Benelux-samenwerking bij alle gebreken toch nodig Gratis met de Metro SLAGERS NIET BANG tit Student wint eerste prijs in woningbouwprijs vraag Premiesysteem dient de klant maar betrekkelijk Permanente factor van welstand en welzijn ..Ruit om Rotterdam ontlast Maastunnel ui Nijmeegse ambtenaar klaagt zijn chef aan BANKBOEKJES Ontsnapte arrestant meldt zich bij politie Belgische ambassadeur in Breda ;MSSY-PORTE, Meisje doodde baby Kippenoorlog uitgebreid bmrnI Meer aanvallen in verschiet „Experiment leverde geen nieuwe visie op wonen op Vlaams-Waalse verhoudingen kenterend tij Bejaarden willen in de politiek blijven Rijksweg 3 was „melkweg" ELECTROTECHNISCHE WERKGEVERS NOVIB-inzameling voor West-Afrika Den Haag weert lang-parkeerders Wegens bedreiging Maak meer rente van Uw geld Iwc NAAR DOORBREKING VAN VERSTARRING Uniformiteit Nog uitwerken Reeser verliet Hollandia Blinden leren door maquettes hun stad kennen BEURS VAN AMSTERDAM Ongeanimeerde stemming DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 „De belangrijke positieve resultaten van de Belgisch-Nederlandse samenwerking in Beneluxverband mogen ons de zwakheden en de schaduwzijden van onze samenwerking niet over het hoofd doen zien". De Belgische ambassadeur in Nederland, baron F. van der Straten Waillet, heeft hier gisterenmiddag in een lunchbijeenkomst van het departement Breda van de Nederlandsche maatschappij voor Nijver heid en Handel de aandacht op gevestigd in een rede, waarin hij de vraag behandelde of er voor de voortzetting van de nauwe samen werking tussen België/Luxemburg en Nederland in het geïntegreer de Europa van morgen nog aanleiding en ruimte zal bestaan. „Er blijven", zo zei spreker, „in de Be nelux nog veel onopgeloste problemen. De innerlijke groeikracht van de unie lijkt geremd, haar toekomst in de ogen van velen onzeker. Men constateert im mers", aldus baron Van der Straten- Waillet, „dat de moeilijkste Beneluxpro- blemen sedert jaren stagneren, zo bij voorbeeld de botersmokkel of de gelijk schakeling van accijnsrechten en de om zetbelasting. De grenscontroles op goede ren en vrachtwagens blijven nog altijd even tijdrovend. Voor menig ondergeschikt doch prik kelend geschilpunt is nog geen oplos sing in het verschiet. Het groeitempo van het infra-Beneluxhandelsverkeer blijft achter op dat van de E.E.G.-part- ners. De economische integratie ontwik kelt zich langzaam en zwak. De over heidsmaatregelen die op fiscaal en admi nistratief gebied door de drie Benelux- landen worden getroffen om buitenland se bedrijfsinvesteringen aan te trekken, schijnen tot nu toe veel ruimere echo's te vinden in de zakenmilieus van de Verenigde Staten en bij de grote E.E.G.- partners dan binnen de grenzen van on ze economische unie. Alles bij elkaar lijkt de Europese dy namiek zo overweldigend dat velen zich de vraag stellen of de Beneluxgedachte door het ruimere Europese ideaal niet snel en definitief wordt achterhaald. Wat mij betreft", zo zei de ambassa deur, „ik beschouw de Beneluxgeest met zijn hele nasleep van toepassingen op al lerlei gebied, als een permanente factor van welstand en welvaart voor onze ge westen en van evenwicht in Europa". De institutionele vormen van deze sa. menwerking mogen veranderen, doch in dien haar wegen aangetast werd, zou er tusen onze vaderlanden en Europa een gaping ontstaan, die niet alleen door de grote meerderheid van de Nederlanders, Belgen en Luxemburgers als een groot verlies zou worden ervaren doch ook in Europa gevaarlijke spanningen teweeg zou brengen. Natuurlijk is de Beneluxunie aan be paalde beperkingen onderhevig. Er zijn al belangrijke problemen die wij moei lijk met ons drieën kunnen oplossen. Wellicht is het zuivelbeleid hiervan het sprekendste voorbeeld. Het laat zich daarenboven aanzien, zo vervolgde de Belgische ambassadeur, dat de behoefte aan Beneluxsolidariteit nog toe zal nemen naarmate de Europese ge meenschappen door toetreding van nieu we leden groter zullen worden en onze relatieve invloed daarin omgekeerd evenredig zal afnemen. In feite beschikt de Benelux momen teel nog over een grote voorsprong op de E.E.G. Ook later en dan wellicht meer dan ooit zal de culturele integratie voort gang blijven maken. Ook dan zal samen werking op militair gebied en met na me gezamenlijke oefeningen en oplei ding geboden blijven. Sprekend over een specifiek Belgisch probleem, dat van heraanpassing der Vlaams-Waalse verhoudingen, achtte spreker de verwachting geoorloofd, dat de Nederlandse vrienden zich onthouden van verklaringen of initiatieven, die een vreedzaam en bevredigend compromis der Belgen in de weg zouden staan. Hij merkte op, dat de doorbraak van de Vlaamse beweging het geestelijk en politiek klimaat in België in de loop der dertig laatste jaren grondig heeft veran derd. Het is thans duidelijk geworden, aldus de ambassadeur, dat zowel onder invloed van de demografische als van de cultu rele en politieke ontwikkeling de toe komst van België mede en vermoedelijk in toenemende mate door de Vlamingen zal worden bepaald. Dat deze evolutie ook op de Nederlands-Belgische betrek kingen haar invloed zal laten gelden, is volgens spreker evident. Unie te Den Bosch; (Van onze correspondent) De Unie van Diocesane Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden hield in hotel De Postzegel te Den Bosch haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer Th. Steinmetz, welke ver gadering door verschillende autoriteiten op het gebied van de bejaardenzorg werd bezocht. In zijn openingsrede con stateerde de heer Steinmetz in het af gelopen jaar een groei van deze orga nisatie tot 60.000 leden, die over bijna 400 afdelingen verdeeld zijn. Van zeker zo groot belang noemde hij echter het feit dat in tal van kringen het begrip groeit voor de betekenis van de bejaar denbonden als organen van maatschap pelijk werk. De Unie heeft verschillende proble men der bejaarden in studie, onder meer de tijdbesteding der bejaarden, de arbeid boven 65 jaar en de overbrugging van betalingsmoeilijkheden in bejaar dentehuizen. Aan het eind van zijn ope ningswoord merkte de heer Ste-inmetz op, dat in de commissies van advies voor de voorbereiding van wetten als de ziek tewet en de bijstandswet, ook vertegen woordigers van de bejaardenbonden zit ting behoren te hebben. Bij de voorstellen van de bonden was er een van de Bossche bond waarin ge- w.Grd om in ieder bejaardentehuis een der inwoners aan te wijzen om na- wS 1 f aarden met de directie of waarhHéS overleg2en over Punten, bil Hp gen Van de beJaarden ken zijn 8ang Van zaken b«trok- Ook heeft de Bossche bond een pro test ingediend tegen een voorstel van het partijbestuur van de K.V.P. om een leeftijdsgrens voor politieke functiona rissen vast te stellen. Men vond dit een discriminatie voor een grote groep van bejaarden die zou worden uitgeschakeld, ongeacht het feit of zij nog al dan niet tot het vervullen van een dergelijke functie in staat zouden zijn. (Van onze verslaggever) Een gezelschap van ruim twintig journalisten van dag- en vakbla den heeft gisteren op uitnodiging van Rijkswaterstaat te Rotterdam kennis gemaakt met de nieuwbe noemde hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de directie wegen, ir. A. G. Quack. Deze ken nismaking werd tegelijkertijd ge combineerd met een excursie naar verschillende wegenbouwprojecten die in Rotterdam en omgeving in aanbouw zijn. Nadat ir. Quack 's morgens in een di rectiekeet van Rijkswaterstaat te Vlaar» dingen zijn gasten verwelkomd had, gaf hij aan de hand van een aantal kaarten een toelichting op de huidige stand van zaken bij de werkzaamheden aan de randwegen te Rotterdam. Na deze uitvoerige uiteenzetting heeft het gezelschap per bus de verschillende projecten bezocht, waarbij het in de loop van de dag een goed beeld heeft kun nen krijgen van de gigantische omvang van het totale werk. Het meest spec taculaire werk is ongetwijfeld de te bouwen oeververbinding over de Nieu we Maas bij Van Brienenoord. Ter ver betering van de oeververbindingen rond Rotterdam is ten oosten van Rotterdam een brug geprojecteerd, die de verbin ding zal vormen tussen de rijkswegen 16 en 3. Ten zuiden van deze brug wordt een verkeersknooppunt aangelegd voor de aansluitingen op Rotterdam-Zuid, op rjsselmonde en op de bestaande Maas tunneltraverse. De brug zal in de toe komst naast zijn bestemming voor het Een 16-jarig Zuidafrikaans meisje is gisteren door een rechtbank te Kaapstad naar een tuchtschool gestuurd wegens het doden van een meisje van een half jaar. De verdachte verklaarde, dat haar door de „tokoloshe", een boze geest, was opgedragen de baby om te brengen. Het hoge gerechtshof van Kaapstad ging hier niet mee akkoord en het meisje werd veroordeeld. stadsverkeer ook de verbindingen voor het doorgaande verkeer vergemakkelij ken. Het ligt in de bedoeling om deze oeververbinding in 1964 te voltooien. De totale kosten van de brug zullen rond f 46.500.000 liggen. Vooruitgang voor zuiden Ten behoeve van he>t groeiende ver keer gericht op Rotterdam en van het doorgaande verkeer zijn er om de ge meenten Rotterdam. Vlaardingen en Schiedam enkele rijkswegen ontworpen, die samen de z.g. „ruit van Rotterdam'' vormen. Voor het verkeer van en naar het zuiden via Rotterdam zijn hierbij van belang de oostelijke randweg, die wordt gevormd door rijksweg 16 (Breda-Dordrecht-Rotterdam) en de westelijke randweg, die een deel is van de zg. Beneluxweg (Den Haag- Vlaardingen - brug Numansdorp »- Bergen op Zoom-Antwerpen). In de hele ruit van Rotterdam zijn twee oeververbindingen geprojecteerd, t.w. de reeds genoemde brug op het eiland Van Brienenoord en de zg. Bene .uxtunnel, die in de westelijke randweg gemaakt zal worden. Door dit stelsel van wegen zal met name straks de Maastunnel aanzienlek worden ontlast en dat is ook voor reizi gers van en naar Brabant en Zeeland een grote vooruitgang. Het doorgaande verkeer zal na de voltooiing van de „ruit" gebruik kunnen maken van de randwegen, terwijl het verkeer, dat in de stad moet zijn, diezelfde wegen kan volgen tot een geschikt punt van aan sluiting. De randwegen sluiten op alle uitvals wegen aan en dus ook op de verschil lende provinciale wegen. Er is verder de mogelijkheid open gehouden om nieuwe wegen op de ruit aan te sluiten, zoals bv. een doortrekking van de zui delijke randweg in beide richtingen. Het verkeer op rijksweg 3 (Rotterdam Gouda) moest gisterenochtend dicht bij Rotterdam gedurende drie kwartier worden omgeleid, omdat een vrachtauto van een Woerdense firma 100 kratten met elk 12 flessen melk had verloren. 700 flessen gingen aan diggelen en over zeker 100 meter veranderde Rijksweg 3 in een echte Melkweg". Het gemeente lijk reinigingsbedrijf heeft de verkeers ader weer voor het verkeer berijdbaar gemaakt. Als een olievlek breidt zich de stryd om de gunst van het publiek om het kippeboutje uit. In Tilburg heeft een handelaar van diepvries- braadkuikens besloten bij de aan koop van een kilo vers braadkuien vijf grote eieren cadeau te doen. Het is een niemoe knuppel in het honderhoek en de pluimvee-oorlog heeft er aan spanning door ge- wonnen. De Nederlandse vestiging van een Scandinavisch diepvriescon cern heeft nu ook haar prijs dras tisch omlaag gebracht. Eigenlijk, aldus het bedrijf, is deze prijs te laag voor de kwaliteit, die wij leveren. Maar nu dit produkt op het punt staat massavoedsel te worden, willen wij grossiers en winkeliers niet in een positie bren gen, waardoor de afzet gevaar loopt. En wij maar kip eten. Ondertussen zijn ook de slagers op de barricaden verschenen. De heer Burger, voorzitter van het bedrijfsschap voor het slagersbe- drijf, gaf te kennen dat hij door al die kippetjes en eenden heus niet van de kook was gebracht. „We zijn filosoof", zei hij, „maar we zullen ons inspannen om te houden wat we hebbenHij vond het zaak dat de slagers nu als één man ach ter de reeds van vóór de kippen oorlog bestaande vleespropaganda gingen staan. En een ander bestuurslid van dit schap zei laconiek: „Een gevulde kip met ham smaakt ook uitste kend en het mes snijdt dan aan twee kanten i ?- Hm* Parijzenaars konden gisteren gratis met de Metro mee. De treinenloop was normaal, maar de controleurs en kaar tjesverkopers lieten het afweten. Zij eisten hogere lonen en zetten door middel van een staking kracht bij aan hun argumenten. (Van onze Haagse redacteur) Van 22-28 oktober a.s. houdt de N.O. V.I.B. via zijn 1050 comités een nationa le inzameling in het kader van de anti hongeractie 1962. Doel van de inzame ling is de financiering ch uitvoering van een derde moestuinprojëct in West-Ka meroen ter bestrijding van de ondervoe ding in West-Afrika. Efit de opbrengs1 van inzamelingen in 1961 en de actie 10 x 10 totaal f 4.250.00 worden thans moestuinprojecten uitgevoerd in Sierra Leone en Dahomey. (Van onze Haagse redactie) Om lang-parkeerders uit de binnen stad te weren heeft de gemeente Den Haag op drie parkeerterreinen een „uur tarief" ingevoerd van een kwartje. Op twee van deze parkeerterreinen kon men tot dusverre voor een kwartje onbeperkt parkeren. De parkeernood, die ook het kantoorrijke Den Haag teistert, heeft echter tot deze maatregel genoodzaakt. Uiteraard zij ner reeds (nutteloze) pro testen gekomen van parkeerders - meest ambtenaren - die op déze terreinen een ..vaste plaats" hebben. Enkele departe menten hebben nu voor hun top-functio- narissen permanente parkeerruimte ge huurd voor 650 gulden per jaar. Het is inmiddels op de drie parkeerterreinen aanmerkelijk ruimer geworden. (Van onze correspondent) Het lag voor de hand dat op de In Den Boach gehouden jaarvergadering van de Ned. kath. bond ran elektro technische werkgevers gesproken zou worden over de koelkasten- en mlxer- actles van de grote levensmlddelenbe- draven. Zonder dat gesteld mag worden dat over deze kwestie nu het laatste woord gozegd is, was hetgeen de bondsvoorzit ter, drs. J. ten Hacken en de gastspre ker, ir. B. de Boer. over het verschijnsel als zodanig vertelden, te interessant om niet aan de vergetelheid te worden ont rukt. De heer Ten Hacken noemde de bran chevreemde premie-aanbiedingen, zoals we die thans kennen, niet in strijd met enig wetsartikel maar wel met de geest van de wet. Hij verwierp de suggestie als zouden de betreffende levensmidde- lenbedrijven daarmee het voordeel van de klant willen dienen. Het gaat slechts om de uitbreiding van de eigen omzet, een uitbreiding die in de levensmddelen branche zelf niet mogelijk is. Het is im mers bekend, dat ook bij de toegenomen welvaart de consumptie van levensmid delen vrijwel stabiel is gebleven en zich De heer F. Savi, ambtenaar bij de gemeenteplantsoenendienst in Nijmegen heeft bij de politie te Nijmegen een aan klacht ingediend tegen zijn chef, de heer A van Beers, die hem met zwaar licha melijk letsel zou hebben bedreigd. Volgens de heer Savi stonden hij enkele collega's maandagmiddag op het trottoir bij de uitgang van de kwekerij met elkaar te praten toen van Beers in zijn auto met grote snelheid rake lings langs het groepje mannen reed. Dat hij daarbij met zijn auto op het trottoir zou zijn gekomen, wordt tegen gesproken. Öe heer Savi heeft gisterochtend te genover de politie verklaard, zich ern stig bedreigd te voelen door zijn chef, die hem al eens eerder telefonisch 20u hebben medegedeeld, dat hem ,,iets te wachten" stond. Dit naar aanleiding van een getuigenis, die de heer Savi bijna drie jaar geleden tegenover de politie aflegde, toen deze een onderzoek instel de naar vermeende onregelmatigheden bij de plantsoenendienst te Nijmegen. Dit onderzoek heeft destijds niet geresul teerd in een strafvervolging. De onder linge verhoudingen bij de plantsoenen dienst zijn zeer gespannen gebleven. procentueel zelfs in dalende lijn be weegt. Bovendien kunnen de kosten van investeringen voor de supermarkets be ter rendabel worden gemaakt wanneer een breder assortiment wordt gevoerd. Waarom de betreffende bedrijven juist elektrotechnische artikelen hebben gekozen, was ten aanzien van de koel kasten zeer duidelijk: de markt was door de ondernemingen in de elektrotechni sche branche goed voorbereid en was zeer ruim. Terwijl de handel op de tra ditionele wijze voortging met het bie den van sortering en het geven van ser vice, was men aan dé andere zijde bezig te berekenen op welke manier bij mas- saproduktie de laagste prijs kon wor den bereikt. Sprekend over de tactiek die de elek trotechnische branche zal moeten vol gen, meende de voorzitter, dat zij aller eerst haar oorspronkelijke voordelen op het grootwinkelbedrijf zal moeten uit buiten, nl. die van vakmanschap en di rect contact met de klant. Die eigen schappen zullen in een gezamenlijke re clame dienen te worden uitgedragen. Om die gezamenlijke verkooppropagan- da tot een gunstig resultaat te brengen zag hij een geëigend middel in de voor de koelkasten reeds opgerichte coöpera tieve vereniging VERETAP, waarin de bedrijven in kleinere groepen, naar eigen aard verenigd, kunnen samenwer ken. Ir. De Boer stelde zijn beschouwing op een meer algemene basis. Hij constateer de eveneens tot samenwerking ten aan zien van de verkooppropaganda, er daarbij op wijzend dat reclame in de te genwoordige tijd niet meer alleen een cwestie van feeling is maar een weten schappelijke aangelegenheid is gewor den. Hij maande de detaillisten tot gro te waakzaamheid en activiteit want hij was van mening dat na deze aanval op hun zelfstandigheid nog meerdere zullen volgen. H|) dacht In dit verband aan de store* zonder enige service, zoals die in de Verenigde Staten reeds een groot deel an de kleinhandel voor hun rekening hebben genomen en aan de wijze waar op in Duitsland in de Sparwinkels cata logi van duurzame artikelen ter inzage worden gelegd, waaruit men bestellin gen kan doen. Het gaat niet om de gul den van de consument bU de grootwin kelbedrijven, maar om 99 pet. van het bedrag dat h|j van zijn inkomen be steedt, aldus spr.» die in de komende ja ren een strijd op leven en dood voorzag. Na deze inleiding volgde een forum bespreking waarbij onder meer werd op gemerkt dat er een schromelijk tekort aan vakkennis bestaat zowel bij het win kelpersoneel als bij de colporteurs in de elektrotechnische bedrijfstak. (Advertentie) F. VAN LANSCHOT. BANKIERS - REPUTATIE VAN 225 JAAR Storten en opnemen ook per giro nj7 r v G'Wwv L^. (Xxvxv) FoM« op UBTTUf vokfVfbu, '«•Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven. Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30370 Tilburg, Stationstraat 17. tel. 30300, giro 11 40370 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT (Van onze verslaggever) De nog jonge student bouw kunde aan de T.H. te Delft, P. B. M. van der Meer, heeft een eerste prijs gewonnen in de ex perimentele woningbouwprijs- vraag die de B.N.A. heeft uitge schreven en waarvan de uitslag gisteren in het Bouwcentrum te Rotterdam bekend is gemaakt. De student, een van de deelnemers die in individueel verband meedong (er waren namelijk ook vele teams), had zijn ontwerp onder het motto ..Vierkant" ingestuurd in de afdeling B. De prijsvraag viel uiteen in twee categorieën: afdeling A behelsde de stedebouwkundige structuur en de woonvorm. In B ging het inzonderheid om de woonvormen. Onder de 34 ingezonden plannen voor afdeling A was cr. naar de voorzitter van de jury, prof. ir. J. H. v. d. Broek meedeelde, geen enkele die voor een eerste prijs in aanmerking kwam. Daarom kende de jury twee tweede prijzen toe, elk van drieduizend gulden. Ze bleken de zijn verworven door ir. P. K. A. Pennink en Th. J. Kloppen- berg enerzijds, en door een werkgroep van het ministerie van volkshuisves ting anderzijds. De overige prijzen werden in de wacht gesleept door architecten, ar chitectenbureaus en ook door. soms in teamverband werkende studenten. Naast de prijzen die de B.N.A. had uitgeloofd waren er tien premies van 300 gulden elk, die de minister van volkshuisvesting beschikbaar had ge steld. Een daarvan viel ten deel aan de eerste prijswinnaar In afdeling B, de student d. Meer. Zijn eerste prijs werd hem uitgereikt door de voorzitter van de B.N.A., waarna de secretaris-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens namens de minister de premies uitreikte. Zoals bekend is, werd deze prijs vraag uitgeschreven ter gelegenheid van het gereedkomen van de eenmil joenste naoorlogse woning in ons land. Rondom dit feit is in het Bouwcen trum ook een publiek toegankelijke ex positie ingericht. Het uitgangspunt van de prijsvraag onder de Nederlandse architecten en toekomstige architecten waS: hoe zal de tweemiljoenste woning er straks uit zien. Of misschien: hoe zal die er, naar het oordeel van de architect uit moeten zien? Het zal o.i. zeker wel op dit laatste neerkomen. Want als men nagaat, zo als het juryrapport ook stelt, dat we al over een jaar of zeven aan die tweemiljoenste woning toe ztfn, dan mag men niet de hoop koesteren dat er al te veel veranderd en verbeterd zal zijn Dat raakt trouwens niet alleen de overheid en de bouwwereld. Ook de Nederlander bepaalt met zijn evenzeer verstarde instelling op het wonen mede het beleid. Het is dan ook niet verwonderlijk dat, zoals het rapport zegt, geen der inzendingen op de prijsvraag een uitge sproken en volledig uitgewerkte con crete nieuwe visie op het wonen en de stedebouwkundige ruimte verschaft. Wel zit de ï'ichting erin. Dat blijkt uit diverse factoren. In de B-afdeling, die voornamelijk het aanzien van het huis bepaalt, is een beangstigende uniformiteit waar neembaar, waarbij de onderlinge verschillen uitsluitend worden be paald door het aantal slaapvertrek ken. Overigens is één ding jammer. De uitslag van de prijsvraag heeft het pu bliek (nog) heel weinig te zeggen. Ook ai zouden in de ontwerpen duidelijke indicaties voor de zo nodige verlos sing van de woningbouw uit zijn starre keurslijf aanwezig zijn geweest, dan nog zou dit „experiment" te zeer op vakniveau zijn blijven liggen. Dat kan ook moeilijk anders. Wat er uit deze prijsvraag te voorschijn is gekomen, zal in vakkringen eerst ter dege moeten worden uitgewerkt. Eer men aan zinnige conclusies toe is, zul len we niet ver meer van de tweemil joenste woning sinds de oorlog van daan zijn. Maar als er bij de daarni volgende mij'paal, het driemiljoenste huls, een duidelijk merkbare nieuwe visie ken baar zal Zijn, zal er al heel veel ge wonnen zijni De arrestant, die ontsnapt is uit het hoofdbureau van politie te Amsterdam, de 22-jarige kelner J.H.M, heeft zich gis termiddag uit vrije wil op het hoofd bureau gemeld, waar hij wederom is in gesloten, verdacht van het plegen van ontucht met minderjarige meisjes. De man werd aangehouden in zijn huis in de Dapperstraat, waar hij zich be vond in het gezelschap van twee 15-ja rige meisjes, die bleken te zijn wegge lopen uit een Rotterdams tehuis. De meisjes zijn inmiddels via de zedenpo litie naar Rotterdam overgebracht. In het trappenhuis van het hoofdbureau zette de kelner het op een lopen. On danks een massale achtervolging, slaag de de politie er niet in de vluchteling te achterhalen. De nacht heeft hem ech ter kennelijk op andere gedachte ge bracht. Schout-bij-nacht Reeser. commandant van de Nederlandse strijdmacht in Nw- Guinea, is gisteren zonder ceremonieel uit Hollandia vertrokken Hiermee is officieel een eind gekomen aan het Ne derlands commando in Hollandia. Nadat hij woensdag een afscheidsbe zoek had gebracht aan de voorlopige VN-administrateur José Rolz Bennet, be gaf Reeser zich gisterochtend onopval lend aan boord van de onderzeebootja. ger Overijssel, op weg naar Biak. Ook de stafchef van de landmacht, generaal Eekhout, en de stafchef van de marine kapitein-ter-zee Eibers, verlieten Hollan dia. De staf van de Nederlandse strijd' macht wordt voorlopig te Biak geves tigd om lopende zaken af te werken In Hollandia is achtergebleven het iandmachtdeel, dat over ongeveer een week vertrekt aan boord van het troepen schip Waterman. Reeser en Eekhout vertrekken op 29 oktober per vliegtuig uit Biak naar Ne derland. Eibers vertrekt vandaag al. Reeser arriveerde in augustus 1961 in Nieuw-Guinea. Ongeveer 60 blinden uit Amsterdam hebben gisteren hun stad beter leren kennen dankzij de maquettes van de af deling stadsontwikkeling in de Zuider- kerk in Amsterdam. Drieëntwintig amb tenaren van deze afdeling hebben zich beschikbaar gesteld om hun blinde stad genoten bij te staan bij het op de tast verkennen van de nieuwe woonwijken en belangrijke gebouwen, waarin sommige blinden alleen binnen enigszins de weg weten. Deze uieke wijze van voorlichting ge schiedt in overleg met de gezamenlijke Amsterdamse blindenhonden. In '57 werd ook een groep blinden ontvangen in de Zuiderkerk- De blinden zullen zich nu ook enigermate een voorstelling kunnen maken van enkele spectaculaire bouw werken zoals de IJ-tunnelaanleg. Het Damrak heeft gistermiddag bij de opening een ongeanimeerde stemming te zien gegeven voor de internationale waarden. Het waren van deze groep al leen de AKU-aandelen, die zich op dat moment fractioneel boven het vorige slotniveau konden verheffen op 345%. Kon. Olies bleven onveranderd op f 141.30. Philips min tachtig cent op f 134.20, terwijl Unilevers verder afbrok kelden tot f 122.70, min 30 cent. Hoog ovens daalden 3% punt tot 493. Evenals de vorige dagen was ook gistermiddag de omvang van de handel aan de geringe kant. Van arbitrage-zijde werd voor bui tenlandse rekening een stukje aangebo den. Gedurende de verdere beursduur kwam er in de openingskoersen geen belangrijke wijziging meer voor. Voor KLM bestaat op het Damrak thans grote belangstelling. Eergisteren werd voor nominaal f 135.600 in ge noemde aandelen „omgezet". Men hoopt op landingsrechten voor dit concern in Indonesië. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De stemming was er iets zwak ker. Cultures verwaarloosd. In de staats- fondsenhoek was de staffellening aan de vaste kant. Dit was trouwens vrijwel dc enige lening waarin iets omging. 17-10 18-10 Ned. '59 4' i 99% 99% Ned. '61 4% mi 991* Ned. '47 3% 91% 91% Ned. grootboek 1946 92% 92% AKU 344% 345% Hoogovens 496% 495% Philips 135.05 134.10 Unilever 123 122.95 Kon. Olie 141.30 141.15 HAL 119 117 Scheepvaartunie 120% 119A Amst. Bank 361 361% Ned. Handelmij. 326 330 Lucas Bols 760 779 Drie Hoefijzers Mach. Breda 223 224 Zeeuwse confectie 318 Bijenkorf 77» 761 Simons Emb.f. en houth. 126 123% Van Gelders papier 252 252 Heineken 401% 400 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 370 .164 Kon. Zout 688 688 Nijverdal - Ten Cate 211 De Schelde 217% 225 Scholten Foxhol 721 Thomassen en Drijver 650 Van Vlissingen Katoen 313% 313% Vredestein 338 333 Zwanenberg Organon 800 788 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 343 gb: Kon. Olie 140.50 gb: Phi lips 132.20: Unilever 121.50 gb; Hoog ovens 490 gb.

de Stem | 1962 | | pagina 19