ier voor Speculaties rond de K.L.M. ONZE PUZZEL Nu draait mijn motor 'uitgekiend' lekker! PROGRAMMA'S VA N RADIO EN TV 9 9 Verhaalt/eS ife" Tot ziens... bij de BP pomp! Knutselaars lijmen met VELPON va" Ceta-Bever nee^e7u0brdeIige Aflossing van dollarkrediet Televisieprogramma s NV SLAVENBURG'S BANK DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 (Advertentie) /CtiKE kueurwedstruo umët heel veel mooie prgzen Wm, laet Vwkmderen^eT.hfur- %t om enz. B« elk krijt, kralen, toverjlu ^tmngt v nu voor 1 fiesje heerlijke ZM gn gj0fco - £Iethis I dlib^e} !e. o_ g0ed tekenpapier, met avontuur, gedrukt opg verhaaltje na een envelop erbij, egeven aan de ZM- het kleuren wordt tenggj^ de man. Over 2 «e*e £eJt uryj be minnaars aangemeten a Scholen Staande uit Onderwijzeressen van „Dag Nili. Met wie was jij daarnet aan het praten?". „Die dame? Dat was een „O, ik dacht eerst, dat sprookjesprinses,dieechtkan het jemoeder was", toveren". „Ja, daar lijkt ze veel op. En weetjewatzijgetoverdheeft? Twee bordjes ZM-vla, één voor jou en één voor mij". „Wat ziet dat er lekker uit! Wil je die toverprinses wel bedanken? Komt zij morgen nog eens langs?". DE DéBaCLE VAN DEERNE Het felle commentaar dat de keuzeman van het Belgisch elftal leverde op het nieuwe systeem van Schwartz, een zwaar verminkt 4-2-4 systeem, kan onze bonds coach misschien wel zwaar op de maag liggen, maar waarheid sprak hij. Alleen door deze op- en samenstelling kan er in de annalen een kleine nederlaag opge tekend worden, die in feite een zware nederlaag was. Nederland werd niet van de kaart gespeeld zoals de Belgen enkele jaren geleden met hun stopperspilsysteem. Nederland opereerde nu met een dubbele stopper, zonder binnenspelers en met een schijnbaar dubbele midvoor, kortom met een systeem om door kleine cijfers een zware nederlaag te lijden. Het is de ver dienste van de bondscoach dat deze cijfers (2-0) géén boekdelen spreken. Zijn expe rimenten Bosveld en Soetekouw zijn geen succes gebleken, al viel het voor hen dan ook niet mee om onder deze omstandig heden goed te debuteren. De keuze van Villerius was overbodige luxe: of is hij nu plotseling degene die de ster van een v. Wissen, Muller, Notermans en Schrijvers doet verbleken? Dat was bij NAC-ADO t.a.v. Schrijvers niet duidelijk of helemaal niet te zien. Maar de achterhoede is het probleem niet. Er is nog altijd een Wiers- ma, terwijl Ouderland, „pas" 29, toonde dat hij met de jongere Renders kan con curreren. Van der Merwe is letterlijk en figuurlijk hard op weg de legendarische „zwarte panter" op te volgen. Deze „blonde panter" is nog geen De Munck, maar op jeugdige leeftijd was De Munck nog geen v. d. Merwe. Nee, het is de voorhoede die evenals in de jaren 1950 niet meer in staat is om tegen gerenommeerde de fensies doelpunten te maken. Tenminste niet de voorhoede waarin Schwartz wil blijven volharden. Welk een gevaar en schrik voor iedere defensie, was vorig jaar en nog, de pas 31-jarige Bleyenberg. Welk een voetbal genie is v. d. Linden niet? Schwartz had in Breda toch Rijvers gezien... jawel, maar hij was te weinig actief. Dat activiteit alleen géén zoden aan de dijk zet toonde ons België-Nederland (dié activiteit van zijn systeem bedoelde Schwartz toch?) Het idee moet toch leven, dat een voor hoede uit v. d. Kuil, Rijvers, Prins, Bleyen berg, Tol, v. d. Linden, Swart en Krui- ver (al ligt de gemiddelde leeftijd rond de 28) meer zal presteren dan welk ander experiment ook. Dat de geplaagde bondscoach het elftal wil verjongen, ofschoon dit erg betrekkelijk is als men niet te ver boven de dertig gaat, zal men begrijpen, maar ook het buitengewone talent uit de ploeg laten is funest,, getuige de wedstrijd in Deurne. We kunnen niet zeggen dat De Munck, v. d. Hart, Wilkes, Lenstra, Carlier, de Harder, Timmermans, Rijvers e.a. zulke overmatige vechters waren, de mentale instelling buiten beschouwing latende, maar buitengewoon talent bezaten ze. Voor Nederland, met een overmaat aan goede, zo niet uitstekende halfspelers moet toch met een ander systeem dan dit nieuwe 4-2-4, het betonsysteem, slingerbacksysteem of Zwitserse grendel te spelen zijn. RIJEN H. RADIO VERONICA (IV) In het blad van 6 oktober stond onder deze rubriek een stuk van mijnheer A. N. Deze mijnheer heeft volkomen gelijk. Veronica is geen piratenzender, het is DE zender waar muziek in zit, maar niet als de Hilversums. Er zijn maar een paar goede programma's: Arbeidsvitaminen, Tijd voor teenagers en de KRO 's zaterdags morgens. Verder is het daar balen. Als ik de radio aanzet 's morgens en 's middags zet ik Veronica aan. 's Avonds zet ik Luxemburg aan. Hetzelfde geldt voor de televisie, ook balen. Daarom vind ik dat Veronica ook een televisie moet oprichten. Er zit mu ziek in en Veronica gaf 50 mille aan goede instellingen. BREDA L. W. jr. (Advertentie) 't Is watje noemt „gemengd" njden op een bestelwagen. Dan weer stadsritten, dan weer de grote weg. Dat eist heel wat van je motor. Maar ik heb nu de juiste benzine gevonden: BP Super Mix 75. Knap uitge kiend van BP, die vijf soorten benzine. Probeer zelf ook eens welke soort het beste bij uw motor past. M n woord er op, dat u dan veel plezieriger en economischer rijdt! VERONICA (V) Verleden week stond in dit blad een artikel van een zekere heer B. Eikerbout. In dat schrijven vermeldde deze heer dat Radio Veronica niet uitzendt om de luiste raars een genoegen te doen, maar dat het haar enkel om het geld te doen was. Wanneer meneer Eikerbout nu geschre ven zou hebben: „De zuilen zenden uit wat zij willen en niet wat de luisteraar wil," dan zou ik hem gelijk gegeven heb ben, maar bij Radio Veronica is het wer kelijk te doen om de luisteraar een voor namelijk muzikaal programma aan te bie den. Om nu deze uitzendingen mogelijk te maken zendt Radio Veronica reclame teksten uit, die het benodigde geld op brengen om de onkosten te dekken. Na tuurlijk maakt Radio Veronica een mooie winst, maar als u straks bijvoorbeeld sigaretten gaat halen zegt u toch niet: „North State is het niet om de smaak van de roker te doen, maar om de winst." U gaat toch ook niet voor uw genoegen, en om uw directeur een plezier te doen, werken. U moet uw gezin ook onderhou den door middel van uw salaris. Zo moet Radio Veronica haar organisatie onder houden. U snapt blijkbaar ook nog niet wat die gulden inhoudt. U noemde de heer A. N. en de anderen „Vrienden van Radio Vero nica", mensen die zich voor een „kapita listisch karretje" spannen door een gulden te storten voor het lidmaatschap van de Stichting „Vrienden van Veronica". Ik heb me zelf ook voor dat „kapitalistisch kar retje" gespannen, want ook ik heb een gulden gestort. Maar nu is het zo, toen ik verleden week, op dezelfde pagina waar u uw beweringen had staan, las dat de Stichting „Vrienden van Veronica" 50 mille had uitgedeeld, kwam er een gevoel in me dat me zei dat ik ook aan dat geluk van die mensen, die nu door dat geld geholpen kunnen worden, heb meegewerkt. U ziet wel dat het „kapitalistisch karretje" wel heel ver van Radio Veronica is weg gereden. Van uw beweringen, die nogal in een officiële jas waren gestoken, over die be wuste wetten, dat piratenzenders verboden zijn, kan misschien wel iets kloppen, maar van uw mening over de Stichting „Vrien den van Veronica" klopt niet veel. BREDA A. K. T.V., SCHOOLJEUGD EN CONCILIE De heer Warnars, waarnemend inspec teur van het l.o. in de inspectie Den Bosch, heeft een zeer juiste en verant woorde beslissing genomen, wat betreft het verzoek van de Bossche schoolhoofden. Hij stond nl. geen vrije schooldag voor de jeugd toe, zodat deze de tv-uitzending van het concilie niet kon zien. Deze be slissing is doordacht, nuchter en geeft blijk van een juiste visie op de jeugd. Dit goeds kan niet gezegd worden van het verzoek van de Bossche schoolhoofden. Dit verzoek berust op vals sentiment, ne geert de realiteit en is eigenlijk een beetje naïef. Dat het concilie een uniek feit is, daar zal geen verschil van mening over be staan. Dit houdt niet in dat de leerlingen per se de uitzending van de opening moe ten zien. Maar goed, de Bossche school hoofden hebben het recht om te menen, dat dit wel goed en nuttig is. Maar waar om stellen zij dan niet alles in het werk om te zorgen, dat de leerlingen deze uit zending in schoolverband zien? Dat is een consequentie van hun overtuiging. De kin deren vrij geven om naar deze uitzending te kijken geeft hun natuurlijk geen enkele garantie dat hun pupillen deze uitzending volgen. Natuurlijk niet. Een gedeelte niet, door gemis van een televisietoestel. Een ander gedeelte niet, omdat ze nu eens lek ker kunnen uitslapen. En het kleine per centage dat om half negen, zonder dwang voor het toestel zit, is voor negen vertrok ken. Is het dan niet de moeite waard? Ja natuurlijk, maar een dergelijke uitzen ding kan de jeugd maar zeer kort boeien. Het is gauw eentonig, er is geen actie. De houding van de Bossche schoolhoof den doet het vermoeden rijzen, dat zij zelf graag vrij waren, om te kijken, of... om andere redenen. Onze leerlingen hebben in schoolverband gekeken. Om half tien waren ze blij dat de knop omgedraaid werd. Even een in drukwekkend estoet van kardinalen en bisschoppen zien heeft zijn bekoring, maar een half uur of nog langer daar naar kijken is voor volwassenen nog niet vol te houden. BREDA EEN SCHOOLHOOFD GASREKENING Enkele weken geleden werd mij, door een meneer van de gasfabriek, een kwi tantie groot f 22,50 ter betaling aangebo den, welke, zo werd mij gezegd, bedoeld was als voorlopige betaling op de komende gasrekening. Nu werd mij deze week de gehele gasrekening aangeboden. Ik kon hem in twee keer betalen, maar die f22,50 waren er niet afgetrokken. Op mijn vraag hoe of dat in elkaar zat, werd mij gezegd, (Advertentie) dat die bleven staan tot ik nog eens ver huisde. Mijn man is gepensioneerd zodat die f 22,50 een echte strop voor ons be tekenen. Bovendien zijn wij niet van plan om ooit vrijwillig dit huisje te verlaten. Hoe moet dat dan met dat geld? Waar blijft de rente daarvan? En mag dat nu zo maar zonder dat ze je er van in ken nis stellen? Ik meen, dat met mij nog vele ouden van dagen met dit geval zitten. En niet alleen deze, ook vele grote huis houdens, want je rekent met je uitgaven wel op een normale betaling maar niet op zoiets. BREDA EEN GEDUPEERDE AGRARISCHE POLITIEK Naar aanleiding van de huidige zorg wekkende toestand in de landbouw zou ik het volgende naar voren willen brengen. Op de allereerste plaats verbaast het me, dat op de reeds lang bestaande toestand van slechte prijzen van de zijde der boe ren, soms wel van de organisatie geen enkele reactie is gekomen, dan het klagen in dorpscafés onder elkaar. Zijn de hardwerkende boeren dan zo laks, zo murw, of interesseert het hun niet wat ze verdienen? Ik voor mij geloof dat ons zo is ingepompt: „Je kunt er toch niets tegen doen," dat we het nog gaan geloven ook... Maar wat denkt u, als alle boeren, ik schrijf alle boeren, hun melk eens een week thuis hielden, wat er dan zou gebeuren? Er is ook een andere mogelijkheid, nl. dat de fabrieken de melk ontvangen, ze zuiveren, pasteuriseren of steriliseren en weer verkopen. Dit geeft vele voordelen. Ie De consument ontvangt melk met 3,7 pet. vet, die, ook al staat ze twee dagen, goed blijft zodat men geen laagje vet en veel water hoeft te drinken. (Die enkele dokters die beweren dat volle melk ongezond is kunnen gerust met pensioen gestuurd worden op kosten van het le voordeel.) 2e De prijs zal voor consument lager en voor producent, de boer, hoger zijn door dat de verwerkingskosten veel lager zijn. 3e Het overschot aan roomboter zal niet meer bestaan. 4e Het gehekelde subsidiebeleid zou kunnen worden afgeschaft. Over subsidie gesproken, men «beweert alleen de landbouw krijgt subsidie. Wat denkt u van voordelig aangeboden, kant en klaar gebouwde industriehallen in be paalde gemeenten, van de grote haven projecten? Dacht u dat de havenprojecten door de daar gevestigde industrieën werden bekostigd? Deense koeien, die met steun van de Deense regering worden uitge voerd, worden hier voor dumpingsprijzen op de markt gegooid, waar wij tegen moe ten concurreren. En dan heet het dat het contract nog niet is afgelopen, maar het is in werkelijkheid om onze industrie- produkten af te kunnen zetten. Van de andere kant: als Duitsland zijn grenzen sluit, contract of geen contract, dan knikken wij braaf ja en amen, ook de organisatie. Of is het zoals al eerder een jonge boer in deze rubriek schreef: „Zijn ze bang dat ze hun baantje kwijt raken?" Of is het zoals de oud-Groninger in „De Boerderij" schreef: „Zijn de orga nisaties zo verambtelijkt dat ze de dingen niet meer zien, zoals ze voor de boer in werkelijkheid zijn." Dan tot slot de EEG, 2 dingen. le Duitsland voert goedkope Deense eieren in! 2e Een Amerikaans aanbod van pluim vee voor dumpingsprijs wordt door de Bondsrepubliek in overweging genomen. Als we in een democratisch land wonen, dan hebben de 12 pet. boeren even goed recht op een goed inkomen, dit is arbeids- beloning -f ondernemersbeloning -f- rente van hun kapitaal, dan de rest. De eerste jaren na de oorlog heeft de boerenstand de grote stoot voor weder opbouw gegeven en is ons beloofd dat we geholpen zouden worden. BA VEL EEN JONGE BOER (Van onze financiële medewerker) Vorige week vrydag is drs. E. H. van der Beugel, president-directeur van de K.L.M. op Nieuw-Guinea aangekomen. Dinsdag j.l. vertrok dr. E. van Konynen- burg, onderdirecteur van dezelfde maatschappij, naar Djakarta. Het stilzwygen, dat de K.L.M. bewaart, laat volop gelegenheid tot speculaties. Deze zijn dan ook niet van de lucht. De aandacht, die in de pers aan de vluchten van de beide bestuursleden wordt gewijd, duidt er wel op, dat zy op de lijst van historische vluchten zullen worden geplaatst, zoals de eerste naar het toenmalige Batavia in 1924, de recordvlucht met de Pelikaan in 1933 en die in het volgend jaar met de Snip naar Curasao. Op een ander gebied heeft de K.L.M. ook gele genheid gegeven tot speculatie. Zij heeft enige voor waarden bekendgemaakt van de obligatielening, die zij op de beurs zal uitgeven. Hoewel het prospectus met de volledige inschrijvingsvoorwaarden en een be schrijving van de gang van zaken nog niet is versche nen, is het zonder al te veel speculatie mogelijk reeds nu een beoordeling te geven. Uitgegeven zal worden een bedrag aan obligaties van nominaal f 125 miljoen. De rente zal 4V*. of 4V2 procent zijn. De looptijd zal maximaal tien jaar bedragen. De emissiekoers, de af- lossingsvoorwaarden en andere gegevens worden niet verstrekt. Bij de uitgifte wordt gebruik gemaakt van de diensten van een groep banken, die de inschrijving bij haar kantoren zal openstellen. De samenstelling van dit consortium is hetzelfde als twee jaar geleden, toen f 50 miljoen 5 procent - 15-jarige obligaties werden uitgegeven a 100 procent. Deze schuldbrieven noteren nu ca. 98 procent. De obli gaties van de 4% procent lening 1959 doen ongeveer 93 procent. Om de uitgifte van de 4V* of 4% procent obligaties aantrekkelijk te maken, moet de koers van uit gifte zo ver beneden pari (100 pro cent) liggen, dat het rendement minstens gelijk is aan dat van de twee uitstaande leningen. De wet staat echter niet toe, dat uitgifte plaatsvindt beneden 94 procent. Een rende mentsberekening zou uitwijzen, dat deze koers nog te hoog zou zijn. Men moet dus concluderen, dat de lening bij voorbaat gedoemd is te mislukken. Echter, de K.L.M. heeft een andere aantrekkelijk heid voor inschrijvers. De rente en aflossing van de lening worden gegarandeerd door de staat. Dit maakt de lening gelijkwaardig aan een staatslening, zodat een rentepercentage van 4*4, a 4V2 procent bij een emis siekoers van bijvoorbeeld 100 procent zelfs aantrekkelijk is. De achterdocht, waarmee de beurs de gang van za ken bij de K.L.M. bekijkt, leidt echter tot de slotsom, dat de voorwaarden van de komende lening iets soepeler moeten zijn dan van een gelijkwaardige staatslening. De achterdocht van de beurs is te verklaren uit de ontwikkeling van de luchtvaart in de laatste jaren. In 1957 werden de aandelen K.L.M. voor het eerst ter beurze van Amsterdam genoteerd. De dividenden ble ven de eerste jaren (1957 tot en met 1959) op het be hoorlijke niveau van 7 procent. Over 1960 moest het verlaagd worden tot 5 pro cent en over 1961 werd zo'n groot verlies geleden, dat dividenduitkering achterwege moest blijven. De kente ring in de bedrijfsuitkomsten schreef de directie toe aan het achterblijven van het vervoer bij de ver wachting en aan de verschuiving van het vervoer naar categorieën met lagere tarieven. Incidentele factoren als de revaluatie van de gulden, moeilijkheden met landingsrechten in bijvoorbeeld de Verenigde Staten en politieke moeilijkheden speelden een minder belang rijke rol. Dat niet alleen de K.L.M. haar verwachtingen te hoog had gesteld, blijkt wel uit de resultaten van vele grote buitenlandse maatschappijen. De Sabena had al in 1959 een tekort op haar verlies- en winstrekening van B. frs 198 miljoen. In 1960 was het gedaald tot 131 miljoen en in 1961 gestegen tot B. frs 389 miljoen. De British European Airways leed het eerste verlies sinds acht jaar en wel van 1.488.065 pond in 1961 tegen een winst van 1.545.321 pond in 1060. De Pan American World Airways leed over het eerste halfjaar 1961 een verlies van f 9.316.800, maar dank zij sterk gestegen omzetten was dit in het eerste halfjaar 1962 gedaald tot f 2.721.600. De BOAC boekte in het per 31 maart 1962 geëindigde boekjaar een verlies van f 144 miljoen, waardoor het totale tekort van de maatschappij steeg tot f 640 miljoen. De K.L.M. boekte in de jaren 1955 tot en met 1959 een voor verdeling beschikbare winst van gemiddeld ongeveer f 19 miljoen. In 1960 werd de laatste winst behaald, zodat toen voor verdeling be schikbaar was f 10.329.000. In het eerste halfjaar 1961 bedroeg het verlies al ruim f 37 miljoen. Op de balans per 31 december paraisseerde het voor f 76.7 miljoen. Een half jaar later was er nog f 56.6 miljoen bijgekomen. En de oorzaak van al deze verlie zen was de verkeerde raming van de vervoersmogelijk heden. Die had de meeste luchtvaartmaatschappijen verleid tot het kopen van vliegtuigen met turbinemo toren, hetgeen in 1961 resulteerde in een aanzienlijke overproduktie. De oplossing voor de moeilijkheden zocht de directie binnen en buiten het bedrijf. Het aantal personeelsleden werd verminderd, de diensten van een Amerikaans organisatiebureau werden geaccep teerd en andere organisatorische maatregelen werden genomen. Momenteel houdt men zich bezig met de vraag, of het loont het hoofdkantoor van Den Haag naar Schiphol te verplaatsen. Naar buiten werden de mogelijkheden van samenwerking onderzocht. Overleg met de S.A.S. en de Swissair werd in 1961 afgebroken, toen men tot het inzicht kwam, dat er onvoldoende perspectieven aanwezig waren voor een intensieve sa menwerking.' De directie meent echter, dat alleen ver gaande internationale samenwer king de moeilijkheden in de in ternationale luchtvaart kunnen oplossen. Daarom werd de toetre ding tot de Air Union een be langengemeenschap die de Air France, Alitalia, de Lufthansa en de Sabena beogen aan te gaan ernstig overwogen.De uitslag hier- van -g nQg njej. bekend. In 1959 had de K.L.M. bij drie grote Amerikaanse banken een bedrag van 70 miljoen dollar middellange leningen opgenomen. Per 31 december werd dit omgezet in een 4%-jarige lening. De maatschappij betaalde er jaarlijks 4% a 5^4 procent rente voor. In de jaren 1962 tot en met 1966 moest het dollarkrediet worden afgelost. Door de geleden verliezen kon niet aan enkele bijzondere voorwaarden van de kredietovereenkomst worden voldaan en was het tevens noodzakelijk geld middelen te vinden om de af te lossen kredieten te vervangen. Het nationale belang van een eigen lucht vaartmaatschappij leidde tot overleg met de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën en tot de wet tot verlening van tijdelijke financiële steun aan de K.L.M. De genoemde ministers mochten garanties stellen voor de betaling van rente en aflossingen op door de K.L.M. aangegane geldleningen tot een maxi mum van f 375 miljoen. Ook mochten zij ten hoogste f 50 miljoen aan de maatschappij lenen. Dit laatste be drag werd van belang geacht als reserve voor tegen vallers in de ontwikkeling van de liquiditeit. Van de genoemde f 375 miljoen zou een derde worden aangewend voor door de ministers goedgekeurde vliegtuigaankopen en andere investeringen. Van de staatsgarantie maakte de K.L.M. het eerst gebruik in de tweede week van augustus, teen zij f 125 miljoen promessen plaatste bij de grote banken, die daarbij werden gesteund door de Nederlandsche Bank. De promessen betalingsbeloften hebben een looptijd van een tot vijf jaar en dragen een rente, die oploopt van 2 3/8 procent tot 3 3/8 procent. De prijs ligt dus aanzienlijk beneden die van het dollarkrediet. Met de plaatsing van de nieuwe lening zal de onderneming opnieuw gebruik maken van de staatsgarantie. Of deze opbrengst uitsluitend zal dienen voor de aflossing op dollarkredieten zal moeten blijken. De laatste aflossing hierop zou pas in 1966 hoeven plaats te vinden en de maatschappij heeft het gehele b.edrag verkregen door de promesse-uitgifte opgenomen in dollars en gebruikt voor aflossing van een gedeelte der kredieten. Zaterdag 20 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 12,30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12,33 Lichte gram. 13,00 Nws. 13,15 Platen- nieuws 13,20 Musicerende dilettanten 13,45 Franse les 14,05 V. d. jeugd 15,00 Promenade- ork. en sol. 16,00 Als de .dag van gisteren, kron. v. h. leven 16,30 Licht ens. m. sol. 17,00 V. d. jeugd 17,15 Goudenplaten-kabinet 17,30 Boekbespr. 17,40 Instr. licht octet 18,00 Kunstkron. 18,30 Corte Metten, licht progr. 18,50 Praatje voor pol. voetgangers 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,30 De Oelewappers, gev. progr. 20,00 Pop. klass. (gr.) 20,40 Concilie en missie, gesprekken, 21,00 Tierelantijnen, gev. progr. 22,00 Lichte gram. 22,20 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Wij luiden de zondag in 23,00 Nouveautés 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12,15 Tussen mens en nevelvlek, pop.-wetensch. lez. 12,30 Meded. t.b.v. land en tuinb. 12,33 Sportnws. 13,00 Nws. 13,15 Vara-varia 13,20 Licht ens. 13,45 V. d. jeugd 14,20 Radio Jazzclub 14,50 Eva Bonheur. hoorspel 17,25 Lichte gram. 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Klass. operamuz. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Op de helling, gespr. 19,45 Gram. 19,55 Deze week, pi-aatje. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Oude en nieuwe dansen 20,40 Specialiteitentheater, gev. radioshow 21,35 Soc. comm. 21,50 Vocaal- instr. ens. 22,10 IJdelheid, meneer, ij delheid, hoorsp. 22,30 Nws. 22,40 Babysitten, licht progr. 23,10 Dansmuz. 23,40 Lichte gram. 23,55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12,35 Amus. ork. 12,50 Progr.- overz. 13.00 Nws. 13,15 V. d. teenagers 14,00 Lichte ork. muz. 14.30 Filmkron. 15,15 De academie der discofielen 16,30 Broer en zus zo 17,00 Nws. 17,15 Liturgische gezangen 17.25 Lichte muz. 17.45 Engelse les 18,00 Lez loS Berichten 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Lichte gram. 20,00 Cabaret 21,00 Monte Carlo 22.00 Nws. 22,15 Lichte gram. 23,00 Nws. 23,05 Dansmuz. 23.55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,30 Gev. progr. 16,03 Opera muz. 17.00 Nws. 17,15 V. d. jeugd 18,03 V. d. teenagers 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel 20,30 Mi- 99*?x? 22,00 Wereldnws- 22.15 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23.00 Lichte gram. 23,55 Nws. Zondag 21 oktober HILVERSUM I 402 m NCRV: 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Kamer- ork., gew. muz. IKOR: 8,30 Goede morgen 9,00 Morgengebed (Ned. herv. kerkd.). KRO: 9,30 Nws. 9,45 Gram. 9,55 Inl. hoogmis 10,00 Plechtige hoogmis 11,30 Fragm. uit het klass. en rom. repertoire (gr.) 12,05 Klein beraad, vragen en antw. 12,15 Licht ork. m. sol 12,50 Buitenl. comm. 13,00 Nws. 13,05 De Stemvork, operaprogr. m. toel. 13,45 De kerk in Frankrijk, lez. 14,00 V. d. jeugd 14,30 Radiofilharm. sextet, mod. muz. 15,15 V. d. oudere luisteraars 15,55 Wereldmissie dag in Rome 16,00 Sport 16,30 Vespers. Con vent van kerken: 17,00 Geref. kerkd. NCRV: 18,30 Oude orgelmuz. 19,00 Nws. uit de ker ken 19,05 Koorzang: geest, liederen 19,30 Een openbaring aan Johannes, lez. KRO 19.45 Nws. 20.00 De zwarte stip, hoorsp. 20,45 Klass. pianotrio (gr.) 21,30 Wissewassen, licht progr. 21,50 Lichte koorzang m. instr. ens. 22,20 Concilie journaal 22,30 Nws. 22,40 Avondgebed 22.50 Volksmuz. v. d. Balkan en Anatolië 23,20 Spiegel van de hedendaagse muziek 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 8,00 Nws. en soc. strijdl. 8,18 Weer o£ geen weer, gev. progr. 9,45 Geest, leven, toespr. VPRO: 10,00 Geef het door, praatje, vervolgens zondagshalfuur v. d. jeugd. IKOR: 10,30 Remonstrantse kerkdienst 11,30 Vraag en antwoord. VPRO: 11,45 Nws. van eigen erf. AVRO: 12,00 Gev. muz. en zang 13,00 Nws. 13,07 De toestand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gev. progr. v. d .strijdkr. 14,00 Boekbespr. 14,15 Concert- gebouwork. en sol., mod. en klass. muz., in de pauze 15,10-15,35 Kunstnotities 16,30 Sportrevue.- VPRO: 17,00 Cultuur en gods dienst van Mesopotamië, lez. 17,15 Stad en land, gespr. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17,50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Salon- ork. en zangsol. 19.00 Bij nader inzien, disc, over act. gebeurtenissen 19.40 Vrij entree, cabaret. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Zing met ons mee 20,30 Voordr. 20,46 Licht trio 21,00 Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie, de tective hoorspel 21,40 Zangrecital 22.05 Chan sons 22,30 Nws. 22,40 Act. 22,55 Sportuitsl. 2e kl. voetbal en meded. 23,00 Pianorecital (gr.) 23,25 Lichte ork. muz. i. d. pauze Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12.03 Lichte gram. 12,30 Weerber. 12,35 Amus. ork. 12,50 Progr. overz. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Opera en belcanto concert 15,30 Sportrepor- tages 18,00 Pianorecital 18,30 Godsd. uitz. 19,00 Nws. 19,30 Balletmuz. 20,00 Amus. progr. 21,30 Dansmuz. 22,00 Nws. 22,15 Lichte gram. 22.30 Cabaret 23,00 Nws. 23,05 Dans- muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,18Chansons 13,00 Nws. 13,15 Verzoekprogr. en ber. 17,00 Nws. 17,45 Hol land Festival 1962: Residentie-ork. en sol., klass. en mod. muz. 19,00 Kath. halfuur 19,30 Nws. 20,00 Musiue aux Champs-Elysées 21,25 Voordr. en muz. 22,00 Wereldnws. 22,15 Licht progr. 22,55 Nws. 23,00 Jazz 23,55 Nws. Maandag 22 oklober HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Dag opening 7,25 Klass. harpmuz. (gr.) 7,35 Sport uitsl. 7,45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Te Deum laudamus, gewijde muz. (gr.) 8,30 Lichte gram. 9,00 V. d. zieken 9,35 Waterst. 9,40 V. d. vrouw 10,10 Gram. 10,20 Rondom het woord, theologische etherleergang 11,05 Pia norecital, mod. muz. 11,35 Lichte gram. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Ochtendvaria (gr.) 8,00 Nws. 8,15 Progr.- overz., aansl. lichte gram. 9,00 Gym. voor oudere luisterrars 9.10 De groenteman 9.15 Klass. gr. 9.40 Morgenwijding 10,00 Arbeids vitaminen (gr.) 10,50 V. d. kleuters 11,00 Even bijpraten, progr. v. d. vrouw. Zaterdag 20 oklober NTS: 15,00 Stuttgarter Symf.-ork. en sol., opera-aria's. KRO: 15.45 Anno 1937 16.05 De Jack Benny show 16,30 De laatste der Mo hikanen, tv-film 17,00 V. d. kind. (-17,30) 19,30 De avonturen van Ivanhoe, tv-film. NTS: 20,00 Journaal en weeroverz. KRO: 20,20 Brandpunt 21,00 De Boyd Bachman- show 21,45 Dat geeft te denken, test van alg. ontwikkeling en intelligentie 22,10 Insp. Bollinger van Scotland Yard, tv-film 22,35- 22.50 Epiloog. NTS: 22.55-24,00 Eurovisie: Wereldkamp. ballroom-dancing voor ama teurs te Berlijn. VLAAMS BELGIE 17,00-18,00 V. d. jeugd 19,00 r.-k. Uitz. 19,30 Echo 20,00 Nws. 20,25 Het manneke 20,30 Tv-feuill. 20,55 Variété- progr. 21,35 Int. zwem- en waterpolowedstr. te Mechelen 22,05 De prijs der tomaten, tv- film 22,55 Nws. 23,10-24,00 Eurovisie: Wereld kamp. salondansen voor amateurs te Berlijn FRANS BELGIE 18,30 Ber. 18,33 Lily et le policier, spel 19,00 België in de ge schiedenis 19,30 Nat. historie 20,00 Journaal 20,30 Vader weet het beter, tv-film 20,55 Gev. progr. 21,30 Quiz 22,10 Perry Mason- film 23,00 Journ. 23,10-24,00 Eurovisie: we reldkamp. dansen voor amateurs te Berlijn. Zondag 21 oktober Convent van kerken: 17,00-18,00 Samen komst van het Leger des Heils. NTS: 19.30 Weekjourn. 20,00 Sport in beeld. AVRO: 20,30 De verdedigers, tv-film (dl. 2) 21,20 Kunstgrepen 21,50 Domino, heropening van AVRO's club des vedettes. NTS: 22,30-23,30 Eurovisie: Wereldkamp. ballroom-dancing voor amateurs te Berlijn. VLAAMS BELGIE 15,00 Reisroutes 15,30- 18,00 Int. zwem- en waterpolowedstrijden te Mechelen (plm. 17,00 V. d. kleuters) 18,25 De week in beeld 18,55 V. d. jeugd 19,45 De kleine duiker, tekenfilm 20,00 Nws. 20,25 Het manneke 20,30 Wie weet wat?, wedstrijd- progr. 21,45 Filmprogr. 22,35 Sportact. en nws. FRANS BELGIE 11.00-11.45 Hoogmis 15,00-18,00 Gevar. progr. 19,30 La déesse d'or. feuill. (dl. 4) 19,57 Kent u België: Limburg 20,00 Nws. 20.30 Parijs 1900. film 22,00 Jazz 22.30 Nws. 22,40-23.30 Eurovisie: Wereldkam pioenschappen ballroom-dancing te Berlijn (Advertentie) Oplc lossing: HORIZONTAAL: 1 leveren. 6 stempel. 12 erg. 13 peter, 14 rare, 16 robijn, 18 niet, 20 gas. 21 mo, 22 atol, 24 kil 25 nr, 26 veter, 28 rog, 30 ka, 31 edele, 34 pas, 36 tete, 37 akelei, 38 tijd 40 aks. 42 ego, 43 kou. 45 big 46 penarie, 47 kuip, 50 eer, ^2 gerda, 53 is, 55 neg, 57 beker. 59 os, 60 gil, 62 ieme, 64 ok 65 rot, 66 iran. 68 leder, 70 mulo, 71 ceder, 73 tin, 74 gehorig, 75 matador. VERTICAAL: 1 lorgnet, 2 vers, 3 ere, 4 rg. 5 nto. 6 spijt, 7 tenor, 8 et, 9 men, 10 prik. 11 letland, 15 aarde, 16 rot 11 bar, 19 eik, 21 mee, 23 lopik. 26 vlek 27 erkend, 29 ga, 32 etage, 33 glorie, 35 stuur, 38 ega, 41 sprei, 44 oker, 45 buiging, 48 idool, 49 pastoor, 51 en 52 gek, 54 sir, 56 gelei 57 bed, 58 kor 61 lach, 63 merg, 65 rund, 67 neo, 69 een 70 mia, 72 dr, 73 tt. HORIZONTAAL: 1 genotmiddel, 6 zee rover, 11 kwajongen, 13 de somma van, 15 verhoging, 18 pers. voornaamw., 20 aanzien, 21 bevestiging, 22 voorzetsel, 23 afdruk. 25 voorzetsel. 27 guitige, 29 cmaat> 31 tentoonstellingsgebouw in A dam, 33 voegwoord, 34 inhoudsmaat. iPa.nSei1J 0 dr'ekroon, 37 onbrandbare stof 40 deel v. d. bijbel (afk.). 41 graaf- werktuig, 42 wintervoertuig, 43 meisjes naam, 44 gedeelte v. e. vaarwater, 46 irans voegwoord, 47 opgewekt, 50 va kantie, 52 nieuw (Eng.), 54 muziekterm (alk.), 55 wandversiering, 57 ambtshalve (Lat. afk.), 58 eiland i. d. Middellandse zee, 61 kanten plooisel, 63 uitstalkast, 65 stofmaat, 66 eenh. v. kracht (afk 67 loterijbriefje, 68 zangnoot, 69 meisjes naam, 71 de somma van, 73 schelpdier 75 zonder beweging voortschuiven, 76 kalmte. VERTICAAL: 2 Europeaan, 3 strijd perk, 4 lokspijs, 5 godsdienst (afk.), 6 zout water, 7 titel (afk.), 8 water in Brabant, 9 van adel, 10 te beschouwen voorwerp, 12 kolenbak. 14 plaatsvervan gend regeerder, 16 onder andere (afk 17 schets, schema, 19 zeedier. 23 deel v. e. dier, 24 stofmaat, 26 de oudere ivH' 'io gevreesde ziekte, 30 meneer (Eng.), 32 bestaat, 33 lidwoord, 36 water stand (afk.), 38 jongensnaam, 39 triller, 42 persbureau, 45 anno Christi (afk.). 46 enige, 48 halfedelsteen. 49 water in Friesland, 51 zuilvoet, 53 iemand die alles weet, 56 n.v. (Franse afk.), 59 bekende motorraces (afk.), 60 adellijk heer, 62 afbeelding, 64 verlaagde toon, 66 onmeetbaar getal. 69 watering, 70 mets, 72 bovenbeen, 73 pers. voornaamw. 74 natuurkundeterm (afk.).

de Stem | 1962 | | pagina 17