Rome door concilie spil der christenheid vlaggenzee; klokgelui en gejuich van tienduizenden Uitspraak in zaak Van der Putten over drie weken Zuidslavisch episcopaat is voltallig aanwezig Epidemie in N.-Guinea eiste al dertig doden Varia -V aticana OUDERS VAN VONDELING OPGESPOORD Katanga stelt Y.S. ultimatum Wat zegt U ervan Polleen fiffllM is filttM Rigoletto Raadsman: verdiensten van ontslagene onbetwistbaar Verf met voldoening DAGBLAD VOOR ZEELAND Rome één Vliegtuigongeluk in Tsjecho-Slowakije Weinig wind Bisschop onder de bisschoppen Veni creator Onzekerheid Altijd kersvers brood in huis! VENUSRAKET TIKJE UIT ZIJN KOERS Verbindingen met binnenland zijn uiterst slecht Wat dit is Spookvloot Italiaans Goede wensen Vormsel Gouden pen Voorlichting Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 par post excL 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) WERELD KIJKT GEFASCINEERD NAAR OPENINGSCEREMONIE Onder het feestelijk gebeier van alle klokken van Rome, van de reusachtige Bour dons tot de snel kleppende kloosterklokjes toe, zijn vanmorgen de openingsplechtig heden van het tweede Vaticaanse concilie begonnen. Rome was één vlaggenzee en tienduizenden en nogeens tienduizenden mensen waren uitgelopen om een glimp op te vangen van dit grootste kerkelijke gebeuren in onze eeuw. Via radio en televisie volgde de gehele wereld het plechtig gebeuren in Vaticaanstad, waar het wereldepisco paat zich heeft geschaard rond de 81-jarige paus Joannes XXIII. Want het is de dag waarop men drie jaar lang heeft gewacht, ook in de niet-katholieke wereld. Het Sint Pietersplein was vanmorgen vroeg reeds volgestroomd met belangstellenden, waaronder de gehele clerus van Rome met alle leden van orden en congregaties tezamen een machtig legioen. De concilievaders, in het wit, verzamelden zich in de zaal der zegeningen boven het kolossale voorportaal van de Sint Pietcr. (Van onze correspondent) Het raadsel van de op een keukenaan recht te vondeling gelegde baby is op gelost. De Eindhovense politie, die gis teren de ouders van het kind op het spoor kwam, heeft met de vader en de moeder van de baby gesproken. De po litie deelde mee dat de ouders van het kind, die ongehuwd zijn, in een plaatsje in de omgeving van Den Bosch woon achtig zijn. Verdere mededelingen wens te zij niet te doen. Wij vernemen even wel dat de jongelui, die het kind te von deling hebben gelegd, familie zijn van het echtpaar waar zij het kind achter lieten. De geschiedenis schijnt een happy en- ding te zullen krijgen: de vader en de moeder van het kindje hebben trouw plannen en willen, wanneer het huwe lijk is gesloten, stappen ondernemen om de baby, die nu nog aan de zorg van de raad voor de kinderbescherming is toe vertrouwd, weer bij zich te krijgen. Het kindje is geboren in een kam- peertent zonder medische hulp. President Tsjombe van Katanga heeft de V.S. meegedeeld dat hij het commu nistische blok om militaire hulp zal vra gen indien Amerika ermee voortgaat militaire hulp Ue verlenen aan het leger van de centrale Kongolese regering. Het dreigement werd geuit in een no ta, die aan de Amerikaanse consul, Jo nathan Dean, werd overhandigd. Eerder was bericht dat de V.S. de re gering in Leopoldstad 20 jeeps, radio's en ande-r materieel hadden geschonken. Een vliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij op de route Kosice-Praag is woensdag bij de voorbe reiding voor de landing in Brno neerge stort. Elf mensen kwamen om het leven, onder wia drie bemanningsleden. Verder werden 31 passagiers zwaar gewond. .en morgen weer: onze nieuwe, boeiende puzzel. PROFESSOR mr. L. J. M. Beel is we gens overbelasting afgetreden als voor zitter van het Landelijk Sociaal-Charita tief Centrum. Het algemeen bestuur van dit centrum heeft in zijn vergadering te ^.H- J- J- van den Biesen benoemd tot tijdelijk voorzitter. TWEE OOSTDUITSE jongens van 15 jaar zijn erin geslaagd via prikkeldraad versperringen West-Berlijn te bereiken. RUSLAND zal binnen de eerstkomende twintig jaar ruim 100 steden bouwen of moderniseren. DE VERKIEZINGEN voor een nieuwe Franse nationale vergadering zullen op to en 25 november worden gehouden. f Weersverwachting medegedeeld door I net K.N.M.I. geldig tot vanavond: 5 'n de middag op vele plaatsen zonnig S met ongeveer dezelfde temperaturen i als Siste maar in de ochtend en op Jnkey^fVatsen ook de gehele dag 5 mist of laaghangende bewolking met S lagere temperaturen. Weinig wind. anAa,a„g: zon onder 17 57 uur- Maan t flP 17.32 uur. Morgen: zon op 6.58 uur. Maan on- 5 der 4.59 uur. De geestelijkheid van Rome en de jongeren die in Rome studeren Vormden een erehaag vanaf de bronzen deur van het Vaticaan naar de hoofdingang van de Sint Pieter. De stoet was als volgt samengesteld: vooraan de geheim kamerheren van de paus in schitterende uniformen, gevolgd door de procuratoren van het heilige col lege. Daarna twee figuren wier verschij ning opvallend sober was: de bièchtva- der van de paus en zijn huisprediker. Na een aantal andere functionarissen volgde he>t jongens- en mannenkoor van de Sixtijnse kapel in toog en superplie en na hen een groep waardigheidsbekle ders van het pauselijk hof. Na de leden van de kerkelijke recht bank, de rota, volgde een opvallende groep: priesters die de pauselijke tiara, Z. Em. kardinaal Alfrink en de bis schop van Den Boschmgr. Bekkers, met elkaar in een (kennelijk) leven dig gesprek aan de vooravond van het concilie. een wierookvat en de pauselijke gewa den droegen. Daarachter volgden de concilievaders in statige processie en door hun ver schijning alleen reeds een fascinerende illustratie van de universaliteit van de Kerk. Primaten, patriarchen, kardinalen, abten, prelaten, bisschoppen, ruim 2500 in getal, uit praktisch alle landen waar het Evangelie wordt gepredikt, vormden de processie waarin als voornaamste fi guur, klein en eenzaam tussen de dui zenden, de H. Vader zichtbaar werd. De pauselijke zetel, gedragen door de in karmozijnrode mantels gehulde dra gers, deinde als een gouden schip boven de hoofden der massa. De paus droeg de hoge, gouden mijter. Zegenend ging daar Christus' plaatsbekleder op aarde door de menigte, de weg naar het concilie dat in en van de Kerk een nieuw en helder licht wil laten uitstralen. Bij de ingang van de Sint-Pieter verliet de H. Vader de draagstoel om te voet verder (- gaan. Een zin vol gebaar. De paus wil als bisschop onder zijn broeders het concilie vie- Het was een bijna overweldigende ge dachte dat alle continenten meeluister den toen de Vader der Christenheid, staande voor het altaar, het „Veni Crea tor" aanhief de tegelijk nederige en stoutmoedige bede, dat de H. Geest de concilievaders bij hun beraad zal ver lichten en leiden. Het verdere verloop der plechtighe den, waarop wij morgen terugkomen, is volgens het programma aldus: Een plechtige Hoogmis, opgedragen door kardinaal Tisserant, waarna eerbetoon van de prelaten aan de paus, die daar na de geloofsbelijdenis doet, daarin door de andere concilievaders gevolgd. Ver volgens wordt de litanie van alle heili gen gebeden en bij een onderbreking in deze litanie zegent de paus de deelne mers aaa het concilie. De openingsrede van de paus volgt na de voorlezing van het Evangelie in het Latijn en het Grieks, Zelfs op de openingsdag van het concilie is men niet zeker over de houding van de Russisch-orthodoxe kerk. Gisteren ging weer het ge rucht dat de metropoliet van Mos kou, aartsbisschop Nikodem, toch twee waarnemers zou zenden. Van Grieks-orthodoxe zyde is intussen formeel medegedeeld dat men geen waarnemers moet verwachten. Naar verwachting zal de Russisch-ortho doxe kerk zich by dit standpunt aan sluiten. Een niet-officieel bericht in Moskou vermeldt dat inderdaad twee Russisch- orthodoxe waarnemers zijn afgevaardigd en dat zij gisterenavond zijn vertrokken. Het is mogelijk, dat zij als persoonlijke gasten van het secretariaat van de een heid, dat door kardinaal Bea wordt ge leid, naar Rome komen. Vast staat wel, dat de besluiten van Moskou in samen hang met hetgeen Konstantinopel (de andere zuil van de orthodoxie) doet, moeten worden gezien. Moskou en Kon stantinopel strijden al eeuwen om de voorrang in de orthodoxie. De zwijgende Kerk is ruimer verte-, genwoordigd dan men had durven ho pen. Uit Litouwen is mgr. Telchoi ge komen en uit Tsjecho-Slowakije arri veerden gisteren drie conciliedeelne mers. De prelaat van Tsjecho-Slowakije, mgr. Matitsja, was niet onder hen. Hij zond zijn vicaris-generaal. Van de vijf tien bisdommen in Tsjecho-Slowakije zijn er veertien verweesd door het over- De centrale figuur achter de scher men, voorzover het de ceremoniën van vandaag betreft, is mgr. Enrico Dante (links op de foto), die wij hier in een bespreking met de paus en de vice-ceremoniemeestermgr. Carlo Capoferrikort voor de* aanvang van de plechtigheden zien. lijden of de gevangenschap van hun her ders. De concilie-afgevaardigden zijn dan ook stuk voor stuk apostolisch ad ministrator. Het Zuidslavische episco paat is in zijn geheel aanwezig, maar Albanië is daarentegen in het geheel niet vertegenwoordigd. (Advertentie) Het Amerikaanse ruimtevaartuig Ma- riner-2, dat op 27 augustus werd ge lanceerd voor een reis naar de omge ving van Venus, zal de planeet op een afstand van ongeveer 33.600 km passeren plaats van de eerder berekende 14.400 km. De „Mariner" zal toch nog voldoende dicht bij Venus komen voor doeltreffende wetenschappelijke waarnemingen van de samenstelling van de planeet en haar atmosfeer. De uiterste grens voor goede resultaten is een afstand van 64.000 km. (Advertentie) In de omgeving van het plaatsje Agats aan de zuidkust van Nieuw-Gui- nea is een epidemie van een nog niet gedetermineerde ziekte uitgebroken. De ziekte heeft al dertig slachtoffers onder de Papoea's gemaakt. Het onderzoek naar de aard van de ziekte, die aan cholera doet denken, wordt gevoerd on der leiding van een Nederlandse medi cus. Choleravaccin is uit Indonesië onder weg. Een grote handicap is het ontbre ken van goede verbindingen met het gebied waar de epidemie woedt. Tal van buitenposten, vanwaar vroeger door Ne derlandse bestuursambtenaren berichten naar Hollandia werden geseind, zijn ver- super bolknak AjWa (Van onze verslaggever) Over drie weken zal de centrale raad van beroep in ambtenaren zaken uitspraak doen in de zaak Van der Putten, die door de mi nister van defensie, ir. S. H. Vis ser, in hoger beroep aanhangig was gemaakt, nadat het Arnhems ambtenarengerecht op 28 novem ber 1961 het ontslag van de tech nisch hoofdambtenaar le klasse, F. H- van der Putten, nietig had verklaard. Minister Visser had de heer Van der Putten ontslagen, omdat deze niet zou hebben voldaan aan de opdracht na men te noemen van officieren die zich in het voormalige Ned.-Indië aan col laboratie met de Japanners en na de capitulatie aan onregelmatigheden schuldig zouden hebben gemaakt en die thans nog belangrijke functies in de Nederlandse krijgsmacht zouden vervullen. Deze laatste zinsnede kon echter niet het centrale punt der justitiële discussie blijven, want op een vraag van de president van de raad van be roep, mr. A. Blom, antwoordde de raadsman van de heer v. d. Putten, dat noch op de dag van vandaag, noch op de datum toen zijn cliënt de bewuste opdracht van zijn hoogste chef had ge kregen (6 november 1961) een of meer beschuldigde officieren nog in werke lijke dienst waren. Centraal bleef de twijfel over het al of niet gerechtvaardigde ontslag op zich. Daar druisten de meningen van de beide advocaten mr. N. J. Ge- leynse, raadsman van Van der Putten, en mr. G. R. C. Wijckerheld-Bisdom voor de minister van Defensie lijn recht tegen elkaar in. De heer Ge- leynse voerde aan, dat Van der Put ten nimmer op grond van onbekwaam heid als technicus ontslagen had mo gen worden; zijn verdiensten in zijn functie waren onbetwistbaar gebleken. Dat wezen bovendien talloze rappor ten van gewezen chefs uit. Ook de- mentale instelling van de betrokken hoofdambtenaar kon geen belemme ring zijn geweest om hem in zijn func tie te handhaven. Als controleur van technische zaken had de heer Van der Putten nimmer iets door de vingers willen zien om zijn persoonlijke posi tie te vergemakkelijken. Steeds was hij op nauwgezette wijze te werk ge gaan, zich immer bewust van zijn ver antwoordelijkheid ten opzichte van de staat. De heer Geleynse vervolgde zijn pleidooi met de opmerking, dat het omstreden rapport Zaayer, op grond waarvan de minister zijn besluit mo tiveerde, niet ter zake deed. In plaats van met de conclusies van dit rapport mee te gaan wenste de heer Geleynse de redenering van zijn tegenpartij om te draaien en te stellen, dat de heer Van der Putten zich steeds omwille van zijn bestaansrecht als ambtenaar had moeten verdedigen tegen aantij gingen als zou hij recalcitrant en een ophitser zijn. In navolging van zijn tegenpleiter, voerde de heer Geleynse ter illustratie Robespierre ten tonele, nu evenwel in de vergelijking, dat hij ondanks alle kritische associaties met die histori sche naam deze figuur prefereerde bo ven die van minister Visser, die im mers zonder op of om te zien een mensenleven zou gaan ruïneren. Mr. Wijckerheld Bisdom zag niet in, dat het ontslag van de heer Van der Putten niet gerechtvaardigd zou zijn geweest. Hij bleef volhouden dat een man, die zich niet houdt aan „een con crete opdracht van zijn chef", per se niet geschikt is voor zijn taak. Pleiter bleef van mening, dat de minister geen misbruik gemaakt zou hebben van zijn ontslagbevoegdheid, „déteurnement de pouvoir", om een ongewenste ambte naar te verwijderen. Na opnieuw een korte samenvatting te hebben gegeven van hetgeen hij in eerste termijn al uitvoerig naar voren had gebracht, besloot mr. Wijckerheld-Bisdom op nieuw met het verzoek aan de raad om het ontslag van Van der Putten te handhaven, daarmee de uitspraak van het Arnhemse ambtenarengerecht te vernietigen. laten. Van sommige gebieden in het bin nenland kan men op dit moment niet eens zeggen of zij nog rustig zijn. Er gaan geruchten over stammenoorlogen, maar niemand weet het juiste. Door een gebrekkige bezetting van diverse vitale diensten in Hollandia is soms zelfs het telefoonverkeer met Biak onmogelijk. De binnenlandse vliegvelden zijn versto ken van verkeersleiders. Op Biak wer ken Nederlandse militairen als lucht verkeersleiders. De luchthaven is één der drukste in het oosten door de tal rijke repatriërings- en V.N.-vluchten. In donesië zendt zo spoedig mogelijk de technici die de openvallende plaatsen kunnen innemen en de V.N. probeert sommige posten te bemannen door ge bruik te maken van Filippijns perso neel. Intussen worden de Pakistaanse V.N.- troepen, twaalfhonderd in getal, over de voornaamste plaatsen van Nieuw-Guinea verspreid. Een Indonesische krant, de Suluh In donesia, wordt op kleine schaal in Nieuw-Guinea verspreid. De Papoea's waren vooral geïnteresseerd in de ad vertenties. Zij schrokken echter hevig van de prijzen van sommige artikelen. Een koelkast kost b.v. 50.000 roepiah, terwijl (blijkens de rubriek personeelsadver tenties) aan een jurist een maandsalaris van 5000 roepiah kan worden uitbe taald. De Nieuw-Guinearaad kon gisteren een voorgenomen, geheime zitting, niet aanvangen, omdat slechts 13 leden wa ren verschenen. Zelfs de officiële ken nismaking met de V.N.-bestuurder Rolz Bennett, kon niet doorgaan, omdat deze op reis is. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Barwick. heeft getracht de bezorgdheid over de voortgezette be wapening van de Indonesische strijd krachten weg te nemen door te verkla ren dat de uitbreiding van het Indonesi sche wapenarsenaal (met o.a. twee krui sers) een gevolg is van overeenkomsten, die met Rusland werden gesloten voor het Nieuw-Guineaconflict was opgelost. Ondanks deze verklaring vraagt de pu blieke opinie in Australië zich bezorgd af waarom Indonesië zo'n reusachtig le ger op de been houdt nu de bestaans grond voor dit leger bestrijding van het bendewezen en verovering van Nieuw-Guinea niet meer aanwezig is. Het concilie brengt onvermijdelijk zo veel kleine, maar toch interessante nieuwsfeiten mee, die het gevaar lopen in de uitvoerige verslagen te verkom meren, dat wij gemeend hebben voor deze berichtjes een aparte rubriek te moeten openen. Onze wekelijkse ru briek „De kerk in het midden" zal, zo lang al het kerkelijk nieuws door het concilie wordt beheerst, niet verschij- „Indonesië had in augustus een inva sievloot van ongeveer 120 schepen, met minstens 14.000 man aan boord, op zee. Zij voeren naar West-Nieuw-Guinea toen de onderhandelingen met Neder land gaande waren". Dit heeft overste Soedarto, chef-staf van deze invasie strijdkrachten, meegedeeld. Hij zei voorts, dat Indonesische lange-afstand- bommenwerpers, bewapend met raket ten, in gereedheid waren gebracht voor een aanval op vliegvelden in Nieuw-Gui nea. De aanvalsdoelen van de invasievloot waren Biak en Hollandia. De invasie werd afgelast toen het waarschijnlijk werd dat de onderhandelingen gunstig verliepen. Soedarto voegde hieraan toe, dat pre sident Kennedy ervan op de hoogte was, dat de invasievloot zee had gekozen en dat hij in zuidoost-Azië geen openlijke oorlog wilde. Daarom heeft hij op de Nederlanders druk uitgeofend om met Indonesië tot overeenstemming te ko men, aldus Soedarto. Het concilie zal niet zo „Italiaans** zijn als wel eens een tikje nijdig wordt be weerd. Van de 3000 concilievaders zijn er slechts drieltf>nderd van Italiaanse af komst. Men vertelt in Rome aan wie het maar horen wil, dat de paus dit een heel gezonde toestand vindt. De voorpagina van de Osservatore Romano werd geheel in beslag geno men door de teksten van officiële ge lukwensen en boodschappen van staatshoofden, onder wie president Kennedy en bondskanselier Aden auer. Terwijl de bisschoppen in Rome zijn kan het sacrament van het vormsel in hun bisdommen toch toegediend worden. De bisschoppen mogen namelijk ande ren daartoe machtigen, zelfs gewone priesters. De H. Vader zal de officiële stukken en besluiten van het con cilie ondertekenen met een geheel gouden pen. Hij heeft deze cadeau gekregen van het bestuur van de provincie Rome. De Duitse bisschoppen hebben een eigen perscommissie in het leven geroe pen, die de voorlichting aangaande kwesties die voor Duitssprekende landen van belang zijn, zal verzorgen. (Advertentie) TlËXS Een produkt van de Sikkens Groep.

de Stem | 1962 | | pagina 1