UN! ven. uit lijn. r te :ngt Luister der Kerk straalde over de gehele wereld Beelden van eerste conciliedag Wapenbezitters horen zware boeten eisen V OPENING VATICAANS CONCILIE Paus Joannes, zichtbaar ontroerd, trekt op draagstoel St.-Pieter in tonic Bloedbad in Baliemvallei Officier: „Ik heb beslist de OA.S. niet opgerold BANKBOEKJES MORGEN BEGIN VAN BERAADSLAGINGEN Kostbaar evangelieboek in St.-Pieter DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 Hoog-gemijterde Concilie-vaders REGEN HIELD OP verfrissend bij de maaltijd Zaak „dodelijke injectie voor liet hof VRIJMOED VIEUX SPINWIFJ. N.-Guinearaad niet ten dode gedoemd Hallstein sprak voor werkgevers over E.E.G. vervetal l/erf Ifan Vettewinkel sterk... prachtig IDEE 62 GEOPEND Maak meer rente van Uw geld BEURS VAN AMSTERDAM Internationals nauwelijks prijshoudend ders, eling Paus Joannes XXIII, hoog tronend op de sedia gestatoria, bisschop onder de bisschoppen van de gehele wereld, die hem te voet vooruit getrokken waren naar de immense Sint Pietersbasiliek, leek diep- ontroerd, toen hij over de hoofden van de menigte heen naar de plechtige opening van het Concilie trok. Zijn ogen keken ietwat zor gelijk en hij leek lichtelijk vermoeid. Daarom misschien, dat de plaats vervanger van Christus ook in de Sint Pieterskerk zelf op de draag stoel gezeten bleef, ofschoon dat niet in de bedoeling had gelegen. Paus Joannes had dit zelf zo gewild, evenmin wenste hij in de kerk gebruik te maken van de pauselijke troon: hij nam genoegen met een eenvoudige zetel. Daarmee wilde hij zijn verbondenheid met de concilievaders demonstreren, die voor hem hun plaatsen in de basilieK hadden ingenomen. Zij waren in een lange schier einde loze rij de hoofdkerk van de christen heid binnengetrokken onder het gelui van Rome's klokken, gadeslagen door tienduizenden, die zich op het immense plein hadden verzameld- Hun hoge mijters tekenden zich als witte vlammen tegen de omgeving af hun wijde kostbare koormantels plooi den nauwelijks tijdens deze processie. De Concilie-vaders namen hun plaatsen in in het middenschip van de Sint-Pieter en zetten hun mijters af toen de op volger van de apostel Petrus langs hen heen gedragen werd. De Sixtijnse kapel zong het Tu es Petrus. De hand van de paus stak nu en dan uit de weelde van brokaat en gouddraad van de koorman tel en maakte dan een zegenend gebaar. Paus Joannes knielde neer in gebed, zijn hoofd boog zich diep. Even daarna zette hij met heldere stem het Veni Creator in. De Sixtijnse kapel nam dit gebed der kerk over. Daarmee was het 21e algemene en tweede Vaticaanse concilie in de ge schiedenis van de kerk ingezet. De opening geschiedde met de pracht en praal die de Kerk voor dergelijke ge legenheden ten toon spreidt. Na een bezoek aan de paramenten zaal, waar hem de liturgische gewaden werden aangetrokken, ging de paus, ver gezeld door zijn 82 kardinalen, die allen in kazuifel waren gekleed, naar de Pauluskapel, waar zij gezamenlijk baden voor het uitgestelde H. Sacrament. De paus zette na de aan bidding de Maria-hymne „Ave Maria stella" in Hij nam daarna plaats op de draagstoel, getorst door twaalf mannen in karmozijnen buis. Zij droe gen de stoel naar de grote trap van Bernini, die op de bronzen deur van het Vaticaan uitkomt. Daarop zette zich de indrukwekkende stoet in beweging. Voorafgegaan door de Concilie-vaders een harmonie van wit en goud een afdeling van de Palatijnse Garde en leden van de pauselijke hofhouding arriveerde men op het plein. De biecht vader en de huisprediker van de paus, kamerheren in zwart fluweel met witte kanten, consistorie-advocaten, het Six tijnse koor, leden van de kerkelijke rechtbank in zwart, rood, paars en wit gekleed, liepen mee in de stoet. Een geestelijke droeg de tiara, een ander de mijter-. De draagstoel werd voorafge gaan door het pauselijke kruis, geflan keerd door functionarissen met kaarsen. In lange rijen auto's, taxi's en bussen waren de Conciliedeelnemers gister morgen op het Sint-Pietersplein bijeen gekomen. Velen droegen regenjassen en paraplu's, want een uur vóór de pro cessie uitfrok had het in Rome de ge- hele nacht en morgen mals geregend. In de Sint-Pieter waren tevoren de leden van het corps diplomatique en de spe ciale gezantschappen uit 85 landen bij eengekomen. De gedelegeerden uit de Arabische landen vielen op door hun witte tulbanden. In de kerk der Chris tenheid wachtten ook de 28 waarnemers van vijftien niet-katholieke christelijke kerken. Voor de werkzittingen zullen zich nog meer waarnemers in Rome melden. Op nadrukkelijk verzoek van de paus waren aan hen de ereplaatsen in de Sint-Pieter toegewezen. Zij hebben vóór de H. Mis begon, de paus eer be wezen. De H. Mis. die daarop volgde, werd opgedragen door kardinaal Tisserand. Gezamenlijk met paus Joannes zegde hij de voetgebeden. Dit gebeurde, in de om geving van het confessio-altaar, bij het in bisschopsgewaad gestoken beeld van de H. Petrus. Na het laatste evangelie, dat in het Latijn en Grieks werd voor gelezen, begon de eigenlijke openings zitting van het Concilie. Paus Joannes gaf zelf de zegen aan het einde van de mis. Daarna naderden hem de kardina len om de ring van hun opperherder te kussen. Zij werden gevolgd door twee patriarchen, twee aartsbisschoppen en twee bisschoppen, als vertegenwoordi gers van de verschillende rangen op het concilie. Voor ieder van hen had de paus een vriendelijk woord. Met de enige neger-kardinaal praatte hij wat langer. Nadien hield paus Joannes zijn toe spraak, die men uitvoerig elders in dit blad vindt. Zij werd voorafgegaan door het afleggen van de geloofsbelijdenis van Nicea door alle kerkvaders en ge volgd door de litanie van Alle Heiligen. Aan het einde van dit smeekgebed zegende de'paus de kerkvergadering tot driemaal toe, waarna zijn toespraak be gon. Deze duurde 37 minuten. Nadien gaf de H. Vader zijn aposto lische zegen. Onder applaus van de Concilie-vaders en onder bruisend orgel spel werd hij daarna op zijn draagstoel weer de St.-Pieter uitgedragen. De openingsplechtigheid duurde vier uur en 38 minuten. Zaterdag aanstaande begint de eerste zitting van het concilie 's morgens om negen uur. (Advertentie) De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam mr. W.B.J. Aberson, heeft gisteren een boete van 1000 gul den of vijftig dagen geëist tegen de 74- jarige chirurg F.T.H.T.C. uit Amstelveen die op 8 september 1960 de 28-jarige mevr. E.L- de Heer-Meeuwis een ver keerde injectie toediende tijdens een o- peratie in het Centraal Israëlitisch zie kenhuis in Amsterdam, aan de gevolgen waarvan de patiënte is overleden. Zon der controle had de chirurg de injec tie toegediend die de verpleegster de 36-jarige J.J.B., had klaargemaakt. La ter bleek dat deze omloopzuster per vergissing de injectienaald met een do delijk stof had gevuld. De procureur generaal was van mening dat de chi rurg nalatigheid kan worden verweten omdat hij de verpleegster niet had ge controleerd. De officier van justitie bij de recht bank had destijds een boete van 2000 gulden of twee maanden geëist tegen dokter C De rechtbank sprak hem ech ter vrij, waarop de officier van justitie appel aantekende. De procureur-generaal was voorts van mening dat zuster B. gebrek aan con centratie kan worden verweten. Men kan het als een primaire taak van de zus ter zien dat zij het goede flesje uit de kast pakt tndens een operatie. In de praktijk van het leven is een vergis sing als gemaakt door deze verdachte met te accepteren, aldus de procureur- generaal. Hij vroeg bevestiging van het rechtbankvonnis: honderd gulden of tien dagen. Ook de officier van justitie bij de rechtbank had deze straf geëist. (Advertentie) wikkelingshulp beschikbaar te stellen. Dit aanbod is in Djakarta nog in studie. Generaal Nasoetion, Indonesisch mi nister van Defensie, heeft de voortge zette bewapening van Indonesië gemo tiveerd met de vage verklaring dat het land voortdurend wordt bedreigd door westerse en communistische blokken en dat het daar neutraal tussenin wil staan. Een Australische radioverslaggever, die zojuist teruggekeerd is van een tocht naar de verafgelegen Baliemvallei in westelijk Nieuw-Guinea, heeft gemeld dat daar elf dagen geleden een bloedbad heeft plaatsgehad. Er zouden daarbij 80 Papoea's gedood zijn en 70 gewond. Een Australische Baptisten-missie zou aangevallen zijn door heidense Papoea's. Zij zouden de missie en de omliggende dorpen bewoond door christelijke Pa poea's hebben willen platbranden. Volgens de verslaggever zijn bij de aanval tachtig dorpen rondom de missie in de as gelegd en veel bewoners uit gemoord. De aanval duurde vijf dagen en werd tenslotte door de Papoease politie afgeslagen. In de missiepost wonen drie Austra lische gezinnen. Hun lot is nog niet be kend. De Australische informatiedienst in Londen heeft bekendgemaakt dat er geen verband bestaat met de wijzigingen in het bestuur over Nieuw-Guinea. De Indonesische vertegenwoordiger in Hollandia, Soedjarwo heeft tegenover een journalist van United Press laten door schemeren dat Indonesië de Nieuw-Gui nearaad zal laten voortbestaan, als Indo nesië in mei van het volgend jaar het bestuur geheel heeft overgenomen. Wel achtte Soedjarwo het een voor waarde, dat er in de samenstelling van de raad een wijziging komt. Waarschijn lijk bedoelt hij. dat er ook Indonesiërs zitting in zullen moeten hebben. Neder land heeft aangeboden in de komende drie jaar tien miljoen dollar voor ont- Linksboven De paus zegent tijdens de tocht naar de St.-Pieter de samengestroomde menigte. Rechtsboven Een kijkje op de geweldige mensenmassa's die zich tijdens de processie der Concilie-vaders op het Sint-Pietersplein verdrongen. Linksonder Mgr. Tien (China) en kardinaal Rugambwa (Oeganda) betreden de SinU Pieter. Rechtsonder de H. Vader verzonken in gebed voor het welslagen van het concilie.. hp^,r,F;n ,beëint hef concilie zijn eerste dan i gcn' *edere week volgen maan,» alSemene vergaderingen op 7affw?ag' ^insdag, woensdag, vrijdag en o totdat op het Mariafeest van wordt6 Gr de eerste fase afgesloten door Tussen die algemene vergaderingen zijn er de commissievergaderingen, waar het moeizame werk van het over ig op nog intensievere wijze ge-daan i_ e,n waar de uiteindelijke redactie r besluiten tot stand komt. (Van onze verslaggever) De leden van het verbond van Neder landse werkgevers hebben zich gisteren tijdens hun in Eindhoven gehouden jaar vergadering bezonnen op een aantal bin nenlandse economische problemen, doch speciaal wel op de Europese eenwording. Prof. W. Hallstein, voorzitter van de commissie van de EEG, besprak de be ginselen van de gemeenschap, de huidige stand van zaken en de kansen die de toekomst biedt. Ook de voorzitter van het verbond, de heer H. J. de Koster, wijdde aandacht aan de Europese problematiek in een uitvoerige toespraak. Hij meende dat, voor wat de Europese integratie aangaat, de toetreding van nieuwe landen tot de EEG een wijziging in de atmosfeer met zich mee zal brengen. De EEG is nu sterk genoeg voor deze nieuwe invloe den. Prof. Hallstein zei, dat in het hele proces van onderhandelingen dat de ge meenschap met betrekking tot toetreding en associatie voert, het streven naar op neming van Groot-Brittannië in de EEG een sleutelpositie inneemt. Onder de aanwezigen waren o.m. de ministers de Pous (economische zaken), Visser (defensie) en Post (gevolmach tigd minister voor Suriname), alsmede mr. F. J. van Theiel, de voorzitter van het Nederlands katholiek werkgevers verbond en de heer Wemmers van de protestants-christelijke werkgevers. Eind april van dit jaar onderging Rot terdam de emotie van een door de re cherche ontdekte uitgebreide wapen handel, waarbij de arrestaties elkaar in snel tempo opvolgden. De Maasstad werd j geconfronteerd met een opzienbarende zaak, die lange tijd hevig tot de ver beelding van de Rotterdammers heeft gesproken, ook al omdat in die periode ongeluVken zijn gebeurd met kinderen, die het slachtoffer werden van dergelijk gevaarlijk speelgoed. De recherche ar resteerde 11 personen, waaronder enkele zeer jeugdige, op beschuldiging van ver boden wapenbezit. Gisteren moesten deze elf voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen, bij welke gelegenheid de aanwezigen zich wellicht in een wapenarsenaal waanden: een aanzienlijke hoeveelheid in beslag genomen wapens en munitie: pistool mitrailleurs, stenguns, karabijnen, revol vers, pistolen, handgranten, steekwa pens. banden en kisten vol munitie la gen in de rechtszaal uitgestald. Als eerste verscheen voor het hekje de 25-jarige schilder C. M. Bij zijn ar restatie ontdekte de Rotterdamse politie bij deze verdachte in verschillende ge heime bergplaatsen een uitgebreide voorraad wapens. Een gedeelte van deze wapens had hij van de 29-jarige chauf feur J. W. gekregen, in ruil voor een motorfiets. W. had het wapentuig op zijn beurt gekocht van de 31-jarige instru mentmaker E. S. uit Rotterdam. De laatste bekende verschillende wapens, hoofdzakelijk karabijnen en munitie uit België en Zwitserland clandestien te hebben ingevoerd. De drie verdachten verklaarden wapenverzamelaars te zijn en nimmer te hebben begrepen, dat zij, (Advertentie) ondanks het feit zwar© vuurwapens in hun bezit te hebben, de vuurwapenwet te hebben overtreden. Juist het bezit van de zware wapens bracht de elf ver dachten voor de rechter. „Een pistool - mitrailleur, een brengun of een stengun is niet te vergelijken met een eenvoudig wapen'', aldus de getuige-deskundige, brigadier W. Leeuwensteijn. De officier van justitie, mr. H. van Buuren. zei in zijn eerste requisitoir duidelijk te willen stellen, dat de ver dachten op geen enkele wijze als staats gevaarlijk konden worden aangemerkt, noch van revolutionaire gezindheid kon den worden beticht. ,Ook staat vast", aldus mr. Van Buu ren, „dat de wapens nimmer zijn ge bruikt voor het plegen van criminele feiten. Domweg wapenbezit en iets min der domweg wapenhandel", zo classifi ceerde hü liet aandeel van de verdach ten in deze affaire. „Ik wil in het geheel niet doen voorkomen, alsof ik de gehele O.A.S. heb opgerold. De zaak is evenwel tot zijn normale proporties terugge bracht", aldus mr. Van Buuren. „Het is noodzakelijk de zaak te ont doen van alle romantiek en zich de ernst ervan te realiseren. Het kwalijke is dat door deze wapenhandel zeer jeugdige elementen in het bezit van wapens zijn gekomen, zonder bewust te zijn van de mogelijke ernstige gevolgen". Bij het be palen van de eis zeide de officier na lang aarzelen tot de conclusie te zijn ge komen, dat een vrijheidsstraf hier niet op zijn plaats is (de elf verdachten had den reeds terzake van het misdrijf een voorlopige hechtenis van drie tot vijf weken ondergaan). Maar de ernst van het feit bracht de officier wel tot het vorderen van zware geldboeten tegen de verdachten. Tegen M. en W. eiste hij een geldboete van f 500,- subsidiair 2 maan den hechtenis en een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen S., wiens aandeel de officier van justitie van ernstiger aard vond, vorderde hij een boete van f 750,- subs. 3 mnd. hecht, en een gevangenisstraf van drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de overige 8 ver dachten. onder wie drie minderjarige litie-onderzoek is gebleken dat zij een scholieren, van wie reeds tijdens het po- weinig opzienbarende rol hebben ge speeld in deze zaak. requireerde mr. Van Buuren geldboeten van f 100.- tot f 500,- en voorwaardelijke gevangenisstraffen tot drie maanden met drie jaar proef tijd. De rechtbank zal 'over veertien dagen uitspraak doen. Het evangelieboek, dat tijdens de gehele duur van het Vaticaanse Con cilie op het hoogaltaar zal staan, be staat uit 255 perkamenten vellen. Het is afkomstig van de gemeenteraad van Urbino, een plaats in de Italiaan se provincie Marche, die het op 23 juni 1667, tezamen met andere ma nuscripten uit de hertogelijke biblio theek. aan de Vaticaanse bibliotheek heeft geschonken. Het boek is vervaardigd door Mat- teo de Contugi. Het is versierd met het wapen van Alexander XII, een paus uit de tweede helft van de ze ventiende eeuw. Guglielmo Girardi en Franco de Russi, uit de school van Ferrara, hebben de miniaturen van de vier evangelisten in dit boek ver vaardigd. Het ligt op een vergulde standaard op het altaar. (Advertenties^ Gisteren is in het Amsterdamse RAI- gebouw de tentoonstelling „Idee ,62" ge opend. Deze expositie heeft ten doel het publiek duidelijk te maken welke plaats nftoderne huishoudelijke apparaten, func tioneel meubilair er andere zaken die met woninginrichting en wonen te maken hebben, in ons leven kunnen innemen. De tentoonstelling omvat ook keuken- uitrusting, tuinarchitectuur en andere, zaken die bij het bouwen en inrichten van een huis te pas komen. Fabrikanten en ynporteurs laten de bezoekers niet alleen zien wat er allemaal te koop is, maar geven vooral voorlichting en ge bruiksklare ideeën. De tentoonstelling is tot 21 oktober ge opend. F. VAN LANSCHOT, BANKIERS - REPUTATIE VAN 2 2 5 JAAR Storten en opnemen ook per giro IOT Cwvj cLvoA. Folder op tanmig verkrijgbaar lvCVW VHertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 11 40570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT De stemming voor de internationale waarden is gistermiddag nauwelijks prijshoudend geweest ten opzichte van het slotniveau van woensdag. De om vang van de handel was, evenals de vorige beursdagen, wederom zeer gering. Internationaal is er geen nieuw leven in de keorsen te brengen met als ge volg, dat er voor de arbitrage zeer wei nig valt te ondernemen. Ook de ma kelaars wandelen ter beurze slechts wat rond zonder zaken te kunnen doen. Het publiek toont wel enige belangstelling doch dit zet geen zoden aan de dijk. De gedane koersen voor de hoofdfond sen gaven slechts geringe afwijkingen te zien, vergelegen bij eergisteren Phi lips echter lag wat gedrukt in de markt op 137,50 139.30). Aanvankelijk zag het er eergisteren in Wall Street zeer goed uit wat het koers verloop betreft. Even voor het slot gin gen de eerder op de dag behaalde koers winsten echter weer grotendeels verlo ren als gevolg van winstnemingen Men is tegenwoordig met geringe marges te vreden. De handel in de scheepvaartsector was minimaal. De stemming was gemakke lijker. Cultures verwaarloosd. 10/10 11/10 Ned,"59 4'i Ned. '61 4V4 Ned. '47 3^2 Ned. grootboek 1946 A.K.U. Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie H.A.L. Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons Emball. fabr. en Houthandel Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij Kon. Zout Nijverdal Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon 99 A 9912 91 350 52412 139.4 128.15 142.7 114 1193,4 375 340 787 3.90 233 322 128 256 377 693 "2 215' 2 219 725 674 325 353 815 99 ,B, 9912 91A 347T« 511U 137.45 127.40 142.40 113 1191/4 374'2 337 786 385 795 251'2 435 315 375 690'2 215 218 727 670 328 350 810 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 142.50: Philips 137.30137.70 gl; Unilever 127.50 gl; Hoogovens -

de Stem | 1962 | | pagina 15