Deltamuseum in oprichting Weinig rekening gehouden met centrumfunctie Goes Kroon moet beslissen over frites-zaak-kwestie Goes Huurkwestie Oostburg nog steeds niet opgelost Pluimveecentrale Uden nu ook in kippenoorlog Volgend jaar jubileum, daarna echter liquidatie Hoofdzetel te Middelburg in „De Kloveniers Concert Cantate Domino te Middelburg een succes Mr. Huber over sportaccommodatie-nota Primeur: óók eend goedkope Kip ik heb je NA VIJFDE BEHANDELING Voor 14 dagen aangehouden DnobÜaD UejSïem Ed. Andriessen te Ylissingen begraven Landbank doet bod op aandelen Britannia Compromis-voorstel Een veelbelovend eerste optreden Middelburgse blindeninrichting Politieke toekomst Onmisbare schakel B. en w. gaven hou wvergunning Vlag op katholieke h.b.s. te Goes Djalal Abdoh bestuurder Y.N. in Nieuw-Guinea DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 (Van onze correspondent) Laten de kippen zich elders in het land goed en de laatste tijd ook 2 goedkoop smaken, ergens in Vogel- J waarde is zo'n diertje aanleiding 2 geworden tot een Salomons-oordeel. 2 Twee gezinnen maakten daar aan- 2 spraak op één kip; hij de ene partij werd ze vermist, hij de andere partij zat ze in de ren. Dit laatste werd althans verondersteld door de benadeelde partijmaar de man 2 met de ren hield van zijn kant 2 hardnekkig vol, dat de betwiste 2 eierproducente hem toebehoorde. De politie werd ingeschakeld, maar aangezien ook de dienaars der wet 2 moesten constateren, dat de be- 2 trokken kip, evenals de meeste van 2 haar soortgenoten, met witte veren 2 rondliep en geen naamkaartje droeg, kon ook zij niet uitmaken aan wie het beest nu eigenlijk toebehoorde. Waar de wet geen oplossing biedt, kan de geest soms vaardig worden. 2 Met goedvinden van beide partijen 2 2 werd een Salomons-oordeel geveld. 2 2 De kakelende oorzaak van de bu- 2 2 rentwist werd bij de pluimen ge- 2 pakt en losgelaten op een plaats, gelegen tussen de erven van beide (Van onze redacteur). Ook de vijfde behandeling der beruchte huurkwestie in Oost burg door het kantongerecht al daar heeft het reeds jaren sle pende conflict niet tot een oplos sing gebracht, want opnieuw werd de zaak ditmaal op ver zoek van mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg voor veertien da gen aangehouden Van de 37 huurders der betrokken wo ningen aan de Callenfelsstraat en Van Houtestraat, die op initiatief van de heer Jacoby de geëiste huurverhoging weige del en Vellenbloterij te Utrecht, had mr. Adriaanse een compromis-voorstel ge lanceerd, dat beoogde: 1) vaststelling van de huurprijs door de Huuradvies commissie naar de status van 31 augus tus, met daarna een verhoging van 12 procent; 2) het onttrekken der woningen aan de premiesector en 3) de betaling door elk der partijen van de eigen pro cedure-kosten. De huurders hebben via hun raads man, mr. G. Tichelman uit Terneuzen, de tegenpartij inmiddels doen weten, deze condities niet te kunnen aanvaar den. Weliswaar verlangen ook zij een prijs-vaststelling door de Huuradvies commissie, doch met die 12 procent ver hoging gaan zij niet akkoord! Het ont trekken der woningen aan de premie sector zou automatisch een nieuwe huur verhoging volgend jaar met zich bren gen, aldus de heer Jacoby, die verder van oordeel blijkt, dat een gedagvaarde partij géén aandeel behoeft te nemen in de procedure-kosten. t partijen, die dit niet alledaagse ren te betalen, waren er ter zitting al- J schouwspel met spanning vanachter weer minder tegenwoordig dan de vo- de gordijnen gadesloegen. Ook bij J ke?r- Hetgeen ergens wel te begrij- m *3 «I,/, n rj n onnrinG-i r, (Van onze verslaggever). „Het -Delta museum", een grootse uitstalling van het Neder landse kunnen op waterbouwkundig gebied, zal maandag een be langrijke stap voorwaarts naar zijn verwezenlijking kunnen komen. De Middelburgse raad krijgt dan namelijk de beslissing te nemen of Middelburg medeoprichter van de Stichting Deltamuseum zal worden. Temeer is deze beslissing belangrijk omdat op basis van een rapport, dat is uitgebracht door een speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie, de hoofdzetel van het museum in Mid delburg zal komen. De plaats van het museum in de provinciale hoofdstad is voorlopig reeds bepaald. De monumentale „Kloveniers doelen" aan de Achter de Houttuinen hoopt men deze zinvolle be stemming te geven. Wat betreft de inhoud denkt de com- De stichting zal worden ge vormd door de provincies Zee land, Noordbrabant, Zuid-Hol land en de stad Middelburg. Goedkeuring van het besluit a.s. maandag houdt een eerste finan ciële steun in van de gemeente Middelburg van f 8.333.als bijdrage in de oprichtingskosten. Naar de mening van het col lege zijn de financiële conse quenties van een dergelijk insti tuut nog moeilijk te overzien. De studiecommissie oordeelt een overheidssubsidie van 120.000 gulden noodzakelijk om een slui tende exploitatie te verkrijgen, waarin het rijk f 40.000.en de deelnemende provincies elk f 20.000,zouden moeten bij dragen. De fraaie „Kloveniersdoelen', waar de hoofdzetel van het Deltamuseum voor Nederland gevestigd zal worden, als alles doorgaat het gebied met zich mee zullen brengen. In de nevenvestigingen zou de nadruk op ontwikkeling en wer ken van de directe omgeving moeten worden vastgelegd. De mogelijkheid van het hou den van tijdelijke tentoonstellin gen, aldus de commissie, dient in beginsel aanwezig te zijn. de kip was de spanning blijkbaar 2 ten top gestegen, want alvorens de 2 2 benen te nemen, mikte zij met groot 2 vakvrouwschap een ei tussen de straatstenen. Als een haas rende zij daarna het erf op van haar eer- ste baas, waar de verloren dochter 2 met veel vreugde werd begroet. Het 2 verloren ei ging als troostprijs naar 2 de man met de ren. 2 Het is merkwaardig, dat in Neder land nog geen algemeen museum be staat, waarin is samengebracht hetgeen door Nederland op waterstaatkundig ge bied is tot stand gebracht. Vooral ook voor het belangstellende buitenland is een dergelijk instructief en voorlichtend museum van groot belang. De commissie, die vorig jaar februari in het leven werd geroepen, en uit leden bestaat van de vier belanghebbende partijen, heeft een rapport uitgebracht over de taak en in houd van een centraal Deltamuseum met nevenvestigingen. Naast Middelburg zouden n.l. ook dependances te Helle- voetsluis, Willemstad en Zierikzee die nen te worden ingericht. In het centrale museum te Middel burg zou een algemeen beeld van het Deltagebied moeten worden gegeven, omvattende de gehele provincie Zeeland, de Zuidhollandse eilanden, een strook ten noorden van de Nieuwe Waterweg, Maas en Lek, de Biesbosch en westelijk Noordbrabant. missie aan een historisch overzicht van de geografische, economische en maat schappelijke ontwikkeling van de ge bieden aan de hand van o.m. kaarten, bodemvondsten, maquettes van polders, enz. Voorts de stormrampen van 1906, 1916, Walcheren 1945 en de ramp van 1953. De belangrijkste plaats zal uiter aard het Deltaplan krijgen met zijn voorgeschiedenis, voorbereiding en uit voering. Als sluitstuk wordt gezien een uitgebreide behandeling van de gevolgen, die de Deltawerken voor Gistermorgen hebben de uitvaartdienst en de begrafenis plaats gevonden van Eduard Andriessen. Zowel in de paro chiekerk als op de begraafplaats waren velen aanwezig om aan de overledene de laatste eer te bewijzen. De uitvaartdienst werd opgedragen door pastoor H. Adriaanssens, die ook de absoute verrichtte. Vele vertegenwoordigers van vereni gingen, organisaties enz-, waaronder K.A.B., St.-Josephziekenhuis en „St.-Wil- librord", waren bij de teraardebestelling aanwezig. Burgemeester mr. B. Kolff en oud-wethouder L. J. van Oorschot voer den aan de groeve het woord. In beider toespraken kwamen de grote deugden van de overledene tot uiting, waarbij zijn sociale strijd, liefde voor de medemens en het zoeken naar recht en rechtvaardigheid werden onderstreept. Een lange reeks van jaren was hij een voorbeeld van ijver en toewijding voor de geestelijke en maatschappelijke ver heffing van de arbeidende mensheid. De oudste zoon, de heer Th. J. An driessen, dankte sprekers en aanwezigen voor hun belangstelling en medeleven- Na overleg met het bestuur van de n.v. Grand Hotel Britannia te Vlissingen heeft de Landbank n.v. een bieding uit gebracht van 100 pet. op de aandelen van deze vennootschap. De groot-aandeelhouders van de ven nootschap, te weten de gemeente Vlis singen, de Heinekens Brouwerijen Neder land n.v. en de N.V. Koninklijke Maat' schappij De Schelde hebben zich bereid verklaard hun aandelen tegen de hier boven genoemde koers te verkopen, met dien verstande, dat de, overdracht van de aandelen van de gemeente Vlissingen eerst kan geschieden nadat tot de ver koop door de gemeenteraad is besloten en dit besluit door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd. De verwerving van het hotel Britan nia past enerzijds in de uitbreiding van de belangen van de Landbank in de horeca-sector en houdt anderzijds ten nauwste verband met de opzet van ver schillende plannen in de recreatie-sector in het Deltagebied, zo wordt van de zij de van de Landbank meegedeeld. De exploitatie van het Hotel Britannia zal op de gebruikelijke wijze worden voortgezet. pen valt, want tenslotte kan men als werknemer of huisvrouw bezwaarlijk aan de gang blijven met snipperen" Sedert die laatste zitting een paar we ken geleden is getracht tot een minne lijke schikking te geraken, hetgeen even wel tot dusverre niet gelukt is. Namens de eigenaresse der woningen, de n.v. Nederlandse Huiden-, Wolhan-' beiden te Vlissingen Clandestiene zender ontdekt te Vlissingen In samenwerking met de gemeente politie te Vlissingen hebben opsporings ambtenaren van de PTT dinsdag 16 ok tober twee clandestiene zenders, die uitzonden onder de aanduidingen respec tievelijk „Pa 0 rmn" en ,,On 4 wa", op gespoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opgemaakt tegen respectievelijk de 20-jarige leer ling van de zeevaartschool R.D.J, v.d. E. B. en de 21-jarige radiomonteur A. S„ (Van onze redacteur). ikeyveld in Goes dan ook véél urgenter Burgemeester mr. F. Huber van ^nbuvregrtetering van-de velden te Mid Goes, vindt de onlangs uitge- gedrong) brachte nota over de sportaccom- s<r. kockeyers naar Middelburg, willen waarop in de nota wordt aan- Uitge- gedrongen. Nu moeten de Zuidbeveland modatie in Zeeland een bijzonder aardig stuk werk. Maar hij vindt ook, dat de samenstellers op ver schillende punten te weinig reke ning hebben gehouden met de centrumfunctie van Goes, wan neer zij advies geven over urgente voorzieningen. Zo is hij het niet eens met de samen vattende gedachten, die ijn de nota over de hockey-accommodatie worden weer gegeven. Wel wordt een potentiële be hoefte aan hockey-accommodatie, met name in Goes, aanwezig geacht, doch waar de tekorten nog in zo grote mate te constateren zijn bij de bestaande ver enigingen, zou het volgens de nota wei nig redelijk zyn, reeds nu rekening te houden met potentiële beoefenaren van een bepaalde sport. Met dit standpunt is burgemeester Huber het niet eens. In Goes, met zijn katholieke h.b.s., zijn openbaar en chris telijk lyceum, bestaat wel een bijzonder grote behoefte aan hockey-accommodatie Mr. Huber achte de aanleg van een hoe- (Van onze verslaggever). De Astense pluimveefokker Gerard Goossens weet wat hij heeft ontketend. Nadat de coöpe ratieve pluimvee-verkoopvereni- ing te Boxmeer als reactie op zijn kippenstunt maandag de prijzen van haar braadkuikens ook had veilaagd, heeft de Pluimveecen trale te Uden n.v. dit voorbeeld gevolgd. En deze centrale is zelfs nog verder gegaan door een nieuw element in te brengen in deze pluimveeslag: de eend. Met ingang van woensdag brengt het Udense bedrijf niet alleen in prijs verlaagde braadkuikens op de markt, maar ook mesteenden z.g. Pekingeenden. De prijs van deze gevleugelde eetwaar zal voor een den boven de kilo rond f3.95 lig gen. Onder de kilo wordt het on geveer f 3.25. De directie van de Udense pluimvee- centrale heeft zich gedwongen gezien -u® Pr>isverlaging omwille van haar aistnbutie-apparaat. Dat vertelde de di recteur, drs. P. B. van Persconferentie nemers aan te houden". De hele kwes tie hangt z.i. dan ook ten nauwste sa men met de slechte toestand in de de tailhandel, die is ontstaan door de ge weldige concurrentie van de als padde stoelen uit de grond rijzende super markets. Intussen zag de heer Van Hulst de hele oorlog maar als een tijdelijke zaak, die waarschijnlijk binnen enkele weken weer tot het verleden zal behoren. Dat neemt echter niet weg dat de oorlog zich waarschijnlijk niet tot het zuiden zal beperken. Het in prijs verlaagde Fri-Ki- kuiken wordt b.v. ook boven de rivieren verkocht. Het ligt dus in de lijn der verwachtingen dat er ook daar reacties zullen volgen. Ondanks de economische manipulaties, die noodzakelijk zijn geworden om de concurrentie het hoofd te kunnen bie den en de grossiers tevreden te kunnen stellen, is de directie van de pluimvee centrale te Uden en zij niet alleen uiteraard wel in haar nopjes met de publiciteit rond het kuiken. Hulst op een Spelen De run op de kippenzaken houdt in tussen aan. Pluimveefokker Goossens zat gisteren zelfs helemaal zonder. Hij heeft daarom zijn heil moeten zoeken bij de centrale te Uden. In tegenstelling tot de directie van dit laatste bedrijf valt de concurrentiestrijd met als inzet het braadkuiken Gerard Goossens niet zo zwaar. Hij heeft nl. geen uitgebreid dis tributie-apparaat nodig om zijn waar aan de man te brengen en dus kan hij beter met zijn prijzen „spelen". Hoe het allemaal zal aflopen? De kip- penhandelaren verwachten, dat de hui dige prijsverlaging nog wel enige weken zal aanhouden. Maar daarna zullen de pryzen ongetwijfeld weer stijgen al zul- zij in clubverband spelen en trainen. Eveneens in verband met de centrum functie van Goes op onderwijsgebied, acht mr. Huber b.v. de bouw van een instructiebad in Goes urgent. Hetzelfde geldt naar zijn mening voor de aanleg van een schaatsbaan. Drie redenen Om dreiërlei redenen zou Goes verder als eerste in aanmerking moeten komen voor de bouw van een sporthal, aldus de burgemeester. Ten eerste zijn er in De Bevelanden zeer veel sportbeoefenaren, die in sommige gevallen de binnensport alleen kunnen beoefenen by de gratie van de veilingbesturen. Voorts pleit de centrale ligging van Goes niet alleen voor De Bevelanden, maar ook voor geheel Zeeland voor een sporthal in die plaats, terwijl in Goes tenslotte een enorme behoefte bestaat aan tentoonstellingsruimte. De sportaccommodatienota praat niet over een sporthal in Goes. Wél wordt gedacht aan een sporthal op Walcheren. Overigens wordt de mogelijkheid om in Goes tot de bouw van een sporthal te komen, op het ogenblik reeds ernstig onderzocht. Een zich uiterst dankbaar tonend pu bliek heeft naar het eerste openbare optreden geluisterd van het r.-k. kerk koor Cantate Domino in de concert- en gehoorzaal te Middelburg. Het eerste optreden buiten de kerk is een uitge sproken succes geworden, hetgeen ge heel te danken is aan de verrassende kwaliteiten van dit koor. Naast een ge degen muzikale leiding heeft directeur en dirigent, kapelaar G. Rosenberg het disciplinaire element in het kantoor sterk doorgevoerd, hetgeen de totale in druk, die men op een dergelijke avond van het koor krijgt, zeer ten goede komt. Het concert had een vooral instructief karakter. Het programma was chronolo gisch opgebouwd en begon met de oudste gregoriaanse gezangen op eenvoudige toonzetting, die door de eerste koorloze katholieke gemeenschappen moeten zijn gezongen. Hetzelfde thema voerde het koor daarna uit met een beweeglijker melodie met tussenfrasen. Indrukwek kend, zeker voor een volkomen amateu ristisch koor als het Middelburgse is, was de uitvoering van het Ave Verum van Mozart, waarbij een zeer goede poly fonie te beluisteren viel. Het Alleluia van dezelfde componist, uitgevoerd door twee jongens-sopraantjes, aan de vleugel begeleid door kapelaan Rosenberg ver wekte terecht een spontaan applaus. Een geroutineerde uitvoering werd gegeven aan het O Salutaris Hostia door Ceulen in 1846 gecomponeerd t.g.v. de inwijding van de vorige Middelburgse kerk. Na de pauze werd kerkmuziek uitgc voerd van hoofdzakelijk Nederlandse componisten van de laatste honderd jaar. Bewondering verdient zowel de toon zetting door Vollaerts, als de uitvoering door Cantate Domino van psalm 22, Do- minus Regit. Een koperkwartet van de harmonie Voorwaarts uit Koudekerke verleende haar medewerking aan het slot van het concert, het Gloria en Sanctus uit de Missa Ad Modum tubae van De Klerk (1917). Het is vooral deze laatste uitvoe ring, een zeer gedisciplineerde en goed uitgebalanceerde samenklank van de verschillende partijen en instrumenten, die verwachtingen van dit koor wekt. Het is slechts te wensen dat Cantate Do mino op het ingeslagen pad zal voort gaan en aan een breder publiek, ook buiten de hoofdstad, deze buiten de kerk in het Zeeuwse land zo weinig gehoorde schone klanken zal laten horen. De dirigeerstok die pastoor Snel na de pauze aan kapelaan Rosenberg over handigde als blijk van erkentelijkheid van het kerkbestuur, moge in dit ver band symbolisch zijn. Ch. S. Tn de anti-revolutionaire partijverga dering is zowel door de voorzitter als door minister Zijlstra gefilosofeerd over de samenstelling van het kabinet, dat na de verkiezingen zal optreden. Hun redenering luidde zo: We hebben nu een kabinet zonder socialisten. Het was voor het naoorlogse Nederland een nieuwe proef. Als we nu na vier jaren proefneming de socialisten weer in een kabinet binnenhalen, zou zulks bete kenen, dat die proef mislukt is. Anders gezegd, dat het zonder socialisten niet gaat. De socialisten zouden het daar door wel eens hoog in de bol kunnen krijgen en hun eisen opdrijven. Een conclusie werd aan deze rede nering niet verbonden, maar het was wel duidelijk, dat de anti-revolutionai ren in eerste instantie willen mikken op een verlenging van de huidige regeringsconstellatie. Al hebben ze dan ook de nodige bezwaren tegen het ge drag van de liberalen als bondgenoot. Naar onze overtuiging gaat de a.r.- redenering duidelijk mank. Ze loopt vooruit op een uitslag van de verkie zingen, welke nog niemand kent. Ze wil de socialisten nu wel bewaren voor hoogmoed, maar ze geeft de liberalen daarentegen het gevoel van onmis baarheid. dat hun ook wel eens naar het hoofd zou kunnen stijgen. Ze voor spelt in het politiek beraad na de vijftiende mei het meespelen van on zuivere factoren, welke we bij voor baat zouden willen uitsluiten. Als de verkiezingsuitslag bekend is, zuilen we pas kunnen vaststellen met welke grootheden van fracties we hebben te rekenen. We zijn dan ook bekend met de fluctuaties, welke er in de kiezersgunst hebben plaatsgehad. We zullen dan nuchterweg zonder emotie of vooroordeel moeten vast stellen, welke constellatie in de dan geschapen verhoudingen past. Het is overigens wel merkwaardig, dat de a.r. sprekers in hun redenering bij voorbaat aannemen, dat KVP, AR en CH weer van de partij zullen zijn. Is dit ook in de ogen van anderen geen gevaarlijk testimonium van onmisbaar heid? gij de grote Vlaamse betoging in Brussel werd ook gedemonstreerd voor de spoedige aanleg van de E-3 weg, die op Belgisch gebied moet lo pen van de Nederlandse grens bij Reu se! via Turnhout, Antwerpen, Sint Ni klaas, Gent en Kortrijk naar de Franse grens. Met des te meer klem betoogde men daar, omdat de aanleg van een autostrada door Wallonië eerder be gonnen is, hoewel die van geringer economische betekenis is en direct met staatsgeld wordt betaald, terwijl voor de E-3 weg intergemeentelijke financiering is voorzien. Die E-3 weg interesseert ons Nederlanders ook zeer, omdat we er reeds 'n deel van aan het aanleggen zijn, om aldus de grote ver binding Noord-FrankrijkRuhrgebied te helpen voltooien. We willen dan ook hopen, dat de Vlaamse aandrang op Brussel te dezer zake succes zal dragen. Een bijzondere moeilijkheid, waar voor wij ons eveneens interesseren, is de nieuwe Schelde-oeververbinding te Antwerpen, welke een onmisbare schakel zal zijn voor een snelle ver binding. Ze zal trouwens ook een nieuwe spoorverbinding Gent-Ant- werpen tot stand moeten brengen. Het wachten hiervoor is nu op de uitslag van een proef-aanbesteding bij tvijze van prijskamp, waarbij zowel voor een tunnel als voor een brug kan wor den ingeschreven. Daarna pas kan en zal de Belgische regering de keuze maken tussen tunnel en brug voor de definitieve oplossing. Bij de verkeersdeskundigen en de gebruikers van de bestaande Ant werpse tunnel staat men intussen te trappelen van ongeduld, omdat zelfs de nu in uitizcht komende oplossing niet eens voldoende zal blijken. Met de huidige tunnel komt men helemaal niet meer uit: men heeft hier ver keersbeperkende maatregelen moeten nemen om een chaos met nog meer stagnatie te voorkomen. Voor een goede oplossing ziet men nu al uit naar twee nieuwe verbindingen, waar van er dan een dichtbij, maar wat noordelijk van de bestaande tunnel wordt gewenst omwille van het Ver voer tussen de westelijke Vlaamse provincies en de nieuwe noordelijke haven van Antwerpen en vanwege de vaststelling, dat het goederenvervoer op de E-3 weg voor een groot deel van of naar het Nederlands gebied ten noorden van Antwerpen komt of gaat. Zou do 0)1 'e Ud™ len ze wel nooit meer zo hoog worden ziin" „ij Iale. er met ^gesprongen - - - - i)ldl!s.de heer Van Hulst, „dan de"»™' niet m°geIiik geweest zijn om streel'6"',. hun kiPPetjes recht- treeks van de centrale betrekken als af- als ze voor de algehele verlaging geweest zyn. Ondertussen spiedt men in de pluim- veekringen naar de volgende handelaar, die zich in de stryd zal mengen. (Van onze redacteur). Er suddert al enkele maanden een kwestie in Goes met als in zet de plannen van de sigaren winkelier D. Kloosterman (Grote Markt 36) om van zijn winkel een patates-friteszaak te maken. Verschillende Marktbewoners zijn daartegen in verzet gekomen en dan vooral de naaste buur man tandarts E. Klinkert, die in een prachtig ingericht 17e-eeuws huis met klokgevel woont. Eind vorig jaar diende de heer Kloosterman zijn eerste bouw plan bij de gemeente in; een plan voor een open automatiekhal. De gemeente weigerde een bouwver gunning af te geven omdat de schoonheidscommissie zich ver zette tegen het ontstaan van een „gat" in de gevelrij op de Markt. In het tweede plan bleef de gevel dicht. Het zou nu een „gesloten" cafetaria worden. De schoonheidscommissie kon zich met het tweede plan verenigen. Op 6 juni j.l. maakten tandarts Klin kert en nog zeventien andere Marktbe woners op grond van de hinderwet ech ter bezwaar tegen de bouwplannen van de heer Kloosterman. De bezwaren wa ren gericht tegen de onaangename lucht jes die het frites-bakken e.d. zou ver oorzaken, tegen het verhoogde brandge vaar, speciaal ten opzichte van het kost- bere belendend pand van tandarts Klin kert en tegen de kans op samenscholingen van jongelui, met alle lawaai en hinder van dien. B. en w. hebben, gehoord deze be zwaren op 21 september j.l. toch een bouwvergunning aan de heer Klooster man verleend. B. en w. zijn dus van mening dat de bouwplannen niet in strijd zijn met de bepalingen van de hinderwet. Wel zijn aan de vergunningen bepaalde voorwaarden verbonden, die beogen zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de verlangens van de heer Klinkert en andere belanghebbenden. Tandarts Klinkert is echter van me ning dat de gestelde voorwaarden de verwachte hinder niet zullen wegnemen. Vandaar dat hij vorige week vrijdag be-, roep op de beslissing van b. en w. heeft aangetekend. De heer Kloosterman heeft daarop be richt ontvangen van b. en w. dat hij zijn bouwplannen, hangende het beroep nog niet mag verwezenlijken. Het beroepschrift zal nu naar de Kroon worden gestuurd. De Kroon zal, de Raad van State gehoord hebbend, uit spraak doen. Volgend jaar bestaat de blinden inrichting aan de Varkensmarkt te Middelburg 100 jaar. Het ziet er naar uit, dat dit het laatste jubileum wordt van de inrichting. De twee mensen, die er op het ogen blik nog werken, de 69-jarige B. van der Stel en de 75-jarige B. de Groot, hebben besloten dit jubileum nog af te wachten, maar daarna met het werk in de inrichting te stoppen. Wanneer volgend jaar de blinden inrichting 100 jaar bestaat is de heer Van der Stel 25 jaar en de heer De Groot 35 jaar werkzaam in de Middel burgse inrichting. Aanvaring door mist op Westerschelde Onder dichte mist is de bijna 6000 ton metende Katsedijk van de Holland-Ame- rikalijn. op de Nederlandse kustvaarder „Hoylede-Singel" ingevaren. De coaster lag voor anker ter hoogte van boei 56. onder Walsoorden, maar kon de reis naar Vlissingen zonder assistentie ondernemen. De schade midscheeps is vrij aanzienlijk. In het Nauw van Bath liep terzelfdertijd de Nederlandse coaster „Pegasus" van 400 ton aan de grond. Dit schip is inmiddels bij hoogwater vlot getrokken. Gisteren is in Goes de vlag in top gegaan op de in aanbouw zijnde katholieke h.b.s. aan de Fruitlaan. Dit ten teken dat het hoogste punt was bereikt. Gistermiddag hebben bestuurs leden zich van de vorderingen op het bouwwerk op de hoogte ge steld. De werknemers kregen van zelfsprekend een extraatje voor het pannebier. Dr- Djalal Abdoh van Iran is benoemd tot V.N.-bestuurder van Westelijk Nieuw-Guinea, zo is gisteren in New- York vernomen. Zijn benoeming heeft de goedkeuring van de Nederlandse en Indonesische regering. Verwacht wordt, dat hij zich binnen enkele dagen naar Nieuw-Guinea zal begeven. De heer Abdoh is permanent ver tegenwoordiger bij de V.N. van Perzië geweest. Hij geniet grote bekendheid onder V.N.-diplomaten en heeft reeds een aantal opdrachten voor de V N. uit gevoerd, waaronder het toezicht op volksstemmingen in Afrika.

de Stem | 1962 | | pagina 3