Ziekten bedreigen haas en konijn TRAITAL MARLEENTJE JACHT OP KLEIN WILD GEOPEND Amerikaanse ambtenaar Cuba-kwestie faalde in (O - BRIEVENBUS - De luie kleermaker DE POPPEN Bacteriën- verdelger Vuistgevecht met een beer LATE JONGEN KWETSBAAR Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Voorname feiten bleven onbekend DUIDELIJK MERKBAAR? TRAITAL 0 Kabinetscrisis in Chili afgewend TRAITAL SHAMPOO Ida Wasserman onderscheiden Monsterproces in Koblenz KERMIS TOEN IK MIJN verjaardag had Beste allemaal Lieve Oom Jan. en Tante Thea 9 Herfst Grapje over kat en muis LIED VAN DE eenzame cowboy van DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 (Van een medewerker) Nog trokken de fazanten en hazen zich bitter weinig van onze aan wezigheid aan, toen wij door de velden dwaalden. Wat hadden zij op dat moment trouwens van ons te duchten; immers niets. Toch is het voor hen te hopen, dat ze vanaf maandag 15 oktober geheel anders zullen reageren. Vanaf die datum kan een dergelijke ontmoeting een dodelijk gevaar voor hen iphouden. Dan zullen zij zich niet meer op onze oerdegelijke wet kunnen beroepen, want zij heeft de beschermen- de hand boven hen teruggetrokken. Dit geldt eveneens voor de moei- lijk op te sporen houtsnip. De ruigte waarin deze leeft, biedt een betere bescherming dan de open vlakte waarin fazant en haas hun heil zoeken. durende de aandoening besmetten zij het veld en daarmee dus indirect ook hun soortgenoten. De jager doet er daarom goed aan in het veld waar hij nu dodê hazen aantreft, speciaal de jonge hazen af te schieten. Juist deze zijn zeer voor de besmetting bevattelijk. Een belangrij ke ziekte welke thans vrij veel voorkomt is de pseudotuberculose. Deze heeft ech ter niets met tuberculose te maken al lij- Alhoewel de wet reeds ruim een maand de vrijheid van de patrijs heeft prijs gegeven, beschouwt de jager 15 oktober als de openingsdag van de grote jacht. Natuurlijk zal de echte weidman met di rect met grote drijfjachten en het daar mee gepaard gaande rumoer beginnen. Vele jonge fazanten zijn immers nog niet volledig uitgekleurd zgn,. flodder fazanten en geheel weerbaar- Diezelf de vogels verschaffen hem in november meer jachtgenot wanneer zij op volle kracht zijn. De fazanten hebben trou wens een kwaad seizoen achter de rug. De vele slagregens, snelle afkoeling van de temperatuur gedurende het voorjaar en zomer" hebben het broed geen goed gedaan. Dat geldt eveneens voor de haas, die zich nu nog in de bietenvelden kan terugtrekken. Een schot op een in volle gang spurtende haas in het open veld is voor de jager heel wat aantrek kelijker. Hiermede bewijst hij de haas trouwens ook die eer die hem toekomt, want op de vlakte voelt hij zich in zijn element. P seudotuberciilose Wanneer men de jachtverhalen hoort en de op de gevoelige plaat vastgelegde tableaus ziet, is onze hazenstand er niet beter op geworden. Men mag al blij zijn enkele hazen in de jacht te hebben. Aan deze achteruitgang in de hazenstand zijn niet de jagers maar verschillende haze- ziekten schuldig. Vooral het najaar be tekent voor Cuwaert een gevaarlijke tijd. Niet alleen vanwege de jagers maar vooral door de aan optredende hazeziek- te. Speciaal wanneer de zomer nat is ge weest, zoals die van dit jaar, is de weer stand van een groot aantal hazen jam mer genoeg zeer gering. Dit geldt op de eerste plaats voor de wat late jongen. Vandaar dat men onder deze groep dan ook de meeste slachtoffers moet zoeken. Zij kunnen de ziekte niet overwinnen en gaan er jammerlijk aan ten gronde. Ge- ken de verschijnselen er enigszins op. Daar deze ziekte zeer besmettelijk is. vindt men meestal dan ook meer dan één kadaver in eenzelfde terrein. Onnatuurlijke ingreep Van haas naar konijn is maar een kleine stap. Zij hebben niet alleen hun uiterlijk gemeen, maar ook de strijd om hun bestaan. Evenals de haas, kampt ook het konijn tegen een gevreesde ziek te n.l. de myxomatosis. Een ogenschijn lijk hopeloze strijd, duizenden en nog eens duizenden konijnen worden het slachtoffer van deze ziekte. Plaatselijk was en is het konijn zelfs historie ge worden en dan te bedenken dat een Fransman dit op zijn geweten heeft. In West-Europa was myxomatosis vroeger geheel onbekend. In 1952 kwam een Franse arts op het onzalige idee het vr rus naar Frankrijk in te voeren. Hij wil de er de konijnen op zijn landgoed mee verdelgen- In deze opzet is hij beslist uitstekend geslaagd. Had hij maar ge weten waarmee hij was begonnen Zo als steeds wanneer men het natuurlijk evenwicht door een „onnatuurlijke" in greep wil verstoren, zijn de gevolgen vaak niet te overzien. Het kwaadaardige myxomatosisvirus maakte op deze regel helaas géén uitzondering. De ziekte greep snel om zich heen en spoedig ge raakte geheel Frankrijk en daarna vele andere landen, waaronder ook ons land, besmet. Moest men vroeger bij het be strijden van een konijnenplaag vaak ten einde raad naar de lichtbak grijpen, de myxomatosis maakte hieraan een wel haast onherroepelijk einde. De naam van deze ziekte betekent letterlijk slijmge zwelziekte. Zij die weieens een niet aantrekkelijk kadaver van een aan my xomatosis gestorven konijn hebben ge vonden, zullen de betekenis hiervan be ter aanvoelen. Gelukkig schijnt het ko nijn zich plaatselijk van deze ziekte te herstellen. Het zou trouwens meer dan jammer zijn, wanneer deze springers voorgoed uit onze natuur moesten ver dwijnen. (Advertentie) Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. De commmissie voor binnenlandse veilig heid van de Amerikaanse senaat heeft een rapport gepubliceerd waarin gesteld wordt, dat de Amerikaanse ambtenaar van Buitenlandse Zaken, William Wie- land, mede verantwoordelijk is voor de communistische machtsoverneming in Cuba. In het rapport wordt het geval Wie- land een voorbeeld genoemd van aller lei verkeerde toestanden die heersen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Wieland heeft in verscheidene Zuid- amerikaanse landen dienst gedaan. Hij is een van de twee ambtenaren van bui- Advpr*pp1jr Réken maar! Met één oog opslag ontdekt uw omgeving of u door uw haar heen raakt of dat „flintertjes" uw kraag ontsieren. Volg dit doeltreffend, deskundig advies: tegen roos (Advertentie) ROBIJN; een verfijnde combinatie van ananas parfait met amandel, f. 1.20 p. 100 gr. BONBONS In Chili is een kabinetscrisis afge wend door het besluit van de regering om door middel van een algemene loons verhoging het verlies te compenseren dat zal ontstaan door de devaluatie van de escudo. De radicale partij had ge dreigd haar ministers uit het kabinet terug te trekken als niet een dergelijke maatregel zou worden getroffen. tegen vet haar en haaruitval Naenkele behandelingen met Traital shampoo ziet u al resultaat en verdwijnt uw zorgelijke trek voor een op gewekte lach 't Is duidelijk merkbaar! Probeer het maar! EEN PRODUKT VAN L'OREAL DE PARIS tenlandse zaken naar wier politieke be trouwbaarheid werd geïnformeerd door een vrouwelijke journalist tijdens een nieuwsconferentie van president Kenne dy. Kennedy was toen zichtbaar boos en gaf de vragenstelster een scherp ant woord. Wieland is nog steeds bij het ministerie in dienst. Volgens het rapport is Wieland niet de enige die verantwoordelijk is voor de machtsoverneming op Cuba. Maar hij draagt wel degelijk een deel van de ver antwoordelijkheid. Volgens het rapport had Wieland docu menten onder ogen gehad waaruit bleek dat Castro pro-communistisch was. Ook zou er uit gebleken zijn dat Castro com munistische medewerkers had. In het rapport werd er op gewezen dat Wieland reeds in 1958, en waarschynlyk al eerder, aan vrienden had verteld, dat Castro e<jn communist was, omgeven door communisten en dat hij door het communisme beïnvloed was. Niettemin heeft Wieland zijn superieuren nooit van deze wetenschap in kennis gesteld. Nooit heeft hij er een letter over op papier gezet. Naderhand heeft Wieland Fidel Castro herhaaldelijk verontschuldigd, zo zeer zelfs, dat hij het openlijk oneens was met veiligheidsambtenaren van het ministerie die trachtten dr. Milton Eisenhower in te lichten over de toestand op Cuba. Dr. Milton Eisenhower was destijds op dienst reis naar Mexico als officieel vertegen woordiger van zijn broer de president. In het rapport wordt ook gemeld dat Wieland bij een sollicitatie voor een be trekking bij 5t State Department onvol ledige gegevens had verstrekt. Later had hij vervalsingen aangebracht in zijn staat van dienst. Volgens het rapport heeft het geval- Wieland niet met diens loyaliteit van doen maar wel met zijn integriteit en zijn algemene geschiktheid voor een betrek king bij het State Department. Door dr. T. P. Pirone, hoogleraar in de planteziektenkunde aan de universi teit van Louisiana, en dr. F. Malekzadeh uit Iran is uit bloemkoolzaad een stof afgescheiden, die de ontwikkeling van bacteriën tegengaat. Deze ontdekking kan misschien een nieuw middel aan de hand doen bij de bestrijding van bacte riën bij plant en mens. De beide onderzoekers kwamen tot hun ontdekking toen zij proeven namen met bactericiden voor de behandeling van plantezaden. Bij bloemkoolzaden bleek hun, dat in de agar-agar cultures de vermeerdering der bacterieën sterk geremd werd. Het best kwam dit tot uiting bij zaad dat zijn kiemkracht ver loren had en dan een lichtgele substan tie afscheidt. Bij latere proeven bleek dat deze stof werkzaam is bij een aantal bacteriën die ziekten bij planten en mensen veroor zaken. Mevrouw Ida Diels-Wasserman, actrice bij de Haagse Comedie, is door koning Boudewijn onderscheiden met de benoe- rningtot ridder in de Kroonorde van Belgie. De eretekenen verbonden aan aeze orde werden haar maandagavond overhandigd door de Belgische ambas sadeur in Den Haag. In Koblenz is maandag het proces be gonnen tegen veertien voormalige leden van de Gestapo, wie ten laste wordt gelegd dat zij in de tweede wereldoor log in het gebied van Minsk ongeveer 70.000 joden, geestelijk onvolwaardigen en tegenstanders van het nationaal-so- cialisme hebben vermoord. De voornaamste beklaagde is de 49- jarige Georg Heuser, die tot zijn arre- tatie hoofd van de recherche in de Rijn Palts was. Hem worden 30.356 moorden ten laste gelegd. Eigenhandig zou hij ervoor gezorgd hebben, dat tien mensen levend verbrandden. In een antwoord op een vraag van de president van de rechtbank verklaarde Heuser met een asgrauw gezicht aarzelend, dat hij zich „gedeeltelijk" verantwoordelijk voor het gebeurde achtte, maar niet geheel. Er zullen in totaal 197 getuigen worden gehoord. Men verwacht dat het proces drie maanden zal duren. Het zal de 61-jarige Zweedse boer Rudolf Sandqvist nog lang heugen dat hij maandag bij Dorotea een vuistgevecht niet een beer heeft gevoerd. Sandqvist won op punten, maar moest in een ziekenhuis worden opgenomen om won den op een arm en in zijn gezicht te laten behandelen. Sandqvist stootte op de beer tijdens een jacht op elanden. Hij probeerde het grote dier neer te schieten. „Ik vuurde mijn laatste kogel op minder dan een meter afstand af," zo vertelde de boer nog zichtbaar ontdaan, „toen zette ik het op een lopen. Ik voelde een zware klap op mijn schouder, maar wist me staande te hou den," aldus Sandqvist, „toen beet het dier zich échter vast in mijn broekspijp en ik viel. Ik schreeuwde en sloeg uit alle macht, maar voelde me reeds verloren. Het beest beet me in de arm en haalde mijn gezicht open. Toen opeens richtte het zich op en ging er van door." Sandqvists jagervrienden hebben de beer later geschoten. En 's avonds heel laat dacht ik: wat is het toch een heel fijne dag geweest. Gerard Leenders Bergen op Zoom Elly Willemen St. Jozefstraat 55, Dongen Het was 2 oktober. Om zeven uur 's morgens stond ik op om naar de H. Mis te gaan. Want er was een noveen voor het concilie. Vóór de H Mis nog kreeg ik alles. Vader en moeder feliciteerden me hartelijk en gaven mijn cadeaus. Ik maakte het open en toen zag ik het: een pyjama, een boek van Bo nanza, een balpen en ook nog een inkt- en potloodgum. Toen kwam mijn broertje aan de beurt, hij feliciteerde mij ook har telijk en gaf mij een pakje waar snoepjes in zaten om in de klas uit te delen. Toen kwam mijn zusje aan de beurt- En die feliciteerde mij ook hartelijk en gaf mij een pakje dat goed vast zat geplakt, maar ik kreeg het toch los. Ik zag een boek van Wipneus en Pim bij de Knuppelmannetjes. Toen moest ik mij haasten om naar de H. Mis te gaan. Met een blij hart ging ik naar school. Alles ging goed en om vijf minuten voor elf moest nog een jongen en ik op een bankje gaan staan. Die jongen was eigenlijk op 31 september jarig geweest, dat was 's zondags en 's maandags had hij het vergeten. Het was een zingen tot je het beneden op de speelplaats kon horen. Om twaalf uur wachtte ik op mijn vriendje, die was even blij als ik zelf. En om vier uur kwam mijn vriendje op de koffie, die al klaar was. Mijn moeder had vla gebak ken,' en die smaakte heerlijk. Toen we klaar waren met eten, gingen we spelen Ik hoefde niet te werken. Anders moest ik water in de melk- bak pompen en meehelpen de var kens te voeren en de kippen water geven en konijnenvoer zoeken. En nu hoefde ik helemaal niets te doen. We gingen op de zolder dobbelen en ondertussen was mijn zusje haar verloofde gekomen en die had ook een cadeau bij zich. Toen ik het opengemaakt zag ik dat 't 'n boek van Wipneus en Pim bij de Rovers was- Maar ondertussen was mijn vriendje weggegaan en even later kwam hij terug met een doos bonbons. Voor mij, zei hij. Ik zei: „dank je wel hoor". Wat hadden wij een pret de hele mid dag door tot en met 's avonds. En 's avonds onder het eten vroeg ik aan moeder of ik nu ook 's zondags centjes mocht hebben. En moeder zei: „Ja jongen." Op de kermis hadden wij plezier We gingen reusachtig aan de zwier. Wij zweefden in een vliegtuig rond Hoog in de lucht ver hoven de (grond. Wij hotsten in een botsauto Als je dat niet kunt, dan leer je (het zo. In de schiettent schoten we raak En sloegen de prijzen aan de haak. Wij stapten in de rups, die voerde (ons mee door een grot en over de zee!!! Wij draaien in de carrousel zo zie je me niet, zo zie je me wel. Wij keken in de judo-tent Maar kregen het henauwd van die (reuzen vent. Dan was er nog de pok-automaat, Verlies je dan sta je arm op straat. Wij gooiden met ringen om een pop Maar wonnen niets, dat was een (strop. Wij liepen voorhij de kop van Jut Want daarvoor hehhen we niet (genoeg fut. Ten slotte moesten wij naar huis En brachten noga mee voor thuis. Jan van de Wetering Breda Een poosje geleden heeft een van onze lezeresjes het voor stel gedaan om een plaatsje in te ruimen voor zieke kin deren. Zy wilde dan dat wij de namen en adressen zouden plaatsen van kinderen die lang ziek zijn. De bedoeling zou zijn dat wij allemaal nu en dan die kinde ren opvrolijken met een brief je; en ook dat wij ze zouden helpen iets voor ze te verzame len. Nu, je ziet, dat de eerste zieke zich al heeft gemeld. Wij hopen dat er een paar meisjes zijn die nu in de pen klimmen- Je schrijft dan bij voorbeeld, hoe oud je bent, in welke klas je zit en wat je liefhebberijen zijn. Zo krijg je al gauw een briefje vol. Ver geet niet beterschap te wen sen, waht daar hopen alle zie ken op. Voor de moeite die jullie wilt doen in elk geval heel hartelijk bedankt door Oom Jan en Tante Thea. Ik ben erg blij dat er in de kleine Stem ook een ziekenlijst- je komt te staan. Ik hoop dat mijn schoolvrien dinnetje er ook in mag komen te staan. Haar naam en adres zal ik hieronder opgeven. Annemarie heeft kinderver lamming en heeft nog nooit kunnen lopen. Ze is nu 11 jaar en zit nog steeds in een in- validenwagen. Ze ligt vaak in het ziekenhuis, maar nu is ze pas weer thuis. Ze zou heel erg graag post ont vangen. Wilt u ze er alstublieft inzetten? Ze heet: ANNE-MARIE OOMEN Loopschansstraat 81, Breda Ik hoop dat kinderen die een ogenblikje tijd hebben, aan Anne-Marie willen denken en haar wat willen schrijven. Afzender Annemarie v. d. Berg Breda Clarientje van Dongen Teteringen. Een klein, dom jongetje logeerde eens by zyn oom op de boerderij. Zyn oom, die niet tot de rijksten be hoorde, maakte nog kaas en boter met de hand, de jongen had het er wel naar zijn zin. Met oom naast hem had hij al eens paardje gereden op Bles, het grote trekpaard van oom. Op zekere dag, toen oom even naast de kachel zat zijn handen te verwarmen, kwam Wim - zo heet te het ventje - naar binnen gehold en riep: „Er is een muis in een karn met melk gevallen!!" Oom sprong op en vroeg: „En heb je ze er uit genomen?" De jongen trok een verongelijkt gezicht en zei: „Natuurlijk niet, ik heb de kat erin gedaan!!" 't Is herfst. wat is het buiten mooi!! Kijk eens naai de bomen, Wat een bladertooi! Je ziet- de mooiste kleuren bruin, rood, goud en geel. Mia Starren Waalwijk De herfst is in het land Buiten zijn de bladeren rood, bruin, geel. Er staan paddestoelen van klein tot groot. De bladeren vallen af. De herfst is er!! Frans Starren Waalwijk. VERKEER OVER DE BRUG Connie van der Velden, Terheyden. Rudy Poppe Gravenstraat 93 Clinge. Ik ben een eenzame cowboy Verweerd door regen en wind, Ik rijd steeds over de vlakten Op Jack mijn enige vrind. Ik hoed de grote kudde En drijf het vee bijeen. Ik kan de lasso werpen, Beter kan het er geen- Als de avond gaat dalen Maak ik een blokkenvuur Dan kook ik er mijn potje En wacht op avontuur. Want als er veedieven komen, wachten zij op de nacht. Jack en ik slapen om beurten, en houden om beurten de wacht. Zo zijn wij onafscheidelijk en altijd bij elkaar. Vaak zing ik 's nachts mijn lied en speel op mijn gitaar. Maar het pistool in de holster Is altijd vlak bij de hand. Wee de dief die binnen durft sluipen In mijn omheinde land. „Eenzame cowboy" Jan den Biggelaar Klundertseweg 21, Zevenbergen Ergens in een vreemd land woonde lang geleden eens een kleermaker. Hij was erg lui, vandaar de armoede. De mensen brachten hun goed maar liever bij iemand an ders. Op een dag zat Jan weer op zijn kleermakersta fel en tuurde lui voor zich uit. Opeens zag hij een stok oud mannetje recht op zijn winkeltje afkomen. Dag kleermaker", zei de ze, toen hij binnen kwam. „Ik wens dat u een mooi pak voor mij maakt in de korst mogelijke tijd". Hij legde een pak op tafel en verdween. Ons kleermakertje was te verbaasd om een woord te zeggen. Hij maakte het pak open. Er kwam een mooie rode stof uit en een lijstje met de maten. Wel mooie stof, dacht Jan, enfin ik zal er nog wel eens aan beginnen. Nu ga ik eerst slapen. Doch net ging hij liggen of een stem riep: „Be gin aan mijn pak!" Jan dacht dat hij al droomde en draaide zich nog eens om, maar nu begon het in zijn rug te prikken. Hoe langer hoe erger. Op 't laatst huil de hij van pijn. Toen was daar de stem weer. Jan sprong uit zijn bed en in zijn nachthemd begon hij te passen, te meten en te naai en. Pas laat in de avond hield hij op. Aan een kap- stokje hing het pak, keurig genaaid en gestreken. Maar na die dag was hij nooit meer lui. Ans Holthuis. Goes Op een heerlijke woensdagmiddag gaat Marleen tje fijn met de poppen spelen. Het is zulk mooi weer dat ze haar poppekinderen op het plaatsje achter het huis brengt. Jaja, er is van de zomer weinig zon geweest. Dat is heel jammer, want zonis zo nodig om sterk en gezond te blijven, dat weet Marleentje ook al heel goed. Haar poppen zijn dan ook een beetje te kort gekomen, maar nu het zq|n prachtige oktoberdag is brengt ze Liesje, Vera en Erna naar buiten. Het duurt wel een half uur voor Marleentje alles heeft neergezet zoals ze het hebben wil. Er moeten voor de poppen een paar stoeltjes zijn. Hun kleertjes moeten natuurlijk ook naar buiten. En dan de wieg niet te vergeten. Tenslotte wil Marleentje zelf ook wel eens even zitten en daarom haalt ze ook nog haar eigen stoeltje en tafeltje. Ziezo, de poppemoeder heeft nu haar hele huishouden op het plaatsje. Eerst worden de drie kinderen uitgekleed. „Wat zijn jullie vuil" zegt Marleentje tegen Vera en Erna. „Foei, je hebt zeker in het zand gespeeld en je niet gewassen". Liesje is niet vuil, dat is een heel net meisje! Daarom krijgt Liesje nu de mooiste kleertjes aan. Liesje kijkt daarbij heel braaf en laat zich zoet aankleden. „Wat zal ik met die twee smeerpoezen doen?" denkt Marleen tje. „Wel, ze zullen in het bad moeten. Anders maken ze hun schone kleren al dadelijk weer vuil". Nu krijgt de poppemoeder het nóg druk ker. Ze moet aan haar eigen mammie vragen of ze een teiltje met water mag hebben. Dat mag; en heel voorzichtig zonder morsen, zet Marleen tje een teiltje halfvol water op haar tafeltje. Nu gaan Vera en Erna in het bad. Marleentje bromt intussen een beetje: „Stoute kinderen, om je zo vies te maken en dan stilletjes in bed te kruipen. Dat mogen jullie nooit meer doen hoor!" De twee stoute kinderen zeggen niets. Maar ze vinden het helemaal geen straf om zo lekker in een teil met water te spelen. Ze glijden uit moe ders hand en duikelen in het water. Ze patsen met hun handjes en voetjes dat het kletst en spat. Moedertje heeft er de handen vol aan. Maar ze krijgt haar kinderen goed schoon. Want ze gebruikt een spons en lekkere zeep; nou, daar moet je wel fris en helder van worden. Juist als Marleentje haar kinderen uit het bad heeft getild en bezig is ze droog te wrijven, komt oma het plaatsje opgewandeld. „Dag Marleentje", zegt oma, „heb je het zo druk?" „Dag oma", roept Marleentje blij, want ze houdt veel van oma. „Erna en Vera waren zó zwart", vertelt Mar leentje, „maar ik heb ze goed gewassen hoor". „Dat is fijn", vindt oma, „Ik wou vragen of je met me mee gaat boodschappen doen", zegt oma dan. „Boodschappen doen?" Marleentje lacht. Ja, boodschappen doen met oma is altijd zo leuk. Ze blijven overai kijken waar Marleentje dat graag wil. Oma heeft veel tijd en veel geduld; boven dien wordt er dan bijna altijd een kleinigheidje gekocht, een boekje, of een spelletje, of iets voor de poppen. „Als je mee mag van moeder, moesten we nu maar meteen gaan", meent Oma. „Want nu is het buiten nog zo lekker en tegen de avond wordt het koud". „Maar Erna en Vera zijn nog aangekleed", zegt Marleentje dan aarzelend. doen we zo". Oma weet wel een oplossing slaat het dekje van de wieg op en legt de twee blote poppen naast elkaar er in. Dan stopt zij het dekentje goed in aan de zijkanten. De twee schone popjes kijken net met hun neuzen boven het dekje uit. „Die zullen het nu heus niet koud krijgen", zegt oma. „En nu zetten we Liesje aan het voeteneind. Die moet nu goed opletten en zorgen dat Erna en Vera, zoet blijven liggen. Wat denk je Marleentje, zou Liesje al zo groot zijn dat zij kan opletten?" „O, ja," zegt Marleentje, „Liesje is heel slim en ook heel lief". „Goed, dan gaan we nu naar moeder, want die zal je wel een andere jurk willen aantrekken". Dat deed moeder en even later stapte Mar leentje blij aan Oma's hand weg. Het werd een heerlijke middag. Ze keken bij de eendjes en ze kwamen een jong hondje tegen. Ze zagen een prachtige etalage vol speelgoed en Marleentje keek in kinderwagens waarin lieve kleine kind jes met rose wangen lagen te slapen of te kraaien. Ze bleven staan bij een vogelkooi vol met vlugge, kwetterende vogeltjes; en natuurlijk deed oma ook haar boodschappen. En raad nou eens even wat oma voor Marleentje kocht? Een poppenbad! Nu hoeft ze een volgende keer het teiltje van moe der niet meer te gebruiken maar ze heeft een eigen bad van plastic. Het is prachtig. Gelukkig heeft oma een groot net bij zich; daar gaat het bad in. Het is niet zwaar en oma draagt het gemakkelijk mee naar huis. Marleentje zou bijna willen dat de poppekin deren wéér stout geweest waren. Als ze onder de dekens uitgekropen waren, en in het zand hadden gespeeld, zou 't beslist nodig zijn om ze in 't bad te stoppen. Maar Marleentje heeft zó gezegd dat ze zoet moesten zijn, natuurlijk liggen de kin deren nog braaf in de wieg. Als oma en Marleentje weer thuis komen wordt het bad uitgepakt. „Nou, die oma verwent jou hoor!" lacht moeder. „Morgen mag je de kinderen erin wassen". „Maar ik zet ze er nou toeh eventjes in zonder water", zegt Marleentje en dat vindt moeder goed. Marleentje loopt de keuken door naar het plaatsje maar wat ze daar ziet Bijna huilend stuift ze weer bij moeder binnen. „Mammie!!! Bontje!!!" Bontje is de poes. „Wat is er met Bontje?" vraagt moeder. Maar ze is al opgestaan en loopt achter Mar leentje aan. Oma komt ook mee, want er is iets gebeurd, dat begrijpen ze allemaal. En wat er gebeurd is!!! De wieg staat nog op het plaatsje. Liesje zit nog braaf aan het voeten eind. Maar Erna en Vera liggen niet meer onder de deken. Ze liggen zo maar bloot er boven op! Zijn ze er onder uit gekropen of zijn ze er uit gehaald?? Want wie ligt daar lekkertjes op hun plaats? Poes Bontje! Nu kan Marleentje toch niet meer huilen; ze moet lachen, net als oma en mammie. Want Bontje kijkt zo trots en lief uit de wieg alsof zij zeggen wil: Ik lig hier heerlijk en heb meteen op de kinderen gepast. We hebben het heel gezellig gehad vanmiddag. En dan zegt oma: „Ik geloof warempel Marleentje, dat wij de volgende keer samen een poesemandje moe ten gaan kopen". niet „Dan Ze

de Stem | 1962 | | pagina 7