Tijdens tweede protestmars: Molotov-cocktails en rotte eieren ADENAUER IN NOVEMBER OP BEZOEK BI] KENNEDY Belgische piratenzender in de lucht Muur" rond Monaco K.V.P.-gespreksdag over welvaart en welzijn Geen crisis in Anti revolutionaire Partij Ulbricht zweert Stalin af ELEKgebogen hoofd Jeebhm DAGBLAD VOOR ZEELAND Westen verwacht nieuwe Berlijncrisis Noordelijke wind Dertien mensen in ziekenhuis Harde klappen Rainier hoopt op hervatting gesprek Bussen uit Nederland Op Bouvigne te Breda JEMEN en Y.A.R. in federale unie DR. W. BERGHUIS CONSTATEERT: Lof voor het kabinet Alleen 't beste... f jood will 102e JAARGANG No. 24106 (Jitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 15 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de 7eeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander en: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VLAMINGEN EN WALEin IN BRUSSEL SLAAGS De leider van de Oostduitse commu nistische partij, Walter Ulbricht, heeft zich aan de zijde van Kroestjev ge schaard en Jozef Stalin, Beria, Albanië en de Chinese Volksrepubliek over de hekel gehaald. Volgens Ulbricht hadden Stalins on juiste opvattingen over de communis tische economie de landen van het ooste lijke blok schade opgeleverd. Hij meende dat Beria, het hoofd van de geheime politie in de Sovjet-Unie, de consolidatie van de communistische maatschappij in Oost-Duitsland had ge saboteerd. I (Va.n onze Belgische correspondent). Gehoor gevend aan de oproep van de Vlaamse culturele organisatie, hebben gisteren vele duizenden Vlamingen deel genomen aan de tweede mars op Brussel, die alles behalve een rustig verloop kreeg. Gedurende bijna vier uur heeft de massa, die door het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken op 75.000 man en door de organisatoren op het dubbele aantal werd geraamd, in rijen van vijftien, ononderbroken door de lanen van het Brusselse centrum gemarcheerd. Kanselier Adenauer zal 7 novem ber aanstaande een bezoek bren gen aan president Kennedy. Zij zullen besprekingen voeren over de kwestie-Berlijn en pogen de gelederen hechter aaneen te slui ten met het oog op een eventuele nieuwe crisis rond de stad. Zowel in Amerika als in Duitsland men er namelük van overtuigd, dat de Russische premier Kroestjev bezig is aan de voorbereiding van een intensieve communistische druk op West-Berlyn. Deze campagne verwacht men in no vember of december. Het zou aldus de Westduitse ambassadeur in Rusland Hans Kroll de bedoeling van Kroest jev zijn het geallieerde militaire ver keer in West-Berlijn te verbieden. Hij zou van plan zijn dit te doen als de Amerikaanse congresverkiezingen achter de rug ztfn. Het bezoek van Adenauer aan Ameri ka zou aanvankelijk pas laat in novem ber plaatsvinden. Het is blijkbaar ver vroegd vanwege de groeiende verwach ting dat Kennedy de volgende maand een ontmoeting zal hebben met Kroest jev. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en zijn Britse ambtgenoot lord Home, hebben tijdens een bespreking met de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromiko nog eens uitdrukkelijk gezegd, dat zij des noods zullen vechten om in Berlijn te blijven en de toegangswegen open te houden. Gromiko is te verstaan gegeven dat de geallieerden Berlijn nooit zullen verlaten totdat de Russen bereid zijn de beide Duitslanden te herenigen op basis van volledig vrije verkiezingen. Ook burgemeester Brandt van West- Berlijn heeft zondag een waarschuwing uitgesproken aan het adres van de Rus sen. „Een militaire aanval op Berlijn zou aanleiding kunnen zijn voor een nieuwe anti-communistische opstand Oost-Duitsland", waarschuwde hij. Ook hij had het er over dat de Russen ieder moment een nieuwe crisis rond Berlijn kunnen oproepen. „Als zij dit willen, zullen zij hun crisis krijgen", aldus Brandt, die eraan toevoegde dat het ge vaarlijk zou zijn indien Kroestjev zou twijfelen aan de westelijke plannen om Berlijn te verdedigen. Hij twijfelde er niet aan of Oost- en West-Duitsland zouden partij kiezen voor West-Berlijn indien het militair zou worden aange vallen. De Westduitse minister van buiten landse zaken Schroder is tijdens het weekeinde naar Washington gevlogen om de kwestie-Berlijn met Kennedy te bespreken. Men neemt aan dat hij ook het bezoek van Adenaue-r zal voorberei den. PREMIER DE QUAY en zijn echtgenote zijn zondag aanwezig geweest bij de doop van hun zes weken oude klein dochter. De doop vond plaats in de H. Familie-kerk in Langley in Engeland. HET R.-K ZIEKENHUIS te Enschede zal voorlopig geen patiënten opnemen omdat een deel van het personeel aan darm-infectie lijdt. PRESIDENT Charles De Gaulle heeft zondag in La Courtine manoeuvres van Franse en Nederlandse troepen gade geslagen. IN CARACAS is Fabricio Ojeda ge arresteerd, staatsvijand no. 1 van het huidige bewind in Venezuela. Ojeda had persoonlijke bindingen met Castro en was ere-luitenant in diens militie. DEN BELLA heeft zich via de televisie tot het Amerikaanse volk gewend en daarin een beeld van zijn land geschetst Dat zag er niet rooskleurig uit van de tien miljoen inwoners zijn er twee mil joen zonder werk twee miljoen kinde ren hebben geen onderwijs en er zijn honderdduizenden Algerijnen die geen onderdak hebben. DE SO V J ET RU SSISCHE militaire bij stand aan Cuba beloopt op het ogenblik tweehonderd miljoen dollar per jaar. COMMUNISTISCH CHINA heeft in een nieuwe nota, die aan de Indische ver tegenwoordiger in Peking is overhaal digd, „krachtig" geprotesteerd tegen t,oorlogsvoorbereidingen", bestaande uit „het onafgebroken neerlaten van Indische valschermtroepen in het gebied van Tsjangdo". Maandag is ter hoogte van de Belgische kust, 8 km buiten Knokke de „piraten zender" Radio Antwerpen op zee in de lucht gekomen met commerciële uitzen dingen voor België. Het schip ligt buiten bereik van de Belgische overheid voert de Panamese vlag. Radio Antwerpen op zee is overigens misschien geen lang leven beschoren. Indien het Belgische parlement een thans hangend wetsontwerp goedkeurt, kan het schip het zwijgen worden opgelegd. Bel gen en buitenlanders worden dan straf baar en kunnen opgesloten worden tot maximaal 1 jaar en beboet met maxi maal 100.000 Belgische franks en inbe slagneming van de apparatuur. De initiatiefnemer van Radio Antwer pen op zee de 72-jarige Georges de Ca- luwe maakt zich echter niet bezorgd, „Ze zullen ons moeten komen halen", zei hij vrijdag toen het schip uit de ha ven van Antwerpen werd gesleept. „Ze hebben alles gedaan om onze afvaart te vertragen en te verhinderen. Ze moes ten ons echter zeewaardig verklaren want dat zijn we." j Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Z Droog weer met aanvankelijk flinke z opklaringen. Zwakke tot matige Z noordelijke wind. Over het algemeen J iets lagere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 17.48 uur. Maan op 19.21 uur. Morgen: zon op 7.05 uur. Maan on- der 20.56 uur. Sterke groepen uit vrijwel alle ge meenten van de Vlaamse provincie eisten met honderden leeuwevlaggen en duizenden spandoeken en plak borden, gelijke berechtiging voor de Vlamingen in de Belgische hoofd stad, vernederlandsing van het be drijfsleven in Vlaanderen, culturele autonomie en parlementaire zetel aanpassing. De betoging ging ge paard met talrijke incidenten. Spandoeken wezen er o.a. op dat een half miljoen Vlamingen momenteel niet het Belgische parlement zijn verte genwoordigd. In slagzinnen werd de voorgenomen uitbreiding van het twee talige Brusselse gebied tot een aantal thans eentalig Nederlandse gemeenten van de hand gewezen. Ook de onver wijlde bouw van de E-3-weg van de Ne derlandse grens over Turnhout naar Rijssel in Noord-Frankrijk, dwars door de Vlaamse provincie, werd duizendvou dig geëist. Talrijke fanfares en de uit volle borst meegezongen strijdliederen schiepen een buitengewoon geestdriftige stemming. De groepen werden ge schouwd door de bestuursleden van de organiserende organisaties en door vele burgemeesters van Vlaamse gemeenten. Deze personaliteiten hadden plaatsgeno men op de trappen van het Brusselse beursgebouw. Fel opgemerkt en luide toegejuicht werd het vaandel van de Nederlandse hogeschool-studenten. Ook kregen de vrijzinnige socialistische en li berale universiteitsstudenten, die in weerwil van andersluidende richtlijnen van de partijbesturen aan de tweede mars op Brussel deelnamen, ovaties over de gehele lengte van de optocht. Aan het Brusselse beursgebouw heb ben zich ook de meeste incidenten voor, gedaan. De openingsformatie van de Vlamingen werd er opgewacht door ne gen manifestanten van het „Mouvement Populaire Wallon" (de Waalse volksbe weging), en de organisatie „Brussel Li bre". Onder het zingen van de Marseil laise en kreten als „Liberté" en „Vla mingen tegen de paal" stortten zij zich op de voorste gelederen en poogden Vlaamse banieren te bemachtigen. Nog voor de politie en rijkswacht in totaal waren 4000 rijkswachters en 1000 politie mannen gemobiliseerd de orde kon den herstellen, waren er harde klappen gevallen. Waalse tegenbetogers bestook ten vanuit zijstraten de voorbij marche rende Vlamingen met zakken roet, pot ten mosterd en flessen inkt. Een Molo tovcocktail ontplofte tussen de betogers, waarbij een student uit Antwerpen werd gewond. De Vlaamse betogers beant woordden deze aanval met een bombar dement van rotte eieren. Er kwam pas rust nadat een betoger een granaat tussen de tegenbetogers had geworpen. Dit tuig verwondde vier personen zodanig aan de benen dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Daarop lieten de Waalse te- Prins Rainier heeft zondag aan zyn Monagasken voor de radio gezegd, dat de maatregelen van de Franse douane op geen ongelukkiger ogenblik hadden kunnen komen. Hy kon niet geloven, dat de Franse regering thans weigert verder te onderhandelen. Bovendien verzekerde hjj dat Monaco de buiten landse Ingezetenen in bescherming zou nemen. In het vorstendommetje spreekt men over niets anders meer dan de Franse douane-maatregelen. Men heeft het dan over het „oprichten van de muur". Ondertussen is de Franse douane rustig voortgegaan met controle langs de grens. Zij dook steeds weer op andere punten op. Soms ontstonden opstoppin gen. De grenzen werden zaterdagnacht „afgegrendeld" even daarvoor was de prins in zijn vorstendom teruggekeerd vanuit Parijs, prinses Gracia is zondag met de grootste spoed naar haar land teruggekeerd, naar „men' zegt brak zij haar bezoek aan enkele Parijse mode huizen af, waar zij haar wintergarde- robe bestelde. Overigens hebben toeristen en Mona gasken zich zondag uitstekend geamu seerd met de douaniers, die met ern stige gezichten aan de aangehouden automobilisten vroegen of ze iets hadden aan te geven. Prins Rainier hoopte, dat het overleg met Frankrijk zou kunnen worden her vat. In ieder geval is er zondag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Mona co en Grenoble. Die heeft Monaco ge wonnen met een bevredigende zege. P.-ins Rainier, die de wedstrijd met zijn vrouw bijwoonde, hoopte dat deze over winning een goed voorteken was. Twee agenten sleuren wen demonstrant over het asfalt om hem voorlopig op te bergen. genmanifestanten zich door een afdeling bereden rijkswachters achteruit drin gen. Prikkeldraadversperringen en Friese ruiters zorgden er verder voor dat beto- ges en tegenbetogers elkaar niet meer konden benaderen. Er vielen evenwei andermaal klappen aan het Rogierplein, nabij het Brusselse noordstation, waar de betoging ontbonden werd. Nadat Waalse tegenbetogers een auto, die een Vlaamse vlag voerde, hadden omgegooid, bezetten Vlaamse demonstranten het nieuwe viaduct. Van die hoge stelling bekogelden zij de tegenbetogers met al les wat zij in handen kregen. Later wer den zij door rijkswachten verdreven. Door de Brusselse politie werden tegen betogers gearresteerd, die in het bezit werden bevonden van een granaat. In totaal liepen bij de incidenten dertien demonstranten zodanige verwondingen op dat zij ter verpleging in het zieken huis moesten worden opgenomen. Onder hen is een politieman. Bij het vallen van de avond was het gros van de Vlaamse betogers naar hun gemeenten teruggekeerd. Terloops zij vermeld dat autobussen in Nederland moesten worden gecharterd omdat in heel Vlaanderen geen autobus meer ter beschikking was. Rond zeven uur 's avonds probeerden Waalse betogers zich te verzamelen rond het Brusselse beurs gebouw, doch zij werden door sterke ordediensten telkens weer uiteengedre ven. In een persconferentie na het einde van de tweede mars op Brussel hebben de organisatoren zich verheugd getoond over het succes. Zij weren erop. dat het Vlaamse volk eensgezind zijn macht heeft gedemonstreerd, cn dat het voortaan iedereen duidelijk moet zijn dat in België geen maatregelen meer kunnen worden genomen die indruisen tegen de Vlaamse verlangens. (Van onze verslaggever) Bijzonder groot was de belang stelling voor de K.V.P.-gespreks dag „Welvaart en welzijn" zater dag in kasteel-Bouvigne te Breda gehouden. Een studiecommissie van de K.V.P. was met een gede gen werkstuk te voorschijn geko men: een uitvoerige nota waarin de welzijnsaspecten van het wel- vaartsbeleid werden belicht. Dr. L. Schneider onderkende in zijn toelichting bepaalde gevaren in deze tijd van hoogconjunctuur „Men zou de in druk kunnen hebben, dat deze nota meer voor buitenlandse dan voor binnenland se consumptie geschikt is", 'n Uitgangs punt dat hij uiteraard meteen, weer be streed, doch dat illustratief is voor de zorg van de K.V.P. voor welvaart en welzijn. Per definitie is welzijn het welbe vinden van de mens in de samenleving niet te concretiseren Diverse dis cussiegroepen hebben zich uitvoerig be raden op o.a. een concretisering van het criterium welzijnsbeleid en enkele al gemene aspecten van externe en interne integratie. Voor het „volwassen worden" van het welzijnsbeleid is het belangrijk te weten op welke objecten zich dit beleid dient te concentreren. In dit kader kon men verwijzen naar het K.V.P.-werkprogram ,,De wereld van morgen", waarin onder verschillende hoofdstukken hieraan aan dacht wordt gegeven. Het was met name de heer H. Jongen uit Heerlen, die, verwijzend naar de aardgasnota, uitdrukkelijk aandacht vroeg voor de functie van de mijnen, Hij achtte het uitgesloten, dat concur - Overal in de stad ontstonden relletjes. Op de foto wil een demonstrant op de vuist met de toeschouwers (Walen), die daar, gezien hun uitdagende houding, geen bezwaar tegen hebben. Jemen en de Verenigde Arabische Re publiek hebben zondag in Sanaa, de hoofdstad van Jemen, hun handtekening gezet onder een akkoord over een fede rale unie. Het verbond zou bechter zyn dan de losse overeenkomst tussen de V.A.R. en Jemen, die in december 1961 door de vroegere imam van Jemen Ah med was afgebroken. Volgens de nieuwe Jemenitische rege ring bevinden zich geen vijandelijke troepen meer in het grensgebied. De strijd was nog aan de gang in Mahrib, een stad in het oosten, die verleden week door de troepen van Hassan, die zichzelf tot imam van Jemen had uitgeroepen, zou zijn veroverd. Men legt verband' tussen de aankomst van Amerikaanse oorlogsbodems en militaire vliegtuigen op Saoedi-Arabische bases en de moge lijkheid dat troepen van koning Saoed van Saoedi-Arabië en koning Hoessein van Jordanië Jemen zouden aanvallen. Hassan deed eerder op de dag in een radio-uitzending een beroep op de re ligieuze en militaire leiders en stan>- nootden zich aan zijn zijde te scharen. u .ultze,nRing werd gewag gemaakt i an het aanbod van de imam om degenen rJL m Zljn- troePen zouden samenwer ken, amnestie te verlenen. .ui rentie door de Limburgse mijnen vol te houden zou zijn. „Moeten straks de mijnen, dan maar gesloten worden vroeg hij bezorgd. Bij alle academische bespiegelingen, die, zoals de voorzitter mr. P. J. M- Aalberse snedig opmerkte met 'n wenk in de richting van dr. Schneider „de goede snit van een snijder" vertoonde, kan men ten aanzien van materiële voor zieningen toch ook zeer concreet zijn. Zwembaden, wijkgebouwen, sociale werkplaatsen, badhuizen, culturele ge bouwen, sportvelden, clubhuizen voor bijzonder jeugdwerk, openbare biblio theken, dorps- en wijkcentra zijn die algemene investeringsprojecten die in Met gebogen hoofden verlaten Plet Ouderland, Fons van Wissen en Elek Schwartz de grasmat van het Deurne- stadion. De nederlaag tegen de Belgen is een feit. Op onze sportpagina's kunt u meer lezen over deze wedstryd. Onze sportredactie en Peter van der Merwe belichten de wedstryd van alle moge- lijke kanten. (Foto Dagblad De Stem) het kader van het beleid ten behoeve van de ontwikkelings- en probleem gebieden extra subsidiëringsfaciliteiten genieten en dan afgezien van voor zieningen in de infrastructuur. Al deze aspecten kwamen in de discussiegroe pen ter sprake en werden nog eens nader toegelicht in de plenaire zitting door een deskundig forum, dat als volgt was samengesteld drs. A. Verdijk, voorzitter mejuffrouw J. S. H. Kok A. P. G. van Koningsbruggen drs- C. H. G. M. Kuitenbrouwer dr. L. Schnei der en H. J. A. Verberk. Het werd een aangename, prettige gedachtenwisse- ling, die een geslaagd slot vormde van een bijzonder geanimeerde dag. De voorzitter van de Anti-Revolutio naire Party, dr. W. P. Berghuis, heeft tijdens het zaterdag in Utrecht gehou den partij-convent nadrukkelijk ver klaard, dat er geen sprake is van een organisatie-crisis in zijn party. Hy zei, „ondanks het verschijnsel der verontrus ten", bepaald niet bezorgd en pessimis tisch te zijn over de toekomst van de Anti-Revolutionaire Partij en van de christelijke politiek. Wel zijn de anti-revolutionairen, vol gens hem, betrokken in een politieke worsteling. Het zou, aldus mr. Berghuis, niet goed zijn, indien dat in deze tijd niet het geval was. Hetgeen op dit moment in de partij in beweging is, zijn, aldus de heer Berg huis, geen afbraakverschijnselen maar groeistuipen. Het zich niet meer beschik baar stellen (op grond van persoonlijke motieven) van de ministers Zijlstra en Van Aartsen voor een Kamerkandidatuur dient, volgens hem, geëerbiedigd te wor den. Verheugd toonde hij zich over het feit, dat de heer Roolvink zich wel be schikbaar stelt voor het Tweede-Kamer lidmaatschap. Nu prof. Zijstra niet meer voor het lijstaanvoerderschap beschikbaar zal zijn, zal de A.R.-partij met verschillende lijstaanvoerders uitkomen. Een landelij ke lijstaanvoerder moet, volgens de heer Berghuis, voor zijn kiezers over de ge hele lijn iets „mythisch" hebben. Dat hadden in de A.R.-partij Kuyper en Co- lijn. Dat had ook nog Schouten, maar vanwege zijn jeugdige leeftijd reeds in mindere mate een man als Zijlstra. Dat „mythische" element hadden in an dere partijen figuren als Drees, Oud en Romme. Ook betrok de heer Berghuis in zijn beschouwing nog de opmerkingen van de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, over het feit, dat een aantal belangrijke figuren uit de Kamer zullen verdwenen. Er is, zei hij, toch iets aan de orde van een toenemend gebrek aan bereidheid om zich aan de politiek te wij den. Blikbaar de besten in den lande zijn niet steeds voor een regeringsfunc tie beschikbaar. De oorzaken van deze ontwikkeling kunnen, volgens hem, ook in een vol strekt buiten-persoonlijke sfeer liggen, bijvoorbeeld in het naar sommiger in zicht minder boeiend worden van de po litiek in een klein land, of in de om standigheid dat andere levenssectoren, zoals wetenschap en bedrijfsleven zoda nige grootheden zijn geworden, dat zij in meerdere mate dan vroeger de aan dacht van de politiek aftrekken. Sprekende over het beleid van de hui dige regering zonder socialisten, zei de heer Bërghuis? dat het kabinet een aan tal aanvankelijk vreesaanjagende poli tieke knelpunten heeft afgedaan en over leefd. Met name noemde hij de voetbal toto, de kinderbijslag, de mammoetwet en in 'een later stadium het dramatische punt Nieuw-Guinea. „Dit kan niet an ders dan tot de erkenning leiden, dat dit kabinet een belangrijke prestatie heeft geleverd en veel waardevols voor land en volk tot stand heeft gebracht." Er is, volgens hem, in de laatste tijd nogal over gespeculeerd, of de Partij van de Arbeid in 1963 al dan niet weer deel van de regering zal uitmaken. In dien het eventueel die kant uit zou gaan en dus in feite het eerste na-oorlogse be wind zonder socialisten reeds na vier jaar zou eindigen, zou dit, naar het oor deel van de heer Berghuis, in wezen wijzen op een politieke mislukking van het regeren zonder socialisten en op een bijzondere en wellicht onevenredige ver sterking van de positie van de Partij van de Arbeid. (Advertentie) Binnenvering Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN

de Stem | 1962 | | pagina 1