„Waar blijft waterstaat nu met zijn wetten?" Walcheren Brandweercommandant Sint-Jansteen gehuldigd WKA Zeeland toch weer nieuw leven ingeblazen Ik heb deze tien jaar graag gegeven' I beolinnen Vele et ontv* ZUID-BEVELAND Nog steeds op rand van vulkaan Z.-Vlaanderen Mr. van Schaik Stijfselfabriek Sas van Gent sloot jubileumfeesten afwezig Dijkrecreatie een brandende kwestie i doeken Wat en Wam MIDDELBURG VLISSriVGEN GOES Voorzitter Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond Ongerustheid Kampeerterrein aan de Kaloot Benoeming bij waterschap Toespraken en Landelijk korfbal geschenken Walcherse jeugd door Z.-Vlaanderen met 5-3 geklopt Gelijk spel voetbal- jeugd in Zierikzee Op vergadering te Terneuzen Dagblad De Stem Cas Mulder Zeeuws kampioen 10-duizend meter Taptoe en ontvangst door gemeente Aanvulling Bestuur Min. Zijlstra licht heengaan toe NIEUW-GUINEA ONRUST ONDER NEDERLANDSE AMBTENAREN Achilles-wandeltocht duizend deelnemers m EXAMENS MARKTEN Morgen Korfbal in Zeeland Vandaag HOOGWATER Radioprograi Televisieprogram DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 OKTOBER 1962 BAS-BARITON JAN VAN DER REE ZONG VOOR TEENERS Voor een aandachtig en talrijk jeugdig auditorium trad in de Concert- en Ge hoorzaal de bas-bariton Jan van der Ree op. Met zijn prachtige stem bracht hij zijn gehoor in vervoering, o.a. met het „Largo" van Handel, een lied van H. Wolff en enkele oud-Nederlandse liede ren. Ook de vrolijke noot in dit recital, het geestige „Kermislied" van A. de Clercq oogstte veel bijval. De samenzang werd door Jan van der Ree zowel voor als na de pauze op eminente wijze geleid. Voor de zangvoor dracht kregen de toeschouwers nog een film te zien van Marius Flothuis over het concertgebouworkest, waarbij ver schillende muziekinstrumenten werden besproken. VIJFTIEN JAAR BOND VAN OUDEN VAN DAGEN De Algemene Bond van Ouden van Dagen houdt op vrijdag 2 november a.s. een Zeeuwse dag. Op die datum bestaat de bond in Zeeland vijftien jaar. In het „Scheldekwartier" wordt van 2 tot 5 uur een bijeenkomst gehouden waarvoor alle Zeeuwse gemeenten zijn uitgenodigd. Op 15 november viert de Vlissingse af deling haar vijftienjarig bestaan met een avonduitvoering van 7 tot 11 uur. eveneens in het „Scheldekwartier" waar voor o.m. het gemeentebestuur en direc tie van de K.M.S. zijn uitgenodigd. V.C. „VUSSINGEN" VOOR HET EERST BIJEEN INf NIEUW CLUBGEBOUW De heer P. v. d. Munnik, trainer van V.C. „Vlissingen", hield de eerste voet- baltheorie-bespreking in het nieuwe club huis. Hij belichtte, op kundige wijze, de ver schillende tactische facetten van de voet balsport. Ook nam hij de verschillende aanwezi ge jonge spelers onder de loep en wees op de juiste mentale instelling. Na nog enkele woorden over de training, werd besloten met een gezellig samenzijn. VACATURE AAN HUISHOUDSCHOOL Ter voorziening in de vacature van le rares in de huishoudelijke vakken is voor gedragen mej. W. J. Garssen te 's-Gra- venhage. In de commissie van beheer Vlissings studiefonds zijn periodiek aftredend de heren A. M. de Bont en H. B. J. Knoop. Beiden hebben zich Opnieuw kandidaat gesteld. JEUGDCIRCUS HOGEROP HAD VEEL SUCCES Enkele honderden kinderen hebben za terdagmiddag en enkele tientallen ouders en ouderen zaterdagavond genoten van het optreden van het Jeugdcircus Ho gerop, dat plaatsvond in het Schutters hof. In een bijzonder vlot tempo werk ten de jeugdige tot zeer jeugdige arties ten een programma al van niet minder dan 40 verschillende nummers, alle voor zo'n amateurgezelschap op hoog peil staande. De algemene leiding was in handen van de heer G. Kaaysteker. Voor hun optreden mochten de artiesten vaak een goed applaus in ontvangst nemen. Sas van Gent VIJFJARIGE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEWOND Zaterdagmorgen is op de Westkade bij de suikerfabriek C.S.IVÏ- de vijfjarige J. W. door een auto aangereden. De jongen kwam vanaf de waterkant, waar hij had staan kijken naar het lossen van een bie tenschip, de weg opgelopen, en heeft toen de Belgische pulpauto niet zien aanko men. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het ventje werd door de voorkant van de auto opzij ge slagen, en kwam tegen de stootkant van het kanaal terecht, waarna hij weer op de weg terecht kwam. Doordat de chauf feur de wagen vlug tot stilstand kon brengen werd erger voorkomen. Het ventje is per ambulance naar het zieken huis vervoerd, met een ernstige hoofd wonde. Hjj is inmiddels reeds aan het rechteroog geopereerd. (Van onze redacteur) Tijdens de zaterdag te Zierikzee gehouden algemene vergadering van de Zeeuwse Polder- en Water schapsbond heeft voorzitter P. J. J. Dekker zijn grote teleurstelling uitgesproken over het uitblijven van wettelijke maatregelen op wa terstaatsgebied in het afgelopen jaar. Die teleurstelling is er voor al vanwege het feit, dat de indie ning van het ontwerp Bijdragen- wet Deltawerken en de Wet op de Waterverontreiniging nog steeds op zich laat wachten. Behalve, dat met het uitblijven van deze wetsontwerpen het geduld van de waterschapsbestuurders wel bijzonder op de proef wordt gesteld, dreigt het uit blijven van de Bijdragenwet Deltawer ken, volgens de heer Dekker, afbreuk te doen aan de zelfwerkzaamheid van de waterschappen en te leiden tot een pas sief afwachten van een positieve daad van de rijksoverheid. De beklemmende onzekerheid omtrent de definitieve kostenverdeling van de Deltawerken kan een verlammende uit werking hebben op de besluitvorming van verschillende waterschappen, die er huiverig voor zijn de financiële aanspra kelijkheid op zich te nemen voor de zo hoog nodige dijkverbeteringen, zo ver volgde de voorzitter. Bij de waterschap pen, die desondanks toch met de dijk verzwaringen zijn begonnen, wordt, aldus de heer Dekker, twijfel gewekt over de meermalen door de van regeringszijde gedane erkenning, dat uit een oogpunt van goed bestuursbeleid van het rijk en de waterschappen de Bijdragenwet snel moet volgen op de in mei 1958 door de Staten Generaal aanvaarde hoofdwet. De heer Dekker betwijfelde of de behandeling van de bijdragenwet dit zit tingsjaar van de Staten Generaal nog wel aan de orde zal kunnen komen. De voorzitter voelde zich met het een en ander niet gelukkig, temeer omdat „we feitelijk nog steeds op de rand van een vulkaan leven". De ramp in Duisland is opnieuw een waarschuwing voor ons, aldus de heer Dekker. De voorzitter sprak vervolgens ztfn spijt en ernstige ongerustheid uit over het feit, dat een zo belangrijk vraagstuk als de bestrijding van de waterveront reiniging na jaren van overweging en voorbereiding nog geen wettelijke voor ziening heeft kunnen vinden. Er moet nu gewerkt worden met di verse regelingen van provincies, water schappen en gemeenten, waarvan de in houd is afgestemd op uiteenlopende be ginselen met vele lacunes. De spreker noemde de zuiverheid van het oppervlak tewater in het dicht bevolkte Nederland een eis van de eerste orde. Verder moet de minister nog steeds antwoorden op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de Wet Uitkering Wegen. De heer Dekker wees er op, dat het lastenpeil in verschillende water schappen dermate gestegen is, dat het niveau van één-derde gedeelte van de pachtwaarde van het schotplichtig ge bied is bereikt en in bepaalde gebieden reeds is overschreden. Aanpassing van het wegennet aan de moderne eisen, kan, volgens de voorzitter, pas met recht van de ingelanden worden verlangd, wanneer de daaruit voortvloeiende meerdere kos ten worden gecompenseerd door een ver hoogde rijksuitkering. Evenals vorig jaar sprak de heer Dek ker de hoop uit, dat het beheer van de vooroevers van de waterkeringen langs de Westerschelde aan het waterschap zal blijven. Over de opmerkingen van de voorzitter en de commissaris van de koningin over de dijkrecreatie in Zeeland verwijzen wij naar elders in dit blad. Bij K.B. is benoemd met ingang van 1 november tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polders Ser-Lippens c.a., de heer C. Scheele te Zaamslag, uiterlijk tot het eind van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. In de landelijke competitie van de K. N.K.B, is het Middelburgse Swift 1 in Dordrecht tegen het de vorige competitie nog in de hoofdklasse uitkomende Re genboog tot een uitstekende verrichting gekomen. Weliswaar verloren de oranje- zwarten met 7-5, maar de tegenstand, die Swift bood en het spel dat de Zeeuwen hierbij vertoonden bewees, dat Swift een gelijkwaardige tegenstander was. In klasse 3a kwam Tjoba 1 in den Haag tegen ALO maar net met de hak ken over de sloot (4-5). Tjoba 1 trof een ALO-ploeg, die voor het eerst volledig in het veld kwam. De groen-witten na men in het begin het heft in handc.i en liepen uit tot 2-5. Daarna vatte men het wat te licht op waardoor de Hagenaars terugkwamen tot 4-5 en de wedstrijd nog een zeer spannend slot kreeg waarin de Zeeuwen zich juist overeind wisten te houden. Animo 1 kon het in 3c in den Haag tegen Pams niet bolwerken. In een op niet al te hoog peil staande match ver loren de Souburgers met 8-2. Op vrijdagmiddag 19 oktober a.s. zal de gemeente van 's-Heer Arendskerke in openbare vergadering bijeenkomen Een belangrijk punt der agenda is de bespreking van een ontwerp-uitbreidings plan voor een kampeerterrein aan de Kaloot. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben geschreven, dat er hunnerzijds geen bezwaren tegen het plan bestaan, en dat een terrein aan de Kaloot te Nieuwdorp in het uitbreidingsplan zal worden be stemd voor caravans en tenten. Daar hel terrein echter gelegen is in de nabijheid van het in aanleg zijnde in dustrieterrein in het Zuidsloe, waarvan uitbreiding in de nabije toekomst niet uitgesloten geacht moet worden, zijn zij echter van mening, dat op het betreffen de terrein geen kamphuisjes gebouwd dienen te worden. Architectenbureau 't Hooft heeft een ontwerp-plan vervaar digd; dit plan moet nog ter visie worden gelegd. Evenals voorgaande jaren het geval is geweest, wordt het ook nu noodzakelijk geacht aan on- en minvermogenden een brandstoffentoeslag te verlenen, gedu rende het stookseizoen 1962-1963. Gezien de prijsstijgingen is het wense lijk de inkomstengrens iets op te trek ken. Voorgesteld wordt deze te verhogen; a. voor gezinnen van f 2350.tot f 2700. b. voor alleenstaanden van f 1750.tot f 1900.—. Ten raadhuize te St.-Jansteen is za terdagmiddag de brandweercommandant Maurice Verschueren in de letterlijke en figuurlijke bloemetjes gemanoeuvreerd vanwege zjjn zilveren ambtsjubileum. De raadszaal was bij deze gelegenheid (over) bevolkt metbelangstellenden, die o.a. het plaatselijk gemeentebestuur en de regionale brandweerwereld representeer den. De rijksinspectie was vertegenwoor digd in de persoon van adjunct-inspec teur G. Kortus uit Breda, terwijl daar naast ook de rijkspolitie acte de presen ce verleende. Burgemeester mr. J. I. M. Reuser, die de bijeenkomst leidde, schetste als eerste woordvoerder de veetlzijdige verdien sten van de jubilaris. Namens het ge meentebestuur offreerde hij een kostba re kijker en namens de vereniging van brandweercommandanten een oorkonde met draagmedaille, welke op zijn ver zoek werd opgesteld door de echtgeno te van de feesteling, die zich vereerd zag met een doos bonbons. De heer Kortus liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij voor deze gelegen heid bijzonder graag naar Zeeuwsch- Vlaanderen was gekomen, aangezien de jubilaris een staat van dienst achter de rug heeft, waarop de rijksinspectie trots is. Dit nader toelichtend betrok deze spreker ook mevrouw Verschueren in zijn felicitatiewoord, dat gevolgd werd door een korte maar bijzonder sympa thieke toespraak van de ondercomman dant van het Hulsterse brandweerkorps de heer F. Solleveld, die namens zijn manschappen een kristallen asbak aan bood. De commandant van het korps te Koewacht de heer Dierick liet zijn gelukwens eveneens vergezeld gaan van een stoffelijke attentie, waarna de post- commandant der plaatselijke rijkspo litie A. Wegewijs de voortreffelijke sa menwerking roemde die tussen brand weer en politie steeds bestaan heeft. Met name bij het opsporen der brand oorzaken is deze samenwerking vaak erg nuttig gebleken. Vandaar, dat ook deze felicitatie vergezeld ging van een tastbaar waarderingsblijk. waarna de brand niet geblust, doch gestoken moet worden. Namens het Steense korps sprak Jozef Valke, die de feesteling op geestige ma nier dank bracht voor zijn „altoos op de bres staan" ten faveure der manschap pen. Een zwaar verzilverd beeldje, voorstel, lende een brandweerman uit lang ver vlogen tijden, vormde het geschenk van het korps, dat tevens de echtgenote van de jubilaris vereerde met een fraai bloem stuk. De feesteling zelf, die tenslotte ook nog aan het woord kwam, vertelde hoe bij hem meer dan dertig jaar geleden het enthousiasme voor het brandweerwerk ontstaan was. Zijn taak als brandweer commandant schetste hij als „dikwijls nogal zwaar" (ook voor zaak en gezin) doch ze werd en wordt nog steeds ver licht door zijn eigen manschappen, die hem stimuleerden. Over de samenwer king met de Rijkspolitie had spreker slechts woorden van lof, evenals over die met het gemeentebestuur en in het bijzonder met burgemeester Reuser. Van de brandweerinspectie uit Breda heb ben wij alles geleerd, aldus de jubilaris, die deze inspectie daarvoor derhalve dank bracht. De heer Lucas van Campenhout kwam namens de plaatselijke harmonie een fraai bloemstuk aanbieden. Voorafgaande aan deze officiële hul diging ten gemeentehuize had de jubila ris zich vereerd gezien met een demon stratie van zijn manschappen, waaraan materiaal van dertig jaar geleden en van vandaag-de-uag te pas kwam. Zaterdag is te Kloosterzande een voet balwedstrijd gespeeld tussen twee selec tie jeugdelftallen van Zeeuwsch-Viaan deren en Walcheren (leeftijd 16-23 jaar). Niettegenstaande het kille najaarsweer waren nog heel wat voetbalenthousias ten naar het prachtige Hontenisse-terrein gekomen. Zij zullen hiervan beslist geen spijt hebben gehad, want de jeugdspe lers hebben gezorgd door een zeer aan trekkelijke partij voetbal, waartoe zeker ook het scoreverloop heeft bijgedragen. De 5-3 overwinning die de Zeeuwsch- Vlamingen behaalden mag verdiend ge noemd worden. Zij legden beslist meer doorzettingsvermogen aan de dag dan hun Walcherse tegenstanders, en waren hen in snelheid beslist de baas. Na ongeveer 5 minuten werd het 1-0 door linksbinnen Haak. Enkele minuten later werd het 2-0 via dezelfde speler na een prachtige voorzet van linksbuiten Waterschoot. Walcheren ging de zaken nu wat energieker aanpakken en slaag de erin door doelpunten van rechtsbin nen Harpe en linksbuiten Overbeeke op gelijke voet te komen met de Zeeuwsch- Vlamingen. Vlak voor rust werd het ech ter toch nog 3-2 voor Z. Vlaanderen. Doelman de Ridder trachtte namelijk een Z. Vlaamse aanvaller de weg naar zijn doel te versperren door vasthouden. Midvoor Lambert schoot de bal uit de toegekende strafschop tweemaal op de keeper doch telkenmale was deze te vroeg naar voren gelopen, naar het oor deel van de scheidsrechter, zodat de strafschop moest worden overgenomen. De derde maal was het eindelijk raak. Tien minuten na rust maakte Walcheren weer gelijk via de linksbuiten Overbee ke, die een niet te missen kans kreeg na een grandioze misser van de Z.Vlaam se rechtsback Buysrogge (3-3). Het werd 4-3 door Haak (het derde doelpunt van deze speler) na slecht weg werken van de Walcheren-defensie en 5-3 door rechtsbuiten Zaman die doel man de Ridder net iets te vlug af was, na een goede voorzet van de Nooyer. Dit werd ook de eindstand. De zaterdagmiddag op het sportpark te Zierikzee gespeelde wedstrijd tussen vertegenwoordigende jeugdspelers van Schouwen-Duiveland en De Bevelanden eindigde in een 4-4 gelijkspel. Deze eind stand werd bereikt nadat bij rust de stand 3-1 in het voordeel van De Beve landers was, die na rust nog tot 4-1 uit liep. Bij de Schouwse spelers trok het spel van de back J.. van Beveren en dat van rechtsbuiten Goossens de aandacht. Bij de gasten waren de uitblinkers mid voor De Groot en rechtsbuiten Debbout. Het scoreverloop was als volgt; De Groot 0-1, A. Rijnberg 1-1, Debbout 1-2; De Groot 1-3. Rust. Debbout 1-4, Goos sens 2-4; Van Dijke 3-4, Goossens 4-4. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 Goes. Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT, tel. 6252, Goes I Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 - HULST De Middelburgse atleet Cas Mulder is saterdag in Vlissingen onbedreigd Zeeuws kampioen op het nummer 10.000 m hardlopen geworden. Bij afwezigheid van Hein Cujé, die de voorkeur aan een cross in Oudenbosch gaf, was de tijd die Mulder liet noteren zeer verdienstelijk, n.l. 31.4L6, waarmede hij dit jaar de 5e plaats op de Nederlandse ranglijst be zet. Hans Bostelaar, die de eerste 3 km Mulder op de voet bleef volgen, moest in de laatste kilometer wegens spierpijn de Brabander Zuijderveld laten passeren. De uitslag was als volgt: 1 en Zeeuws kampioen C. Mulder (Dynamo) 31.41,6, 2 C. Zuijderveld (Excelsior '55) 33.51,9, 3 H. Bostelaar (Dynamo) 33.52,8, 4 A. Bouwens (Marathon) 35.27,2, 5 R, Mon- deel (Dynamo) 36.26,8, 6 W- Back (Dy namo) 37.29,5, 7 D. Jeras (Dynamo) 37.51,8. Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P G. KUYPERS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2Va mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,20. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. De ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek te Sas van Gent georganiseerde feestweek is beëindigd met een muziek festival en besloten met een taptoe in he park nabij de kiosk. Deze taptoe werd uitgevoerd door De Unie uit Breda. Ze dwong ieders bewon dering af. Ook de muzikale prestatie was in één woord af. Het is lang geleden, dat in Sas van Gent een dergelijk uitmuntend korps is opgetreden. Om 5 uur n.m. had het gemeentebestuur de directie en de staf van het feestvierend bedrijf uitgenodigd voor een officiële ont vangst op het gemeentehuis. De burgemeester beklemtoonde, dat in deze officiële ontvangst op de eerste plaats moest gezien worden een hulde blijk van de zijde van de gemeente aan het jubilerende bedrijf, dat gedurende een halve eeuw een zeer voorname rol heeft vervuld in de economische ontwikkeling van Sas van Gent en de kanaalzone en een bron van bestaan en welvaart is ge weest voor velen uit Sas van Gent en di recte omgeving. Namens het gemeentebestuur en geheel de bevolking van Sas van Gent, dankte hij de directie voor de aangeboden gemeente- vlag en de vele andere „beaux-gestes". Daarna gaf de burgemeester 'n terugblik over de voorbije 50 jaren, van een zeer klein bedrijf, destijds opgericht door Prospère Callebaut en thans de prachtige grote fabriekscomplexen met het mooie sociale gebouw. Wat dit sociale gebouw betreft meende hij nog te moeten opmer ken, dat dit gebouw een symbool betreft van de evolutie op het gebied van de verhoudingen tussen werkgever en werk gever hetwelk een blijvende getuigenis zal aangeven van de vooruitstrevendheid van de directie. Vervolgens attendeerde de burgemees ter op de gunstige ligging Van de ge meente Sas van Gent t.o.v. het huidige kanaal en het toekomstige grote scheep vaartkanaal Gent-Terneuzen. Door deze gunstige ligging hebben zich indertijd grote industrieën in de gemeen te Sas van Gent gevestigd en zullen er zich nog meerdere kunnen vestigen. De burgemeester vestigde er speciaal de aandacht op, dat de gemeente alles in het werk zal stellen om een zo prettig mogelijk woonklimaat te scheppen voor al de werknemers in de betreffende be drijven en wel door middel van een des kundig opgezet uitbreidingsplan, waar van een maquette werd vertoond. Last but not least releveerde de bur gemeester, dat de gemeente al het moge lijke zal doen om de industrieën, zowel gevestigde als nieuwe vestigingen, alle mogelijke voordelen te bezorgen. (Van onze correspondent) De heroprichtingsvergadering van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel Zeeland, die te Terneuzen in Hotel „Des Pays Bas" werd gehouden, zal beslist als één der vermakeiijkste in de anna len biyven voortleven. Dat het toch tot een wederoprichting is gekomen, is dan ook uitsluitend te danken aan het hand jevol aanwezigen, die onder leiding van drs. L. Lockefeer uit Hulst waren geko men met de vaste wil om het amateur toneel in Zeeland weer nieuw leven in te blazen. De vertegenwoordigers van de Camere van Rhetorica „De Transfiguratie", van het Reizend Zeeuwsch-Vlaamse Volksto neel, van ..Stoppeldijk" en van ,,St Pau- lus" uit Middelburg plus nog enkele ge nodigden, hebben een uur lang zitten wachten op de beide hoofdbestuursleden, mr. Th. van Schaik en Fr. Bloemkolk, respectievelijk landelijk voorzitter en se cretaris van het W.K.A. Eindelijk werd dan toch maar besloten de vergadering te beginnen en het was drs. Lockefeer, die (voorlopig) de lei ding op zich nam. De heer Lockefeer stelde al spoedig de verkiezing van het voorlopige bestuur aan de orde, dat zou bestaan uit de heren drs. W. Dusarduyn (Goes), A. M. Goossens (Oostburg), B. Holthuis (Middelburg), drs. L Locke feer en Ch. Heirman, beiden uit Hulst. Met de vraag van de heer Heirman of dit voorlopig bestuur als geheel nieuw moest worden beschouwd of als een aan vulling op het bestaande, wierp hü met een een stevige knuppel midden in het bekende hoenderhok. Het bleek n.l., dat van het vroegere bestuur één, de penningmeester J. van Hecke uit Middelburg, een paar jaar geleden het zinkende schip niet had ver laten en zelfs nog gelden van het W.K.A. Zeeland onder zijn berusting heeft. Mèt de heren Lockefeer en Heirman vorm de de heer van Hecke het driemanschap, dat de maatregelen met het hoofdbe stuur besprak om tot wederoprichting van het W.K.A. Zeeland te komen. Nu bleek hij niet bij het voorlopig bestuur te zijn genoemd en zelfs geen uitnodiging voor deze vergadering te hebben ontvan gen. Alleen de heer Bloemkolk kon een ver klaring geven, want een afschrift van een brief van de heer van Hecke aan de heer Bloemkolk gaf tamelijk weinig hou vast. Teneinde raad ging men de heer Bloemkolk opbellen. Het antwoord van zijn vrouw luidde, dat hij ergens in de streek (rond Amsterdam) zat. Op zijn zachtst gezegd vond de verga dering dit maar vreemd en de boot was helemaal aan toen men ook de landelijke voorzitter, mr. van Schaik, ging opbellen en men te horen kreeg, dat hij niet thuis was. Niettemin stond op de agenda ver meld. dat hij om drie uur in Terneuzen zou spreken over ,,Wat willen wij in en met het W.K.A.". Drs. Lockefeer ver klaarde met grote ernst, dat hij zich be slist niet met deze gang van zaken kon verenigen en dat hij zich hierover ernstig zou beklagen. Hf zei van deze gang van zaken helemaal niets meer te begrijpen omdat beide hoofdbestuursleden zich van te voren voor deze vergadering zoveel inspanningen hebben getroost. Bovendien bestaat er een goede kans, dat er op de eerstvolgende Genesiusdag meer over dit geval uit de bus zal komen. Er is lang over en weer gepraat over de kandidatuur van de heer van Hecke. Men was het er unaniem over eens dat deze, gezien zijn grote verdiensten voor het W.K.A. Zeeland wéér in het bestuur moet worden opgenomen. Eigenmachtige maatregelen van de heer Bloemkolk in verband met de samenstelling van het bestuur werden pertinent niet genomen, maar allerlei onduidelijkheden deden de vergadering besluiten de voorgestelde vijf als voorlopig bestuur aan te hou den en tenslotte op een zo spoedig moge lijk te houden nieuwe bespreking (als het wil lukken mèt de heer Bloemkolk) definitieve beslissingen te nemen. (Van onze speciale verslaggever) Minister Zijlstra (financiën) heeft za terdag op het partyconvent van de an ti-revolutionaire party in Utrecht zijn besluit toegelicht om in 1963 geen zit ting te némen in een nieuw kabinet of in de Tweede Kamer. „U moet mij voorlopig even vrijlaten, ik moet even afstand nemen", zei prof. Zijlstra. „In 1952 ben ik uit de univer sitaire wereld gekomen en thans, 44 jaar oud, kan ik niet die wetenschapsman meer worden, die ik had willen zijn. Het zijn een zwaar offer en zware jaren voor mij geweest. Ik heb die tien jaar echter graag gegeven en in de A.R. een vooraanstaander positie verkregen dan ik ooit had gedacht". Prof. Zijlstra ver klaarde, dat hij misschien een ander besluit had genomen wanneer hij 15 jaar ouder was geweest. „Ik kan het ech ter op mijn leeftijd niet opbrengen en ik voel me er ook nog niet toe geroepen om die homo politicus te worden, die men in mij wil zien". Prof. Zijlstra verzeker de zijn gehoor evenwel, dat zijn terug treden geen afscheid van de A.R. of van de politiek betekent. In A.R.-kringen heeft ook het niet te rugkeren in 1963 in de Tweede Kamer van mr. Roosjen nogal deining veroor zaakt. Mr. Roosjen verklaarde op het In een tijdens het weekeinde te Hol landia gehouden staf-vergadering is ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit dat Nederlandse ambtenaren, die zich bereid hadden verklaard onder het be wind der Verenigde Naties te blijven doorwerken, thans nagenoeg allemaal ondergeschikte functies vervullen. Ook werd erover geklaagd dat de indruk be staat, dat op hun adviezen nauwelijks acht wordt geslagen. In de laatste twee weken hebben zich tussen de internationale ambtenaren en de Nederlandse functionarissen nogal eens wrijvingen voorgedaan en velen hebben daaruit de slotsom getrokken, dat zij het land beter kunnen verlaten. De epidemie op zuidelijk Nieuw Guinea heeft tot nu toe veertig doden geëist, maar men vreest, dat het uit eindelijke aantal slachtoffers hoger zal komen te liggen, omdat steeds meer dorpen worden aangetast. Het staat nu definitief vast, dat het een cholera-epidemie is, een ziekte, die tot dusver nooit op westelijk-Nieuw- Guinea voorkwam. Het Indonesische parlement heeft zaterdag eenstemmig een Japans Indonesisch vriendschaps- en handels verdrag goedgekeurd. (Van onze redacteur) De heer P. J. J. Dekker, voorzit ter van de Zeeuwse Polder- en Wa terschapsbond heeft zaterdag j.i tijdens de algemene vergadering te Zierikzee het probleem van de dijkrecreatie aan de orde gesteld. Meer en meer kan men het verschijn sel waarnemen, dat de bewoners uit de eigen omgeving en de toeristen de Zeeuwse dijken gebruiken voor recrea tieve doeleinden. Dit gaat soms ten kos te van de hoogwaterkeringen. De heer Dekker was van mening dat naast een goed beheer van de hoogwa terkering toch ook tegemoet kan wor den getreden aan de behoefte van dijk recreatie. Dit kan indien de water schapsbesturen positief staan tegenover dijkrecreatie en wanneer de recreatie zoekenden volledig begrip tonen voor de noodzaak dat de dijken in het belang van de algemene veiligheid in goede staat moeten blijven. De heer Dekker was verder van oordeel dat de dijkre creatie tijdig in goede banen moet wor den geleid. Hij dacht aan een commissie ad hoe ter bestudering van het pro bleem. Tijdens dc maaltijd, die na de verga dering volgde, zei de commissaris van de koningin voor Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot, dat Gedeputeerde Staten zich zo spoedig mogelijk over het pro bleem zuilen beraden. „Dit wordt een brandende kwestie voor Zeeland", aldus de commissaris. Tijdens de vergadering van zaterdag werden de heren P. Boudeling, P. Dek ker en jhr. mr. G. Rutgers van Rozen burg in het bestuur gekozen. Ir. J. Snip en prof. Van Rummelen hielden lezingen over resp. de Ooster- scheldebrug en de geologische toepassin gen op waterstaatsgebied. De Oosterscheldebrug moet op 31 de cember 1965 klaar zijn. Dat het niet zo maar een streefdatum is, blijkt uit het feit dat de aannemers elke dag dat zij het werk eerder opleveren een premie tegemoet mogen zien van f 5000,-. Elke dag later komt hen daarentegen op een boete van f 5000,- te staan. Zaterdagmiddag organiseerde de gym nastiekvereniging „Achilles" uit Middel burg, onder ideale weersomstandigheden en voor de laatste maal in dit seizoen een wandeltocht. De organisatoren, met name de heer J. Bal, mogen als afsluiting van het wandelseizoen terugzien op een bijzonder geslaagde middag. ,,Een wandeltocht als nooit tevoren", zei de heer Bal na afloop. „We hadden wel verwacht dat er velen zouden meedoen maar dat dit er op vier na elf honderd zouden zijn, neen, dat hadden we niet verwacht." De, om precies te zijn, 1096 tippelaars (sters), komende uit o.a. Goes, Koude- kerke, Middelburg, Souburg, Vlissingen en uit het Brabantse Oosterhout, gaven aan het reeds in herfsttinten gestoken Walcheren, een bont en kleurig aanzien. De wandelaars, allen gestart vanaf het marktterrein te Middelburg, waar ook de finish was, liepen in groepsverband of individueel, de parkoersen van 25 km, 15 km, 10 km en 15 km- Alle routes waren uitgezet op Walche ren, waar vele inwoners de bonte stoet met veel belangstelling aan zich zagen voorbij gaan. Bijzonder veel sympathie, vooral van de zijde der dorpsbewoners, ging uit naar de wandelaarster mevr. A. E. v. Dalen-Dronkers uit Middelburg, die het parkoers van 25 km geheel op klompen uitliep. Nadat de wandelaars met muziek de Zeeuwse hoofdstad waren binnengehaald werden in het Ned. Koffiehuis herinne ringsmedailles, waarin het stadhuis van Middelburg en eiketakjes waren gegra veerd, uitgereikt. convent aan die spanning en onrust een eind te willen maken. Hij vroeg het con vent niet af te wijken van het voorlopig advies vau het centraal comité der kies verenigingen en hem niet op de gros lijst te plaatsen. „Ik heb besloten mij niet meer voor de Tweede Kamer herkiesbaar te stel len", aldus mr. Roosjen. Dr. Berghuis zei dat nog steeds beslo- ten, vertrouwelijke besprekingen gaan de zijn met de C.H.U. voor een nauwere politieke samenwerking. „Stoort u er ons liever niet in", vroeg hij het con vent. Hij liet voorts doorschemeren niet onwelwillend te staan tegen lijstverbin- dingen A.R.—C-H.U. bij de aanstaande verkiezingen, waarover C.H.U.-voorzit- ter Beernink onlangs gesproken heeft (Advertentie) Charmant en fleurige Nieuwe Kodijko creaties, en heel voordelig. Ook zeer aan te bevelen voor I jaar linnenwevers. Eindstraat 20 - Tel. 36177 MIDDELBURG 12 oktober Aard appelen, bintjes; bonken II 1020,grote II 820; tomaten A I 178, B I 188, C 1 158. A II 200, B II 213, C II 155; peren pree conf. 65-70 36, 60-65 41, 11 D 16 III grof 26—39, III fijn 923; appelen james gneve 75-op 42, 70-75 40—41, 65-70 35—41 II L> 23—32, III grof 36; cox 65-70 33—46. 60- 65 29—50 55-60 35 II D 11. III grof 28; transparant de croncels 75-85 33—36, 65- 75 32—34, II D 21, III grof 28—31. III fijn 1516; ananasmeloenen 1370; bra men 30; perziken 213; aardbeien per doos 51; druiven bl. alicante I 171181, II 143158, frankenthaler I 165. II 160— 161; appelen val en kroet (doordr.) 35; peren val en kroet (doordr.) 14; bloem kool 3 pk 17—31, 4 11—28. 6 11—248 11- 18; komkommers gr. 60-75 2225 50-1 13—19. 40-50 11—18, 35-40 11—12, krom Per kg 1015 witte 35-40 14. andijvie I 1150, II 600; savooiekool I 1800, II 1800; prei I 1400, II 1200; witte kool 89; spi nazie met bietenvlieg doorgedraaid; sla 3,521; snijbonen 42—71; witlof A I 125129, B II 93104; kassnijbonen 113 123; bospeen 2024; waspeen 1023; dubb. bonen 105138; kussa 14; uien 5 16; boskroten 1013; rode kool 417; kroten per kg 1522; pronkbonen 61—74; spinazie 32—49; chincse kool 69; knol selderij 1733; postelein 32—43; appelen lexton superbe I 85-90 33. 80-85 37, 75-80 40, III grof 27; allington pippin I 70-75 25, 65-70 27, 60-63 25: james grieve II 75-80 32, 70-75 33, 65-70 36. II D 25, III grof 29, III fijn 22, kroet 9; doyenne du cornice I 80-85 76, 75-80 86, 70-75 90, 65-70 7778, 60-65 65; cox orange pippin I 80- op 56, 75-80 60—64. 70-75 65—67, 65-70 62— 66, 60-65 49—52, 55-60 35.30—35.80—39, II D 21, III grof 41—42, III fijn 24. kroet 13 glorie van holland I 80-op 29, 75-80 33. 70- 75 34, 65-70 32 II D 21. III grof 27. III fijn 18, kroet 15; peren legipont I 70-op 56, 65-70 58, 60-65 53. 55-60 42, II D 14, III grof 23. Ill fijn 16, kroet 6; bonne louise II 60-65 40, 55-60 38, 50-55 30, II D 18, III grof 25. III fijn 20, kroet 6; conference I 70-op 54. 65-70 56. 60-65 62. 55-60 53, II D 25, III grof 36, III fyn 24, kroet 6. (Advertentie) BRUNSWICK BOWLING Air-conditioned Nassausingel 28, tel. 38452 Breda Geopend van 9 tot 24 uur. Za. en zo. tot i uur '8 nachts Vrij entree Kinderkamer, huistelevisie, par keergelegenheid. restaurant, bar, snackbar Ga bowlen en speel het spannendste spel voor het hele gezin In de eerste klasse vergrootte Togo 1 haar voorsprong door met 3-8 bij Tjoba 2 te winnen. In klasse 2a vergaarde Switt 3 tegen Zuidwesters 2 opnieuw twee pun. ten (2-11) waardoor de Swift-ploeg in de buurt van de kopgroep blijft. In klasse 2b werd duidelijk, dat Togo 2 niet meer die kracht bezit van het vorige seizoen. De Goese reserves hadden de handen meer dan vol aan de fris spelende Volharding-ploeg. In de tweede helft moest Togo 2 zelfs nog enige tijd tegen een 1-2 achterstand aan kijken. Een slotoffensief bracht echter toch nog de volle winst (3-2). De strijd om de titel die in deze klasse wel zal gaan tussen Blauw Wit 1. Volharding 1 en Togo 2, belooft zeer spannend te gaan worden. Door de Volharding-nederlaag kwam Blauw Wit 1, dat royaal met 101 van Tjoba won, weer aan de leiding. De overige uitslagen waren: 3e klasse A: Animo 3Atlas 3-5; Ondo 2—-Stormvogels 4-3, NoadBKC 0-4. 3e klasse B: VZODVolharding 2 0-5; Blauw Wit 2—Elto 2 1-5. 3e klasse C: Blauw Wit 3Tjoba 4 8-3, Togo 4—Dos '55 7-3. TTpry MIDDELBURG Electro 20 uur De rode kaper kapitein, 14 j. City 20 uur Diamanten bij het ontbijt, 18 jaar VLISSINGEN Luxor 20 uur Nachtclub de Groene Spin, 14 j. Aihanibra 20 uur Diamanten bij het ontbijt, 18 j. Britannia 10 en 14 uur Jeugdvoorstel lingen Het Ned. Jeugdtoneel GOES Grand 20 uur Diamanten bij het ontbijt, 18 j. Prins van Oranje 20 uur Driemaal koekoek, voor ZVU SAS VAN GENT Olvmpia 20 uur My Geisha. AXEL Het Centrum 20 uur Gezworen kame raden, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Mit Musik ins Paradis TERNEUZEN Luxor 20 uur My geisha OOSTBURG Ledel 20 uur Een meisje werd aan' gerand HANS WEERT Kaj Munk 20 uur Jaarvergadering Sportlust ZIEKENVERPLEGING Te Breda is in het Ignatiusziekenhuis mej. I. L. T. Cornelissens uit Terhole geslaagd voor het diploma A, ziekenver pleging. DERDE STUURMAN Voor derde stuurman op de grote han delsvaart slaagde te 's-Gravenhage de heer A. v. d. Snepen uit Terneuzen. Morgen, dinsdag 16 oktober, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 4.50 en 16.59 uur; Terneuzen 3.56 en 16.14 uur; Vlis singen 3.28 en 15.43 uur; Wemeldinge 5.31 en 17.43 uur. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Toen de- hel losbrak HULST Bioscoopgebouw 20 uur Compagnon! in het kwaad. 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur De moordende minnaar GOES r A| Korenbeurs 20.15 uur Lezing voor Al liance Francaise ANTWERPEN KVO 20 uur Lucia van Lammermoor 7oals bekend zal d haar steravondpro men uit samen thui1 microfoon donderda, een nieuw spel lanc de titel „Opsporing Reeds nu hebben honc paren zich aangemelc name aan dit spel, de bedoeling is dat twee paren de man zal worden „ontvoer r\e achtergeblevenen worrld in een glazen cel op h] dium geplaatst en krijg Maandag 15 ok| HILVERSUM 1 41 NCRV: 12,25 Voor boer en| Land- en tuinb.meded. 12,33 12.53 Gram., event, act. 13, Licht ens. 13,45 Britse liederl Schoolradio 14.30 Klass. gram gram. 16.00 Bijbeloverd. 16.31 uit heden en verleden 17,00 17.15 V.d. jeugd 17.30 Lichte Beursber. 17,45 Regeringsuitz. se gulden, doör W.H.A. Briig Orgelspel 18.30 Klass. gram. 1 weerber. 19,10 Gram. v.d. te Radiokrant 19.50 Operettefragr Iedere avond kamermuziek. Lichte gram. 22.00 Volk en staal 22.15 Pianorec., klass. muz. 22, Avondoverd 22.55 Boekbespr. vraagbaak 23,40 Lichte gram HILVERSUM II 298 VARA: 12,00 V.h. plattelan ork. en zangsol. 12,30 Land- ei 12,33 Act. of gram. 12,38 Ham. 13,00 Nws. 13,15 V.d. middens licht kwintet 13.45 Wikken ei 14,00 Salonork. met zangsol. 14; 15.15 Solisten-ens. van het R moderne muz 15,45 Archeolo lez. (I) 16,00 Zestig minuten zestig 17,00 Oude liedjes 17 17,35 Hammondklanken 17.50 1 18,00 Nws. en comm. 18,20 A band 18,50 Openbaar kunstbed overz. 19,15 Regeringsuitz.; Bes| volking vraagt uw aandacht kolder, hoorspel (II) 20.00 N™ lodieën-Expres 20.30 Je neemt mee hobby-quiz 21.20 InsW Marimba 22,30 Nws 22,40 Omr ramuz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAM! 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Licht. Weerber. 12.35 Landb.kron. 12.41 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Klassi Schoolradio 16,00 Beursber. 16 ken 17.00 Nws. 17.15 Zangrec. les 18.00 Moderne kamermuz. 3 sportber. 18,20 V.d. sold. 18 5( 19.00 Nws. 19,40 In en om dei Lichte gram. 20,30 V.d. jeugd 21.10 Klankb. over Amsterdam! gram. 22.00 Nws. 22.35 Volksdanl gen 22.35 De zeven kunsten 22.51 23,15 V.d. zeelieden. BRUSSEL FRANS 484 m: 12,00 Nws. 12.30 Gevar Klass. muz. 15.03 Lichte gram. 1( muz. 17.00 Nws. 17.15 Kamern. van Belg. componisten 18,45 1 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel 22 30 22,15 Jazzmuz. 22,55-23.00 Nws. Dinsdag 16 okto HILVERSUM I 402 m KRO; 7.00 Nws. 7.15 Klassi V.d. jeugd 7.45 Morgengeb. enl Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 V.d] Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 I 10.15 Lichtbaken, lez. 10.25 Klassf (gr.) 11.00 V.d. vrouw 11,30 L 11,50 Volaan vooruit, lez. HILVERSUM II 298 r AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Ochtei Ochtendvaria (gr.) VPRO: J ning AVRO: 8.00 Nws. 8,15 I 8.20 Lichte gram. 9.00 Ochtend vrouw 9.10 De groenteman 9,15 l klass. muz. (gr.) 9.40 Morgenwijd bespr. 10.00 Arbeidsvitaminen V.d. kleuters 11.00 Palet, progr. Maandag 15 oktol NTS: 19,30 Huckleberry Hou I 20.00 Journ. en weeroverz. 20,2] de KVP 20.30 Gitaarrecital, klfl De koe' humoristisch fill 22.40 Eenzame harten, speelfilm I VLAAMS BELGIë: 19,00 Til 0 Paljas, zijn hondje en de nfl h? 19,40 Zoeklicht op de cl „®'lte'1 2000 Nws. 20.30 Pink! Medium, toneel 22,40 Nwsl ion?^?S BELGlë: 18.30 Nws. 18.' r? les 19,30 Sport 20.00 Do Re Mi, gevar. progr. 21.15 De documentaire 21,45 Balletprogr.

de Stem | 1962 | | pagina 2