DELFT, stad van GRACHTEN EN HOLLANDSE INTIMITEIT Grote tongvangst in Zeeland en voor kust Hoek v. Holland f» V Amerikanen leren meer Russisch ZWOL Gezellige terrasjes en historisch stedenschoon Zelfstrijkend overhemd? Concilie en oppositie )ENEN Zeehengelaars verheugd over natuurraadsel CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI 14 15 19." 27." Niet saai Gondels PAPOEALEIDER „WE ZIJN BELOGEN' Rijbewijs van arts half jaar ingetrokken Monarchie in Saoedie-Arabië in gevaar WOLLEN DEKENS Griffith-Wright financiële strop DOET MEER MET NOOTJES 4 EN 5! de meest elegante haard! met de meeste warmte! voor 't minste geld! met grootbeeldvuur! Dank zij de hooggebleven watertemperatuur Geen bot en schar T- DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 PAST U BETER Italiaans model met soepel bovenleder. lin en zwart. iln juchtlederen heren- liere met echte zware pe zool. Zeer sportief! HSU-PBINZ1 is uitgerust en 120 km/u rijdt is, goed voor /oorraadmeter, de uitvoerige 0 10-17 J os 1600 - 24031 01621 564 Hoeveel Nederlanders zullen Delft deze kleine, maar historische bijzonder fraaie stad werkelijk hebben gezien? Dit aantal is betreu renswaardig. De meeste mensen, die Delft per trein binnenkomen zien niet veel meer, dan een olieverwerkende fabriek, wat lelijke huizen, een spoorwegviaduct in aanbouw en verder wat hopen oud roest van een staalbedrijf. Dit is voor de treinreiziger Delft. Wie per auto de stad nadert ziet er zelfs nog minder van, want hij is in de meeste gevallen op weg naar Rotterdam of Den Haag en slechts een ANWB-bord geeft aan, dat hij op een zeker moment negen en een halve kilometer van de plaats is verwijderd. Een kleine afstand, maar groot genoeg om hem er van te weerhouden dat kleine eindje om te rijden. Heel jammer, want juist voor de gehaaste mens van vandaag valt er in een stad als Delft bijzonder veel te genieten. Het Is dan ook zeker de moeite waard om eens het voordeel van de vyfdaagse werkweek te benutten om, wanneer het niet al te hard regent en er misschien toch al een uitstapje op het programma staat, de oude stad in het reisschema op te nemen. Wie dat doet, komt met nieu we ervaringen thuis, opgedaan door een paar uur langs de grachten te slenteren, want grachten zijn er, daar in Delft. Het zijn er veel en van een betoverende schoonheid. Er wordt wel eens beweerd, dat Delft een saaie stad is. Wie dat zegt is nog nooit op de Markt geweest waar iedere donderdag de marktkooplieden met hun fleurige fruit- en bloemenstalletjes een contrasterend geheel vormen met de grijze gevels van de zeventiende eeuwse koopmanshuizen. Verscheidene van die huizen zijn nu in kleine restaurants veranderd, waarvan de eigenaars, zo gauw de zon zich laat zien, de tafels en stoelen buiten zetten, waarop lui achterover hangend de Delftse studen ten met ernstige gezichten hun proble men bespreken tussen de hoge, spitse toren van de Nieuwe Kerk en de lage stompe van het stadhuis. Het is de moeite waard om de 109 meter hoge toren van de Nieuwe Kerk te beklimmen, want de vermoeiende tocht, die via een nauwe, kronkelende trap voert, wordt beloond met een uit zicht, dat Delft laat zien als een mini atuur-stadje, waarvan de oude daken van de huizen samen de wonderlijke vlakken van een modern schilderij schij nen te vormen. De naam van de Nieuwe Kerk is enigszins misleidend, want hij is beslist niet van de laatste tijd. In het jaar 1384 begon men met de eerste werk zaamheden, die meer dan een eeuw la ter in 1496 werden beëindigd. Dn toren was er echter nog niet; die werd pas in 1877 gebouwd. Behalve de gebruikelij ke functie, dient het gebouw ook als laatste rustplaats voor overleden vorste lijke personen. Ook het graf van Prins Willem van Oranje, die in het Prinsen hof werd vermoord, bevindt zich hier. De studenten, die op de Markt hun biertje drinken, doen dit onder de be rustende, stenen blik van de grote grond legger van het volkenrecht, Hugo de Groot, die behalve zijn bekende boeken- kistreis, ook in 1954 vanwege de Taptoe Delft van zijn centrale plaats op de Markt naar de zijkant van de Nieuwe Kerk verhuisde. Van zijn hoge voetstuk af, kijkt hij naar de drukte, die tussen de kerk en het stadhuis heerst. dan gebeuren door in een van de twee gondels, die Delft ryk is, te stappen. Honderden kleine bruggetjes over spannen de wirwar van nauwe, kron kelige grachten, waarvan de Oude Delft de voornaamste en de bekendste is. Op deze gracht, die vroeger de Delft heette, waaraan de stad zijn naam te danken heeft, staat de Oude Kerk, een opzien barend, gotisch bouwwerk uit ongeveer 1200, omringd door scheefgezakte bomen en ranke bruggen. Ook hier liggen groten uit de vaderlandse geschiedenis begra ven, zoals Maerten Harpertszoon Tromp en Piet Hein. Verder is er in de gewelf de ruimte een gedenksteen te zien, ge wijd aan Anthony van Leeuwenhoek, die destijds met zijn lenzen een voor de mensheid verborgen wereld opende. Delft is een stad van grachten, brug gen, oude gevels en straatjes, maar bo vendien een van torens, die regelmatig het historische centrum met het waar dige geluid van hun carillons overspoe len. Ook het oude Prinsenhof met zijn sta tige ruimten is verschillende kleine to rens rijk. Vroeger was het een klooster, maar na tot hoofdkwartier voor prins Willem van Oranje te zijn veranderd, werd het een museum, waar talloze schilderijen van geschiedkundige waarde o.a. betrekking hebbende op de tachtig jarige oorlog permanent worden geëxpo seerd. Tevens worden ieder jaar verschil lende belangrijke tentoonstellingen ge houden en vindt de jaarlijkse „Oude Kunst- en Antiekbeurs" in dit doolhof van nauwe gangen, wenteltrappen en statige zalen een passend onderdak. Niet ver van Prinsenhof ligt een an der belangrijk museum uit de 19e eeuw, het Huis van Lambert van Meerten, eveneens aan de Oude Delft. Hier is een unieke verzameling tegels van Delfts blauw te zien, die gelukkig niets te ma ken hebben met de blauw-witte asbak ken en windmolens, die men argeloze toeristen als „iets typisch Nederlands" In de handen tracht te stoppen. Er is dus veel te zien in Delft. Een bezoek aan deze stad, die wij gerust een permanente tentoonstelling van historisch stedeschoon kunnen noemen, vereist geen welgevulde portefeuille. Wat het wel vraagt is een open oog voor alles wat er te zien en te beleven valt. Wie van de internationaal geroemde Amsterdamse grachten houdt, kan zich niet méér te kort doen dan door een wandeling langs de grachten van Delft te verzuimen. Zy zyn misschien nOg in tiemer, mede wegens het ontbreken van rondvaartboten en dubbele ryen gepar keerde auto's. Het is wel mogelijk Delft van het water af te bekyken en dat kan Lui achterover hangend, bespreken de Delftse studenten hun problemen op de terrasjes van de Markt in de schaduw van de Nieuwe Kerk. Volgens Indonesische kranten heeft Herman Wajoi, de leider van de Papoea delegatie die op het ogenblik Indonesië bezoekt, in Bandoeng tegenover journa listen verklaard, dat de Nederlanders hebben gelogen wat betreft de toestan den in Indonesië. „De Nederlanders zei den altijd," aldus Wajoi volgens de kran ten, ,,dat de Indonesische economie ver lamd was. Nu wij echter met eigen ogen gezien hebben, hoe de toestand in wer kelijkheid is, weten we, dat de Neder landers ons leugens opdisten." Voordat het Papoea gezelschap naar Bandoeng kwam, vertoefde het op Bali. Daar tekende het met een Balinese stu dentenorganisatie een gemeenschappe lijke verklaring, waarin gesproken wordt over „één taal, één regering, één natio nale vlag, alles Indonesisch". De ver klaring werd ook ondertekend door de militaire commandant op Bali. De kantonrechter in Delft heeft woens dag het rijbewijs van de Rotterdamse medicus M. W. G., volgens de eis van de officier van Justitie, voor de tijd van een half jaar ingetrokken. Boven dien legde hij de arts bij verstek een boete van f 250,- op. ,,Ik ben mij ervan bewust dat de patiënten van deze arts door deze straf oplegging gedupeerd zullen worden, maar gezien de houding die dokter G in het verkeer heeft ingenomen kan niet met een milder vonnis worden vol staan." De dokter in kwestie had op rijksweg 13 (onder de gemeente Delft) met een snelheid van 140 kilometer per uur een andere auto rechts ingehaald. In de andere wagen z.at ook een arts, een Ha genaar, die een aanklacht indiende. De Rotterdamse arts schreef in een brief aan de kantonrechter dat hij dit onsportief vond. Hij merkte over het strafbare feit op, dat veel automobilis ten naar zijn mening veel te lang op de inhaalbaan van autosnelwegen blijven rijden. In die gevallen placht hij altijd rechts te passeren-.. Radio Mekka heeft woensdag gemeld, dat koning Saoed van Saoedie Arabië zijn kabinet naar huis heeft gestuurd en zijn jongere broer, prins Feisal, benoemd heeft om het land te leiden. Volgens de radiouitzending was de ingreep, de tweede binnen drie maanden, door om standigheden noodzakelijk geworden. Wat die omstandigheden waren, liet de radio in het midden. Feisal staat bekend als een eerlijk en kundig regeerder. Waarnemers speculeren dat hij aangesteld zou kunnen zijn om bezuinigingen door te voeren. Een andere broer van de koning, prins Talal, die in Caïro verblijf houdt, heeft aangekondigd dat hij de monarchie in Saoedie Arabië omver wil werpen. Hij wil een regering opzetten naar het voor beeld van Egypte. Sinds Talal in augustus het land ver liet is hij in open oppositie tegen de monarchie. Vorige week heeft hij zijn koninklijke titel afgezworen. Hij hoopt op een republikeinse revolutie tegen de monarchie. Saoedie Arabië is met Jordanië een pro-Westers bolwerk. Het is daarom vaak in conflict gekomen met andere Arabi sche staten die meer neutralistisch ge zind zijn. Soms lijkt de binnenstad van Delft een groot schilderij. Geen wonder dat Vermeer, die lange tijd in deze plaats heeft gewoond, door deze schoonheid werd geïnspireerd. (Advertentie) LEIDEN De organisatoren van het woensdag avond in Wenen gehouden gevecht om de ..wereldtitel" in het junior-midden gewicht tussen Emile Griffith en Teddy Wright hebben een grote financiële strop gehaald. Het tekort bedroeg niet minder dan 1 miljoen schillings (140.000 gld.). De 8265 toeschouwers zorgden voor een recette van 960.000 schillings, het geen aanzienlijk te weinig was om „dure jongens" als Griffith, Wright en Ray „Sugar" Robinson te kunnen betalen en er nog geld op over te houden. En toch waren de prijzen van de ringplaatsen 140 gulden... Op het schellinkje betaalde men 60 schillings (acht en een halve gulden) (Advertentie) Verkrijgbaar in alle goede haardenzaken Vraag gratis brochure aan bi] de fabrikante: N.V. Inalfa, Postbus 150, Venray - De afgelopen week hebben enkele sportvissers op de strandjes tussen Westkapelle en Domburg en op de paal hoofden tussen Westkapelle en Zoute- lande grote tongvangsten gedaan. Ook op de pier van Hoek van Holland, zelfs aan de kant van de Nieuwe Waterweg, heeft een aantal sportvissers tong in het leefnet gekregen. De vangst van tong, en nog wel grote tong zo laat in het seizoen, is iets zeer bijzonders. Zo uniek zelfs, dat het Rijksinstituut voor Visseryonderzoek (Haringkade 1 in IJmuiden) zich aanbevolen houdt voor gegevens van sportvissers. De vissery- biologen hebben al enkele jaren een uitgebreid onderzoek lopen naar de her- De Amerikaanse scholen beginnen meer aandacht te besteden aan de studie van de Russische taal. Dit blijkt uit een onderzoek dat in 1960 door de Ameri kaanse vereniging voor moderne talen werd ingesteld. Bij een vroeger onder zoek. in 1954, was er geen enkele lagere school waar Russisch op het leerplan stond. Het percentage van scholen waar Rus sisch onderwezen wordt, is nog steeds klein vergeleken met de scholen die Spaans. Frans en Duits onderwijzen. In 1960 werd Spaans onderwezen in 50 staten, Frans in 45 staten aan 184.651 leerlingen, Duits in 31 staten aan 17.535 leerlingen, Russisch in 19 staten aan 1384 leerlingen, Italiaans in zeven staten aan 1188 leerlingen. Latijn komt pas op de zesde plaats en telt 884 leerlingen in 12 staten. (Advertentie) komst cn de trek van de tong in de zui delijke Noordzee. Ongetwijfeld spelen de water-temperaturen op de Zeeuwse stromen een rol in de aanwezigheid van de tong zo laat in het seizoen. Een van de vragen van de Nederland se visserij-wetenschap is of de zuidelijke tong-groep, die normaal voor de Franse en Belgische kust verblijft, in deze maanden naar het noorden oprukt. Sportvissers, die de komende weken nog tong vangen aan de Zeeuwse stro men, wordt verzocht dit aan het Rijks instituut (J. de Veen) te melden. Vooral de datum, waarop de tong weer ver dwijnt interesseert de biologen. West brabantse en Zeeuwse zeehengelaars, die aan deze wetenschappelijke oproep gehoor willen geven, dienen er ook een eigen sportbelang mee. Opmerkelijk is, dat de meldingen van vangsten van tong (in aantallen van 4 tot 8 stuks in vier uren bij opkomend water) de laatste dagen ook uit het kustgebied rond Hoek van Holland ko men, waar met de zeehengel vanaf de pier dieper water te bereiken is. Ook in Westkapelle, Zoutelande en Domburg werd de tong bij verre worpen in de geul of zo diep mogelijk gevangen. Het unieke van deze vangsten is, dat het in de loop van augustus echt niet gewel dig was met de tong. De vangsten wa ren over het algemeen klein. In juni en juli werd veel meer gevangen. In sep tember kwam hier en daar wat kleinere tong voor. Maar deze vangsten in okto ber zijn iets bijzonders. Vast staat wel, dat de water-temperaturen van tegen de 14 graden door het zonnige september- én oktoberwébr vrij hoog vöór tiè ^ijd van het jaar rijn. En de tong, die bij. zonder temperatuur- en lichtgevoelig is, reageert vooral op snelle temperatuurs- dalingen. Een koude week met vriezend weer of zeer lage temperaturen en koude nachten kan de tong naar de diepte van de zee op enkele tientallen kilometers uit de kust jagen. Wonderlijk is, dat er ook vangsten voor de „Hollandse" kust gemeld wor den. Houdt deze trek van de tong in het najaar verband met de stijgende watertemperaturen (een graad) in de laatste 25 jaar? Opmerkelijk is ook, dat vorig jaar de Thoolse vissers' Schot op de mosselpercelen van de Oosterschelde rond deze tijd enorme aantallen tong hebben gevangen. Zij stonden met de biologen, die dit onlangs van de ge broeders Schot vernomen hebben, stom verbaasd. De kans, dat er ook dit na jaar weer tong op de mosselpercelen komt, is groot. Terwijl de tong dus nog (of weer) op de kust zit, zijn de paling vangsten al sterk teruggelopen. Aan de andere kant is er od de Westerscheldo- strandjes Van Walcheren nog geen bot te zien, die bij flinke daling van tem peratuur hier in grote aantallen te van gen is. Op de Oosterschelde doet de bot het heel wat beter. Ook de schar, die een goede sportvis voor het kustgebied lel dan op dat dit vervaardigd is van Dit betekent voor u, de ideale zelfsirijkende 100katoenen poplin. mevrouw: géén was- en droogproblemen meer en niet meer strijken. Voor u, mijnheer: een overhemd dat altijd zeer correct zit en toch 7 dagen lang een „weekend-gevoel" geeft, zó prettig' comfortabel is het. Een heer was naar Amerika geweest en toen hij terug was, vroeg zijn vriend: „Is dat nou inder daad zo'n groot land, Amerika?". „Ontzettend", ant woordde de heer, „sinds ik er geweest ben, heb ik voor Columbus helemaal geen respect meer. Toen hy daar in de buurt was kon hij niet anders dan het ontdekken". XXX „Jan is zo bijziend, dat hij zich doodwerkt", zei een arbeider. „Wat heeft dat nou met elkaar te maken?", vroeg zijn collega. „Hij ziet niet of de baas in de buurt is en daarom blijft hij maar aan de gang", antwoordde de eerste. XXX In de nabijheid van een Engels dorp is een bord gesignaleerd met het volgende op schrift: „Deze weg leidt naar Squedunk. De genen die niet kunnen lezen gelieven de richting te vragen aan de smid hier tegen over". xxx „Weet u zeker, dat deze trein naar Haarlem gaat?", vroeg een oude dame aan een conducteur. „Mevrouw", antwoordde deze, „als ie dat niet doet, ziet het er voor mij slechter uit dan voor U". XXX In een apotheek kwam een verontwaardigde dame binnen die tegen het winkelmeisje zei: Gisteren héb ik hier om een kleine hoeveelheid kinine gevraagd en U hebt me arsenicum ggege- ven". Pardon mevrouw", zei het meisjet „dan krijg ik nog f 11,40 extra van U". XXX Een minister had op een feestje teveel cham pagne gedronken en nam zich voor, daarvan niets te laten merken. Toen dan ook de gastvrouw aan het eind van de avond nog even trots haar prille tweeling toonde, zei de minister: „Maar mevrouw, ik wist niet dat u nog zo'n prachtige baby had". XXX „Vader", zei een jongetje, „staat de koningin nog altijd op een gulden?" „Jazeker", antwoordde de va der, „waarom vraag je dat?". „Omdat het al zo lang geleden is, dat ik een gulden gezien heb", antwoordde het jongetje. XXX Tijdens een zeer dichte mist stond de kapitein van een boot vol spanning op de brug te turen toen hij ineens een man over een hek zag leunen. „Stom meling", riep hij, „kun je niet behoorlijk navigeren? Weet je niet, dat ik hier voorrang heb". „O.K.", riep de ander terug, „maar ik sta niet op een schip. Dit is een vuurtoren". XXX Voor die vaas', zei een heerWil ik dierct 50 gulden geven". Dat kan ik niet doen", zei zijn vriend, „het is de lievelingsvaas van mijn vrouw. Ze zou zich een ongeluk huilen als ik hem wegdeedMaar weet je wat? Maak er 100 gulden vandan la ten we ze eens lekker uithuilen XXX Tijdens de bezichtiging van een oud Engels kas teel vroeg een dame die er de nacht zou doorbrengen aan haar gastheer: „Is er wel eens ooit iets geks met deze kamer gebeurd?". „De laatste vijftig jaar niet, mevrouw", antwoordde deze, „maar daarvóór schijnt een gast die er de nacht doorbracht, de volgende morgen eens gewoon aan het ontbijt te zijn ver schenen". XXX „Watson", zo moet Sherlock Holmes eens tegen z^n knecht hebben gezegd, „het verheugt me, dat je je winterondergoed hebt aangetrokken". „Het is me onbegrypelyk", antwoordde Watson, „dat U dit hebt kunnen constateren". „Watson", moet Sherlock Holmes daarop hebben geantwoord, „dit is niet zo moeilijk. Je hebt vergeten je bovenbroek aan te trekken". XXX Jaarlijks gingen de jongens van een be paalde school samen op reis naar een zwem bad. Toen ze dat weer deden, keek een van hen naar z'n vriendje die zich net had uitge kleed en zei: „Jazzes, wat ben jij vuil". „Al licht, antwoordde het andere jongetje, „ik heb vorig jaar de bus gemist". van Schouwen-Duiveland is van Renes- se tot Scharendijke en bij Burghsluis, is er nog niet. Voor deze kostelijke platvis is het wachten op kouder weer. Er is nog tong op de kust! Vandaar deze verklarende vis-tip voor het ko mende weekeinde. (Eigen buitenlandse dienst) Bij alle vorige concilies waren er verschillende antwoorden op bestaande problemen. Dat begon al in de eerste Kerkvergadering van Jeruzalem onder leiding van Petrus zelj. In de Hande lingen der Apostelen (15, 7) lezen we, dat er „veel heen weer gepraat" was, totdat eindelijk Petrus het beslissende woord sprak. Na een amendement van Jacobus viel het eenstemmige besluit, dat begon met de sindsdien gebruikte woorden: „De Heilige Geest en wij hebben besloten..." Het is gebleen, dat de concilievaders niet voornemens zijn zich te laten opjagen. Zij wensen alle suggesties van- het secretariaat niet zonder meer ovef, te nemen ten einde de agenda van het concilie eo .snel- mogelijk óf te\ werken. Het is opgevallen met hoeveel eer bied kardinaal-aartsbisschop Alfrink van Utrecht door de overige concilie vaders wordt tegemoet getreden. Het incident rond de conciliebrief van de Nederlandse bisschoppen met de kardinaal aan het hoofd van Kerst mis 1960 zal daar wel niet vreemd aan zijn. Het terugtrekken van de Italiaanse vertaling ervan op instigatie van een bepaalde groepering in de Romeinse curie heeft in zekere zin gewerkt als een boemerang. Iedereen wil natuurlijk die kardinaal leren ken nen, die mede voor die brief de ver antwoordelijkheid draagt. Daarnaast is het geen geheim, dat kardinaal Alfrink in de centrale commissie van voor bereiding grote invloed uitoefende door zijn scherp inzicht en zijn weten schappelijke betogen. Het zou evenwel onjuist zijn om de Nederlandse kardinaal en zijn ambtgenoten, die om uitstel van de commissie-verkiezing vroegen, te be stempelen als „de oppositie" in het concilie, zoals door sommigen is ge beurd. Het is onjuist de kardinalen en bisschoppen, die het niet in alle opzichten eens zijn met de voorstellen van de centrale commissie of het secretariaat, bij voorbaat van een be paald cachet te voorzien. Het tweede punt, dat de aandacht vraagt, is de vorm, waarin de be ëdiging van de concilievaders was ge steld. Deze bevatte niets anders dan de geloofsbelijdenis, zoals die door het concilie van Nicea (in de nog altijd gebruikelijke vorm van het .ÏCredo" uit de H. Mis) en dat van Trente werd geformuleerd. De anti-moder nisteneed was dus vervallen. Evenmin was goedkeuring gehecht aan een nieuwe vorm van de geloofsbelijdenis in plaats van de anti-modernisteneed, waarin tevens een zijdelingse ver oordeling was opgenomen van wat de theologische commissie als moderne dwalingen beschouwde. Deze opzet is niet geslaagd, omdat paus Joannes ook in dit opzicht blijk baar niet wenste vooruit te lopen op de besprekingen van het concilie. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 9