Schuld bij Centrale Kongolese troepen Peek C00YMANS is juniormode EERSTE SCHAAP OVER DE BRUG... Matiging in loonstijging geen werktijdverkorting .Wir mochten den President please seen F M si 1 B 1 i i i G i i j Li. i Hardleerse Britse dame Sta even stil Sint zoekt zwarte pieten! Het neergeschoten Y.N.-toestel Man zou Kennedy willen vermoorden Acteur met ongewone: kwaliteiten gevraagd Liturgische kalender VERBOND NED. WERKGEVERS: Gemotiveerde oplossing 1113 2 12 1 2 3 3 2 EXPOSITIE "BRITSE KROONJUWELEN EN REGALIA" heetmanj Explosie op Aruba Eigen „Home" voor Prinses Beatrix Frequentiewisselaar in beslag genomen Vliegtuigbotsing boven Quebec Zij geloven het wel! 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 13 De gezagvoerder van het Dako- ta-toestel der V.N., dat op 20 sep tember boven Noord-Katanga werd neergeschoten, Anders Lunqvist, heeft gisteren in een vraaggesprek met het Stockholmse blad Stock- holms-Tidningen verklaard, dat zijn toestel door troepen van de Centrale Kongolese regering werd neergeschoten. Het is onbegrijpelijk, dat de V.N. de waarheid niet willen vertellen", aldus Lundqvist. Hij zei er vast van over tuigd te zijn dat de wit-geschilderde Dakota, die een geheel Zweedse beman ning had, door troepen van de Centrale regering was neergehaald. Ook de an dere overlevenden van de ramp, die aan twee bemanningsleden het leven kostte, zouden deze overtuiging zijn toegedaan, aldus Lundqvist. Lundqvists contract met de Verenigde Naties is eergisteren afgelopen. Hij voelt zich derhalve niet langer verplicht over deze kwestie te zwijgen. Hij zei, dat zijn vliegtuig uit de nch- In de Amerikaanse stad Baltimore is een man aangehouden, die er van ver dacht wordt gedreigd te hebben een aan slag te zullen plegen op president Ken nedy. In de omgeving van een park, waar de president per helikopter landde, om een partijbijeenkomst bij te wonen, werd hij aangehouden en overgebracht naar een politiebureau. Eerder op de dag was op het kantoor van een plaatselijk blad een anoniem te lefoontje binnen gekomen, waarin werd aangekondigd, dat de president zou wor den doodgeschoten. Meer dan 1400 man van de plaatselijke politie waren op de been om de president te beschermen. (Advertentie) ting van het door de Kantangezen be zette gebied langs de spoorlijn naar het gebied vloog waar troepen van de Centrale Kongolese regering stellingen hadden betrokken. Nadat het toestel was neergeschoten hadden soldaten van het Centrale leger volgens hem getracht de sporen van de beschieting uit te wissen. Lundqvist zei het te betreuren, dat de V.N. geen duidelijke uitspraak wilden doen over de oorzaak van het ongeluk en wie er voor verantwoordelijk was. De directeur van het Londense J S Mermaid-t heater, Bernard Miles, I zoekt naar een acteur of actrice die iver vrij ongewone kwaliteiten moet beschikken om de rol van een spre- j kende hond op zich te kunnen ne- men. Hij of zij mag niet langer zijn dan i 1.52 meter, moet in staat zijn een i l grote rol op zich te nemen, over j acteer-talent"De hond is de ster het toneel kunnen rollen en rea- listisch kunnen blaffen. Volgens Miles 'vraagt de rol van „Tom", de sprekende hond, „echt J S van het nieuwe stuk „De heks van i Edmonton", dat in de Mermaid zal worden opgevoerd. ZONDAG 14 OKTOBER. Groen. Achttiende zondag na Pinksteren. Tijdeigen. Mis Da pacem. Credo. Prefatie van de H. Drievuldig heid. Gezinslezing: Lk. 18, 130. MAANDAG 15 OKTOBER. Wit. H. Teresia van Avila. (Een der grootste vrouwenfiguren uit de ge schiedenis van de Kerk. Op 18- jarige leeftijd trad zij in' de Kar- mel. Zij werd de grote hervorm ster van deze Orde. Door haar ge schriften behoort zij tot de be langrijkste schrijvers over mystiek. Zij leefde van 1515 tot 1582). Ge zinslezing: Lk. 18, 31—19, 10. DINSDAG 16 OKTOBER. Wit. H. Hedwig. (Deze prinses van Ka- rinthië was gehuwd met hertog Hendrik I van Silezië- Na diens dood trok zij zich terug iri een klooster te Trebnitz, dat door haar SrwasL 's-Hertogenbosch: wi K®rkwÜdingsfeest. Mis Terri- 11—27 Gezinslezing: Lk. 19, WOENSDAG 17 OKTOBER. Wit. H. Margareta Maria Alacoque. (In 1647 werd zij te Verovres nabij Autun geboren. Zij trad in het klooster van de Visitatie te Paray- le-Monial, waar de Zaligmaker haar verscheen met het verzoek zich te beijveren voor de gods vrucht tot het H. Hart van Jezus. Zij stierf in 1690). Gezinslezing: LK, 19, 28 48- BGtfDERDAG 18 OKTOBER. Rood. H. Lucas. (Deze geneesheer ver gezelde St.-Paulus op vele van zijn reizen. Hij schreef het derde Evan gelie en ook de Handelingen van de Apostelen). Credo. Prefatie van de Apostelen. Gezinslezing: Lk. 20, 126. VRIJDAG 19 OKTOBER. Wit H. Petrus van Alcantara. (In 1499 uit een adellijk geslacht geboren, schonk hij op jeugdige leeftijd al zijn bezittingen weg aan de armen. Als minderbroeder werd hij een trouwe navolger van St-Franciscus en de leidsman van de H. Teresia. Hij stierf in 1562). Gezinslezing: Lk. 20, 27—21, 4. ZATERDAG 20 OKTOBER. Wit. H- i?of?nnes..van Ken*y. (Omstreeks lojo is hij geboren. Hij was hoog leraar te Krakau, waar hij in 1473 stiert. Hij is de patroon van Polen 25-^2aU0n)' Gezinslezing; Lk' (Advertentie) Colbert costuums Twenty style najaar 1962! In prachtige kamgarens. Kies uit moderne multicolours met briljant kleureffect. In de modekleuren blauw en bruin. r*Q75 15 jaar O. De tweede ronde van „Wat zegt u?" leverde één winnaar op, die met een geheel foutloze oplossing de maximumprijs van l.OOO, won. Het was de heer W. AGGENBACHT uit MEERSSEN (L.). Dank zij de grote deelname blijft in de prij- zen-pot staan een bedrag van 2.080,85, waarbij nog de pot komt van de nieuwe ronde. Wederom dus kans op flinke geldprijzen. De sociale pot werd met een bedrag van f 404,66 aangevuld tot een totaal van 261.667,58. Regenjassen Sportief kort juniormodel in prima, waterafstotende hawiflex. Voor dit najaar met een speciale streep- voering. Multicolours in blauw en bruin, g— m 75 kleine stijging per maat '5 jaar U X. Een gehaaste wandelaar, die gauw naar huis wil; iemand die een trein of een bus moet halen: een „ver beten" voetganger die bang is een afspraak te missen, zij allen „ren nen" vaak een zebra op, zonder uit te kijken of dat wel kan. Zij zijn op dat moment een gevaar voor zichzelf maar ook voor de fietser, de man op de scooter of de automo bilist die niet kunnen rekenen op een plotseling obstakel. De ANWB wil U als raad meegeven: wen U er even aan stil te staan aan de rand van het trottoir alvorens de rijbaan te betreden. V stelt U zelf dan open voor een bewuste ob servatie van het rijverkeer. Het tijdig onderkennen van eventueel gevaar voorkomt ongelukken. (Van onze speciale verslaggever) Matiging in de loonstijging is centraal voor het beleid in de naas te toekomst. Een verdere verkor ting van de werktijd kan met het oog op onze concurrentiepositie geen punt van discussie zijn. Tot deze conclusie kwam giste ren de voorzitter van het Neder- 55 Om president Kennedy van nabij te kunnen be kijken, hebben drie Ame rikaanse jongens zich uitgegeven voor Duitse studenten. De jongens, allen 17 jaar oud, stapten het Leamington-hotel in Min neapolis binnen, waar president Kennedy in verband met een ver kiezingsbijeenkomst ver blijf hield. Zij maakten zich, sprekende met een Duits accent, bekend als Duitse studenten en wan delden ongehinderd het hotel binnen. Het drietal nani de lift tot de 12e verdieping, waarna zij verder liepen naar de 14e etage. Hier werden zij geconfronteerd met een „groot aantal lijf wachten" van de presi dent. Senator Humphry, naar wie zij een der politie mensen vroegen, was niet aanwezig. Na in de hal te hebben gewacht trof fen ze zijn collega, sena tor MacCarthy, aan wie zij bekenden Amerikanen te zijn die de president wilden zien. MacCarthy verwees hen echter naar Humphry. Twee uur la ter was de senator be schikbaar, stelde hun enige vragen over Duits land en bracht hen naar de president, die de jon gens de hand schudde en hen hartelijk welkom heette in de Verenigde Staten". „Wij wilden helemaal niet de draak steken met de president of met se nator Humphry. Het was helemaal geen grap, wer kelijk niet", zo betuigde Bill Watters, de woord voerder van het drietal, die verslag uitbracht van hun avontuur. Senator Hubert Humphry ontkende echter ooit aan deze wat informele „ont vangst" te hebben mee gewerkt. „Het verhaal van de jongens is on nauwkeurig en groten deels gefantaseerd", al dus deze politicus, die er helemaal niet over te spreken is. „Wanneer dit een grap wordt genoemd, is het wel een zeer banale soort", zo zei hij. „En wanneer men de presi dent van de Verenigde. Staten op een dergelijke manier bejegent, getuigt dit toch wel van een groot gemis aan goede manieren". De geheime dienst heeft zich er nu mee bemoeid... lands Verbond van Werkgevers de heer H. J. de Koster, in zijn jaarrede op de algemene ledenver gadering te Eindhoven. Volgens de heer De Koster is cte geringe ruimte voor loonsverhoging in 1963 welke de produktiviteitsstijging toe laat in wezen reeds verbruikt. Hij waar schuwde daarom uiterst voorzichtig te zijn, er met name op wijzend dat het thans een nationaal belang is verdere aantasting van de investeringsmarges dus ook van de winstmarges te voor komen. Aan de prijzenkant zag hij de noodzaak tot het tegengaan van discri minerende effecten van het „stringente prijsbeleid" van minister De Pous (Econ. Zaken). „De minister moet rekening hou den met een krachtige opwaartse druk op ons prijsniveau tengevolge van de EEG en zal daarom meer dan in het verleden rekening moeten houden met absolute noodzaak tot prijsstijging in specifieke gevallen" De mogelijkheden voor het voeren van een zuiver nationale prijspolitiek worden volgens de heer De Koster dan ook steeds beperkter. Hoewel de heer De Koster uitvoerig in ging op problemen rond de structuur van de onderneming en de medezeggen schap van de werknemer liet hij. op dit punt weinig nieuwe geluiden horeh. Een wettelijke versterking van de werkne mers als collectiviteit binnen de onder neming noemde hij overbodig voor het bereiken van een goede belangenbehar tiging en individuele ontplooiings-kansen Hij noemde een en ander bovendien „strijdig met de eis van een slagvaar dig bestuur en met de hiërarchische verhoudingen". Na nog gesproken te hebben over de E.E.G., bepleitte de heer De Koster tenslotte het benutten van alle mogelijk heden voor het verrichten van particu liere investeringen in de ontwikkelings landen. Een intensieve bewerking van overzeese afzetmarkten blijft zijns in ziens een gebiedende eis. A. In deze zin is tweede het meest van toe passing. Gebeurt het namelijk weer, dan telt men gewoonlijk niet door, maar zegt b.v.: „dit overkomt me niet meer" of ,.dit is de laatste keer". (1) B. Men zegt „zonder auto" en niet „zonder een auto". Bovendien is het best moge lijk, dat het meisje bezorgd is en staat het zelfs helemaal niet vast, dat ze met de persoon in kwestie zal uitgaan. (1) C. Het Hollandse woord voor „plastic" is plastiek. Plastiek betekent ook „boetseer kunst". Dit woord is dus in beide gevallen van toepassing. (1) D. „De bloemmetjes buiten zetten" betekent „het er van nemen, feestvieren". In dit geval: „we zullen ons thuis wel verma ken, het ons gezellig maken". Een regen buitje is voor de planten heel goed. Beide woorden kunnen hier dus gezegd worden. (3) E. Deze man is gewend een stijve boord te dragen. Het is dus niet aannemelijk, dat hij daar nu opeens last van zou hebben. Een stijve nek is een kwaal, die iedereen kan treffen. (2) F. Deze man zit inderdaad dun in zijn haar. Over zijn tanden valt moeilijk te oordelen, daar hij een hand voor z'n mond houdt. Bovendien behoeft men niet in de spiegel te kijken om het verlies van tan den te constateren; dit euvel maakt zich wel op andere wijze kenbaar (pijn, last met eten, etc.). (1) G. Dat mevrouw last van de tocht heeft staat, gezien haar houding en gelaatsuit drukking, wel vast. Dit zou dus een over bodige vraag zijn. Daar deze man een pijp rookt, is de tweede vraag beter op z'n plaats. (2) H. Deze bomen worden niet kaal, doch zijn al kaal, zodat hier alleen groen gezegd kan worden. (1) I. 300.000,- brengt zo'n dier nooit op. maar een gewicht van 3000 kg komt wel eens voor. (2) J. Ligt en zit betekenen hier allebei „ver blijft" (om de één of andere reden). Er is geen voorkeur mogelijk. (3) K. Mevrouw staat hier weliswaar met de koffiepot klaar, doch het is mogelijk, dat deze heer niet van koffie houdt. Beide woorden kunnen dus goed zijn. (3) L. Wanneer men zegt „arm schaap", dan bedoelt men daarmee een hulpeloos, weer loos, Weerloos, mens (meestal een kind). Het arme beest heeft dus de voorkeur. (2) PI kwartje per kolom"! 4 kolommen f I.- BELANGRIJK! Deze puzzel „Wat zegt u?" verschynt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het bezit zyn van „Wat zegt u?", post bus 2500, Amsterdam. Alleen door de P.T.T. gestempelde briefkaarten zijn geldig. De prijs winnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de volgende publikaties bekend gemaakt. I lil i- A 1 1 r 1 D F 1 H i K (Advertentie) in de "schatkamer onder de lijnbaan" Voor het eerst in Nederland een unieke collectie replica van de vorstelijke pracht uit de Tower. 1 oktober 1 november van 10-12 en van 2-5 u. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 ROTTERDAM (Advertentie) Bij de Lago-olieraffinaderij op San Ni colas op Aruba is een opslagtank, ge vuld met een zuur, met een enorme knal uit elkaar gesprongen. Door het naar alle kanten wegvliegende zuur werden een persoon gedood, twee zwaar gewond en velen licht gewond. De explosie ver oorzaakte een grote consternatie. De ar beider, die bij het ongeluk om het leven is gekomen, laat een vrouw en acht kin deren achter. Over de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister. De enige, echte Sinterklaas vraagt of U hem wilt helpen. Ook üw kinderen rekenen op hem. Lees daarom in MARGRIET hoe U onder leiding van Sints beste PIET MARÉE alle kinderdromen waar kunt maken. Nu en in de komende weken biedt MARGRIET een rijke keus aan speelgoed en cadeaus, die U gemakkelijk zélf kunt maken. De duidelijke werktekeningen maken van iedere beginner een hele Pietl Binnenkort gaat prinses Beatrix op zich zelf wonen. In een kasteeltje - dicht bij het ouderlijk huis, maar toch helemaal vrij! MARGRIET heeft alvast een kijkje genomen in het vernieuwde „Drakestein", dat prinses Beatrix geheel naar eigen smaak gezellig heeft ingericht. Kijkt U maar in MARGRIET! Ja, kijk in MARGRIET 1 U zult er nog véél meer in vinden dat U boeit! Abonneer U NU bij de bezorger in uw wijk of bij MARGRIET, Stadhouderskade 85 Amsterdam. U wéét het immers... De PTT heeft bij een radio-handelaar m Deventer, de heer F. Krebbers, de frequentiewisselaar in beslag genomen waarmee de heer Krebbers enkele dagen geleden bij een proefuitzending ervoor heeft gezorgd dat een deel van Deven ter het tweede Duitse programma ont ving. De PTT ging tot deze maatregel over, omdat de heer Krebbers geen zend machtiging bezit en dus de telegraaf- en telefoonwet heeft overtreden. De heer Krebbers vond de inbeslag name „een ellendige geschiedenis". Het gebruikte apparaat is in feite in de handel verkrijgbaar en wordt bijvoor beeld gebruikt bij toepassing van het centrale antennesysteem voor flats. Zijn idee is slechts een gebruik van dit appa- r?ait v?or andere doeleinden, nl. de toe- stelbezitters in de gelegenheid te stel len meerdere zenders te ontvangen zon der dat zij in hoge kosten vervallen. Twee personen zijn om het leven gekomen toen een straaljager van de Canadese luchtmacht bij de start van het vliegveld te Bagotville in de provin cie Quebec het staartstuk raakte van een lijntoestel van de luchtvaartmaat schappij Trans-Canada Airlines, dat op de startbaan aan het taxiën was. Vijf van de vijftien inzittenden van de 4-motorige Viscount liepen verwondin gen op. De stewai-dess van het toestel, een Zwitserse, en een passagier werden gedood. Functionarissen van de luchtvaartmaat schappij hebben ie Montreal verklaard, dat de Viscount op de startbaan een bocht naar links maakte, toen het toestel door de Voodoo-jager van de luchtmacht werd geraakt. De twee inzittenden van de ja ger konden hun vliegtuig lang genoeg in bedwang houden tot zij voldoende hoogte hadden bereikt om hun schiet stoelen in werking te stellen. De straal jager stortte neer op een bouwland. (Advertenties) De meeste kinderen zijn onverschillig als het hun fiets betreft. Een stuur zonder bel of een. achterwiel zonder afscherming is geen uitzondering. Zij staan niet stil bij het gevaar dat zij lopen als er iets mis is aan hun fiets. Zij trappen zorgeloos door. Des te meer reden voor de ouders om er oog op te houden. Een reparatie kost iets, maar niét repareren gaat héél wat meer kosten. De vakman de fiet senhandelaar heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe al is het maar voor controle. 42451-oo Een 65-jarige Engelse onderwijzeres, miss Margaret Hunter wier in- L gisteeUren°nteT6S haar auto spron* met de uitroep: „Dit is zelfmoord", tegen een vrachtwagen opgereden, toen zij wilde bewijzen niet de spreekwoordelijke „vrouw achter het stuur" te zijn irenr schan?e overgaan te hebben, dat haar instructeur er de voor- he? JJÏJ Verdere tocht te voet at te leseen, besloot miss Hunter genote n°g eenS °P te wagen' ditmaal onder leiding van een seks- eeLeerttkrm.,Ze..eChter Haar auto werd door een vrachtwagen geraakt terwyl zy uit een oprit de weg opreed. Miss Hunter moest zich m een ziekenhuis aan het hoofd laten verbinden. Zij was door de klap de kluts echter niet kwijt geraakt. ,,Als iemand me een auto zou willen lenen, zou ik mijn rijlessen willen voortzetten, maar daar is nu weinig kans op 6 Zij weet de botsing aan een speling van het lot. „Alles schijnt tegen me te zijn," aldus miss Hunter. De gedachte om uit te scheiden met rijlessen, was niet bij haar opgekomen. „Hemeltje, nee." antwoordde zu. „Ik voel het als mijn plicht door te gaan. Ik wil bewijzen, dat ik kan rijden".

de Stem | 1962 | | pagina 7