Dow-Terneuzen: begin van dubbele triomf? E. Andriessen overleden PYJAMA'S Leven van strijd voor de Vlissingse arbeiders Chefarme.,4 Dow 70 jaar geleden gesticht 4?5 Door Amerika's zachtste tabakken v Hulde voor zilveren brandweercommandant Peek&Cloppenburg PafiHaï S* jsïcm Overgangsbewind Twijfel Verdrag met Duitsland Doorsetter Jmgensmarkt Derde vestiging Surséance van betaling 1 Belangrijke vooruilgang bij bestrijding van pijn en griep! Te Terneuzen V oorbereidingen sluizenbouw gestart Wagen kantelde op man Slachtoffer overleden Max Tailleur treedt weer op DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 OKTOBER 1962 (Van onze redacteur). De voorgenomen vestiging van Dow-Chemical in Terneuzen is in tweeërlei opzicht het waar schijnlijke begin van een triomf Enerzijds heeft Dow Terneuzen op slag zijn industriële „gezicht" gegeven en het ziet er wel naar uit, dat Terneuzen zijn gezicht in dat opzicht niet meer zal ver liezen, anderzijds kan de vesti ging Van deze Amerikaanse pe- tro-chemische fabriek van door slaggevende betekenis zijn voor de plannen van Dow zich een de finitieve plaats op de Euromarkt te veroveren. :j Om, heel even in te gaan op de ver wachte triomf voor Terneuzen (we zul len nog gelegenheid te over hebben die triomf van nabij te volgen) blijkt de voorgenomen vestiging van Dow reeds de belangstelling van verschillende be drijven getrokken te hebben. We noemen het recente besluit van Rietschoten en Houwens N.V. uit Rotterdam om zich met een elektro-technisch bedrijf in Ter neuzen te vestigen. De raad heeft reeds grond voor de Rotterdamse N.V. gereser. veerd maar de directie van Rietschoten en Houwens weet zelf nog niet precies hoe zij haar bedrijf in Terneuzen zal gaan inrichten. Naar een der directeuren ons zei, zal dat in belangrijke mate af hangen van het produktenpakket, dat Dow vanuit Terneuzen zal gaan leveren. En over dit laatste is nog niets bekend gemaakt al weten de concurrenten van Dow waarschijnlijk wel in welke rich ting zij het moeten zoeken. De N.V. Riet schoten en Houwens is een typisch toe leveringsbedrijf en het is duidelijk, dat nog verschillende andere Nederlandse toeleveringsbedrijven in Terneuzen kan sen.zullen krijgen en zullen grijpen. Om nu wat dieper in te gaan op de Europese triomfkansen voor Dow Che mical is het allereerst de moeite waard eens even stil te staan bij de geschiede nis van het geweldige wereldconcern. De stichter, Herbert Dow, werd bijna honderd jaar geleden geboren. Hij was een onderzoeker van nature en een door zetter. Bovendien was hij zakenman. Als schooljongen slaagde hij er na 39 misluk te pogingen in een van de eerste broed machines met een automatische tempera, tuurcontröle te construeren. Als che misch student wist hij na veel geëx- perimenteer basischemicaliën te onttrek ken aan een fles pekelwater. Precies zeventig jaar geleden stichtte hij een bedrijf in Midland, Michigan; tot op de dag van vandaag het hart van Dow Che mical. Dow begon met de produktie van broom. Na drie jaar stichtte hij een ne- venbedrijf in Navarre, Ohio, waar hij met de produktie van chloor begon in de vorm van een bleekmiddel voor de papierindustrie. Dow bleef vóór alles zoeken naar nieuwe produktiemogelijk- heden, naar nieuwe produkten uit ver schillende elementen: magnesium, na trium, calcium, jodium, styrene. En dit is wat Dow Chemical sedert de dood van Herbert Dow in 1930 nog stééds doet. Grote sommen gelds worden jaar lijks verbruikt voor research. Research op zakelijke grondslag, die echter indi rect enorm bijdraagt tot de ontwikke ling van de wetenschap en de leefbaar heid in de wereld. Dow Chemical is na zeventig jaar uit gegroeid tot een van de vijf grootste che mische bedrijven ter wereld. Dow Che mical is fabrikant van meer dan 800 chemische produkten, heeft vertegen woordigingen op zes continenten, in 72 landen. In het verslagjaar .1961 boekte het con cern aan nette verkopen eert bedrag van 817.5 miljoen dollar, een record. Dit be tekende, dat het inkomen van de maat schappij in tien jaar verdubbelde. Alleen al in de Verenigde Staten had Dow meer den 30.000 mensen in dienst. Over het verslagjaar 1961 verkreeg DOW 263 V.S.- De heer C. Robertson, de algemeen directeur van Dow-Nederland. elke woensdag van ijzersterke, „wol- warme" keperflanel. U kunt het wassen zo vaak u wilt - de kleur blijft fris. Fijne royale pasvorm. In leuke rui ten en effen kleuren. Speciaal verlaagde M. prijs leeftijd 4 jaar met kleine stijging per maat b.v. 12 jaar 6.'* De tekening laat zien waar Dow zich in de gemeente Terneuzen zal vestigen. patenten, dat was 0.6 procent van alle patenten, die in die verslagperiode wer den uitgegeven. Het totaal aantal paten ten in het bezit van de maatschappij be droeg aan het einde van het verslagjaar 2606 Amerikaanse en 3747 buitenlandse. En om nog even op de research terug te komen: het DOW-concern besteedt ge middeld meer dan 3 pet. van de jaar lijkse opbrengst aan onderzoekingen. Schreven wij in het begin van dit arti kel, dat de concurrenten van Dow in Europa waarschijnlijk wel weten ir welke richting zij moeten zoeken wan neer het gaat over het produktenpakket Nederland, dan bedoelen wij deze gegevens: van de ruim 800 produkten, die Dow voortbrengt, bestaat 51 pet. uit industrie-chemicaliën, 35 pet. uit plas tics, 7 pet. uit metalen en eveneens 7 procent uit agrarische preparaten. Daar aan kan nog worden toegevoegd, dat Dow in Terneuzen alleen onderdelen voor industriële bedrijven zal gaan ver vaardigen. Het bedrijf in Terneuzen, waar na ver loop van tijd 800 man werk zal kunnen vinden, wordt de derde vestiging van Dow in Nederland. In Amsterdam zetelt de Dobeckum Europa N.V. (metalen draden) en in Rotterdam is de Neder landse Dow Maatschappij N.V. voor de vervaardiging van synthetische latex, chemische reiniging van industriële uit rusting en de opslag van plastics en magnesium gevestigd. Tot algemeen directeur van alle Dow-activiteiten in Nederland is on langs benoemd de heer Colin W. Ro bertsondie vanaf 1946 bij Dow in dienst is .In 1957 kwam hij als adjunct directeur van de Nederlandse Dow Maatschappij N.V. naar ons land. In 1958 volgde zijn benoeming tot direc teur te Rotterdam. De heer Robertson heeft een graad behaald aan het Al bion College en de Michigan State University. Dow zal niet de fout maken, die som mige andere Amerikaanse maatschap pijen bij vestiging in Europa gemaakt hebben te weten: een Amerikaanse orga nisatie in hun Europese fabrieken. Dow Chemical Terneuzen zal daarom op Europese leest worden geschoeid. Het kader bijvoorbeeld zal zoveel moge lijk uit Nederlanders bestaan. De orga nisatie zal ook helemaal op de Neder landse mentaliteit worden afgestemd. De fabrieksoutillage en de te verwerken grondstoffen zullen bij voorkeur uit Nederland en de omliggende landen wor den betrokken. Allemaal maatregelen, die er op gericht zijn het bedrijf goodwill te verschaffen. Hoe groot Dow Chemical in Terneu zen ook gaat worden, het bedrijf zal hier toch geen eigen verkoopkantoor krijgen Het centrale verkoopkantoor van Dow- Europa bevindt zich in Brussel. Dow's Europese hoofdkantoor is in Zürich ge vestigd. J. de Graauw, aannemer, Haagweg 460, Breda, heeft een verzoekschrift ingediend om verlenging van surséance van beta ling. Het verhoor is bepaald op vrijdag 30 november. Bewindvoerder is mr. T Houtman, Breda. (Advertentie) Golden Fiction _-C-' T? -Jfri- Vi - I - 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT Te Vlissingen is overleden de heer Eduard Andriessen. Het heengaan van de heer Andriessen, die de leeftijd van 81 jaar bereikte, wordt in parochiële en r.-k. organisatie kringen als een groot verlies beschouwd, daar hij gedurende een lange reeks van jaren een der strijdbaarste en meest vooraanstaande figuren van het r.-k. Vlissingen is geweest en ook daarbuiten een grote mate van aanzien genoot. Ve le verenigingen verliezen in hem niet al leen hun bezieler maar ook hun oprich ter. Eduard Andriessen werd in Walsoor den, gemeente Hontenisse, geboren en (Advertentie) Vier middelen in één tablei doen wonderen zonder de maag van streek te maken l De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. r-rnimriwmwmpjy Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handigs stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 kwam rond de jaren 1920 als PTT-amb- tenaar naar Vlissingen, Al spoedig nam hij actief deel aan de sociale en politieke strijd, die in die jaren met grote heftig heid werd gevoerd. De nood van de wer kende stand in die jaren, vooral de grote schare fabrieksarbeiders, ging hem na aan het hart. Zijn vooruitstrevende so ciale denkbeelden uit de jaren 1920-1930 bezorgden hem in vele, ook eigen, krin gen vijanden. Ondanks de tegen hem ge voerde actie, die hem het leven dikwijls weinig plezierig maakte, werkte de heer Andriessen onverpoosd aan de hardnodi- ge verbetering van het leefklimaat der arbeiders. Een tweetal ideeën, die op veel verzet stuitten, verwezenlijkte hij met succes: de kolenvereniging (fonds) en de Coöperatie ,,Ons Voordeel" in 1930. Van 1922 tot 1947 was hij een zeer ac tief voorzitter van de Vlissingse afdeling van de K.A.B. in welke tijd hij o.m. het ..eigen gebouw"-plan werkelijkheid wist te geven. In 1937 richtte de heer Andries sen de r.-k. Woningbouwvereniging ,,St.- Willibrord" op. Zeer veel arbeid ver richtte hij ook voor de TB-bestrijding via „Herwonnen Levenskracht". Gedu rende vele jaren had hij voor de Katho lieke Volkspartij zitting in de Vlissingee gemeenteraad. Niet minder dan 30 jaar was hij bestuurslid van het r.-k. arm en weesbestuur. Op vrijwel elk terrein, waarbij de belangen der arbeiders be trokken waren, zette Eduard Andries sen zijn gehele persoon in om er voor de minst bedeelden uit te halen wat er uit te halen viel. Dat was in die eerste jaren vaak niet veel. Bewijzen van er kenning sijn hem gedurende zijn leven nog ten deel gevallen. In 1947 werd hij ere-voorzitter van de KAB, in 1952 ere voorzitter van St.-Willibrord, terwijl Paus Pius XII hem voor zijn verdiensten begiftigde met de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. De gezongen uitvaartdienst vindt plaats op donderdag 18 oktober in de kerk van O. L. Vrouw van de Rozenkrans en St.- Jacob, 's morgens om tien uur, waarna wordt overgegaan tot de teraardebestel ling op de r.-k. begraafplaats te Vlissin gen. Hier nog een foto van de huldiging van Maurice Verschueren, „zilveren" brandweercommandant te Sint Jan- steen, waarover wij gisteren reeds uit- I Reuser. Aan zijn linker zijde ziet u voeng berichtten. In het midden op de jubilaris, de voorste rij burgemeester mr. J.I.M. (Van onze correspondent) De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de nieuwe zee- en binnenvaartsluizen te Terneuzen hebben een aanvang genomen. Eind oktober of begin november zal aan de bronbemaling rond de bouwputten worden begonnen. Een combinatie van zes aannemersmaat schappijen, die onder de naam ICUST (Internationale combinatie uitvoering sluizen Terneuzen) dit miljoenenwerk gaan uitvoeren, wordt gevormd door de Amsterdamse Ballastmij te Amsterdam, de Compagnie Beige des Chemins, de fer et d'entreprise n.v. te Brussel, de Hollandsche Betonmij n.v. te Den Haag, de EGB te Breda, de Société L.L. en N. de Meyer te Zelzate, en de Société Beige de Beton (een zusteronderneming van de IGB te Breda, de Société L.L. en N. miljoen gulden, die de kanaalwerken zullen kosten, zal ruim de helft nodig zijn voor de kanaal- en havenwerken en de rest voor de kunstwerken (sluizen en bruggen). De aanleg van de sluizen zal verscheidene jaren in beslag nemen. (Van onze correspondent) In het Rode Kruis-ziekenhuis te Zie- rikzee is overleden de heer C. J. den Haan als gevolg van een ernstige rug- kwetsuur, die hij had opgelopen toen hij van een bandenwagen viel, in een sloot terecht kwam en daarna de wagen, die door een verkeerde uitwijkmanoeuvre kantelde, boven op zich had gekregen. Dit ongeluk gebeurde te Nieuwerkerk op het veld van de landbouwer Van der Z. Bij het schielijk uitwijken van de trekker voor een andere trekker, I die daar ook grond reed, ontstond een breuk in de verbinding tussen wagen en trekker, met het noodlottig gevolg. Cr is teleurstelling geuit over het feit, dat betrekkelijk weinig Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea hebben „bijgetekend" voor de periode van het UNO-bestuur. Waar bleef zo hun liefde voor de Papoea-bevolking?, vroeg men. Degenen, die wél bleven, gaan nu echter geloven, dat ze ongelijk hebben gehad. Want de UNO-functio- narissen gebruiken hen voor klusjes, waarvoor kunde en capaciteiten hele maal niet nodig zijn. Vooral een Tsjech schijnt erin uit te munten, hun slechts kleine karweitjes op te dragen, zoals koffie halen en bureaus schoonmaken. Vandaar dat al verscheidene „vrijwil ligers" besloten nu ook maar in de kortste keren te vertrekken. Men gaat zich onderhand afvragen wat dit tus senbestuur van de UNO eigenlijk nog voor zin heeft. Volgens het oorspron kelijke voorstel-Bunker zou deze pe riode twee jaar geduurd hebben. Dat had betekenis. Zo kon de economische en politieke ontwikkeling van het ge bied onder „neutraal" beheer worden voortgezet en de overdracht aan Indo nesië over twee jaar zou dan geschied zijn in een stadium, waarin de zelf- beschiking een meer reële kans zou hebben gekregen. In zeven maanden tijds tweemaal van bewind wisselen kan echter voor een gebied nooit gun stig zijn. Men ziet nu al, hoe de ver warring zich manifesteert. Er zijn nog 500 man beschikbaar voor het admini stratief beheer, terwijl daar vroeger 2500 man hun handen vol aan hadden. We weten, dat dit overgangsbewind mede het verguldsel vormde voor de bittere pil, welke we te slikken kre gen. Maar het is toch slechts schijn en niet zonder schade voor land en volk. P)it wordt toch wel een merkwaardig geval: de epidemische huidziekte, die in 1960 werd toegeschreven aan het anti-spat-preparaat in de Pianta margarine, breekt nu weer uit, terwijl er in geen enkele margarinesoort zulk een middel nog voorkomt. De minister van sociale zaken, die destijds het verband tussen het een en ander officieel vaststelde, is afgegaan op verklaringen van de directeur-gene raal van de volksgezondheid, prof. Muntendam. Die had op zijn beurt deskundigen een onderzoek laten in stellen. Zij hadden statistieken opge steld, waarin het samenvallen van jeukziekte en Planta-gebruik was vast gelegd. Daaruit meenden ze met stel ligheid een verband te kunnen con strueren. Prof. Muntendam houdt aan die mening nu ook nog beslist vast. Andere deskundigen in ons land ech ter verzekeren, dat ze steeds zijn blij ven twijfelen, of Pianta in 1960 wel de schuldige was. Zo o.a. de genees heer-directeur van de dermatologische kliniek in Utrecht, prof. Jansen. Die twijfel krijgt nu versterking door het uitbreken van een epidemie, waaraan het anti-spat-middel zeker niet schul dig' zou zijn. De Planta-affaire heeft de Unilever in 1960 kapitalen gekost. Het zou wel bijzonder pijnlijk zijn, ais nu zou blijken, dat dit onnodig is geweest. Jn een Voorlopig Verslag is de Tweede Kamer fel uit haar slof geschoten, toen ze zag wat er bereikt was in jarenlange onderhandelingen met de Duitse Bondsrepubliek ter regeling van een groot aantal hangende kwesties, de z.g. Generalbereinigung. De over grote meerderheid van de Kamer meende, dat de Duitsers zich veel be ter en hardere onderhandelaars had den betoond, dat ze ook veel meer uit het vuur hadden kunnen slepen, met name de teruggave van de grens- correctiegebieden. Teleurgesteld was men o.a. over het bedrag, uit te keren aan slachtoffers van Nazi-vervolging en over het niet-regelen van de grens kwesties in de Eemsmonding. De toon, waarop dit alfes werd besproken, deed een algehele afwijzing van het voor gelegde verdrag vermoeden. De rege ring geeft echter geen krimp. De Memorie van Antwoord stelt, dat er werkelijk niet meer te bereiken was. Van de grenscorrecties blijft volgens haar zo veel behouden, dat de tech nische verkeersvoordelen ongerept blijven, zelfs in het gebied van Tud- dern, het grootste terug te geven ge bied. De uitkeringen aan Nazi-slacht offers zullen naar verhouding zeker niet minder zijn dan wat andere voor malige bezette gebieden hebben be dongen. En de regering meent, dat terzake van de Eems de belangen van Delfzijl niet zijn aangetast en dat het overleg bevorderlijk is geweest voor het bereiken van een veel betere regeling. Naar onze indruk is de rege ring er zeker niet in geslaagd alle bedenkingen weg te nemen. De Kamer zal zich echter ernstig moeten afvragen wat de gevolgen van een verwerping zouden zijn. Uitkeringen aan Nazi slachtoffers verdwijnen dan weer in een nevelig verschiet. Het eigen be heer van de grenscorrectiegebieden zal geprolongeerd moeten worden in de voorlopige en dus gebrekkige vorm, welke dit nu eenmaal moest hebben. Voortdurende geschillen met de Bonds republiek zouden de Europese gemeen schap niet ten goede komen. We ver wachten, dat overwegingen van deze aard de meerderheid van de Kamer wel zullen overhalen, de regering in haar mening te volgen. Er zit ook o.i. niet anders op. Infra-rood mag dan voor gewone men sen gezondheid brengen, een artiest vindt montere en vrijwel geheel herstelde Max het meeste baat bij bestraling door voet- Tailleur, die na een rustkuur van drie licht en spotlights, zei gisterochtend een weken uit het Centraal Israëlisch Zie kenhuis naar zijn woning is terugge keerd. Na 21/2 maand potdicht te zijn gebleven, kan vrijdagavond a.s. „De Doofpot' aan het Rembrandtplein, weer worden geopend en gaat Max Tailleur zich weer koesteren in de schijnwerpers van zijn eigen cabaret.

de Stem | 1962 | | pagina 5