Gedenksteen gelegd voor Maria Ter weel" te Goes Mïlock Te kleine bedrijfseenheden in Zeeuwse middenstand Fundamenten van kerkgebouw uit verlaten dorp ontdekt Reorganisatie van Zeeuws Wit Gele Kruis voldoet TÜMoclc Huldiging K.A.B.-voorzitter De Kooning te Lewedorp Paeblaö Ue jitm Tijdens graafwerk in „Het Vrije van Sluis" Verpleeghuis komt volgend jaar mei gereed Grote drukte in de lederwarenindustrie Ledenwinst is teleurstellend Situatie vraagt snelle wijziging Russen naar het Concilie Afval naar zee 55" Demonstratie van bictenoogst op Tholen Luctor heeft weer winstkansen GARANTO Losgemaakt van O 0 plaatselijk denken VOORZITTER K.N.M.B.TE MIDDELBURG: België sluit de grens Prijsdaling van tomaten Vakbeweging is vreemd aan de onderneming Schilderij van Vaar zon Morel Vliegbasis Woensdrecht: Brevetten lichte vliegtuigen eerste maal uitgereikt mmmsmmsm Koewachtse raad uit impasse DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 (Van onze redacteur) Deken C. Holtkamp heeft gister middag naast het St. Joanna-zie- kenhuis te Goes een gedenksteen gezegend bij het in aanbouw zijnde verpleegtehuis voor chronische en langdurige zieken „Maria Terweel" Daarna heeft dokter J. Weiten uit Goes, die met pater J. Roof ss.ee. het initiatief tot de bouw van dit verpleegtehuis genomen heeft, de gedenksteen met behulp van een zilveren troffel ingemetseld. Op de gedenksteen staan de namen ge beiteld van de leden van het stich tingsbestuur. De korte plechtigheid had plaats in de kilte van een najaarsnamiddag en in een kring van de het nauwst bij de bouw betrokkenen. Het verpleegtehuis zal waar schijnlijk in mei van het volgend jaar gereed zijn en dan zal het feest om wat hier gepresteerd wordt wel groter zijn. Tevoren vertelde dokter Weiten iets over de totstandkoming van de stichting. Ruim drie jaar geleden is de idee geboren toen pater Roof in het ziekenhuis ver zeild was geraakt. Dokter Weiten en pater Roof werden vrienden. Tijdens hun gesprekken in het ziekenhuis groeiden zij langzaam maar zeker naar hun ini tiatief, dat nu dank zij o.m. de mede werking van de gemeenten 's-Heeren- hoek en Ovezande. het Joanna-zieken- huis te Goes, de congregatie van de zusters Onder de Bogen te Maastricht en de landelijke Joseph van Cupertino- stichting te 's-Hertogenbosch reeds is uitgewerkt tot tastbaar steen en hard beton. Dokter Weiten zei te hopen dat het tehuis geen opberghuis zal worden, maar wel een revalidatiecentrum, waarin een daartoe passende sfeer zal heersen. Deken Holtkamp noemde het tehuis De markt voor inlandse huiden bleef nog lusteloos voor lichtgewicht huiden. Zware huiden vinden geregeld kopers aan vrijwel dezelfde prijzen. Voor liezen bleef goede vraag, terwijl voor halzen de belangstelling nog geenszins ver beterde. Bij de schoenwinkeliers hield de ver koop goed stand en deze is aanmerkelijk beter dan de vorige najaarsverkoop. Omtrent de bedrijvigheid in de schoen en lederindustrie kan een bevredigende gang van zaken worden gemeld. Voor namelijk de fabrieken van herenschoe nen hebben het druk. De produktie van damesschoenen handhaaft zich goed, doch deze fabri kanten hebben nog niet zo heel veel orders in het vooruitzicht. Op de ledermarkt bleef de handel in croupons nog vrij traag, doch in de prijssituatie kwam geen verandering. Hoewel de schoenherstellers over 't al gemeen veel werk hebben blijkt de af name van croupons nog niet veel te zijn toegenomen. De overleermarkt bleef vrijwel onge wijzigd. Er wordt geregeld al naar be hoefte gekocht en de prijzen verander den niet veel. Naast rundshelften, welke het meest verwerkt worden, blijkt lakleder dit seizoen een veel gevraagd artikel. In de lederwarenindustrie is het zeer druk en er is goede hoop, dat deze drukte nog enige tijd blijft voortduren nu het gunstige verkoopseizoen nadert. Dokter J. Weiten, een der initiatief nemers van huize „Maria Terweel" met selt met een zilveren troffel aan de ge denksteen. een verrijking voor katholiek Zeeland en een nieuw middel om daadwerkelijk de naastenliefde te beoefenen. Het verpleeghuis zal volgend jaar plaats bieden aan vijftig patiënten. Hoewel in 1960 de reorganisatie van het bestuursapparaat van de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" tot stand is geko men kunnen de resultaten daarvan nog niet worden meegedeeld. Wel kan worden vastgesteld dat de nieuwe vorm blijkt te voldoen om dat de samenwerking tussen de afdelingen en de bond is verbe terd, omdat er meer contact is via de districten en omdat de sa menwerking van de stichtingen met de bond voldoening geeft. Dit valt te lezen in het jaarboek 1962 van de bond. Voor de verpleging van zieken waren ev op 1 januari 1962 23 leken-verpleeg- sters en 5 religieuzen als wijkverpleeg ster werkzaam. De meeste zusters zijn volledig bevoegd voor de wijk. Helaas, aldus het jaarboekje, moet nog steeds het verschijnsel worden geconstateerd dat het moeilijk blijft bij het ontstaan van een vacature een volledig bevoegde kracht aan te trekken. De kraamzorg blijft de bijzondere aan dacht van het bestuur vragen. Het blijft nog steeds sukkelen door gebrek aan krachten. In 1961 is een gedeelte van de reorganisatieplannen in uitvoering gekomen. Over de voorbereidingen voor de op richting van een r.-k. b.l.o.-school in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, is nog steeds weinig bekend, aldus het verslag. Voor de bejaardenzorg bestaat veel belangstelling en een verheugende acti viteit. Hoewel niet direct behorend tot het kruiswerk wordt van de zijde van het Wit-Gele Kruis steeds, waar mogelijk en gewenst, medewerking verleend. Het aantal afdelingen bleef in 1961 on gewijzigd. Helaas zijn de verwachtingen van oprichting van één of meerdere af delingen op Zuid-Beveland volgens het jaarboekje nog niet in vervulling gegaan We blijven hopen, aldus het verslag. iJw l 1962 bedroeg het aantal 15.628, een winst ten opzichte van 1 januari 1961 van 110. Deze aanwinst wordt in het jaarboekje wat teleurstel lend genoemd. Veertien afdelingen gin gen in ledental achteruit, waarbij St.- Jansteen met -98 de kroon spande. In eveneens veertien afdelingen werd winst geboekt. De beste vier waren Middel burg (+118), Sas van Gent (+43), Goes (+35) en Terneuzen (+33). Drie afde lingen bleven gelijk in ledental. Volgens het jaarboekje zyn er onder handelingen gaande voor de stichting van wijkgebouwen te Hulst, Lewedorp, Lamswaarde, Stoppeldijk, Terhole en Goes. De totale inkomsten der afdelingen beliepen bijna f370.000. De totale uit gaven bedroegen ruim f378.000. De gemeentesubsidies stegen met 5 tot 7 procent. Het streven van de bond is om vijftig procent van de contributies aan gemeentesubsidie te ontvangen. De gemiddelde contributie steeg in 1961 met zestien cent per lid en kwam daardoor op f8,65. Het bestuur streeft naar een gemiddelde jaarcontributie per lid van f 12. Philippine en Nieuw-Namen geven de hoogste contributie (f 12,44 en f 12,21). Het laagst genoteerd staan Ter Hole (f 5,04) en Ossenisse (f 6,43) initiatief tot deze demonstratie erd genomen door de werkgroep mechamsatie en rationalisatie van de Bedrijfsstudiegroep Tholen en St J-milipsland en de Streekverbeterings- commissie Tholen in samenwerking met n j ndbouwvoorlichtingsdienst. a;Jr j de^onstratie is vastgesteld op vJ d5g i6 oktober 1962 op het bedrijf van de heer L. Sieling te Tholen om 14.00 uur. P.f, hieten zullen volgens zeven ver- scnniende methoden worden geoogst. Er zal worden gerooid op meerijdende wagens van verschillend type, in een ■rzamelbak op de machine en in een lari *rekker- Het mechanisch jgaen, in combinatie met de machines, de bieten op de grond deponeren pschieden door een bietenlader JjKkervoorlader. Bij het lossen van ae «gen zullen diverse systemen worden getoond w.o. Kipwagens, doeklossers tt'ngen mét meenemers. vn+u aan mechanisch verwerken _5n het, loof zal aandacht worden f middels enkele typen opladers. riJv?01ts 2al ee" methode worden ge- emonstreerd, waarbij het loof wordt en alleen de koppen en de bie ten worden verzameld. Zeeuwse Korfbalbond Het Terneuzense Luctor, dat j.l. zater dag voor het eerst het zoet der over winning proefde en daardoor de laatste plaats in de eerste klasse ten koste van Zeelandia 1 kon verlaten kan zich zaterdag verder van deze ongewenste plaats verwijderen, door op eigen terrein Zeelandia 1 te kloppen. Een Zeelandia-overwinning daaren tegen zou de spanning in de onderste regionen danig doen toenemen. Leider Togo 1 moet op bezoek bij Tjoba 2 en hoewel de Goesenaars het niet cadeau zullen krijgen, moeten zij de volle winst kunnen behalen. Klasse 2b krijgt zeer waarschijnlijk een nieuwe lijstaanvoerder in het Vlis- singse Vedo dat, profiterend van het ge lijke spel tussen Ondo 1 en Top, door een zege op het naburige K-V.L. de erezetel kan gaan bezetten. Een onge kende weelde voor de ploeg uit de Schel- destad. In 2b kreeg vorige week Blauw wit 1 van Togo 2 de kous op de kop en wij geloven, dat het Volharding niet beter zal vergaan. De verwachtingen uitgedrukt in cijfers, zien er als volgt uit: le kl. Tjoba 2 Togo 1 (2)Luctor 1 Zeelandia 1 (1); 2e klas a Zuid westers 2 Swift 3 (2)Vedo 1 K.V.L. (1); 2e kl. b: Togo 2 Vol harding 1 (1); Blauw-Wit 1 Vios 1 (1); de Poel -- Tjoba 3 (2); 3e kl. a Animo 3 Atlas (3); Ondo 2 Storm vogels (2); NO.A.D. B.K.C. (3); 3e kl- b: V.Z.O.'D. Volharding 2 (2); Blauw-Wit 2 Elto 2 (2%Luctor 2 Zeelandia 2 (1)3e kl. c Blauw-Wit 3 Tjoba 4 (1) en Togo 4 D.O.S. '55 (2). (Advertentie) Jaag die ondragelijke Rheumatischs Pijnen er uitt Dat lukt U met Kruschen Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloed zuiverende organen krachtigr gaan werken, daartoe aangespoord door Kru- schen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en u voelt u al gauw weer de oude, vief, fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. socks of standing Mannelijk, modieus en gegarandeerd krimpvrij. Stijlvolle sokkenmode in woi/Terlenka. dus fris en hygiënisch 'n produkt van Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Hu]st_(Z)^ 55 (Van onze redacteur) In zaal ,,De goede verwachting" te Lewedorp is gisteravond de heer A. de Kooning uit die plaats, gehuldigd naar aanleiding van zyn zilveren jubileum als voorzitter van de afdeling Lewedorp van de KAB. Tijdens deze bijeenkomst is de heer de Kooning gekenschetst als een eenvou dig man die over organisatietalent be schikt en die zich graag aan de orga nisatie heeft gegeven (en daarvoor zelfs in een dichte mist eens zijn fiets en pet verspeelde), die zich allang heeft losge maakt van het plaatselijk denken, en die zich op een groot werkterrein heeft ontpopt als een figuur van regionaal en zelfs provinciaal gezag. De heer J. Kortink, voorzitter van de diocesane K.A.B. in het bisdom Haar lem en Rotterdam zei: ,.Als ergens de K.A.B. erin geslaagd is de arbeider een kop groter te maken, dan is het in de persoon van de heer De Kooning". Evenals drs. W. Dusarduyn, directeur van de katholieke raad voor maatschap pelijk werk in Zeeland zei: ,,Hij is groot geworden in en door de minderheid, en hij is een praktisch voorbeeld van schaalvergrotend denken." Behalve deze drie sprekers voerden nog het woord pastoor E. Vermeulen, K.A,B.-secretaris C. Vermeulen uit Le wedorp, de heer J. van Vliet, hoofdbe stuurslid van de kath. vervoerdersbond St.-Raphael, de heer C. Verdonk, K.V.P.- lid van de provinciale staten, de heer Breedveld, technisch ambtenaar van de Ned, Spoorwegen, en vertegenwoordi gers van de landarbeiders-, bouwvak arbeiders. en metaalarbeidersbond te Lewedorp, benevens afgevaardigden van de plaatselijke N.C.B het kringbestuur Middelburg van de K.A.B. en de afdeling 's-Heerenhoek van de K.A.B. Bij de huldiging waren o.a. de pas uit het ziekenhuis gekomen echtgenote en de vele kinderen van de jubilaris te genwoordig. Vooral mevrouw De Koo ning mocht vele dankwoorden in ont vangst nemen, omdat zij haar man zo dikwijls aan het tijdrovende organisa- tiewerk heeft moeten afstaan. De heer de Kooning die een veelheid van functies vervult in het Zeeuwse ka tholieke organisatieleven zei in zijn dankwoord dat hij zijn werk altijd met veel plezier heeft gedaan, en dat daar niet alleen de bezorgdheid voor de so ciale status van de arbeider, maar ook een dosis eigenliefde debet aan is ge weest. Hetgeen de openhartigheid van deze organisatieman in hart en nieren wel heel duidelijk demonstreerde. (Van onze verslaggever) Door historische groei en door een min of meer isolement van andere ge bieden in ontwikkeling, bestaat de Zeeuwse middenstand heden ten dage nog voor een belangrijk deel uit klein bedrijven met overwegend kleine kapi taalkracht. In de huidige toenemende tendens naar grotere bedrijfseenheden bestaat er weinig twijfel over, dat deze situatie snelle wijziging behoeft. In dit opzicht is het verheugend, dat de rege ring kredietgaranties verstrekt, die het de middenstanders mogelijk maakt tot op zekere hoogte in de behoefte aan ka pitaal te voorzien. Tot deze uitspraak kwam de heer P, problemen welke momenteel in de Ne derlandse economie spelen en waarbij het midden- en kleinbedrijf ten nauwste G. van de Weeie, voorzitter van de Ko- SLWeelio0p -?e eno"ne in," ninkliike Nederlandse Middenstands- ^termgen welke nodig zijn om de snel Dijzonder opmerkenswaard is het, dat het concilie ook zal worden bijge woond door waarnemers van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, terwijl de Grieks-Orthodoxe Kerk verstek laat gaan. Het is een teken, dat er toch iets veranderd is in het klimaat, waarin de verhouding tussen het Vaticaan en Moskou leeft. Dat klimaat is lange tijd zeer ijzig geweest. Het militante atheïsme, dat in Rusland officieel op geld deed en dat leidde tot sterke on derdrukking van alle kerkelijk leven enerzijds, de strenge veroordelingen van de communistische leer en prak tijken door Rome anderzijds schiepen een sfeer van volstrekte vijandigheid. Het atheïsme in Rusland heeft wat van zijn strijdbaarheid verloren, al ge niet het nog steeds officiële erken ning en bescherming. De Russisch- Orthodoxe Kerk krijgt meer gelegen heid tot arbeidsontplooiing. De com munistische leiders zijn door de feiten wel gedwongen te erkennen, dat Marx' voorspellingen inzake het automatisch afsterven van de godsdienst in een veranderende maatschappij niet klop pen. De Katholieke Kerk houdt na tuurlijk vast aan de veroordeling van de dwalingen in de communistische leer en ze leeft diepbedroefd mee met de vervolgden, doch ze volgt ook met aandacht symptomen van verandering. Ze ziet in het steunen van het com munistisch regime door de Russisch- Orthodoxe Kerk geen beletsel tot het loeken van contacten en het uitnodigend spreken met haar vertegenwoordigers. Is het trouwens ook niet zó, dat in bepaalde landen achter het ijzeren gordijn door katholieke hoogwaardig heidsbekleders zekere vormen van sa menwerking met de communistische machthebbers worden aanvaard? Ge makkelijk is dat niet. Men ziet het bij voorbeeld in Polen, waar kardinaal Wiszjinsky toch ook telkens weer zijn protest moet laten horen, als de sta tus quo wordt doorbroken van de zijde van de regering, het „nulla commu- nio" is echter niet langer richtsnoer en in de beraadslagingen van het con cilie zullen bisschoppen van achter het ijzeren gordijn toch vermoedelijk wel een eigen inbreng kunnen schen ken, gegrond op ervaringen onder om standigheden, welke wij ons zo moei lijk kunnen indenken. Het feit, dat bij de voorbereiding van het concilie zoveel moeite is gedaan, om Russisch-Orthodoxe waarnemers naar Rome te doen reizen, bewijst, dat de gedachte aan coëxistentie met de door communisten beheerste wereld door het Vaticaan niet wordt afge wezen. We mogen immers vertrouwen op de alles-doordringende kracht van de Geest, die waait waar hij wil. ninklijke Nederlandse Middenstands, bond tijdens een landelijke bestuursver gadering, die in het Nederlands Koffie huis in Middelburg werd gehouden. Eerder had de heer C. van de Linde, voorzitter van het standsorgaan, zijn te vredenheid over de vooruitgang van het Zeeuwse bedrijfsleven betuigd. De Del tawerken. het Sloe, uitbreidingsplannen van grootbedrijven als ,,De Schelde" zijn van grote betekenis voor de midden stand. „Zorgt dat u baas blijft op elke vierkante meter die u bezit, en dat kunt u alleen door u te verenigen in een van de drie bonden", vermaande de heer van de Linde de verzamelde Zeeuwse mid denstanders. Investeringen De heer van de Weele, die Zeeuw van geboorte is, hield hierna een uiterst ge documenteerde causerie over enkele Er heeft de laatste dagen op de Ne derlandse veilingen een vrij aanzienlijke prijsdaling van tomaten plaats gevonden. Enkele weken geleden werd nog 75 tot 80 cent per kg betaald voor de goede partijen maar thans is de prijs gedaald tot ongeveer 30 cent. De weersomstan digheden zijn op de prijsvorming van dit produkt van grote invloed. Ook in het buitenland zijn de prijzen teruggelopen. In verband hiermede hebben België en Luxemburg besloten met ingang van 15 oktober de invoer van tomaten, anders dan van de kwaliteitsklasse extra uit de E.E.G.-landen tijdelijk niet meer toe te staan. Nederland mag na 15 oktober nog wel tomaten naar België en Luxemburg uitvoeren maar er moet een minimum prijs worden gegarandeerd en de de mo gelijkheid is groot dat er een heffing bij uitvoer betaald zal moeten worden. (Van onze verslaggever) „Het is primair de vrije onderneming en de vrije ondernemer, die voor sociale gerechtigheid van alle werkers heeft te zorgen. Structureel gezien heeft de vak beweging hier geen taak. Dit verzwaart de taak van de ondernemer als werkge ver eerder dan dat zij haar verlicht. De verantwoordelijkheden moeten echter gedragen worden waar zij behoren te liggen". Dit betoogde prof. rar. N. E. H. van Esveld, hoogleraar te Rotterdam en kroonlid van de S.E.R., vrijdag op de ledenvergadering van het verbond van Nederlandse werkgevers te Eindhoven. Hij keerde zich tegen iedere vorm van „organische medezeggenschap" in de on derneming van buitenaf. Prof. Van Esveld betoogde dat de vak beweging voor de onderneming ..een vreemd lichaam blijft, d.w.z. dat zij er organisch niet toe kan behoren, tenzij men de hele structuur van de westerse samenleving zou willen wijzigen. Daar waar de arbeider de steun van de vakvereniging soms het meest nodig heeft binnen de onderneming blijft zijn op een afstand, aldus spreker. Van de vakbeweging mag dan ook zijns in ziens niet verwacht worden dat zij de werksfeer binnen de onderneming zal verbeteren. (Van onze medewerker) Bij de bochtafsnijding tydens de aan leg van de nieuwe weg door het waterschap „Het Vrye van Sluis" stootte de dragline op een muur. Er werden doodsbeenderen gevonden. De secretaris van de gemeente Water landskerkje waarschuwde de cor respondent van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, de heer J. van Hinte, die dezelfde mid dag een onderzoek instelde. De plaats waar de muur was gevon den stond op de stadskaart aange geven als het vroegere fort St.-Ca- theleine. De gevonden muur kon ech ter geen gedeelte zijn van de ravelij- muur van het fort, omdat het for maat der bakstenen te groot was, namelijk 8 x 15 x 32 cm. Zulke gro te stenen werden na 1200 niet meer gebakken. Er was bekend dat in het dorp St. Catherijne een kerk had ge staan die in ongeveer 1400 was her bouwd. Maar ook voor datering in 1400 was deze baksteen te groot. Het moeten dus de fundamenten zijn van de eerst daar gebouwde kerk of kapel. Dit kan zeker mogelijk zijn, aangezien de streek Oostburg-St. Cathareine-IJzendijke reeeds in de elfde eeuw in cultuur was gebracht. De St. Pietersabdij in Gent bezat hier het patronaatsrecht, tevens het recht op tienden. En het had dus direct belang bij het in cultuur brengen van deze streek. De parochie St. Catheriene wordt voor het eerst ver meld in 1243. Overstromingen en oor logsgeweld hebben St. Cathariene zeer vaak geteisterd. Als gevolg van stormrampen is St. Cathariene „ver dronken" in 1375, 1376, 1394 en 1404. In 1385 werd de gehele streek ge plunderd door de Fransen en de Engelsen. Er werden toen ook dijken doorgestoken. In ongeveer 1400 moet de kerk van St. Catherijne zijn her bouwd, maar na weinige jaren ging de parochie opnieuw ten gronde door de zoëven genoemde overstromingen in 1404. Opnieuw wordt ze daarna weer opgebouwd, doch in 1477 is St. Cathariene alweer „openbare zee", als ge.volg van een stormvloed. Dan komt de tachtigjarige oorlog; in 1583 worden grote gedeelten van het land van Oostburg, St. Cathariene en IJzendijke door Parma geïnundeerd als beveiliging tegen staatse troepen. April-mei 1604 valt St. Cathariene in handen van prins Maurits. Enige maanden later, 17 augustus 1604, ver overt Spinoza het echter met drie duizend man voetvolk en vier stuk ken geschut. De grachten van het fortje waren toen met doden opgevuld, volgens de beschrijvingen. Er moeten daar toen dus veel gesneuvelden zijn be graven. Als Sluis zich op 19 augustus 1604 overgeeft aan prins Maurits, trekt Spinoza zich terug, na eerst het fort St. Catheleine te hebben ge slecht en in de as gelegd. Prins Maurits herstelde de verdedigings werken en zette de gehele omtrek volledig onder water ter verdediging tegen de Spanjaarden. Wanneer het dorp verlaten werd, is tot dusverre De heer J. van Hinte tijdens onder zoek hij de resten van de kerk. niet bekend. Zelfs de plaats waar de goedgemetselde kerk met muren van een meter breed had gestaan was volkomen onbekend. De gevonden doodshoofden en been deren zijn, voor zover op dit ogen blik is na te gaan, afkomstig van het kerkhof aan de zuidkant van de kerk van St. Catherijne. Een nader onder zoek naar de afmetingen en de vorm van de kerk zal worden ingesteld. groeiende beroepsbevolking het dage lijkse brood te laten verdienen. Deels de snelle toename van de bevolking en deels de structuurwijziging vragen grote inspanningen. Ter illustratie van de investerings- eisen, rekende hij voor, dat sinds 1950 de beroepsbevolking met 1,5 procent per jaar toenam maar dat de toename van investeringen per jaar 4 bedroeg. De loonkosten nemen in sterker mate toe dan de produktiviteit Alleen een strin gent prijsbeleid zal de ontwikkeling in de hand kunnen houden, hoewel de heer van de Weele op de duur toch voor een belangrijke waardevermindering van het geld vreesde. V olksverzekeringen De minister heeft gewag gemaakt van plannen om ook de zelfstandigen in de volksverzekeringen te betrekken. De lasten welke een dergelijke maatregel met zich mee zou brengen, noemde here van de Weele een gevaar voor de be drijfsvoering van de middenstanders. Na nog even stil te hebben gestaan bij de koelkastenverkoop door een groot winkelbedrijf, die hij een ,,gooi- en smijtconcurrentie" noemde, drukte de heer van de Weele de middenstanders op het hart te trachten het vertrouwen van de klanten te blijven behouden door een juist antwoord te formuleren op de politiek van het grootwinkelbedrijf. In prov. griffie: In de benedenhal van de provinciale griffie te Middelburg is gisterenmiddag een schilderij geplaatst van de oud- Veerse, thans in Amsterdam wonende kunstenaar W. Vaarzon Morel. Het schil derij, dat 2 bij 3.20 meter is, stelt voor de aankomst van koningin Wilhelmina in het pas bevrijde Eede in maart 1945. Het werk is gemaakt in opdracht var, de commissaris van de koningin in Zee land, jhr. mr. A. de Casembroot. Hij heeft het schilderij laten maken van een gedeelte van het bedrag dat het Zeeuw se volk bij gelegenheid van het koperen ambtsjubileum van de commissaris van de koningin in augustus 1960 bij elkaar heeft gebracht. Gistermiddag om vier uur is op de vliegbasis Woensdrecht een vliegbrevet uitgereikt aan tgs. JF. Brouwers uit Apeldoorn, sgt. A.M.J.M. Kuijpers uit Roosendaal en sgt. P. Teunisse uit Son. Het was de commandant van de vlieg basis kolonel Coppens die deze brevete- ring verrichtte. De brevetten werden uitgereikt voor het vliegen op lichte vliegtuigen. De uitreiking ervan was voor de vliegba sis Woensdrecht een noviteit. Het was n melijk de eerste maal dat het bre vet voor lichte vliegtuigen werd uitge reikt. In feite was het een dubbele pre miere, aan sgt. Kuijpers werd name lijk als eerste het zogenaamde klein militair vliegbrevet overhandigd. Kolonel J.H. Coppens wees de man nen erop, dat zij door het behalen van deze onderscheiding een verantwoording tegenover het land en zichzelf op de schouders nemen. Qver watervervuiling door industrie- en gesproken: in het Belgisch-Ne derlands verdrag inzake de verbeter de verbinding Gent-Terneuzen zijn daaromtrent stringente bepalingen op genomen. En dat daaraan ook de hand wordt gehouden, blijkt wel uit het volgende: Op de linkeroever van het kanaal in België vond een uitbreiding plaats van een titaanwit-fabriek. Deze fa briek loosde nl. haar giftig afvalwater, gezuiverd overigens, op het kanaal. Maar dat mag nu ook niet meer. Men heeft nu een merkwaardige oplossing voor dit moeilijke geval gevonden. Er wordt een Rotterdamse tankboot inge schakeld, welke al het afvalwater van de fabriek opneemt en er nu geregeld via Terneuzen mee naar zee vaart, waar het wordt uitgestort. Zo kwam de titaan-fabriek uit de overlast en kon zij niet enkel blijven, waar zij was, maar ook uitbreiden. En voor allen, die belang hebben bij de zuiverheid van het kanaalwater in Zeeuwsch-Vlaanderen is het een ge ruststelling, dat aan de bepalingen ter zake in het Nederlands-Belgisch ver drag stipt de hand wordt gehouden. Elders mag men daaraan wel een voorbeeld nemen. (Advertentie) "RATH weet er weh raad Breda. Ginnekenweg 41. tl. 36547 Breda, Chr. Huygensstr. 52, tl. 42500 Veemarktstraat 30 (Brab. Lederhuis) tl. 39890 De gemeenteraad van Koewacht ls uit een impasse geraakt, waarin deze ge ruime tijd heeft verkeerd. Na de ont slagname van de heren A. de Waele en R. Polspoel van de lijst der Gemeente belangen heeft van de overige kandi daten van de lijst niemand zijn benoe ming aanvaard. Gemeentebelangen heeft nu nog maar één raadslid namelijk de heer J. de Schepper. In bovengenoemde vacatures zijn thans benoemd mevr. Vermandel- de Block (de enige vrouwelijke kandi daat) en R. Baert van de lijst K.A.B. Het is voor het eerst in de geschiedenis, dat een vrouwelijk raadslid in Koewacht zitting neemt achter de groene tafel. Na al deze schermutselingen ziet de raad er als volgt uit lijst Gemeente belangen J. de Schepper lijst Ysebaert: A. Ysebaert en A. d. Koninck; lijst K.A.B. R Janssens, H. v. Damme en R. Baert lijst Vermandei mevr. Vermandel-de Block.

de Stem | 1962 | | pagina 3