laline xtract line Hondsgebodkort aangelijnd en niet op trambus of pont Kennedy -G r omiko tand om tand LANGO Zeer strenge maatregelen ter bestrijding van hondsdolheid Eerste onderwaterscooter 3BW Cholera eist 80 doden in zuidelijk Nieuw-Guinea PRINSES BEATRIX in Perzië aangekomen VANDAAG NIEUWE OPGAVE Machinist vergat te stoppen Zestig Vaders absolute meerderheid 12 l-extract uLZfrimtinm^ DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorgeschreven muilkorf 40 jaar oud Tsjechische V.N.- diplomaat overleden Ook maatregelen voor gemeenten rond hoofdstad Aanhoudend zacht Speciale krijgsraad van De Gaulle onwettig verklaard Beslag op enorme partij opium Concilie-commissies Slaapkamertoonzalen 60 exclusieve SLAAPKAMERS 11 el meer mee - grote ram - zeer hoge con- ijzondere kwaliteit - zacht voor de han- er evenveel mee doen Ie literflessen. thuis een hele liter .ter mee. Bleekt vei- •n ontsmet uw «.C.. z. Veilig hermetisch ms. W. VAN DER STEEN ^71 102e JAARGANG No. 24111 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; 9,25 per post excl. f 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rie"zëëüwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) IN AMSTERDAM: ALLE HONDEN Het model van de nu voor de hon den in Amsterdam verplicht gestelde metalen muilkorf is al 40 jaar oud. Het werd namelijk vastgesteld bij de beschikking van de minister van Land bouwNijverheid en Handel van 14 juni 1922. De uitvoering in metaal is voornamelijk gedaan, omdat de muil korf dan gemakkelijk ontsmet kan worden, hetgeen volgens een deskun dige met een muilkorf van leer niet zo eenvoudig gaat. Voorts biedt de me talen uitvoering ook een betere be scherming aan de hond tegen het bij ten door andere honden. Een Amsterdamse handelaar in hon- desport-artikelen zeidat de grote moeilijkheid is dat dit oude model, dat een stalen band met slot heeft, niet meer wordt gemaakt. Alle muil korven zijn tegenwoordig van leer vervaardigd, ook die uit Vianen zullen komen. Van de zijde der Amsterdamse po litie werd echter medegedeeld, dat le ren muilkorven niet voldoen aan de eisen en dus door de politie afge keurd moeten worden. TE MUILKORVEN De Tsjechische V.N.-diplomaat, Karei Zizka, die donderdag zijn vrouw heeft gedood en zichzelf vervolgens voor het hoofd heeft geschoten, is vrijdag in een ziekenhuis overleden. Alle houden in Amsterdam die buiten lopen, moeten een muilkorf dragen. Bovendien moe ien zij zijn „aangelijnd". Het vervoer van honden - ook als ze zijn aangelijnd en een muilkorf dragen - is in en op de openbare ver voermiddelen van het gemeentevervoerbedrijf verboden. Dat geldt dus voor trams, bussen en personenveerboten. Het verbod geldt niet voor blindengeleidehonden. De politie heeft opdracht om alle honden die in de hoofdstad loslopen, onverbiddelijk op te pakken. Het aantal bonden in Amsterdam wordt geschal op 30.000. Bij de hondenbelas ting zijn er 28.500 geregistreerd. Niet zodra werden gisteren deze maatregelen bekend (die de bur gemeester nam op grond van arti kel 60 van de veewet), of er ont stond een ware stormloop op de President Kennedy en de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken, Dean Rusk, hebben de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko in een persoonlijk onderhoud gewaar schuwd, dat de V.S. zo nodig voor hun rechten in Berlijn zullen vechten. De Amerikaanse leiders gaven Gro miko voorts te kennen, dat de V.S. zou den vechten om de toegangswegen tot Berlijn open te houden, indien dit nood zakelijk zou zijn. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat Kennedy en Rusk hun tanden had zien omdat zij van mening premier Nikita Kroestjev den laten waren dat ACHT MILJOEN dollar was geïnves teerd in de Ranger V, de Amerikaanse satelliet die thans doelloos het heelal doorklieft. DE TOETREDING van communistisch China als lid van de V.N. zal maandag aanstaande in de V.N.-vergadering aan de orde komen. COMMUNISTISCH CHINA is Rusland het bagatel van 17,8 miljard dollar schul dig Het bedrag moet worden terugbe taald in veertig jaar. Rente 7/10 procent. De lening is in 1950 gegund. Voorwaar de: deelname aan de Koreaanse oorlog. In de afgelopen twaalf jaar is 2,4 miljard terugbetaald. NEW-YORKSE NOZEMS hebben de 55- jarige rabbijn Bernard Eisendorfer dood geslagen. Zijn lijkkist werd door 10.000 joden gevolgd. Dezen hielden na de be grafenis een protestmars. IN WEST-DUITSLAND zullen wegwij zers worden geplaatst, die de richting aangeven naar plaatsen, welke met de nazi terreur te maken hebben. Het be treft voornamelijk vroegere concentra tiekampen. DERTIEN TURKEN zijn vrijdag in Europoort aangekomen om daar te ko men werken. In totaal zijn er thans 150 arbeiders uit het land van de halve maan werkzaam. van de Sovjet-Unie er nog niet van was overtuigd dat Amerika zich zo nodig in een oorlog zou begeven om zijn rechten in Berlijn te verdedigen. Volgens deze functionarissen had Gromiko niets ge daan of gezegd waardoor de spanning in verband met de kwestie Eerlijn zich zou kunnen toespitsen. De Sovjet-minister deelde slechts mee, dat gesproken was over Berlijn en ver scheidene andere „belangrijke kwes ties". Het was een nuttige uitwisseling van gedachten geweest, zei hij. Hij wei gerde iets te zeggen over een voorge nomen bezoek van Kroestjev aan Amerika, van welk bezoek wij in onze editie van donderdag reeds melding heb ben gemaakt. Gromiko ging na zijn ontmoeting met Kennedy naar het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken voor een „werkdiner" met zijn ambtgenoot Dean Rusk. Dat werkdiner duurde vier uur en twintig minuten. Bonn tevreden Het onderhoud van Kennedy en Gromiko is gevoerd op de laatste dag van het vijfdaagse bezoek, dat de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroeder, aan Amerika bracht. Bij zijn terugkeer in Bonn verzekerde Schroeder gisteren, dat „het vast staat, dat het Westen niet zal dulden, dat de toestand in verband met de toegangs wegen tot Berlijn slechter wordt." Hij voegde daaraan toe. dat er geen sprake kon zijn van geleidelijke erkenning van de Russische zone (van Duitsland). Gomoelka Gomoelka, de eerste secrearis van de Poolse communistische partij, hield gisteren in de Oost- duitse Volkskammer een rede. Hij zei daarin, dat de communistische landen „binnenkort" een vredes verdrag met Oost-Duitsland zouden sluiten. West-Berlijn, zo herhaalde hij zijn in tussen wel bekende standpunt, moest een „vrije, gedemilitariseerde stad" worden. winkels waar riemen, manden en muilkorven voor honden worden verkocht. Die zaken zo'n dertig in getal konden uiteraard onmo gelijk aan de vraag voldoen. „Je wordt er stapelgek van", verzucht te een winkelierster. Bovendien zijn de korven niet altijd van het model zoals dat strikt volgens de letter van de wet is voorgeschreven. Een muilkorf is nu eenmaal een incourant artikel. Sommige winkels hadden er enkele tientallen in voorraad, andere maar een paar stuks. In aansluiting op deze maatregelen heeft de commissaris van de koningin in Noordholland bevolen om honden in de gemeenten Beverwijk. Assendelft, Westzaan, Zaandijk, Koog a. d. Zaan, Zaandam. Wijde Wormer, Oostzaan, II- pendam, Landsmeer, Monnikendam, Kat- woude, Broek in Waterland, Diemen, Muiden, Weesp, Weesperkarspel, Velsen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haar lemmermeer, Nieuwer-Amstel en Ouder- Amstel, zodanig op te sluiten of aan een ketting of lijn van voldoende sterkte te houden, dat zij niet in onmiddellijke na bijheid van andere honden kunnen ko men. De aandacht wordt erop gevestigd dat honden, die in strijd met dit bevel loslopend worden aangetroffen, op last van de burgemeester der gemeenten hierboven genoemd, kunnen worden ge dood. Muilkorven nuiken Een fabriek van hondesportartikelen te Vianen, de fa. W. P. Ploeg, maakte gemiddeld honderd muilkorven in de week. Zij gaat er thans 5000 per dag ma ken. zegt de directeur, wat hij door om- stelling van een paar machines in een handomdraai kan bereiken. Daarmee zal het leed in een paar da gen geleden zijn. De fabriek had steeds een voorraad van een paar honderd muilkorven, maar sommigen hadden blijkbaar in het begin van de week al de nu genomen maatregelen voorzien. De voorraad was uitgeput. Zeker 98 pro cent van de hondebezitters heeft geen muilkorf. Alleen de eigenaren van wind honden die aan windhondenrennen deel nemen bezitten een muilkorf omdat de beesten er een tijdens de rennen moeten dragen. Bij het tekort aan korven voor de eerste dagen zal het er dus vooral om gaan de honden kort aangelijnd te hou den en te zorgen, dat de honden niet in de buurt van kinderen komen. De burgemeester van Amsterdam heeft deze besluiten genomen naar aan leiding van het bericht dat hij heeft ge kregen van de veterinair inspecteur voor de volksgezondheid, waarin deze meedeelt dat hij heeft moeten conclude ren dat het hondje dat op 27 juli een driejarig jongetje heeft gebeten, als ge volg waarvan dit jongetje aan rabies is overleden, aan hondsdolheid leed. Honden oppakken Alle loslopende honden die worden opgepakt in de hoofdstad, worden overgebracht naar en opgesloten in een gebouw op het oefenterrein der politiehonden aan de zuidelijke stadsrand. In verband met deze ac tie krijgen alle groeps-surveillance- busjes van de politie enige opvouw bare hondehokken mee. Een loslopende hond wordt in het op gezette hok gestopt, het hoofdbureau wordt gewaarschuwd en vandaar komt een auto, die het dier ophaalt en over brengt naar het verzamelpunt. Dagelijks meldingen Dagelijks ontvangt de politie meldin gen van hondebeten. Gisteren meldde zich ook een vrouw, die woensdag thuis door haar kat in de rechterduim werd gebeten. Het dier wordt nu onderzocht. De politie zoekt momenteel nog naar een tweetal „verdachte" honden, waar van het signalement in de hoofdstad ver spreid is. Aan de hand van de verklaringen van talloze getuigen hebben de instanties die betrokken zijn bij het onderzoek naar en de bestrijding van de hondsdolheid in Amsterdam, een vrijwel volledig beeld gekregen van de fatale tocht van het witte hondje, dat deze gevaarlijke ziek te in de hoofdstad heeft gebracht. Gis teren .nog zijn, dank zij knap speurders- werk, mensen opgespoord, die op die fa tale dag (27 juli, toen de driejarige Arie E. werd gebeten, aan de gevolgen waar van hij op 8 september is overleden) eveneens zijn gebeten. Dat hondje, dat volgens alle getuigen soms bewegingloos bleef zitten en dan weer plotseling als een dolle ging ren nen en iedereen aanviel, is overigens zoals eerder gemeld door de politie gevangen en in het asiel afgemaakt. Op de foto v.l.n.r.: Kennedy, Rusk, Thompson (Kennedy's adviseur voor Sovjet-zaken) en Gromiko. Z Weersverwachting van het K.N.M.I. Z tot vanavond, opgemaakt gisteren- J J avond 23.15 uur: Aanvankelijk noordwestelRke wind en toenemende bewolking met hier en daar wat lichte regen of motre- gen. Daarna opklaringen en wind uit zuidelijke richtingen. Aanhoudend zacht. Z Verwachting van Ukkel: Z Overdag vrij zacht weer met 5 maximumtemperaturen van 10 tot 15 Z graden. Verder afwisselend zwaar bewolkt met mooie opklaringen. Z Mogelijk enkele buien. Z Vandaag: zon onder 17.37 uur. Maan! J op 23.22 uur. Z Morgen: zon op 7.14 uur. Zon onder Jï'35 uur- Maan onder 15.15 uur. Z Maandag: zon op 7.15 uur. Maan op 0.26 uur. Z Een cholera-epidemie in het zui den van Nieuw-Guinea, in de streek rond Agats, heeft in twee weken tijds reeds meer dan 80 doden geëist. Het aantal patiënten dat momenteel in Agats verpleegd wordt, bedraagt ruim 150. Men is druk doende de inwoners van het betrokken gebied te vaccineren. Men onderzoekt momenteel of tabak van Indonesische parachutisten, welke misschien in handen der Papoea's te recht is gekomen, de oorzaak van de epi demie kan zijn geweest. Weliswaar heb ben in de streek van Agats nooit lan dingen van parachutisten plaatsgehad, maar het wordt niet uitgesloten geacht dat tabak van parachutisten door Pa poea's is buitgemaakt en verspreid. Pa trouilles zien thans toe op de naleving van quarantainemaatregelen. Soeprapto president hof Het beeld van Hollandia en andere steden wordt intussen steeds meer In donesisch. Binnenkort zal bijv. ook een deel van de rechtspraak in Nieuw-Guinea in Indonesische handen komen door de benoeming van Soeprapto tot pre sident van het hof van justitie. De huidige Nederlandse president, mr. L. F. de Groot, vertrekt volgende week. Er zijn twee andere Indonesische rechters benoemd, de een als landrech- De Franse raad van state, het hoogste gezagsapparaat dat bepaalt of de Franse wetten in overeenstemming zyn met de grondwet, heeft gisteren de speciale krijgsraad onwettig verklaard, die op 1 juni door president De Gaulle is inge steld voor het berechten van leden van de O.A.S. De jurisdictie van dit tribunaal was betwist door de raadsman van het O.A. S.-lid André Canal, alias „de zwarte monocle", die op 17 september wegens zijn O.A.S.-praktijken ter dood werd veroordeeld. De uitspraak van de raad van state betekent, dat Canal niet ter dood ge bracht kan worden, tenzij de uitspraak van de raad gewijzigd wordt. Ook houdt het in, dat andere vonnissen van de speciale krijgsraad herzien kunnen wor den. EEN VLIEGTUIG van de Britse lucht macht verloor een deur van zijn lan- dingsapparatuur, oppervlakte anderhal ve m2. De deur kwam in een tuin van de stad Chicester terecht. Schade: en kele geknakte bloemen. ter en de ander zonder bepaalde functie. De Nederlandse procureur-generaal mr. W. Allbersberg, blijft voorlopig aan. Volgens het politiek akkoord mot Indo nesië blijft de rechtspraak tot mei op Nederlandse leest geschoeid, zolang de wetten niet in strijd zijn met het ak koord. De benoeming van Indonesische rech ters is een logisch gevolg van de V.N.- politiek, welke gericht is op snelle over dracht aan Indonesië. Soeprapto wordt maandag in Hollandia verwacht. 1 miljard dollar Intussen heeft de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, bekendgemaakt, dat de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea Indonesië één miljard Amerikaanse dollars heeft ge kost. Hij sprak een Papoeadelegatie toe die thans Indonesië bezoekt. Amerika gelooft, dat dit de eerste drie- persoonsduikboot is, die ooit is gecon strueerd. Zij is gefabriceerd van Pers pex. In Londen zal het apparaat, dat doet denken aan een scooter, worden geëxposeerd op een zogenaamde onder watertentoonstelling. De „scooter" wordt aangedreven door een propeller. Volgens het Amerikaanse bureau voor verdovende middelen is een ton ruwe opium door het bureau in Thailand in beslag genomen, dank zij de medewer king van de regering van Thailand. De partij, waarschijnlijk de grootste die ooit in een keer in beslag is geno men, was bestemd voor de V.S. en ver tegenwoordigde een waarde van onge veer 20 miljoen dollar. Met een Brabantse goedmoe digheid heeft een machinist van de Nederlandse spoorwegen gis termiddag omstreeks zes uur bij het station Vught een fout her steld. Hij vergat domweg bij Vught te stoppen om reizigers uit te laten en de stationschef ter plaatse, die zich reeds op maakte om de spoorkaartjes in ontvangst te nemen, had het nakijken. Maar ook de machi nist realiseerde zich plotseling dat hij Vught had vergeten. Hij bracht de trein tot stilstand, stapte uit en ging in de achter cabine de handels omdraaien voor een snelle terugtocht. De trein had slechts een paar mi nuten vertraging. Zestig kandidaten voor het lid maatschap van de tien concilie commissies hebben bij de eerste verkiezing de absolute meerder heid behaald. De volledige uitslag van de ver kiezing zal waarschijnlijk zaterdag bij de algemene vergadering der concilievaders worden bekendge maakt De zestig met absolute meerderheid gekozen kandidaten zouden vrijwel allen voorkomen op de kandidatenlijsten der bisschoppen uit Noordwest- en Midden- Europa. De lijst was in gezamenlijk overleg door de bisschoppenconferenties van Ne derland. België. Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk op gesteld. Over deze lijst was overleg ge pleegd met het Poolse, Zuidslavische en Scandinavische episcopaat, alsmede met een groep Spaanse bisschoppen. Zoals bekend moeten door de Conci- lie-vaders 160 commissieleden uit hun rijen gekozen worden. Het was bijzonder winderig; weer, toen kroonprinses Beatrix gisteren op het vliegveld Mehrabad van de Per zische hoofdstad Teheran arriveerde, de eerste stad die zij tijdens haar gro te reis bezoekt. De oudste zuster van de sjah, prinses Shams, heette haar en haar gevolg welkom. Het was een hartelijke begroeting, maar uitbundi ger was de ontvangst van de 170 le den van de Nederlandse kolonie, die eveneens aanwezig waren. Hun kin deren zwaaiden met vlaggetjes. Door de gunstige wind was het toestel eerder boven de Perzische hoofdstad dan men had verwacht. Het moest daarom boven het vlieg veld blijven rondcirkelen, opdat alles nog voor de ontvangst niet geregeld was. Dat oponthoud in de lucht duur de ongeveer een uur. Prinses Beatrix werden bloemen aangeboden door een Nederlands meisje. Na de officiële begroeting ging het per Rolls Royce naar het mar meren paleis van de sjah. Hier zal onze prinses vier dagen logeren. Gisterenavond heeft de kroonprin ses met haar gevolg, de ambassa deur en enkele andere Nederlanders, in het paleis gedineerd. Vandaag brengt zij een bezoek aan keizerin Farah. Later op de dag zal zij leden van jeugdorganisaties in het mar meren paleis ontvangen. Daarna ont vangt zij ex-premier Djafar Sjarif Emami, die op het ogenblik de lei ding heeft bij de leniging van de nood onder de slachtoffers van de re cente aardbevingen. Keizerin Farah zal met de Neder landse kroonprinses het noenmaal gebruiken. Daarna worden weer en kele hoge functionarissen aan haar voorgesteld. Ook een bezoek aan prinses Shams staat op het programma. Prinses Beatrix is voornemens ken nis te maken met het maatschappe lijk werk in Perzië en zal een be zoek brengen aan „de rode leeuw en zon", equivalent van ons Rode Kruis, 's Avonds dineert de prinses in haar eigen vertrekken. Zondag woont prinses Beatrix een dienst bij in de Amerikaanse kerk en zij zal een bezoek brengen aan enkele bezienswaardigheden. Na het diner bij prinses Sham volgen be zoeken aan weeshuizen en een zie kenhuis. Alle geestdriftige puzzelaars heb ben gisteren tevergeefs gespeurd naar de nieuwe opgave van „Wat zegt U?". Ze bleef namelijk in on ze puzzelkolommen achterwege. We kunnen de lezers voor deze fout slechts onze welgemeende verontschuldigingen aanbieden. De nieuwe serie vindt men nu uiteraard in ons blad van van daag. (Advertenties) Als U tóch over een nieuwe c.v.ketel denkt Is Uw centrale verwarming aan een nieuwe krachtbron toe? Er zijn nu olie- stook units (met ingebouwde brander), die in elke moderne keuken passen. Het grondvlak van de Centr.-O-Therm is slechts 30 x 85 cm. Cap. 25.000 tot 50.000 kgcal/h. Fraai, compact, zuinig, degelijk. U kunt ze zien bij het Bouwcentrum te Rotterdam of bij een van de honderden gebruikers. Rererentielijst en/of beschrij ving - vragen bij AWB n.v. - Beek en Donk (Tel. 04929 - 203 of 497). MAURIKSTRAAT 41, BREDA, Tel. 42645 Plan Ypelaar (achter Valkenierslaan) Keuze uit Levering uitsluitend via uw meubelhandelaar. DAGELIJKS GEOPEND, OOK 'S ZATERDAGS, VAN 9 TOT 18 UUR.

de Stem | 1962 | | pagina 1