te: 71 Resident van Merauke overgeplaatst Arbeiders solidair met prins Rainier Nu goedkope kippen in heel het land Hoofdstad neemt maatregelen tegen hondsdolheid Inenten bij ui i" HOOFD UNTEA, ROLZ BENNET, WOEDEND Papoeas daar anti-V.N. Elders is de toestand gezond verse beten Imam van Jemen nog in leven Varia -V aticana Prinses zag prulletje op „Het Prul" Tweede piratenzender voor Scheveningen ouder DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee leerlingen Bredase u.t.s. braken 21 keer in Dezelfde temperaturen Belgische prins licht gewond Consument lachende derde Episcopaat gaat akkoord met jeugdfederatie Extra omnes Einde eerste fase Alles eerlijk zeggen Vier onder-secretarissen leding, int „de lan 8.00 102e JAARGANG No. 24107 ftooie getekende las- Tse collies) met pr. Ite koop. Vader Bri- Ipioen te Enschede Impioen op de win- Iterdam '62. P.Buiks Rijen. Tel. 486. X hen te koop. Prima fceënt en tegen de en rode. A. Venhui- lergen. Telf. 01644. 4638 overhemdenrepa- Maes, v. Waes- 113-15. Hulst. ke ver- ook de itgeba- cili'nder kracht. 1 DER STEEN Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 1C1' AÖU" "J •-> Bureau voor de Zeeuwse EilandënTGOES. KJokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG DINSDAG 16 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Eigen bericht) Twee leerlingen van de Bredase uit gebreid technische school „Albertus Magnus", hebben de Bredase politie eenentwintig inbraken in scholen, fabrieken en kantoren in Breda en in de Baronie bekend. Aanleiding tot het arresteren van de achttienjarige Madenaar A H. en zijn negentienjarige kameraad P. v. d. K. uit Terheijden. was een tip van de rijks politie, aan de hand waarvan een in braak in de u.t.s. kon worden opgelost. Het tweetal bekende elf inbraken in Breda en een tiental andere in Hooge Zwaluwe, Wagenberg, Made, Geertrui- denberg, Oosterhout en Waalwijk. De totale buit is moeilijk te schatten. Alles wat van hun gading was namen de jeug dige inbrekers mee. Vaststaat dat ze er honderden guldens rijker van zijn ge worden. Het aantal toegegeven inbraken is gepleegd in een tijdsbestek van onge veer anderhalf jaar. Het was de aan gehoudenen voornamelijk om geld te doen. (Van onze Haagse redactie) Volkomen onverwachtst en volkomen onverklaarbaar is de komst van een tweede piratenzender naast „Radio Ve ronica" voor de Scheveningse kust. Het is de onder Panamese vlag varende „Magdemaria" hetzelfde schip vanwaar onder de naam „Radio Nord" voor de kust van Stockholm (Zweden) commer ciële programma's werden uitgezonden. De bemanning, bestaande uit negea Polen en een Zweed, laat zich over her komst, bestemming en doel van het voor anker gaan bij "Scheveningen niet uit. „De eigenaren van het schip vinden het hier de beste ligplaats", luidt de enige opmerking die men aan boord wenste te geven. Gezwegen wordt ook wanneer men vraagt hoe het schip zich aan de Zweedse autoriteiten heeft kunnen ont trekken, nadat de „Magdemaria" bij Stockholm aan de grond liep en in be slag genomen werd. Ook de mensen van „Radio Veronica" wenden voor het een vreemde zaak te vinden en „er niets van te begrijpen". De veronderstelling lijkt echter ge wettigd dat de „Magdemaria" eventueel de taak over zou nemen van „Radio Ve ronica", indien deze laatste zender zou moeten verdwijnen of in beslag geno men wordt. Tegen het Panamese schip zou de regering wellicht niet dezelfde machtsmiddelen kunnen aanwenden als tegen „Radio Veronica". Hoe dit ook zij: voorlopig houden beide piratenzenders elkaar op ongeveer een halve mijl af stand gezelschap. EEN BULGAAR is te Sofia ter dood ver oordeeld wegens verduistering van 300 kubieke meter hout. INBREKERS hebben geprofiteerd van een dagje uit van een Rotterdamse fa»- die aan de Molenlaan woont. Hun buit: 15.000 gulden aan sieraden en 2000 gulden aan andere waardevolle zaken. DE WESTDUITSE scheepvaartmaat schappijen hebben zich neergelegd bij de regeringsordonnantie krachtens welke een eind moet komen aan de scheep vaart tussen Cuba en de landen van het communistische blok. BIJ VALENCIA in Spanje is gisteren een rivier buiten haar oevers getreden. Meer dan honderd mensen werden ge dwongen hun woningen te verlaten. Een brug spoelde weg. E«E? ^?LOON die door de Siberische stad Khabarvosk woedde, heeft ernstige schade aangericht. Telefoonpalen werden ÏÏJSWTï ,en de temperatuur daalde tot 5 graden onder nul. Als ge- «17?? Vormde zich een ijslaag met een dikte van 30 cm, waardoor te lefoonlijnen braken. DE BRANDWEER van Düsseldorf heeft gisteren een tien meter hoge schoorsteen van een gymnastiekzaal moeten afbre ken om een jongen van zeven jaar te bevrijden. De jongen was langs de schoorsteen naar boven geklauterd maar boven aangekomen verloor hij zijn' even wicht en gleed in de schoorsteen. Weersverwachting meegedeeld door vfï *1.. geldig tot vanavond: erliike bewolking maar op de Plaatsen droog weer. Zwakke u se wi"6, overwegend tussen zuidwest en noordwest. Weinig ver- jandering i„ temperatuur. „ïfi zon onder 1746 uur. Maan op 20.56 uur. J^orfen: 20n OP 7.07 uur. Maan on- aer 11.51 uur. Het hoofd van de UNTEA (het tijdelijk gezagsorgaan van de V. N.) op Nieuw-Guinea, José Kolz Bennet, is woedend. Hij heeft gisteren de Britse V. N.-resident van Merauke. Harold Luckham, overgeplaatst. Het ging nogal snel in zijn werk. Want toen Rolz Bennet terugkeerde op het vliegveld van Hol- landia van een bezoek aan Merauke, kwam hij de Brit Derek Wilson tegen, die op weg was naar zijn nieuwe standplaats Fak Fak als resident aldaar. Rolz Bennet verzocht Wilson maar meteen naar Merauke te gaan. Daar heerst nl. een gespan nen sfeer en anti-UNTEA-steinming. De Nederlandse resident van Merauke, Eibrink Jansen, slaagde volledig in zijn bemiddelende rol. Luckham faalde en kweekte een anti-V.N.-stemming onder de Pa poea's. Hij toonde zich een te zacht moedig bewindsman in een moei lijke omgeving, waar Indonesiërs, Papoea's, parachutisten en Am bonezen vaak een vijandige samen leving vormen. Op zijn rondreis tijdens het weekeinde door het gebied van Merauke trof Rolz Bennet o.m. spandoeken aan met op schriften als: „Wij willen Soekarno niet". Dat was bijv. zo in de nederzetting Ke- Iapalima, waar de bewoners, de Moe- joe-Papoea's, klagen over het optreden van de pro-Indonesische Keyëzen, die hen zouden treiteren. Papoeavlaggen Hoewel de Papoeavlag was gestre ken van de niet-officiële masten, zag Rolz Bennet overal waar hij keek Papoeavlaggen wapperen, van fiet sen, lantaarnpalen, bomen en auto's. De Papoea's daar vroegen Rolz Ben net uitdrukkelijk om een wijziging in de anti-Nederlandse houding van Veertienduizend arbeiders, die zich met werkloosheid bedreigd zien, verklaarden zich gisteren so lidair met prins Rainier en prinses Gracia, hoofdfiguren in de David- en-Goliath-strijd tussen Frankrijk en het dwergstaatje. Leiders van 14.000 Franse en Italiaan se arbeiders, werkende in ondernemin gen welke president De Gaulle onder zijn belastingbetalers wil brengen, heb ben gisteren een protestbijeenkomst be legd in het gebouw van de vakvereni ging om kracht bij te zetten aan de pro testen die zij geuit hebben in verband met de arbeiders en hun werk. PTT-ambtenaren van de provincie Al- pes Maritiemes, dat Monaco begrenst aan drie zijden, verklaarden dat zij in structies hebben ontvangen per 18 ok tober een dubbel porto te heffen op brie ven tussen Frankrijk en het vorstendom. Het nieuwe tarief, 50 centimes, is gelijk aan dat tussen Frankrijk en andere Europese landen. Prinses Gracia van Monaco heeft aan United Press International medegedeeld, dat zij met optimisme en vertrouwen het einde tegemoet ziet van de „kleine oor log" tussen Frankrijk erl Monaco. „Ik zal hier altijd blijven", zei de prin ses glimlachend. „Natuurlijk ben ik wel bezorgd, maar ik weet zeker dat alles in orde zal komen. Eigenlijk mag ik hier geen commentaar leveren omdat het een politieke zaak betreft". Gisteren deed de prinses enige inko pen in Monte Carlo. De aanwezigheid van de voormalige Hollywoodfilmster schijnt het vertrouwen op de goede af loop in de harten van de Monegasken te versterken. Tegenover het paleis van prins Rai nier is een perscentrum ingericht voor de dertig buitenlandse journalisten die zich „oorlogscorrespondenten" noemen. Zes Franse douaniers hebben een bord geplaatst met het woord „douane" op een weg van Monaco naar de Italiaanse grens. Alle automobilisten die Monaco verlieten werden aangehouden, maar de auto's die Monaco binnenreden, hadden .vrije doorgang. Een zeer ongewoon beeld aan de gren zen van Monaco: controle op auto's door douane. de UNTEA en voortzetting van het UNTEA-interimbewind tot 1969, op dat de volksstemming, die dan over de toekomst van de Papoea's gehou den moet worden, onpartijdig en on der toezicht kan worden gehouden. Resident Luckham en Bennet hadden daarna een naar alle waarschijnlijkheid minder prettig onderhoud voor de heer Luckham: Wilson naar Merauke, Luck ham naar Fak Fak. Niet overal is de toestand zo gespan nen. Het voorspoedige verloop van de af wikkeling van de kwestie Nieuw-Gui nea heeft in Nederlandse kringen aldaar de mening doen postvatten, dat de Indo- nesisch-Nederlandse diplomatieke be trekkingen snel zuilen worden hervat. Indonesië is bereid tot overneming van de Dakota's, Beavers en Twinpio- neers van de Maatschappij Kroonduif, die haar werkzaamheden tot mei 1953" zal voortzetten. Men voorziet zelfs al, dat onmiddel lijk na herstel van de diplomatieke be trekkingen, toestemming zal afkomen voor herstel van de K.L.M.-vluchten op Djakarta. Drs. E. H. van der Beugel, president-directeur van de K.L.M., heeft enkele dagen een bezoek gebracht aan Nieuw-Guinea en is sinds gisteren van Biak, via Hollandia, op de terugweg naar Nederland. Op last van de UNTEA zijn gisteren 120 politieke gevangenen 78 in Hol landia en 42 in Biak in vrijheid ge steld. Een van die leidende politieke gevangenen, Joseph Tepi, zei dat de be handeling in de gevangenis goed .was geweest. Er is, door bemiddeling van de UNTEA, een regeling getroffen die het mogelijk maakt, dat diverse gevangenen hun betrekking in ex-Nederlandse on dernemingen terugkrijgen. De meeste gevangenen hébben echter te kennen ge geven, dat zij in het Indonesische leger willen worden ingedeeld. F. IV.-feesten Nieuw-Guinea krijgt een nationale feestdag. Op 24 oktober zal op heel Nieuw-Guinea de dag van de V.N. wor den gevierd. Rolz Bennet recipieert en Pakistani en Papoea's gaan een voetbal wedstrijd spelen. Feesten kunnen de Pa kistani trouwens wel. Daarvan hebben zij bij hun aankomst te Hollandia met het schip Safina E Hujjaj (dat normaal wordt gebruikt voor pelgrimsreizen van Karatsji naar Mekka) een treffend staaltje gegeven. Doedelzakspelers gaven aan het einde van een receptie ter gelegen heid van hun aankomst een uitvoe ring en daarbij werden Rolz Bennet, schout-bij-nacht Reeser, de Indonesi sche kolonel Nizam Zachman en de Pakistaanse generaal Said Uddin Khan op de schouders van de Pa kistaanse officieren over het hele schip rondgedragen. De aanwezigen zongen: „He is a jolly good fellow". Na een epidemie van cholera in de omgeving van Agats, die een veertigtal doden eiste, doch intussen bedwongen schijnt te zijn, en na de stammenoorlo- gen in de Baliemvallei, is een deel van het land thans getroffen door water overlast. Hoge golven hebben dagen lang de stranden van Hollandia gebeukt, twintig Papoeagezinnen uit een kampong moesten worden geëvacueerd, doch er zijn geen slachtoffers gevallen. Prins Alexander, de zoon van koning Leopold en prinses Lilianne, is licht ge wond geraakt tijdens studentenrelletjes in Leuven, die overigens geen ernstige vormen aannamen. Volgens de Gazet van Antwerpen" moest de prins ,,het hazepad kiezen" bij een charge van de Leuvense politie op een samenscholing van studenten voor een bioscoop. Een woordvoerder van het paleis te Brussel bevestigde dat prins Alexander bij het verlaten van een bioscoop zonder dat hij bij enige manifestatie was betrokken ,,in een verwarde situatie belandde en een lichte val deed" Hij bezeerde zich daarbij aan de elle boog. (Van onze verslaggever) Van hedenmorgen af kan elke Ne derlandse huisvrouw voor twee gul den vijfennegentig per Vkilo een kippetje kopen, waar zij gisteren nog vier en een halve gulden voor moest neertellen. Deze drastische prijsver laging is het gevolg van een felle concurrentiestrijd tussen de kippenslachterijen. De knuppel in het hoenderhok wierp enkele weken geleden de As- tense pluimveefokker Gerard Goos- sens, die braadkuikens op de markt bracht voor twee gulden achtenne gentig per kilo. Na deze stunt een dag of veertien te hebben afgeke ken, besloot gisteren de Coöperatieve Pluimvee Verkoopvereniging, die in haar slachterij te Boxmeer 80.000 braadkuikens per dag produceert, de prijs van haar haantjes (merk: Fri- Ki) ook omlaag te doen. Het einde van de actie is voorlopig niet in zicht, evenmin als de concur rentiestrijd die er de oorzaak van is, maar „te zijner tijd zal de prijs weer wel iets omhoog gaan", aldus de ad junct-directeur van de C.P.V., L. Rotteveel, gisterenavond na een dag lang moeizaam onderhandelen in Utrecht. Het besluit viel, nadat een paar we ken geleden de Astense landbouwer Gerard Goossens in een groot filiaal bedrijf te Eindhoven en een super markt te Helmond braadkuikens aan de markt bracht voor f 2,98. Zijn ac tie is tot dusver beperkt gebleven tot Brabant en Limburg, maar heeft ge volgen voor het hele land. Goossens, wiens zakenmansinstinct begon te werken toen hij als pluimveehouder het zout niet meer in de pap kon ver dienen, stichtte het eerste geheel ge- integreerde pluimveebedrijf in Ne derland. In zijn hokken worden de eieren uitgebroed, de kuikens ge mest, geslacht, bevroren en verpakt. Omdat hij alles zelf doet, kon hij zijn G.G.-kuikens voor zo'n lage prijs aanbieden. Volgens hem bleef er tot dusver te veel aan de strijkstok van slachterij, grossier en winkelier hangen. Hij maakte onmiddellijk enorme furore. Van tal van zaken in het ge hele land kreeg hij bestellingen bin nen. Zijn produktie (25.000 kuikens per week) is echter beperkt. Boven dien wil hij, om distributiekosten te besparen, zijn haantjes slechts leve ren aan één winkelier per plaats. In middels sloot hij een contract af met een groot filiaalbedrijf te Eindhoven, dat de vraag naar kuikens nauwe lijks kon bijhouden. Het meeste hinder van zijn actie ondervond do Dongense distributeur van het FriKi-kuiken in 'Brabant en Zeeland, Wim Sprangers. Hij was dan ook het meest blij met het nieuws dat Boxmeer tot prijsverla ging overgaat Hij besloot bovendien zelf tot een prijsverlaging van diep vriesspinazie. Zijn actie geldt alleen voor de provincies Brabant en Zee land. Van de prijsverlaging van de diep vriesgroente verwacht hij hetzelfde als adjunct-directeur Rotteveel van die van de kip, namelijk een snelle stijging van de omzet. „Hopelijk be reiken we ermee, dat het idee dat kip en diepvriesgroente duur is, uit de wereld wordt geholpen", verklaarden zij beiden. Per hoofd worden in Ne derland tot dusver slechts 1,5 kg diepvries geconsumeerd. In de Ver enigde Staten 15 kilo. Geruchten Intussen doet in Oost-Brabant al het gerucht de ronde dat bij het goedkope kuiken water zou worden ingevroren. De heer Rotteveel ont kende dit ten stelligste. Overigens is een controle-actie van de keurings dienst te verwachten. Vraag is nog of Boxmeer aan de te verwachten vraag zal kunnen vol doen. Volgens adjunct-directeur Rot teveel wèl. „Wij hebben een produk- tiecapaciteit van 80.000 braadkuikens per dag en dat haalt in West-Europa geen enkele slachterij. Ruim 90 pro cent van die produktie gaat tot nog toe naar het buitenland", zei hij gis terenavond. Andere braadkuikenpro- ducenten hebben nog niet tot prijs verlaging besloten. De directeur van de hoofdste delijke G.G. en G.D., dr. K. Itt- mann, heeft gisteren bekendge maakt dat alle inwoners van Amsterdam die verse hondebeten hebben met onmiddellijke ingang in de gelegenheid zullen worden gesteld, dagelijks ingeënt te wor den om een mogelijke hondsdol heid tegen te gaan. Naar aanleiding van het grote aan tal gevallen van gebeten mensen, die zich de laatste dagen in Amsterdam hebben aangemeld, heeft men in over leg met het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht besloten, dat een deskundige van dit instituut als inentingen, die dagelijks moeten ge schieden, op het hoofdkantoor van de G.G. en G.D. te Amsterdam zal ver richten. Er zijn nu reeds patiënten (twee op zondag en vier gisterenmor gen) in Amsterdam uit voorzorgs maatregel in behandeling genomen. Tot de zes mensen, die thans dage lijks zullen worden ingeënt, behoort ook een broer van de 3-jarige jongen, die op 8 september is overleden. Het gestorven kind heeft tijdens zijn ziek te in een agressieve bui zijn oudere broer gebeten. De kleine witte hond, die dit jongetje had gebeten, is op het asiel afgemaakt. Vandaag gaat de G.G. en G.D. vijf tig mensen vaccineren, die deze maand door in hoofdzaak onbekende honden gebeten zijn. Dr. Ittmann zei tijdens een perscon ferentie op het Amsterdamse stadhuis, dat overigens nog niet voor honderd procent vaststaat, dat het eerste slachtoffertje inderdaad aan hondsdol heid is overleden als „is voor ons de zaak klinisch wel duidelijk". Voorts werd medegedeeld, dat vac cinatie tegen hondsdolheid niet geheel ongevaarlijk is. De eerste week van het inenten is de kans op gevaar praktisch nihil, maar als men daarna verplicht is met de vaccinatie door te gaan bestaat een kans van 1 op 2000- 20.000 dat 'n gevaccineerde 'n de dood tengevolge hebbende hersenvliesont steking krijgt. Aan de andere kant, al dus dr. Ittman, kan het niet vaccine ren van besmette personen fatale ge volgen hebben. Het hoofd van de afdeling Volksge zondheid van de G.G. en G.D., dr. A. L. Noordam, zei van mening te zijn, dat he<t hier ook stellig een probleem voor de omliggende gemeenten van de hoofdstad kan zijn, omdat dolle hon den soms over een gebied van honder den kilometers gaan zwerven. 1500 honden afgemaakt Ter illustratie van de moeilijkheden, waarmee men te kampen heeft om eventuele besmette dieren in de hoofd stad op te sporen, vertelde dr. Noor- dam, dat ln Amsterdam jaarlijks 1500 honden door het asiel worden afge maakt Een andere moeilijkheid is, dat de ongeveer 360 huisartsen in Amster dam gemiddeld allen per week twee maal een hondebeet te behandelen krijgen, terwijl bijvoorbeeld daarnaast in het Binnengasthuis dagelijks vier gevallen van hondebeten worden ge meld. Als de hond, die gebeten heeft, bekend is en in leven blijft, wordt de vaccinatie na een week gestaakt, om dat honden die de ziekte hebben bin nen een week sterven. Geadviseerd wordt alle honden aan de lijn te houden, zodat de kans ver kleind wordt dat ze bijten of gebeten worden. Mocht de hondsdolheid ernstiger vormen gaan aannemen, dan zullen van de zijde van de overheid nadere maat regelen worden overwogen om het ge vaar tegen te gaan. Alle warmbloedi ge dieren kunnen hondsdolheid krij gen en overbrengen, de honden zou den echter het gevaarlijkst zijn. Boxer in observatie Een jonge boxer, die zondag een achttienjarige jongeman heeft gebe ten en daarna in een politiebureau in Amsterdam-Zuid is opgesloten, is gis teren door een inspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst onderzocht. De conclusie luidt: geen spoor van honds dolheid. Toch blijft de boxer nog twee dagen in het politiebureau opgeslo ten. De correspondent in Sanaa van het Egyptische blad „Al Ahram" heeft gemeld, dat imam El Badr van Jemen, die, naar aanvankelijk werd aangenomen, bij de beschie ting van zijn paleis in Sanaa zou zijn omgekomen, nog steeds in le> Tijdens de beschieting zou hij van kle ding hebben verwisseld met een paleis wacht en uit het paleis hebben kunnen vluchten. Hij zou nu bij een der Jemeni- tische stammen een toevlucht hebben gezocht. Volgens de correspondent, die zijn in lichtingen van een zegsman van de nieu we revolutionaire regering kreeg, zou het misverstand zijn ontstaan door het vinden van een lijk, gekleed in de uni form van de imam. Het persbureau voor het Midden-Oos ten meldde later uit Sanaa, dat de imam in Saoedi-Arabië in het ziekenhuis van Dahram ligt mot een ernstige beenwond. Volgens andere berichten echter bevindt de imam zich in een bergwoning bij het dorp Al-Mahabasah. De schermutselin gen in Jemen duren intussen voort. Bei- da zijden eisen overwinningen op. Een moment van het bezoek, dat ■prin ses Beatrix gisterenochtend aan het Centrum voor industriële vormgeving te Amsterdam bracht. Op de ajdeling „Het Prul", liet ir. W. van Osselen, voorzitter dagelijks bestuur van de Stichting raad voor industriële vorm geving haar een van de ingezonden prullen zien. Het Nederlandse episcopaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe fe deratieve vorm van samenwerking op nationaal niveau tussen het katholiek meisjes- en jongensjeugdwerk voor jeugd beneden de 17 jaar. In de nieuwe fede ratie, de stichting katholiek jeugdwerk voor jongens en meisjes geheten, zullen samenwerken: de Nederlandse gidsbe weging, de katholieke verkenners, het katholiek meisjesgilde, jong Nederland, meisjesclub en katholieke jongensclubs. In totaal omvatten deze organisaties meer dan 100.000 leden. De K.J.B. zelf heeft althans op na tionaal niveau opgehouden te bestaan. Er zijn besprekingen gaande om ook de diocesane structuur van het jeugdwerk aan te passen. Maandagavond heeft kardinaal Bea s.j., leider -van het secretariaat voor de christelijke hereniging, alle protestantse en orthodoxse waarnemers en persoon lijke gasten bij het Concilie ontvangen in het dicht bij het Vaticaan gelegen ho tel Columbus. In een zeer hartelijke toe spraak verzocht de kardinaal hun „alles eerlijk te zeggen als er iets niet bevalt. U moet uw kritiek, uw opmerkingen en, wensen laten horen. Natuurlijk zullen wij niet voor alles direct een oplossing nebben, maar het secretariaat zal alles doen om die oplossing te vinden. Is het niet direct dan toch later". De paus heeft gisteren vier onder secretarissen voor het Concilie benoemd. Het zün mgr. C. Morcilli Gonzales, aarts bisschop van Saragossa, mgr. Villot, coadjutor van de aartsbisschop van Lyon, mgr. J. Krol, aartsbisschop van Philadelphia en mgr. Wilhelm Kempf, bisschop van Limburg aan de Lahn. Vol gens de omschrijving van het Concilie- reglement, hebben deze vier bisschoppen tot taak secretaris-generaal mgr. Felici bij te staan en hem zo nodig te vervan gen. Het „extra omnes", dat excommunica tie met zich meebrengt voor alle buiten staanders, die debatten van het Concilie bijwonen waarop het „extra omnes" van toepassing is, was niet van kracht bij de eerste bijeenkomst van de algemene congregatie van het Concilie. Verschei dene journalisten maakten er gebruik van om de grote aula van de Sint-Pieter binnen te gaan. Maar bij de opening van de debatten trokken zij zich allen terug, behalve een Amerikaan. Hoewel hij aan de aandacht van de wacht ontsnapte, had hij geen voordeel van zijn clande stiene aanwezigheid, daar hij het Latijn, de taal waarin elke discussie wordt ge voerd, niet machtig is De eerste fase van het Concilie eindigt op het feest van Maria Onbevlekt Ont vangen, zaterdag 8 december. De secre taris van de congregatie der riten heeft namelijk aan de postulatoren van drie heiligverklaringsprocessen meegedeeld dat de voorgenomen heiligverklaring van drie zaligen, onder wie de stichter ua? ,„de„ conSregatie der priesters van het H. Sacrament, pater Julien Eymard. niet op 8 december plaatsvindt in de basiliek van St.-Paulus buiten-de-muren maar op zondag 9 december in de St.-> Pieter. De heiligverklaring, aldus het schrijven, zou anders samenvallen met de sluitingsplechtigheid van het eerste deel van het Concilie in de St-Pietec,

de Stem | 1962 | | pagina 1