Aanleg werkhaven Kats voor de grote architect van bouw Oosterscheldebrug Aidit. Indonesië's communisme Reuzenzwaai: geloof in God essentieel punt in partijker! Aristo //Wat ze Li, NASOETION EEN FELLE TEGENSTANDER Dwaze uitingen van „moderne kunst" Bevredigende aanvoer goudreinetten in Zeeland Zuidafrikaan trekt zonder chequeboek de wereld rond SOEKARNO mag communisten wel Streng gestraft voor autorijden onder invloed „Bobby" veroordeeld TWEE DAGEN IN TERNEUZEN Boek schrijven voor de jeugd Zwerver BQEKENPKANK Bomans' wandelingen als pocket BALLET MARJO naar Amerika Ben - Zvi weer kandidaat voor presidentschap Enorme vl L iUi f|H I I J K DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Pe „Partai Komunis Indonesia" heeft in de eerste dertig jaren van haar bestaan wel zeer ongelukkig gemanoeuvreerd. In 1926 zes jaar na de oprichting probeerde zij tevergeefs door middel van een opstand de macht te veroveren. Dit mislukte avontuur (hoe kan het ook anders met in totaal ongeveer 2300 aanhangers) kwam haar bijzonder duur te staan. De partij werd tot 1945 verboden. De oude partijfunctionarissen hadden blijkbaar hieruit geen lering getrokken want in 1948 waagden zij opnieuw een poging om een opstand te ontketenen, nu met een aantal van 4000 volgelingen. Deze keer was het gevolg nog nood'ottiger dan in 1926- In enkele weken tijds werd de inmiddels gevormde „proletarische republiek", die zich in centraal Java had gevestigd, neergeslagen. De oude partij-leiders vielen in de strijd of werden terechtgesteld. De jongere partijfunctionarissen vluchtten naar het buitenland of doken onder. Van hen is bekend, dat zij van het begin af aan tegen deze opstand waren geweest. Bo vendien werd de partij wederom voor korte tijd verboden. Twee jaar later werd alles geheel anders. Het iaar 1950 is dan ook het keerpunt in de geschiedenis van de Partai Komunis Indonesia. Het begon met de terugkeer van de jonge dynami sche Aidit uit de Chinese ballingschap. Energiek en vol nieuwe ideeën betref fende de te voeren politieke strategie begon hij aan de opbouw van de com munistische partij en een organisatie, die zijns gelijke nauwelijks kent. In rood- China en Noord-Vietnam had hij van zijn kameraden" vee] geleerd en zijn ogen goed de kost gegeven. In de eerste plaats begon hij met h€ klimaat te zuiveren van smetten van weleer, die op de partij rustten. In het kader van deze zuiveringsactie leverde hij strijd tegen de oude partijfunctiona rissen, die verantwoordelijk waren ge weest voor de klappen, die de partij in het verleden had moeten incasseren. Door de jongeren werd hij hierin enthou siast gesteund. NATIONAAL In 1951 reeds werd Dipa Noesantara Aidit lid van het politbureau, nadat hij in 1947 op 24-jarige leeftijd in het cen traal comité gekozen was. Vanaf zijr verkiezing in dit bureau begint feitelijk het grote succes van de Partai Komunis Indonesia. Zijn leuze is niet tegen de regering" maar „met de regering, met het gehele volk, met de arbeiders, boeren en bur gers". De burgerij wordt door de Indonesische communisten in twee groepen verdeeld. De ene groep, die van de ..nationale bourgeoisie", kan voor de revolutie nut tig zijn hoewel zij wegens haar onbe trouwbaarheid voortdurend op de vin gers moet worden gekeken. De andere groep bestaat uit lieden, die in dienst staan van het buitenlands kapitaal. Deze groep mag dan ook niet ingeschakeld worden bij de werkzaamheden van het nationale front", dat vanzelfsprekend onder leiding van de communistische partij moet staan. Bijgevolg is er voor laatstgenoemde burgerkliek slechts één oplossing: „vol ledige liquidatie", aldus redeneert het partyorgaan „Harian Rakjat". De term „nationaal" is Aidits meest gebezigde predikaat. Openlijk verkondigt hy, dat het nationalisme voor zijn volk, dat jarenlang onder Nederlandse heer schappij heeft gestaan, een heilige zaak is. FLEXIBEL PROGRAM Aidits conceptie is een bonte verza meling uit alle mogelijke stellingen uit het wereldcommunisme Uit China bracht hij zijn opvattingen aangaande de land bouw en de indeling der boeren in com munes en later in produktieteams mee. Van Tito nam hij doeltreffende nationa listische slogans over, zonder met Mos kou in conflict te komen. Van de isla mitische politici leerde hij methoden van massa-agitatie. Kortom, zijn pro gramma is uiterst flexibel, zodat hij zo mogelijk en indien vereist handig kan schipperen, iets dat met de wisselvallige Soekarno aan de top wel nodig is om niet in ongenade te vallen. In 1954 wordt Aidit eerste secretaris van de P K.I. De partij heeft dan reeds 165.000 leden. De parlementsverkiezingen van 1955 staan voor de deur. Een stort vloed van propaganda daalt neer op In donesië. Er worden massavergaderingen gehouden, zangverenigingen en toneel groepen dringen tot in de verst verwij derde dorpen door en verbreiden aldus de communistische denkbeelden. Er worden voorlichtingsbijeenkomsten gehouden voor de boeren, er wordt per soonlijk met hen gesproken en velen worden voor de rode denkbeelden ge wonnen. De uitslag van de verkiezingen is een eclatant succes. Wordt het leden aantal tijdens de verkiezingsstrijd reeds op 500.000 gebracht, de telling der stem men is voor de grootste optimist een volslagen verrassing. Zes miljoen kiezers geven Aidit hun stem. Daarmede wordt de communistische party met 39 zetels in het parlement de vierde partij van de republiek. ECLATANT SUCCES Het succes betekent voor Aidit een reden te meer om aan te pakken Koorts achtig werkt hij aan de stabilisatie van de partij; elk lid moet in zijn omgeving overtuigende invloed uitoefenen en daar- om begint hij een verwoede strijd tegen het analfabetisme. Bij de tussentijdse regionale verkiezingen in 1957 blijkt het succes zich voort *e zetten. Acht mil joen kiezers spreken zich uit voor Aidits partij. En in Djakarta wordt de commu nistische partij zelfs de tweede partij achter de Masjoemi. Nog is er geen communist in het kabi net opgenomen- Het voorstel van Soe karno om de communisten in de nieuwe regering Djoeanda van april 1957 op te nemen stuit op hevige tegenstand van de religieuze partijen. Als compensatie voor deze mislukking worden echter wel drie pro-communistische ministers in het ka binet benoemd, t.w. Hanafi, Prijono en Sardjarwo. Ook in het nieuw kabinet van maart zijn de twee laatste ministers wederom opgenomen. Ondanks deze tegenslagen blijft Aidit overal verkondigen ,,Met de regering" en ,,voor de politiek van Soekarno". Deze loyaliteitsverkla ringen werpen dan ook hun vruch ten af. Wanneer Soekarno in 1957 in het kader van de geleide demo cratie een „nationale raad" vormt, worden daarin ook vier communisten opgenomen. De communistische par tij is na de partij van Soekarno, de „Partai Nasionalis Indonesia" (P.N.I.de sterkst vertegenwoor digde groep in geroemde raad. In deze nationale raad zijn behalve vertegenwoordigers van alle politieke partijen ook vertegenwoordigers uit het religieuze leven, uit de vakbonden e.d. groeperingen opgenomen. Inmiddels duurt het succes voort. In 1959 telt de P.K.I. anderhalf miljoen in geschreven leden. Over geheel Indonesië strekt zich een net van goed georgani seerde partijkaders uit. Vooral op Java, waar ruim 50 miljoen van de in totaal 85 miljoen inwoners van Indonesië wo nen, bevindt zich in bijna elk dorp een partijcel. %w*v AIDIT eerzuchtig, moedig, handig en uiterst wendbaar SALTO MORTALF. In juli 1959 ontbindt Soekarno het par lement. De regering treedt af om in ver band met de geest van de grondwet van 1945 de weg vrij te maken voor een presidentieel kabinet. In januari 1960 vaardigt Soekarno een decreet uit, waar in de vorming van een „nationaal front" wordt aangekondigd. Tegelijkertijd be paalt hij, dat voortaan elke partij wordt verboden, die zich niet consciëntieus houdt aan de fundamentele principes van de staat. Principe nummer één is „Pant- jasila", het geloof in Een, Almachtige God. Als een donderslag by heldere hemel is Aidits reactie op deze aan Soekarno door de religieuze partijen ingegeven maatregel. Het geloof in God wordt in de partijleer als essentieel punt opgeno men cn met vreugde begroet door de P.K.I- de terugkeer tot de grondwet van 1945. Voor deze salto mortale heeft Soe karno reeds dadelijk zijn beloning ge reed. In het nieuw gevormde „Gotong Royong"-parlement krijgt Aidits partij 30 zetels toegewezen, die zy op 62 kan verhogen. In totaal omvat het parlement 283 zetels. GEVAREN Soekarno heeft sympathieën voor de communisten. Niet alleen blijkt dat uit zijn optreden tegenover deze partij, hij heeft het zelf openlijk herhaalde malen verklaard. Toch gaan deze sympathieën niet zover, dat hij zijn eigen macht zou besnoeien ten gunste van de commu nisten. Hij is een sluw en handig politi cus. die de ene keer met de communis ten flirt en dan weer met hun felste te genstander: het leger. Aan het hoofd hiervan staat Nasoetion. die een vol waardige tegenstander van Aidit is, ja zelfs nog boven deze uitsteekt. Nasoetion is op dit ogenblik minister van verdedi ging en veiligheid en was tot voor kort minister-stafchef van het leger, en na (Advertentie) DE ZON VOOR UW RAMEN Dat kan! Met Aristo gordijnen. Voor Aristo gordijn stof bestaat er geen zonloze dag. Aristo is kleurecht. En licht-echt. En was-echt. Aristo is de lente zelf! Soekarno plaatsvervangend opperbe velhebber van het leger. Nasoetion is vyf jaar ouder dan Aidit eerzuchtig, moedig en politiek ge schoold en hu gaat recht op zyn doel af. Hij is een uitgesproken anti-com munist, die een overwegend anti-com munistisch officierskorps achter zich heeft. Na twee mislukte staatsgrepen en daarop volgende slechte tijden is de Partai Komunis Indonesia op dit ogen blik ongetwijfeld een machtige en strijd vaardige tegenstander voor wie ook. Soekarno weet dit goed en in zekere zin is de P.KI. een welkom instrument in zijn handen om hot vereiste even wicht in zijn land te handhaven, waar door hij zijn positie versterkt heeft. Evenwel, mocht het op zekere dag we derom tot een communistische greep naar de macht komen, dan staat hij niet zoals zijn voorgangers in het ver leden voor een groepje opstandelingen, maar voor een goed georganiseerde, massale en beslist rijk van wapens voor ziene tegenstander! (Van onze verslaggever) Voor het rjjden onder invloed van ster ke drank, in de nacht van 16 op 17 au gustus in Vlissingen, stond voor de poli tierechter te Middelburg terecht G. van B., een journalist uit Vlissingen. Na een nachtgelegenheid te hebben be zocht, had hij met zijn auto op weg naar huis dermate opvallende manoeuvres gemaakt, dat een surveillance-auto van de gemeentepolitie hem tot stilstand bracht om een onderzoek in te stellen. Getuige a charge, de agent K., ver klaarde dat de verdachte in de Badhuis straat ter hoogte van de watertoren een zwenking naar uiterst links had ge maakt. Bij een loopproef lief hij met „stijve benen" en bij het omkeren wag gelde hij, verklaarde de getuige verder. Bijzonder gegriefd had de verdachte zich getoond toen de agenten zijn ver zoek om met eigen auto naar het bureau te mogen rijden met een: „Daar trappen we niet in", van de hand wezen. Getuige brigadier E„ in die nacht als wachtcommandant, was eveneens posi tief in zijn verklaring dat van B. onder invloed was. De twee getuigen a décharge, de leer ling-journaliste J. M. en de journalist W. R., beiden uit Middelburg, verklaarden beiden niet de indruk te hebben gekre gen, dat de verdachte dronken was ge weest. De officier, mr. A. W. Rosing, vond echter dat de symptomen van het gedrag een duidelijke taal spraken terwijl de twee ontlastende getuigen op dat ogen blik ook onder invloed verkeerden. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevangenis straf van een week en intrekking van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden, hetgeen door politierechter mr. B. S. Sieperda werd gebracht op twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, een boete van 200 gulden en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de duur van zes maan den. F agelstraalaanr anding De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren de 25-jarige chauffeur Barend J. D. uit de hoofdstad, meer bekend als „Bobby D.", die in verband met de „Fagelstraat-aanranding" in voorarrest zit, wegens souteneurschap veroordeeld tot twee keer vijf dagen hechtenis plus een jaar rijkswerkinrichting voorwaar delijk en toezicht van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme gedu rende de proeftijd van drie jaar. Er was tien dagen plus een jaar on voorwaardelijke rijkswerkinrichting te gen hem geëist. De Koreaanse kunstschilder Nam Tune Paih demonstreert hier zün wijze van „schilderijen" maken: hij dompelt zijn gezicht in de verf en trekt kruipend over het doek, terwijl hij ondertussen zijn be smeurde gezicht over het linnen wrijft. Ook zijn das doet mee. Rechts ziet men een modern pianocon cert, dat per uitvoering een vleugel kost. De musicus slaat n.m. het instrument zorgvuldig mei namers, stenen en plank grondig in elkaar. Beide nieuwe „kunstrichtingen" werden gedemonstreerd in Wiesbaden. (Van onze redacteur) De foto's geven een indruk van de werkzaamheden, die te Kats worden verricht teneinde daar een werkhaven tot stand te brengen ten behoeve van de bouw van de vijf kilometer lange Oosterscheldebrug van Noord-Beveland naar Schou- wen-Duiv eland. Het buitendijks havengedeelte, dat voor de veerhaven bij Kats is aangelegd, is te klein om meteen ook als werkhaven te kunnen die nen. Vandaar, dat een van de dij ken, die de veerhaven omspannen, zal verdwijnen. Ongeveer vijftig meter verder landinwaarts is een nieuwe dijk gelegd met aan de voet daarvan een nieuwe weg naar de aanlegplaats van de veerdienst. Deze weg zal over twee weken in gebruik genomen worden. Een ge deelte van de nog zo goed als nieu we provinciale weg, zoals die nu nog loopt, is reeds opgebroken (zie foto). Verder is men al druk bezig met het ophogen en egaliseren van het terrein rondom de haven tot 4.25 meter NAP (zie andere foto). Op dit opgehoogde terrein zal straks o.m. een betonfabriek worden ge bouwd. die een oppervlakte zal be slaan van niet minder dan 400 bij 150 meter. In deze fabriek zullen alle grote onderdelen van de Oosterscheldebrug in voorbespannen beton worden gemaakt. In het voorjaar zal deze fabriek bedrijfsklaar zijn. Waarschijnlijk in juli zal de Combinatie Brug Oos- terschel.de de eerste betonpijlers van de brug plaatsen. Dat zal ge beuren met een geweldige bok, die een hefvermogen zal hebben van 600 ton. •••••••••••«••••••••••••••••••••••••••••«a (Van onz.e correspondent) Het zou een titel van een boek kunnen zijn. Dat wordt het ook: „Around the world without checbook". Op een goeie keer zal het verschijnen, geschreven door Adriaan Maree Slabbert (51) gedu rende twee dagen in Terneuzen, nu al weer op weg naar nieuwe avonturen. Deze bijzonder vriendelijke Zuidafri kaan, die zijn hele leven lang, in het be gin onbewust, een onweerstaanbare drang tot reizen voelde, trekt al gedu rende vele jaren de wereld rond. Hij was twee dagen in Terneuzen bij de familie Rouw, Voltastraat 2, omdat hij zo graag eens naar Terneuzen wilde komen, de mensen opzoeken, waaraan hij zo onein dig veel te danken heeft, vertelt hij met een grote warmte in zijn stem. Hij zwerft eigenlijk al vanaf zijn prille jeugd, de heer Adriaan Maree Slab bert Het begon al toen hij nog in Zuid- Afrika woonde. Zijn voorouders waren Hugenoten, die destijds via Nederland naar Zuid-Afrika gingen. Hij kwam voör de oorlog in Engeland en vele andere landen. Hij kwam ook in Nederland, leerde zijn vrouw te Hoogeveen kennen en samen gingen zij de wijde wereld in, nu alweer een jaar of vier geleden. Zij kwamen eerst in Engeland, werkten er samen een tijd en trokken naar Canada, werkten er. kochten een tweedehands au to en trokken weer verder. Als het geld op was dan gingen zij weer werken. Wat zij deden Van alles. Appels plukken, kantoren schoon houden, glazen wassen, schilderen, alles. De heer Slabbert maak te gedurende zijn tochten door Noord- Amerika en Mexico, op de Hawaiï- eilanden, op Cuba en Jamaica, aan de Noordpool en in Polen en Oost-Duitsland zijn aantekeningen. „Ik wil een boek schrijven voor de jeugd en daarom zal het een pocket wor den, dat zij betalen kunnen en hopelijk zullen lezen. Ik wil hen laten zien, dat je met werken overal terecht kunt, dat je de mensen alleen maar echt leert ken nen als je lief en leed met hen deelt en dat de mensen overal dezelfde goede en dezelfde kwade eigenschappen hebben. Met een bankrekening achter de hand gaat dat niet, is de théorie van de heer Slabbert, die zo innemend is, dat hij al vele jaren een goede vriend lijkt, die toch eens even langs moest komen. Hij heeft door bemiddeling van de heer Rouw bij garage Visser een auto kunnen kopen en daar is hij geweldig blij mee. Hij ging zijn 74-jarige schoonmoeder, waarvan hij met trots vertelt dat zij vorig jaar in een wandelwedstrijd over 15 km nog een me daille won (foto als bewijs) naar huis brengen en dan gaat de reis weer ver der. Naar Zuidoost-Azië. naar Perzië, Palestina en Griekenland. Overal met dezelfde hartelijkheid de mensen tege- moettredend. Overal luisteren en kijken en overal tot de ontdekking komen, dat de mensen over de gehele wereld het zelfde zijn met hun goede en kwade ei genschappen.- Hij is nu alweer op reis, Adriaan Ma ree Slabbert, omdat het reizen hem in het bloed zit. Hij laat vast nog eens wat van zich horen. Naar Terneuzen komt hij ook wel weer eens terug. De bekende en intussen populair ge worden „Wandelingen door Rome" van Godfried Bomans zijn aan hun vijfde druk toegekomen. Elsevier liet deze ais pocket het licht zien. Wie nog niet met Bomans door de Eeuwige Stad gewan deld heeft, kan dat alsnog doen De reeks verhalen waaruit dit boek bestaat belichten enkele van de opmerkelijkste facetten van Boman's schrijverstalent Wanneer men b.v. het bijna irenische verhaal over Paus Pius X vergelijkt mpt het heerlijk-kolderieke stuk over de club van de zwijgers, wordt men opnieuw getroffen door de veelzijdigheid van de schrijver. Zondag zal mevrouw Puck Goekoop- Santhagens met vier leden van haar balletgroep Marjo van Schiphol ver trekken voor een tournee van een maand door de Verenigde Staten van Amerika. Deze leden zijn Sylvia Spel ter, Conchita Schalkwijk, Tineke Hout kamp en Huib de Groot. Mevrouw Goekoop heeft namelijk van de „Association of American colleges" het verzoek ontvangen om met leden van haar ballet voorstellingen te ko men geven aan een aantal universi teiten. Zo zullen de genoemde dansers optreden aan de universiteiten van Fredericksburg Raleigh Guilford Tam pa. Greensboro, Gainesville, Columbi/ Wilmington, Castleton, Muncie, Nl York. Auburndale, New Wilmingt/w, West Liberty en Alliance. In Tan/ipa en in West Liberty zullen twee voor stellingen worden gegeven. In ^New York zal gedanst worden in het stitute of rehabilitation" waarvan pivot Rusk directeur is. De dansers bren gen allereerst een instructief progran ma ten tonele, dat de toeschouwer! een indruk zal geven van de dage-* lijkse oefeningen, welke zij moeten ma- ken. Daarna volgen klassieke en mo derne dansen, waarvan de choreogra fieën door mevrouw Goekoop zelf zijn gezet. President Ben-Zvi van Israël heeft er in toegestemd zich bij de komende ver kiezingen op 30 oktober voor de derde maal kandidaat te laten stellen voor het presidentschap. Aangezien zijn partij, de Mapai, de meerderheid heeft in het parlement, staat zijn verkiezing vast. (Van onge correspondent) Donderdag zijn op de Zeeuwse fruit veilingen de eerste partijen appels van het bekende ras goudreinette geveild. De provinciale afzetcommissie voor fruit in Zeeland had besloten, dat de appels van dit ras boven 75 mm op de veilingen aangevoerd mochten worden en er waren de eerste aanvoerdagen reeds mooie partijen van dit ras te koop. De prijs van de klasse 1 75-80 mm lag rond 60 cent per kg, terwijl de maat 80- 85 mm werd verkocht tegen prijzen, die lagen rond 57 cent per kg- Dit zijn voor de telers vrij bevredigen de prijzen, al moet er rekening mee ge houden worden, dat de oogst dit jaar niet mee valt. In Zeeland valt het nog niet tegen, maar in vrijwel alle andere Ne derlandse fruitcentra zal de goudreinet- te-oogst belangrijk kleiner zijn dan ver wacht had mogen worden. Voor het ge heel van de Nederlandse appeloogst is dat zeer belangrijk, want de goudreinet te is het belangrijkste ras. Hoewel jn Zeeland deze appel niet meer zo belang rijk is als enkele jaren geleden, bestaat gemiddeld toch nog 20 pet. van de Zeeuwse appeloogst uit dit ras en elders in het land ligt dat percentage nog veel hoger. Zoals alle fruitrassen zijn ook de goudreinetten laat dit jaar. Het vorig jaar begon de aanvoer van dit ras op 2o september en het jaar daarvoor op 29 september. De goudreinette is niet alleen zeer gevraagd als handapjpel op de bin nen- en buitenlandse markten, maar de ze appel leent zich bijzonder goed voor verwerking. Appelmoes van goudreinette is overal bekend cn gevraagd. Er wordt dit seizoen dan ook gerekend op stevige prijzen voor deze appel. Ruim 30 jaar gc ambitieus jongmen| terscheldeboorden werphengel» die nu elke sportvisser va Den Helder zou o] was een eenvoudig waarop een soort t was, dat van een a geitje was voorzie nen draaien. Met d seerde werpmolen Westbrabantse zeeM Jurgers vis! Dat w| dat nog bijna nien| aan het zoute wate pier van IJmuiden Holland stonden d( met enorme palen handlijnen de gul blokken te sleuren, tieve Sjaak Jurge worpen van vele ti en hij sloeg aan de hoek op de punt v de vaste hengelsto op de wal- Zijn initil welijks navolging sportvissers was i: niet zo dik gezaai Oosterschelde ware stomverbaasde boer landarbeiders, die z of die knaap niets 1 had. Vandaag de c Jurgers als een pi< Zeeuwse en Westbr hengelarij te bescho is leuk te weten, dat ve Bergenaar nu een| werphengelbouwers is die er in Nederlai| zijn. Pas in de eerste jaren log, maar vooral in de n ren heeft het gebruik van gel een enorme vlucht g was een kwestie van teel de fabricage van goede h werpmolens en tenslotte vissnoer kwam. De fibergla o verden de wereld, al zal altijd een ereplaatsje b echter een stevige en go hengel wil hebben voor c komt in het hol-glas tere glas wordt meer toegepast nere werphengels, die op water worden gebruikt, sportvissers, die op de N Biesbosch zwerven. Maar van de bot en schar en g het goed die revolutie van en de lange holglas-hengel doeken te doen. Ruim tien jaar geleden ir ue Sjaak Jurgers met en den een kleine brochure v Bergen op Zoom, die in te schrift de beste zeehenge ent mooie deltagebied aang tïot een ware zeehei West-Brabant en Zeeland f t kwartje per I 4 kolommen I Inzendingen uiterlijk din 18-00 u., postbus 2500 A Hierboven plaatsen wij i mvulkolommen voor on hm

de Stem | 1962 | | pagina 6