Perfecte lancering Cape Canaveral op Kamer wenst extraatje voor ambtenaren OP CONCILIE AFRIKA ÉÉN fïnnbrod is ftinbrod A m De Gaulle Massaal ja, anders heen ONDERZOEK GELAST Varia aticana Wat zegt U? Prinses Beatrix vertrokken gthart 'oeders inzenoort Kerkhof Alleen I.V. rs iciens ers DAGBLAD VOOR ZEELAND Algemene kritiek op pensioenbeleid van Toxopeus Meer wind 13000 wachtgelders kosten 5 miljoen PROTEST VAN ADOELA Drie Nobel prijswinnaars voor geneeskunde Hockeystick-slag Lening KLM van 125 miljoen gulden Kardinaal Wyszynski Ontevreden over pers Uitvaart mgr. Burke Vijfde ondersecretaris Postale moeilijkheden Naar huis terug Film Altijd kersvers brood in huis! Koop zo'n pak! en uw wasdag korter! if" model met zeer STALEN bovenrand. ip Zet centrifugeen Dat betekent Reeslnk cel NT U REKENEN i ZON TERHOUT TEL. «477 'S EN ZN. !IJEN TEL. 01692 - 299 1ALPHEN S'BERG TEL. 01690 - 252 tRSTENS fALUWE TEL. 01684 004 RMUNT - TEL. 01690 - 289 526 TERHEIJDEN IEL. ,PPIJ Ie en Interessante lling verder uit te |tn de montage van centrales, verdeel- |nd. i vervoegen op en 22.00 uur |30 en 12.00 uur ,De Doorenboom" |ein 7, Juelle, Markt 6, urant Terminus. I'laan 128. ile reiskosten van oven, 's-Hertogen- gemaakt, vergoed. ;:en aan: i OSTOOM N.V. l(5fee JAARGANG No. 24110 l-VAN CAMPENHOUT ENBERG TEL. 01690 - 253 rraad in de etalages bij» VG ZN. 1620 - 3782 OOSTERHOUT MADE TEL. 419 MADE TEL. 490 IWASPIK TEL. 204 BONGEN TEL. 2503 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso 1 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen, op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Tel. 22341 (4 lijnen) - r-osigiru ui-.... Bureau voor de Zeëuwsë~1ÉiïandënM50ES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat RAKET RAAST NAAR MAAN Ingenieur Howard Zachman, die ver bonden is aan de ruimtevaartafdeling van de Amerikaanse Martinfabrieken, heeft een krachtbron ontworpen voor maanvoertuigen. Deze worden namelijk aangedreven door elektromotoren, welke hun energie betrekken van een turbine- generator. Deze turbine wordt gedreven door waterstofgas onder druk. De uit laatgassen worden opgevangen en later geregenereerd met behulp van kernreactor. (Van onze parlementaire redactie) De vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer heeft in haar openbare vergadering van gisteren bij minister Toxo peus voor alle ambtenaren een uitkering-ineens bepleit in navolging van de winstuitkeringen, welke thans ongeveer de helft van de werk nemers in het particuliere bedrijfsleven genieten. Mr. Toxopeus zag er niets in. windsman. Maar als we nog langer wachten komen de ambtenaren opnieuw achteraan, stelde K.A.B.O.-voorzitter Weijters (K.V.p.). in het loonmatigings gesprek, dat thans tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande is, worden de winstuitkeringen eveneens „teruggedrukt", verweerde mr. Toxopeus zich. De commissie kreeg uiteindelijk van de minister slechts de toezegging, dat de ambtenaren een correctie zullen krijgen op hun salaris, indien zou blijken, dat zij bij de gemiddelde loon ontwikkeling over 1962 zijn achterge bleven. Het gesprek hierover begint binnenkort. Zal de Tweede Kamer hiermee ge noegen nemen Het is wel zeker, dat men bij de begrotingsbehandeling van Binnenlandse Zaken in plenaire ver gadering op deze kwestie zal terug komen. De socialist E'lom heeft reeds een ontwerp-motie klaar waarin ,,in Als de overheid een dergelijke uit kering gaat invoeren, wordt het bedrijfs leven gedwongen over de gehele linie hetzelfde te doen, zei de liberale be- Geen prijswinnaar deze week. Wel een premie van 500,-. Re den genoeg dus om ook deze week weer het uwe ervan te zeggen. Zie onze puzzelkoloninien FRANKRIJK HEEFT gisteren de post tarieven voor brieven naar Monaco ver dubbeld, terwijl Monaco van zijn kant bekend maakte met ingang van heden de tarieven naar Frankrijk te zullen verdubbelen. DE 47-JARIGE Dordtse oliewerker C. J., die zich aan de hand had verwond om in aanmerking te komen voor een- uitkering krachtens de ongevallenwet is veroordeeld tot vijf maanden celstraf waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. HET VLIEGTUIG, waarmee premier MacMillan van Edinburgh naar Londen vloog, heeft een noodlanding moeten maken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De premier bleef, zo als altijd, onbewogen. u AMERIKAANSE ballonsatelliet „Echo" zal de komende dagen weer in Nederland zichtbaar zijn. Zij beweegt zich aan de zuidelijke hemel van west naar oost. DE TIJDEN, dat de satelliet over ons In ?a, Z1ln 18 oktober 20.10 uur 19 oktober 21 10 uur 20 oktober 20.15 uur; 21 oktober 21.20 uur 22 oktober 20.2o uur 23 oktober 19.30 uur 24 oktober 20.35 uur 25 oktober 19 40 uur en 26 oktober 20.40 uur. BEN BELLA heeft verklaard voorstan der te zijn van opheffing van dc Amerikaanse basis op Cuba. l Weersverwachting meegedeeld door i bet K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen en op de meeste plaat- sen droog weer. Matige tot vrij krachtige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen noordwest en noord, iets lagere, temperaturen. j Verwachting van Ukkel: Eerst mooi, daarna meer bewol- king. Kouder weer met tfiaximum- J temperaturen van 9 tot 14 graden. Vandaag: zon onder 17.39 uur. Maan jop 22.22 uur. Morgen: zon op 7.12 uur. Maan on der 14.39 uur. Van onze parlementaire redacteur) Ondanks het nijpend tekort aan ar beidskrachten zijn er jaarlijks rond 13.000 ambtenaren die wachtgeld krij gen in totaal voor ruim vijf miljoen gulden per jaar omdat zij, b.v. na opheffing van een bepaalde dienst, niet elders een gepaste functie in het overheidsapparaat kunnen vinden. De vaste Tweede-Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken vindt dit een vreemde zaak. Zij heeft gisteren aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd wat meer aandacht aan die wachtgelders te besteden. Dat dit wel nodig is werd door de heer Blom (PvdA) onderstreept met het volgen de verhaal. ,.Ik heb", zei de heer Blomenige tijd geleden een zeer bekwaam amb tenaar ontmoet, die op wachtgeld was geplaatst, omdat zijn dienst ivas op geheven. Maar u kunt toch zeker er gens anders in het ambtelijk apparaat een functie krijgen", zei de heer Blom tot de man. „Nee", was het antwoord. „Ik ben 55 jaar en dat is te oud zegt men". „Toen ben ik op onderzoek ge gaan", vertelde de heer Blom. „Daarbij bleek uiteindelijk, dat de bewuste ambtenaar geen kans had gehad om elders aan de slag te komen omdat..... de portier van een bepaald ministerie, waar hij was komen solliciteren hem als te oud had afgescheept ieder geval vóór Kerstmis" een uit kering ineens wordt gevraagd. Sprekers uit andere fracties waren wat milder in hun oordeel dan de heer Blom. Zij erkenden, dat onder het kabinet-De Quay belangrijke verhogin gen zijn doorgevoerd voor de salarissen van leraren, kleuterleidsters, topfunctio narissen en politie- en belastingambte naren. Voor het pensioenbeleid van de V.V-D.-bewindsman had echter niemand een goed woord over. De kritiek hierop is algemeen, constateerde de K.V.P.'er Weijters. „De minister heeft die kritiek verdiend. U wacht te lang met het door hakken van knopen", zei de heer Smal- lenbroek (A.R.) tot de minister. ,.Het is een verdrietige zaak", zuchtte mr. Beernink (C.H.U.). Minister Toxopeus deelde mede, dat hij zijn voorlopig standpunt inzake de samenloop van overheidspensioenen met de a.o.w. en de aanpassing van deze pensioenen aan de salarisontwikkeling gisteren aan de centrale commissie heeft kenbaar gemaakt. Hij wilde er daarom in het openbaar geen nadere mededelingen over doen. Wel zei hij, dat de oplossing van beide zaken niet los van elkaar te bereiken is en dat hij spoedig advies van de centrale commis sie hoopt te krijgen op dit „voorlopig standpunt". Hierna zal hij definitieve beslissingen nemen. De minister was overtuigd van de urgentie van deze aangelegenheden. Hij deelde voorts nog mee, dat hij spoedig een ontwerp invaliditeits pensioen bij het georganiseerd overleg zal indienen. Bij het debat over deze salaris- en pensioenkwestie werd over en weer dui delijk voor de publieke tribune gespro ken. Dat is echter niet de bedoeling van deze openbare commissievergade ring. Men dacht te veel aan de komende verkiezingen. Men speelde zodoende tweede kamertje" in het klein. (Advertentie) Jllllll f/V vv >JT INTEXA TRICOT JONGENS PULLOVERS In mdrine, aubergine, antraciet en nog wel 12 andere kleuren. 8 Jaar -J^|75 16 jaar 1975 lvolle*Jecw*vp BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Een met gouden platen'en balsa-hout beklede onbemande satelliet is donderdag jl. op Cape Canaveral in de richting van de maan gelanceerd. Twee uur na de lancering konden opgetogen functionarissen melden, dat alles tot dusver volkomen naar wens was verlopen. Bijft de maan-operatie zich goed ontwikkelen, dan ver wacht men zondag aanstaande tussen 15.00 en 15.30 uur de eerste televisieheelden van de maan op de schermen op te vangen. Dit zou dan moeten voortduren tot op het moment, waarop de raket met de maan in aanraking komt. Men verwacht dat dit omstreeks 16.00 uur zal gebeuren. Het ongeveer 340 kilogram wegende ruimtevaartuig heeft de taak televisie opnamen te maken van het maanoppervlak terwijl het erboven cirkelt. Het appa raat is bovendien „geladen" met een pakket instrumenten, die op de maan moeten worden afgezet. Deze instrumenten dienen om maanschokken en meteoortreffers te registreren. Pas geruime tijd na de lancering kan bekend zijn of dit pakket de schok van het vertrek goed heeft doorstaan. De snelheid bedraagt 3&.000 km per uur. Op het moment van de lancering was de hemel bewolkt en er stonden zware windvlagen die echter het „vertrek" niet hinderden. Tien minuten nadat de maan- raket onder donderend geraas en gesis naar het heelal was verdwenen, maakte het bureau voor lucht- en ruimtevaart bekend, dat de eerste trap was uitge werkt en afgestoten. Dit was een Atlas raket. De Ranger werd toen verder ge stuwd door de tweede trap, een Agena- b-raket. Even daarna kon gemeld wor den dat ook deze raket functioneerde zoals dat van tevoren was bepaald en voor de eerste maal was gestart. Agena en ruimtevaartuig bleven vervolgens in de „parkeerbaan" tot de agena-reket voor de tweede maal startte. De zonne- vleugels, waarmee zonne-energie wordt opgevangen, ontvouwden zich op bevel van de grond. De 231.550 mijl tussen aarde en maan moet de raket in ongeveer 70 uur overbruggen. De satelliet komt dan omstreeks twaalf uur zondag middag in de buurt van de maan. Ongeveer een uur voor de maan be reikt wordt, zullen de televisiecame ra's in werking worden gesteld. Zij zullen echter pas een half uur vóór de landing, op een afstand van 4000 kilometer, met beelduitzendingen beginnen. Met de beelden hoopt men een oplossing te krijgen voor de kwestie of de kraters op de maan door vulkanische werkingen of door het inslaan van grote meteoren zijn gevormd. Het instrumentenpakket, verpakt in een dikke laag balsahout, is erop bere kend de „l'&nding" op de maan t© over leven. Het ruimtevaartuig zelf is echter verloren: met een snelheid van 9000 ki lometer per uur zal het op de maan te pletter slaan. De lancering is de elfde in vier jaar tijds. Dit jaar mislukten twee lancerin gen. Eén ruimtetoestel schoot de maan' voorbij en het tweede viel op deze pla neet zonder televisiebeelden te hebberf opgenomen. In zijn derde rede voor radio en t.v. over het komend referendum heeft president De Gaulle gezegd, dat h\j „onmiddellijk en definitief" zal aftreden, wanneer op 28 oktober zijn voorstel om de Franse president voortaan door het gehele volk in plaats van door 50.000 notabelen te laten kiezen, niet met een massaal „ja" wordt aangenomen. Dat „ja" zal dus niet „zwak, middel matig of onzeker" mogen zijn. Men vermoedt, dat hij heengaat als hij minder dan 50 procent van de 27 miljoen geregistreerde stemmen zou krijgen, dan wel, dat de minimum- meerderheid van het aantal uitgebrach te stemmen 55 procent zal móeten zijn. Zoals gemeld, hebben de communisten, socialisten, radicale socialisten, M.R.P. en de onafhankelijken hun leden opge roepen „nee" te stemmen. De premier van de Centrale Kongo lese regering, Adoela, heeft in een radiorede de overeenkomsten met president Tsjombe van Katanga inzake het staken van het vuren in Katanga en de hereniging van Katanga met Kongo verworpen. Adoela zei, dat de be palingen 'van die overeenkomst „ii strijd met de geest en de letter" waren van het herenigingsplan van Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N. De Nobelprijs voor fysiologie en geneeskunde is donderdag jl. toege kend aan de Engelsen dr. F. H. Crick en dr. M. H. F. Wilkins en aan de Amerikaan dr. J. D. Watson. Hun ge zamenlijke prijs vertegenwoordigt een waarde van 257.219 kronen (meer dan f 175.000). Het Nobelcomité baseerde zijn keuze op de „ontdekkingen op het gebied van de moleculaire structuur van atoomzuren en hun betekenis ervan voor de verbindingsfunctie in levend weefsel". Francis Crick, 46 jaar, is verbon den aan de raad voor medisch onder zoek van de Cambridge-universiteit. De 34-jarige Amerikaanse geleer de Watson is een van de jongsten, die ooit de Nobelprijs voor geneeskun de heeft gewonnen. De jongste was in 1923 de toen 32-jarige Canadees Ban ting. Dr. Watson is professor bij de biologische faculteit van de Har- varduniverstieit. Maurice Wilkins (46) is als assis tent-directeur verbonden aan het la boratorium voor biofysica en Lon- dens Kings College. De prijs zal tegelijk met die voor literatuur, natuur- en scheikun de op 10 december op de jaarlijk se ceremonie te Stockholm worden uitgereikt „Ik ben ervan ondersteboven", riep dr. Watson, toen hij hoorde de No belprijs gewonnen te hebben. De journalist, die naar zijn reactie vroeg, kreeg echter niets meer te horen: „Ik moet weg, ik ben al een half uur te laat op de colleges". De vader van de Nobelprijswinnaar reed hem uit voorzichtigheid maar naar de univer siteit. 25 oktober wordt de winnaar van de Nobelprijs voor letterkunde be kendgemaakt. Er zou een kandidaten lijst zijn van 50 tot 60 namen. G.o. en o.p.a. Dat het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken nog steeds niet be hoorlijk functioneert, werd ook door mr. Toxopeus erkend. Hij zei intussen wel iets te verwachten van het recentelijk ingestelde directoraat-generaal voor overheidspersoneelsaangelegenheden. Een vreselijk lang woord, zei de K.V.P.'er Weijters. Waarom niet van O.P.A. gesproken Verouderd vond de K.V.P.-afge vaardigde het systeem van de ge- meenteclassificatie: Niemand be grijpt, zei ook de Anti Smallen- broek waarom Breda in de tweede gefneenteklasse blijft geplaatst en Assen in de eerste. Mr. Toxopeus beloofde te zullen laten narekenen wat opheffing van de gemeente classificatie zou kosten." De minister bleek niet bereid om terug te keren tot het systeem van vroeger, waarbij de lonen van de ambte naren gekoppeld waren aan de loonont wikkeling in de metaalsector. Die kop peling past niet meer, zei hij, bij het huidige gedifferentieerde loonbeleid. Het systeem dat er voor in de plaats is gekomen (correcties achteraf als de ambtenarensalarissen zijn achtergeble ven bij de gemiddelde loonontwikke ling) bevredigt echter ook niet, consta teerde K.A.BO.-voorzitter Weijters. De ambtenaren blijven daardoor steeds' een stap achter. Het is allemaal wel erg moeilijk, verzuchtte mr. Toxopeus. Als ik eens iets extra's doe voor de ambte naren, zoals b.v. de recentelijk ver ruimde vakanties, protesteert het be drijfsleven. Dat protest kwam van het (liberale) werkgeversverbond, herinner de men hem fijntjes. De bisschoppen van gehéél Afri ka hebben een algemeen secreta riaat opgericht. Kardinaal Rugam- bwa, aartsbisschop van Bukoba in Tanganyika is er voorzitter van. Er zijn twee secretariaten ingesteld en wel een voor de landen, die het Frans en een voor die, welke het Engels als voertaal kennen. Het secretariaat is opgericht om de werkzaamheden te kunnen co- ordineren. Omdat de verkiezingen hebben aan getoond hoe noodzakelijk het is samen te werken, hebben zich ook de bisschop pen van Madagaskar en van de eilan den Réunion, Maurice en Seche-lles bij deze groep aangesloten. Het is voor de eerste maal, dat Noord-Afrika zich op een wereldconferentie bij het overige Afrika aansluit. Het katholieke episco paat van dit continent heeft over de Sa hara heen een brug geslagen. Opmerke lijk is te-vens dat het aarzelende Zuid- Afrika zich onvoorwaardelijk bij de ove rige episcopaten van Afrika heeft ge voegd. „De Afrikaanse groep", aldus is verklaard, „wil met de Concilie-vaders De procureur-generaal te Am sterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft een justitieel onderzoek ge last naar de mishandeling, tijdens de laatste ontgroening bij het Am sterdams studentencorps, van de jonge student, die door een slag met een hockey-stick ernstig aan zijn hoofd werd gewond. Prinses Beatrix is gisterenmorgen van de vliegbasis Soesterberg vertrok ken voor een reis naar Iran, Pakistan, India, Thailand, de Philippijnen, Hong Kong en Japan. Op de foto neemt ko ningin Juliana ontroerd afscheid van haar dochter. Ook prins Bernhard was bij dit afscheid aanwezig. Een uurtje tater is de prins van Soesterberg ver trokken voor een privé-bezoek (tot maandagaan vrienden op een buiten in Zuid-Spanje, van de andere continenten zodoende tot een openhartige dialoog komen". Bekend is reeds, dat de Afrikaanse bisschoppen zullen ijveren voor de aan passing van de kerk aan de eigen Afri kaanse toestanden en de eigen Afri kaanse waarden. De bisschoppen zijn er namelijk van overtuigd, dat deze waar den een bron van nieuw godsdienstig le ven kunnen zijn, ook voor de christe nen uit het Westen. Om dit te bewij zen hebben zij o.m. hun medewerking verleend aan een werkelijk mondiale lijst, toen het erop aankwam kandidaten te stellen voor de commissies. De mening, dat gisteren de telling voor de benoeming van de leden van de tien commissies gereed zou zijn, blijkt wat voorbarig te zijn geweest. 'Thans houdt men de oorspronkelijke datum aan: zaterdag 20 oktober. Eerst dan ook zal men- eigenlijk precies weten hoeveel deelnemers het algemene Concilie pre cies telt. Tot nu toe is dit aantal slechts bij benadering aangegeven als 2500 a 2800. In een door het secretariaat uit gegeven gids werden 2908 namen ge noemd van Concilie-vaders met stem recht. Maar de Vaticaanse persdienst schat dat slechts 2540 van hen van te voren zeker wisten, dat zij naar Rome zouden afreizen. Lv Een syndicaat onder leiding van de heren Pierson, Heldring en Pierson en de Nederlandsche Handel-Maatschappij, n.v. zal binnenkort overgaan tot een pubReke uitgifte tot de koers van 99,5 pCt van nominaal 125.000.000,4 1/4 pCt. 10-jarige obligaties ten laste van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij n.v. waarvan een aanmerkelijk bedrag op inschrijvingsvoorwaarden is voorge plaatst. De betaling van rente en aflossing van de obligaties zal worden gegaran deerd door de staat der Nederlanden. (Advertenties) SVFAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN! Paus Joannes heeft kardinaal Stefan Wyszynski benoemd tot lid van het Concilie-secretariaat voor buitengewone vraagstukken. In deze commissie zit o. m. ook kardinaal Suenens van Mechélen- Brussel. De Concilie-vaders zijn niet tevreden over de wijze, waarop de wereldpers de concilievergaderingen verslaat. „Zij doen dit alsof het hier om parlementaire ver kiezingen gaat", aldus hebben zij laten weten. Vooral Italië moest het ontgelden. Dit deelde pater Ralph Wiltgen s.v.d. mee, die directeur is van een katholiek missie-persbureau. Het stoffelijk overschot van de dinsdag overleden bisschop Joseph Burke is gisteren per vliegtuig naar Buffalo overgebracht. Tevoren was een plechtige requiemmis opgedra gen in de kerk van Santa Susanna te Rome. De Melchitische aartsbisschop van Beiroet, mgr. Ph. Nabas, is door paus Joannes XXIII tot vijfde onder-secreta ris van het algemene Concilie benoemd. Het reglement voorzag aanvankelijk in slechts twee onder-secretarissen. De Vaticaanse postbeambten zit ten met de handen in het haar. Fa milieleden en vrienden adresseren hun brieven aan de concilievaders voor het grootste deel alleen met de aanduiding „Vaticaanstad". En daar is geen zoeken aan, want de vaders verblijven in tientallen col leges en hotels van Rome. Via de Osservatore Romano is thans ge vraagd personen te machtigen voor ieder der deelnemers om de post te komen afhalen. De eerste Concilie-vader is naar huis vertrokken. Het is de 73-jarige aartsbis schop van Bangalore, mgr. T. Pathao Amury. Als reden werd zijn slechte ge zondheid opgegeven. Er zal een film over het Concilie wor den vervaardigd. Francois Mauriac, Da niel Rops, T. S. Eliot, Graham Green en Christopher Fry behoren tot het grote aantal katholieke schrijvers, die er hun medewerking aan zullen verlenen. Het wordt niet zo maar een documentaire. De bedoeling zit voor speciaal de histo rische betekenis van de kerkvergadering naar voren te brengen. 85 ct

de Stem | 1962 | | pagina 1