Zes zwarte raven wonen sinds 1078 als onheilsboden in de Tower fe, Spoedcursus tijdens het slapen Grimmig kasteel kent nog middeleeuwse gruwelen Noodsituatie door te laag waterpeil BOEKENPLANK SOMBERE PROFETEN VAN BRITTANNIÈ'S ONDERGANG Anti-Franco betogingen Zware brand in Hilversum Jacht op een miljoenen zwendelaar 16 Staatstoelage voor deugnieten Overrompeling mislukt Gekortwiekt Lief en aardig De binnenvaart smeekt: Regen! In Rome Nederlands schip getroffen door Cuba-boycot All e eer en glorie en... die goeie jonge Luidsprekertje: geduldige leraar onder hoofdkussen Annie en haar kapitein Hel gezin in deze tijd Een kind verdween De taal van het kind DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 lS- en! jzonden: hem in 2 grote envelop geld of Meidoorn. 1 waar. t betaal Achter de brede Theems verrijst de grimmige Tower, omringd door bo men. (Van een medewerker) PROBEERT u het maar eens! Praat u eens met een Engelsman, die de Tower nooit heeft bezocht en het is geen Engelsman die nooit in Londen is geweest over die oude burcht. Tien tegen één, dat een van zijn eerste reacties zal zijn: „En die raven.of een andere uit drukking over dé raven. Zó nauw is het verband tussen de Tower en zijn raven. Inderdaad zijn die zwartgevederde onheilsboden zowel een tastbaar als een symbolisch onderdeel, „een natuurlijk aanhangsel" zei een historicus eens, van het grimmige, versterkte middeleeuwse kasteel aan de boorden van de Theems- De historie van de Tower is gedom peld in wreedheden uit vroeger eeuwen en bevolkt met de herinnerin gen aan slachtoffers van pijnbank en kerker, van brandijzer en schavot. Die wrede praktijken zijn ingelijfd bij het verleden, maar de raven zijn er nog. Als men door de Byward Tower komt bij Tower Green, de plaats thans een grasveld waar koningin Anna Boleyn en koningin Catharina Howard onthoofd werden, evenals Lady Jane Grey en de graaf van Essex, dan ziet en hoort men direct de ver maarde raven. Eigenlijk moet men naar de raveft gaan kijken op een sohbere winterse dag, want dan ziet men die vogels in een om geving en een sfeer, die bij hen passen. Dan, als de grijze nevel boven de Theems door de poorten van het kasteel naar binnen vloeit, als men de White Tower indrukwekkend, massief en ietwat dreigend ziet oprijzen, als de bomen grauw en kaal zijn, dan zijn de raven op passende wijze „ingelijst", dan werkt al les mee om de bezoeker in een echte „raven-stemming" te brengen. Is het stralend en zomers weer, dan is de To wer veeleer vrolijk dan somber om te zien. Het zilverwit en grijs van het ge steente harmoniëren dan met het groen van het gras en de bomen. En de raven zijn dan geen onheilsboden, maar zonnen zich lekker op het grasveld als oppas sende „kinderen van het Empire". Er zijn altijd raven geweest op de To wer. En natuurlijk vraagt men: Waarom zijn ze er altijd geweest Er zijn toch tal van andere middeleeuwse burchten, {J1® dergelijke vaste kostgangers niet hebben. De Gouverneur van de Tower meent dat de raven op de Tower zijn gezien sedert 1078. Toen werd de Tower, zoals wij hem nu kennen, gebouwd als De „Meester der raven", tevens de oudste van de Yeomen Guards", voedt een van de zes zwarte vogels. het meest oostelijke bastion van de „Ci ty of Londen". De raven uit het nabij ..elegen Epping Forest maakten er al spoedig een gewoonte van om naar het kasteel te vliegen en daar te azen op het afval, dat over de muren omlaag werd geworpen. In later jaren hielden de ra ven die traditie in ere, al leefden zij toen van de restjes van het garnizoen. Thans zijn er zes raven op de Tower. Wie meent, dat zij daar als „kasteel vogels" alleen maar gehouden worden, omdat zij schilderachtige symbolen uit de middeleeuwen zijn, vergist zich. Er is een andere reden, die veel en veel zwaarder weegt voor de Engelsen. Een oude legende zegt namelijk, dat het Brit se Rijk ten onder zal gaan op het ogen blik, dat de raven van de Tower zullen verdwijnen. Niemand weet volstrekt ze ker. wanneer deze legende is ontstaan. De gangbare mening is evenwel, dat hij geboren werd tijdens de regering van koning Karei II (tweede helft zeventien de eeuw). Toen zouden een aantal woestelingen gepoogd hebben om de Tower te over rompelen, doch hun poging faalde door dat de raven zó luid begonnen te kras sen, dat de schildwachten wakker wer den. Deze krijgers wekten het garnizoen en zo bleef de Tower behouden. Toen Ka- rel II dit verhaal hoorde, zou by ge zegd hebben, bereid te zijn om het voort bestaan van het Britse Rijk afhankelijk te verklaren van de aanwezigheid van De raven van de Tower zijn dus iedere nacht gevangenen in de Tower en daar door nóg meer een symbool van de ge schiedenis van dat trotse kasteel. Ook overdag zijn zij echter gevangenen, zij het met beperkte bewegingsvrijheid. Want om te voorkomen, dat de vogels uit eigen beweging de vlucht zouden ne men. zijn zij alle zes gekortwiekt. Dit is een humane behandeling, vergelken bij de kwellingen en folteringen, waaraan in vroeger eeuwen menselijke gevangenen in de Tower waren blootgesteld. De zes vogels leiden in de Tower een prettig, zorgeloos bestaan, zowel op het groene grasveld als binnen de muren van de burcht. De zes raven Cronk, Corax, Garvie, Gunn, Charles en Cora genieten sedert jaar en dag een staatstoelage. Voor elk hunner stelt de Britse schatkist wekelijks een bedrag van 1.20 beschikbaar. Twee keer per dag worden zij gevoederd. Zij zijn toevertrouwd aan de bijzondere zor gen van de „Meester der Raven", een der Yeomen Guards, die zijn „raven- plicht" met een extra-bedrag van zeven stuiver per wag gehonoreerd krijgt. Zelfs toen in Engeland het vlees schaars was, genoten de raven van de Tower van een tamelijk gevarieerd menu en wel, omdat er behalve harde steen en hard metaal weinig dingen veilig zijn voor hun plunder- en vernielzucht raven op de Tower. Deze koninklijke uitspraak bijna een tarten van het lot gaf de raven op de Tower dadelijk een hoogst belangrijke positie- Zij wer den derhalve voortaan met bijzondere zorg omringd. De laatste drie eeuwen is de raven- traditie zo hecht verankerd in het En gelse leven, dat er nauwgezet wordt ge waakt tegen uitsterven der raven. Enige ongerustheid ontstond, toen in 1946 twee der raven, Mabel en Grip, op ge heimzinnige wijze verdwenen, en die on gerustheid steeg, toen in 1947 een derde raaf, McDonald, vermoord werd aange troffen. Wie had die verdwijningen, wie had die ravemoord op zijn geweten Een bijgelovig en maniakaal tegenstan der van het Britse Rijk, meenden velen. Hoe het ook zij, sedert de moord op McDonald worden de vogels iedere avond ingekooid, zodat hun veiligheid des nachts gewaarborgd is. Raven zyn geen vogels, die men als „lief en aardig" kan kenschetsen. De raven van de Tower zijn geen uitzonde ring op deze regel. Zo nu en dan probe ren de veel gezelliger duiven van de To wer wel eens om toenadering te zoeken tot hun ravezwarte neefjes en nichtjes, maar fel en wild weigeren de raven ie dere poging in die richting. Liever hou den zij zich bezig met een deel van hun voedsel te begraven en het dan weer op te delven, als het voldoende ryp of adel lijk is om door hen werkelijk lekker te worden gevonden. Eerbied voor het werk der tuinlieden tonen zij niet in het minst, want op zoek naar larven woelen zij lustig en energiek het grasveld om. Stopverf pikken uit de raamkozijnen is eveneens een hunner ge liefde bezigheden. Autobanden beschou wen zij als prachtige oefenterreinen en slijpstenen voor hun harde snavels, ja, men zegt. datz ij het bij voorkeur ge munt hebben op de banden van de wagens van de gouverneur en de gees telijke. Voorts en dit berokkent de le den van de wacht wel eens moeilijke ogenblikken hebben zij een pijnlijke voorliefde voor de nylon of zijden kou sen van argeloze bezoeksters. Geen won der, dat de Gouverneur van de Tower pleegt te zeggen, dat niet hij en zijn hel pers, doch de raven heer en meester zijn op het grasveld van de Tower. Als u de Tower wilt bezoeken, kies dan zelf uw tijd. Het oude kasteel is altijd de moeite van een bezoek waard. Maar als u er prijs op stelt om de sfeer te bele ven van een somber fort, gedrenkt in on schuldig bloed en weergalmend van de klachten der gepijnigden in de folterka mers, ga dan in de winter naar de To wer als de bomen zich strak en donker verheffen langs het grasvelden zoek dan allereerst de raven op. Zodra u hun gekras hoort, komt u in de juiste stem ming. De sohberheid van het raVege- luid zal u blijven volgen en omhullen, als u afdaalt in de kerkers en dan zult u, in die afschuwelijke ruimten, overhellen naar de mening, dat de gruwelijkste verhalen over alles wat er in die kerkers en folterkamers is geschied, best waar konden zijn. Die mening dankt u dan. aan de raven van de Tower- De Romeinse oproerpolitie heeft woens dagavond 42 arrestaties verricht bij een tegen het bewind van Franco gerichte studentendemonstratie voor de Spaanse ambassade bij het Vaticaan. De betoging had vooral ten doel te protesteren tegen de berechting van Spaanse studenten op politieke gronden. Eenheden van de politie dreven de stu denten uiteen, die leuzen riepen als „Spanje, ja - Franco, neen" en „moor denaars". Vorige maand ontvoerden jongelui de Spaanse vice-consul in Milaan, Isu Elias en hielden hem drie dagen vast om de aandacht te ve stigen op de politieke processen tegen studenten in Spanje. Bij het verspreiden van de studenten in Rome op woensdagavond liep de com munistische afgevaardigde Tonetti een bloedneus op. Bloedend stormde hij de vergaderzaal van de Kamer binnen en riep, dat de politie ook op een menigte toeschouwers, waaronder hij zich be vond, had ingeslagen. Gisternacht is een hevige brand uit gebroken in een restaurant (De Boers ijssalon) aan de Groes in het centrum van Hilversum. Toen de brandweer aanvankelijk met twee wagens en spoedig daarna met het volledige materieel arriveerde sloegen de vlammen meters boven het dak uit. Van het pand, dat als een fakkel brandde, viel weinig te redden. Toen het blussingswerk in volle gang was en vele honderden Hilversummers naar het centrum waren gestroomd om de spectaculaire brand gade te slaan, viel plotseling de voorgevel van het pand met een enorme klap voorover. Het puin kwam op een meter afstand van het publiek terecht. Een brandweerman slaagde er niet in tijdig opzij te springen. Hij werd getroffen door het vallende puin en moest gewond aan benen en rug per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het gehele Hilversumse brandweer apparaat kwam in actie om uitbreiding van de brand te voorkomen. Even dreig de dat te mislukken, toen de waterdruk wegviel, maar omstreeks één uur was m enhet vuur meester. De havenarbeiders van Houston in Texas hebben woensdag geweigerd het Nederlandse vrachtschip Java van de stoomvaartmaatschappij Nederland te la den, omdat dit schip onlangs Cuba heeft aangedaan. De Java wilde in Houston lading in nemen voor het Midden Oosten. Intussen hebben havenarbeiders in Phi ladelphia acht kisten met kunstbloemen uit Oost-Duitsland niet willen lossen. Eerder hadden de havenarbeiders van New York ooq geweigerd de kunstbloe men van boord van het Amerikaanse schip American Merchant te halen. De betrokken vakbond wil geen Russische en Cubaanse lading behandelen. In dit verband worden Oostduitse goederen aan gemerkt als Russische lading. XOVLSVZftAMCZEA JASSEN KOSTUUMS SPORTIEVE KLEDING OVERHEMDEN REGENJASSEN ETC. HOOGTEPUNTEN ln HERENMODE bij HENDRIKSEN Uit Engeland en Scandinavië maar ook uit Zwitserland en Nederland ontvangen wij regelmatig interes sante zendingen herenkleding. De beste ateliers in die landen vervaar digden de jassen, kostuums, regen en sportkleding, die bijeen één internationale collectie vormen. Hier uit te kiezen zal niet moeilijk zijn. Onze medewerkers hebben alle gelegenheid u in een prettige sfeer te adviseren. Wij nodigen u uit om van deze interessante collectie kennis te nemen. GROTE MARKT SS - BREDA -TEL. SOOSB In dit smaakvol door „Helmond" uit gegeven kerkboekje staan twee mistek sten, een voor de jongsten die nog maar langzaam lezen, en een voor de kinderen die al wat vlugger zijn. Ik kan dit boek je zonder reserve aanbevelen. De druk is overzichtelijk, de illustraties in kleu rendruk mooi en suggestief, echt kin derlijke tekst (van Raymond v.d. Bosch) en niet te veel. De eenvoudige antwoor den zijn ook in het latijn afgedrukt, want het is de bedoeling dat het kind van jongsaf leert en het kan en het doet het graag. Uiteraard moet het hierbij ge holpen worden, zoals trouwens ook bij het gebruiken van de overige teksten en bij élk kerkboek. Een kleine opmerking: waarom wijkt de vertaling van de la- (Advertentie) Hoog boven aan het verlanglijstje van alle schippers, scheepsbevrachters en werfdirecteuren ln het stroomgebied van de grote rivieren staat: regen, ontzettend veel regen. Want alleen regen kan een einde ma ken aan de noodsituatie, die langzamer hand is ontstaan. De schepen varen, in verband met de geringe toegelaten diep gang, met slechts fracties van de hoe veelheden lading, die zij zouden kunnen vervoeren. Schaarste aan grondstoffen en prijsverhogingen in diverse delen van het land zijn er het gevolg van, doch ook arbeidsstagnatie op de werven. Zelfs is het bij enkele werven al onmogelijk afgebouwde nieuwe schepen van de hel ling te laten glijden. Ze liggen kant en klaar te wachten op de regen, die de waterspiegel moet doen rijzen. De best bevaarbare rivier is nog steeds de Waal, waar in het vak van Millingen tot St. Andries een minst gepeilde diepte Alle Deense politiemannen hebben op dracht gekregen uit te zien naar een Westduitser, de 39-jarige Vernon Hel mut Kronenberg uit Wiesbaden, die er van verdacht wordt fraude gepleegd te hebben voor een bedrag van honderd miljoen Westduitse marken. Volgens het Deense blad Berlingske Tidenge zou de man zich in gezelschap van zijn vrouw en een zwaar bewapende lijfwacht naar Denemarken begeven hebben. De Deense politie kreeg via Interpol het verzoek binnen naar hem uit te zien. Kronenberg wordt er van verdacht, honderd miljoen mark ontvreemd te heb ben bij de Wiesbadense firma Kawe Che mical Panama. Zijn laatste verblijfplaats was Vaduz in het dwergstaatje Lichten- stein. Men vermoedt, dat hij nu wil proberen van een der Scandinavische landen uit naar Zuid-Amerika te komen. Volgens Interpol heeft Kronenberg enkele dagen geleden in Zürich zowel als Parijs passage geboekt voor Zuid-Amerika, maar men denkt, dat dit een afleidings manoeuvre was en dat hij zal proberen bijvoorbeeld in Kopenhagen een vlieg tuig te krijgen. van 2.10 meter is vastgesteld. Bij de sluis bij Weurt b.v., die toegang geeft tot het Maas-Waalkanaal, ligt een drem pel, die de diepte al reduceert tot 1.92 m. Bij Nijmegen is de diepte van de Waal 578 centimeter boven NAP. Hiermede is op 30 cm na de laagste waterstand be reikt, die in het beruchte droogtejaar 1959 werd genoteerd. De andere rivieren zijn er nog slechter aan toe. In het rivier vak van de Rijn tussen IJsselkop en Heveadorp bedraagt de diepte nog slechts 1.50 m en tussen Heveadorp en het Am sterdam-Rijnkanaal is het nog erger, daar is de diepte al tot 1.20 m teruggevallen. In de IJssel tussen Doesburg en Zutphen is de situatie precies eender. Het rivier vak tussen IJsselkop en Doesburg dreigt voor schepen van enige afmeting zelfs totaal onbevaarbaar te worden. Nu daar nog slechts een diepte van 1.15 m wordt gemeten. Voor dit gedeelte van de rivier is daar ook een nachtvaartverbod afge kondigd. En intussen kunnen de meteo rologen nog geen enkele hoop geven dat de geleidelijk voortdurende val plaats zal maken voor enige was. r BLANKENHEYNI die goeie ouwe (met de baard) De slaap is nog steeds een van de grootste medische mysteries ter wereld. Wü weten ook dat slapen van groter belang voor het lee ven is dan voedsel. Men kan ook langer zonder voedsel dan zonder slaap. Maar de belangrijkste factor is wel de nachtelijke verjongings kuur van onze mentale pro cessen. Men heeft aangetoond dat slaap niet alleen het li chaam verfrist maar ook, dat de hersenen er op de een of andere magische ma nier door worden verkwikt. „Er is geen betere manier voor het oplossen van pro blemen dan naar bed te gaan en er een nachtje over te slapen", zo menen psychiaters. „Vele beroem de mannen hebben onder vonden, dat zjj de dingen in een beter licht zien na een goede nachtrust." William Gladstone, de be roemde Engelse staatsman, ging elke nacht voor het slapen gaan naar zijn bureau om een lijst te maken van alle problemen die hem be zighielden. Aan het einde van zijn presidentschap ver klaarde hij nooit aan slape loosheid te hebben geleden. En dat in een functie, die daarna vele andere mannen nachtmerries bezorgen zou. Een andere beroemde Britse president, Sir Robert Wal- pole, zei altijd: „Als ik mijn kleren uittrek, vallen alle zorgen van mij af". Een kleurrijke manier om uit te drukken, dat hij nergens last van had, zodra hij tussen de lakens schoof. Er is hier geen sprake van iets geheimzinnigs. Het pro ces is gebaseerd op het feit, dat tijdens de slaap de men selijke hersens nooit hele maal uitgeschakeld worden. De bewuste geest slaapt in, maar het onbewuste blijft actief. Er bestaat geen duidelij ke minemale behoefte aan slaap. De behoefte is voor iedereen verschillend, maar het is duidelijk dat het slechts een graad van be wusteloosheid is. E dokter beschreef de slaap eens als „een gordijn, dat om de geest wordt ge trokken met een spleet er in, waardoor steeds een be wuste wacht wordt gehou den". Hoe anders kan men verklaren dat een moeder wakker wordt van een kreetje van een baby en niet van een dichtvallende deur. Vele lieden, vooral politi ci en zakenlieden, halen een tekort aan slaap gedurende de nacht gedeeltelijk in door een dutje in het kantoor overdag. Dit wijst volgens psychiaters op een goed uit gebalanceerde persoonlijk heid en de kunst zich niet alleen op het werk te con centreren maar ook op rust. De laatste tijd hebben dok. ters geprobeerd de druk van het moderne zakelijke en academische leven te verminderen met experi menten, gebaseerd op het leren tijdens de slaap. Men gaat daarbij uit van het idee dat men permanent, eenvoudig en zonder moei lijkheden alle dingen kan leren, waar overdag geen tijd voor is. Alles wat men nodig heeft is een bandrecorder naast het bed en een klein luidspre kertje onder het hoofdkus sen. Zo kan men vreemde talen, toespraken, algebra en kinderversjes leren. Alles wordt binnengevoerd in het onderbewustzijn door herhaalde mededelingen tij dens de slaap. „Slaap-leer experimenten" werden vooral uitgevoerd tijdens de oorlog, toen spionnen herhaaldelijk in enkele weken cursussen moesten volbrengen betref fende accenten, gewoonten, gebruiken en bepaalde uit drukkingen van landen waar zij naar toe toe werden ge stuurd. Van recentere datum zijn de verhalen over Bing Cros^ by en andere sterren uit Hollywood, die deze metho de hebben gebruikt voor het leren van rollen en tek sten in een zeer korte tijd. In Amerika zijn thans meer dan 100.000 mensen, die „slaap-leren" en ook in andere landen begint men er steeds meer van te ho ren. Behalve voor het leren van vreemde talen gebruikt men de methode voor o.a. het vergroten van de woor denschat, het herinneren van verkoopspeeches, het corrigeren van spreekfouten, het genezen van verlegen heid en zelfs van slapeloos heid. Maar het allergrootste deel gebruikt de methode voor een uitbreiding van kennis. Meer kennis bete kent meer problemen, maar als de uren die voor slaap bestemd zijn, gebruikt worden om te leren, wan neer zullen wij dan de tijd hebben onze problemen op te lossen? Dat is nu echt een pro bleem om eens een nachtje over te slapen tijnse tekst (et cum spiritu tuo, Agnus Dei) hier en daar af van de gangbare? Laat het zijn dat „en met uw geest" wat ongewoon klinkt, dat doet het ook in de oren van volwassenen, maar het IS nu eenmaal de gebruikelijke en ook ge handhaafd in b.v. de nieuwe ritus van de sacramenten der zieken. „Heeswijk" heeft overigens meer afwijkende verta lingen, hetgeen bij parochieel gebruik wel eens lastig is. J.H. Kathryn Hulme, de Amerikaanse schrijfster, die met het half-biografische verhaal over „Zuster LUC" een best seller produceerde, komt nu in Annie en haar kapitein" met de levensgeschie denis van haar grootouders, de klipper schip kapitein Cavarly en z'n kindvrouw tje Annie. Hoe dit huwelijk slaagde, on danks de scherpe tegenstelling tussen de ruige zee-rob en de fragiele maar ka raktervolle eega, maakt Kathryn Hulme in deze nieuwe roman duidelijk. De ge schiedenis, rijk aan gebeurtenissen en verrassende wendingen, speelt zowel te land als ter zee en op beide terreinen, geeft Kathryn Hulme een milieu-schil dering even levendig als echt. Een mil de romantiek verzacht de scherpe kan tjes van de realiteit en had de schrijf ster zich in de details wat weten te be korten, dan had zij een volmaakt geheel geschapen. Het boek verscheen in de Fontein-boekerij De reeks publkaties over het heden daagse gezin met bijbehorende proble men begint langzamerhand onafzienbaar te worden. Men kan respect hebben voor veel van deze wetenschappelijke arbeid, maar tevens er van overtuigd zijn, dat herstel van het gave gezinsleven pas geschieden zal, als niet alleen de weten schappers maar vooral de gezinsleden zich op deze materie bezinnen. Voor dit laatste lijkt ons het dubbelnummer van het maandblad Huwelijk en Huisgezin, dat bovenstaande titel draagt, zeer ge schikt. Er staan in dit nummer bijdragen van verschillend karakter: sociologisch, ethisch, pedagogisch, godsdienstig, lite rair. Telkens frappeert het weer, dat de verschillende auteurs in weinig blad zijden zoveel kernachtige bezinning ge ven. Het bestek van deze bespreking laat niet toe, uitvoerig op de inhoud in te gaan. Moge het volstaan, op te merken, dat deze uitgave een goudmijn bevat aan meditatie- en discussiestof, speciaal voor gehuwden, privé en in groepsverband. Deze smaakvolle uitgave, wetenschap pelijk up to date en fraai geïllustreerd, is verkrijgbaar bij „Huwelijk en Huis gezin", postbus 243, Breda. A.G. De Engelse maatschappelijk werker, John Stroud, die zich speciaal bezig heeft gehouden met de moeilijke en ont spoorde jeugd, schreef, hoofdzakelijk uit eigen ervaringen, deze knappe roman. Het is het verhaal van Royson Beed- man, die uit een verkeerd milieu weg gehaald, het pleegkind werd van een echtpaar, dat hem alles gaf, behalve liefde. Als Royston dit gaat beseffen, breekt hij uit op zoek naar eigen moe der en wanneer dit eindigt met een bit tere desillusie, volgt de neergang. In in handen gevallen van een verkeerde vriend, lijkt de toegang tot het verkeer de pad geopend, maar gelukkig fungeert de goede Miss Mole als reddende engel. Zij is het, die met geduld en liefde de jongen tot een bruikbaar lid der samen leving maakt. Het bewogen relaas is goed verteld en pakt. Het is èen uit gave van de Fontein te Utrecht Iedere ouder beleeft bij het eigen kind het wonder van de taal. Moeizaam verovert het jonge kind klank en inhoud van zijn moedertaal. Veel spel met klanken door wiegekind en kleuter is feitelijk waardevolle spreekoefening. De taalkundige J. A. Meyers heeft een Prisma-boekje geschreven over de taal van het kind. Hij heeft zich beijverd, de vele wetenschappelijke gegevens zo populair mogelijk te presenteren. Toch eist de lectuur nog wel wat inspanning. Maar ietwat ontwikkelde ouders die zich oprecht interesseren voor de taal ontwikkeling van hun kind, zullen zeker van dit boekje veel genieten en leren. (Uitg, Prisma-boeken, Utrecht) A.G.

de Stem | 1962 | | pagina 11