Kennedy spreekt morgen met Gromiko „Berlijn spitst zich opnieuw scherp toe 120 miljoen franks waard, bod van tien miljoen nog geen LVati OP VERZOEK VAN DE SOVJET-UNIE KERNPROEF Tweede Kamer akkoord met vrijheidswetje Cals Gemeenten kunnen parkeermeters invoeren BEN BELLA bezoekt Cuba Varia aticana Auto vloog door afrastering Voorzorgen in hoofdstad tegen hondsdolheid: gisterenmorgen zestigtal vaccinaties Bakkers doen hun best in Finland DAGBLAD VOOR ZEELAND Gissingen rond houding van Kroestjev op grote hoogte mislukt Grieks-Orthodoxen bespreken deelname concilie Weinig verandering i Bandrecorders vallen in prijs Trieste nasleep van Brugse faillissement Landbouwschap sprak met ministers Concilievader overleden De Kerk vandaag Persbijeenkomst Stripverhalen Rood-China 102e JAARGANG No. 24108 (Jitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. m^iu voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Op verzoek van de Sovjet-Russische regering zal president Kennedy van de V. S. morgen een onderhoud hebben met de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zakeu Andrei Gromiko. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Het gesprek zal plaatshebhen te Washington. Gromiko vertoeft momenteel te New York, waar hij de algemene vergadering van de V.N. bijwoont. Het laatste onderhoud, dat pre sident Kennedy met hem had, was op 6 oktober van het vorig jaar over de Berlijnse crisis. de Berlijnse crisis namelijk. Schroeder meent, dat Kroestjev naar een manier aan het zoeken is, waarop hij de Ber lijnse crisis weer wat kan aanwakkeren, zonder dat hij daarmee een Amerikaans militair ingrijpen veroorzaakt. In Londen zou het, volgens diplomatieke woordvoerders, niemand verbazen, als Kroestjev al een bijzondere vergadering van het Centrale Comité van de Rus sische communistische partij uitgeschre ven zou hebben, ter overweging o.a. van de kwestie Berlijn. Men achtte het niet uitgesloten, dat Kroestjev de partij zijn jongste plannen voor een regeling van de Berlijnse kwestie zou voorleggen en er haar steun voor zou vragen. Minister Schroeder, het Westduitse standpunt uiteenzettend, zei, dat de Westerse garantie voor Berlijn altijd be schouwd heeft als een garantie voor de vrije toegang tot West-Berlijn, zowel voor burgers als voor militairen. Toen hem gevraagd werd of er over dit punt eenstemmigheid heerste onder de ge allieerden, antwoordde hij: „Ja. Defini tief ja". De gedachte aan een internationaal lichaam dat toezicht zou moeten houden Algemeen wordt verwacht, dat het ge sprek van morgen, dat plaatsvindt tydens een „werkdiner" in de avond uren waaraan o.a. ook de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, deelneemt over Berlijn zal gaan. Andere onderwerpen die ter sprake komen zyn Laos en de ont wapening. Kohier bij Kroestjev Kroestjev heeft intussen gisteren met de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, gesproken over „zeer belangrijke internationale vraag stukken en ook over kwesties die de Russisch Amerikaanse betrekkingen raken", aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. Het gesprek heeft bijna drie uur ge duurd en kenmerkte zich door .open hartigheid en wederzijds begrip". Dit was het eerste bezoek van Kohier aan Kroestjev sinds hij enkele weken geleden Llewellyn Thompson opvolgde. Crisis tegen Kerstmis Woordvoerders van het State Department hebben gisteren tegen over een groep hoofdredacteuren en radiomensen verklaard, dat er tegen Kerstmis een eerste klas Berlijnse crisis te verwachten was. Een paar uur later gaf de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Ger hard Schroeder, te kennen, dat hij ge loofde, dat de Sovjet-Unie haar koers ten aanzien van Berlijn nog niet bepaald had. Schroeder vertoeft in Washington, waar hij besprekingen voert met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Het onderwerp van gesprek is niet moeilijk te raden West-Berlijn, speelt nog steeds een rol in het Westerse denken. De Westduitse regering vindt het een best idee, als dat lichaam de toegang tot de stad inderdaad open zou houden, aldus een officiële woordvoerder van Bonn. Een naaste medewerker van president Kennedy, die verzocht zijn naam niet te noemen, heeft tegenover de pers ver klaard dat Kennedy gepolst is over een uit kringen van zijn regering stammend idee dat een functionaris van de V.N. als standplaats Berlijn zou krygen. Deze vertegenwoordiger van secreta ris-generaal Oe Thant zou toegang tot zowel Oost- als West-Berlijn moeten hebben. Zijn taak zou hierin kunnen bestaan dat hij rapport ".ou uitbrengen over alle bronnen van spanning. Volgens de zegsman is het idee nooit goed- of afgekeurd door de Amerikaan- op hét openblijven van de toegang tot heeft een commissie laconiek verklaard. zich uit voor ruime experimenteermoge- MINISTER VELDKAMP maakt tien jaar deel uit van de regering. Ter ge legenheid hiervan werd hem gisteren door een aantal hoofdambtenaren van zijn ministerie een diner aangeboden. DE DALAI LAMA van Tibet, die in In- a a1 ballingschap leeft, heeft gezegd, |ibetanen zich zullen blijven ver- n,ÏÏa te?en de communistisch-Chinese rasrzha?San''20lang h0t Tibetaanse landMS.D? QUAY is gisteren in ons England gg erd van 2«n verblijf in HetakbS' de d0°P van zijn klemkind heeft bijgewoond. van dtf ondpSSIÏ!P tussen twee treinen gen mensen fewond geraak"0611 n6' »flnd™BeB^phinte^nhffahoten op noordoostelijke gïSsglbfed 0mstreden reerdVItvaanïemeiri" rapP°rt gepubli- De reeds een etmaal uitgestelde kern proef op grote hoogte van de Verenigde Staten is mislukt. De Thorraket, waar mee het proefwapen op een hoogte van tussen de 48 en 64 kilometer in de damp kring moest worden gebracht, is vanaf de grond vernietigd. Er heeft geen kernexplosie plaatsge had en de brokken zijn terechtgekomen in een tevoren vastgesteld gebied. Op het eiland Johnston zijn enige stukjes neergekomen die enigszins radioactief waren. Het was de vijfde Amerikaanse poging om boven de Stille Oceaan een kernexplosie op grote hoogte tot stand te brengen en de dertigste proefneming in de operatie Dominic. Slechts één proefneming had succes, namelijk op 8 juli jl. Door het vernietigen van de ra ket is geen gevaarlijke radioactiviteit ontstaan. De Amerikanen geven echter de moed niet op; de volgende proef kan ieder mo ment worden afgekondigd. „Het veron gelukken van deze proef kan geen grote gevolgen hebben voor de nog te nemen kernproeven op grote hoogte", aldus se regering in haar geheel en is het evenmin al een volkomen afgerond plan. De zegsman verklaarde zelf wel wat in het idee te zien, hoewel hij toegaf dat de reactie van sommige autoriteiten De heilige synode van de orthodoxe kerk van Griekenland, die dinsdag in Athene bijeen is geweest, heeft besloten om op korte termijn de hiërarchie van de kerk (de algemene vergadering van bisschoppen) bijeen te roepen teneinde een definitieve beslissing te nemen over het zenden van waarnemers naar het Concilie in Rome. De Grieks-orthodoxe kerk heeft zich, zoals bekend, uitgespro ken tégen het zenden van waarnemers. Het besluit van de Russisch-orthodoxe was dat het niet waarschijnlijk was dat .kerk om wel waarnemers naar Rome te Rusland zulk een pottekijker in Oost- sturen heeft de Griekse kerk ertoe ge- Berlijn zou toelaten. bracht de kwestie nogmaals onder de |loep te nemen. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is gisteravond akkoord gegaan met een wetsont werp van minister Cals (o.k. en w.), dat het onderwijs grotere vrij heid van inrichting verleent. Dit zogenaamde „vrijheidswetje" is een voorloper van de mammoet wet. Het stelt het onderwijs in staat te ex perimenteren met bestaande en nieuwe vormen (h.a.v.o.) van onderwijs in af wachting van het ogenblik over een jaar of tien waarop de mammoetwet in werking treedt. De kosten verbonden aan deze experimenten komen voor re kening van de schatkist. Belangrijker misschien dan deze ex perimenten is een koerswijziging die in de onderwijswereld ten opzichte van de mammoetwet merkbaar wordt. Zo ver telde minister Cals, dat de raad van leraren, met wie hij het over de mam moetwet zwaar aan de stok heeft gehad, „eindelijk" weer contact met hem heeft gezocht. De mammoetbestrijder Van Bennekom (A.R.) zei: „Namokken heeft geen enkele zin. Nu de wet eenmaal is aangenomen is het ieders plicht con amore aan de uitwerking mede te wer ken". Het vrij he ids wet je is vijf jaar geleden reeds ingediend. De Tweede Kamer heeft het echter pas na afhandeling van de mammoetwet in behandeling willen ne men. Daardoor zijn kostbare jaren ver loren gegaan, constateerden enkele ka merleden. „Mijn schuld is dat niet", zei mr. Cals, „ik heb tot vervelens toe op een spoedige behandeling aangedron gen". De minister van O. K. en W. sprak lijkheden. Die liggen onder meer bij de regeling van de toelatingsexamens voor het v.h.m.o. en bij wijzigingen van het leerplan, die overlading pogen tegen te gaan. Zo kan het aantal vakken, waarin eindexamen gedaan moet worden, ver minderd worden. Gedacht wordt in dit verband aan wiskunde voor gymnasium A, Grieks of een moderne taal voor gym nasium B en een moderne taal voor h.b. s.-b. Voor deze vakken zal echter wel bijzondere aandacht worden gevraagd bij het overgaan naar de hoogste klas sen. Het vrijheidswetje opent voorts de mogelijkheid te komen tot een combina tie van scholen en nieuwe schooltypen en legt de grondslag voor nieuwe scho len als de h.a.v.o., zoals voorzien in de mammoetwet. Mej. Knol (K.V.P.) en de heer Van Bennekom (A.R.) brachten met enkele amendementen nog wat techni sche verfijningen aan. (Van onze parlementaire redactie) De gemeentebesturen zullen over eni ge tijd de bevoegdheid krijgen om par keermeters of parkeerschijven in te voe ren. Een daartoe strekkend voorstel van minister Korthals (Verkeer en Water staat) is gisteren door de Tweede Ka mer aangenomen. De bedoeling ervan is gemeenten, die in de binnenstad te kam pen hebben met een nijpend tekort aan parkeerruimte, in staat te stellen de be schikbare ruimte zo goed mogelijk te doen benutten, met name door de zoge naamde lang-parkeerders te laten plaatsmaken voor de kort-parkeerders, De gemeentebesturen kunnen zelf uit maken of zij daartoe van parkeerme ters dan wel van parkeerschijven ge bruik willen maken. De controle wordt toevertrouwd aan gemeentelijke parkeerwachters, die op sporingsbevoegdheid krijgen. De inkom sten van de parkeermeters vloeien in de gemeentelijke kas. Het is evenwel niet de bedoeling, dat de parkeermeters een nieuwe bron worden van belastinggeld. Het toezicht hierop kan aan de ge meenteraden worden overgelaten, oordeelde minister Korthals. Weersverwachting van het KNMI* ;t°t vanavond, opgemaakt gisteren-5 avond 23.15 uur: S Op de meeste plaatsen droog weer met verspreid voorkomende opkla- ringen. Zwakke wind, overwegend J noordwestelijk. Weinig verandering S in temperatuur. J Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: Over het algemeen nog mooi weer. echter toenemende bewolking in het noorden van het land. Temperaturen tussen 8 en 17 graden, 's Morgens vrij 5 {verspreide mist. Vandaag: zon onder 17.44 uur. Maan t •op 20.37 uur. Morgen: zon op 7.08 uur. Maan onder i {12.57 uur. De Amsterdamse G.G. en G.D. heeft gistermorgen in totaal zestig mensen tegen hondsdolheid gevac cineerd. Van hen werden er 54 voor de eerste keer ingeënt en zes voor de tweede keer. Op Schiphol is gisteren een spoed- zending van 50.000 eenheden anti-rabies- serum uit de V.S. aangekomen, een be langrijke aanvulling op het vaccin van Pasteur, dat het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid op het ogenblik ge bruikt in de bestrijding der hondsdol heid. De Amsterdamse G.G. en G.D. zoekt momenteel nog een 60-jarige vrouw en twee meisjes van 12 a 13 jaar, die op 27 juli gebeten zouden zijn door een klein wit hondje. Men vermoedt dat dat hondje hetzelfde is als het dier, dat op die dag een driejarig kind heeft ge beten, dat vermoedelijk daarvan aan hondsdolheid is overleden. Bovenstaande foto geeft een beeld van de drukte voor de spreekkamer bij de Amsterdamse GG en GD, waar gis teren vele volwassenen en kinderen zich hebben laten inenten tegen honds dolheid. Vandaag wordt Ben Bella, die een be zoek heeft gebracht aan Amerika, op Cuba verwacht. In Havanna, de hoofd stad, ziet men overal foto's van de Al gerijnse leiders met Arabische en Spaan se opschriften. 'Castro zal zyn gast per soonlijk verwelkomen. Een aanbod van Ben Bella aan Ken nedy om in de kwestie Cuba te bemid delen, is door de Amerikaanse president afgeslagen. „De nauwe vriendschap van Cuba met de communistische wereld is een vraagstuk, dat niet alleen Amerika aangaat, maar een probleem voor het gehele westelijke halfrond. De V.S. kun nen dus alleen geen initiatieven nemen", aldus heeft Kennedy te kennen gege ven. Hoe nauw die vriendschap is, blijkt uit het feit, dat zich thans bijna 5000 Rus sische militaire technici oj> Cuba bevin den. 'i 2 mv- Op de autoweg naar de vlieghaven nabij Miami Florida vloog een luxe wagen met razend geweld door de afrastering heen. De auto schoot vijftien meter naar (Van onze correspondent) Eerst waren het de mixers, toen de hanen (en spinazie) en nu de Philips bandrecorders (type EL 3514) die van hun prijsvoetstuk vallen. De prijs, die zaterdag nog gold van f 328,-, is nu te ruggebracht tot f 198,-. (Advertentie) Ook in Finland is de broodmaaltijd be langrijk. Geen eenzijdigheid, maar sma kelijk voedsel met de juiste hoeveelhe den koolhydraten, eiwitten, vitamines en mineralen. Finse bakkers zorgden voor het recept. Brosknappend Finnbrod, van volkoren roggemeel met ontvette melk met eiwit (Finnbrod wit) of met gist (Finnbrod bruin). Is voedzaam en zet niet aan. Finnbrod, krokantbrood, hoort bij elke broodmaaltijd. Koop eer pak! Altijd vers! Patriarch Athenagoras overleden Aartsbisschop Athenagoras, hoofd van Grieks-orthodoxe kerk in westelijk en midden-Europa is maandag na een zieKte van twee weken in een zieken huis m Londen overleden. De aartsbis- r^oJJP Js 7? jaar geworden. Hij zetelde reeds tien jaar in Londen. (Van onze Belgische correspondent) Zeer groot was gistermiddag te Brugge de belangstelling voor de aangekondigde openbare veiling van de scheepswerven van Vlaanderen. Het moest een der belangrijkste veilingen zijn, die ooit in Brugge plaats hadden. Er kwam slechts één bod, volkomen ontoereikend. Een paar jaar geleden werd een bankroet uitgesproken tegen de „n.v. Scheepswerven van Brugge" en de „n. v. Scheepswerven van Vlaanderen". Eerstgenoemde vennootschap was in 1950 opgericht door een Antwerpse zakenman. De bedoeling van de scheepswerf was koelschepen te bou wen voor de verbinding tussen Zuid- Amerika en Europa, meer in het bij zonder voor het vervoer van zuid vruchten. Het eerste door de werf ge bouwde schip was uiterst vooruitstre vend op technisch gebied, met het ge volg dat er nieuwe belangrijke orders mochten worden genoteerd^ Helaas ging weldra blijken, dat er" ernstige vergissingen waren begaan in de kost prijsberekening. Het jonge bedrijf ge raakte aldus in acute financiële moei lijkheden. Toen verscheen de Pana mese diplomaat dr. Arias ten tonele. Hij had de fabelachtige erfenis van de Columbiaanse tinkoning Patino ge regeld, en hij belastte de dertigjarige jonggezel Ortiz Patino een der voor naamste erfgenamen met de over name van de scheepswerven van Brugge. Zo werd de n.v. Scheeps werven van Vlaanderen" opgericht. Faillissement Het contract bepaalde, dat de nieuwe maatschappij de schulden van de Scheepswerven van Brugge, 300 mil joen Belgische franks, zou overnemen. en bovendien een huur van een half miljoen Belgische franks per mnd. zou betalen voor het huren van de werf. Helaas, op die manier redde Patino wel de eerste maatschappij, maar ondertekende meteen het doodvonnis van de zijne. Want het ingebrachte kapitaal bleek ontoereikend om de schuldeisers te vreden te stellen en terzelfdertijd nog voldoende werkkapitaal over te houden. De Belgische nationale maatschappij voor krediet aan de nijverheid, bedoeld om industrievestigingen aan te moedi gen en bovendien bekommerd om het lot van de 700 werknemers, die door de werven te werk werden ge steld verleende een krediet van 60 miljoen Belgische franks tegen gun stige voorwaarden. Ook dit kon uit eindelijk niet baten. Ten slotte werd het faillissement uitgesproken. Er waren meer dan honderd grote schuld eisers, en de tekorten waren opgelopen tot ongeveer 800 miljoen Belgische franks. De Griekse reder Onassis is nog een tijdlang in onderhandeling ge weest met het Brugse stadsbestuur, doch ook al zonder enig resultaat. Ten slotte werd dan besloten tot de openbare veiling van de werf. Slechts één bod Zoals gezegd was er een zeer grote internationale belangstelling, maar er is slechts één bod gedaan van niet eens tien miljoen Belgische franks, tcrwyl de waarde van de onroerende bezittingen van de scheepswerf op 120 miljoen Belgische franks werd ge raamd. Dit bod werd gedaan door een Amerikaanse firma uit Cleveland. Deze voert sinds enkele maanden bespre kingen met het Brugse stadsbestuur over de vestiging van een fabriek ter vervaardiging van plastic-stoffen. Om dat nieuwe biedingen uitbleven, is be sloten de verdere behandeling van de zaak twee weken uit te stellen. On nodig te zeggen, dat de stemming na deze eerste poging aan de pessimis tische kant is. Men vraagt zich wel eens af of de Nationale maatschappij voor krediet aan de nijverheid, die een begunstigde crediteure is, erin zal slagen haar geïnvesteerde zestig mil joen Belgische franks terug te krijgen. heneden. De dame aan het stuur werd gedood. Op de foto neemt de politie de toestand ter plaatse op even na het on geluk. Het gesprek tussen het Landbouw schap en een aantal ministers heeft gis teren in de Trèveszaal plaatsgevonden. Van de zijde van het Landbouwschap is een uiteenzetting gegeven over de problemen die zich in de landbouw mo menteel voordoen. Die problemen wa ren o.m. de loon- en prijspolitiek en de handelspolitiek. Minister Marijnen deelde nadrukke lijk mee dat hier geen sprake is van een soort hoge-r beroep van het Landbouw schap op de regering, na de tussen hem en het Landbouwschap op 4 oktober ge voerde bespreking. Het gesprek, dat drie uur duurde, droeg een oriënterend karakter. Voorstellen van het Landbouwschap betreffende kredietfaciliteiten voor in moeilijkheden verkerende gemengde be drijven, zouden door de bewindslieden niet onwelwillend ontvangen zijn. De 76-jarige bisschop van Buffalo (Ver. Staten) mgr. Jose-ph Burke, die deelnam aan het Concilie, is in een zie kenhuis te Rome overleden. Mgr. Burke leed aan een hartkwaal. De Kerk vandaag, heet de tentoonstel ling, die tijdens het Concilie in Rome gehouden zal worden. Tweehonderd ker kelijke organisaties zullen er aan deel nemen met foto's, grafieken en kerke lijke voorwerpen. Grote aandacht zal worden besteed aan het missiewerk. Bo vendien worden filmvoorstellingen op godsdienstig gebied gegeven. Het initia tief tot deze expositie is uitgegaan van pater G. Alberione, algemeen overste van het gezelschap van Sint-Paul. Het Nederlands episcopaat heeft gis terenavond in het Nederlands college de Nederlandse journalisten ontvangen. Het werd een ongedwongen bijeenkomst. Desondanks heeft kardinaal Alfrink nog eens nadrukkelijk op het belang en de bedoeling van het Concilie gewezen, dat hij het best voorbereide noemde van alle kerkvergaderingen, die ooit gehouden zijn. Een Amerikaans journalist wilde van een der Concilie-vaders een verklaring zien los te peuteren om daarmee zijn krant een primeurtje te bezorgen. „Ach nee", antwoordde de bisschop, die niet bij name genoemd wordt „de mensen thuis lezen geen kranten. Als ze er al in kijken, is het om de stripverha len te doen Ongeveer 50 uit rood-China uitgewe zen missiebisschoppen nemen aan het tweede Vaticaanse Concilie deeL Geen der nog op het vasteland van China, Noord-Korea en Noord-Vietnam levende bisschoppen heeft een uitreisvergunning voor het Concilie ontvangen.

de Stem | 1962 | | pagina 1