,maar Britse infanteristen verjoegen sterk Afrikakorps !a Ll en vragen om aangepaste liturgie AVIA zware te zwaar? matador !de slag om! el alamein i Moh. Yamin overleden Precies 20 jaar geleden Na jaren studie naar een eigen ritus Rommel moet terug naar Egypte. Hele prijzenpot blijft staan. „BETON EN BIER" 13 Fanfaremuziek Groot gebrek Nu: premie van f 500 „Geen terugtocht" Gemotiveerde oplossing 331231132213 VRA U HORLOSIEMAKER IN KAAPSTAD NA DIE BESTE HORLOSIE, IS DIE ANTWOORD, NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. DAGBLAD COBOUW (Hot vakdagblad voor da bouwwereld) 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 53 op leven en dood vechtende Groot-Brit- tannië, besefte echter des te beter wat er bij El Alamein op het spel stond. Hij gaf opdracht dat de Britse linies aldaar zo snel en goed mogelijk moesten wor den versterkt. Churchill deed meer. Hij maakte de positie van Malta hechter en zorgde er persoonlijk voor dat troepen, die ook maar even in Engeland of elders gemist konden worden, naar Afrika wer den gestuurd. Churchill zorgde er te vens voor dat de commandant van het Britse achtste leger, waarin onder meer ook de Nieuwzeelanders en Canadezen vochten, generaal Ritchie, werd ver vangen door een vrij onbekende com mandant, generaal Bernard Montgome ry.. Het eerste wat Montgomery deed was alle officieren bijeen roepen en deze mannen duidelijk maken, dat de pe. riode van terugtrekken voorbij was. „Wij staan hier bij El Alamein en blij ven hier staan tot wij krachtig genoeg zijn om op te rukken. En dan is er geen terugtocht meer mogelijk", zo zei Montgomery. Generaal Montgomery volgt de opmars van zijn troepen tijdens de roemruchte gevechten rond El Alamein. •••••••••••••••••••••••••••••••••••••«•«,- „De Engelsen hebben bij El Alamein in Egypte een offensief in gezet met een zeer sterke troepenmacht. De aanval van de Britten, ingeleid door een bijzonder zwaar artilleriebombardement en gesteund door sterke pantserstrijdkrachten, neemt nog in hevigheid toe. Het Afrikakorps vraagt dringend om versterkingen, mein Führer", zo rapporteerde in de nacht van 23 op 24 oktober 1942 thans dus twintig jaar geleden generaal Keitel aan Duitslands opperste veld heer, Adolf Hitler. Keitel, een ja-knikker van de ergste soort, greep een stafkaart van het Egyptische front en spreidde deze op een tafel uit. Hitler, die in gedachten verzonken temidden van enkele staf officieren voor een enorme kaart van het Russische front stond, keurde zijn generaal nauwelijks een blik waardig. Toen draaide hij zich om en blafte: „Eerst uitgebreider rapporten afwachten. Rommel moet zo spoedig mogelijk terug naar Egypte, die zal de Britten wel mores leren". Inderdaad, sinds generaal-veldmaar- schalk Erwin Rommel in maart 1941 met twee pantserdivisies naar Tripolis was gestuurd om de totaal door de Brit ten verslagen Italianen te helpen, had de „woestynvos", zoals Rommel wel werd genoemd, zyn superieuren verrast met verscheidene indrukwekkende suc cessen. Nog in 1941 had hy de Engelsen teruggedreven en was hy een heel stuk naar de Egyptische grens opgerukt. Rommel had weer grote gebieden moe ten prysgeven, maar in mei 1942 had hij zyn offensief hernieuwd en was in en kele maanden met zyn troepen tot El Alamein, op nauwelyks honderd myl van Alexandrië, opgerukt. Daar was hij op een dergelijke zware tegenstand gestoten, dat zijn opmars tot staan was gebracht. Indien Rommel er in zou slagen de Britse tegenstand bij El Alamein te breken, dan lag de weg naar Egypte het Suez-kanaal incluis en zelfs het gehele Nabije Oosten voor de Duitse troepen open. Het spreekt vanzelf-dat Hitier- buiten* gewoon was ingenomen met de presta ties van deze generaal, die al sinds jaar en dag lid van de nazi-partij was. Hitier haalde Rommel, die in de zomer van 1942 naar Berlijn kwam om een behan deling in een ziekenhuis te ondergaan, eerst naar zijn hoofdkwartier en bedolf hem onder de eerbewijzen. Ook de mi nister van propaganda, Goebbels, sloeg munt uit de successen van deze gene raal: van het bezette Noorwegen tot diep in Rusland zongen Duitse soldaten het schone lied „Deutsche Panzer rol len in Afrika vor." Goebbels haalde Rommel ook vbor de microfoon. Op 3 oktober zei Rommel in Berlijn tegen over buitenlandse journalisten: „Wij zijn niet naar El Alamein gekomen met het idee, dat wij vroeger of later zullen worden teruggeslagen. U kunt er op re kenen, dat wij zullen vasthouden wat wij eenmaal hebben." Tegenover zijn naaste medewerkers toonde Rommel zich overigens wat min der zelfverzekerd. „Wij hebben groot gebrek aan benzine. In Italië liggen grote voorraden benzine en oorlogsma teriaal opgeslagen, maar de Italianen durven deze niet naar de overkant te brengen. Men zou de Italianen moeten dwingen hun oorlogsvloot in de strijd te brengen", zo zei Rommel in de eerste dagen van oktober tegen majoor-gene raal Johann Cramer, een van zijn di visiecommandanten. „Als men mij twee of drie complete divisies stuurt, kan ik Egypte veroveren. De Führer schijnt al leen belangstelling te hebbed voor het Russische front." Generaal Franz Halder, de chefstaf van het Duitse leger in die dagen, gag de zaak precies zo- „De Führer heeft Rommel een maarschalkstaf en een paar medailles gegeven", zo schreef hij in zijn dagboek, „maar hij had beter een paar divisies naar Afrika kunnen sturen. Hitier blijft weigeren de operatie „Hercules", de verovering van Malta, uit te voeren. Hij meent dat hij Malta wel kan uit hongeren en dat Rommel ook zonder •Hercules" Egypte wel kan bezetten." Halder en Rommel hadden beiden gelijk. ler jac* aheen troepen naar Afrika gestuurd om zijn bondgenoot Benito Mussolini te helpen; verder interesseerde net Afrikaansei avontuur hem weinig; hij had hoofdzakelijk interesse voor de vor deringen aan het Oostfront Winston Churchill, de premier van het De anti-tank-kanonniers in de woestyn. Op de achtergrond staat een door de „woestijnratten" vernielde Duitse tank. Voor de inzender met het minste aantal fouten wordt deze keer een premie beschikbaar gesteld van f 500. Laat de kans om een aantrekkelijke geldprijs te winnen niet voorbijgaan! Een bedrag van f 320,45 vult de sociale pot aan tot f 261.988,03. Ondanks een respectabel aantal inzendingen is er ditmaal géén prijswinnaar. Daarom een extra grote prijzenpot voor de vierde ronde, namelijk f 3.042,22. Canadezen, Australiërs, Grieken, Zuid afrikanen en Brits-Indiëers de saillant geleidelijk dieper. Verscheidene Duitse tegenaanvallen werden afgeslagen. Nadat op 2 november het veroverde terrein van mijnen was gezuiverd; ruk ten zware tanks op. Rommel ijlde terug naar Egypte en bezwoer het Duitse opperbevel versterkingen te zenden. Het was echter al te laat, het Britse achtste leger de woestijnratten was niet meer te stuiten. De Duitsers verloren de grote tankslag bij Al Aqqaqir en sloe gen op de vlucht, hun Italiaanse bond genoten hulpeloos in de woestijn achter latend. Het keerpunt in de oorlog was bereikt. In de nacht van 7 op 8 novem ber landden Britse en Amerikaanse troepen aan de kust van Marokko en Algiers en bezetten binnen enkele weken geheel Frans-Noord-Afrika tot aan de grens van Tunis toe. Het vluchtende Afrikakorps zat toen tussen twee vuren. Terwijl generaal Rommel, wiens ad ministratieve slordigheid het Duitse op perbevel tot wanhoop bracht, zijn tijd in Duitsland doorbracht in een zieken huis en later bleef aandringen op het zenden van meer troepen, nam de Britse kracht bij El Alamein steeds meer toe. Afgezien van beperkte offensieven, die van beide zijden werden ondernomen, bleef het vrij rustig in de omgeving van El Alamein. Terwijl de Duitse radio vrij geregeld „Sondermeldungen" met fan faremuziek bracht over de Duitse op mars in Zuid-Rusland en de successen van de Duitse U-boten? kwam er van het front in Egypte weinig nieuws. Het Britse achtste leger bereidde zich voor op de grote sprong voorwaarts. De grote strijd om Egypte begon op vrijdag 23 oktober 1942, des avonds om half tien. Britse kannonnen, die over een frontbreedte van ruim zes mijl met een onderlinge tussenruimte van 23 meter stonden opgesteld, openden een zwaar bombardement op de gehele diepte van de vijandelijke stellingen. Twintig minu ten lang werden het Afrikakorps en tal van Italiaanse regimenten onder een dichte granatenregen bedolven. Het was een nacht met prachtig maanlicht. Toen na twintig minuten het gebulder van de kanonnen wegstierf ging de infanterie tot de aanval over; in de maanlichte nacht konden de soldaten alles duidelijk onderscheiden. De sector van zes mijl frontbreedte bevond zich in het noorden van de veertig km brede frontlijn tussen El Alamein en de Qattara Depressie (zoutmoerassen)die het Nijldal dekten. De wijze van aanval en plaats waren een volkomen verrassing voor de Duits- Italiaanse troepen. Net die sector was het sterkst met troepen bezet, twee Duitse infanteriedivisies, een pantserdi visie, een Italiaanse pantserdivisie en twee Italiaanse gemotoriseerde divisies. Indien Montgomery in het centrum de aanval had geopend, zoals de Duitsers hadden gehoopt, zouden deze troepen zijn gebruikt om de oprukkende gealli eerden in de flank aan te vallen- Mont gomery echter liep* niet in die val en opende zijn offensief in het noorden, waar de Duitsers en hun bondgenoten slechts een frontale tegenaanval konden ondernemen. De wyze van aanvallen het maken van een opening voor de infanterie door het afgeven van spervuur dateerde uit de laatste jaren van de eerste wereld oorlog en was sindsdien in onbruik ge raakt. De opzet slaagde, de vyandelyke linies werden danig toegetakeld. Daarna kwamen er al weer een verrassing voor de Duitsers en Italianen geen tanks naar voren, maar infanteristen, die ruim baan moesten maken voor de tanks. Na soms zware stryd werden verscheidene vijandelyke steunpunten opgeruimd en de volgende dag waren by een frontbreedte van zes myl de vyan- delijke steunpunten en mynenvelden tot een diepte van vier myl opgeruimd. In de volgende dagen maakten Britten, De Britse infanteristen veroveren de woestyn nadat de Duitsers met spervuur zyn bestookt. „Er is geen sprake van een terug tocht, geen millimeter. De overwinning of de dood-", telegrafeerde Hitler in de eerste dagen van november aan Rom mel. Toen dit telegram de generaal be reikte was het Afrikakorps echter al op de terugtocht. Eind november vloog Rommel naar Duitsland om Hitier te vertellen, dat hij alle Duitse troepen uit Afrika moest weghalen. ,,U bent een lafaard en een defaitist" schreeuwde de „Führer" schuimbekkend, „generaals die in Rusland dergelijke voorstellen hebben gedaan, heb ik tegen de muur laten zetten". Rommel kon de opmars van het Britse achtste leger echter onmogelijk stuiten. Hij sloot zich later aan bij de Duitse of ficieren die Hitier uit de weg wilden ruimen. Nadat dit komplot in juli 1944 was mislukt, behoorde ook Rommel tot de door Hitier verdachten. Hij kreeg de keus tussen een executie zonder meer of het plegen van zelfmoord met een eervolle staatsbegrafenis. Rommel koos het laatste... I kwartje per kolom 4 kotommen f I.- A. De omstandigheden, waarin de man ver keert, zijn geheel onbekend. Het is denk baar, dat hij moeilijk aan sigaretten kan komen. Ook is het denkbaar, dat hij met roken wil stoppen. Er is geen voorkeur mogelijk (3). B. In het eerste geval mint men de zeil- sport; in het tweede geval heeft men bewondering voor het doek, het tuig, van dit schip. Beide woorden zijn hier mo gelijk (3). C. Een ronde kom is nooit prettig voor vissen. Van „niet beter willen" zou dus nooit sprake kunnen zijn. Bovendien heb ben vissen geen verstand of geheugen, alleen instinct. „Niet beter weten" past hier dus het best (1). D. Aangezien er bij ons maar één zon is, zegt men bij voorkeur het zonnetje (2). E Het woord post betekent zowel de brie ven, kaarten, enz., als de postbode. Deze man wordt nat. maar wat hij onder zijn cape heeft niet. Beide woorden kunnen dus van toepassing zijn (3). F. Zeven personen zijn in aantocht. Zelfs al kwamen er acht mensen aan, dan kon men evengoed „ach" roepen, als uiting van schrik (1). G Deze vlinder kan nog ontsnappen, zodat „heb" hier het best gezegd kan worden (1). H. Het gaat hier kennelijk om gerepareerde schoenen (let op de labels). Beide gevallen zijn mogelijk (3). I. Koffie hoort warm te zijn. Gezien de gelaatsuitdrukking van de man in het geruite pak en de toon, die hij aanslaat, zal deze koffie wel lauw zijn (2). J. Bliksem en donder worden we niet tege lijk gewaar. Aangezien we op het plaatje de bliksem zien, is alleen „zie" hier mogelijk (2). K. Schiet op betekent: maak dat je weg komt, ga heen. Pas op wil zeggen: let op. wees op je hoede. Pas op klinkt vriendelijker, bezorgder dan schiet op. Het meisje is op haar stelten machteloos en zij is bang het poesje, dat kopjes geeft, hetgeen duidt op aanhanke lijkheid, te bezeren. Pas op heeft derhalve de voorkeur (1). L. Het Is niet zeker, dat het gezegde van de vrouw betrekking heeft op de toestand, waarin het gewas nu verkeert. Van bloeien of groeien is niet veel te zien. Er is geen voorkeur mogelijk (3). BELANGRIJK! Deze puzzel „Wat zegt u?" verschynt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het bezit zijn van „Wat zegt u?", post bus 2500, Amsterdam. Alleen door de P.T.T. gestempelde briefkaarten zijn geldig. De prijs winnaars krijgen direct oericht. De uitslag en toelichting worden in de volgende publikaties bekend gemaakt. Js, i 1 i b l c l 1 O l l l 1 F 1 1 r 1 G 1 l 1 H 1 i i 1 i l -1 i k I mm 1 -J OOST-ROZEBEKE. Over 't beton zal ik u maar niet te veul schrijven. Ge begrijpt natuurlijk al, wat ik meen: 't beton uit de Wet straat. Och.och, als ze, jaren terug, de Wet in de Wetstraat es 'nne keer consciëntieuzer hadden toegepast, wat hadden er veul serieuze accidenten voorkomen kunnen worren. Jaren gele den heb ik al es 'nnen employé, die op dat regeringsgebouw „werkte" ho ren zeggen: vandaag of morgen zakt bij ons d'n bazar in mekaar. Awel:'t is zover gekomen, en diejen employé Verscheidene concilievaders uit Afrika, Zuid-Amerika, het Nabije Oosten en Indonesië hebben in ge sprekken met de Romeinse redac tie van het Katholiek Nederlands Persbureau met behoud van hun anonimiteit hun verlangens en wensen geuit op het gebied van de liturgievernieuwing. Uit de ver klaringen van de bisschoppen blijkt, hoe verschillend de behoef ten van hun diocesen zijn en hoe daarom ook hun wensen verschil len. Zij zijn echter allen één in hun verlangen naar meer bevoegd heid voor de bisschop. Dit ver langen wordt duidelijk gehono reerd in de voorstellen, die de voorbereidende commissie voor de liturgie aan het concilie heeft voorgelegd. Een Afrikaans Concilie-vader uit Kon go drukte op bondige wijze als volgt zijn mening uit: Er moet vooreerst grondig gestudeerd worden op de oorspronkelijke betekenis# van de liturgische feesten, anders wordt de aanpassing op verkeerde wijze ver richt. In sommige kerken van Leopold- stad zijn pogingen gedaan om de litur gie van Goede Vrijdag aan inheemse gewoonten aan te passen; men kwam tot een paraliturgische plechtigheid, geïn spireerd op de gewoonten bij doden verering der Bantoes. De rouwgezangen rond Christus' levensgroot beeld maak ten diepe indruk op de bevolking. Doch het uitgangspunt was verkeerd, daar de essentie van de Goede Vrijdag-liturgie niet is het treuren over de dood van Christus maar wel de triomf van het kruis. Een tweede belangryke opgave is het bestuderen van de inheemse gezangen dansen en gewoonten. Deze moeten angstvallig uitgezift worden om te be palen wat dienstig kan zyn in een Christelyk ritueel. Wanneer deze twee elementen grondig bekeken zyn, wat jaren van studie zal vragen, kan men over een eigen ritus denken. Het ge bruik van de landstaal komt dus op de derde plaats en hangt af van de eerste twee factoren. Wat het gebruik van de volkstaal in de huidige liturgie aangaat was de Afrikaanse prelaat van oordeel, dat een bredere vrijheid op dat gebied een on middellijke oplossing zou zijn; daardoor kunnen de gelovigen inniger deelnemen aan het liturgisch leven. Een andere bisschop uit Afrika, die te maken heeft met het massaal toedienen van Sacramenten stelde een vereenvou diging voor van de sacramentele for mules bij het uitreiken van de communie en het toedienen van het Vormsel. Een bischop van Guatemala zeide over de voorstellen voor de liturgische her vorming, dat het formulier der H. Mis voor zijn gebied niet zo dringend om hervorming vroeg, ook niet de invoe ring van de volkstaal. Zeer dringend echter had hij behoefte aan invoering van de volkstaal in de toediening van de Sacramenten, omdat de Sacramen ten als het H. Doopsel en het huwelijk alsmede de begrafenis van de christen vaak de weinige gelegenheden vormen, waarin deze met de kerk in aanra king komt. De praktijk der waarne ming der plichten is vaak ook door het gebrek aan priesters zeer ge ring. De bisschop was ook volkomen voor stander ervan, dat de bisschoppen in zijn streken meer bevoegdheden kregen. „Meer nog dan de bisschoppen in Euro pa, die zich kunnen laten gelden, wor den wij sterk afhankelijk gehouden," zo- verzekerde hij. (Advertentie) vraag een horloger in Kaapstad naar het beste horloge, het antwoord luidt, Mgr. van Bekkum s.v.d., bisschop van Ruteng op Flores, en een bekend voor vechter voor aanpassing der liturgie aan de plaatselijke eisen in de missielanden, was voor een gesprek onbereikbaar, maar zijn standpunt is bekend. Hij meent, dat het louter passieve bijwonen van de mis voor het echte cultische gevoel, dat de nieuwe Christen vaak uit het heidendom meebrengt, arm zalig, om niet te zeggen, primitief is. Mgr. van Bekkum lanceerde enige tijd geleden een reeks wensen tot aanpas sing van de liturgie aan de bestaande cultusvormen en overname daarvan in de liturgie. Hij achtte dit zelfs absoluut noodzakelijk. Als algemeen beginsel voor de ere dienst moet z.i. gelden, dat hij waar achtig zij, dat zijn vormen geen his torische overblijfsels of formalismen, maar werkelijk maatschappelijke, socia le akten van de eredienst zijn: echte cul- tushandelingen. In verband hiermee wa re het interessanten van de allergrootste betekenis eens te onderzoeken in hoever het gemis aan begrijpelijkheid en aan passing in onze eredienst invloed op de godsdienstige onverschilligheid en op de overgang naar piëtistische sekten of naar het commuisme uitgeoefend heeft. (Advertentie) met onbreekbare veer/',. De Indonesische regeringsradio heeft woensdagavond meegedeeld, dat de mi nister van Voorlichting, prof. Moh. Ya min, is overleden. Hy was 59 jaar en reeds enige maanden ziek. Verleden week werd hy opgenomen in een militair hospitaal. Behalve minister van voorlichting was Moh. Yamin in het Indonesische kabinet tevens plv. premier, minister voor spe ciale zaken en coördinator tussen de regeringsinstanties. Hij speelde een rol in de revolutie van 1945 en heeft sedert dien vele ambten bekleed. Onder andere was hij verscheidene keren minister, o.a. van justitie. Mr. Moh. Yamin was één van de voor naamste grondwettelijke adviseurs van president Soekamo. Kort geleden was hij uit New York teruggekeerd te Djakarta. In New York was hij lid van de Indo nesische delegatie bij de alg. vergadering van de V.N. Moh. Yamin heeft enige boeken ge schreven over de geschiedenis van Indo nesië en over filosofie en hij heeft als voorzitter van de nationale Indonesische planraad meegewerkt aan de opstelling van het eerste Indonesische economische acht jarenplan, dat verleden jaar in wer king is getreden. mag van geluk spreken, dat 'm jaren geretraiteerd is, en stillekes zat te rentenieren buiten Brussel, as d'n ba zar in mekaar zakte. Och, wa zal ik u zeggen? Wij geloven 't wel in ons goei Belzjiekske, net zo lank tot we de kasseien op onze kop voelen. En, weet ge wat ge nu gaat beleven? As de slachtoffers begraven zijn en as de reddingsbrigade in den stammenee zit, zullen ze zich excuseren met: ,,'t les ons fout nie, dat er nie meer gered zijn. Wij wisten nie, of ze „Hulp!" of „Au secours!" riepen. „De taairuzie is veul importanter as de zorg voor de openbare gebouwen. Da's over d'n beton, nou over 't bier. Ge weet, beter as ik, dat ze uw goei stadje Bredade bierstad noemen. Er mot daar, met de bierfessten 'nne straffe pint gepakt zijn. Niks tegen. Bier is goed voor de maag en inge wanden, zeggen ze hier. Ik heb 'nne kameraad, die, jaren lank, vieze ge zichten heeft zitten trekken van 't maagzuur en de branderigheid..sinds 'm drei pinten bier per dag is gaan pakken, springt 'm weer gaten in de hicht..Maar, ge hebt doen voorkomen, of de Bredanaar de strafste bierdrin kers zijn van heel Nederland en Bel gië en daar protesteer ik, als Vlamink, tegen. Gaad 'nne keer naar Diest. Ge hebt daar nog veul één-teug-drinkers. Ge kunt u daar wassen in 't bier. Bierdrinken zit ons Vlamingen in 't bloed, van de middeleeuwen af. Hebt gij nooit gehoord van de Sinjoor Frans de Vriendt? Best mogelijk. Ze noem den hem meestentijds ook Frans Flo- ris. Nu zijt gij er, niewaar? De be- beroemde Vlaamse schilder, die door z'n kunst vermogend was geworren, zo danig vermogend dat 'm in hoog aan zien was geraakt bij de groten van 't land, de edele ridders van 't Gulden Vlies, en dat die 'nne straffe pint wisten te pakken zult ge ook wel 'rine keer vernomen hebben. Frans was zelfs bevriend met de prins van Oran je, met de graven van Egmont en Hoorn en veul anderen. En die gingen heel gemeenzaam met hem om. Maar nie met z'n wijf, juffrouw Clara, want die gedroeg zich tegenover deze heren zeer onbeleefd. Het was haar hetzelfde of zij de gravinnen van Egmont en Hoorn of haar dienstboden uitschold- En dat zat 'm allemaal in de straffe pinten bier en wijn, die er op die vro lijke bijeenkomsten gepakt werden. Maar Frans Floris dronk op beminne lijke wijze, om der wille van de smeer en zo werd 'm, hetgeen gij Ne derlanders noemt, 'nnen beroepszuiper. Daar hij dan beroemd was om z'n fantastisch bierzuipen, werden er veul zjaloers van hem. Op 'nnen goeien dag kwamen zes Brusselse zwelgers naar Antwerpen, allenig om Frans z'n drink- vermogen, waarvan ze gehoord hadden op de proef te stellen. Ze wilden zich met hem meten, sjuust gelijk gij Hol landers dat met mekaar in 't zwemwa ter of op de bokspodiums doet. Floris startte buitengewoon flink, vermits hij reeds drei Brusselaars, voor de maal tijd halverwege gevorderd was, onder de tafel gedronken had De andere drie hielden het 'n hele ti.id uit, maar, vermits de strijd hun te 'lang duurde, begonnen er twee te lallen. Als ge niet weet, wat lallen wil zeggen, moet ge 'nne keer, 's zaterdags of 's zondags, bij ons in de Wellekom komen luisteren. Dat lallen deed de moed van Frans Floris toenemen. Hij werkte ook die twee met 'nnen groten Frankfortsen beker onder de tafel. De leste, die (Advertentie) sjs-.V TT 't langst had volgehouden, moest ten leste onzen Sinjoor wel als meester beschdUwen. Luistert hoe hij dat deed. Bij het verlaten van de stammenee, toen hij met Frans naar buiten stapte, liet Floris, op de plaats, waar zijn rijpaard gereed stond, 'n grote kan bier brengen, die hij met z'n twie handen moest vasthouen, om zijn een- teugse kunst te tonen. Hij dronk z'nnen overwonnen kampioen toe, door de kan met één teug te ledigen. Hij deed dat, swens dat 'm op een been stond. Durft gij hem dat in Breda nadoen? Dan besteeg hij zijn wit paard en reed, in den nacht, als 'nne triomfator naar z'n huis. Ge ziet: in dieje tijd konden de kunstschilders meer as enkel klad deren. Maar daarmee was 't nog nie gedaan, zulle. Op 'nnen avond, in 't ge zelschap van de hoofdmannen en gilde- broeders van de lakenwevers in Ant werpen en ze zeggen dat het er meer as zestig man waren dronk Frans Flo ris zestig maal tegen zij twie keer. Z'n leerlingen en die waren bij zulke zwelgpartijen altijd present, hebben het getuigd. Maar, ze hebben ook verteld dat ze Franske moesten ontkleden, hem z'n schoenen en kousen uittrekken en in bed stoppen. Maar, ge moogt van van mij aannemen, dat Franske zelf de meeste last had van z'n een-teugse dronken, want juffrouw Clara schold hem voor al wat lelijk en vulgair was. Want alle zuiplustige dienaren van Bacchus bleven graag in zijn gezel- snhap. Gelukkig, dat er nooit 'n een-teugs concours tussen u en ons gehouden zal worden. SUSKE VAN TESTELT (Advertentie) Voor een gratis proefabonnement COBOUW, POSTBUS 1067, DEN HAAG

de Stem | 1962 | | pagina 7