voor Regeringssteun en zending missie verdrag N eder lands-Dui ts het maximaal bereikbare Amerikaan schreef boek over Prins Bernhard Kerken Missionerende uitermate bevoegd in on twikkelingsgebieden Raket", die de diepte in. zal gaan REGERING TOT TWEEDE KAMER: Samenwerking eist streep onder het oorlogsverleden K.V.P. BEPLEIT IN BOEIEND RAPPORT: Koningin holde op Schiphol haar gasten tegemoet Internationals in mineur DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 JL Waarborg voor rationele opzet N- Britten willen vaart op Cuba niet staken Via kruidenier goedkope horloges Fokker Friendship verongelukt Sovjet-Jemenitisch oliecontract ïeuwe interpretatie Mozaïsche wetten W.-Berlijns geneesmiddel naar O.-Berlijn Spionage in Egypte Vier ministers in Chili nemen ontslag Deense vorstin en prinsessen op bezoek Algemeen Fondsenbesit Russische maneuvers verlengd ber- BEURS VAN AMSTERDAM Scheepvaart gevraagd (Van onze parlementaire redactie) De overheid behoort het werk van missie en zending in de ont wikkelingslanden niet de zielzorg en geloofsverkondiging maar de zuivere ontwikkelingsarbeid financieel te steunen. Tot deze conclusie komt een commissie onder voorzitterschap van Luit.-Gene- raal (b.d.) Mathon, die in opdracht van het partijbestuur der KVP het probleem van de regeringshulp aan ontwikkelingsarbeid van particuliere instellingen en organisaties heeft bestudeerd. Het stand punt van de commissie heeft het KVP-partijbestuur inmiddels tot het zijne gemaakt. De missionerende kerken, die ontwikkelingsarbeid verrichten zijn in bijzondere mate geëigend de nood in de ontwikkelingslanden te lenigen en de hiervoor te geven financiële huln op de best mogelijke wijze te benutten. De commissie staaft die stelling met een verwijzing naar het groot aantal werkers van missie en zending, die over grote ervaring en kennis beschikken. De kerken kunnen hulp beter aanpassen aan lokale omstandigheden en zorgen voor een goede in schakeling van inheemse krachten. zen. dat het in de praktijk van het ont wikkelingswerk nogal eens voorkomt, dat de particuliere instellingen en orga nisaties, die behoefte hebben aan steun en advies zich wenden tot de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging. In meer gevallen moet dan worden gecon stateerd dat deze vertegenwoordigers er onvoldoende blijk van geven nauwkeurig op de hoogte te zijn van wat zich terza ke in die ontwikkelingslanden voltrekt, terwijl in vele gevallen bovendien niet de mogelijkheden aan hen bekend zijn, of niet worden aangewend, om aan deze particuiere instellingen en organisaties die steun te geven, waaraan deze behoef, te blijken te hebben. Wellicht ware te bevorderen, dat dè regering aan vraagstukken, die in het bovengenoemde kader liggen, in de toe komst ruimere aandacht zal schenken. Continuïteit is verzekerd omdat missie cn zending over mensen beschikken, die bereid zijn voor lange perioden op hun post te blijven. Bovendien beschikken de kerken in persoonlijk en zakelijk op zicht over organisatievormen, die de ra tionele inzet van de beschikbare midde len kunnen waarborgen en het rende ment ervan door persoonlijke offers zo veel mogelijk kunnen opvoeren. De commissie-Mathon wijst er vervol gens op dat missie en zending ondanks de niet geringe bijdragen van gelovigen in financiële nood verkeren. De hulp van overheidswege, die hierin zou kunnen voorzien wil de commissie gegeven zien via representatieve organen, die dan be middelend en coördinerend voor missie en zending zouden moeten optreden. Een dergelijk orgaan bestaat op het ogenblik in ons land nog niet. In afwachting van de totstandkoming ervan zou, adviseert de commissie, een adviescollege van on afhankelijke figuren in het leven geroe pen kuunnen worden, dat de regering adviezen uitbrengt over de toewijzing van subsidiegelden aan die instellingen cn instituten, die daarom aan de hand van ingediende projecten vragen. LANGZAME GROEI Een subsidiebeleid terzake zal langza merhand moeten groeien. Waar mogelijk dient het subsidiebeleid gericht te zijn op projecten van ontwikkelingswerk, die passen in het geheel van de voorzienin gen en planningen van de autoriteiten ter plaatse. Er zou niet tot subsidiëring overgegaan moeten worden als zou blij ken dat de regering van een ontwikke lingsland daartegen overwegend bezwaar heeft. De overheid moet verder waar borgen hebben dat haar hulp voor het beoogde doel wordt gebruikt. Voorwaar- dc voor subsidieverlening zal ook moeten De commissie is van mening dat de hulp van regeringswege zich niet dient te beperken tot het financiële vlak. Van de overheid mag worden verwacht dat enerzijds die belemmeringen worden weggenomen, die het ontwikkelingswerk van particuliere instellingen en organi saties in de praktijk bemoeilijken en dat anderzijds zulke maatregelen worden ge troffen, dat aan dit ontwikkelingswerk de optimale kansen worden gegeven, een en ander uiteraard voor zover de over heid daartoe de mogelijkheid heeft. De commissie wil, als voorbeeld, zijn. dat uit andere bronnen eveneens belangrijke bijdragen voor een bepaald project gegeven worden. Wie overheids steun aanvraagt zal ook bereid moeten zijn verslag uit te brengen over de wijze van besteding. slechts op twee voor de hand liggende kwesties wijzen. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Naar zij heeft vernomen wordt door de minister van defensie geen vrijstelling voor het vervullen van de militaire dienstplicht verleend aan diegenen, die zich bereid verklaren om voor een aan tal jaren naar de ontwikkelingslanden te worden uitgezonden, teneinde hun per soonlijke krachten te wijden aan ontwik kelingsprojecten. Niettemin meent de commissie dat zulk een vrijstelling van het grootste belang kan zijn, met name voor een groot aantal deskundigen (art sen, ingenieurs etc.), waaraan bij de uitvoering van zulke projecten grote be hoefte bestaat. Het mag als bekend worden veronder steld, dat bijv. in België een wettelijke regeling bestaat krachtens welke vrij stelling van militaire dienstplicht wordt verleend aan mensen, die zich ter be schikking stellen voor werkzaamheden in landen buiten Europa, die in ontwikke ling zijn. Daarnaast wil de commissie erop wij- Engeland heeft de V.S. verzocht 'Cu baanse bannelingen te beletten Britse schepen, die op Cuba varen, aan te val len. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken gaf te kennen dat het aanval len op Britse vaartuigen „ernstig op vat". Engeland maakt zich blijkbaar zorg over het bericht dat de zogenaamde Al- pha-66-groep (Cubanen die in Florida wonen), hebben gedreigd met aanvallen op vaartuigen die goederen naar Cuba vervoeren. Vorige maand werd het Engelse s.s. „New Lane" onder de kust van Cuba aangevallen door Cubaanse bannelingen. Engeland wacht nog op een Ameri kaanse reactie op zijn verklaring van verleden vrijdag, dat het zich niet kan verenigen met Amerikaanse regerings maatregelen tegen Britse schepen die op Cuba varen. Dit jaar hebben ongeveer 78 Britse schepen goederen naar Cuba vervoerd. De meeste vaartuigen voeren in charter. Met deze schepen zou olie, suiker en an-» dere vracht van en naar Cuba zijn ge bracht. De Verenigde Staten hebben Engeland laten weten dat zij de veiligheid van de Britse scheepvaart in het Caraibische ge bied niet kunnen garanderen. Volgsnde week starten 1300 aeltstan- dige kruideniers In Nederland met een reclame-actie waarbij het de bedeeling is, dat nog dit jaar 15.000 horloges aan de klanten kunnen worden geleverd voor minder dan de helft van de winkelwaar de. Het lijn de kruideniers, die aange sloten zijn bij een coöperatieve Inkoop- vereniging (de coöperatieve centrale groothandelsvereniging Enkabe u.a.) De kruideniers verstrekken tegen vijf volgeplakte zegelboekjes de klanten een bestelkaart. waarmee zij bij de impor teur van de Zwitserse horloges een klok je kunnen bestellen. Hierbij kan worden gekozen uit een waterdicht jongenshor loge, dat 23.40 kost, een double da meshorloge voor f 33.40 of een heren horloge, waarvoor dan f 37,65 moet wor den betaald. De winkelwaarde van deze klokjes bedraagt respectievelijk ongeveer f 60 f 80 en f 85. Evenals bij de vak- handel wordt twee jaar schriftelijke ga- rantie verleend en is het klokje twee jaar all-risk verzekerd. De coöperatieve inkoopvereniging zal zodoende slechts bemiddeling verlenen en niet zelf het branche-vreemde artikel leveren. De zelfstandige kruideniers slui ten zich in dit opzicht bij de inkoop vereniging aan. De te verstrekken ze gels kunnen niet worden gekocht terwijl er niet direct voor betaald hoeft te wor den. TIJDENS HET proces-StashinSky heeft de verdachte tot ieders verbazing ver klaard dat hij nogal wat moeite heeft moeten doén om de politie ervan te Overtuigen dat hij een spion en een moordenaar was. De oorzaak was. dat de misdaden perfect waren uitgevoerd. Tc Manilla is een Fokker Friendship- vliegtuig bij de landing verongelukt. De drie bemanningsleden zijn om het le ven gekomen. Het toestel, dat in dienst was van de Philippijnse luchtvaartmaat schappij Philippine Airlines, keerde te rug van een oefenvlucht. Volgens een bericht van radio Kairo is tussen de Jemenitische nationale brandstofmaatschappij en de Sovjet-pe- troleum-organisatie 'n overeenkomst tot stand gekomen voor de voorziening in de oliebehoeften van Jemen. Radio Kairo haalde een zegsman in Sanaa aan, die verklaard zou hebben dat de Sovjet-or ganisatie. die 'n paar jaar geleden werd opgericht, de olieprijzen met dertig pro cent zou kunnen verlagen. Een commissie van joodse geleerden heeft een nieuwe Engelse vertaling van de Thora, de vijf boeken van Mozes, gereed, waarin het derde gebod niet als waarschuwing tegen Godslaster maar te gen meinedigheid wordt gezien en dat n*e^ R°de Zee, maar de „Zee van 0~..0 het riet" aangeeft als het water dat ligt. Nadat zij bericht had ontvangen dat haar moeder dit geneesmiddel dringend volgens het bijbelse verhaal een door gang bood aan Mozes en zijn volk toen het vluchtte voor de strijdmacht van de Egyptische faro- De „Zee van het riet" was blijkens archeologische vondsten een moeras ten noorden van de Rode Zee bij het tegenwoordige Suez-kanaal. Een inwoonster van West-Berlijn is er donderdagavond met de hulp van de Westberlijnse politie en het Rode Kruis in geslaagd het geneesmiddel leukomycine te laten bezorgen aan het Oostberlijnse ziekenhuis, waar haar moeder ernstig ziek ligt. Nadat zij bericht had ontvangen dat haar moeder dit geneesmiddel dringend nodig had, nam zij contact op met de politie, die de leukomycine van een West- berlijns ziekenhuis naar het Rode Kruis bracht. Een Rode-Kruisvertegenwoordi- ger ging met het geneesmiddel naar de zonegrens, waar de Oostberlijnse grenspoli tie zich er eerst telefonisch van vergewiste of het inderdaad nodig was, voordat het naar het ziekenhuis werd doorgestuurd. De Oostberlijnse autoriteiten hebben op 15 oktober 1961 de invoer van genees middelen uit de Bondsrepubliek en West-Berlijn verboden. Een van 's werelds grootste ex perts in het schrijven van biogra fieën over beroemde personen, de 64-jarige invalide Amerikaanse schrijver Alden Hatch, is gisteren met zijn vrouw uit Rome op Schip hol aangekomen. Hedenmiddag zal hij op het paleis Soestdijk zijn nieuwste pennevrucht, een uitge breid levensverhaal over prins Bernhard, aan de prins persoon lijk aanbieden. Het boek, dat in het Nederlands is vertaald door J. F. Kliphuis, wordt zaterdag in de handel gebracht door een Amster damse uitgeverij. Alden Hatch, dié al vanaf zijn prilste jeugd zijn benen vrijwêl niet gebruiken kan en die zich daarom op krukken voortbeweegt, heeft in de zomer van het vorig jaar in zes weken tijd op paleis Soestdijk bijna twintig maal een persoon lijk onderhoud met de prins gehad „Mijn boek is in hoofdzaak op die ge sprekken met de prins gebaseerd", ver telde hij. Hij nam de gesprekken op een bandrecorder op en noemde ze van his torisch belang. Men kan uit de mond van de prins o.a. beluisteren, welke ern stige meningsverschillen hij als opper bevelhebber van de Nederlandse strijd krachten in de oorlog had met veldmaar- tactische manoeuvres in de slag bij Arn hem. Uiteraard kan men hierover ook alles in het boek lezen. Reeds vóór zijn verschijning zijn de rechten tot publikatie van de biografie in Nederland, Scandinavië en Zwitserland door diverse dag- en weekbladen opge kocht. Vertalingen van het boek zullen nog deze herfst in Scandinavië op de markt komen. De originele Engelse tekst verschijnt binnenkort in Amerika en En geland en als pikant detail onthulde Hatch op Schiphol, dat de Britse uitge ver de naar zijn mening wat al te on prettige opmerkingen over Montgomery ietwat had verzacht. (w.v.) Alden Hatch schrijft zijn boeken samen met zijn vrouw, die hem bij de inter views terzijde staat. „Wij vormen samen een schrijversteam", zegt hij. Deze goede hulp is hem dan ook wel van pas geko men, want hij heeft na de oorlog biogra- fieëen geschreven over Paus Pius XII, Roosevelt, Eisenhower, generaal Patton en De Gaulle. Deze werken zijn allemaal in tientallen landen verschenen. Hatch kan zelfs geen ruwe schatting geven van de totale oplage. ,.Ik ben een slecht administrateur", zegt hij. ,,Ik heb vertrouwen in mijn uitgevers". Van het boek over Paus Pius XII zijn alleen in de V.S. al 100.000 exemplaren verkocht. Dat is eigenlijk het enige cijfer dat Hatch heeft onthouden. Thans is hij aan een nieuw werk be zig en wel over de huidige Paus Joannes, die hij echter minder gemakkelijk te spreken krijgt dan prins Bernhard. Hij is reeds tweemaal geruime tijd in Rome geweest, werkt daar met zijn vrouw hard aan het boek, maar heeft met de Paus slechts eenmaal een gesprek kunnen voe ren. Volgens de dagbladen in Cairo heeft de Egyptische grenswacht een Egyptische spionagebende opgerold die militaire ge gevens verstrekte aan Israël in ruil voor verdovende middelen. De bende werkte vanaf het schiereiland Sinaï en stond onder leiding van Onajjez Sweilem, die in het dorp Aim Om Ahmad woonde, ondér bescherming van zijn zwaarge wapende stam. De activiteit van de bende was drieërlei: spionage, valuta smokkel en handel in verdovende mid delen. Er wordt naar vijftien bende leden gezocht. Vier radicale Chileense ministers heb ben uit protest tegen een besluit om de escudo te devalueren hun functies neer gelegd. Van een politieke crisis is voor alsnog geen sprake. Waarnemers ver wachten, dat de overige leden van het kabinet president Jorge Alessandri de mogelijkheid zullen bieden tot reorgani satie. Men neemt te Santiago aan, dat een nieuw kabinet ongeveer hetzelfde pa troon zal vertonen (Advertentie) GEEN PERSOONLIJKE BELEGGINGSZORGEN MEERI Ret op de luchthaven samengroepende Schiphol-personeel heeft gisterochtend °m kwart voor twaalf koningin Juliana letterlyk over het platform zien hollen Een ogenblik later omhelsde zij de juist ingekomen Deense koningin Ingrid en zei in het Engels: „Nog net op tyd". Onze landsvrouwe was niet te laat, doch het vliegtuig van de S.A.S. tien minuten te vroeg op Schiphol aangeko men. Nog had men pogingen gedaan j.e gezagvoerder op te dragen tien minuten rond te vliegen, doch op het moment, dat dit verzoek de verkeerstoren bereik te, bevond de machine zich reeds in de landing en was het te laat. Zo geschiedde het, dat de Deense en Zweedse ambassadeurs, resp. J. W. H. Eickhoff en C. Brynolf J. Eng, de laatste jj^t zijn echtgenote het platform opwan delden, waar de Caravelle van de S.A.S. kwam voorrijden, terwijl officials van de regering en de luchthaven zich bezorgd afvroegen hoe zij nu de vertraagde be- Blij weerzien tussen koningin Ingrid en koningin Juliana.... groeting tussen onze koningin en de Deense landsvrouwe moesten regelen. De trap werd aangerold en koningin Ingrid kwam naar buiten. Achter haar volgden twee van haar dochters, de 22- jarige prinses Margrethe en de 18-jarige prinses Benedikte. De hoge Deense gas ten brengen dit weekeinde een privé-be- zoek aan ons koninklyk gezin op paleis Soestdijk. Onder aan de trap volgde de eerste begroeting door de ambassadeurs, maar nauwelijks was deze uiterst formeel ver lopen of daar remde de hofauto vlak voor de ontvangstkamer, het portier zwaaide open en onze koningin kwam in looppas naar haar gasten bij het vlieg tuig gerend. Nadat zij koningin Ingrid en de beide prinsessen had omhelsd, be reikte ook jkvr. Roëll het groepje. De koningin zelf introduceerde haar hof dame bij de Deense gasten. Met een particlpatlebewijs A.F. bent u mede eigenaar van een ruim gespreide, deskundig beheerde effectenportefeuille. Inlichtingen bij commissionairs en bankiers (Van onze parlementaire redactie) Wil binnen de EEG (maar ook in NAVO-verband) een sfeer be staan, die het mogelijk maakt eco nomisch en politiek ten nauwste samen te werken, dan moet er een oplossing worden gevonden voor de geschillen tussen Neder land en Duitsland. De oplossing, welke het Nederlands-Duits ver drag daartoe biedt, houdt voor Nederland het „maximaal bereik bare" in. aldus luidt, kort samen gevat, het verweer van de rege ring op de nogal scherpe kritiek uit de Tweede Kamer ten aanzien van het Nederlands-Duits alge meen verdrag. De regering meent, dat de herinnering aan hetgeen Hitler-Duitsland aan Neder land heeft misdaan, velen de ogen doet sluiten voor onmiskenbare positieve re sultaten" van de Nederlands-Duitse on derhandelingen. De samenwerking bin nen Europa, die men toch algemeen wenst, kan echter slechts vruchtdragend zijn, betoogt de regering, indien ge poogd wordt onder de verbittering van 't verleden een streep te zetten, hoe moei lijk dit voor velen ook moge zijn." In de thans verschenen memorie van antwoord op het goedkeuringsontwerp inzake het Nederlands-Duits verdrag (door Bonn reeds goedgekeurd) wordt ten aanzien van de voornaamste punten van het verdrag het volgende merkt: opge- 1. Indien Nederland de grenscorrectie- gebieden niet aan Duitsland zou terugge ven. zou op ander gebied voor ons land bij Bonn niets te bereiken zijn. De grens- correctiegebieden worden intussen niet, zoals Duitsland verlangde, integraal overgedragen. Voor Nederland blijven negen correcties behouden, o.m. het bos gebied bij Elten en het grootste deel van het gebied bij Beek. Daarnaast zijn de technische voordelen verbonden aan de grenscorrecties, door bijzondere rege lingen ..praktisch" behouden en zelfs nog verbeterd. Zo wordt de verruiming van de nauwe ..hals", die Zuid-Limburg met overig Nederland verbindt niet zon der meer ongedaan gemaakt. 2. Duitsland betaalt 280 miljoen mark waarvan 125 miljoen voor Nazislacht offers. Deze bedragen houden geen vol ledige genoegdoening in, erkent de re gering. Iedere geldsom is echter, zo stelt zij, zuiver materieel gezien, totaal in adequaat. De regering zegt verder, dat buiten de 125 miljoen reeds voor ruim 100 miljoen mark door Duitsland aan Nederlandse oorlogsslachtoffers is uitbe taald. b.v- op basis van het „Bundesent- schadigungsgesetz". Aan vergoeding voor materiële schade is daarnaast rond 200 miljoen mark uit gekeerd. Aan joodse instellingen ten slotte is anderhalf miljoen mark gege ven. Alles bijeengenomen heeft Neder land. aldus de regering, een niet onaan zienlijke vergoeding ontvangen. Luxem burg heeft slechts 18 miljoen mark ge kregen, Noorwegen 60 miljoen, Dene marken 16 miljoen, Griekenland 115 mil joen, Frankrijk 400 miljoen en België 80 miljoen. HERSTELBETALINGEN '•Het totaal aan vorderingen (her stelbetalingen) kan pas afgedaan wor den bij een met geheel Duitsland te sluiten vredesverdrag of herstelbeta- lingsovereenkomst. Of en in hoeverre het dan werkelijk tot een algehele af rekening komt, hangt af van de dan heersende omstandigheden. De rege ring acht het niet verstandig de ver wachtingen terzake hoog te spannen. 4. In de Eemsmonding moge dan geen grens zijn vastgesteld, de Eems-Dollard- kwestie als geheel acht de regering toch wel bevredigend geregeld. Bij de thans getroffen regeling is het grcnsverloop niet meer van belang. In de praktijk voorkomende problemen zullen in goede samenwerking opgelost kunnen worden. Delfzijl zal. verwacht de regering, hier wel bij varen. 5. Dat voor de Rijnvaartkwestie geen oplossing is gevonden wordt ook door de regering betreurd. Er is op dit punt echter toch wel iets bereikt, de aan vaarding namelijk van de verplichte rechtsmacht van het internationaal Ge rechtshof b(j geschillen over de interpre tatie van de akte van Mannheim inzake de vrüe vaart op de Rijn. GRENSCORRECTIE De teruggave van de grenscorrectiè- gebieden zal gepaard gaan met allerlei voorzieningen betreffende de Drostamb ten. De investeringen van de N.S. en an dere Nederlandse publiekrechtelijke li chamen in totaal 21 miljoen Wor den vergoed uit het bedrag van 280 mil joen De kunstwerken rond de weg Schin- veld-Koningsbosch komen voor Neder landse rekening. De ruilverkaveling, welke als gevolg van een en ander in dit gebied nodig is, zal op eigen kosten worden ondernomen. Het ligt voorts in de bedoeling aan Nederlandse onderne mingen die zich in de terugkerende grenscorrectiegebieden hebben gevestigd of er investeringen hebben gedaan straks een uitkering te geven in verband met 5 i?-an gestegen produktiekosten en vrij stelling c.q. restitutie van invoerrechten volgens een aflopende schaal. De uitlevering van uit Nederland naar Duitsland gevluchte oorlogsmisdadigers kon in het Nederlands-Duits verdrag niet geregeld worden. Bonn verwijst wat dit betreft naar uitspraken van Duitse rech ters, volgens welke de gevluchte misda digers de Duitse nationaliteit zouden be zitten^ Volgens de Duitse grondwet kan éen Duitser niet aan een vreemde mo gendheid worden uitgeleverd. ratorium ingebouwd, dat instrumenten bevat die nodig zijn voor het diepzee- onderzoek. De buis wordt ergens tussen Het lijkt wel een raket in aanbouw, maar het is een apparaat dat juist de diepte in gaat. In het middendeel van dit stalen gevaarte wordt een labo- Nice en Corsica in de Middellandse zee geplant. De onderzoekers van de zee bodem kunnen met een lijt in de buis ajdalen en zo. de zeebodem van dicht bij bekijken. De Russische maneuvers door de noordelijke vloot, raketeenheden en luchtmacht, zijn verlengd tot 10 novem- Het Russische ministerie van defensie heeft binnen- en buitenlandse reders ge waarschuwd dat het geen enkele verant woordelijkheid zal dragen voor schepen die binnen de gevaarzone die is ge legen in Barentszee en Karazee ge raken. Ook de vliegtuigmaatschappijen hebben een dergelijke waarschuwing ont vangen. Het marktbeeld heeft zich gisteren voor de laatste dag van deze beursweek gekenmerkt door twee fronten. De in ternationale waarden waren over de ge hele linie in mineur, daarentegen be stond er voor de scheepvaartaandelen een goede vraag, waardoor van een vaste stemming in deze sector kon worden ge sproken. De handel was, gedurende het eerste beurskwartier, levendiger dan men de laatste dagen in de scheepvaarthoek gewend is geweest. De hoofdfondsen brokkelden, door ge brek aan kooporders, verder af. Unile ver lagen op 126,20 ruim een gulden beneden de vorige slotprijs. Kon. Olies noteerden één gulden lager op 141,40. Philips min zeventig cent op 136.70. AKU's 3% punt lager bij een notering op 344'2. Hoogovens lagen bij de opening wederom zwak in de markt met een koersdaling van vijf punten tot 507. Later op de middag trad voor dit fonds een goed herstel in tot 511. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalde Hoogovens deze beursweek circa twintig punten. AKU was bijna 14 pun ten lager. Philips moest zich met een nrijsdaling van circa 3.50 tevreden stel len. Unilevers waren 2.50 lager, terwijl de schade voor de aandelen Kon. Olie beperkt bleef tot een halve gulden. Wall Street gaf donderdag aan het slot weinig verandering te zien. De han del was minimaal. Het zal er gisteren niet veel beter hebben uitgezien in ver band met de viering van ..Columbus day", waardoor vele beursbezoekers ver stek laten gaan, zij nemen er een extra lang weekeinde van. De Nederlandse hoofdfondsen brokkelden op de New Yorkse beurs een weinig af. Dit was op zichzelf voor Amsterdam geen bemoedi- kend teken. Tot de zwakke tendentie op het Damrak werd verder bijgedra gen door de flauwe stemming die de Westduitse beurzen vandaag te zien ga ven. In de scheepvaartsector ging menig stuk begin beurs in andere handen over. De vraag domineerde waardoor een vaste tendentie ontstond. Cultures lagen verwaarloosd, staats fondsen lagen vast met weinig zaken. Gisteren werden de 4procent obli gaties 1962 (derde lening) Bank voor Ne derlandse gemeenten voor het eerst ver handeld. De advieskoers was 100',4 a 100% tegen een uitgiftekoers van 100. 11-10 12-10 Ned. '39 4' 99 99 2 3 Ned. '61 4' '4 991 i 99] J Ned. '47 3'2 91.'. 91 2 3 Ned. grootboek 1946 92% AKU 347% 342% Hoogovens 5111'4 510% Philips 137.45 136.70 Unilever 127,40 125.95 Kon. Olie 142.40 141.50 HAL 113 115 Scheopvaartimie 119% 123% Amst. Bank 374 >2 371 Ned. Handelmij. 337 332 Lucas Bols 786 786 Drie Hoefijzers 385 380 1. Mach. Breda 230 1. Zeeuwse confectie Bijenkorf 795 780 Simons Emb.f. en houth. Van Gdders papier 251% 253% TIeineken 435 430 1. Hero Conserven 315 Holl. Beton Mij. 375 373 Kon. Zout 690% 690 Nijverdal - Ten Cati 215 211 De Schelde 218 210 Scholten Foxhol 727 722 Thomassen en Drijver 670 670 Van Vlissingen Katoen 328 320 Vredestein 350 341% Zwanenberg Organon 810 805 N \BF.URSKOFRSFN Telefonisch avnndvcrkcer AKU 343! 2—343: Knn Clip 14106 eb -141.20: Philips 136.00—136.10; Unilever Hoogovens

de Stem | 1962 | | pagina 15