-Jansteen, Scheldezonen uit Nieuw Namen, Weldoen door Ver maak uit Clinge, Excelsior uit Terhole, Heikant uit Heikant <gem. Sint-Jansteen) Nooit Gedacht uit Graauw, De Klinge IB.) en Semper Gaudete, met drumband muziek en zang uit Clinge. Naast een muzikale wandeling door Kapellebrug zal elke muziekvereniging een uitvoering geven op een speci aal van de gemeente Clinge in bruik leen ontvangen muziekkiosk, waarop de bekende muziekveren. „Weldoen door Vermaak" uit Clinge 's avonds een con cert zal geven. Op kermismaandag 22 okt. zal in een door het feestcomité gebouwde dans zaal een internationale twistwedstrijd worden gehouden waarvoor vooral van Belgische zijde veel belangstelling be staat. Voor deze wedstrijd zijn vele prijzen plus een grote beker beschik baar gesteld. Naast verschillende schietingen op de liggende wip waaraan ook extra prijzen in natura zijn beschikbaar gesteld worden tevens duivenvluchten en tolk- spelen georganiseerd. Voor de kinderen zijn er verschillende kermismolentjes en amusementskramen. Ter gedeelte lijke dekking van de onkosten is er een loterij waarvan de trekking dinsdag 23 oktober in de danstent zal plaats vinden. Alle loten zijn praktisch al verkocht Als speciale attractie zal in de dans zaal optreden het zang-showkwartet The Black and White Sisters. In 1949 werden er in Zeeland en Noord-West-Brabant op bijna 12 ha gladiolen gekweekt; een te ver waarlozen areaal wanneer men het landelijk bekijkt. In 1954 wer den er op 147 ha gladiolen geteeld in het genoemde gebied: in 1957 op 215 ha. Dit jaar komen de onge' veer 1100 gladiolentelers in Zee land en Noord-West-Brabant al aan ruim 650 ha. Zuid-West-Neder land levert daarmee liefst veertig procent van de landelijke produk- tie. Wanneer de gladiolen teelt op Flakkee erbij gerekend wordt reikt de produktie in deze streken zelfs over de helft van het nationale produktievermogen. Hoe is het mogelijk geweest dat een dergelijke bijzondere cultuur zich zo on gelooflijk snel in Zuid-West-Nederland heeft kunnen uitbreiden Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De gladiolenteelt was oorspron kelijk een zaak die zich in de bollen streek tussen Leiden en Haarlem af speelde. In Noord-Holland ontstond ech ter een verzieking van de grond op vrij grote schaal waardoor er uitgekeken werd naar andere produktiegebieden. In Zuid-West-Nederland bleek niet al leen de grond uitermate geschikt te zijn ook de aanwezigheid van vele kleine be drijven in dat gebied stimuleerde de gla diolenteelt. De teelt is namelijk bijzon der geschikt voor de kleinere bedrijven, r slotte interessant werk te weten dat er Zij geeft, laag geschat, gemiddelde uit- naar kleur en variëteit zo'n 450 soorten komsten van 10.000 per ha. Bovendien gladiolen zijn. De knolomvang van het is de teelt van gladiolen in tegenstelling leverbare produkt varieert van 8 tot bijvoorbeeld tot die van tulpen geheel meer dan 14 cm. vrij. Het is dus begrijpelijk dat vele1 kleine ondernemers, die vaak toch al moeite genoeg hadden het hoofd boven water te houden, de teelt van gladiolen ter hand namen. De meeste telers zitten op Zuid-Beve land en dan vooral rondom Waarde en in de zak van Zuid-Beveland. Dan volge Thole en St.-Philipsland, vervolgens Schouwen en Noord-West-Brabant en daarna Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral het oostelijk gedeelte. Er is een .vrij vlotte afzet van de gla- dioleknollen. Ruim 90 procent verdwijnt naar het buitenland vooral Amerika- Het gaat bij de teelt van gladiolen niet om de bloem maar om de knol. De doorsnee gladiolenteler mag de snij- gladiolen zelfs niet verhandelen. Dat mo gen alleen degenen, die een snijvergun- ning hebben. In Zeeland en Brabant zijn die er niet. Wanneer men op het ogenblik op de gladiolenvelden dan ook een schijn van kleur en bloem waarneemt en men ziet daar bovendien heel wat mensen aan de gang dan mag daaruit niet worden ge concludeerd dat de gladiolen rijp zijn om gesneden en verhandeld te worden. In tegendeel. De gladiolenteelt is een tweejarige cul tuur. Via kralen en pitten groeit de gla lioleknol langzaam naar zijn leverbar» men vormen dan worden ze afgebroke, grootte toe.Wanneer zich tussentijds bloe om de gro'ei van de knol niet in de wej te staan. De gla'diolenteelt is zeer arbeidsinten sief, niet alleen op het land waar dc kralen bijvoorbeeld een warmwaterbe handeling krijgen en regelmatig op ziek ten worden onderzocht, maar ook na het rooien van de volwassen knol. Het rooien geschiedt in oktober. De knollen worden in schuren gedroogd, gepeld en gesor teerd waarna ze voor verzending naar de exporteurs of de drie veilingen in Noord-Holland gereed zijn. Voor de gladiolenliefhebber is het ten- ren en sedertdien een uitstekende staat van dienst bij de Polder heeft gehad. De voorzitter sprak afscheidswoorden tot de commissarissen J. Bosselaar en Z. Maljaars en tot het dagelijks bestuurslid J. Koene, die de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Jhr. mr. G. Rutgers van Rozenburg bracht tijdens deze vergadering nog even de recente aanvaring van het Nollehoofd te Vlissingen ter sprake. Tijdens zijn voorzitterschap is dit de derde aanvaring al. De totale schade, door de drie sche pen aan het Nollehoofd aangericht, be- lopt bijna 300.000.-. In alle drie geval len is de schade op correcte wijze door de reders vergoed. {-Iet boerenbedrijf is al tientallen jaren in een belangrijke evolutie opgenomen. Die evolutie staat ook niet stil. De noodzaak van mechanisatie dreef vele agrariërs naar andere tak ken van bedrijvigheid. De eisen van levensvatbaarheid werden voor de boerenbedrijven steeds hoger,. waar door zich een selectieproces inzette, dat niet zonder pijn en schade ver liep. De markt- en concurrentiever houdingen leidden tot een ver gaande regeringsbemoeiing met een stelsel van richtprijzen en steunverlening, zonder hetwelk het agrarische bedrijf in een chaos zou verzinken. Het intro duceren van de landbouw in de EEG brengt, weer nieuwe verwikkelingen met zich. Waarbij dan nog komt, dat de weersomstandigheden niet bepaald gunstig zijn geweest. De moeilijk heden spitsen zich nu vooral toe op de gemengde bedrijven, waarvan er vele niet meer lonend op gang ge houden kunnen worden. Hier dreigt acuut een ramp. En in zulke omstan digheden moet men theoretische over wegingen en plannen op lang zifht even opzij zetten, om directe nood te lenigen. Het Landbouwschap is met minister Marijnen in overleg getreden. De minister heeft niet dadelijk „ja" gezegd op de verlangens, welke hem werden voorgelegd. Dat is begrijpelijk, want het gaat hier over tamelijk grote bedragen en hij kan hier niet beslissen zonder andere ministers te raadplegen. De algehele begrotingsopzet komt hier in het geding. Toch menen we, dat dit beraad niet al te lang mag duren. De betrokken boeren moeten spoedig weten waar ze aan toe zijn. En het krachtig houden van het boerenbedrijf is voor onze hele economie van enorm belang. Eerste plicht is nu de directe nood op te vangen. Daarachter ligt het beraad, hoe het gemengde bedrijf zich op langere duur kan aanpassen bij veranderende omstandigheden. De directie van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen deel in 'n tussentijdse mededeling betreffen de de gang van zaken over de eerste negen maanden van 1962 mede: „De volgende opdrachten werden tot dusver in 1962 afgeleverd: 1 motortankschip van 32.000 ton dw„ twee motor vrachtsche pen van 12.000 ton dw., twee motor vrachtschepen van 9400 ton dw een „Schelde-Sulzer-dieselmotor, 5 scheeps tandwielkasten, 1 ketelinstallatie voor een elektrische centrale, een groot aan tal scheeps-reparatie-orders, een licht metalen gevel en diverse kleinere op drachten. De hevige concurrentie in de sclieeps- nieuwbouw noopt de directie tot scherpe inschrijving ter verkrijging van nieuwe orders. Op deze wijze mocht zij van de koninklijke marine een opdracht ont vangen voor de bouw van twee fregat ten. Voor de overige bedrijfsafdelingen ont ving „De Schelde" de volgende opdrach ten: Vier Schelde-Sulzer-dieselmotoren, vijf scheepstandwielkasten. een ketelin stallatie voor een elektrische centrale en de levering van onderdelen voor twee landketelinstallaties, alsmede de daarbij behorende staalconstructiesinclusief de complete montage, twee zuiger-compres soren en een lichtmetalen gevel. De werkzaamheden voor de sloopwerf verlopen naar wens. De directie ver wacht dit complex eind 1963 begin 1964 in bedrijf te kunnen nemen en daardoor de reparatie-activiteit belangrijk te kun nen opvoeren. Ondanks het feit, dat de directie dit jaar meer schepen zal opleveren dan vorig jaar, verwacht zij over 1962 geen hogere bedrijfsuitkomsten dan over 1961, als gevolg van de ongunstige voorwaar den waartegen een aantal nu afgelever de orders moesten worden gecontrac Het ontgroeningsverschijnsel is niet voor de eerste keer in discussie. Al tientallen jaren zijn de klachten periodiek opgekomen en na de nodige discussie weer in het vergeetboek ge schreven. De mores van de studenten wereld blijken een taai leven te heb ben en dit wordt in de hand gewerkt door het feit, dat studentencorpora besloten gemeenschappen vormen, die iedere bemoeienis van „de filisters" afwijzen. Nu echter zijn er uit de be slotenheid van het Amsterdamse corps feiten in de openbaarheid gekomen, welke in één geval al tot justitieel onderzoek noopten. En dit heeft er tevens toe geleid, dat de mores van het huidige ontgroenen op de weeg schaal van gewoon menselijk fatsoen worden gelegd. Belangrijk onderdeel van het ontgroenen zijn blijkbaar ge worden waaghalzige spelletjes en stompzinnige lichamelijke vernederin gen. Het begrip „studentikositeit", dat geladen is met esprit, originaliteit, ver nuftige vondsten, is blijkbaar aan het uitsterven. Als men een jonge olifant laat stelen of Baarle-Nassau gaat in lijven bij België, dan kunnen we dat best waarderen, al is er dan misschien aan de pure wettigheid een steekje los. Maar bij gebrek aan esprit grijpt men naar de ritus van het lichamelijk ge weld. Minister Cals, die zelf voor zitter van een studentencorps is ge weest, drukte het kernachtig al dus uit bij de opening van een studententehuis in Rotterdam: „Voor wie geestelijk de elite wil zijn, is alleen het geestelijk rapier het wa pen." Dit mogen de ontgroeningscom- teerd. Bovenvermelde omstandigheden in missies voortaan als eerste artikel in aanmerking nemende verwacht de direc- hun grondwet neerschrijven, tie over 1962 een redelijk resultaat. I (Van onze correspondente) Tijdens de raadsvergadering: te 's-Heer Arendskerke werd de heer J. P. Linden- bergh (VVD), daar hij bij de beëdiging als raadslid op 4 september 1.1. afwezig was, nu alsnog als lid van de raad be ëdigd. De gemeentelijke subsidie voor het Koningin Wilhelmina Fonds te Amster dam voor de kankerbestrijding werd ge bracht van 0,5 cent per inwoner op 1 cent per inwoner met ingang van 1963. De raad besloot, evenals voorgaande jaren, ook gedurende het stookseizoen 1962-63 aan on- en minvermogenden een brandstoffentoeslag te verlenen- Wegens prijsstijgingen werd de inkomstengrens iets opgetrokken n l. a. voor gezinnen van 2350.- tot 2700,-; b. voor alleen staanden van 1750.- tot 1900.-. De re kening van maatschappelijke zorg over 1961 van de instellingen te 's-Heer Arendskerke en te 's-Heer Hendrikskin deren werden goedgekeurd. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd bericht van goedkeuring ontvangen betreffende de verbetering van de Sta tionsweg te Lewedorp en de aanleg van een trottoir in Nieuwdorp. Tevens was bericht van goedkeuring ontvangen, waarbij machtiging werd verleer*! aan de raad tot het doen van een uitgaaf van 1500.- wegens gemeentelijke pre mies voor het aanbrengen van douches in particuliere woningen in Lewedorp. De heer J. W. Prins, ambtenaar ter secretarie, werd benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Daar de werkingsduur van de bestaan de gemeenschappelijke regeling „Het Veerse Meer" reeds enige tijd is ver streken, en het in de verwachting ligt, dat het nog enige tijd zal duren aleer de nieuwe ontwerp-regeling is vastgesteld en in werking treedt werd besloten tot verlenging van de bestaande regeling voor de tijd van twee jaar. De heer A- C. de Kooning (KVP) werd aangewezen als lid van het bestuur van „Het Veer se Meer". De raad besloot tot de bouw van twee abri's te 's-Heer Hendrikskinderen, elk 7-50 meter lang en bestaande uit twee vakken. De „Stoomtram Walcheren" is bereid een bijdrage van 1000.. te verlenen on der de voorwaarde, dat uitsluitend dit bedrijf een aanduiding op de beide loka len mag aanbrengen. De „Auto Maatschappij Zeeland" deelde de raad mee, dat de bedrijfsuit komsten het subsidiëren van de bouw van wachtlokalen niet toestond. Herhaaldelijk was in de vergaderingen van het college van b. en w. en ook in de raadsvergaderingen de wenselijkheid aan de orde geweest van het hebben van een gemeentewerkman-voorman. Voor al nu het werk steeds toeneemt lijkt het b. en w. niet verantwoord de bestaande toestand te handhaven. De raad besloot met ingang van 1 januari 1963 een nieu we rang in te voegen en wel die van ..hoofd-gemeentewerkman" om in deze leemte te voorzien. Door leden van de hulpverlenings dienst werd gisterenmiddag op de zand bank Haring vreter in het Veerse Meer nabij Veere de onlangs gevonden Franse vliegtuigbom tot explosie gebracht. De bom sloeg hierbij een gat van 5 meter middellijn bij een diepte van twee en een halve meter. Deze foto werd genomen in een gladiolenveld in een van de polders in de Zak van Zuid-Beveland. Het gaat echter niet om de bloem maar om de knol. De bloem zal van de stengel worden geknakt en worden weggegooid om de knol gelegenheid te geven to volwassenheid uit te groeien.

de Stem | 1962 | | pagina 3