Heden loopt ultimatum aan prins Rainier af— U MAG EEN KATANGA BOUWT EIGEN LUCHTMACHT VOOR DE VROUW PLASTIC TIJDPERK gunstig voor de vrouw Monacoof het toegeeft of nietsal de dupe sijn Verkade Ry-Kin; Evaria 1 ff Kleding van papier Vermageringspillen slechts via arts 13 DE GAULLE ZAL GEEN MEDELIJDEN HEBBEN Belastingvrijheid doorn in het Franse oog r m i 1 knackebrëd Ondanks beloften aan V.N. ft Kath. Thuisfront collecteert aan de kerkdeur Melkflessen van carlona-polypropeen WINTERENSEMBLE Grondstofkeuze probleem „Kunst" Bestaansrecht Etikettering Oppassen (J^rui cl 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 (Eigen buitenlandse dienst) In Monaco heerst vandaag grote en nerveuze spanning. Het is im mers 11 oktober en dat is een bij zondere datum. Generaal De Gaul le heeft, zoals men weet aan vorst Rainier een ultimatum gesteld. Voor bet geval, dat het bestuur van het vorstendom op die dag niet zal besloten hebben dezelfde belastingen op de inwoners te hef fen als Frankrijk van zijn inwo ners heft, dan zal hij ,de nodige' maatregelen nemen. Daar men van generaal De Gaulle intussen wel weet. dat hij niet al leen dreigt, maar ook doet en van de andere kant vorst Rainier het been stijf wil houden, moet het wel op een botsing uitlopen. Maar wat zal er gebeuren Krachtens het verdrag met Frankrijk wordt de onafhankelijkheid van het vorstendom door Frankrijk gegarandeerd treedt Frankrijk naar buiten als diplo matiek vertegenwoordiger voor Monaco op en geldt de Franse franc als wettig betaalmiddel. Belastingen betalen de be woners tot heden niet. Het staatje be druipt zich uit de opbrengst van de speelbank, van de verblijfsvergunning voor buitenlandse rijken, die wegens de belasting hun vaderland ontvlucht zijn en van 2 procent warenomzetbelasting en 20 procent bodemverkoopbelasting. Maar geen inkomstenbelasting. Welk een omvang deze vestiging van vreemdelingen heeft gekregen, getuigen de cijfers. Er zijn maar 2000 autochtone bewoners van Monaco. De rest (23.000) zijn allemaal vreemdelingen, die hier profiteren van de uitzonderlijke toestan den. Onder hen zijn vele Fransen en Franse firma's, die zich in Monaco heb ben gevestigd om aan de Franse belas tingen te ontkomen. Bovendien lijdt de Franse Rivièra sterk onder deze oneer lijke concurrentie van Monaco. Indien daar geen belastingvrijheid heerste dan konden ze zich evengoed in Nice of Cannes vestigen. De Gaulle wenst daaraan een einde te maken en hij wordt daarin gesteund door de regeringen, niet alleen van Italië en Spanje, maar ook van Engeland en de Ver. Staten. (Advertentie) Zo sterk is een Enka zeem dat u hem gerust mag uit wringen. Desoepele,zachte Enkazeem neemtbovendien veel vocht op. Zo zeemt u dus beter en sneller! Het is natuurlijk uitgesloten, dat De Gaulle naar militaire middelen zal grij pen. Een oorlog tussen het Franse leger en de drie dozijn operette-soldaten van Monaco is uitgesloten. Maar De Gaulle beschikt wel over andere effectieve mid delen. Zo is hij begonnen met Monaco als buitenland te behandelen. Alle burgers van Monaco, die in Frankrijk wonen zijn buitenlanders geworden. Sinds 25 sep tember moeten de fabrikanten van ge neesmiddelen de geneesmiddelenin dustrie is de exportbron van Monaco voor uitvoer naar Frankrijk bijzondere invoerpapieren hebben. Na 11 oktober, zo is aangekondigd, zullen tolbarrières tussen Frankrijk en Monaco worden op gericht en zullen personen, die vanuit Frankrijk naar Monaco reizen of er van daan komen, aan grondige controle wor den onderworpen. Ook Is mogelijk dat De Gaulle het postverdrag opzegt, de waterleiding af- snijdt en de elektrische stroomlevering onderbreekt en dan zit Monaco toch wel lelyk in de knoei, daar het vor stendommetje over niets van dat alles beschikt. Dat De Gaulle enig mede lijden zal hebben, is niet te verwach ten. De in Monaco zetelende firma die de commerciële radiozender Europe no. 1 exploiteert, heeft over het Algerijnse drama een voorlichting gegeven, die De Gaulle in het geheel niet aanstond. Hoe wel de berichtendienst van deze zender bijzonder goed en objectief is, stond hij Frankrijk juist daarom niet aan. Hij weigerde echter zich onder Franse cen suur te stellen. Toen de Franse rege ring probeerde de meerderheid der aan delen te kopen en daarvoor veel geld over had, verbood vorst Rainier bij de creet de verhandeling van deze aande len. Minister Pelletier eiste de vernieti ging van dit decreet. Het kwam tot de bekende botsing tussen vorst Rainier en Pelletier, die daarop naar Frankrijk te rugkeerde. De kwitantie daarvoor zal hem nu gepresenteerd worden. Na Pelletiers vertrek wees Rainier alle Franse belastingvoorstellen af. Daarop zegde De Gaulle het verdrag van 1918 met een termyn van 6 maan den op. En vandaag zijn deze zes maan den om. De inwoners van Monaco staan be grijpelijkerwijze aan de zijde van vorst Rainier III en met zuidelijke hartstocht willen zij hun rechten verdedigen. „Lie ver dood dan onder de Fransé hiel" roe pen ze dramatisch. Maar dat zal De Gaulle niet weerhouden. Nu kan vorst Rainier wel een appèl doen op het Haagse Internationale Gerechtshof maar dat zal hem niet veel helpen. Het ver drag is geldig opgezegd. Tenzij Monaco de Franse afsnoerings- maatregelen dulden zal en er genoegen mee zal nemen een weinig betekenend Rivièra-stadje te worden, zal er niets anders opzitten dan toegeven. Maar ook dat zal het verval van Monaco niet tegenhouden, als de grootste attractie voor de miljo nairs van heel de wereld wegvalt, En zal de boze generaal De Gaulle het erbij laten PRINS RAINIER ....been stijf houden of toegeven: allebei nadelig (Advertentie) I Per pak bruin of wit 85 cent. In een verslag van de Verenigde Na ties dat gisteren is gepubliceerd staat dat de afgescheiden provincie Katanga in Kongo een luchtmacht opbouwt, die gedeeltelijk steunt op Europese huur soldaten. Het project omvat volgens het rapport ook aanleg van vliegvelden, hangars en ondergrondse ruimten. In het rapport wordt gezegd dat vo renstaande in flagrante strijd is met verzekeringen van Kantangese autori teiten dat alle huursoldaten in overeen stemming met de V.N,-voorschriften wa ren uitgewezen- De V.N. zeggen over ge gevens te beschikken dat de sterkte van het buitenlandse legioen in Katanga een stemming met de V.N.-voorschriften wa- Sinds het begin van dit jaar zijn er tenminste 115 huursoldaten in Katanga, van wie tussen de twintig en vijftig er varen piloten en technici zijn. Katanga zou vijf Piper-vliegtuigen hebben, drie in Duitsland gebouwde Klemm-toestellen en zeven Harvard- vliegtuigen, die in recente maanden ont vangen zijn. Katanga zou bovendien vierhonderd Franse raketten hebben gekocht. Van de 51 vliegvelden in Katanga staan er 41 onder gezag van de regering in Elisabethstad, de rest onder dat van de V.N. De huursoldaten van Katanga zijn in het algemeen in het burger gekleed en verrichten gewoon werk, waardoor op sporing bijzonder lastig is. Onofficiële schattingen bepaleen volgens het rapport het aantal huursoldaten op 500 man. i ijzersterk bestand tegen alle wasmiddelen "egarandeerd door Enka, goedgekeurd door de Ned, Ver. van Huisvrouwen j *3 formaten: 2,30-3,25-4,75 VOOR UW GEMAK GEMAAKT DOOR Op zondag 14 oktober a.s. zal aan praktisch alle kerkdeuren de financiële steun voor het Thuisfrontwerk worden gevraagd. De materiële steun aan aal moezeniers van de zee-, land- en lucht macht ten behoeve van onze jonge men sen in militaire dienst vergt jaarlijks al leen al dergelijke bedragen, dat deze kerkdeur-collecte zonder meer al te rechtvaardigen is. De bouw en inrichting van nieuwe ka tholieke militaire tehuizen moet door gang vinden; het eigen soldatenblad SALVO dient gratis onder de militairen verspreid te kunnen blijven; het vor mingswerk, alreeds gerealiseerd in de centra „Waalheuvel" en „Westerhelling" zal in de naaste toekomst met een derde centrum moeten worden uitgebreid. De verzorging bovendien van onze jon gens op Nieuw-Guinea in de afgelopen maanden heeft zulke enorme bedragen gevraagd, dat deze collecte meer dan an ders nog noodzakelijk zal moeten slagen. (Advertentie) Voor f 2.60 en 25 Arks waarde bonnen krijgt U 'n echte verrassing. Arks Thé-Complet. Mr. H. v.d. Biesen, voorzitter landelijk soc. char, centrum Het algemeen bestuur van het lande lijk sociaal charitatief centrum, geves tigd te 's Hertogenbosch, heeft tot tij delijk voorzitter van het landelijk cen trum benoemd mr H.J.J. van den Bie sen. De heer H.J.J. van den Biesen volgt prof Mr L.J.M. Beel op, die zich we gens drukke werkzaamheden als voor zitter van het landelijk centrum heeft teruggetrokken. f* -—r—-- mm Am ft Wie grappig wil zijn be weert wel eens, dat wij leven in het plastic tijdperk. Dat grapje is dan een beetje min achtend bedoeld, want plastic wordt niet zelden beschouwd als een onedele stof, waarover men nu niet zó enthousiast behoeft te zijn. Maar wie zal zeggen of aan 't einde van 't stenen tijdperk de bronzen voorwerpen wel met zoveel enthousiasme zijn ontvangen? Van nature is de mens geneigd zich vast te klampen aan het oude en het nieuwe te wantrouwen. Onze verre voorouders zijn mis schien voor het metaal even min dadelijk warm gelopen. Men zou de zaak ook van een andere kant kunnen be zien: stelt u zich eens voor, dat glas tot nu toe onbekend was gebleven en dat het van daag zou worden geïntrodu ceerd. Zou het onmiddellijk gunstig worden ontvangen Glas is bijzonder kwetsbaar, hoogst gevaarlijk en heel zwaar. Maar met de nadelen van glas zijn wij geheel ver trouwd. Plastics verschijnen in de wereld in zoveel soorten, dat de juiste grondstofkeuze voor een produkt reeds een probleem wordt. Dezer dagen zal in Amsterdam een inter nationaal congres over „Keuzepro blemen in het Kunststoffengebied" worden gehouden; daarop sluit in Utrecht de beurs „Macroplastic" aan. Wanneer men het nog niet wist zou men daar kunnen zien en horen, dat wij inderdaad leven in het tijdperk van de plastics, beter nog: van kunst stoffen en dat het huidige leven niet meer denkbaar is zonder deze materia- alen. In die mate zelfs, dat er al meer kunststoffen zijn gevonden dan mo menteel praktisch bruikbaar zijn: de wetenschap is de gebruikswereld een stap vóór. Op uitnodiging van de Vereniging Nederlands Fabrikaat brachten wij een bezoek aan Shell Nederland en aan het Kunststoffeninstituut T.N.O. te Delft. Shell, die velen misschien uitslui tend kennen als bron van olie en benzine, is bij plastics en daarmee verwante synthetische harsen en rubbers nauw betrokken: de grond stoffen voor de kunststoffenindustrie worden geleverd door aardolie. Met Shell beschikt Nederland over een basisindustrie, die een reeks grond stoffen en halffabrikaten kan leveren. Dat woord „kunst" doet bij kunststof fen nooit erg sympathiek aan. De eerste margarine, in 1865 gevonden in opdracht van Napoleon III, heette „kunst"-boter. De eerste rayon heette ,,kunst"-zijde. Wij kennen kunstle dematen en een kunstgebit. „Kunst" betekent hier vervanging, meer nog, surrogaat. Al hebben de moderne kunststoffen dadelijk de eigen ver zamelnaam „plastics" gekregen, de appreciatie stuit nog te vaak op het kunstmatige karakter. Het is maar plastic, zeggen wij bij een goedkoop, licht, onbreekbaar serviesje. En te recht; er zal heel wat moeten gebeu ren alvorens een plastic voorwerp een kunstvoorwerp wordt in die andere, artistieke betekenis van „kunst". In het porseleinen en aardewerkservies leeft de hand van de kunstenaar ge makkelijker voort dan in het plastic, ondanks de moderne artistieke vorm geving. Wij zullen de plastics eerst d&n op volle waarde schatten als zy een ver betering van de bestaande materialen betekenen, meer nog, als zy ge bruikt zullen worden voor zaken, die tevoren niet bestonden. Dan zal het plastic een geheel eigen bestaansrecht hebben. De modeontwerpers hebben ons deze winter bepaald geen kou willen laten lijden; het is al wollen stoffen en bont wat de klok slaat. Van Lan- vin is dit ensemble van vloeiend vallende gladde japon van tweerijïg bovenstuk en bijpassende mantel, ge voerd met Tibetaanse kat. Papier gaat ook een belangrijke rol spelen in de kledingindustrie. Het zal binnen niet al te lange tijd hele maal niet ongewoon zijn, als men ge kleed gaat in een papieren japon, een mantel van hetzelfde materiaal en 'n bijpassende eveneens papieren hoed. In de Verenigde Staten worden thans reeds mantels vervaardigd van pa pier, die behalve fikse regenbuien ook nog dertig wasbeurten kunnen doorstaan, zonder dat dit nadelige ge volgen heeft voor het materiaal; het model blijft ook gehanhaafd. Evenzo verging het de gebreide pa pieren jurken, die na veertien maal in het schuimende sop te zijn verdwe nen, niet aan kwaliteit en model had den ingeboet. Deze experimenten zijn in de Cyanamidlaboratoria uitge voerd, waar men reeds jarenlang proe ven neemt met deze veelzijdige „stof". In Amerika betaalt men voor een papieren hoedje vijf dollar; de prijs valt dus nogal mee, vooral als men de creaties van Parez Reksin 607, zoals de naam is van deze nieuwe papier soort, beziet. In de textielwereld heeft de kunst stof al een eigen leven verworven. Nylons zijn geen vervanging meer; mengstoffen van wol met synthetisch materiaal evenmin; zij hebben eigen kwaliteiten als slijtvastheid, vorm vastheid, en daarnaast zijn ze laag in prijs. In de praktische huishoudelijke sec tor accepteren wij dit nieuwe mate riaal meer en meer. Heeft er ooit veiliger speelgoed bestaan dan thans? Onze gebruiksartikelen zoals melk- doppen, mixers, koelkastdozen en emmers zijn vanzelfsprekend van plastic. Op een proeffabriek van het T.N.O. te Delft zagen wij de fabricage van plastic melkflessen. De grondstof (plastic korrels) wordt door een ma chine verwerkt tot een stuk „pijplei ding", waarin van onderuit lucht wordt geperst, terwijl een matrijs in flesvorm de opgeblazen pijp omvat. Als de matrijs zich weer opent is de fles gereed. Van ons standpunt gezien lijkt de plastic melkfles een onschat bare verbetering: geen breuk, zelfs geen splinter, geen lawaai, en nage noeg gewichtloos! Als er nu ook nog rekening zou worden gehouden met de huisvrouwenwens om de fles in een donkere kleur te maken (waar door de melk langer goed blijft) en een vorm te geven, die efficiënt in de koelkast past, zouden wij deze vervanging ideaal achten. Maar de melkfabrikant heeft natuurlijk het laatste woord en dat is nog niet ge-' sproken. Laat ons ook eens een blik slaan in de etalages van een parfumerie. Potjes, flacons, tubes, bussen, poe derdozen, borstels en stiften zijn van plastic, en daardoor lichter, fraaier en beter hanteerbaar; maar ook de inhoud is vaak van dezelfde herkomst: tal van cosmetica, haar- middelen, shampoo's, zelfs lippen stiften zijn uit kunststoffen ver vaardigd. Ook in de medische wereld heeft plastic burgerrecht. Als voorbeeld daarvan zagen wij injectiespuiten, die met naald bedoeld zijn om na eenma lig gebruik weggegooid te worden. Dat is namelijk goedkoper dan het schoonmaken van een gebruikte, blij vende spuit! Hoe kunststoffen het verpakkings materiaal vervolmaken, kan men da gelijks ondervinden. Plastic schuim vervult hierbij de laatste rol: dit buitengewoon lichte materiaal kan in elke_ gewenste vorm gegoten worden. Moeilijk te verpakken zaken b.v. een naaimachine wordt nu gelegd in een precies-passend bed van schuim. By de bouw wordt al druk gebruik gemaakt van plastic. Waterleiding en afvoerbuizen zijn allerwegen ge legd. Plastic als verbindingsmateri aal, maar ook reeds plastic in plaats van bouwsteen of hout vinden toe passing. Men verwacht echter, dat juist de grondstoffen, waarvoor tot heden nog geen emplooi is gevonden, een grote toekomst in de bouw tege moet gaan. Het is jammer voor de niet-weten- schappelijk georiënteerden, en daar mogen we over het algemeen de huis vrouw en de detaillist beiden wei onder rangschikken, dat de namen, die de vele soorten plastics hebben, uiteraard veel op elkaar lijken, moei lijk zijn en weinig tot onze verbeel ding spreken. Wij hebben nooit moeite gehad met de verschillende eisen, die zilver en nikkel, koper en goud, wol en katoen aan ons stellen. Maar wat je met de ene plastic wel kunt doen en met de andere niet, dat wordt ons te moeilijk. Gelukkig zal er binnenkort een etikettering worden ingevoerd, inter nationaal gelijk. Op een etiketje zal worden aangegeven, welke warmte graad het materiaal kan verdragen, en tegen welke stoffen (middelen) het al of niet bestand is. Het etiket zal de suggestieve kleuren van het ver keer dragen: groen - oranje - rood, voor_ veilig tot onveilig, op dezelfde manier als dat reeds voor textiel- etikettering in zwang is. Melkflessen van CARLON A-poly- propeen kunnen niet breken en zijn gemakkelijk te vervoeren. Het ge rammel, vooral 's morgens vroeg zo hinderlijk, zal tot het verleden be horen als de flessen in gebruik ko- In de Verenigde Staten heeft een voedingsexpert, dr. Talier, een boek geschreven, dat getiteld is: „Calo ries don't count" of vrij vertaald - „Calorieën zijn niet van bete kenis". In dit boek toordt de Amerikanen verteld, dat ze kunnen eten wat ze maar willen en toch slank kun nen blijven mits ze de door dr. Tal ler aanbevolen vermageringspillen maar gebruiken. Dit misleidende advies is voor de betreffende Amerikaanse autoritei ten aanleiding geweest het boek te verbieden en de auteur er van te beschuldigen zijn medewerking te verlenen aan opzettelijke foutieve voorlichting op het gebied van voe dingsaangelegenheden. Het pro bleem, dat men graag veel en lek ker wil eten en dan toch d.m.v. allerlei middeltjes slank kan blij ven, is niet alleen in de Verenigde Staten aan de orde. Ook in ons land zijn er veel mensen, die door mid del van z.g. vermageringspillen het overtollige vet trachten kwijt te ra ken en aan deze pillen handen vol geld uitgeven. Men beseft wellicht nog te weinig, dat de moderne mens meer voedsel consumeert dan eigen lijk nodig is voor de instandhouding van het lichaam met als gevolg, dat men te dik wordt. En daar kan geen enkele pil ook maar iets aan doen. Wilt u slanker worden, volg dan een goed dieet, d.w.z. stem uw voed sel af op de werkelijke behoeften van uw lichaam. De enige, die u daarover een deskundig advies kan geven, is uw eigen huisarts. Raad pleeg hem eerst. Z Dr. J. Fraser, een vooraan- Z staand Engels medicus, deelt Z in een artikel in een farmaceu- Z tisch weekblad mede, dat hij J het meeste werk heeft met pa- tiënten, die niet weten, hoe ze hun vrije tijd goed zullen be- steden. Hij ziet het als een ge- vaar voor de moderne mens in de steden. Dezen hebben daar inderdaad veel meer moeite mee dan de plattelander. Het boerenleven bewaart immers een vast ritme, afhankelijk van de seizoenen en-de daarmee ge- Z paard gaande werkzaamheden. Geheel en al synthe tisch tot en met de afzet- band, dus volkomen krimpvrij en oneindig wasbaar is de babydeken van leacril. Mannequins uit Pakistan hebben onlangs in Londen een show gehouden van oude en moderne toiletten uit hun land. Daarbij was een met goud doorweven bruidsjapon, die in 1902 was gedragen door de bruid van een Pakistaanse vorsl en die bezet was met echte pa- reis en edelstenen. Dit toilet Z had destyds ongeveer een ton gekostJ Werd plastic vloerbe dekking tot nu toe gele verd in tegels, thans is het mogelijk om deze in banen van twee meter breed aan te schaffen. Geluiddempende vloe ren zyn gemaakt van een materiaal (beton), dat ligt op een „zweven de" laag plastic schuim. Voor de schoolgaande jeugd, maar ook voor anderen, is er de elek trische punteslijper, die werkt op een batterij. De Babyped is een kinderloopstoel met zwenkwielen. Om het meubilair te beschermen zijn stootrajiden aange bracht. De werphengel met ingebouwde zend-ont- vanger maakt het mo gelijk vis in het water op te sporen en te ho ren. De zeewaardige vouw- boot met extra lucht- banen, die in twee uit voeringen kan worden geleverd, is min of meer speelgoed voor water- minnende volwassenen. Er is zelfklevend plak band te koop, dat de ge bruiker in staat stelt het plakband vele malen achtereen te verwijde ren, zonder dat het be plakte artikel bescha digt. Voorst is er zelfkle vend textielband, dat bestand is tegen olie, zout water en chemische oplosmiddelen. Exporteurs van Jaffa- sinaasappelen zullen binenkort het bekende blauwe papiertje, waarin de sinaasappelen tot nu toe werden verpakt, gaan vervangen door een plastic jasje. Deze plas tic omhulsels zullen zo menen deskundigen de zuidvruchten zodanig beschermen, dat ze een half jaar vers blijven. Van een bijzonder nieuwtje zullen voorlo pig alleen nog de Ame rikaanse vrouwen en meisjes kunnen profite ren. Daar is namelijk een haardroger op de markt gekomen, die door in- worp van een geldstuk wordt ingeschakeld. De automatische haardro gers zullen worden geïn stalleerd in slaapzalen Deze noviteit is van een Am sterdamse le- derwarenfa- briek: een op het oog gewo ne zij het fraai uitgevoerde da mestas, waar van de beugel bij nadere be schouwing (zie foto) na het wegschuiven van twee klep jes, een lipstick en een spiegel prijsgeeft. van meisjeskostscholen (waar blijft de tijd) en in ziekenhuizen, inrich tingen en., bedrijven. Welkom zal voorts ze ker het nieuwe type luier zijn, die bestaat uit twee laagjes draion met celstofwatten er tussen. De celstof wordt weggegooid en de luier met zachte zeep gewas sen. Na flink spoelen met lauw water, oprol len in een handdoek, zonder wringen is de luier binnen enkele mi nuten (jawel) droog en weer voor gebruik ge reed.

de Stem | 1962 | | pagina 7