WELVAREND FORMOSA VOELT NIETS VOOR „VEROVERING VAN CHINESE VASTELAND" Gaat Tsjang verzoening predik en: PETROLEUM Elektrisch verdoven is volkomen veilig Gottwalds urn uit mausoleum verwijderd GULF FLAME K My BEHAAGLIJKE WARMTE WEGGEPLAAGDE DUITSER TERUG NAAR DE HEIMAT Edith Piaf getrouwd Gerucht over akkoord met vijand Mao „Derde wereldoorlof H AARDOLIE \j /V\v Engelse treiler vangt onderzeeër JLuganc SIGAREN Arrestatie in Franse moordzaak Oostduitse arbeidsmarkt vol netelige problemen voor moderne mensen natuurlijk een oliehaard gestookt met Ondanks Nederlandse hulp Vinding van arts in Tennessee DACHAU-SPEL wordt onderzocht BOEKENPKANK Gods geest in Gods kerk Onrustige Zenuwen? 19 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 19 (Van een medewerker) „De beste regering is die waarover niemand hoort". Deze woorden van Tsjang-Kai-Sjek zijn voor zijn regering in een vreemd daglicht komen te staan na het U-2-incident en de herhaaldelijk geuite plannen voor een verovering van het Chinese vaste land. In oktober zal het China van Tsjang weer in het nieuws komen. Eerst op „dubbel tien" zoals alle Chinezen de tiènde oktober noemen. Het is de dag waarop de omverwerping van het Mantsjoe-regiem in 1911 wordt herdacht. Eenentwintig dagen later zullen op Formosa de bewoners weer dansend door de straten gaan, want dan viert Tsjang-Kai-Sjek zijn vijfenzeven tigste verjaardag. „Als ik dit jaar na mijn verjaardag het vasteland niet kan veroveren, dan zal het nimmer gebeuren", verklaarde de nationalistische leider enkele maan den geleden. Een paar dagen later dook in enkele Engelse kranten het bericht op, dat Tsjang-Kai-Sjek en Mao-tse- Toeng een akkoord gesloten hadden. Op Formosa werd dit bericht ontkend, maar politieke kringen wachten daar toch vol spanning af of Tsjang-Kai-Sjek in zyn verjaardagsrede inplaats van invasie plannen niet over verzoening zal spre ken. Een vreemde tegenstelling, maar in zijn hele bewogen leven heeft de grijze staatsman blijk gegeven een warme liefde voor het paradox te koesteren en vriend en vijand zijn er al van overtuigd, dat Tsjang-Kai Sjek een merkwaardige psychologische puzzel vormt, die moei lijk is te doorgronden, en vol voetangels en klemmen zit. De bevolking van het „Schatteneiland" zoals Formosa wel eens wordt genoemd, is zich dat volkomen bewust, maar de festiviteiten bij het verjaarsfeest zullen er niet minder om zijn. Tsjang-Kai-Sjek kreeg zijn militaire opleiding in Japan en hij sloot zich daar zelfs aan bij een nationalistische bewe ging. Japan betekende vrijwel alles voor hem. Toen in 1911 het Mantsjoe- regime omver geworpen was, keerde Tsjang naar China terug en kreeg op eens zo'n haat tegen alles wat Japans was, dat hij zijn uniform terugstuurde en vijf jaar lang in burgeroorlogjes zijn liefde voor China bewees. Maar ook daar kreeg hij genoeg van en in 1916 ging hij in zaken. ,,Voor een politieke carrière is geld nodig", verklaarde hij", en hoe dan ook, dat geld zal ik krijgen. De rest komt dan vanzelf". Vanzelf is dat niet gegaan, maar nadat hij geld verzameld had cn in Rusland van Trotsky had ge leerd dat voor revolutie geduld nodig is, werd Tsjang lid van de nationalis tische partij. In 1926 liet hij voor het eerst de kreet los dat hij heel China zou veroveren. In zijn partij ontstond een breuk en deze was zo groot dat een af grond ontstond waarin het hele Chinese volk werd gesleurd. Een burgeroorlog die miljoenen en miljoenen levens kost te, ontstond. Al spoedig kwam Tsjang in geldnood en daarom besloot hij een beroep te doen op de bankiers. Eer opzienbaren der daad had hij niet kunnen bedenken, want enkele maanden daarvoor had hij nog verklaard dat bankiers uitzuigers waren en dat ze eigenlijk het land uit gegooid moesten worden. Maar de Chi nese leider wilde nu eenmaal een groot h na, en hij was zo gevangen door dit idee dat alle principes moesten wijken. ^rjn succes werd zo groot, dat Japan zich zorgen begon te maken en in 1937 aan China de oorlog verklaarde. Als commentaar gaf Tsjang: ,,Ik heb in 1934 al voorspeld dat er oorlog met Japan moest komen. Er was alleen nog wat ge duld nodig." De staatsman maakt dan opnieuw een gebaar dat iedereen verrast. Met zijn communistische landgenoten sluit hij voorlopig vrede om gezamenlijk Japan te kunnen weerstaan. Een werkelijke sa menwerking ontstond echter niet, wel het fundament voor een geweldige rel tussen Tsjang-Kai-Sjek en de Amerir kaanse bevelhebber Stillwell die na Pearl Harbour de Chinezen in hun strijd tegen Japan was- komen helpen. De Amerikaanse bevelhebber had ont dekt. dat Tsjang zijn beste troepen steeds op die plaatsen legerde, waar de grens met zijn vijandelijke landgenoten lag. en dat hij vertikte zijn manschappen in te zetten tegen Japan. Stillwell klapte bijna van woede en in een brief naar zijn regering omschreef hij de Chinese generaal als een kleine bastaard, een pedante hypocriet, een intrigant en een saboteur. Tsjang glimlachte daar eens om en die glimlach werd een grijns, toen Stillwell door zijn opmerkingen over geplaatst werd. De Japanners moesten zich tenslotte na hevige strijd overgeven en in 1945 maakte Tsjang weer een van zijn op zienbarende gebaren. Met Rusland sloot hij een verbond tegen zijn communis tische landgenoten waarmee hij weer in gevecht was geraakt. Veel winst le verde het verdrag met Rusland niet op, want overal waar de Russen wegtrok ken, namen de communistische Chine zen de macht in handen en zij slaagden er zelfs in de sympathie van de bevol king te winnen. De macht van Tsjang werd vager en vager. Steeds meer ter rein moest hij prijsgeven en op een gegeven ogenblik riep hij uit: ,,Als ik verlies, dan betekent dat een derde we reldoorlog". Toen hij zich op Formosa moest terugtrekken, sprak hij plechtig: ..De derde wereldoorlog is begonnen". Op Formosa of Taiwan, dat uit 78 eilandjes bestaat, zag men Tsjang liever gaan dan komen en bepaald geestdriftig was zijn ontvangst niet. Onder de be volking van tien miljoen mensen brak zelfs een opstand uit en eigenlijk vorm de dit gebied van Tsjang een soort vijfde colonne van Mao-tse-Toeng. Op Formosa was men niet vergeten, dat de vluchteling in zyn grote tijd tienduizenden mensen liet vermoorden omdat ze het niet met hem eens wa ren. Ze herinnerden zich ook nog, dat hij de Amerikaanse voedselpaketten voor de hongerende bevolking gebruik te om op de zwarte markt te gooien. Daardoor was Tsjang overal in China een gehaat persoon geworden. Zelf wist hij dat ook. Toen een vriend hem eens vroeg, waarom hij al zijn vijan den niet liet neerschieten, antwoordde hy: „Zo veel munitie is in heel China niet te vinden." De haat op Formosa is echter verdwe nen. Tsjang is erin geslaagd het land Formosa is een sterke burcht de ;J!nds JsianB er zijn „basis voor land." --.erm^ yan -e* Chinese vaste- demp VaU maakteEr zijn talrijke mo- e Amerikaanse raketten opgesteld. gewor- Hier bezoekt Tsjang met zijn vrouw zo'n raketbasis. Maar Washington heejt ze nadrukkelijk niet voor de aanval bestemd... Tsjang Kai Sjek houdt een toespraak... Op 31 oktober spreekt hij weer. Ieder is benieuwd naar wat hij nu zal zeggen. een ongekende welvaart te geven. Daar om ziet men er ook niet tegen op de beproevingen te doorstaan die de vijand schap tussen Tsjang-Kai-Sjek en Mao- tse Toeng veroorzaakt. Op Quemoy, slechts enkele kilometers van het hongerende China, bevindt zich de beste en grootste schuilkelder ter wereld. Een Amerikaanse commandant verklaarde onlangs: Enkele jaren ge leden zou het eiland vallen, indien de communisten daar 30.000 man voor wil den offeren. Thans zal het 300.000 man kosten." Duikers zorgen ervoor dat communis tische spionnen die vanuit zee komen, onschadelijk worden gemaakt, en regel matig stijgen van Formosa balonnen vol voedsel op die in de richting van het vasteland drijven. By het voedsel bevindt zich een briefje waarop staat: „Jullie hebben honger. Wij hebben genoeg. Neem dit v ons." Op Formosa gaat het inderdaad goed met Tsjang-Kai-Sjek, maar nog steeds bezorgt hij buitenlandse diplo maten moeilijkheden door zijn karak ter. De staatsman maakt er geen geheim van, dat hij een hekel aan mensen heeft en het is vaak genoeg gebeurd dat hij een groep mensen die hem wilde huldi gen, wegjoeg. Nimmer zal hij iemand langer dan een half uur ontvangen. Is het gesprek dan nog niet afgelopen, dan verdwijnt Tsjang toch en neemt zijn vrouw de conversatie over. Aan fotografen heeft hij een hekel en wanneer hij er niet onderuit kan dat hij op de foto moet, laat hij zich het het liefst zittend fotograferen. Een andere merkwaardigheid is, dat hij uitsluitend Japans wenst te spreken. Misschien wel, omdat tot een van zijn principes de leuze behoort: „Vergeef je vijanden wel, maar vergeet ze niet. Je kan ze nog wel eens nodig hebben." Met de regelmatigheid van een goed lopend uurwerk, verklaart Tsjang dat hij weerheerser over heel China wil w.orden. De bevolking van Formosa wenst dat niet. Zij wil alleen de kans krijgen nog langer van de huidige wel vaart te genieten. Zij wenst alleen dat de vijandelijkheden tussen het vaste land en Formosa spoedig zullen eindi gen, zonder dat aan hun positie iets ver andert. Misschien denken de boeren op Que moy daar weer iets anders over, want zij hebben door die oorlog een aardige bijverdienste. De nationalistische rege ring betaalt hen namelijk voor elke gra naat die op het eiland is geschoten, een aardig geldbedrag. En wanneer men nagaat, dat van augustus tot februari 1959 650.000 granaten neerploften, dan is wel duidelijk dat er voor verzamelaars op het eiland heel wat te verdienen valt. Op 31 oktober zal Tsjang-Kai- Sjek zijn volk toespreken. Hope lijk ziet hij af van avontuurlijke ondernemingen tegen communis tisch China en zal hij zich de woor den van Napoleon herinneren: „China is een reus die slaapt. Laat hem in godsnaam slapen, want als hij wakker wordt zal hij de aarde laten beven". (Advertentie) TUNGSRAM Dinsdagavond is bij Saint-Quentin in het noorden van Frankrijk de 34-jarige Algerijn Kaddour Melyoui gearresteerd in verband met de viervoudige moord in een apothekersgezin. Enkele uren te voren was tegen de Algerijn een arres tatiebevel uitgevaardigd. Melyoui is eigenaar geweest van een winkel, die aan een van de doden toe behoorde. Het lijk van Tsjechoslowakije's „stali nistische" president Klement Gottwald is uit diens mausoleum weggehaald. De urn met de as van Gottwald is overge bracht naar een nabijgelegen „nationaal herdenkingsmonument" in de loop van een plechtigheid, die werd bijgewoond door onder meer president Antonin No- votny en premier Viliam Siroky. De regering van Tsjechoslowakije had al verleden jaar het besluit genomen Gottwalds lijk te verwijderen „in ver band met de uitroeiing van alle sporen van de persoonsverheerlijking"- Terzelf- dertijd werd ook aangedrongen op het afbreken van het Stalinmonument in Praag, het grootste in de communisti sche wereld. Het mausoleum werd reeds verleden jaar voor het publiek gesloten. Het Duitse instituut voor de industrie te Keulen heeft bekend gemaakt, dat het aantal arbeidskrachten in Oost-Duitsland voortdurend afneemt tengevolge van een laag geboortecijfer en een hoog sterfte cijfer. Van 1951 tot 1961 steeg het sterftecijfer in Oost-Duitsland van 11.4 tot 12.9 per sonen per 1000 inwoners. In 1961 was dit cijfer voor West-Duitsland 11. Over dezelfde periode daalde het ge boortecijfer in Oost-Duitsland van 5,5 geboortes per 1000 inwoners tot 4,6 in 1961. Het Westduitse geboortecijfer be droeg in 1961 7,4. Van 1946 tot 1961 steeg het percentage gepensioneerden ten opzichte van de ge hele Oostduitse bevolking met 50 pro cent, terwijl het aantal aankomende krachten van 1950 tot 1961 met meer dan 55 procent daalde. De toestand op de Oostduitse arbeids markt wordt bovendien bemoeilijkt door het feit, dat zoveel jongeren onder de wapenen worden geroepen. (Advertentie) GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM De Engelse visser Stanley Drake heeft het arsenaal van sterke vissersverhalen kunnen verrijken: hij ving gisteren een onderzeeboot. Drake was voor de Engelse zuidkust bij Plymouth de netten van zijn treiler aan het binnenhalen, toen hij plotseling bemerkte flink beet te hebben. Na hard draaien aan de lier kwam de vangst eindelijk boven water, geheel verwikkeld in de netten. De vis bleek een Deense onderzeeër te zijn. Functionarissen van de NAVO hebben het verhaal bevestigd- Zij verklaarden, dat de onderzeeboot tijdens een oefening van de NAVO bij Plymouth lag. Zodra de kapitein merk te, dat Drake's netten verwikkeld waren in de torenfvan,het.,schip,,besloot hij het vaartuig aah de'oppervlakte "te brengen en de visser de verrassing, van zijn le ven te bezorgen.' -c- De beide schippers wisselden veront schuldigingen uit, waarna de onderzeeër weer onder water verdween en Drake zijn werkzaamheden voortzette. SCHOON ZUINIG WARM De volgens zyn beweringen wegens an ti-joodse ressentimenten uit het West duitse plaatsje Koeppern weggeplaagde expediteur Max Kaufmann, die in 1960 een gastvry onderkomen in ons land vond, heeft zyn verzoek om een verblyfs- vergunning in Nederland ingetrokken. Hy heeft dit gedaan in overleg met het weekblad De Spiegel, dat in 1960 een inzamelingsactie voor de expediteur heeft gevoerd, en de Amsterdamse advocaat p. dr. Benno Stokvis, die lange tyd voor het verkrygen van deze verblijfs vergunning heeft geyverd. Gebleken is namelijk, dat Max Kauf mann en zijn gezin, dat de beschikking kreeg over een salonwagen in Ooster beek (gekocht van gelden, bijeenge bracht door Ge weekbladlezers) om streeks Pasen van dit jaar naar Koep pern is teruggekeerd. Hij werkt daar thans in loondienst. Ook zijn beide zoons hebben er een baan gevonden. De salon wagen heeft Kaufmann meegenomen. Daarna is aan Kaufmann duidelijk ge maakt, dat een verblijfsvergunning voor Nederland moeilijk kan worden verleend als het gezin Kaufmann in Duitsland verblijft. De heer Kaufmann gaf als reden voor zijn vertrek uit Nederland te kennen, dat hij de garage van zijn verlaten be drijf tot woonruimte wilde verbouwen. Het weekblad heeft daarop laten we ten, dat het gezin Kaufmann nog enige tijd de beschikking kan houden over de salonwagen, maar dat deze daarna naar Nederland zal worden teruggehaald. De directie van het weekblad stelt zich op het standpunt, dat zijn lezers het geld voor de salonwagen bijeen hebben ge bracht om het gezin Kaufmann in de gelegenheid te stellen daarin in Neder land te verblijven. Het is vooralsnog een raadsel waarom het gezin Kaufmann, dat bezig was zich in ons land een redelijk bestaan op te bouwen, plotseling naar dezelfde plaats is teruggekeerd, die het twee jaar tevo ren met een gevoel van wrok verliet. De heer Kaufmann werkte in ons land als chauffeur bij een goederen-expedi teur (Arnhem-Scandinavië), zijn zoon was ook chauffeur, zijn jongste zoon leerde voor monteur en zijn vrouw werk- té in een hotel. Mr. Stokvis, die aan vankelijk dacht dat Koeppern een broei nest van oplevende anti-joodse gevoelens was, heeft na een persoonlijk onderzoek ter plaatse ervaren dat daarvan geen sprake is. (Advertentie) Dr. William H. Dornette, een arts die graag met transitor-appa- raten knutselt, heeft een nieuw toestel geconstrueerd, waarmee operatiepatiënten verdoofd kun nen worden langs elektrische weg. Het is geen nieuwe uitvinding. Het is slechts de technische verwezenlijking van wat reeds eerder bekend was in theorie en beproefd met behulp van „ruwe" apparaten. De elektrische methode heeft niet het nadeel van verdoving langs chemische weg, waarbij altijd een „kater"-effect optreedt. Dr. Dornette is anesthesist van het ziekenhuis van Memphis in Tennessee. Hij „prutste" met onderdelen van zijn eigen hi-fi-radiotoestel een ruw gecon strueerd apparaat dat zeer bruikbaar bleek voor het gestelde doel. Het toe stelletje was echter nog voor zeer in grijpende verbeteringen vatbaar en daarom nam de arts contact op met een elektronische industrie in de stad, die ^ich specialiseerde op elektronische ap paratuur voor artsen en in onderlinge samenwerking werd een transistor apparaat uitgewerkt. De techniek van verdoven met behulp van dit apparaat is volkomen veilig, al dus Dornette. Zowel volwassenen als kinderen kunnen elektrisch verdoofd worden. V erkeersopstopping Het apparaat werkt als volgt: de pa tiënt krijgt een soort hoofdtelefoon op, die even boven de oren op het hoofd gezet wordt. Dan wordt een 25 volt elektrisch stroompje tussen deze polen gezonden. Het is wisselstroom van 700 'asen per seconde. Dit stroompje veroorzaakt een „blok kade" van de zenuwstromingen in de hersenen. Het komt dus neer op het kunstmatig veroorzaken van een „ver keersopstopping" in de hersenen. Alle hersen-activiteit komt daardoor stil te liggen en de patiënt slaapt binnen en kele seconden in. Ongeveer tien seconden nadat de stroom is uitgeschakeld komt de patiënt bij. Dat is ook een voordeel boven chemische methoden, waarbij het vaak uren duurt voordat de patiënt wakker wordt. Maar behalve dat de methode van dr. Dornette snel werkt, is het ook een systeem dat vrij is van ongewenste ef fecten. De gewone middelen voor verdoving bijvoorbeeld kunnen een nadelig effect op hart en longen hebben. Het apparaat van dr. Dornette werkt op netspanning, maar kan gemakkelijk worden omgezet op batterijen, wat van groot belang is voor nood- en veldhospi talen. Ontgroening Amsterdam De rector-magnfficus van de universi teit van Amsterdam, prof. dr. J. Kok, heeft gisteren de senaat van het Amster damse studentencorps ontvangen en deze meegedeeld, dat hy in overleg met de procureur-generaal te Amsterdam en met de vereniging van reünisten van het A.S.C. een commissie heeft ingesteld, die op korte termyn rapport zal uit brengen omtrent de gebeurtenissen, die zich tijdens de afgelopen groentyd van het A.S.C. hebben voorgedaan. Deze commissie bestaat uit mr. H. G. Stibbe. mr. N. J. P Giltay-Veth, beiden advocaten te Amsterdam, mr. J. Heintz, rechter in de arrondissementsrechtbank, mr. H. W. P. de Vries, substituut officier van justitie, dr. N. Lubsen, arts te Amsterdam en als secretaris de heer N. M. Posch, oud-lid van de senaat van het A.S.C. In afwachting van dit rapport zullen nog geen nadere maatregelen worden getroffen. De senaat van het A.S.C. heeft de rector-magnificus toegezegd ingrij pende wijzigingen in het ontgroenings systeem te zullen ontwerpen, zodat ge beurtenissen als thans zijn voorgekomen niet meer zullen plaatsvinden. (Advertentie) Geniet er van paradiso 22ct. Er hebben de laatste honderd jaar heel wat Maria-verschijningen plaats gehad. Iedereen kent Lourdes en Fatima, wat dichter bij huis Beauraing en Ban- neux. De verschijningen van de rue du Bac te Parijs en van la Salette zijn heel wat minder bekend. Dat is lang niet al les: uit West-Europa worden tussen 1930 en 1950 dertig reeksen Mariaverschijnin- gen gemeld met in totaal 300 verschij ningen. Men zou haast zeggen: teveel van het goede en de kritische beschou wer zou geneigd zijn met een gevoel van onbehagen zijn schouders op te halen en alles of het merendeel te verwerpen. Nee, zegt Louis Knuvelder, in dit bij de Centrale Drukkerij te Nijmegen uitgege ven boek, want dan heeft juist de satan, de aap van God, zijn doel bereikt. Want telkens als er „echte" verschijningen plaats hebben, komt hij met valse aan dragen. Men moet met S. Paulus in alle ernst „onderscheiding van geesten" toepas sen en het kaf van het koren scheiden. Even zeker als er valse verschijningen zijn, zijn er goede en omgekeerd. Knuvelder houdt een welsprekend plei dooi voor de belangrijkheid van de echte verschijningen, waarvan maar al te weinig katholieken de zin en de beteke nis kennen. En dit is een ernstig tekort. Want als de Hemel zich gewaardigt naar de aarde te komen, dan moet deze daad iets geweldigs en vreeswekkends zijn en niet een tegemoetkoming aan onze sen- satielust. Als de Hemel iets doet, ge beurt dat omwille van onze zielen. Juist op de zin van de verschijningen en het is merkwaardig dat de meeste ervan „mariaal" zijn legt Knuvelder de nadruk, om tegelijkertijd te consta teren dat té velen aan deze eigenlijke betekenis zijn voorbijgegaan. Zoals de titel aanduidt, ziet de auteur echte ver schijningen als het werken van Gods Geest zelt en dientengevolge ook als een genade en een opgave voor ons. Gods geest in Gods kerk is de neerslag van een vijfjarige studie van het vraag stuk. Voor wie zich nader in dit onder werp wil verdiepen, heeft de schrijver een literatuurlijst van 115 titels toege voegd. Het boekje is in een uitstekende en meeslepende stijl geschreven. J. H. In het stadhuis van het zestiende ar rondissement van Parijs is, zoals wij gisteren reeds meldden, het huwelijk voltrokken tussen Edith Piaf en Theo Saparo. Hier nog een foto van een moment tijdens de plechtigheid in de Grieks-orthodoxe kerk van Parijs, waar het huwelijk kerkelijk bevestigd werd. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten

de Stem | 1962 | | pagina 13