Oud-dijkgraaf heeft kritiek op tempo dijksverhoging Uitbreiding PZEM- centrale tegen 66 Hij moet er aan geloven... Kans in eigen provincie voor Zeeuws talen! Onteigeningsprocedures voor rondweg te Hulst Vergaderzaal der christenheid Likwidatie van Bandera viel moordenaar zwaar J. Groenewegen: Nog niets gewonnen na 1953 PLEEGZUSTER Urgen tieschema wordt goed gevolgd Borreldrama Sabotage op Cuba PLEIDOOIEN TE MIDDELBURG Vergeldingsmaatregel jegens V.S. in Jemen WATERSCHAP van deze zuivere, lichte tabak, rolt u de lekkerste Amerikaan. groot Winst voor deel naar reserve Gedenksteen in Maria TerweeF' te Goes Beproefd recept: cyaankalischot Pagbla9 Sleutel» „Terecht" Protest Amsterdam en Antwerpen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 De kinderzegelactie, die op het ogenblik in heel Nederland wordt ge voerd, heeft veel kinderen op de been gebracht. Ze hebben huismoeders, voetgangers en zelfs fietsers aangeklampt teneinde hun zegels aan de man te kunnen brengen. Op de foto is een fietser te Vlissingen het middelpunt van een verkopende schare kinderen. (Van onze verslaggever) Zeeland biedt zijn bezoekers, de gestaag groeiende stroom toeristen, te weinig amusement. En waar dit geboden wordt, gebeurt dit meestal door niet- Zeeuwen. Deze twee facetten die Zeeland op het gebied van de lichte muziek b\j de meeste andere provincies ten achter stellen, hebben de heer A. de Regt, directeur van het etablissement La Cave in Vlissingen doen besluiten een te houden. permanente talentenjacht in Zeeland Het jonge Zeeuwse talent zal hier de kans kunnen krijgen die zij tot nu too ontberen om hun capaciteiten te bewijzen. De heer De Regt, die deze mededelingen gisteravond deed op 'n persconferentie, benadrukte het twee ledige nut van deze audities: de ont wikkeling van een Zeeuws amuse- mentspotentieel zou de achterstand met overig Nederland wegwerken, terwijl de bezoeker aan Zeeland, ook in de winter komen er velen de pro vinciale grens over, meer aan vertier kunnen krijgen dan tot nu toe het geval is. Ook zaalsporten. Ook opperde hy de gedachte om tot een permanente music-hall te komen, die, aldus de heer De Regt, ook voor andere activiteiten, zo als zaalsporten, manifestaties e.d. kan worden gebruikt. In afwach ting van realisering van deze gro te plannen zal reeds worden ge start met audities voor Zeeuwen in de thans beschikbare ruimte aan de Nieuwedyk. Vrijdagavond 16 november na een voorselectie zullen de eersten hun mu zikaal talent kunnen tonen. Twee grammofoonplalenmaatschap- pijen, Plionodisc en Omega, maken proefopnamen. die indien van vol doende hoog peil, voor de gelukkigen kunnen resulteren in een echte stu dio-opname, waarmee de deur naar de platenmarkt en het succes op een kier staat. Deze audities zullen maan delijks moeten worden herhaald. Vooraan staat echter de wens van de heer De Regt, dat de Zeeuw se artiesten in Zeeland een kans moeten krygen. KAB-secretai'is Lelieveld directeur van sociale verzekeringsbank De algemeen secretaris van de KAB, de heer W.T. Lelieveld zal per 1 novem ber de beweging verlaten wegens zijn benoeming tot directeur van de sociale verzekeringsbank in Amsterdam. Maan dag 22 oktober neemt hij afscheid tijdens een receptie in hotel Noordbrabant te Utrecht. (Advertentie) BLOEDWMN -P)kr \MOt bij apotheker* en drogisten (Van onze verslaggever) Voor de rechtbank te Middelburg dien de gistermiddag een civiele procedure inzake onteigening voor de aanleg van de nieuwe rondweg rond Hulst. De plei dooien bepaalden zich tydens de zitting hoofdzakelijk tot de waardering van de te onteigenen gronden en de juistheid van de door 1e deskundigen opgestelde begrotingen betreffende bedrijfsverlies, waardevermindering van de gebouwen door verkleining van de grond enz. In beide behandelde zaken bepaalde de pre sident mr. Pvan Empel de uitspraak op 31 oktober a.s. Mr. J. F. C. van Deinse, namens de provincie kwam het gestelde door de deskundigen in de onteigeningsprocedure tegen P. wel enigzins theoretisch voor De gekapitaliseerde schade van f 482.62 per ha kwam. hem te hoog voor. Hoewel eigendom van P. gaat de procedure in hoofdzaak tegen de pachter D. Mr. Dein- se weer erop, dat deze slechts een klein gedeelte van de betrokken grond in eigendom heeft, die voor de vercalculeer- de vergoeding in de waardevermindering yan zijn bedrijfsgebouwen in aanmer king zou komen. Mr. L. B. A. de Rechter, betoogde met klem dat van een te hoge schadevergoe ding zonder meer niet kan worden ge sproken. De grond van P. is niet zo maar huur grond maar al vele tientallen jaren in ®.n vormt een geheel met het bedrijf. Hij voerde nog enkele bezwaren Üa? u j -e aanle§ van de rondweg voor het bedrijf met zich zullen brengen. De tweede zaak betrof onteigening van een drietal stukken grond van V. waarbij het wezenlijk geschilpunt het stukje grond aan de Steensedijk in de gemeente Hulst is. Mr. van Deinse concludeerde dat de door de deskundigen gestelde vergoeding van zes gulden per m2 te hoog was. Dit werd bestreden door mr. Wabeke die de waarde van het terrein releveerde voor bebouwing bij uitbreiding van de gemeenten St. Jansteen of Hulst. Voorts zal ook in dit geval een ver minderde pachtwaarde ontstaan door het wegvallen van een gedeelte van de grond. Voor bebouwing in de nabijheid zijn on langs prijzen van 12 gulden per m2 be taald. De revolutionaire raad in Jemen heeft de Amerikaanse oliemaatschappijen ver boden nog verder naar olie te zoeken in Jemen. Het gaat hier om een vergel dingsmaatregel. Zoals bekend hebben de V.S. het nieuwe bewind in Jemen niet erkend. Radio Amman meldde dat troepen van prins Hassan drie Russische officieren in het opstandige garnizoen van fort Maarab gevangen hebben genomen toen zij dit fort woensdag innamen. De drie Russen en een rebellencenheid waren volgens radio Amman door de rebellenregering naar Maarab gezonden om de troepen van prins Hassan te dwin gen het beleg op te geven. (Van onze redacteur) De heer I. Groenewege uit Hoe- dekenskerke, oud-dijkgraaf van de polder van Hoedekenskerke en ook buiten waterschapskringen een be kende figuur in Zeeland en West- Brabant, heeft ons een ingezonden stuk laten toekomen met betrek king tot de oeververdediging van het voormalige waterschap Hoe dekenskerke. Uit dit ingezonden stuk en uit ee» gesprek dat wij naar aanleiding hiervan met hem hadden blijkt dat de heer Groene wege helemaal niet te spreken is over de gang van zaken met be trekking tot het tempo waarmee de verhoging van de zeedijk bij Hoedekenskerke op Delta-hoogte wordt gebracht. Wat is het geval? Onlangs is een gedeelte van de zeedijk nabij Hoedekenskerke op Delta-hoogte gebracht. Op verhoging wachten nog: 1. een stuk ten zuiden van de nieuwe dijk van de gemeentehaven van Hoedekens kerke tot de provinciale veerhaven en 2. een gedeelte ten noorden van de nieuwe dijk, dat de Boonepolder van de zee af sluit. De heer Groenewege meent nu, dat veel te lang gewacht wordt met de uit voering van de laatste twee dijkverho gingen. Volgens hem is er nog niets ge wonen vergeleken bij 1953. Hij vindt het verder onverstandig dat de totale dijk verhoging niet tegelijk met de herverka veling „Zak van Zuid-Beveland" is uit gevoerd. Of nóg anders: hij had liever gezien, dat eerst de dijk verhoogd was en dat daarna de herverkaveling was doorgevoerd. En dan mogen de statistie ken zeggendat er voorlopig geen hoge waterstanden en stormvloeden meer zul len komen, aldus de heer Groenewege, maar Wat is ér dan fn Noord-Duitsland gebeurd en wat kan er in Zeeland, de statistieken ten spijt, wéér gebeuren? Van de zijde van het waterschap ,,De Breede Watering van Zuid-Beveland" werd ons medegedeeld dat er natuurlijk niet veel te zeggen is op de mening van de heer Groenewege, dat de Zak van Zuid-Beveland pas dan voldoende tegen het zeewater beschermd zal zijn wanneer alle dijken daar op Delta-hoogte ge bracht zullen zijn, maar het tempo waar in de dijkverhogingen tot stand komen kan moeilijk geforceerd worden. De twee door de heer Groenewege ge noemde dijkvakken staan op het urgen tieschema met rood aangegeven, wat inhoudt, dat ze het eerst en volgens het plan tussen 1959 en 1963 uitgevoerd zul len moeten worden. De plannen voor deze dijkverhogingen zijn, zoals tijdens de laatste vergadering van het waterschap ook is medegedeeld, ter goedkeuring in gezonden. Behalve het provinciaal be stuur zal ook het rijk zijn goedkeuring aan de plannen moeten geven. Hopelijk en waarschijnlijk zal die goedkeuring deze winter afkomen zodat in het voor jaar (van de winter is het trouwens niet mogelijk) met de dijkverhogingen, die ongeveer twee jaar in beslag zullen ne men, begonnen zal kunnen worden. Ook het plan voor Borssele (rood op de kaart: dus urgent) is ingediend. De urgente ver hoging in Waarde is in' uitvoering. De verhoging van de gehele zuidkant moet in 1978 klaar zijn. Volgens de zegsman van ,,De Breede Watering Zuid-Beveland" is het urgentieschema tot nu toe goed gevolgd en verwacht wordt dat de verhoogde zeewering in 1978 gesloten zal zijn. Tót 1978 zal niet alleen Hoedekenskerke maar in feite nog geheel Zeeland bereikbaar blijven voor een woedende zee. (Advertentie) ncan U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker in uw shagpijp. SPORTCLUB BENFICA Met internationale voetbalclubemblemen De n.v. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteitsmaatschappij heeft over 1961 een winst geboekt van f 2.164.056,73, ruim f 700.000,méér dan in 1960. Het laat zich, aldus het jaarverslag, aanzien dat tot het jaar 1966 met de tegenwoordige produktïemiddelen kan worden volstaan, doch dat aan uitbreiding van de Cen trale Zeeland omstreeks dat jaar niet zal kunnen worden ontkomen. Aangezien de Centrale Zeeland dan nog niet geheel zal zijn afgeschreven is omstreeks 1966 een sterke stijging van investeringslasten te verwachten. Boven- Toen een Amerikaanse militair dinsdag in Daventry, (Engeland) in een sloot reed was hij so ont daan, dat hij een fles whiskey ontkurkte en een slokje nam. Hij raakte daarmee weer wat op zijn verhaal. Dat was maar goed ook, icant er zat een nieuwe te leurstelling voor hem in het vat. H- kreeg namelijk een Bekeuring van 30 Engelse ponden, alhoewel hij broodnuchter was toen het on geluk gebeurde. Hij dronk pas na afloop. Maar de Engelse wet schrijft nu eenmaal voor dat het verboden is dronken te zijn zolang men in de wagen zit of er verantwoordelijk voor is op de openbare weg. De Britse bond voor wegver voer heeft naar aanleiding van dit geval laten weten, dat arres taties in dit soort zaken de be trekkingen tussen het publiek en de politie niet erg verbeteren. dien zullen i.v.m. de industriële ontwik keling in Zeeland in de eerstvolgende jaren belangrijke bedragen moeten wor den besteed aan de uitbreiding van het 50/150 kV-net met bijbehorende stations. Teneinde deze stijging te kunnen opvan gen wordt het gewenst geacht dan over een reserve te beschikken, die daartoe voldoende zal zijn. Het verdient naar de mening van de raad van bestuur daarom aanbeveling de winst van 1961 zoveel mogelijk in het bedrijf te houden, temeer omdat deze voor bijna de helft het ge volg is geweest van min of meer toeval lige factoren. Wat de aansluitingskosten van onrendabele percelen betreft maakt de raad van bestuur de opmerking dat deze hoger zullen uitvallen dan aange nomen mocht worden op grond van er varingen, die in herkavelingsgebieden waren opgedaan. Het wordt daarom no dig geacht alsnog een aanzienlijk bedrag voor dit doel te reserveren. De algemene vergadering van aandeel houders wordt daarom voorgesteld f 100.000.te bestemmen voor een divi dend-uitkering van 5 procent over het ge storte kapitaal van f 2.000,000, f 1,764.056,73 te storten in het fonds voor diverse belangen en f 300.000,— te storten in het fonds voor onrendabele lijnen. 55' Morgenmiddag om vier uur zal deken C.P.M. Holtkamp een gedenksteen in metselen in de toekomstige hal van het in aanbouw zijnde r.-k. verpleegtehuis voor chronische en langdurige zieken Maria Terweel alles gelijkvloers gehou- steen staan de namen gebeiteld van de leden van het huidige stichtingsbestuur. Het ziet er thans naar uit, dat de officiële opening van het gebouw reeds in het komende voorjaar zal kunnen plaatsvinden. Wegens de geaardheid van de chroni sche zieke en de verpleging eri reactive ring van de patiënten heeft men ir Marria Terweel alles gelijkvloers gehou den. Door het dubbel-corridor-systeem ech ter liggen alle centrale diensten en de patiënten-afdeling handig bijeen. De voornaamste voorzieningen worden vanuit de vloer ingebracht, zodat reeds een aanzienlijk aantal man-uren onder de pas aangebrachte vloer verscholen ligt. Zo is er een vloervermarming, waarvan het ingenieuze systeem samen met tradi tionele verwarmingselementen borg staat voor een eerste-klas warmtecirculatie Wat de elektrische bekabeling betreft o.m. een gescheiden ontvangst zijn van zijn van het TV-geluid: elke patiënt kan naar believen het geluid van de kamer- TV via een eigen radio-koptelefoon be luisteren of uitschakelen. In de gangen zullen automatisch opengaande deuren aangebracht worden. De voormalige Russische spion Stas- hinsky heeft gisteren voor het gerechts hof in Karlsruhe het verslag gedaan van zijn tweede moord in opdracht van Je Russische veiligheidsdienst; de liquida tie van de Oekrainse verzetsleider, Ste fan Bandera. Bandera werd in 1959 vermoord, een jaar na de dood van Rebet, het eerste slachtoffer van Stashinsky. De „chef" uit Moskou, die alleen bekend was bij de naam „Sergei", gaf Stashinsky opdracht om Stefan Bandera op te sporen in Mün chen. Stashinsky vond het adres in een telefoonboek. Stashinsky keerde terug naar Oost-Berlijn en bracht rapport uit. In april 1959 werd hij naar Moskou geroepen. Daar vertelde een hoge functio naris van de KGP, Georgie Sjelepin hem, dat Banera „geliquideerd" moest worden „net als onze andere vriend' Sjelepin liet uitkomen, dat het bevel „van het hoogste niveau" afkomstig was. Hij gaf hem een dubbelloops cyaankali pistool. Het was speciaal dubbelloops ge maakt omdat men er rekening mee hield, dat Bandera een lijfwacht kon hebben. Deze kon dan ook vermoord worden. Bij de eerste poging om Bandera te doden voelde Stashinsky zich onzeker en hij had het pistool weggeworpen. Tegen zijn opdrachtgevers zei hij, dat voorbijgan gers hem hadden gestoord. In juni werd hij opnieuw naar Mün- chen gezonden om Bandera te vermoor den, weer met een dubbelloops pistool. Stashinsky wachtte zijn prooi ook dit maal op in het flatgebouw waar Bandera woonde. Hij liep op Bandera toe en had ge vraagd of er iets aan het slot mankeerde waar Bandera juist de sleutel in gesto ken had. Bandera keek op, zei verbaasd dat er niets aan de hand was met het slot, maar kreeg toen tegelijk twee cy aankali-ampullen op hem afgevuurd. Stashinsky had zichzelf weer beveiligd door het opsnuiven van het speciale te gengif. In Oost-Berlijn werd hij uitbun dig gehuldigd om zijn prestaties. Hij kreeg onder meer de onderscheiding van de orde van de Rode Banier. De moord was echter verre van per fect geweest. Vermoedelijk omdat hij twee ampullen had leeggeschoten, vond de politie later sporen cyaankali. Men verklaarde toen officieel, dat het wel een geval van zelfmoord zou zijn. DE THAILANDER Pone Kingpetch is onttroond als wereldkampioen boksen in het vlieggewicht. Zijn 19-jarige Ja panse uitdager Harada won door k.o. in de He ronde van de op 15 ronden bepaalde partij. DE ZUIDSLAVISCHE internationale schaakgrootmeester dr. Milan Vidmar is te Ljubljana overleden. Dr. Vidmar, die 77 jaar is geworden, heeft ook als wetenschapsman naam gemaakt; hij was onder meer lid van de Sloveense academie voor wetenschappen en kunst. Het Interieur van 's werelds grootste kerk, de Sint Pieterwaar alles voor het kerkelijke gebeuren van deze eeuw in gereedheid is gebracht Tn Amsterdam is een discussie ont staan over de onderbrenging van de grote Van Gogh-collectie, welke de familie van de schilder wil afstaan. Die collectie was al geruime tijd in bruikleen afgestaan aan het Stedelijk Museum. Nu zou er echter een nieuw museum voor gebouwd worden naast „het Stedelijk" en misschien ook wel daarmee verbonden. De discussie, lo pend over de vraag, of de collectie niet beter in „het Stedelijk" kan blij ven, willen we laten voor wat ze is. Maar we willen toch wel even inha ken op een opmerking van het Alge meen Handelsblad dat men deze unie ke verzameling terecht niet ergens in de periferie maar zo centraal moge lijk in de hoofdstad wil vestigen. Dat „terecht" wil er bij ons niet zo maar in. Het betreft hier het werk van een geniale Brabander. We zouden het helemaal niet vreemd gevonden hebben, als de collectie nu ook in Bra bant was gehuisvest, waarbij we in de eerste plaats denken aan zijn geboor teplaats Zundert. Die begrippen „cen traal" en „periferie" zijn toch maar zeer betrekkelijk. De spreidingsge dachte wint op menig punt veld op grond van de overtuiging, dat „de pe riferie" tot volwaardige delen van het Nederlandse geheel emancipeert. En voor wat de cultuur betreft, moet men ook niet halt houden bü de zuidergrens, doch het hele Neder landse taalgebied in ogenschouw hou den. Het onderbrengen van deze col lectie in Brabant zou men op grond van deze visie net zo goed „centraal" kunnen noemen als in Amsterdam. We willen nu niet tornen aan de wens van de familie. De keuze van Amsterdam is wel definitief. Doch een uitlating van het Handelsblad duidt op een misverstand, dat het signaleren waard is. Heinrich Böll is een moderne katho lieke Duitse schrijver, die onafhan kelijk staat tegenover gevestigde me ningen en menigmaal zijn non-confor- misme belijdt. Hij is in geen partij on der te brengen en inzake bewapening huldigt hij duidelijk afwijkende me ningen. Typisch is het, dat men in Moskou dikwijls het oog slaat op der gelijke onafhankelijke, kritische per soonlijkheden, om te zien of men hun afwijkende meningen niet kan spannen voor het communistische partijkarre tje. Böll kreeg met twee andere Duitse auteurs een uitnodiging, om een reis door Rusland te maken. Tijdens die reis antwoordde hij natuurlijk op hem gestelde vragen o.a. over een afzon derlijke vredesregeling voor de beide Duitslanden. Tot zijn verbazing zag hij de volgende dag met behulp van een tolk in de Pravda op zijn conto een uitlating, die als grove verdraaiing nog mild gekenschetst is. Ook legde men hem in de mond, dat de West- duitse boekenmarkt werd beheerst door memoires van Hitler-generaals en door pornografie. Böll protesteerde onmiddellijk en men durfde het toen ook niet aan, dit „interview" door te geven aan andere bladen in de commu nistische landen. De Duitse auteur heeft nu echter ervaren, hoe er by de culturele con tacten tussen Oost en West door de communistische machthebbers toch altijd partijpolitieke bedoelingen wor den ondergeschoven. Het moeten ster ke geesten zijn, die daarop verdacht zijn en er ook onmiddellijk tegen dur ven protesteren. Jr een persgesprek van de „Haagse Post" met de burgemeester van Am sterdam mr. G. van Hall is de rol van onze hoofdstad in het geheel van de grote Westeuropese delta ter sprake gekomen. De Amsterdamse haven be hoort immers ook tot de Europoort in ruimere zin, waartoe men in Bene lux alle havens van Delfzijl tot Zee- brugge kan rekenen met de grote trits Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen als kern. De Amsterdamse haven is lange tijd vooral aan- en overslaghaven geweest voor koloniale produkten, waarbij men steunen kon op de uitvoer van Ne- derlands-Indië. Na de overdracht van de soevereiniteit over dit gebied aan Indonesië verdween dit voordeel, waar van men dan ook de terugslag onder vond. Des te belangrijker werd voor Am sterdam de Rijnvaart, mogelijk gewor den door het Amsterdam-Rijn-kanaal, dat men nu ook geschikt gaat maken voor beperkte duwvaart. Door die Rijnvaart krijgt de Amsterdamse ha ven stukgoed uit Duitsland. In dit verband heeft burgemeester Van Hall gewezen op het grote be lang, dat de Amsterdamse haven de Rijnschippers terugvracht kan aanbie den voor Duitsland. Juist om dit te be.vorderen kwam men er toe in Am sterdam een groot graanoverslagbedrijf te stichten. Het graan moet tot op ze kere hoogte de vroegere koloniale produkten vervangen. Het belang van de mogelijkheid aan de binnenkomende schippers retour vracht te kunnen aanbieden speelt na tuurlijk in alle havens een rol. In het bijzonder Antwerpen is steeds met zorg vervuld geweest met het oog op een evenwicht tussen aan- en afvoer. Daaruit vloeit ook de behoefte van de Scheldehaven voort aan een pas send aandeel in de Rijnvaart. En van daar weer dat het stimulerende prak tijken toepaste om zich dit aandeel niet te laten ontgaan. Laten we hopen, dat een spoedige regeling van de Schel- de-Rijn-kwestie ook dit in normale banen zal leiden. Een groep verbannen Cubanen, heeft in New York meegedeeld dat maandag een verrassende aanval is gedaan op een „Russische installatie" op Cuba, cn dat daarby „ruim twintig" slachtoffers vielen. Het doelwit van de groep, die enkele weken geleden al torpedobootaanvallen heeft gedaan op Cubaanse havens, was volgens de desbetreffende mededeling de haven van Isabela de Sagua op Cuba's noordkust. Bij de overval werden „Rus sische wapens en vlaggen" buitgemaakt, zo verluidde.

de Stem | 1962 | | pagina 3