5 voor rug !x Piet van der Zande was dit jaar iedereen te glad af invoer Zeeland „Wat zegt U": 1, 2 of 3? r i kv j H J Lb» Wie/renners-sne//ieic/ Met 4 meter holglasheng (en naar de honderd meter-worp (en méér) i l PROCES PROBLEEM PROTEST MARJO Amerika Enorme vlucht J C 1 1 I E 1 1 1 1 r i 1 lL 1 Duivenkroniek van „Den Bruinen" GESTE FAMILIE SUCCES KAMPIOEN Casting-lessen Experimentele dag S .rc i B F 1 G 1 1 B 1 K i Rj Groot man Selectie 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 t - X Ivrouw Puck Goekoop- let vier leden van haar larjo van Schiphol ver- I een tournee van een ■e Verenigde Staten van je leden zijn Sylvia Spel- Kchalkwyk, Tineke Hout- I de Groot. Jtoop heeft namelijk van In of American colleges'' Intvangen om met leden let voorstellingen te ko- bn een aantal universi- pn de genoemde dansers de universiteiten van Raleigh Guilford Tam- j, Gainesville, Columbia, tastleton, Muncie, New pale, New Wilmington, I en Alliance. In Tair/ipa liberty zullen twee v/oor- Irden gegeven. In .-New Janst worden in het Jn- Ibilitation" waarvan piVof Ir is. De dansers breiVt leen instructief program! Ie. dat de toeschouwer! Tal geven van de dage- fn. welke zij moeten ma- volgen klassieke en mo- J waarvan de choreogra- livrouw Goekoop zelf zijn I weer kandidaat csidentschap B-Zvi van Israël heeft er |ich bij de komende ver- oktober voor de derde te laten stellen voor JiaP- In partij, de Mapai, de l^eft in het parlement, lezing vast. lm worden. Voor het ge- |derlandse appeloogst is lijk. want de goudreinet- fcrijkste ras. Hoewel m tel niet meer zo belang- jaren geleden, bestaat d nog 20 pet. van de ■gst uit dit ras en elders pat percentage nog veel J fruitrassen zijn ook de [at dit jaar. Het vorig Invoer van dit ras op 2o fct jaar daarvoor op 29 pudreinette is niet alleen Is handapjpel op de bin- fidse markten, maar de- li ch bijzonder goed voor lel moes van goudreinette en gevraagd. Er wordt Jr>ok gerekend op stevige |e appel. Ruim 30 jaar geleden liep een ambitieus jongmens langs de Oos- terscheldeboorden met een soort werphengel, die nu de lachlust van elke sportvisser van Cadzand tot Den Helder zou opwekken. Het was een eenvoudig bamboestokje, waarop een soort bus gemonteerd was, dat van een aangelast zwen- <*eltje was voorzien om te kun nen draaien. Met deze geïmprovi seerde werpmolen ving de eerste Westbrabantse zeehengelaar Sjaak Jurgers vis! Dat was in een tijd dat nog bijna niemand verpozing aan het zoute water zocht. Op de pier van IJmuiden en in Hoek van Holland stonden de zeevissers nog met enorme palen van bamboe en handlijnen de gul en schar op de blokken te sleuren. Maar de inven tieve Sjaak Jurgers maakte al worpen van vele tientallen meters en bij sloeg aan de dijk bij Goris- hoek op de punt van Tholen met de vaste hengelstok, geep na geep op de wal- Zijn initiatief vond nau welijks navolging want het aantal sportvissers was in die dagen nog niet zo dik gezaaid. En aan de Oosterschelde waren het meestal stomverbaasde boeren, vissers of landarbeiders, die zich afvroegen of die knaap niets beters te doen had. Vandaag de dag is Sjaak Jurgers als een pionier van de Zeeuwse en Westbrabantse zee- hengelarij te beschouwen. En het is leuk te weten, dat deze sportie ve Bergenaar nu een van de beste werphengelbouwers voor de zee is die er in Nederland te vinden zijn. stens 25 procent van alle vakantiegasten in de badplaatsen van Zeeland, is zee- nengelaar. En komt vanwege de vis rijke gronden voor strand en strekdam met het gezin op vakantie, dat strand- genoegen met de hengelsport (van Pa) Kan combineren. De snelle groei van het aantal zeehengelaars in het Zeeuws- Vlaamse (met verschillende zeer goede clubs en organisaties) het West-Brabantse en de Zeeuwse eilanden, leidde 7 jaar ge leden tot een internationaal treffen Bel giëNederland. Een zeehengelinterland, die op het strand bij Knokke werd ver- vist. Er traden 15 Nederlandse- en 15 Belgische zeehengelaars aan, die als de besten van het zoute water konden wor den beschouwd. Het werd een debacle voor de Belgen, die geen schijn van kans hadden. De Nederlandse ploeg, «too? Sjaak Jurgens geselecteerd, bestond uit 15 man, die allen over een zeehengel van rond de 4 meter beschikten, waarmee ze lood en aas zeker 100 meter ver in zee, ver over de de-rde breker, konden wer pen. De Nederlanders, die tevoren het wedstrijdterrein aan de „Belse" kust verkend hadden, wierpen met 0.26 tot 0.35 nylon. Een korte voorslag van dik ker nylon werd alleen gebruikt om hat lood van 60 tot 100 gram ver weg te gooien in een daverende klap op de ste vige holglas-stokken. De arme Belgen waren reddeloos ver loren. Zy kwamen gemiddeld met veel kortere stokken en vry zwaar materiaal aan het strand, dat vol van het vreugde- gehuil van de „Ollanders" was. De Ne derlandse zeehengelaars met een grote kern van Zeeuwen en Brabanders hadden de zege zuiver aan het betere materiaal te danken. Namen als Wout van Leeu wen, en Westerhuis in Vlaardingen, Scia- rone en van Zonneveld uit Rotterdam, Ronald Fenger, van Rooy (Eindhoven) en Sjaak Jurgers uit Bergen op Zoom mogen met ere genoemd worden. Zij hebben als zuivere hengel-amateurs of hengelsporthandelaren, nog voor de grote hengelsport-industrie van wanten wist, de eerste grote zeehengels gebouwd Hun ervaring heeft de laatste tien tot vijftien jaar tot de nieuwste technische snufjes geleid, die telkens weer een iets grotere worp mogelijk maakten. Die dag in Knokke hebben de Belgische zeehen gelaars veel geleerd. Vergist u niet in de Belgen. Drie dagen na hun grote les op deze zeehengel-interland, verschenen de eerste lange stokken met aangepaste zeemolens en dunnere nylon al aan de Belgische zee-waterkant. Wie vandaag de dag de Zeeuwse stranden bezoekt, weet, dat de Belgen hun technische ach terstand in de materialen ruimschoots hebben ingehaald. Hun langste zeehen gels met worpen tot 120 meter (slechts enkele sportvissers) zijn al tot 4.60 me ter uitgegroeid. De laatste ontwikkeling is dat de Belgische topvissers denken het ideaal in een zware zeehengel van 4.50 meter te vinden, die 125 tot 150 gram lood kan werpen, terwijl de Nederlandse werpspecialisten het rond of even boven de 4 meter zoeken met werpgewichten van 80 tot 110 gram. Allemaal met 0,55 tot 0.60 voorslag om de enorme klap over de schouder of het „schot" van de hen gel recht over het hoofd, mogelijk te ma ken. Pas in de eerste jaren vóór de oor log, maar vooral in de na-oorlogse ja ren heeft het gebruik van de werphen gel een enorme vlucht genomen. Dat was een kwestie van techniek, die tot de fabricage van goede hengels, bet&re werpmolens en tenslotte het nylon als vissnoer kwam. De fiberglas-stokken ver overden de wereld, al zal het splitcane altijd een ereplaatsje behouden. Wie echter een stevige en goedkope werp hengel wil hebben voor de zee-visserij, komt in het hol-glas terecht. Het vol- glas wordt meer toegepast voor de klei nere werphengels, die op het binnen water worden gebruikt, Vooral bij de sportvissers, die op de Maas of in de Biesbosch zwerven. Maar met de komst van de bot en schar en gul in zicht, is het goed die revolutie van de verre worp en de lange holglas-hengels eens uit de doeken te doen. Ruim tien jaar geleden maakte diezelf de Sjaak Jurgers met enkele visvrien- den een kleine brochure voor de V.V.V. Bergen op Zoom, die in tekening en ge schrift de beste zeehengel-stekken van mt mooie deltagebied aangaf. Deze stunt •ttrSÏ een ware zeehengelinvasie in west-Brabant en Zeeland geleid. Min- Bij de laatste wereldkampioenschappen tweehandig werpen, gooide de Rotter damse casting-specialist Ronald Fenger 130 meter met een werpgewicht van 30 gram lood. Hij had een nieuwe conolon- glasstok uit één stuk. Een zgn. „blenk"; het ruwe glas dus in een lengte van 4.60 meter, meegenomen op de imperial van zijn wagen. Op die naakte holglasstok had hij een grote zeemolen geplakt en enkele ogen en een topoog opgezet. De „conolon" is het laatste woord op het gebied van glasstokken. Het is lichter dan alle bestaande glasstokken. En dat is bijzonder belangrijk, omdat bij deze grote hengellengten voor zeevissen, het gewicht van de hengel steeds groter wordt. Inclusief de zware zeemolen, krijgt een zeevisser, die een stok van ruim 4 meter mee naar de waterkant neemt, al een kilo tot anderhalve kilo te sjouwen. Er zijn hengels in lengten en gewichten ontstaan, die haast niet meer te „mannen" zijn. Zeker niet voor tenger gebouwde of weinig gespierde vissers, voor wie dit vissen met deze zware stokken geen ontspanning, maar inspanning wordt. Eerste voorwaarde voor de lange zeehengels, die onderhand aan lanceer-inrichtingen voor geleide projectielen doen denken, is een goed evenwicht achter de molen. Bij een twee handige worp met de vinger aan de molen, moet de gehele hengel dus ge makkelijk zonder tegenwicht over het hoofd kunnen pendelen. Bij de worp maakt de hengel bijna een halve slag rond met de plaats, waar de vinger het nylon voor de worp klemt, als draai punt. Weinig zeehengelaars beheersende techniek volkomen. Zeker negen van de tien zouden hun worp belangrijk kunnen verbeteren als ze een aantal goede castinglessen zouden, nemen, het zuivere werpen van vak bekwame wedstrijdwerpers. In Nederland worden door enkele hon derden zeehengelaars al afstanden van 100 meter gegooid met deze lange zee hengels. Er zijn er zelfs enkele tientallen te vinden, die afstanden van 110 tot 130 meter gooien. Dat is geen hengellatijn. De pionier uit Het Krabbegat, Sjaak Jurgers, is er een van. Hij heeft de laat ste maanden enkele stevige conolon-glas- hengels gebouwd in lengten tot 4.20 me ter, die deze verre worp by een goede slag mogelyk maken. En dat is dan om in vaktermen te spreken, een „visworp" me-t zwaar lood en beaasde haken, die de worp door de luchtweerstand nadelig beïnvloeden. Zelfs de casters zijn het er over eens. dat de beste zeehengelaars in Neder land een beste beurt zouden maken op een internationaal castingtoernooi. Het laatste woord is de conolonstok van het lichtste fiberglas, dat er maar te krijgen is. Het komende seizoen komt er nylon, dat zeker 15 tot 20 procent sterker is dan de nylon, die tot nu tcx in de handel was. Er is zelfs een voor liefde aan het groeien de hengels aar JACQUES JURGENS pionier-zeehengelaar één stuk te laten, dus niet meer met ec bus in twee delen uitschaafbaar te m ken. Een 4 meter hengel in twee stukken kan meestal juist binnen in een wagen gelegd worden. Met een hengel van 4 t 5 meter gaat dat niet meer. Nu is er eer soort hengelklem uit Frankrijk gekome die het mogelijk maakt de hengels in ór „dakgoot-rand" van de auto, waarin twee klemmen kunnen worden vastgezet, mee te nemen. Dat gaat prima. En het voor deel is, dat een glashengel uit één stuk iets meer soepelheid, veerkracht en ruggegraat bij de worp behoudt. Dat is voor de conolon-stokken van belang, die de neiging hebben wat veel topactie te hebben. Een van de actuele vragen in de zee hengelsport, in Zeeland en West-Brabant ongekend populair, in de lengte van de zeehengels? Is dat rond de 4 meter of tegen de 5 meter. Al les afhankelijk naar postuur en kracht van de man, die vist. Er dient ook re kening te worden gehouden met het sportieve genoegen, dat door het vissen met de zwaardere lange hengels beslist vergald kan worden, als niet scherp op lichtgewicht glas, lichte reelhouder enz. wordt gelet. Het woord op die vraag van lengte van de holglas-stokken en soort glas is nog niet gevonden. De ko mende jaren staan nieuwe technische ontwikkelingen ook in het glasfiber te wachten. De Philips-ingenieurs in Eind hoven spreken nu al van „glas zo sterk als staal". Nylon, dat lood en haken moet wegbrengen op de diepte der vis gronden zal de komende jaren dunner cn sterker worden. Dit alles zal ook de komende jaren de werpafstand nog belangrijk kunnen verhogen. Om eens een Inzicht in de werpcapaciteit van het beschikbare ma teriaal te krijgen, zal de komende win ter in het Kralingsche Bosch bij Rotter dam een vergelijkend toernooi worden gehouden, waarvoor castingkampioen van Hurck, een hoofdinspecteur van po litie uit Rotterdam, een wedstrijdbaan gaat uitzetten. Op die experimentele zeehengeldag op het droge zullen ook enkele Zeeuwse en West-Brabantse zeehengelaars en zelfs enkele Belgen naar Rotterdam worden genood om de laatste vorderingen van de bouw van de lange „latten" te vergelij ken. Dat wordt een sportieve strijd, waarin het echt niet om namen en mer ken gaat, maar om de harde feiten in kwaliteit van materiaal en menselijke techniek. Sjaak Jurgers van Bergen op Zoom is een van de genodigden. Naast Vlaardingen, Rotterdam en Den Haag. staat Bergen op Zoom met grote gouden letters in het boek der zeehengelkam- pioenen. De laatste weken zijn er zelfs werpgewichten van lood in bomvorm gegoten om de luchtweerstand tot een minimum te beperken. Aan dit bomvor- mige lood, dat als een echte projectie1 door de lucht suist, zijn zelfs al staart vinnen van sigareblik gesoldeerd, om een rechte vlucht door de lucht te garan deren. Een Eindhovense zeehengelaar zelfs al bezig met een proef, lood in de vorm van een miniatuur-straaljager te gieten om te kijken of bij deze snelle worpen het lood niet wat verder kan worden weggegooid door het werpge wicht enige glijvlucht te geven. Zo knut selen en denken enkele tientallen zee hengelaars voor enkele honderdduizen den, die hun vrije tijd aan de zoutwater- kant doorbrengen. Want het zijn alleen dergelijke pioniers, die de sport wat ver der brengen. En als u met het beste ma teriaal uitgerust aan de waterkant ver schijnt en nog met een leeg leefnet thuis komt, bedenk dan dat de vis niet altijd ver uit de wal behoeft te zitten. Soms zit de vis vlak bij strand of dijk. Zo als de laatste dagen de bot en paling op de Zeeuwse stromen in het ondiepe moet worden gezocht. Maar als er ergens op 100 meter uit de kant een stroomgeul of diep gat zit met mooie zeebaars, gul öf tong, kunt u met een dergelijke lange hengel in prijzen van 80 tot 125 gulden vis vangen, die voor anderen onbereik baar is. Dat wilde ik u maar vertellen, omdat naast de gewone stokjes en vas te hengels een lange zeehengel, waar mee u alle kanten uit kunt, niet mag ontbreken. i4 pi ITII vartje per kolom «olommen f 1.- I I! tü IVj A 1 B 8 i i 1 D 1 i i i -| i i K i 1 i nwi m,iii nuf I I kwartje per kolom i 4 kolommen f I.- jjs,. f. a Hf IV* 1 A n I 1 1 B 1 1 1 D 1 1 F 1 1 G 1 1 1 H f l i 1 K B W'JM mm —J Inzendingen uiterlijk dinsdagavond' '8.00 u., postbus 2500 Amsterdam. Hierboven plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel. Deelnemers kunnen deze geDrui- ken als zij meer dan vier kolom men willen invullen. We gaan van de week van start met de kampioenschappen in de wereldbe roemde duivenmaatschappij de Bergse Krabben. Vitesse: 1 J. Hoppenbrouwers, 2 W. Groffen, 3 P. Mertens, 4 P. van der Zande en 5 G. Verbiest. Halve fond: 1 Alfons Bogaert, 2 P. van der Zande, 3 Adr. Verduit, 4 Goossens-Sebregts, 5 J. Dingemans. Fond: 1 P. van der Zande, 2 J. Dingemans, 3 P. Mertens, 4 J. Jans sen, 5 P. Buuron enz. Totaal oude dui ven: 1 P. van der Zande, 2 J. Dingemans, 3 P. Mertens, 4 J. Hoppenbrouwers, 5 G. Adams enz. Jonge mannen: 1 D. Linders, 2 Schouteren-Veren, 4 J. Din gemans, 4 Denijs-De Groot, 5 G. Adams. Navluchten: 1 J. Hoppenbrouwers, 2 P. van der Zande, 3 Schouteren-Veren, 4 G. Verbiest en 5 G. Adams. Kampioenen-generaal over alle vluch ten en tractementen: 1 P. van der Zande, die dit jaar Jan-en-alleman te glad af was, ge ziet hij volhardt in de boosheid, hou je taai Piet, 2 J. Dinge mans (en zonen), 3 J. Hoppenbrouwers, 4 G. Adams, 5 G. Verbies, 6 Denijs-De Groot, 7 Schouteren-Veren, 8 W. Grof fen, 9 F. Geers, 10 M. Geers enz. Dongense duivenbond te Dongen: Vi tesse (twee bovenste van de poulebrief): 1 J. Verharen 1439, 2 A. Coremans 1316, 3 B. Raassen 1285 enz. Idem per duif: 1 A. Coremans 1102, 2 J. Verharen 1042, 3 B. Raassen 986. Halve fond: 1 A. Co remans 1669, 2 A. Trommelen 1621. Idem per duif: 1 J. van Beers 1080, 2 A. Co remans 936, 3 J. van Beers 918. Fond: 1 J. van der Zanden 742. Idem per duif: 1 J. Verkooyen 559, 2 A. Trommelen, 3 idem dezelfde. Generaal-kampioen per duif: A. Coremans 1886. Kampioenschap jonge duiven: 1 J. Heerkens, 2 L. Zijl mans, 3 Fr. Verharen, 4 Jac. Bergmans. 5 L. van Reijen enz. Al deze grote kampioenen onze harte lijke gelukwensen. Nu wij het toch over kampioenen heb ben, een mooi verhaal over Paul Sion van Tourcoing, in zijn tijd de onverslaan bare kampioen van Frankrijk. Hij is reeds jaren tot de vaderen verzameld, maar zijn naam zal voortleven zolang de duivensport beoefend wordt. Mijn leermeester in de stiel zei Sion wiens nagedachtenis ik eerbiedig groet, degene, die mij het meest heeft bijgestaan in het verwerven van ken nis inzake de reisduiven en inzake hoe te kruisen, was de beroemde Rijsselaar mr. Louis Salembier. Zijn naam werd voor het stof der vergetelheid gevrij waard, dankzij een ononderbroken reeks successen op de verre drachten, bijna vijftig jaar lang. Ontelbare amateur^ hebben hun goede duiven van voor de oorlog (van '14 den Bruinen), verkre- gen door zijn edelmoedigheid. Deze grote liefhebber, die toch werkelijk een me nigte kampioenen bezat, volgde in Bel gië en in Frankrijk alle weken van het vliegseizoen de uitslagen van die spelers, die zich bijzonder wisten te onderschei den. Hij was ervan overtuigd, dat an dere liefhebbers even goede, zo niet be tere duiven bezaten dan hijzelf en om werkelijke „cracks" te kunnen verkrij gen, achtte hij het nodig de rassen te kruisen. Elke winter zei hij tegen mij: Paul, wij gaan het hok van deze of gene kampioen in België bezoeken, want hij heeft dit seizoen veel prijzen gewonnen. En als hij een vogel vond, die hem aanstond, dan kocht hij hem om te kruisen. De 31e juli 1914, de dag, waarop de oor log werd verklaard, bevond ik mij in zijn gezelschap in het plaatsje Opdorp om bij mr. Vandenbossche de reisduif te gaan zien, die er, als enige vogel, de zelfde dag was doorgekomen op een dracht van 800 km te Antwerpen ge geven. Dergelijke uitstapjes hebben mij in staat gesteld de lichaamsbouw van de grote vliegers op de fond te beoordelen en te waarderen. Bijna altijd is deze in overeenstemming met de beschrijving van de Frans-Belgische standaard (deze was door Sion opgesteld; den Br.) Ik ben uit de school van Louis Salem bier, ervan overtuigd, dat het nodig is te kruisen en te blijven kruisen om zich te handhaven en nimmer laat ik de ge legenheid voorbij gaan op een sujekt, waarvan ik verwacht, dat het mijn ko lonie zal versterken. Zijn type moet over eenkomen met dat van de vogel, waar mee ik hem wil kruisen. Nooit echter begin ik met een duif zonder hem op de fond te hebben beproefd en zonder een plan te hebben gemaakt wat ermee aan te vangen. Kruisen is een kunst, die iedere lief hebber moet trachten machtig te wor den. In de eerste plaats moet men letten op de typen, die tegen elkaar botsen. De ogen spelen een grote rol. Het voornaamste is overigens de oor sprong en de afstamming der samen te brengen sujekten te kennen. Maar ik ge loof reeds genoeg te hebben verklapt. Mag ik, om te besluiten, verzoeken, dat men deze regels beschouwt, niet anders dan als een eenvoudige uiteenzetting van gedachten, die ik koester omtrent vragen, die de melkers interesseren? De uiteenzetting der gedachten lijkt mij even redelijk als de koppige polemiek dom is" Tot zover de heer Paul Sion, textiel baron en multimiljonair. Deze hoffelijke, sympathieke Fransman, op wie de tijd geen vat scheen te hebben en die tot op hoge leeftijd jong van hart bleef, kocht telkenjare een massa jonge duiven in België. Ik heb het Ameel en Delbar dikwijls horen vertellen. De fokkers kregen daartoe de nodige Franse ringen en de naamringen van de koper. Sion kocht uitsluitend bij de beste liefhebbers en van de beste koppels. Hoeveel ze kostten was geen punt van overweging. Hij was gewoon te betalen wat hem gevraagd werd. Bijvoorbeeld twee- tot driehonderd frank per stuk, in een tijd, dat een pint bier een frank kostte. Al deze jonge mannen wende hij uit op zijn duiven- paleis te Mouvaux (Tourkonje). En zon der uitzondering werden ze op de vluch ten gezet. Hij liet de reismand zeer gron dig selecteren en ruimde aan het eind van het jaar alles op wat niet aan hoge eisen voldeed. Standaardtypes genoten de voorkeur. Het zal de attente lezer duidelijk zijn, dat de heer Sion kampioen van Frankrijk was met de duiven, evenals later zijn collega Boussac het zou worden met de koerspaarden. Zolang hij zijn „systeem" consequent heeft toegepast, was er niet tegen te vechten. Sion leefde in een andere tijd als de onze. Tegen zijn methode van rasvorming bestonden ook destijds sportieve beden kingen. Zij doen aan het feit niets af, dat hij een weergaloos ras heeft opgebouwd, de liefhebberij grote diensten heeft be wezen en ontelbare liefhebbers aan schit terend materiaal heeft geholpen. Allemaal goeie. DEN BRUINEN, Iedereen op deze aardbol was er tot nu toe heilig van over tuigd, dat de meest vriendelijke mensen de Schotten zijn. In Keulen is dat weer eens duide lijk bewezen. Daar voetbalde de Schotse kampioensploeg Dun dee tegen IFC Köln, een wed strijd meetellend voor de Euro pacup. De match eindigde in een forse 40 overwinning voor de Duitsers, die een klasse be ter speelden. De Schotten von den dat niet prettig en zij wei gerden aan te zitten aan een banket, dat hun gastheren ser veerden. De Keulenaren heb ben toen een heel wijze maat regel getroffen en vijftien sup porters laten meeëten. George Lafitte is een Fransman en inwoner van het zeer achtbare Orthez. George heeft zich enige faam verworven als rugby-arbiter. Op het einde gekomen van zijn scheidsrechterlijke loopbaan werd hij gekozen tot voorzitter van de rugby ploeg US Orthez. Zijn keuze ging met een festijn gepaardonder andere met een stier e gevecht. Op een gegeven moment werd George als stierenvechter gelanceerd. Dat gaf een heleboel hilariteit, maar de nieuwe voorzitter bracht het er ge lukkig levend af. „Hoe omt het toch, dat je zo maar in de arena durft gaan?" vroeg een van de aanwezige jour nalisten. „Omdat ik lange tijd in arena's heb gestaan en dan niet voor één, maar voor wel dertig stieren antwoordde dappere George. Roger Huste is een Paryse ver keersagent, die niet zelden op de Place de la Concorde staat om het verkeer in redelijke hanen te leiden. Hij is een moedig man en daarom is hij ook nog scheidsrechter gewor den. Op een van de jongste zondagen leidde de agent een match in een dorpje nabij de Franse hoofdstad. Hij blies voortreffelijk, maar ondanks dat ontstond er toch een fikse ruzie tussen de spelers van de teams, die elkaar te lijf wilden gaan. In eerste instantie wist Roger dat te voorko men, maar uiteindelijk lukte dat toch niet meer. Nadat de eerste klappen waren gevallen, begon de arbiter te brullen en... op zijn politiefluitje te blazen. Dit laatste hielp, want de spelers gingen onmiddellijk uit el kaar en trokken de kleedkamer bin nen. Voor zyn moedige arbeid kreeg Huste intussen toch een proces. Hij werd namelijk via een proces-verbaal gepromoveerd tot arbiter van een hogere voetbalklasse. Een nieuwe wielergrootheid wordt in Frankrijk luid aangekondigd. Ge orge Paganet zal wel goed kunnen fietsen, want hij is een volle neef van niemand minder dan Louison Bobet. Jacques Anquetil heeft naar aan leiding van commentatoren op de ver schijning van deze jonge George ge zegd: „Ik mag er misschien wel iedereen even aan herinneren, dat Marcel Bidot (de Franse ploegleider) geen neef van mij is, ofschoon hij dat steeds beweert." Signor Esparraguera is een Spanjaard, die grote bekendheid verwierf als scheidsrechter bij internationale bokswedstrijden. Hij deed het een en ander zó opmerkelijk, dat het bestuur van een kleine nederzetting in de buurt van Valladolid besloot een nieuw gehucht naar hem te noemen. Esparraguera, niet te lui, besloot om zelf in het ge hucht te gaan wonen- De fees telijke .opening' van het dorp werd natuurlijk bijzonder ge vierd. De enige ter plaatse aan wezige herberg puilde uit van de mensen, dieop een ge geven moment allemaal met el kaar slaags raakten. De boks- scheidsrechter probeerde nog vredelievend te interveniëren, maar dat hielp geen lor. Omdat hij zich een bijzondere bemoeial toonde werd hij nog dezelfde avond door de inwoners van Esparraguera uit het dorp ge zet! De Italiaanse voetbalploeg van Petrone verloor een zeer belang rijke wedstrijd tegen Nenedetto met 4-2. Tegen die uitstag werd met zeer veel kracht geprotesteerd, want De doelman van Petrone moest ge durende de gehele wedstrijd zijn vingers in zijn oren houden. De re den? In een tuin, niet ver van het uoetbalueld gelegen, stonden een paar knapen, die de gehele middag met zware buksen probeerden vo geltjes uit bomen te schieten. Zij schoten nog al eens een keertje laag en het gebeurde, dat hagel op de dwarslat van de goal terecht kwam. Na de match legde Petrone een klacht neer bij de voetbalbond. De heren lieten echter weten, dat het protest niet wordt aanvaard, want zij kunnen het ook niet hel pen, dat iemand in zijn eigen tuin wat staat te schieten. Overigens de schietende heren waren suppor ters van Nenedetto. Cliff Smith was eens de kampioen van de half-zwaargewichten van het heerlijke Wales. Met een lege beurs toog hij naar een boksmatch in Car diff, die hy bijzonder graag wilde zien. Hij ontmoette in een van de gangen van het gebouw een concier ge en diende zich aan als kampioen van de half-zwaren. „Maar je moet toch een kaartje kopen", zei de controleur. Cliff maakte daarover enige poes pas. Daarmee nam de controleur geen genoegen. Er volgde een knok- partijtje. Na anderhalve minuut lag de aanstaande wereldkampioen knock out. Denkt u niet, dat dit een mislukte foto is. IntegendeeL Deze prent maakte een van onze fotografen, die in het Antwerpse Sportpaleis was en die de achtervolger Henk Nijdam vastlegde. Dat wil zeggen, hij wilde tot uitdrukking brengen, hoe snel Henk wel reed. Dat was op dat ogenblik rond de zeventig kilometer.

de Stem | 1962 | | pagina 7