ORANJERIVIERPROJECT KOST 25 JAAR Zuid-Afrika's „Deltaplan" kijkt duizend jaar vooruit „Wat zegt U": 1, 2 of i A 1 1 B - 1 1 1 r 1 1 1 1 1 1 1 i G 1 1 !H 1 I 1 K 1 1 1 1 i B 1 1 Sc 1 1 1 i E 1 1 1 i G 1 1 H i 1 1 1 1 1 DE MEESTERBILJARTER de ras-sigaret puur voor uw genoegen Li. 1 Wat doet die rode man in het Witte Huis? Reuzenplan voor besproeiing5 watervoorziening en energie Disharmonie Israël in i Prins Bernhard bezocht Spanje i I rrR lug Brug en poort van Haamstede worden herbouwd REPUBLIKEINSE LEIDERS: Langs de straat DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 (Advertentie) de Torquaydam, die 2,5 miljoen pond kost. De regering van Zuid-Afrika wil het gehele project zelfstandig uitvoeren zon der buitenlandse steun. Zij zal echter wel mede een beroep doen op buiten landse waterbouw-ondernemingen bij de aanbesteding der verschillende onderde len. En het is geenszins uitgesloten zelfs waarschijnlijk dat hier bij in aanzienlijke mate een beroep zal worden gedaan op waterbouw kundige kennis en ervaring van Nederlandse ingenieurs en andere deskundige werkkrachten van ve lerlei soort. In dit artikel zijn de bedragen aan gegeven in In guldens is 1 f 10,-. Intussen is het geen munteenheid meer in Suid-Afrika en vervangen door de Rand. Een Rand is f 5,-. Zuid-Afrika heeft evenals Ne derland zijn waterproblemen. Al behoeft men er minder bevreesd te zijn voor stormvloeden, want het land ligt er over het algemeen hoog, men heeft er ook met moei lijkheden op watergebied te ma ken en de voornaamste is wel, dat men waaer tekort heeft. Er valt nl. in Zuid-Afrika te weinig regen, ofschoon er in een bepaald jaar te Johannesburg in nog geen 100 dagen evenveel regen viel als in ruim 160 da gen te Londen. Maar er valt dan te veel in te korte tijd en de verdamping is er zo groot, dat alles bijeen maar 11 pet. van het gehele gebied van Zuid- Afrika ruimschoots water krygt en dan komt dat nog voor een goed deel te recht op bergland, waar niets verbouwd kan worden. Over het algemeen bereikt slechts 8 pet. van de neerslag de rivieren. 70 pet. van het Zuidafrikaanse gebied is voor de waterbehoeften van mensen en vee afhankelijk van het grondwater. De Zuidafrikaanse regering heeft nu een groots plan opgemaakt om met het oog op een betere waterdistributie en op de expansie van landbouw en in dustrie het rivierwater beter te gaan benutten. Zij heeft een Oranjerivieront wikkelingsproject aangekondigd, dat - in zijn ontzaglijke omvang - te vergelijken is met ons Deltaplan. Het kost 200 mil joen pond sterling. Behalve installaties voor de watervoorziening zal het ook een netwerk van elektrische centrales omvatten, dat reikt van de Atlantische tot de Indische oceaan. Men verwacht, dat bij volledige vol tooiing van het project de opbrengst van het land met 57 miljoen pond sterling per jaar zal worden vergroot. De Oranjerivier stroomt in het noor den van Zuid-Afrika van 't Drakenberg- gebergte in het oosten naar de Alexan- derbaai in de Atlantische oceaan. Zij is 1300 mijl lang en daarmee de groot ste stroom van het land Maar het nut van deze rivier is thans gering, want zij stroomt grotendeels door dor en woest gebied, waar hoegenaamd geen regen valt, terwijl het rivierwater zelf wordt tegen- en vastgehouden door aanslibbingen en banken. Het Oranjerivierplan beoogt nu met een aantal reusachtige dammen, tunnels en kanalen het rivierwater goeddeels af te leiden naar het zuiden, naar de in zijn samenstelling vruchtbare, maar nu vaak dorre grond van de Oostpro vincie. Daar en elders zullen 750.000 acres (een acre is ongeveer 4000 vier kante meter) land besproeid worden, en ongeveer 450 miljoen liter water per dag naar steden en nederzettingen wor den geleid. De grootste dam komt bij Bloemfon tein in het hart van Zuid-Afrika ten wes ten van Basoetoland. Met de capaciteit van deze dam zou men een gebied zo groot als Engeland een voet diep (30 cm) onder water kunnen zetten. Er zul len in deze buurt overigens drie dammen verrijzen. Bloemfontein ligt echter aan de noord kant van de Oranjerivier en zou het water verkrijgen langs een pijplijn uit een zijrivier. Hetzelfde geldt voor Kim- berley- Naar het zuiden zal het water worden afgeleid voornamelijk door kanalen en tunnels. De grootste tunnel, 51 mijl lang (de Engelse mijl is 1609 meter), voert het water door de bergen tussen de Oranjerivier en de Visstromen, van bij Bethülie tot voorbij Steynsburg, zuid westelijk van Basoetoland. Deze tunnel zou alleen al 14 miljoen pond ster ling kosten. De diameter zal circa 3,5 meter bedragen. De tunnel zou 1200 ku bieke voet of ongeveer 32000 liter water per seconde leveren en wordt, op die van de New-Yorkse waterleiding na, de langste van de wereld. Het is niet de bedoeling geheel het project, waarin ook dammen in het wes ten van de rivier voorkomen, ineens aan te vatten. Het zal in zes fases worden afgewerkt, waarvan de eerste zes jaar zal vergen, terwijl de laatste eerst na 25 jaar haar beslag zal hebben gekre gen. Hoe uitgebreid het plan is, kan hier uit blijken, dat het met zijn kostenbe- groting van 200 miljoen pond sterli g ver uitgaat boven het Boulder-Dam-pro- ject in de Verenigde Staten van N.-A. merika, dat 73 miljoen pond vergde en ook boven het Kariba-project van Rho- desië, dat 112,5 miljoen kost. By de dammen wordt rekening gehou den met de aanslibbing van de rivier voor niet minder dan duizend jaar. De stuwdammen worden nl. zo ge bouwd, dat zij na verloop van tijd, als dit nodig zou blijken, verhoogd kun nen worden. Van het te irrigeren land in het oos ten van de Kaapprovincie verwacht men hoofdzakelijk hogere opbrengsten aan fruit, lucerne (vooral voor de schapen), vee, citrus, katoen en tarwe. Verder zullen steden als Port Elisa beth aan de zuidkust, Kimberley, Bloem fontein, Craddock, Graaff-Reinet en De Aar in het noorden en midden van het land bevrijd worden van dreigende wa tertekorten. Samen moeten zij. zoals reeds is opgemerkt, 450 miljoen liter wa ter per dag verkrijgen. Voor de industriële en verdere ontwik keling in het algemeen dient een uitge strekt netwerk van 20 elektriciteitscen trales, dat via Kimberley van de In dische tot de Atlantische Oceaan zal reiken. Dit gaat 45 miljoen pond ster ling kosten en zal 177.000 kilowatt pro duceren. Daarvan heeft men 17000 kilo watt nodig om water door de tunnels en in kanalen te pompen. Er blijft dan 160.000 kilowatt over voor de industrie, voor het platte land en voor de ver dere elektrificatie van de spoorwegen. Het kan dan b.v. mogelijk zijn de ge hele spoorlijn van Kaapstad tot Johan nesburg te elektrificeren. Men neemt aan, dat de uitvoering van het Oranjerivierplan de economie van Zuid-Afrika praktisch onkwtsbaar zal maken. De voornaamste dammenworden de Ruigevalleidam bij Bethulie, waarvan de aanvankelijke kosten (vóór eventuele verhoging) 4 miljoen pond sterling be dragen, de Van der Kloofdam, westelijk daarvan bij Petrusville, die aanvankelijk komt op 5,5 miljoen pond, en nog weer westelijker tussen Douglas en Hopetown Prins Bernhard is donderdag met een chartervliegtuig op de Spaans-Ameri kaanse basis Rota in de provincie An- dalusië aangekomen. De prins werd verwelkomd door de gouverneur van de provincie, door de burgemeester van Jerez de la Frontera en door andere autoriteiten. De prins brengt een niet-officieel be zoek aan Vaurelio Segovia Mora Figue- roa, een familielid van koningin Fabiola van België. In de verhouding tussen het bestuur van de Isfaëlische stad Ramatgan en 't stedelijk kamerorkest overheersen sinds enige tijd de wanklanken omdat de vroe de vaderen niet willen nebben, dat het orkest tijdens een komende tournee ook in Duitsland gaat spelen. Donderdag heeft de burgemeester de knoop door gehakt en de zakelijk leidster van het orkest, mevrouw Sjloelamit Rosenberg meegedeeld, dat de subsidie van de stad ten bedrage van 4.000 dollar per jaar wordt ingetrokken en dat het orkest zich niet meer mag tooien met de naam van de stad. Mevrouw Rosenberg antwoordde de burgemeester, dat hij in elk geval over de naam van het orkest niets te ver tellen had. ,,U kunt een bakkerij toch ook niet verbieden zich bakkerij van Ra matgan te noemen." zei zij. De burge meester antwoordde: ,,Ga dan maar met uw orkest naar Duitsland en noem het bakkerij van Ramatgan." (Advertentie) I kwartje per kolomHj 4 kolommen f I.- I kwartje per kolom 1 1! lil ivj 1 D E F I 1 1 ■Ml mwm ,-J 4 kolommen f I. 1st l li ui: iv| A 1 1 D 1 F 1 1 1 l K Li. Dé KOLEN- I 12 unieke lltSisiSBilSr eigen- schappen PELGRIM, óók voor oliehaarden Voor de restauratie van de brug over de slotgracht van het slot Haamstede •is goedkeuring verkregen. De brug wordt geheel gesloopt en in precies de oude vorm herbouwd. Ook de poort wordt af gebroken en vernieuwd. Hoe oud de brug is, is niet precies bekend, doch volgens oudheidkundigen dateert hij uit om streeks 't begin van de 12e eeuw. Met de bouw zal ongeveer een jaar gemoeid zijn IHet slot is bekend uit de geschiedenis door Witte van Haemstede, die er woon de toen hij in 1304 bij het Manpad de opgedrongen Vlamingen versloeg. Republikeinse voormannen hebben ern stige kritiek geoefend op het beleid van president Kennedy omdat hij zo'n groots welkom heeft bereid aan premier Ahmed ben Bella van Algerië. Het steekt de republikeinen vooral dat Ben Bella onmiddelijk na .zijn bezoek aan Amerika naar Cuba vloog en van daar uit de Amerikaanse politiek ten op zichte van Castro laakte. Ben Eella heeft op Cuba een verkla ring onderschreven, waarin Fidel Cas tro ontruiming van de Amerikaanse ma rinebasis Guantanamo op Cuba eiste. De aanval van de republikeinen staat onder leiding van de seatoren William E. Miller, de republikeinse partijvoor zitter, Barry Goldwater, voorzitter van 't republikeinse verkiezingscomité in de Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500 Amsterdam. Hierboven plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel. Deelnemers kunnen deze ge prui ken als zij meer dan vier kolom men willen invullen. Jl/fen hoort weieens beweren dat het leven bij veertig begint. Voor mijn vader is het even wel pas op zijn 65ste jaar begonnen. Sociaal ge zien heeft men hem dus een kwart eeuw door de neus geboordmaar hij ziet zulke dingen ruim. Hij haalt uit de oude dag wat erin zit. En het voornaamste element in zijn levensavond is wel de biljartkunst. Hij is, totdat hij 65 werd en toelating verkreeg tot de bejaardensoos in onze buurt, nimmer „aan stoot" geweest, zoals de kenners dit fijnzinnig noemen. Goed, men nam hem in het verleden weieens in een café waar, doch bij die gelegenheden ontweek hij het biljart immer, alsof hij voelde dat op het groe ne laken het noodlot op hem lag te wachten. Hij had echter nooit voldoende tijd om het nood lot langdurig te tarten, want mijn moeder is een mens van de klok. IVfaar na het bereiken van de pensioengerech- lrl tigde leeftijd is de oude strijdersnatuur in mijn vader ontwaakt. Het was alsof hij zijn he le leve lang een afgronddiepe haat tegen de drie ivoren ballen van het biljart had gevoeld en dat hij nu slechts wachtte op een kans en een keu om deze zaak afdoend uit te vechten. Dag aan dag betrad hij de soos om zich met andere oude mannen te meten en pas tegen het sluitingsuur placht hij het gebouwtje weer te verlaten, verwonderd nagestaard door de twee ongeslagen cracks van de soos, Kleine Willem en Pukkie Vonk venijnige, kleine vechtertjes. Die twee zagen namelijk in mijn vader de eer ste grote rivaal waarmee zij in hun leven te maken kregen. Zij zagen hem dagelijks beter op stoot komen en zij noteerden heimelijk de re cord-moyennes die hij soms, op geïnspireerde mo menten, op tafel bracht. Na enkele jaren wa ren er in de soos nog maar drie mannen wier namen rechtstreeks in verband met de biljart kunst mochten worden genoemd: die van Kleine Willem, die van Pukkie Vonk, en die van mijn vader, wiens bewonderaars al spoedig de titel „Manus Masseur" voor hem bedachten, nade- maal hij in die techniek van het edele spel be paald berucht geworden was. T\e officiële sportwereld bemoeit zich naar mijn mening veel te weinig met de biljartsport in de bejaardensociëteiten. Het is namelijk, een feit dat er voortdurend sprake is van nieuwe, onvoorziene spelfoefjes, die de K.N.B.B. nog voor verrassingen zouden plaatsen. Het driemanschap Willem-Pukkie-Manus werkte nijver en met over gave aan de ontwikkeling van het spel. Hun vindingrijkheid was enorm. Kleine Willem had bijvoorbeeld een foefje ontwikkeld waardoor hij het biljart een luttel aantal millimeters aan één kant kon oplichten, welk trucje hij natuurlijk steeds toepaste als zijn rivalen aan stoot waren. Pukkie Vonk teas berucht wegens de grapjes die hij met de keu van zijn tegenstander wist uit te halen. Hij had eens twee partijen in zijn voordeel weten te beslissen door de rubber stoot- dop onder aan de keu van mijn vader te ver vangen door een zware loden ring, waardoor de keu uit zijn balans raakte. Bij die gelegenheid leverde mijn vader een erbarmelijk stuk brod delwerk af. Hij pareerde hierop echter door bij de volgende partij de rode bal te vervangen door een eender gekleurde bal, maar dan van rubber, toen Willem en Pukkie op zijn serie van 12 caram boles moesten antwoorden. Het werd een sprin gerig partijtje voor die twee. TCr waren nog meer speltechnieken, zoals het L-' zogenaamde „knietje", waarbij men de spe- Ier met de stompe kant van de keu een klein zetje in de knieholte geeft, juist als zijn keu de wang van de bal zal treffen. De onfortuinlijke biljarter knikt dan als een timmermansduimstok in elkaar en raakt hoog stens in zijn val de kin van een omstanderhet geen dan weer levendige discussies kan uitlok ken, met vele mogelijkheden voor de aanvallen de partij om de balpositie in zijn voordeel te wijzigen. En nu spreek ik nog niet eens van het systeem van leitje-verlinkenzoals dat in de soos heet, waarbij men de score-cijfers met 'n natte vinger bewerkt. Dit is routinewerk, dat echter, mits goed uitgevoerd, het spelbeeld op verrassende wijze kan veranderen. Men ziet: de drie grootmeesters gaven elkaar geen duimbreed toe en de hele bejaardensoos leefde met de ived- strijden mee. 'Toen kwam iemand, ik meen Simon de Haan, op het onzalige denkbeeld om de drie bil jartmatadors een titelgevecht-om-de-beker te laten houden. Een kapelaan van onee parochie had de bokaal ter beschikking gesteld. Hij had het ding zelf eens gewonnen bij een declama tiewedstrijd en er stond een harp in gegraveerd Maar het was een beker. Het beker toernooi ving op een dinsdag aan, on der doodse stilte. Werkend in een kring van vaste soosklanten en moreel geruggesteund door zijn vriend Blank, kwam mijn vader uit tegen Kleine Willem. Helaas heb ik dit gevecht niet mo gen aanschouwen, maar ik heb erover horen spreken. Kleine Willem schijnt voortdurend de euvele moed te hebben gehad om te denken dat hij het van mijn vader kon winnen. Wellicht put te hij zijn geestdrift uit een sterke dosis do ping. Ik weet dat niet. Een feit is slechts, dat hij nadat de voorgeschreven 20 beurten voorbij waren zijn keu tegen de vlakte smeet en uit riep: „Dat is geen biljarter" (hij wees daarbij op mijn vader), ,,maar een harpoenier!' Mu ging het slechts nog om de beslissende ron de tussen Pukkie Vonk (een vuil vechter- tje) en Manus Masseur, ofwel mijn vader. Het stond al bij voorbaat vast dat tijdens deze partij die de volgende iveek dinsdag zou plaatsvinden, de meest gedurfde tochnieken gebruikt zouden worden. Men kende Pukkie Vonk zo'n beetje. Hij was in staat om lijm aan de pomerans van mijn vaders keu te smeren. Mijn vader mocht ech ter evenmin onderschat worden. De kenners van zijn spelmethoden veronderstelden dat hij iets met magneten zou gaan doen. Wij leefden thuis gespannen naar de Grote Dins dag toe. Mijn moeder had zelfs al een cake ge bakken om deze aan de bekerhouder te overhan digen als hij na de beslissende match terugkeer de in de schoot van zijn gezin. Thuis trainde mijn vader tot diep in de nacht en zelfs onder het eten kwam het voor dat hij met zijn tafelmes een pikeerstoot op het zout vaatje uitvoerde, zodat dit met een boog door de kamer vloog. Qp de grote dag verliet hij het huis met de tred van een toreador. In zijn ogen lag de beruchte killer-blik. Hij huppelde zowaar, on danks zijn zeventig jaren en onder zijn jas droeg hij een glimmend mouwvest. Dat was om het moreel van Pukkie Vonk te schokken. Wij wachtten gespannen op de uitslag. Na een kwartier hoorde mijn moeder de voordeur dicht slaan. Zij rende de gang in. „Nu al?", hoorde ik haar roepen. Toen trad mijn vader de kamer binnen. Hij zag bleek tot op zijn kruin. Langzaam ging hij zitten en steunde: „Dood! Morsdood!" „Heeft-ie je eronder gekregen?", vroeg mijn moe der ontsteldwant zij placht de meester krach tig te steunen in deze bewogen dagen. ,,Nee! riep mijn vader. „Hij is écht dood. Vanmorgen is het gebeurd." Zwijgend verliet ik het huis. In de gang hoorde ik nog het woedend gemompel van mijn vader: „De lafaard! Er tussenuit knijpen, hé? Wie had daar nou op kunnen komen?" TOMASO senaat, en van de afgevaardigde Bob Wilson, die voorzitter is van een over eenkomstig comité in het Huis. De drie politici hebben een gezamenlijke verkla ring uitgegeven waarin zij zeggen dat de regering voor Ben Bella's bezoek een slechte tijd heeft uitgekozen en de hele zaak halfslachtig heeft behandeld. „De president moet het Amerikaanse volk maar eens vertellen hoeveel miljoen dol lar hij aan Ben Bella beloofd heeft voor dat hij naar Cuba vertrok," aldus het driemanschap. „Het is tegen de Amerikaanse begin selen, geldelijke steun te verlenen aan het regime van een man die plechtig beloofd heeft trouw te zijn aan zijn door hem zelf aangestelde bende en die dat socialisme noemt," zo wordt in de ver klaring gezegd. Het driemanschap besluit zijn verklaring als volgt: „Als de re gering helpt de dictatuur van Ben Bella te financieren Dleegt zij verraad aan de genen die naar vrijheid snakken." (Advertentie) LUISTER NAAR^ Radio Luxemburg 208 meter zondag 12 uur f Radio Veronica 192 meter Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, o.l.v. Wlm lbo gespeeld door Hetty Blok, Annemarievan Ees, Joop Doderer en Jan Oradi aangeboden. door chocolade hagel

de Stem | 1962 | | pagina 11