Wegaanleg te Middelburg t Fraai glas-in-lood voor „St.-Joseph" te Hulst ar\v ari£^ „Goedkope kip' was troef BROOD IN O artf- Snelverkeer en slechte ogen moeten botsen ZLM dringt aan op snelle maatregelen van overheid pagblad Verkeer is (relatief) een beetje veiliger Interessante demonstratie werkmethoden Zeeuwse kerstgroeten militairen overzee supermarkets 4? Cf SOPHIE TUCKER IN LONDEN Goede denkbeelden Geen klaarheid Verkeersplein een fiasco Transport, rooien laden en lossen F. WALKOWIAK pauselijk onderscheiden Ir. C. de Vlieger naar Groningen Bijbeltafereel van Cor Verdonschot Wie was getuige? middags Eerste klap meer dan een daalder BINNENKORT: Ui 0Q M 44 Bijverdienste van schoolhoofd narcolicahandel rn O 's avonds Scooterrijder verongelukt Laat ze nog deze week testen Geen spoorwegstaking in Engeland Zorgwekkende toestand in landbouw Herziening reglement parochiële armbesturen Westduitse arbeider kreeg het beter DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 Even ten westen van de Stromen- wijk te Middelburg wordt volgende week een nieuwe weg, die de naam van Kruisweg krijgt, voor het ver keer opengesteld. Rechts van deze weg wordt gewerkt aan de bouw van 44 woningen, waarna rijen flats zullen volgen. Tevens zal ruimte opengelaten worden voor een sportveld. Op de foto ziet men straatmakers bezig in de bocht. (Advertentie) Een wriemelende mierenhoop gelijk. Zo zag het er gistermiddag uit op het land van de landbouwer L. Sieling te Tholen, waar de bedrijfsstudiegroep Tho- len en St. Philipsland de streekverbete- ringscommissie Tholen en de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Goes, een de monstratie organiseerden van de werk methoden in de bietenoogst. Grote mieren dan, vliegende mieren om een maar eenzijdige vergelijking te geven met de monster-bieten rooiers, de wagentransporteurs, de krachtige trek kers, de loofkappers, de mechanische bietenloofladers en de hydraulische kip laders. En langs die monsters, honderden Thoolse, Zeeuwse, Brabantse en zelfs Zuidhollandse boeren, de ambtenaren van de voorlichtingsdienst in Zeeland en Brabant, ook prof. Moens uit Wagenin- gen van de dienst arbeidsrationalisatie, Pater J. Platter, rector van de katho lieke Poolse missie in Nederland, heeft in het Poolse huis te Brunssum het pauselijke ereteken Pro Ecclesia et Pon- tifice uitgereikt aan de heer F. Walko- wiak te Hoensbroek. De heer Walkowiak is meer dan twin tig jaar voorzitter geweest van de bond van katholieke Poolse verenigingen in Nederland. Vooral in de mijnstreek heeft hij zich sinds zijn komst in 1917 vele verdiensten vergaard voor het levend houden van het geloof en de tradities in het Poolse verenigingsleven. Eerde-r verwierf hij het Poolse Kruis van Ver dienste met de gesp, en de Sokolonder- scheidingen in brons, zilver en goud. Tij dens de bezettingsjaren was hij de leider van het Poolse verzet in Limburg, toen de Duitsers de hier wonende Polen tot „Volks-Deutsche" hadden geproclameerd en wilden verplichten diensten aan het Derde Rijk te verlenen. Mede door de halstarrige houding van de heer Walko wiak liep deze Duitse actie op niets uit. In 1953 verwierf hij de Nederlandse na tionaliteit. (Van onze correspondent) Ir. C. A. de Vlieger te Terneuzen is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot hoofdingenieur in algemene dienst bij de provinciale waterleidingmaatschap pij te Groningen. De heer de Vlieger is thans in dienst bij rijkswaterstaat en als hoofdingenieur A belast met de leiding van het bouwbureau voor de werken van het kanaal van Terneuzen. In de kapel van het pensionaat St.- Joseph aan de Markt te Hulst zijn drie glas-in-lood-ramen aangebracht, die ver vaardigd werden door Cor. Verdonschot in samenwerking met het atelier van Ch. de Groot te Bergen op Zoom. De Hulsterse penseelkunstenaar Ver donschot die onlangs op de provin ciale amateur-toneelfinale „het Zeeuwse Landjuweel" met zijn decor de eerste prijs verwierf heeft in dit drievoudige bijbelse tafereel „de zending van de Geest", „de zegening van het brood" en „Hemelvaart van Christus" vastge legd. Hij heeft zich daarbij laten leiden door de intentie om modern van vorm te wezen, zonder evenwel naar het ab stracte te neigen. Zulks in de overtuiging dat ook in een kloosterkapel zo goed als bij wijze van spreken in een kathe draal de ramen een didactische functie vervullen. Hetgeen uiteraard betekende, dat hij zich bij zijn ontwerp en uitvoe ring moest aanpassen aan de ter be schikking staande ruimte. Hierbij werd terdege rekening gehouden met het func tionele cachet, dat zelfs de lood-verbin- ding van het glaswerk spelen kan in het kader der algehele compositie. Een compositie, die fleurig en toch bijzonde/ stemmig is en haar basis vindt in de kleuren groen, blauw en Bordeaux-rood. Voor Cor. Verdonschot was deze op dracht de derde in dit genre na zijn ar tistieke „beraming" van de technische school Bergen op Zoom en het St.- Janseniuslyceum te Hulst. Het zal stellig niet zijn laatste zijn. In verschillende plaatsen in Zeeland zullen op maandag 29 oktober a.s. kerst groeten worden opgenomen voor militai ren over zee. De kerstgroetenactie wordt, evenals vorig jaar, georganiseerd door de dienst Welzijnszorg Leger en de dienst O.S. en O. van de Kon. Marine, voor familieleden van militairen, die tijdens de kerstdagen verblijven in Suriname of de Nederlandse Antillen. De stemmen van de familieleden wor den op de band opgenomen, waarna van elke groet een grammofoonplaatje wrdt gesneden, dat naar de militairen wordt verzonden. Familieleden, die van deze gelegen heid gebruik willen maken, dienen zich bij een van de onderstaande plaatselijke „studio's" te vervoegen, eventueel na eerst telefonisch contact te hebben opge nomen. Terneuzen: Hotel „Des Pays Bas", Nieuwstraat 11, telefoon 2275. Opname van 11.00 tot 11-45. Vlissingen: Prot. Militair Tehuis „de Meerpaal", Bellamypark 43, telefoon 3594. Opname van 13.00 tot 14.00. Middelburg: Prot. Militair Tehuis, Zuidsingel 126, telefoon 2241. Opname van 14.30 tt ij5.3Ü. Kolijnsplaat: Hr. J. C. van de Hoven, W. Kerkstraat 18. Opname 16.30 uur. Renesse: Mevr. C. de Vrieze de Mey, Lagezoom 6. Opname 19.00. (Advertentie) Gisteren had te Terneuzen op het ge deelte van de Oudelandseweg tussen Driewegen en Het Zwaantje een aanrij ding plaats, waarbij twee jeugdige fiet sers en een bromfietser waren betrok ken. Beide jongens werden door de bromfietser ingehaald. Deze is na de aanrijding te hebben veroorzaakt door gereden. Getuige van dit gebeuren was de bestuurder van een bromfiets, die bij de na de aanrijding ontstane val partij persoonlijk werd betrokken en ook kwam te vallen. Daar zijn naam niet bekend is, wordt hij verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Terneuzen of met de politie in zijn woon plaats. en vele andere deskundigen en direc ties van loonbedrijven en reparatie-in richtingen. De mechanisatie en rationa lisatie van de bietenoogst vinden de laat ste jaren steeds verdere voortgang. Het doel van deze demonstratie was enkele interessante ontwikkelingen en ratio nele oogstmethoden te demonstreren. Naast het rooien van de bieten met verschillende van de nieuwste machines, werden transport- en laad- en losmetho den gedemonstreerd. Door de specialist voor landbouwwerktuigen en arbeids- methoden te Goes, de heer J. P. Andrin- ga werd daarbij een uitleg gegeven. Op verschillende bedrijven wordt aan de bietenkoppen een hoge waarde toege kend als veevoer. Aansluitend op de be hoefte aan verdere mechanisatie bij de loofverwerking werden enkele laad- en lossystemen gedemonstreerd, terwijl daarnaast doelmatig handgereedschap ge bruikt werd voor de kleinere bedrijven. Zo zagen de honderden belangstellenden tweerijige bietenrooimachines met loof- afvoer op lanszwaarden. Ook de zoge naamde verladers en eenrijige machines, voorzien van een verzamelbak, welke bak op de gewone landbouwwagens werd leeggestort. Verder een bietenrooier, waarvan de trekker was voorzien van een loofklapper en de koppen in dwars- zwaarden werden verzameld. Een andere machine met loofverspreiding, een zesde met daarnaast rijdende kipwagens en tenslotte nog het zogenaamde losse systeem. Op het erf van de heer Sie ling werden verschillende losse systemen toegepast en gedemonstreerd, evenals het met een hydraulische kraan laden van de gevormde voorraadhoop. Tenslotte was er het mechani-ach laden van bieten- loof met een trekker-voorlader, en en kele opladers, door de trekker aange dreven. Een hoogst interessante demon stratie, door de grote belangstelling bo vendien bijzonder geslaagd. (Van onze parlementaire redactie) In alle levensmiddelenbedrijven mag binnenkort kleinbrood, rozij nenbrood en krentenbrood ver kocht worden, op supermarkets ook gewoon brood. Deze verrui ming van het aantal verkooppun ten van brood vloeit voort uit de wet wederverkoop brood, die gis teren zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer is goed gekeurd. Het gaat hier om een overgangsrege ling. De bedoeling is dat alle levensmid delenbedrijven over een jaar of vijf on gelimiteerd brood kunnen verkopen. De ze doelstelling wil men geleidelijk berei ken teneinde te voorkomen dat kleinere bakkers in grote moeilijkheden komen. Terzelfdertijd kan het saneringsproces, dat in de bakkerijwereld gaande is, on gestoord voortgaan. Van 1 januari 1952 tot 1 januari 1962 is het aantal bakke rijen in ons land reeds met 3400 (24 pro cent) afgenomen. Verwacht wordt, dat in de komende vijf jaar gemiddeld nog eens 500 bakkerijen per jaar zullen ver dwijnen. (Advertentie) (Van onze .verslaggever) Talloze huisvrouwen hebben gisteren de winkels bestormd om een goedkoop kippetje van f 2.95 en een pak spinazie van slechts 59 ct. te bemachtigen. „Het succes was overweldigend", vertelde de Dongense distributeur van het FriKi-kui- ken in Brabant en Zeeland. Hoewel de meeste winkels dinsdag maar een halve dag geopend zijn, ging er 15.000 kg kip de deur uit en idem zoveel pakjes spi nazie. De heer Sprangers, die deze storm wel aan had voelen komen, had bereids de nodige maatregelen getrof fen en naast zijn eigen tien vrachtwagens nog vijf auto's ingeschakeld. Bovendien was een tweede telefoon' lijn aangelegd om ook dit vlot te doen verlopen. De telefoonlijn heeft overigens de gehele dag en zelfs 's avonds door witgloeiend gestaan. Niet alleen winkeliers belden 2849 in Dongen, maar ook tal van huis vrouwen, die wilden weten waar hun de gebraden kippetjes in de mond vlogen. En dat men er wat in ziet, getuigen wel de twee telefoontjes van vertegenwoor digers, die best in kippen wilden gaan marchanderen. De vijftien auto's hebben de hele dag af en aan gereden om de ruim 1800 winkeliers van kippen en spi nazie te voorzien. Inmiddels hebben zich gisteren nog zo'n 125 middenstanders aangemeld, zodat het FriKi-kuiken nog wel deze week in een 2000 winkels zal prijken. Beperkten zich de eerste bestel lingen tot enkele dozen, al spoedig ging men over tot hele partijen en nog hadden de winkeliers moeite om aan de vraag te kunnen blijven voldoen. Om voldoen de voorraad te kunnen inslaan konden de winkeliers voor een gulden per dag diepvrieskasten huren van 350 liter in houd. Van de 200, die Wim Sprangers in voorraad heeft, werden er gisteren al 53 uitgeleend. Hoewel gisteren de verwach tingen verre overtroffen werden, hoopt men eigenlijk vandaag eerst de grote slag te slaan wanneer de winkels de hele dag geopend zijn. De spinazie blijft de komende dagen nog gehanhaafd. Daarna is men van plan het menu af te wisselen met doperwtjes. De afbeelding der „Zending van de Geest", die uiteraard in de krant niet aan haar kleurenrecht komt. Door nog onverklaarbare oorzaak is de 47-jarige scooterrijder C. D. J. Bertens uit Tilburg gisteravond op de weg Tilburg Kaatsheuvel tegen een tegemoetkomende autobus gereden en ernstig gewond geraakt. Enkele uren na aankomst in het St.-Elisabeth zieken huis is hij aan zijn verwondingen over leden. (Van onze redacteur) Als u mij toevallig tegenkomt in mijn autootje (u kunt mij gemakkelijk ber ennen aan mijn auto nummer AX 79-94) hoeft u niet bang te zijn dat ik u omver zal rijden. Dat zal een grote geruststelling voor u zijn en in feite moet ik toe geven, dat het ook mijzelf een plezie rig en zeker gevoel geeft. Om u die geruststelling en mijzelf die zekerheid te kunnen geven heb ik mij gisteren in Goes vrijwillig la ten testen op gezichtsvermogen en reactiesnelheid. Nou, dat zat wel goed. Mijn ogen staan, zowel verticaal als horizontaal precies, zoals het hoort. Ook de gezichtsscherpte, mijn reactie snelheid en kleurenonderscheiding zijn in orde. Alleen mijn dieptewaarneming hij gebruik van alle twee mijn ogen blijkt niet helemaal je dat te zijn. Ik zal daarom extra op die diepte letten als ik u tegenkom (en misschien tuel een oogje toe doen). U kunt uzelf 'ook laten testen naast het handbouwhuis op de Markt te Goes, waar deze hele week nog een vast teststation is ingericht in het ka der van de actie „Zie goed - rij be ter", die door heel Nederland gehou den wordt. En zoals wij zaterdag j.l. hebben bericht, zal vanaf donderdag een mobiel teststation door Zeeland rijden en achtereenvolgens Zierikzee Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Oostbttrg en Hulst aandoen. Deze gratis test wordt georganiseerd door de stichting „Oog en Bril", in nauwe samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer. De test heeft in voorgaande jaren al aan het licht gebracht dat vele weg gebruikers, zonder het zelf te weten, belangrijke ooggebreken hebben. En dat klinkt bedenkelijk. Het gaat er niet alleen om dat u uw ogen de kost geeft langs de weg en het gaat er he lemaal niet om dat u móóie ogen hebt zoals de affiche zegt, maar het is in het snelverkeer op de eerste plaats belangrijk dat u góede ogen hebt. En dit geldt niet alleen voor de automo bilist maar ook voor de motorrijder, de fietser en de brommer. Ik zou hem daarom echt willen aanbe velen, die test. U mócht mij eens te genkomen zonder mij te zien Berichten als zou vannacht een natio nale spoorwegstaking in Engeland uit breken, zijn gisteravond tegengesproken door een woordvoerder van de Britse bond van spoorwegpersoneel. Er was te minder aanleiding toe omdat de overheid enkele concessies heeft gedaan zoals een betere compensatieregeling voor arbeiders, die werkeloos zullen worden en het beginnen van onder handelingen mits de vakbonden niet meer dreigen met een nationale staking, naar De Parijse politie heeft maandagmor gen op een station van de ondergrondse een hoofd van de school uit Libanon aangehouden, die een tas vol verdovende middelen ter waarde van ongeveer 25.000 nieuwe francs bij zich droeg. De politie had hem al in het oog gehouden sinds hij vorige week in Parijs aankwam. Zondagavond zou hij verdovende midde len hebben verkocht in nachtclubs in St. Germain des Prés en aan de Place Pigalle. Behalve de 12,5 pond van een soort morfine waaruit heroïne wordt gemaakt, die hij bij zich had, vond de politie nog 35 pond hasjisj in zijn hotelkamer. „Ik ben geen beroepshandelaar in ver dovende middelen" zei de man, „ik ben directeur van een school, maar ik had geld nodig en vatte toen het plan op Europa te gaan om verdovende middelen te verkopen" Tydens de vergadering van het dage lijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is de zorgwekkende toe stand in verschillende sectoren van de landbouw uitgebreid besproken. De ver gadering was van oordeel, dat spoedige maatregelen van overheidszüde met na me voor de gemengde bedrijven gewenst zijn. De groenvoederbedrijven ondervinden toenemende moeilijkheden door de in- Een studie naar de wenselijkheid van herziening van het reglement parochiële armbesturen in Nederland is 29 septem ber j.l. aan het Nederlands Episcopaat aangeboden. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van alle bisdom men heeft dit vraagstuk aan een be spreking onderworpen en een aantal wijzigingen voorgesteld. De wijzigingen hebben voornamelijk betrekking op de benaming, de benoem baarheid van de vrouw, de leeftijds begrenzing van de bestuursleden en het voorzien in de behoefte aan advies aan de bestuurders van de kerkelijke paro chiële caritatieve zorg. De eerste weken mag geen beslissing van het Episcopaat worden verwacht in verband met het Concilie. De arbeider in de Westduitse industrie moet gemiddeld zes minuten werken om genoeg te verdienen voor een glas bier. Verleden jaar waren er zeven minuten voor nodig en in 1950 16 minuten, aldus de bevindingen van het instituut van de Westduitse industrie in Keulen. Het instituut publiceerde verleden week een lijst van artikelen met de arbeidsduur die nodig is om een bepaald artikel te kunnen betalen. Hier volgen enkele voorbeelden: 17 minuten voor een kilo brood, 2 uur en 11 minuten voor een kilo boter, 52 minuten voor een paar nylonkousen, 117 uur en 14 minuten voor een koelkast in de middenklasse. Vorig jaar moest de Westduitse arbeider 13 uur langer werken om het bier ijskoud op tafel te kunnen krijsen. De „red hot momma" Sophie Tucker is uit Tel Aviv per vliegtuig in Londen aangekomen. Zij zal onder meer op treden in een voorstelling van de Royal Command Variety op 29 oktober, welke bijgewoond zal worden door koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg. voer van alfalfa-pellets uit Amerika. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. drong ten sterkste aan op maatregelen om tot verbetering in deze situatie te komen, gezien het grote belang van de lucerne- teelt in het zuid-westen en geheel Ne derland. De export van het fruit is niet erg groot. Dit vindt zijn oorzaak in de gro tere oogst en lagere prijzen in de ons omringende landen. Ten aanzien van de peren (vooral de goed-houdbare rassen) kan vermoedelijk wel een iets gunstiger prijsontwikkeling mogelijk zijn. De vergadering nam voorts kennis van de regelingen van het Produktschap over het vleesbeleid. De hoop werd uit gesproken, dat deze maatregelen een verdere ineenstorting van de markt zul len voorkomen. Het secretariaat en het boekhoudbu reau zullen in november weer de gebrui kelijke rondgang langs de kringen ma ken. Deze besprekingen met de afde lingsbesturen zullen hoofdzakelijk wor den gewijd aan de organisatorische vraagstukken. Op de algemene vergadering van de Z.L.M., die op 17 december a.s. zal wor den gehouden, zal ir. J. Wellen, de di recteur-generaal van de landbouw, een inleiding houden over „landbouwvoor lichting en landbouwpraktijk". 's Och tends zal een speciaal tuinbouwonder- werp behandeld worden. Qp 2 november gaat de Kamer spre ken over een nota-Luns, welke uiteenzet hoe de regering zich de ver dere steun aan ontwikkelingsgebieden in de wereld denkt. Juist op tijd is nu verschenen het rapport van een cemmissie-Mathon, die het partij bestuur van de KVP terzake richt lijnen heeft verstrekt. Daarin worden een aantal interessante denkbeelden ontwikkeld, welke van logica en doel treffendheid getuigen. Het eerste is een pleidooi voor regeringssteun aan missie en zending, voor zover haar arbeid op het vlak van de ontwik keling der bevolking ligt. Men kan denken aan onderwijs, ziekenzorg, economische voorlichting, ontginnin gen. Hierin zijn zendeling en missio naris heel vaak voorgegaan, toen er nog geen UNO, UNESCO en wat alle maal in het zicht was. En ook nu nog zijn ze in dit opzicht onmisbaar, gelijk in menig deel van de wereld wordt bewezen. Zending en missie kunnen de meest toegewijde krachten leveren en de internationale hulp organen kunnen er een vloed van ambtenaren door uitsparen. Regerings steun aan dit werk van missie en zending is derhalve doeltreffende steun. We vermoeden, dat uit de KVP- fractie op 2 november wel pleidooien in deze trant zullen klinken. Een ander denkbeeld, door de com- missie-Mathon naar voren gebracht, betreft de vrijstelling van militaire dienstplicht voor degenen, die zich bereid verklaren om voor een aantal jaren naar de ontwikkelingslanden te worden uitgezonden, teneinde hun per soonlijke krachten te wijden aan ont wikkelingsprojecten. Dit kan een aan moediging betekenen voor jongelieden, om hun idealisme op deze arbeid te richten. Dit is dienst aan de mensheid, welke nog heel wat meer vergt dan krijgsdienst voor het vaderland. En voor een betere wereldtoekomst is die dienst van zeker zo grote waarde. We hopen, dat betogen in deze richting op de regeringsbanken ook weerklank zullen vinden. {_Jit het rapport, aan de PvdA uit gebracht door de eommissie-Ruygers, is andermaal gebleken, hoe moeilijk het is positie te bepalen tegenover het vraagstuk van oorlog en vrede in deze tijd. Een meerderheid blijft vasthouden aan voortgezette bewape ning, maar een minderheid beveelt met nadruk het risico van eenzijdige ont wapening voor een land als het onze aan. Dit rapport is nu gevolgd door een „monitum" van de generale synode van de Nederlands hervormde kerk, dat zich niet zo beslist met „ja" of ..neen" ten opzichte van de moderne bewapening uitlaat, doch dat wel over helt naar het „neen". Het is een niet volkomen klaar gesteld stuk. Kenne lijk is het de vrucht van moeizame beraadslagingen en het zoeken naar compromis-formules. Met de ene hand schijnt het te geven wat het met de andere hand weer terugneemt. De synode voelt niet voor simpele con stateringen omtrent de plicht der christenen inzake de aanmaak en per fectioneringen van kernwapens, doch het stelt wel, dat niets die aanmaak en perfectionering kan rechtvaardigen. Het geschrift heeft begrip voor plei dooien tot het bewaren van evenwicht tussen Oost en West; het laat er echter op volgen, dat waterdichte garanties niet noodzakelijk zijn, ja zelfs behoeft van tevoren niet vast te staan, dat eenzijdige acties in de richting van afschaffing van kernwapens volstrekt uitgesloten moeten zijn. Het verst in de richting van het „neen" gaat wel de verklaring: „Voor de individuele christen heeft de stelling dat gebruik van atoomwapens onaanvaardbaar is, tot gevolg dat hij op geen enkele wijze aan een met kernwapens gevoerde oorlog mag meewerken." In een en ander zullen pacifisten en dienstweigeraars toch wel het meest van hun gading vinden. Terwijl chris tenen, die met overtuiging de Nato- politiek van onze opeenvolgende rege ringen steunden, min of meer wel in de beklemming komen te zitten. We weten het: uitspraken van een generale synode hebben geen bindende kracht. We leven niet meer in de tijd der Dordtse Vaderen. Dit geschrift is ech ter toch wel bedoeld als een aanmaning aan de gewetens, als een woord, dat men niet zo maar wil laten verwaaien. We kunnen begrijpen, dat dr. Berg huis, voorzitter van de AR-partij, niet erg gelukkig bleek te zijn met de uit spraken van de synode. Het stuk heeft ernstig de aandacht, zei hij. „Ik zeg er niet ja of neen tegen. Maar voor onze verdediging moet een effectief zwaard behouden blijven, anders zou de bo dem uit ons overheidsbeleid geslagen worden." En een effectief zwaard, dat is in deze tijd een atoomzwaard. Zodat het per slot toch „neen" is. Jaarlijks laten over de gehele wereld 100.000 mensen het leven bij een ver keersongeluk, waarvan 40.000 in Europa en 1900 in ons land. In de afgelopen 10 jaar verloor Nederland 16.128 levens van mannen, vrouwen en kinderen in het verkeer, te vergelijken met de bevolking van de stad Sliedrecht. In ditzelfde tijds verloop werden 373.596 mensen ernstig of licht gewond. Dit aantal is het vier voud van dat van de bevolking van Dordrecht. Dit deelde dr. G. van der Wal, voor zitter van het Verbond voor Veilig Ver keer mede tijdens de verbonds jaar ver ga- dering in Dordrecht. Dr. van der Wal verklaarde, dat het aantal doden en gewonden in Nederland in verhouding tot het sterk gegroeide auto- en (brom)fietsenpark in 1961 iets terugliep in vergelijking tot vorige jaren. De cijfers van het eerste half jaar 1962 wijzen in dezelfde richting. Deze terug gang is echter nog niet gerust- of tevre denstellend, zelfs indien men zich reali seert dat een absoluut veilig verkeer een utopie is. Niet ontevreden maar stellig nog niet voldaan was dr. van der Wal over het groeiende samengaan tussen verkeers techniek, verkeersopvoeding en verkeers- wetshandhaving. De „leefbaarheid" van het verkeer staat of valt met de be schaafdheid en het verkeersinzicht van de weggebruiker. Tegelijkertijd kan heil worden verwacht van drastische verkeers technische verbeteringen en strenger strafrechtelijk optreden. Er is hier geen kwestie van prioriteiten, maar wel van integratie van werkterreinen en geco ördineerde aanpak. In dit opzicht faalde b.v. de kwestie van de verkeerspleinen. Spreker releveerde het recht van de Oostenrijkse verkeersrechter om een delinquent naar een verkeersopvoedings- centrum te sturen. Hij vroeg zich af om dergelijke methode, zoals die in Delft en Dordrecht ook wordt toegepast, als zodanig ook in de nationale straf- c.q. verkeerswetgeving kan worden opgeno men. Miljoenen worden in deze tijd besteed voor het onderzoek naar oorzaken van betrekkelijk zeldzame vliegrampen. Thans is hier het eerste, verheugende, begin gemaakt met de „Stichting weten schappelijk onderzoek verkeersveilig heid", die op haar beurt de voorlichtende taak van het verbond zal gaan voeren.

de Stem | 1962 | | pagina 3