Amerikaan schreef open en eerlijk boek over de prins-i OPENHARTIGE TAAL OVER TERE ZAKEN KREYMBORG WOENSDAG Weer terug naar Kopenhagen Vaticaan hoopt nog op waarnemers der Grieks-orthodoxen Amerikaanse raket jaagt naar de maan JONGENSPYAMA HORECAF" TEN STRIJDE TEGEN BEUNHAZERIJ NU 5 Levenslang geëist tegen Stasjinski Potige kip Woensdag5 als alles meeloopt Mijn dochters mogen trouwen met wie ze willen Kleine hotels lijden verlies VIJF JAAR WEGENS ZEDENMISDRIJF PROCES IN KOBLENZ Heuser voelt zich gedeeltelijk schuldig OVERLEG MET CONCILIEVOORZITTERS KANDIDATENLIJSTEN INGEDIEND Vrouw doodde haar man tijdens ruzie Britse Nazi-leider veroordeeld Wachtmeester getroffen door eigen wapen Held gerehabiliteerd BEURS VAN AMSTERDAM Internationals licht verdeeld mi DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 OKTOBER 1962 Een open, eerlijk en warm ge schreven boek over prins Bernhard heeft de Amerikaanse schrijver Alden Hatch samengesteld. Verre ontbreekt hier de weeë romantiek van de damesbladenstijl. Hier komt de prins voor ons staan als een echt levend mens met deug den en gebreken, die hij gelukkig zelf ook goed onderscheidt. Hy verzwijgt niets van de kwajongens streken uit zijn jeugd en van zijn eerste liefde. Hij omzeilt ook niet het kortston dige lidmaatschap van de S.S, gewon- gen en slechts voor de vorm hij laat zich openhartig uit over de kwestie me], Hofmans; hij onthult, hoe men hem in het Walter Reed hospitaal te Washing ton nog slechts acht jaren levens voor spelde als gevolg van een hem overko men auto-ongeval maar prof. Nuboer in Utrecht wist hem gelukkig anders te vertellen; hij weidt uitvoerig uit over een heftige ruzie met Montgomery, die de inlichtingen van de Nederlandse ver zetsbeweging naast zich neerlegde en ab soluut weigerde aan te nemen, dat de tanks in de drassige weilanden bij Arn hem zouden wegzakken. Met belangstelling zal men ook ver nemen, hoe de Prins denkt over het hu welijk van zijn dochters. „De tijd waarin de ouders uitmaakten met Wie hun kinderen zouden trouwen, is voorbij. Mijn vrouw en ik voelen daar niets voor. Hen huwelijk kan slechts duurzaam geluk brengen als het op de gewone manier tot stand komt; Ik vind je aardig; ik word verliefd op je. Goed! Laten we er dan eens over nadenken en kijken of we nog van elkaar zullen houden als de eersie romantische ver liefdheid voorbij is. Kunnen wij samen een succes maken van ons huwelijk?" Als het zo niet gaat, zouden wij er voor onze dochters niets voor voelen.. De echtgenoten moeten niet noodzakelijk van koninklijken bloede zijn". Zoals de Prins zegt; „Hen hard werkende zoon uit een algemeen geachte familie. Want ik kan me niet voorstellen, dat mijn dochters gelukkig zouden worden met de een of andere leegloper". Ontwapenend landse volk als een kostelijk geschenk Een andere bron van onenigheid tus- zal aanvaarden. sen de Prins en Montgomery vormde De volledige titel luidt: „Prins Bern- d.e ^?voorur.adinf van de Nederlandse hard, zijn plaats en functie in de mo- strijdkrachten. Alle voorraden, die in dit derne monarchie". H. J W. Becht te oorlogsgebied werden aangevoerd, wa- Amsterdam gaf het uit met vele foto's. ,het eigendom van Montgomery s 21ste legergroep. De veldmaarschalk was v i van mening, dat de Nederlandse eenhe- Ktvetsbare positie den wel nuttig werk konden doen, maar Two* rmrWrioiov, arov, bei bnnir rto„a„ dat zij, wat de bevoorrading betrof, maar we hier nog wat mtvoeriger weer Aller l°°r uzichzelf moesten zorgen. Prins «rst omtrlnT he^S S ifdmaatscha^! ^rnhard kree® niets los voor man" «steld'lSoorieSierU^ir=ratntHet^nievnf.«T De vijandschap tussen de twee bevel- id_—1 S die UJL1, df ?'Ye". hebbers nam zulke ernstige vormen aan teit een graad wilde behalen, dat be stond uit een onderzoek naar de politieke dat generaal Eisenhower verscheidene pogingen deed om het contact tussen mc+aiiinrt An n-, pogingen ueea om nei coniaci lussei instelling van de student. De Prins, die prfnc Rn„„un,.j Urnen °nooh'fou^Taeen ^"als^Uue perken H« "eldfee^ se??U Nederland f„ in op het geallieerde hoofdkwartier en mnhafre Hio deeIde de prins mee dat hij in het ver- nazPs™ ls polttiek betrouwbaar wfd' bt schouwd. aanvragen. D„,„„ j Ook dit werd echter een mislukking. Prins Bernhard was lid van de liga Volgens Prins Bernhard was de generaal van sportvliegers en bevond zich dus in die de leidings kreeg van de sectie de rftnSïtef 'irPpp!*6+eG ^ht1 stomste generaal, die ik ooit heb ónt- kwam en naar dè oevl? moest zwem" moet' waarschijnlijk een afleggertje uit gun Het vliegtuig waTveTofen. en de de "ta"eeTl^bt kwetsbareaIDOsitierd001' bijzonder spreking tussen Montgomery en Prins Hij zochtPnaar een zo onschuldig mo- S°°rt W3Pen' gelijke oplossing, die hij meende te vin- snisiana sioten. den door lid te worden van de Berlijnse Veldmaarschalk Montgomery heeft ge. afdeling van de gemotoriseerde SS, weigerd op deze passages in het boek te waarvan een idealistische vriend van reageren. Alden Hatch zelf meent, dat hem leider was. Prins Bernhard vroeg de Prins niet helemaal gelijk had en zijn vriend om hem in de groep op te Monty niet helemaal ongelijk. Het gelijk nemen, hetgeen gebeurde. van de Prins ligt op Nederlands en ook „Mijn dienst in de SS beperkte zich OP zuiver menselijk vlak. maar van tot de wekelijkse bijeenkomsten van de- zuiver militair standpunt, aldus Hatch, ze afdeling een soort rally van sport- valt er veel te zeggen voor de opvat wagens en verder moest ik zo nu en tingen van Montgomery, dan op wacht staan", aldus de Prins. Toen zij hun studie hadden voltooid verlieten prins Bernhard i.n zijn vrien den de SS en sneden zij alle banden met de nazipartij door. Hieruit alleen al kan men opmaken, hoe de Prins zich tegenover de Ameri kaanse schrijver volkomen openhartig heeft uitgesproken. We geloven niet, dat er over een nog levend lid van een vor stenhuis ooit zulk een openhartig daardoor ontwapenend boek is versche nen, dat met volledige medewerking en toestemming van de geportretteerde het licht zag. Alden Hatch, die ook al aan Wilson, Roosevelt, Patton, De Gaulle en Pius XII biografieën wijdde, is ook niet zon der reden tot Prins Bernhard aange trokken als tot een boeiend onderwerp. Hij is er, al pratend en observerend, blijkbaar volledig door gepakt geraakt, want het is een boek geworden, dat ons in zijn greep neemt en dat het Neder- Advertentie) Fout van Arnhem Wat de kritiek op Montgomery be treft het volgende: Prins Bernhard heeft voor de slag met Montgomery besprekingen gevoerd over de topografie van het gevechts terrein, over de toestand van de grond en de wegen, over wat er met tanks gedaan kon worden en wat uitgesloten was. Maar Montgomery weigerde abso luut ons te geloven," aldus de Prins. De Prins meent voorts de Montgo mery tweede fout was het veel te ver verwijderd van Arnhem uitwerpen van de parachutisten. Een deel van hen moest dertig tot veertig km marcheren om zyn doel te bereiken en dat gaf de Duitsers de tijd om zich op het gevecht voor te bereiden. Tenslotte weigerde Montgomery ca tegorisch geloof te hechten aan inlich tingen die de Prins hem verstrekte over de sterkte en de ligging van de Duitse troepen in het aanvalsgebied. „Het resultaat was, dat een van de re gimenten werd afgeworpen op een ter rein waar zich twee Duitse pantserdi visies bevonden". PRINS BERNHARD ...Montgomery wilde ons niet geloven... Waarborg kwaliteit. Flanel In vrolijke, fleurige streepdesslns. Alleen geldig 17 oktober a.s. De Ned. bond van werkgevers in het horecaf-bedryf „Horecaf", heeft de hulp van de ANVV, de VW's, de ANWB en de KNAC ingeroepen om paal en perk te stellen aan beunhazerij op het gebied van de logiesverstrekking. Niet slechts berokkenen de „amateurs" op dit terrein schade aan de beroeps- bedrijven, maar ook en voornamelijk aan het aanzien van Nederland als toeristisch aantrekkelijk land, zo meent het bestuur van „Horecaf". Deze vakorganisatie streeft in eigen kring naar modernisering van accommo datie, opvoering van dienstbetoon en ade quate prijzen. Dit dient mede in het licht te worden gezien van het feit, dat de zuivere logiesverstrekking van 73 pro cent der hotelbedrijven in gemeenten met minder dan 10Ó.000 inwoners, ver liesgevend is. Zonder afbreuk te willen doen aan bedrijven, die aan elementaire eisen vol doen en in een reële behoefte voorzien meent „Horecaf" ten sterkste te moeten protesteren tegen de gebrekkige en vaak onereuze accommodatie en behandeling voor en van veelal buitenlandse gasten, die door onbekendheid in de val van „amateurs" lopen. Tal van deze zoge naamde bedrijven voldoen niet aan de eenvoudigste eisen, die door het vesti- gingsbesluit 1958 horecabedrijven wor den gesteld. Controle op de uitvoering van dit besluit is er vrijwel niet. Of schoon in vrijwel alle beschaafde landen rijksvoorschriften voor inrichting en exploitatie van hotels enz. bestaan, ont breken deze in Nederland. Speciaal op de VW's wordt een be roep gedaan om bedrijven zonder vesti gingsvergunning en voldoende accom modatie niet als leden op te nemen of *«or leeftijd 4 jaar kl. stijging p. m. I av/EARRESTRAAT 2 BREDA u .,t)ELFT «0-62 - MIDDELBEK, "ALSTRAAT 84 - VLISSINGEN Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 29-jarige Amsterdamse stratenmaker A. van W„ die vorig jaar april een door zijn vrouw meegelokt 14-jarig meisje in zijn woning aan de Eerste Atjehstraat in Amsterdam verkrachtte, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van «ne jaar en gedurende de proeftijd on- dertoezichtsteHiDg. Het Hof had bij de aststelling van het vonnis overwogen, at het feit verdachte in verminderde mate kan worden toegerekend. vJHZ van de stratenmaker werd tuiïSï iot een gevangenisstraf van ruufii m®anden, waarvan drie voorwaar- .?en Pro®ftijd van drie jaar. nrn?. us Psychiaters was de vrouw bevree«d Voor haar rancu- neuze man. te handhaven en niet in gidsen te ver melden of in de lijsten van de logies- informatiedienst (LID) op te nemen. Ditzelfde geldt voor de handboeken van ANWB en KNAC. Naar de mening van „Horecaf" zouden VW's en LID's aan dit verzoek gevolg moeten geven, alleen al, omdat zij als instellingen ten behoeve van het vreemdelingenverkeer worden gefinancierd met gelden van het bona fide bedrijfsleven en van de overheid, zodat geen medewerking kan worden verleend aan onwettige inkomsten uit onwettige bedrijfsvoering. Heuser, de voornaamste beklaagde in het proces te Koblenz, die met elf anderen beschuldigd is van het uitmoor den van 70.000 joden, zigeuners en andere vijanden van het Duitse rijk heeft gisteren toegegeven zich „gedeel telijk" schuldig te bevinden. Hy zei dit op gedecideerde toon. Heuser was gekleed in een vaal-bruin pak, droeg een donkere uilebril en ge droeg zich heel rustig. Hij zei in 1938 te zijn toegetreden tot d© Sicherheitsdienst „omdat ik er niets voor voelde lid te worden van de Ge stapo". De doctorstitel, die hij na de oorlog in Duitsland had gebruikt, had hij naar zijn zeggen van zijn meerderen gekregen voor verschillende verhande lingen, die hij over het werk der politie had geschreven. Heuser gaf toe na de oorlog documenten te hebben vervalst om zijn aanspraak op de doctorstitel kracht bij te kunnen zetten. Voorts gaf hij een uiteenzetting van de wijze waarop hij de na-oorlogse denazificatie door was gekomen door .zoals 83 procent van alle Duitsers" valse antwoorden in te vullen op de vragenlijsten. Heuser verklaarde gepoogd te hebben werk te vinden bij een aantal particu liere bedrijven, en na een korte periode van werkloosheid gesolliciteerd te heb ben bij de politie „omdat ik gemerkt had dat vrienden met succes dezelfde weg hadden gevolgd". Zijn activiteiten tijdens de oorlog had hij „in het midden gelaten", aldus Heuser. Volgens Heuser was hij snel bevorderd tot inspecteur bij de politie van Lud- wigshafen, waar hij een goede staat van dienst had. Vandaar was hij overge plaatst naar Heidelberg om een einde te maken aan de prostitutie. Begin 1955 werd hij hoofd van de recherche aldaar, Zijn loopbaan bij de politie bleef in stij gende lijn gaan tot hij in 1958 benoemd werd tot hoofd van het politiekorps van Rijnland-Palts. Een jaar later werd hij tijdens een vakantie te Bad Orb gearres teerd. Heuser is door ambtenaren van de staat Rijnland-Palts „een zeer bekwaam man" genoemd. Een inwoner van Laag-Keppel, de pluimvee-selecteur Jansen, is in het bezit van een kip, welke wel een curiositeit in de dierenwereld genoemd mag worden. Het dier heeft nl. drie goed ontwikkelde poten, waarvan het er echter slechts twee gebruikt. De heer Jansen ontdekte deze af- wijking, toen hij bij een klant kuikens selecteerde. Hoewel hij weinig hoop had het diertje in leven te houden, nam hij het mee naar huis en het gelukte hem het 1 kuikentje op te kweken tot een flinke jonge hen. Het dier heeft van zijn extra poot geen hinder. Het openbaar ministerie heeft giste ren te Karlsruhe levenslange gevange nisstraf geëist tegen de 31-jarige BogcU» Nikolajevitsj Stasjinski, die zich vorig jaar bij de Westduitse politie meldde na uit Oost-Berlijn ontvlucht te zijn en die verklaarde de moordenaar te zijn van de Oekrainse ballingenleiders Stefan Bandera en professor Lev Rebet. Stasjinski had de moorden, gepleegd met een blauwzuurpistool, uitgevoerd op last van het Russische ministerie van staatsveiligheid (K.G.B.). Volgens de openbare aanklager, Albin Kuhn, had de K.G.B. „een kleine beul" van Stasjinski gemaakt, die voortdurend met de dood werd bedreigd als hij zijn opdrachten, niet uitvoerde. Stasjinski had zijn loopbaan als politiek moorde naar en spion afgebroken, door samen met zijn echtgenote op 12 augustus van het vorige jaar de trein te nemen naar West-Berlijn, een dag voordat de Ber lijnse muur werd opgericht. In de St.-Stefanskerk van Karlsruhe is gisteren een herdenkingsdienst gehou den voor Bandera, die op 15 oktober 1959 werd gedood. Het moet niet uitgesloten worden geacht aldus vernemen wij uit goede bron dat de Grieks-Orthodoxe kerk tóch nog waarnemers naar het Concilie zal zenden. Vandaag komt de kleine synode bijeen, om een datum vast te stellen voor een bijeenkomst van de grote sy node, de vergadering van alle metropolieten en bisschoppen van Grie kenland. Deze bijeenkomst, welke na de vergadering van de H. Synode 14 dagen bijeengeroepen wordt, wijst op een dringende beslissing. In derdaad valt er dringend een beslissing te nemen en wel een herzie ning van het besluit dat metropoliet Chrysostomos op 4 oktober be kend maakte geen waarnemers naar het Vaticaanse concilie te zenden. De reden van deze herziening is des tijds door de metropoliet zelf gegeven de Russisch-Orthodoxe kerk had ook af wijzend beschikt. Door de onverwachte verandering in de Russische houding, terstond na het bezoek van mgr. Wille- brands aan Moskou, is voor de Grieks- Orthodoxe kerk een netelige situatie ont staan Woordvoerders dier kerk hebben hun verontwaardiging over de beslissing van Moskou niet onder stoelen of banken gestoken. Zij zijn nu bereid en besloten, de situatie opnieuw te bezien. In hoeverre deze Russische beslis sing ook van belang is voor het patri archaat van Constantinopel is ondui delijk. De interne moeilijkheden bin nen de orthodoxie, waarop kardinaal Bea in zijn rede te Milaan op 10 okto ber gezinspeeld heeft, maken elke voorspelling bijna onmogelijk. Boven dien wordt in het Vaticaan een abso luut stilzwijgen bewaard over een per soonlijk schrijven van patriarch Athenagoras aan paus Joannes XXIII. Niet alleen wordt geen enkele inlich ting gegeven over de inhoud, zelfs het bestaan van de brief wordt niet be vestigd. Zeker is dat het secretariaat voor de eenheid nog altijd rekent op de komst van enkele persoonlijke gas teji uit Constantinopel. Of dit ten slotte toch nog waarnemers kunnen zijn, zal afhangen van de vraag of de H. Synode van Constantinopel haar houding herziet. De tien Concilievoorzitters onder wie kardinaal Alfrink en de deken van het kardinaalscollege kardinaal Tisserant, zyn gisteren in vergadering met de paus bijeengekomen. Onderwerp van bespre king vormden onder meer de verkiezin gen in de komende dagen van de leden Als alles volgens plan verloopt jaagt woensdag een onbemande Atlas-agena-B raket door het heelal op weg naar de maan. Het is de derde poging, welke de Amerikanen ondernemen. Op 23 april van dit jaar haalde een ra ket inderdaad de maan, maar een defect deed de signalen, die uit gezonden hadden moeten worden, al direct verstommen. De nieuwe raket weegt 347 kg en moet 66 tot 72 uur na de lan cering op de maan terechtkomen. De lancering was op heden ge steld, maar werd 24 uur verlaat, uur verlaat. Van 4200 km tot 25 km van het maanoppervlak moeten camera's aan boord van de Ranger beelden van de maan naar de aarde doorgeven. Daar na moet een in een twee meter dikke laag balsahout verpakte seismograaf, gekoppeld aan een zender, zich losma ken van de cabine en met een snel heid, die dank zij een kleine raket van ongeveer 9650 km tot nog geen 200 km per uur wordt verminderd „zacht" op de maan landen. Via deze zender kan de seismograaf gedurende een maand gegevens omtrent eventuele maanbe- vingen of meteoorinslagen aan de aar de doorgeven. De proef is erop gericht de ruimte cabine eerst op omstreeks 160 km bo ven de aarde in een baan te brengen. Wanneer de Ranger V zich boven Afrika bevindt, moet een nieuwe stoot van de raketmotoren de ruimtecabine naar de omstreeks 386.400 km verder gelegen maan brengen. Precies 65 minuten voordat de satel liet tegen het maanoppervlak te plet ter zal slaan, wordt door middel van een radiosignaal, dat uitgezonden wordt door het Goldstone-controlesta tion in de Mohavewoestijn bij Los An geles, het mechanisme van de Ranger in werking gesteld. Het is de bedoe ling, dat door middel van dit signaal de ingewikkelde landingsprocedure wordt geregeld en dat de t.v.-camera in werking wordt gesteld. Ook de be- schermingskap, die zich voor de lens bevindt, moet automatisch door dit signaal verwijderd worden. Dit alles vindt plaats wanneer de Ranger nog 8000 km van de maan is verwijderd. De uitzending van de beelden begint echter pas een half uur later op een hoogte van 4000 km boven de vaste maanbodem. De camera heeft namelijk enige tijd nodig om warm te lopen en bovendien moet de capsule in even wicht komen, nadat de lens door draaiende bewegingen op de maan is gericht. Gedurende 35 minuten hoopt men In het Goldstonestation iedere 13 secon den een beeld uit de ruimte te ont vangen, hetgeen neerkomt op dan 100 beelden. proeven om de zo vaak bezongen maan te bereiken, door allerlei oor zaken mislukt. De snelheden letten zo nauw, dat wanneer het mechanisme een secon de te vroeg of te laat reageert, een volledige mislukking onafwendbaar is. De pogingen van de Sovjet-Unie om de maan te bereiken hadden meer succes. De Loenik II, die op 12 sep tember 1959 werd gelanceerd, trof zijn doel, de maan, precies in de roos. De derde Loenik, die op 4 oktober van d^t jaar de lucht in ging, cirkelde om de maan heen en maakte de eerste foto'» van de onbekende, van ons afgewen de zijde van de planeet. Sindsdien is, voor zover bekend, door de Russen geen poging meer ge waagd de maan te bereiken. der Concilie-commissies, het functio neren van het presidium en de agenda der vergaderingen. De eigenlijke Concilie-vergaderingen beginnen 22 oktober. De afgelopen zondag hebben de epis copaten van bijna alle landen vergaderd om te komen tot de samenstelling van kandidatenlijsten voor de verkiezingen van dinsdag. Op die dag en op donder' dag en zaterdag moeten n.l. de 160 leden van de tien Concilie-commissies worden gekozen. Ook het Belgische en Nederlandse episcopaat zijn, elk voor zich, in een speciale zitting bijeengekomen. Door de Belgische en Nederlandse bisschop pen wordt vrij regelmatig van gedach ten gewisseld over de lopende vraag stukken. Beide episcopaten hebben na hun eigen bijeenkomsten bovendien be sloten tot het onderhouden van de meest intense contacten met andere episcopa ten. Zo onderhouden de Belgische bis schoppen onder leiding van kardinaal Suenens verbindingen met de Franse, Duitse en Afrikaanse bisschoppen, waar bij uiteraard het feit dat vele Afrikaan se bisschoppen van Belgische origine zijn, het contact vergemakkelijkt. De Nederlandse bisschoppen, die nu bezig iijn hun definitieve voordracht samen te stellen; onderhouden eveneens intens contact met de bisschoppen van Duitsland, Oostenrijk en België, doch ook met de bisschoppen uit Azië en Afrika, onder wie zich enkele Neder landers bevinden, alsmede met de bis schoppen van Canada. Intussen betekent dit intern overleg voor de bisschoppen veel op en neer getrek, veel gecorrespondeer en veel ge telefoneer. Van de Nederlandse bisschop pen zijn mgr. De Vet en mgr. Bekkers belast met de contacten met de andere episcopaten. Het Italiaanse episcopaat bestaande uit ongeveer 300 bisschoppen, vergader de gisteren eveneens, zo ook de Duitse, Amerikaanse, Oostenrijkse en Afrikaanse bisschoppen. Vandaag komen de meer dan 100 Braziliaanse bisschoppen bij elkaar. Gisteravond om 6 uur hebben de ver schillende episcopaten bij het secretari aat-generaal van het concilie hun lijsten ingediend met de namen van hen, die zij kandidaat stellen voor het lidmaat schap van de tien Concilie-commissies. Heden beginnen dan de verkiezingen voor de 160 leden van de tien Concilie commissies. Paus Joannes benoemd er zelf 8 in elke commissie. Ook de 106 generale oversten en abten op het Concilie hebben een eigen lijst bij het secretariaat ingediend. Koningin Ingrid van Denemarken, die met haar dochters Benedikte en Mar- garethe een particulier bezoek aan het Nederlandse koninklijke gezin had ge bracht, is gisterenmiddag weer naar Kopenhagen teruggekeerd. De beide prinsessen namen de gelegenheid te baat om in de belastingvrije winkel op Schiphol nog gauw even een souvenir aan dit bezoek in te slaan. Een 47-jarige vrouw uit Hoensbroek, die in de nacht van zaterdag op zon dag haar 46-jarige man na een hevige echtelijke twist met een aardappelmesje in de hartstreek stak, waarna de man overleed, zal woensdag of donderdag voor de officier van justitie te Maas tricht worden geleid. Het drama speelde zich rond half twee af. Het slachtoffer, een mijnwerker die in zijn vrije tijd als kelner werkte om wat bij te verdienen, werd rond dat tijd stip door zijn vrouw van het café af gehaald. Er ontstond op straat een woordenwisseling die in de woning werd voortgezet. Toen het tweetal slaags raakte, liep de vrouw enkele hoofd wonden op. Op een gegeven moment raakte ze zo opgewonden, dat zij een aardappelmesje greep, waarmee ze haar man in de borst stak. Deze zakte in elkaar. Hij vroeg de vrouw nog een dokter te halen, hetgeen ze onmiddellijk deed. Ze belde bij de buren, maar voor dat de dokter arriveerde, was de man reeds overleden. De buren waarschuwden hierop gemeentepolitie. ;r De leider van de Engelse nationaal- socialistische beweging, Colin Jordan, is gisteren tot negen maanden gevangenis- Ofschoon het tweede schot van de straf veroordeeld. Hij werd met drie an- Amerikanen op Venus reeds succes deren schuldig bevonden aan overtre- heeft, betekent dit geenszins, dat deze ding van de wet op de publieke orde, in gecompliceerde poging om de maan te verband met de politieke organisatie bereiken, al bij voorbaat geslaagd mag „speerpunt". De secretaris van deze be- heten. Hoewel de afstand van de aar- weging, John Tyndall, werd tot zes de tot de maan 100 maal kleiner is maanden veroordeeld; de beklaagden dan de afstand van de aarde naar de Deni Pirie en Ke-rr-Ritchie kregen ieder planeet Venus, zijn de voorgaande drie maanden. Naar eerst gisteren bekend is gewor den. is zaterdagmiddag in de Van Essen- kazerne in Ede de ongehuwde dienst plichtige wachtmeester L. Th. Jansen uit Velp door een kogel in het hoofd ge troffen. In zeer ernstige toestand werd hij naar het Julianaziekenhuis in Ede vervoerd. Wachtmeester Jansen, die wachtcom mandant was, bezocht de keukens van de onderofficiersmess met een geladen „Uzi", een pistoolmitrailleur die nog niet zo lang bij het leger in gebruik is. Hij legde het wapen even op een tafel in het voorportaal van de keuken, waar na het ter hand werd genomen door een wachtmeester uit Nijmegen. Plotseling gingen er vier schoten af. Eén kogel raakte het hoofd van wachtmeester Jan sen. Zijn collega kreeg een shock en werd overgebracht naar het militair hospitaal in Utrecht. Het Russische regeringsblad „Izwes- tia" meldt dat piloot Martistsjenko, die 20 jaar geleden door toedoen van de chef van Stalins geheime politie, Be- ria, volkomen ten onrechte wegens „verraad" gevangen werd gezet, eerst kortgeleden verlof heeft gekregen om weer een vliegtuig te besturen. Martis tsjenko, die in de laatste wereldoorlog aan 285 luchtgevechten heeft deelgeno men en 18 vliegtuigen heeft neerge schoten, is nu weer lid van de com munistische partij en heeft een af schrift gekregen van de orde van Le nin, waarmee hij destijds werd onder scheiden. Het Dairïrak heeft gistermiddag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stemming voor de internatio nale waarden. Hierbij waren de AKU- aandelen bepaald vast, daartegenover de overige hoofdfondsen over de gehele linie een weinig lager. AKU opende op 345 U, tegen een vorige slotkoers van 343. Er bestond voor dit fonds enige lokale speculatieve belangstelling. Men houdt er ter beurze rekening mede, dat dit concern spoedig de derde-kwartaal- cijfers 1962 zal bekendmaken. Deze cij fers zullen, aldus de beurs, zeker niet tegenvallen gezien de gang van zaken bij de dochtermaatschappijen. Later op de middag werd 346'2 voor de rayon aandelen betaald. Het fonds verliet de beurs op bijna het hoogste punt van de dag. Philips min zestig cent op f136, Unilevers zeventig cent lager op f 125,10, terwijl Kon. Olie een dubbeltje lager opende op f 141.40. Hoogovens min 3*2 punt bij een eerste notering op 507. De handel was in alle hoeken van de hoofd fondsen aan de magere kant. Later op de middag liep de koers voor de Hoog oven-waarden als gevolg van lichte vraag in een dunne markt terug tot 500. Voor Unilever groeide in het laatste beurs- halfuur de belangstelling. De prijs bleef schommelen rond de f 125.10. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. Merendeels moesten koersdalin gen worden geregistreerd van een tot drie punten. Ook de leidende cultures noteerden lager. In de staatsfondsenhoek was de stemming goed prijshoudend ech ter met geringe omzetten. HET AMERIKAANSE ministerie van justitie heeft het hof van beroep in New Orleans verzocht gouverneur Ross Bar- nett van Mississippi (zaak negerstudent Meredith) tot een boete van 100.000 dol lar te veroordelen wegens minachting van de uitspraken van het hof van New Orleans. Ned. '59 414 Ned. '61 414 Ned. '47 3i/2 Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons Emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 141.40—142.20; Phi lips 135.50 gb136.60: Unilever 133,20 gb 134.50; Hoogovens 495500 gL 12-10 15-10 99 2/3 991 i 100% 91 2/3 91% 92% 92% 342'2 3451/S 510% 501 F, 136.7 135.70 125.95 125.15 141.50 141.30 115 115% 123% 121 371 369% 332 331 786 785 380 1. 230 1. 230 780 780 128 253*2 253 430 1. 410% 375 377% 690 682 211 205 210 212 722 723 670 660 320 311 341% 340 805 793

de Stem | 1962 | | pagina 11